Extra editie /-j wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt nijder ILAMATIE PROCL i ZO GROEIDE WAALWIJK NAAR DE 20.000 een wens I 1 Een groef en wmm ster leuws Huibertus Gonielis 'Thomas Lucianus MÊÊmü ruimt Aan de inwoners van Waalwijk Thomas Qoirnelis van Stri men Lucia lPetronella 'Veirschure wonende floordstraat 158 J3P Voorzitter Waalwijks Belang: VIERVOUDIGE GELUKWENS WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1964 85e JAARGANG No. 67 De tcho van het Zuióen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 pjt blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.29 p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) 09 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) j 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bü incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertentiesj speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO: agen in 4 4FF at 32 mg Wiiiij niusparotk van auto raagd. der nr. 'an dit bik ook tiepagina'! 10 !T ZUIDD 9 Met grote voldoening geeft het gemeentebestuur U kennis van het feit, dat Waalwijk op 25 augustus 1964 't inwoner tal van 20.000 heeft bereikt door de geboorte van zoon van en 9 9 9 5 9 9 8 Wij voegen onze gelukwensen aan de ouders bij die van alle stadgenoten en uiten de hoop, dat hij voorspoedig zal opgroeien. Wij verbinden daaraan de wens, dat de jonggeborene in zijn levensloop getuige zal mogen zijn van een voortge zette groei en welvaart van onze stad. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN WAALWIJK J. L. P. M. Teijssen, burgemeester Mr. F. Th. M. Hagemans, secretaris Waalwijk, 26 augustus 1964 S Waalwijk, Baardwijk en Besoijen werden in 1921 tot één gemeente sa mengevoegd. De drie gemeenten tel- lenopdat moment resp. 5551, 1678 si 1817 inwoners. De nieuw gevorm de gemeente startte dus met een in wonertal van 9046. Op het einde van 1925 bedroeg dat en in 1930 was het opgelopen tof 8903. Het was toen duidelijk, dat ondanks de langzame stijging 1931 de W.OOOste zou brengen. Dat ge melde dan ook. Eind 1935 woonden er in de cen- ïïxmgemeente van de Langstraat JWOfi mensen en in het jaar, dat Nederland in de Tweede Wereldoor- '°2 betrokken raakte, telde Waalwijk "■(30 ziden. r°e„ het herstel na de vijf bange Wen een aanvang nam was het in- "onertal 12.500. In 1950 begon een Mie groei met 14.119 inwoners. In 3d werd de 15.000ste op uitbundi- WAALWIJK 20.000 Er bestond geen twijfel over. Er kon ook geen misverstand over komen. Dinsdag 25 augustus sloot de Burgerlijke Stand van de gemeente Waal wijk de zeer geheim gehouden tellijst af met 19.999 zielen. Eén ding stond vast: de volgende morgen zou de geboorte van de 20.000ste wor den aangegeven. En jawel. Dinsdagavond om 10.00 uur schonk Me vrouw Van Strien-Verschure het leven aan een 7y2 pond wegende zoon. De volgende dag 's morgens was de jonge vader al vroeg ter been. Hij gekscheerde nog zo'n beetje tegen de buren in de Noord straat (de familie Van Strien-Verschure woont op no. 158), dat hij „de 20.000ste wel eens aan zou gaan geven". Dat was echter niet serieus bedoeld. Groot was daarom toch zijn ver bazing, dat de ambtenaar van de Burgerlijke Stand, de heer Berg mans, na de formaliteiten tegen de heer Van Strien zei, dat de Bur gemeester hem even wilde spreken. Deze wenste de toch reeds ge lukkige vader geluk en deelde hem mede, dat diens zoon Hubert Waalwijk's 20.000ste inwoner was. De Burgemeester nodigde de heer Van Strien uit om voor de officiële plechtigheid om half twaalf op het gemeentehuis te komen. Dat waren zo'n beetje de ervarin gen van de heer Van Strien in de morgen van 26 augustus, nadat hij de avond tevoren na de bevalling, die in het St. Nicolaas-ziekenhuis plaats vond, tegen half één naar huis en naar bed was gegaan. De bevalling was voorspoedig ver lopen. Dokter P. J. A. Lenglet assis teerde daarbij. Hij werd geholpen door de kraamzusters Zr. Werenfri- dus en mej. Simonis. De huisarts van de familie Van Strien, dokter L. A. M. Hermans, liep de feestelijke gebeurtenis mis hij is met vacantie. Vandaar dat dok ter Lenglet dinsdagavond in het zie kenhuis (om met de Burgemeester te spreken) "het verlossende werk" deed. We vroegen dokter Lenglet of hij van bijzondere betekenis van de ge boorte op de hoogte was. Nee, dat was niet het geval geweest. Wel had de arts geweten, dat ieder moment 't heugelijke feit kon voorvallen. De dokter was erg blij, dat het geluk van de jonge ouders op deze wijze een extra "cachet" kreeg. Inderdaad, jonge ouders. De heer Thomas Cornelis van Strien en zijn echtgenote Lucia Petronella v. Strien- Verschure zijn beide 29 jaar. Zij trouwden op 22 oktober 1963. De heer Van Strien is districts- onderhoudsmonteur bij de P.N.E.M. In verband met de mogelijkheid in Waalwijk een huurwoning te betrek ken van Kramer en van Merwe wilde het echtpaar zich in Waalwijk vesti gen. Toen zich de kans voordeed nog vóór het huwelijk te ruilen heeft het echtpaar dat gedaan en zo woont het thans in de Noordstraat no. 158. De heer Van Strien en zijn echtge note zijn beiden afkomstig uit Raams- donk. Zij komen resp. uit een gezin van 7 en een van 10 personen. Wij bezochten de overgelukkige mevrouw van Strien in het St. Nico laas-ziekenhuis, waar zij op de Ma- ria-afdeling verblijft. De kamergenoten van mevrouw v. Strien, mevrouw Martens-Vissers uit Nieuwkuijk en mevrouw de Jong-Vos uit Waalwijk, deelden in de vreugde. Zij niet alleen, want ook de zus ters van de afdeling en het overige personeel van het Ziekenhuis ver keerden in feeststemming. Zuster Werenfridus onderstreepte dat door de boreling, toen hij op de foto moest een vlaggetje in de hand hield. Een van de belangrijkste zaken voor vader Van Strien is geweest de officiële plechtigheid op het Gemeen tehuis. Om half 12 waren behalve de ge lukkige vader in de raadszaal aanwe zig: het voltallige college van Burge meester en Wethouders, onder aan voering van Burgemeester J. L. P. M. Teijssen, de heer J. A. F. de Kort en drs Beunes namens Waalwijks Be lang, de heer Jud. Timmermans na mens de Verzekeringsmaatschappij "Noord-Braband", de hoofden van dienst, de geneesheer-directeur van het ziekenhuis, dr. Verhoeven, de di rectrice daarvan, dokter Lenglet en de beide zusters Werenfridus en Si monis. De publieke tribune was overvol met belangstellenden, voor een deel ambtenaren van de secretarie, die in de namiddag vrijaf kregen in verband met het heugelijke feit. De Burgemeester sprak de geluk kige vader toe, wenste hem en zijn echtgenote veel geluk met de jonge zoon. "7Vt pond is ondanks mijn ge- ge wijze begroet en in 1960 schoot Waalwijk over de 17.500 heen. Vandaag verwelkomen we de 20.000ste. De versnelde groei van de jaren na de oorlog is heel erg duide lijk in bovenstaande grafiek, die voor de tijd tussen 1922 en 1940 een ge leidelijke groei aangeeft. mwmm Burgemeester J. L. P. M. Teijssen wenst de heer Van Strien geluk en overhandigt hem het spaarbankboekje van het gemeentebestuur. "Een gelukwens aan de 20.000ste zelf, die ik een leven vol geluk toe wens, een gelukwens aan de ouders, voor wie een toch reeds blijde gebeur tenis een bijzondere glans gekregen heeft, een gelukwens aan het ge meentebestuur, waarvoor deze ge beurtenis een symbool is van de voor uitgang van Waalwijk en een geluk wens aan de Waalwijkse gemeen schap, omdat deze vooruitgang de gehele gemeenschap omhoog stuwt". Dat zijn de woorden van de heer J. A. F. de Kort, voorzitter van Waalwijks Belang, als wij naar zijn reactie vragen op het feit, dat Waal wijk vandaag in een feestroes brengt. De voorzitter van de actieve ver eniging "Waalwijks Belang", die ook al zoveel in het belang van de ontwik keling van Waalwijk heeft gedaan, was bijzonder verheugd een bijdrage te kunnen leveren aan het extra-num mer van "De Echo van het Zuiden". Dat Waalwijk in slechts tien jaar van 15.000 tot 20.000 inwoners groeide is een bewijs te meer, dat de gemeente zich met recht "Centrum van de Langstraat" laat noemen. Het is een bewijs van de dynamische ont wikkeling van onze stad. Niet in het minst is die dynamiek te danken aan de voortvarendheid en de ijver van het Gemeentebestuur, zo meent de heer de Kort. Daarom betrekt hij bij zijn geluk wens ook het gemeentebestuur en de Waalwijkse gemeenschap in haar ge heel. De heer de Kort spreekt de hoop uit, dat de mijlpaal die Waalwijk van daag bereikt heeft, tevens een begin punt mag zijn voor een verdere uit groei van de gemeente. De nieuwgeborene wenst hij ten slotte een lang en voorspoedig leven in een voorspoedige stad. iiliili! De heer en mevrouw Van Strien-Verschure met hun zoon Hubert, Waalwijk's 20.009ste. brekkige kennis ter zake een teken van gezondheid". Hij overhandigde de heer Van Strien een spaarbank boekje met f 250, - namens het ge meentebestuur en deelde mede, dat mevrouw van Strien een fruitmand had ontvangen. De heer J. A. F. de Kort sprak een gelukwens aan het adres van de heer en mevrouw van Strien-Verschure en zei, dat Waalwijks Belang een fruit mand bij het ziekenhuis zou bezorgen. De heer Jud. Timmermans bood 'n premievrije studieverzekering aan van f 1000. - die aan Hubert v. Strien op 21-jarige leeftijd zal worden uit betaald. Het ziekenhuis werd in de namid dag nog overstroomd met gelukwen sen en geschenken. Wij hopen daar op in onze editie van donderdag nog nader terug te komen. De gemeente Waalwijk bereikte heden een inwonertal van 20.000 en daarmede een hoogtepunt in de stedelijke geschiedenis! Spontaan begroet ik de jonggeborene, die als twintig- duizendste in de bevolkingsregisters werd opgenomen. De snelle groei van het inwonertal tot 20.000 is een sprekend bewijs van de leefkracht der gemeente Waalwijk en biedt bovendien bijzondere perspectieven voor de ver dere ontwikkeling. Het gemeentelijk beleid is er op gericht om deze leef kracht voortdurend sterker te maken door verscheidene factoren, welke het leven der gemeente in belangrijke mate beheersen, een meer en meer dominerende invloed te geven door deze levensfactoren - woonklimaat, werk gelegenheid, recreatiemogelijkheden, onderwijs en cul tuur, sociaal-hygiënische zorg, jeugdwerk, maatschappe lijke bijstand enz. - zéér indringend te activeren en te begeleiden. De oude stad met het jonge, impulsieve hart kenmerkt zich in al haar levensuitingen door een grote vitaliteit, een zeldzame energie en een steeds toenemende expansie. Deze dynamiek wordt nog geaccentueerd door een veel omvattend complex van plannen. Het is een voorrecht om met geest en daad te mogen medewerken aan het geven van ruimere gestalte en een ander aanschijn aan de uitgroeiende stad - weldra haven stad aan de Maas! - en aan het bewerkstelligen van een vernieuwing en verfijning van het levenspatroon der locale gemeenschap. In de nabije jaren zal Waalwijk - geïnspireerd door een moderne visie en gestuwd door voortvarendheid in alle sectoren - mentaal verjongd en stedelijk volwassen te voorschijn treden en nog meer een bloeiende en belang rijke stad in Noord-Brabant zijn. Met dit uitzicht op een grote toekomst van de stad, waar de jonggeborene, die twintigduizendste zó veel vreugde verschaft aan de stadgenoten, het levenslicht zag, mag ik de op dit ogenblik jongste van alle 20.000 inwoners van heler harte toewensen dat zijn leven vanaf deze prille dag tot een hoge ouderdom er voorspoedig en gelukkig zal zijn en dat hij in de toekomst met véél meer dan 20.000 inwoners zal delen in een grote welvaart en een omvangrijk welzijn van een bloeiende en van leven bruisende stad! J. L. P. M. TEIJSSEN, Burgemeester van Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1