ZO WERD 15.000' ONTVANGEN waalwijk gezi door zijn bestuurders 10.000e VERRASTE DE ECHO VAN HET ZUIDEN - EXTRA EDITIE f 2V2 meter krentemik, een serenade en talloze andere geschenken voor Jacqueline Valentijn niet met huizen alleen Een aantal van 20.000 zielen bereiken is één zaak. Deze mensen op een verantwoorde manier te huisvesten een andere. Wethouder van Heeswijk drukte het zo uit: „Je kunt wel huizen bou wen - dat is hard nodig - maar als er in de nieuw gebouwde woon wijken geen kerken zijn, geen scholen en geen winkels, dan is het daar heus niet zo'n pretje om te wonen." Daarom moet ieder uitbreidingsplan al die nevenvoorzieningen be vatten. In Waalwijk zijn er heel wat uitbreidingsplannen. De gehele gemeente is omspannen met het plan in hoofdzaken, waarin in grote lijnen de bestemming van de gronden is aangegeven. In november 1963 werd dit nog herzien. Dan zijn er nog plannen die elk een deel van de gemeente onder de loep nemen: de oude Antoniusparochie, Bloemenoord, de Kloosterweg, de oude kern van Besoijen met het zg. Slem-terrein. Al deze plannen zijn geheel of gedeeltelijk gerealiseerd. Druk gebouwd wordt er momenteel in het plan Laageinde. Daar ko men 246 woningen van de E.M.S. en 350 van de gemeente en de N.V. Cordam. Het oude centrum van Waalwijk is in één groot plan gevat. Dat zal van Waalwijk een waar winkelcentrum moeten maken. Daarin is gepland een accomodatie, die de heer Kobben "een kultureel centrum met schouwburg-karakter" zou willen noemen. De directeur gemeentewerken vindt, dat het voor een gemeente met 20.000 zielen geen overbodige luxe is te be schikken over een dergelijk gebouw. Maar dat is nog toekomstmuziek. Belangrijker vinden wethouder van Heeswijk en de heer Kobben datgene, wat gepresteerd is. Op 31 december 1963 waren er in Waalwijk 4770 woningen. Dat bete kent, dat er sinds 1947 3329 zijn bij gebouwd. De betekenis daarvan kan het best worden getoond in een plattegrond. Hiernaast vindt men die. Het in zwart aangegevene is de bebouwing van Waalwijk in 1945. De in wit uitge voerde straten geven aan wat er sinds die tijd is bijgebouwd en de licht ge arceerde straten zijn in uitvoering Laageinde en Meerdijk. Maar wethouder van Heeswijk zei het reedshuizen alleen zijn niet vol doende. Daarom somt hij op: de bouw van zes kleuterscholen, zes scholen voor ge woon Lager Onderwijs, twee U.L.O.- scholen, de L.T.S., de Mater Amabi- lisschool, het Dr. Mollercollege en het Willem van Oranjecollege, de uit breiding van de „Vakschool", de nieuwe St. Antoniuskerk, het bejaar dencentrum „Samarja", het in de volksmond genoemde „Medisch Cen trum", het intussen door het toene mend aantal douches in woonhuizen overbodig geworden badhuis, het ri oolgemaal en de zuiveringsinstallaties voor rioolwater. Dit alles werd gerealiseerd sinds 1947. Het duizelt even bij deze in drukwekkende opsomming en nog zijn we er niet. Het is de trots van wethouder Van Heeswijk wat er gepresteerd is op het gebied van de sport: een prachtig nieuw zwembad, dat in 1959 wereld nieuws werd door de drie wereldre cords in de wedstrijd Nederland-En- geland, en dat gelegen is temidden van het prachtigst denkbare natuur schoon. Voetballen is ook in Waalwijk de meest beoefende sport en het betrekt in de omgeving de meeste mensen in de passieve recreatie. De sportparken „Olympia" en „Elzenhoven" wekken de jaloezie op van menige grotere ge meente. „Rekreatie is zeer belangrijk", al dus de sportwethouder, „zeker in een gemeente met werkers zoals de onze. Daarom zijn de sportaccomodaties, 't zwembad en het recreatiegebied zo belangrijk." De heer Kobben wijst er dan op, dat er nog een en ander op stapel staat: o.m. de aanleg van een nieuwe haven, de bouw van het nieuwe R.K. streekziekenhuis en de bouw van de noodkerk van de BernadetteparoChie. Verder komen er in het plan Laag einde nog een Gereformeerde kerk, Op 15 februari 1954 kon burgemeester Teijssen in een officiële procla matie de geboorte van de 15.000ste aankondigen. Dat was de start van een grandioos feest, waarvan Jacqueline Valen tijn, dochtertje van badmeester Valentijn en mevrouw Valentijn-Me- kenkamp, het middelpunt waren. We citeren uit onze editie van 19 februari-1954 „om der wille van haar moest haar gelukkige vader 's morgens op het stadhuis komen om met bijzondere onderscheiding te worden behandeld, om harentwil moest haar gelukkig lachende moeder, met haar, op de fo to, om wille van haar knipperden de welpen met hun ogen in het felle licht van de blitzlampen, toen zij de zware last van de 2Vi meter grote krente mik de trap opsjouwden naar de wo ning Paul Krügerstraat 5 a en des avonds liep heel de nieuwe woonwijk uit toen de Harmonie St. Crispijn haar en haar ouders een serenade kwam brengen." Jacquline Valentijn werd geboren als paroéhiaantje van de St. Anto niusparochie. Een onderstreping van de betekenis van Waalwijk-Zuid in de expansie van onze gemeente. Ka pelaan Ras was daar toen bijzonder trots op. Hij verrichtte ook de doop. Talrijk waren de geschenken, die aan de 15.000e werden aangeboden: we noemden reeds de 2 V2 meter lan ge krentemik van de bakkersvereni ging „Eendracht Maakt Macht". Het gemeentebestuur liet zich even min onbetuigd. Er kwam een bloe menmand, een fruitmand en een spaarbankboekje van die zijde. De ge boortekaartjes werden door de fa. Tielen aangeboden. Pastoor van Haa- ren stortte ook geld op het spaarbank boekje. De N.V. Noord-Braband schonk een premievrije Uitzetverze- kering van 1000 gulden en vele mid denstanders lieten zich van hun beste zijde zien. Het personeel van de Centrale Ad ministratie van de Gemeentebedrijven schonk een foto-album en dié van het Bureau Gemeentewerken een plant. De Waalwijkse Zwemvereniging, die wel belang had bij de goede gezind heid van de hoofdbadmeester, richtte zich eerst op de gelukkige vader en gaf hem een doos sigaren. Moeder en kind werden echter ook niet vergeten en de geboorte werd vastgelegd op 'n Delfts-blauwe tegel. We hebben hiermede slechts een greep gedaan uit de eindeloze lijst ge schenken. Eén geschenk is echter wat voorbarig gebleken: de aanbieding van een heuse trein, die in een spot prent in „Het Huisgezin" van die da gen suggereerde, dat de N.S. Waal wijk nog eens zijn trein zou terugge ven. Met de afbraak van het oude station behoort dat definitief tot het rijk der fabelen. in Zuid een Rooms-Kat'holiek bejaar dentehuis en het langverwachte die renasiel. Verschillende scholen wachten nog op realisering: twee kleuterscholen, één aan de Taxandriaweg en één aan de De Jonghestraat, een Nuts' U.L.O. en de nieuwe Burg. Moonenschool. En wat doet een gemeente met 20.000 inwoners, die niet voldoende industrie heeft?, vraagt wethouder van Heeswijk zich nuchter af. Armoe lijden en daarom beschouwt hij als ondergrond voor alles wat bereikt is en wordt de aanwezigheid van vol doende industrie. Daarom geldt zeker hiervoor het bekende „last but not least" de aan wezigheid van 38 ha industrieterrein ten zuiden van de Elzenweg (19 ha is al bebouwd) en 54 ha ten westen van de haven. nieuwi haven Op 12 mei 1931 werd Gijsber- tus Pullens geboren, zoon van Jac. Pullens en A. Schellekens. Het verrastte toen kennelijk ve len, dat dit reeds de 10.000e was. Het gemeentebestuur en Waalwijks Belang waren dan ook nagenoeg de enigen, die de 10.000e verwelkomden, resp. met een levensverzeke ring en met een spaarbank boekje. Over het geluk van de familie Pullens- Schellekens mei al spoedig een schaduw: op 26 november 1932 overleed het kindje. Wat in Waalwijk een tiental jaren geleden „haven" was, was in It niet meer dan een modderpoel, waarin bij hoog water ook nog t een schip binnen kon varen. Dat schip moest dan bovendien noj het Oude Maasje en het Zuiderkanaal varen. Waalwijk heeft een sterke behoefte aan een nieuw voor de scheept! bereikbaar industrieterrein. In verband daarmee is een havenplan:: worpen, dat een haven schept, die gemakkelijk te bereiken is, voor grotere schepen. Dit havenplan omvat: de bouw van een schutsluis en een binnenin en de aanleg van een buitenhaven. De binnenhaven en de schutsluis liggen in het verlengde van de «t haven, die inmiddels is gedempt in verband met de aanleg nieuwe provinciale weg Den BoschLage Zwaluwe. De binnenhaven met zwaaikom is voor de helft klaar enkele industrie- en en bedrijven hebben er reeds een plaats aan gevonden, o.m. Teurlings' Meelfabriek en het oliebedrijf van de firma J. Coppens. Parallel aan dit deel van de haven komt oostelijk daarvan een tweeling haven, die door een zijkanaal met de eerste haven is verbonden. Momen teel wordt aan de sluis (no. 3 op on derstaande kaart) hard gewerkt. De sluis biedt vele voordelen zo wordt er een konstant havenpeil mee bereikt en een direkte verbinding met de Bergse Maas tot stand gebracht. Het euvel, waaraan de oude haven zo leed, de aanslibbing zal voorgoed tol verleden behoren. De buitenhaven komt - va: Bergse Maas af gezien - links de sluis. Die buitenhaven wordt meter breed en 350 meter lang geschikt voor schepen van 2000 Aan de zuidzijde is een opeis loswal van 95 meter gedacht. Daarachter is terrein gepland de vestiging van een zware indust De bestaande Zomerdijkweg maar voor de helft gehandhaafd, helft zal precies midden door een dustrieterrein lopen, dat zich vei langs de gehele lengte van de hf uitstrekt. Hieronder treft U een situatieschets aan van de Havenplannen. Voor de oriëntering mag gelden, dat rechts boven nog juist de Nederlands Hervormde Kerk zichtbaar is. Iels meer naar links (no. 1) ligt het viaduct Emmikhovensestraat. Schuin daaronder (no. 2) de olietanks van it firma J. Coppens. In het midden onderaan (no. 3) de nieuwe schutssluis met links daarvan de buitenhaven.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 2