FILMJOURNAAL Smidje Verholen en de rare alchimist E Koningin Wilhelminafonds aktief Luxor DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1964 Musis Sacrum DE MAN MET DE LUCIFER R.K. Indus naais aank< aank< ONDERZOEK NAAR DE OORZAKEN EN NAAR VERBETERING IN DE BESTRIJDING VAN GEVREESDE ZIEKTE VRAAGT VEEL GELD Wist U, dat er jaarlijks alléén al in Nederland ongeveer 20.000 perso nen sterven aan kwaadaardige ge- zwelsziekten? Wist U, dat één op de vijf sterf gevallen door deze ziekte wordt ver oorzaakt en dat ieder jaar opnieuw omstreeks 28.000 nieuwe gevallen van kanker worden geconstateerd Dit betekent dus, dat in ons klei ne landje telkenjare in 28.000 gezin nen grate vrees en in 20.000 gezin nen diepe smart heerst Bovengenoemde cijfers tonen dui delijk aan, dat het ons aller plicht is alles te doen wat mogelijk is om de volksziekte: Kanker met alle ter be schikking staande middelen^ te be strijden. Dit is echter een zéér kost bare zaak. Er zijn jaarlijks vele mil joenen voor nodig. In 1964 ontvangt het Nederlandse Kanker Instituut van het „Koningin Wilhelmina Fonds" (algemeen be kend als „K.W.F.") omstreeks 2.400.000.- om zijn nuttige werk zaamheden, hoodzakelijk gericht op fundamenteel wetenschappelijk on derzoek, te kunnen voortzetten. Het Instituut te Rotterdam en de Centra te Amsterdam, Deventer, Eindhoven, 's-Gravenhage, Gronin gen, Leeuwarden, Leiden, Maas tricht, Middelburg, Nijmegen, Til burg en Utrecht ontvangen dit jaar samen ruim 900.000.- voor hun onderzoekingen ter verbetering van de behandelingsresultaten en voor hun werkzaamheden op het gebied van de registratie van kankerpa tiënten. Voor de coördinatie op het gebied van de kankerbestrijding hier te lande, voor opleiding en ver dere vorming van wetenschappelij ke onderzoekers, buitenlandse stu diereizen, voorlichting, bijzondere onderzoeken en centrale registratie van alle gevallen van kwaadaardi ge gezwelsziekten wordt in 1964 nogmaals een bedrag van omstreeks 400.000 beschikbaar gesteld, het geen het totaal over 1964 uit te ke ren bedrag op ruim 3.700.000.- brengt. Al is het wetenschappelijk onder zoek thans wel zovèr gevorderd, dat zeker niet alle gevallen van kanker verloren zijn (reeds werd bereikt, dat één-derde van deze patiënten na vijf jaar nog in leven is) toch zul len ongetwijfeld nog vele miljoe- BELANGRIJKE RUSSISCHE OPDRACHT. De Sovjet-Unie heeft het VME- concern (Stork-Werkspoor) opdracht gegeven voor het ontwerpen, leveren en bouwen van twee caprolactamfa- brieken in de USSR. Het is een van de grootste opdrachten in de geschie denis van het concern der Verenigde Machinefabrieken, want er is 'belang rijk meer daii 100 miljoen gulden mee gemoeid. Behalve de VMF, waarbij rond 20.000 mensen werken, zullen ook andere Nederlandse bedrijven profi teren van de Russische opdracht, want de VMF zal op haar beurt bij andere ondernemingen orders voor machine rieën en apparatuur plaatsen. Zeer nauw zal bij het ontwerpen en houwen worden samengewerkt met de N.V. Stamicarbon, een dochteron derneming van de Staatsmijnen, aan gezien de te leveren fabrieken zullen werken volgens een procédé dat door de Staatsmijnen werd ontwikkeld. Het is de bedoeling dat de twee nieuwe fabrieken ieder een capaciteit van 50.000 ton per jaar krijgen en dat zij omstreeks 1968 in bedrijf zullen wor den gesteld. nen guldens nodig zijn om de on derzoekingen te kunnen voortzetten, tot deze naar we allen hopen, ten slotte tot een goed einde zijn ge bracht. Om dit alles te kunnen uitvoeren mog ook nu weer een dringend be roep op de Waalwij ksë bevolking worden gedaan om het werk van het „Koningin Wilhelmina Fonds" zo goed mogelijk te steunen door de kollekte van het K.W.F., te houden in de periode van 31 augustus t.m. 12 september 1964 a.s. ruim te ge denken. In Waalwijk heeft men de laatste 7 jaar geen kollekte kunnen hou den. Dit jaar zijn weer een aantal dames bereid gevonden aan de aktie deel te nemen. Er wordt erg veel verwacht. ZWANENBERG-ORGANON Halfjaarwinst 15 pCt. hoger. De gang van zaken bij het levens- en geneesmiddelenconcem Zwanen- berg-Organon is in de eerste helft van 1964 "bevredigend" geweest, zo deelt het bestuur mee. De groep, die door eigen uitbreidingen en door overneming van andere bedrijven re gelmatig groeit, vergrootte haar ver kopen in het afgelopen halfjaar met 17 percent, vergeleken met die van de eerste helft van 1963. Tot deze ver groting hebben alle afdelingen bijge dragen. In het gehele jaar 1963, waarvan de eerste helft door de lange winter minder gunstig was dan de tweede, bedroeg de totale omzet ruim 301 miljoen gulden. Blijft de verkoop- groei van 15 percent gehandhaafd, dan zou de omzet dit jaar op 350 mil joen uitkomen. EEN WERELD VAN PLEZIER. Een wereld van plezier is de Ne derlandse titel van de film die we donderdag, vrijdag en zondag op het witte doek krijgen geprojekteerd en die de oorspronkelijke naam "Can- zoni nel mondo" heeft meegekregen. In deze film wordt ons anderhalf uur vermaak aangeboden in de meest beroemde en beruchte nachtclubs ter wereld. Dat vermaak bestaat dan voor een groot deel uit het optreden van sterren als Gilbert Becaud, Dean Mar tin, Juliette Greco en vele andere grootheden uit de amusementswereld, die wij allemaal niet met naam en toe naam zullen noemen. De nachtclubs die we in record tijd aandoen vinden we in plaatsen als Parijs, Las Vegas, Napels, Los Angeles, Hollywood en Madrid. Be halve deze artiesten en deze nacht clubs krijgen we ondertussen, dus tij dens de tussenreizen, nog een leuk verhaal voorgeschoteld, waarbij we de personen leren kennen, met wie we samen de plezierreis zijn aangevan gen. De toegang voor deze "week-end"- film is gesteld op 18 jaar. DE LEEUW VAN SYRACUSE. Syracuse is een staat, die, om zelf wat in de politiek te blijven meetellen, twee vijanden, namelijk de Romeinen en de Cartagers, tot vriend moet 'hou den. Dit valt de leider van Syracuse lang niet mee, vooral wanneer een liefdesaffaire van zijn dochter bij de politiek betrokken raakt. Zijn dochter wordt namelijk gehuwd door een van zijn voornaamste raadgevers, die ech ter van te voren al een verhouding met de dochter van zijn aartsvijand heeft gehad. Deze vrouw is nu naar het Romeinse rijk verhuisd en daar gelukkig getrouwd. Zij is tijdens de reis haar geheugen kwijt geraakt en dit blijft haar in de steek laten, tot de raadgever voor een vriendschapsbe- zoek Rome aandoet. Zij ontmoet hem dan, en haar geheugen komt dan al lengs weer in zijn normale doen. De zaak wordt er niet erg verkwikkelijk op. Het slot is dan ook dat tengevolge van een liefde een oorlog ontbrandt, waarbij iedere verrader die in het spel was, sneuvelt en de held van het ver- FEUILLETON VAN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door Ids. van der Ploeg 44) „De magazijnmeester, die weg gaat", wist Nonhebei, „we zijn hier nu alleen". Hij keek naar het huis van juf frouw De Ridder. Het was stil op de gracht, alleen enige kinderen speelden op de stenen stoep met 'n klein houten ledikant je. Maar dan strompelde Jan de schoenmaker z'n woninkje uit, gooide zijn schoen- poetsbak over de schouder en sloeg de richting in van de brug over de Realengracht, die naar „De Naam lozen" leidde. Hij had de brug nog niet bereikt of uit de Vierwinden- straat liep een man hem tegemoet. Nonhebei trok zich van het venster terug. Zijn gezicht stond vertrok ken van angst. „Als we nu niet weggaan, is het te laat". „Wiebel niet zo met je benen, Loes", verzocht Gramshof. „Weggaan? Ik ga hier niet weg. Loes heeft gelijk, we moeten de nacht afwachten en een auto huren. In een paar uur zijn we bij de grens en is er misschien ergens nog een gaatje waar we door kunnen. Ik heb nog wat contanten, desnoods kopen we zo'n douane-beambte om". Nonhebei liep naar de achterzijde van 't pakhuis en nam de omgeving eens op. Nergens was een gootlijst of een plat. „We moeten naar beneden, de straat opHij wendde zich tot Loes en vervolgde: „Als je vader hier wil blijven, moet hij dat zelf weten, maar jij gaat mee". Hij trok haar van de krat af en sloeg zijn armen om haar heen. Met een vin nige stoot van haar ellebogen maak te zij zich van hem vrij. Hij ging tegenover haar staan en in zijn ogen glansde een troebel licht, dat zij nooit eerder had gezien. „Je bent gek!" riep ze opeens. Nonhebei haalde diep adem. „Mis schien wel", zei hij op zonderling kalme toon. „Weet je wat ik voor je gedaan heb, Loes? Ik heb mijzelf verkocht en vernederd, maar nu doet het er niet meer toe Beneden klonk opnieuw gerucht. „Ik denk dat de magazijnmeester iets vergeten heeft", zei Gramshof. Op Nonhebeis strak gespannen gezicht verscheen een vage glim lach. „Nee, nee", zei hij, „het is iets andershet isHij eindigde de zin niet, het troebele in zijn ogen werd dieper, langzaam werden de haal samen met zijn heldin in het ware geluk overblijft. Zaterdag en maandag, 'om 8 uur. Toegang 14 jaar. DE ZOON VAN ALI BABA. Kashma, de zoon van Ali Baba, wordt door de Kalief van Bagdad, op zettelijk in contact gébracht met prin ses Azura, die hij heeft ontvoerd. De kalief doet dit niet zonder doel, want hij wil door 'n huwelijk tussen Kash ma en Azura een deel van de onme telijke rijkdom van Ali Baba tot zich trekken. De boze opzet van de kalief wordt echter gedwarsboomd, omdat Kashma, net als zijn vader niet voor een klein geruchtje vervaard is en hij de kalief al vlug door heeft. Hij laat hem voorlopig zijn gang gaan om wat bewijzen in zijn bezit te krijgen. Hij krijgt die ook, maar als deze niet af doende blijken te zijn, moet hij het reoht in eigen hand nemen en de be driegende kalief zelf zijn straf geven. Uit deze straf komt een komplete oor log voort en deze wordt in het voor deel beslist voor de troepen van Ali Baba, die deze aan zijn zoon in bruikleen heeft gegeven. Ali bemoeit zich aan het eind van de film ook nog met de zaak, wan neer blijkt dat de kalief nog niet op houdt met zijn lastigheden tegenover het geslacht Baba. Hij zorgt er voor dat hij zich voortaan nergens meer mee kan bemoeien. Zondagmiddag om 3 uur. Toegang 14 jaar. DANCE ALL NIGHT. Louis heeft samen met zijn vriend Sam een Jazz-kelder geopend die ech ter alleen in trek blijkt te zijn bij een troep nozems, die daar elke avond komt zitten, die niets verteert en door zijn indruk andere danslustigen uit zijn zaak houdt. Het blijkt dat de bo venbuurman van Louis hier achter steékt en dat hij de nozems tegen be taling expres naar de kelder stuurt, om dan gemakkelijk door het 'huis te kunnen spoken om duistere praktij ken te kunnen uitvoeren. Louis komt hierachter en hij zal de zaak eens net jes uit de doeken gaan doen, in een ernstig gesprek met zijn buurman, maar deze blijkt daar niet erg vat baar voor. Nu gaat Louis het anders proberen. Hij haalt op een niet ge wone manier officiële, instanties in zijn zaak, die van de dansmuziek zo de smaak te pakken krijgen dat ze er iedere avond te vinden zijn. Doordat Louis zijn buurman in handen van de politie kan spelen, kan deze ook zijn nozems niet langer financieren, die van het droge stilzitten in de jazz-kel der schoon genoeg krijgen en die dan Louis beste klanten worden. Louis weet velen van hen er toe aan te zetten hun kleding voor iets net tere te verwisselen en dan komen ook andere mensen met graagte naar zijn dansgelegenheid, waar de twist een grote opgang geniet. Zelfs de edel achtbare heer burgemeester wordt een vaste klant en samen met hem komt ook de gehele gemeenteraad eens poolshoogte nemen bij Louis, die zo doende alle lagen der bevolking van dienst kan zijn. Alle personen die van muziek hou den, kunnen vrijdag, zaterdag en zon dag hun 'hart ophalen aan de prima muziek die Louis Prima hen te bie den heeft. THE MYSTERICUS MILLIONAIRES. Maandag en dinsdag kunnen we 'n film gaan zien die ons misschien wat ongewoon aandoet. Deze film bestaat namelijk uit twee delen die vlak na elkaar worden gedraaid. We vinden in de beide delen een detective in de hoofdrol die luistert naar de naam Meredith. Meredith krijgt de, onbarm hartige taak om een moordzaak op te lossen die betrekking heeft op enkele miljoenen dollars die door een moord wel te verdienen zijn. Hij wordt hier bij voor het raadselachtige feit gezet, dat er eigenlijk geen moordenaar kan zijn, terwijl de vermoorde beslist geen zelfmoord gepleegd kan hebben. Geholpen door een sleutel van een brandkast weet hij toch achter de waarheid te komen. Omdat deze sleu tel zo'n grote bijdrage heeft in het eerste deel, heeft dit deel de titel* "Olue of the silver key" gekregen. Het tweede deel dat onder de naam "The share out" door zijn filmleven moet, biedt ons ook al een raadsel achtig moordgeval. Hier wordt Mere dith geholpen door 'n vroegere gang ster, die zich wil rehabiliteren door bij een bende te gaan spioneren. Dat spioneren loopt spaak, wanneer hij bij de betreffende bende een knap vrouwelijk lid treft dat hem wel aan staat. Dit vrouwelijke lid blijkt ook wel wat voor de spion te voelen en samen beramen zij een plan om een kapitaal aan diamanten te bemachti gen dat als reservefonds van de ben de dienst doet. Hiervoor zijn een se rie moorden nodig, maar dat is voor de ex-gangster geen probleem. Hij moordt heel de bende uit en weet toch buiten schot te blijven, totdat Mere dith zich met de zaak bemoeit, die het moeilijke geval binnen de kortste ke ren oplost. Personen die 14 jaar zijn of ouder kunnen zeker enige spannende uren beleven wanneer zij Luxor-theater maandag en dinsdag bezoeken. PROF. DE QUAY VOORZITTER BENELUX-COMITÉ Tot voorzitter van de afdeling N. Brabant van het Comité van Belgisch- Nederlands-Luxemburgse Samenwer king is benoemd Prof. Dr. J. de Quay. Het dagelijks bestuur is thans als volgt samengesteld voorzitter prof. dr. J. de Quay, Beers; vice-voorzitter mr. E. H. J. Baron van Voorst tot Voorst, Tilburg; secretaris G. L, Sliepen, Breda; penningmeester fo' J. M. C. Teppema, Den Bosch; lede„ J P. Godwaldt, Roosendaal, dr, j H. J. Mathot, Veghel, mr. dr. B, M. van Spaendonck, Tilburg, g' C. van Spaendonck, Tilburg. Voor de bijeenkomst op 29 m tember te 16.00 uur in het Cultureel Centrum "De Beyerd" te Breda rij, als sprekers uitgenodigd de heer I Roppe, Gouverneus der Koningin ia de provincie Limburg, die spreekt over het onderwerp: "De ontwikt ling van Belgisch-Limburg na 194; tegen de achtergrond van de groeit,! de Benelux", alsmede Dr. C. N. M Kortmann, Commissaris der Konin- gin in de provincie Noord-Brabant die spreekt over het onderwerp' "Noord-Brabant in het Benelux-Mij. dengebied. TREIN GRIJPT AUTO. Maandagavond is op een onbe. waakte overweg te Sambeek een per. sonenauto door de trein gegrepen. Dt twee inzittenden van de auto verloren daarbij het leven. De bestuurster 18-jarige mej. H. M. Derickx uit Venray was op slag dood. De naast haar zittende 19-jarige J. van Kw«. ken uit Amersfoort is later in het ziekenhuis te Boxmeer overleden, üt trein had enige vertraging. TACHTIG MILLE VAN COMMANDO'S ACHTERHAALD. Het is de koninklijke marechaussé gelukt de tachtigduizend gulden ti achterhalen, die in de nacht van 11 op 25 augustus bij de Roosendaalst commando's uit het administratiege. bouw van de Engelbreoht van Nis, saukazerne zijn ontvreemd. De 20-jarige gehuwde soldaat C G. v. D.-V., werkzaam op het buren van de korpsadministratie, 'heeft be kend de verduistering te hebben pleegd. De soldaat bleek met zijn schoot, vader, de Rotterdamse classificeerde: A. H. F., onder één hoedje te hebber, gespeeld. De man, die er van dacht wordt het verduisterde ge hébben overgenomen, is op diging van heling in verzekering steld. presentee ,5, dond< zondag 0 G: he ar E( W' 127. Smidje Verholen repte zich zo snel als hij kon naar de plaats, vanwaar dat afschuwelijk gekreun geklonken had. En ja hoor, het was Frans Bulle, die zo kreunde. Goeie help, wat zag die stakker eruit? Zijn bril was gebroken, hij had builen op zijn hoofd en een ge zwollen neus, zijn kleren hingen in flarden aan zijn lijf en zelfs de voddenraper van Parijs had er waarschijnlijk nooit zo schamel uitgezien. „Goeie grutjes, Frans? Wat is er gebeurd!" riep hij uit. Maar de praatgrage heer Bulle gaf geen kik. Hij kreunde slechts en hield zich met moeite staande tegen een hek van een weiland. Maar plotseling werd ook dit hem te machtig en met een zucht zak te hij in elkaar, zodat niemand in het hoopjë ellende nog een eens zo ferme hoofdredacteur van een krant kon herkennen. „Lieve help? Hij is flauwgevallen?" mompelde de smid. „Wat nu! Laat ik eerst maar eens proberen hem bij te brengen? Zoeerst die flarden van de jas van zijn lijf af. Dat geeft wat meer vrijheid van be weging voor de stumper. Maar wat is dat hier! Die dikte in zijn bin nenzak! Wel alle flessen? Dat is zo'n zawflacon, die jagers en vis sers altijd bij zich hebben om een klein hassebassie in te vervoeren? Zou er een beetje van die hartver sterkende vloeistof inzitten! Als dat zo is, giet ik er hem wat tussen zijn tanden. Daar zal-ie dan wel van opknappen - Hij schroef de de nikkelen stop van het flesje af, goot daar wat vloeistof in c druppelde dit toen tussen de lip pen van Frans BulleEn ji hoor, het spulletje scheen go helpen. De heer Bulle slikte M gretig in, knipperde even vriend: lijk met de ogen en mompelde "Lekker...., nog een beetje. - De smid gaf gehoor aan Frans wens en deze wist het tweed: beetje nog beter raad dan met het eerste. „Nou graag een dubbele, mompelde Frans. „En graag wat bitterballetjes erbij pupillen groter en wijder; tenslotte bleven zijn ogen rusten op één punt.'t vierkante gat in de zol dervloer, waardoor de koopmans goederen van de benedenverdieping af tot boven in het gebouw konden worden opgehesen. Gramshof strek te zijn gewonde been rechtuit en boog enige malen zijn knie. 't Ging al iets beter. Vannacht moesten ze proberen weg te komen. „We halen het er nog door, Loes", zei hij hoopvol. Maar Loes had al leen maar oog voor Norihebel, „Kijk eens naar Christiaan, va-' der", fluisterde ze angstig. Nonhebei lag nu op zijn knieën vlak bij het gat en haalde het hijs touw, dat tot beneden hing, naar boven. Daarna sloeg hij met een koevoet de houten katrol, die in de hanebalken hing, onklaar. „Wat doe je, Christiaan?" riep de bankier. Nonhebei boog zich zo ver moge lijk over de rand van het gat. In de diepte begon een zwak lichtje te gloeien. „Kom eens hier Loes, daar bene den gebeurt iets", zei hij. Hij richtte zich op en deed 'n greep naar Loes' arm. „Blijf van me af, Christiaan - wat is daar beneden?" „Zie je dan dat lichtje niet? Het danst!" „De magazijnmeester, die een si garet aansteekt". Hij begon op een vreemde maniet te lachen. „Dat is het", zei hij, zich in de handen wrijvend, „een sigaret van geperst stro". Plotseling nam hij Loes in zijn armen. Zij waren vlak bij het open gat. „Dansen, Loes, dansen de vloer is van hout en er zijn zes verdiepin gen boven elkaar alles zwaar ei kenhout - zo droog als kurk - je vader weet, dat ik van branden houd". Ze trachtte zich los te rukken, maar hij hield haar stevig omkneld. „Vader!" riep ze. Al een paar keer had Gramshof geprobeerd zich op te richten, nu kroop hij op handen en voeten in de richting van het gat en deed een wilde greep naar Nonhebeis benen. De architect tuimelde achterover en bonsde met zijn hoofd tegen de rand xfan een krat. Op zijn wang ver scheen een bloedende wond. „Dood!" riep Loes verbijsterd. Gramshof keek naar Christiaans gelaat; hij zag dat Loes zich ver giste. „Nee, nee, Loes, hij is alleen maar bewusteloos". Al na enige mi nuten opende hij de ogen. Met een verwilderde blik keek hij om zich heen, herkende Gramshof en herin nerde zich alles weer. Door het gat kwam ineens een zuil van rook. „De trap af", gilde Loes, „bene den is brand". Zij opende de trap deur en dadelijk kwam een dichte rookwolk haar tegemoet. Nonhebei strompelde overeind. Met de handen slap langs zijn lijf, in licht gebogen houding, keek hij Gramshof aan. Zijn ogen schenen met bloed doorlopen. Nooit had de bankier hem zo wezenloos, zo ge heel zonder energie gezien. „Luister", fluisterde hij. Het vlammengeknetter was nu duidelijk hoorbaar. De rook werd doorbroken door een flakkerende vuurgloed. „Nu winnen de vlammen het.zo gaat het altijd", mompel de Nonhebel. Zijn mond stond half open als van iemand die zichzelf ge heel vergeet bij het zien van een boeiend schouwspel. „Sla de ramen stuk", riep de ban kier, „we stikkeu hier". Loes stiet een venster open, waar door de rook een uitweg vond. Van de straat klonk het geloei van een sirene. Nonhebel tastte in zijn zij zak, maar wat hij gehoopt had te zullen vinden, was er niet. „Heb jij mijn lucifer, Loes?" vroeg hij, „ik moet mijn lucifer hebben". Plotseling sloeg zij haar beide ar men om zijn hals. „Je moet ons hel pen, Christiaan", vleide zij, schien kunnen we langs 't dak weg komen". Even drukte hij haar tegen zijn bebloede wang, maart delijk duwde hij haar weg. „fe mijn", zei hij met weerzin. Zijn St- laat leek opeens een masker. Van beneden klonk een hevig Si- raas. Loes boog zich uit het raai en zag brandweerlieden bezig W bijlen en zagen. Een vlammento»! lekte door het gat omhoog, W werd weer verstikt door een van rook. Dan leek het alsof 't S1' hele gebouw instortte. „De vloer van de eerste verdie ping is doorgebrand", zei Christian „nu gebeurt het". Een fontein v» vonken spetterde door het gat hoog. Nonhebel scheen hierop hebben gewacht. Hij sprong op begon, als een bezetene om het Si' dansend, de balen met werkman broeken naar beneden te werpt „Méér, méér", schreeuwde hij gelaten. Kisten en kratten, alles hij vinden kon, verdwenen diepte. Gramshof was naar een open li- ster gekropen en riep luidkeels®-1 hulp. Heftig gebarend liep L°es' deloos nu, langs de ramen om aandacht te trekken van het puW* dat aan de wallekant en aan overzijde van het water was san® gestroomd. Zaterdag Ri in Ec Ef Zondagm Tc Ec tis ffilhelmii WAALW1 FIRMA I Grotestra

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 2