wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt te Loon op Zand Nieuwe wet maakt misbruik van vergif minder eenvoudig Treinbotsing bij Arnhem KVP-jongeren hadden geluk Lekker... die zachte echte Virginia Lekker... die zachte echte Virginia Mej. Duquesnoy: „Onvoorstelbaar" Lekker... die zachte echte Virginia OOK MET FILTER OOK MET FILTER OOK MET FILTER ■Éi li VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1964 85e JAARGANG No. 69 De ïcho v^n het Zui6en giteever telwijksche Stoomdrukkerij w Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Pit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00-f 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) ƒ3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" DE GIFMOORD De officier van justitie te Breda, mi. H. Pijnenburg, heeft een gerech telijk vooronderzoek gevraagd in de zaak tegen de 39-jarige mevr. M. B.- v.d. H. uit Loonopzand, die maar 5- jarig neefje André B. vorige week met door parathion vergiftigde limonade om het leven heeft gebracht, zoals wij reeds in ons vorig nummer mededeel den. De officier wil via dit vooronder zoek meer inzicht krijgen in de ach tergronden en motieven van dit gru welijk misdrijf, waarbij de vrouw op een verjaardagsfeestje van haar zoon tje op 23 augustus het bind van haar schoonzuster en buurvrouw heeft ver moord. Tijdens de voorgeleiding heeft me vrouw B.-v. d. H. maandag bij de of ficier van justitie opnieuw een volle dige bekentenis afgelegd. Ze zegt echter niet te weten hoe ze tot haar misdaad, die duidelijk met voorbe dachte rade werd gepleegd, is geko men. Waarschijnlijk zal een uitvoerig psychiatrisch rapport en langdurige observatie of een klinische behande ling een antwoord geven op de vraag of hier sprake is van ziekelijke jaloe zie of een ander geestelijk manke ment. Voor zover politie en justitie kunnen nagaan is er geen objectieve reden voor een dergelijke haat of ja loezie te vinden. De ontsteltenis en verontwaardi ging in Loonopzand, waar de families B. in een dubbel huis onder één dak aan de Kraanvenseweg wonen, zijn zeer groot. De vrouw is al eerder met de politie in aanraking geweest voor een diefstal van horloges in een ju welierszaak. Men heeft haar er ook wel eens van verdacht varkens van haar zwager te hebben vergiftigd, maar deze verdenking heeft men niet waar kunnen maken. De officier van justitie mr. Pijnen burg maakt zich met zijn andere col lega's in Breda grote zorgen over dit derde geval van parathion-vergifti- ging binnen één jaar. Elke boeren bond ten plattelande verkoopt dit zware vergif. De enige controle be staat tot nog toe uit een bon, die bij levering wordt uitgeschreven en waar door meestal naam en leveringsdatum achteraf te achterhalen zijn. Bij con tante betaling wordt het landbouw- vergif soms zelfs niet eens op naam, maar slechts op betaalbewijs gele verd. In dit geval had de vrouw enkele dagen voor het misdrijf in de. zaak 'inde coöperatieve handelsvereni ging van de NCB in Kaatsheuvel al- men maar om „straf spul voor de tuin gevraagd. Zogenaamd om dis tels en brandnetels uit te roeien. Toen de zaakhouder vroeg of ze parathion tmdoelde, waarvan ze kennelijk niet eens de naam bende, zei zeja, dat is het. De zaakvoerder van de boerenbond gaf onmiddellijk een tip aan de poli- tle' toen hij geruchten in het dorp h-r een vergiftigingsgeval met het 'jarig zoontje van de familie B. boorde. De boerin heeft een flink scheutje Yan I'd zware vergif in een glas li monade gedaan dat ze haar neefje op e werjaardag te drinken gaf. Voor e aankomst in het ziekenhuis, nau- je ijks drie kwartier nadat 'het kind e limonade had gedronken, was het a nood. Een specialistisch onderzoek van de gerechtelijke deskundigen uit Den Haag stelde de aard van de ver giftiging met parathion vast. Het zonderlinge gedrag van „tante Marie" versterkte de verdenking nog, die bij de ouders van André B. on middellijk was gerezen. Ze is vrijdag na een volledige bekentenis in het huis van bewaring in Breda opgeslo ten. Aanvankelijk ontkende de boe renvrouw nog hardnekkig. Bij de voorgeleiding in Breda was ze maan dag volkomen de kluts kwijt. Ze be seft kennelijk nu pas wat ze haar familie heeft aangedaan. De ver dachte is moeder van twee kinderen. Binnen een jaar zijn er in 'het Bre dase arrondissement drie moorden met parathion gepleegd. Ook de nieuwe wet op dergelijke bestrijdings middelen, die thans in werking is ge treden, biedt nog weinig of geen be scherming tegen een dergelijk mis bruik als hier gemaakt is. De direc teur van de coöperatieve 'handelsver eniging in Veghel, dr ir Mathot, zegt werkelijk geen kans te zien een rege ling te treffen, die misbruik op een enigszins doeltreffende wijze zal kun nen bestrijden. De zaak lijkt ook moeilijk wettelijk te regelen. Vroeger werd arseen en later nicotine in enorme hoeveelheden in de land- en tuihbouw gebruikt. Nu is er 'het nog veel giftigere parathion, dat met karrevrachten op de boerde rijen wordt gebruikt. Tegenover de gevaren van mis bruik staat het enorme economische voordeel als bestrijdingsmiddel in de landbouw. Het is een bestrijdingsmid del dat de boeren in voorraad moeten hebben, zeker in het voorjaar. Zou een dergelijk bestrijdingsmiddel op voorschrift van een deskundige, dus op een zogenaamd landbouwrecept geleverd worden, dan nog zouden alle leden van de boerenbond in Brabant bijvoorbeeld hiervoor in aanmerking komen. Een dergelijk recept maakt dus weinig verschil. Terwijl het bij honderden liters naar de. klanten gaat, is misbruik van een paar kubieke centiliters al dode lijk. Vorig jaar had men in Brabant een geval van vergiftigde runderen als gevolg van parathion. Het bleek in het stro te zitten, dat uit Zeeland kwam. Dit stro kwam uit een partij, die afkomstig was van vijftien boe ren. Alle vijftien boeren bleken bij onderzoek parathion gébruikt te heb ben of in voorraad te 'hebben. In dit geval kwam een 'boeren vrouw om een kleine hoeveelheid be strijdingsmiddel. Weliswaar was het buiten het grote landbouw-seizoen van de bieten of andere gewassen, maar verdelging van onkruid maakt de aankoop van een kleine hoeveel heid voor een kleinere tuin aanneme lijk. Deskundigen in de landbouwwe- relld zien weinig mogelijkheden enige bescherming tegen dergelijk misbruik te bieden. (Volkskrant). 1 September trad de Bestrijdings middelenwet 1962 in werking. Deze nieuwe wet vervangt die van 1947. De belangrijkste nieuwe voorziening lijkt ons die, waardoor de handel in zeer giftige middelen (zoals parathi on) aan regels gebonden wordt. Tot nu toe kon iedereen, die daar lust toe had, zich de meest giftige bestrij dingsmiddelen in elke hoeveelheid aanschaffen, zonder dat hij aan hoef de te geven, waarvoor hij het gif wil de gebruiken en ook zonder dat hij zich hij zijn naam bekend behoefde te maken. De nieuwe wet brengt een 'be langrijke verandering in deze situatie. Zo zullen b.v. volgens de nieuwe wet de zeer giftige middelen, gemerkt met een doodshoofd, alleen mogen worden verkocht aan personen, die 16 jaar of ouder zijn en die 'bovendien in het 'bezit zijn van een nader om schreven legitimatiebewijs, waaruit blijkt dat hun opdrachtgever of zij zelf een beroep uitoefenen, dat het gebruik van deze middelen meebrengt. De wet somt de 'bewijsstukken op, die kunnen gelden als legitimatiebe wijs benodigd bij aankoop van de z.g. doodshoofdmiddelen. Deze bewijs stukken zijn 'n heffingsaanslag van het landbouwschap of bosschap over 't lopende of vorige jaar; een lid- maatschapsbewijs van een der drie centrale landbouworganisaties of een daarbij aangesloten regionale of plaatselijke organisatie, van de Ned. Ver. van Boseigenaren, van de Bond van Agrarische Loonbedrijven in Ne derland of van de Federatie van Land en Tuinbouwwerktuigen Ex ploiterende Coöperaties; een uittrek sel uit het 'handelsregister, waaruit blijkt dat men is bloemist of hovenier, zuiveraar of aannemer van bouwwer ken (alleen voor houtconserverings middelen) en tenslotte een bewijs, af gegeven door de districts'bureauhou- houders van de Stichting tot Uitvoe ring van Landbouwmaatregelen (de voormalige P.B.H.'s) voor gevallen waarin men niet over een ander legi timatiebewijs beschikt. Afzonderlijke legitimatiebewijzen worden verstrekt door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid voor de aankoop van bepaalde, zeer giftige middelen zoals cyaanwater- stof, giftige cyaanverbindingen, ethy- leenoxyde e.d. Middelen gemerkt met een doods hoofd, mogen niet verkocht worden door personeel, dat nog geen 18 jaar is. Onder "personeel" verstaat 'het be sluit ook personen, die, anders dan in dienstbetrekking, onder gezag van de ondernemer werkzaam zijn (bijv. in 't bedrijf meewerkende kinderen). Ver voer van deze middelen mag niet ge- sohieden door personeel dat nog geen 16 jaar is. Ieder die bestrijdingsmiddelen ver voert, is verplicht te zorgen dat tij dens dat vervoer de verpakking onbe schadigd blijft en de middelen niet in handen van onbevoegden geraken. Middelen, gemerkt met een drie- hoek, waarin een doodshoofd of een gevarenkruis (schuinkruis) geplaatst is, mogen niet worden gebruikt door personeel dat nog geen 18 jaar is. Voor alle overige middelen is deze leeftijdsgrens 16 jaar. Aangezien hier sprake is van "per soneel" gelden deze leeftijdsgrenzen niet voor het gebruiken van bestrij dingsmiddelen door leerlingen van land- en tuinbouwscholen en cursis ten in het verband van hun opleiding. De zeer uitvoerige wet treedt tege lijk in werking met een groot aantal uitvoeringsregelen. De diverse bepa lingen hebben betrekking op veilig heidsmaatregelen bij het gebruik van bestrijdingsmiddelen en ontsmettings middelen. Ondermeer wordt bepaald, dat voor hen, die met deze middelen werken, een doelmatige wasplaats met water en zeep en een 'handdoek aan wezig is. Personeel dat gevaarlijke bestrijdingsmiddelen hanteert, moet de beschikking krijgen over maskers en handschoenen en moet deze ook dragen. Deze regeling geldt niet al leen voor personeel, maar ook voor alleen-werkende zelfstandigen, hoof den van bedrijven, loonspuiters en voor leerlingen van onderwijsinstel lingen. Ook geeft de wet regels voor vernietiging van lege verpakkingen en restanten van bestrijdingsmiddelen. 5 DODEN, 31 GEWONDEN Zoals wij in onze editie van maandag reeds berichtte, zijn tus sen Arnhem en Zevenaar j.l. maandagmorgen omstreeks kwart over negen twee treinen met el kaar in botsing gekomen. Volgens de eerste berichten was een aantal personen gewond. Een van de trei nen was op weg van Arnhem naar Winterswijk, de andere kwam uit Oberhausen. De treinen kwamen frontaal met elkaar in botsing, waardoor de trein uit Arnhem op het dak van de Duitse trein is terechtgekomen. Twee kraanwagens van de NS werden onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk gestuurd, terwijl ook spoedig de ambulances van 't Arnhemse en Zevenaarse Roode Kruis arriveerden om de doden en gewonden naar het ziekenhuis in Arnhem over te brengen. De Arn hemse brandweer die eveneens spoedig aanwezig was, kon ook nog van dienst zijn door de verschil lende brandjes, die kort na de bot sing tengevolge van kortsluiting ontstonden, te blussen. De sein- wachter, de 35-jarige heer Hote- man is op wonderbaarlijke wijze aan de dood ontsnapt. Zijn sein huisje werd volkomen verpletterd door de locomotief van de Duitse trein, die nog een vrij grote snel heid had, toen hij tegen de Neder landse trein botste. De machinist van de trein uit Arnhem, verklaarde na de botsing in het ziekenhuis, dat het sein voor hem op groen stond, zodat hij met een gerust hart het enkel spoor van de brug was opgereden. Deze verklaring werd later door de sein- wachter bevestigd. De Duitse die selloc. raakte het Nederlandse rij tuig in de flank. Volgens de NS zijn er gegronde redenen om aan te nemen dat de Duitse machinist, die eveneens werd gewond, door 't rode sein aan de oostzijde van de brug is gereden. Van de vijf Nederlandse rijtui gen bleef er slechts één min of meer in de rails staan. De andere schoven op en naast de Duitse trein, waarvan de locomotief volkomen werd verpletterd en de drie voor ste rijtuigen in elkaar werden ge drukt. Voordat de Arnhemse GGD ter plaatse was waren sommige slacht offers al uit de trein gehaald door de 26-jarige wachtmeester A. M. Prasing uit Arnhem, die zich in de Duitse trein bevond voor de pas- sencontrole. Hij liep net naar vo ren om zijn tas te halen en schoof bij de botsing 15 meter door de voren. Hij liep echter slechts en kele schaafwonden op. Zijn collega brak zijn neus. Rond twaalf uur arriveerde de president-directeur van de Neder landse Spoorwegen Ir. J. Lohman op het terrein van de ramp. Rond één uur waren de twee treinen uit elkaar getrokken en kon de voorlopige schade worden opgemaakt, die toen geschat werd op enkele honderdduizenden gul dens. De schade aan de baan viel volgens de spoorwegen nogal mee. Ooggetuige vertelden, dat de treinen met een snelheid van onge veer 60 km. op elkaar inreden. In verband met het vroege uur zaten er slechts weinig reizigers in de trein, hetgeen nog een geluk te noe men is, daar het aantal doden an ders zeker veel hoger had gelegen. Ook inwoners van Westervoort hielpen mee aan het reddingswerk zaamheden en lichtgewonden wer den door particulieren in auto's naar ziekenhuizen in Arnhem, Ze venaar en Doetinehem vervoerd, waar de meesten na behandeling weer met bussen naar huis werden gebracht, 's Middags verklaarde Ir. Lohman op de plaats van de ramp, dat hij het ongeluk zeer betreurt. Hij vond het extra droevig dat het juist moest gebeuren op de dag voor de officiële viering van het ju bileum van de spoorwegen. In het Spoorwegmuseum wordt dan namelijk een jubileumtentoon stelling geopend en het stond nog niet vast of de feestavond voor het personeel die 's avonds gehouden zou worden doorgang zou vinden. Gezien de enorme ravage, die is aangericht is het wonderbaarlijk te noemen dat slechts vijf mensen de dood bij de botsing hebben gevon den en dat ook het aantal gewon den niet groter is. Vier Nederlandse en twee Duitse rijtuigen werden to taal vernield terwijl de gehele scha de ongeveer een miljoen gulden zal bedragen. Behalve 'n wissel aan de oostzijde van de brug, die door de Duitse locomotief volkomen werd vernield valt de schade aan de baan nogal mee. Het is een gelukkige omstandigheid, dat het betreffende baanvak niet geëlectrificeerd is, zo dat er geen bovenleidingen en por talen beschadigd konden worden. Een probleem is wel dat het sein huisje werd vernield, zodat de sei nen voorlopig provisorisch bediend zullen moeten worden. De machinist van de Nederlandse trein, de heer Gerritsen zag de bot sing aankomen en liep uit zijn cabi ne om de mensen in de voorste rij tuigen te waarschuwen. Ook minister van Aartsen ver scheen op de rampplaats om de ra vage in ogenschouw te nemen. Eerst nadat de ongevallenkraan was aan gekomen en hulp had verleend bij het wegslepen van de brokstukken werd officieel bekend gemaakt dat 4 personen het leven hadden verlo ren en dat 31 personen in verschil lende ziekenhuizen in de buurt van Westervoort werden verpleegd. Een van hen is later aan zijn ver wondingen overleden. Verschillen- lichtgewonden werden na behande ling in het ziekenhuis per taxi naar huis gebracht. Allen zijn buiten le vensgevaar. Het vermoeden dat in het voorste deel van een der Duitse rijtuigen zich nog mensen bevonden, was ge rezen nadat een van de mannen die 's ochtends hadden meegeholpen met het bevrijden van beklemd geraakte slachtoffers verklaard had, dat hij op de bewuste plaats bloed uit het wrak had zien druppelen. Daar kwam nog bij dat een van de Duitse reizigers z'n schoondochter en klein dochtertje miste na het ongeluk. De man had zelf een shock. Hoewel de leiding van de ongeval- wezig zijn van nog meer slachtof- lenploeg de mogelijkheid van 't aan- fers betwijfelde, besloot men voor alle zekerheid het rijtuig open te branden, voordat de Duitse trein werd weggesleept. Er was die dag al meer verwarring gerezen over 't lot van enkele reizigers. De Arn hemse GGD was zo snel ter plaatse, dat de doden en gewonden pas in de ziekenhuizen werden geïndentifi- ceerd. Sommige reizigers liepen in shocktoestand naar het dorp Wes tervoort, terwijl anderen, die slechts licht gewond waren, zich per auto naar huis lieten brengen. Een groep jongeren K.V.P.-ers, die een studiereis naar West-Berlijn hadden gemaakt, heeft maandagmor gen veel geluk gehad. De groep bestaande uit mej. Nelly Prinsen uit Moergestel, mej. Riet van Nunen uit St. Oedenrode, mej. Willy Duquesnoy uit Waalwijk en de heren Kees Schellekes (Riel) en Anton en Bert Wameling uit Uithuizen, was zondagavond laat uit Berlijn terugge keerd in de. West-Duitse stad Hagen. Maandagmorgen vijf vóór zeven ver trokken de zes uit Hagen naar Ne derland. De groep installeerde zich in de derde wagon van de trein, die om kwart over negen bij het ongeluk in Westervoort betrokken raakte. Een hele tijd lang hebben de zes jongeren-KVP-ers erover getwist of ze niet beter vóór in de trein konden gaan zitten in verband met een vlot tere overstap-mogelijkheid in Am- hem. Tenslotte werd inderdaad beslaten in de eerste wagon te gaan zitten. "We 'hébben daarmee onvoorstel baar veel geluk gehad", zei Willy Duquesnoy, toen we haar - nog niet helemaal van de schrik bekomen - dinsdagmiddag thuis opzochten. "Uit gerekend die derde wagon, die we verlaten hadden, werd bij de botsing het zwaarst beschadigd". En de meeste slachtoffers zaten in die wa gon. Mej. Duquesnoy, die toen het jon- gerensecretariaat van de K.V.P. nog in Waalwijk gevestigd was, daar als seoretaresse werkzaam was, heeft de band met de jongeren-K.V.P. besten digd door regelmatig aan studiebij eenkomsten en dergelijke deel te ne men. Deze zomer was zij een van de vele leden van de K.V.P.-jongerengroe pen, die op uitnodiging van de Junge Union (de jongerenorganisatie van de Duitse Ghristen Democraten) deelnam aan een studiereis naar Berlijn. Bijna wekelijks staan deze reizen op het programma. Het verblijf in West-Berlijn was bijzonder aantrekkelijk geweest. De meeste leden van de groep wa ren, toen het ongeluk gebeurde juist bezig het geld te tellen om bij de grensovergang het restant aan marken in guldens om te zetten. =1=KINGéS=ï= Mej. Duquesnoy Mej. Duquesnoy kon zich nauwe lijks herinneren wat er was gebeurd. Toen de treinen op elkaar hotsten, schoot zij op het meisje, dat tegen over 'haar zat. Dat was mej. Nelly Prinsen uit Moergestel. De beide meisjes waren de enige gewonden van 'het groepje. Nelly Prinsen was er het ergst aan toe: zij kreeg een ernstig kwetsuur aan haar been. Zij moest in het Elisa'bethsgasthuis te Arn'hem 'blijven. Willy Duquesnoy kon - na voor haar verstuikte reChterenkel behan deld te zijn - verder naar huis rei zen. Zij kreeg een lift van een journa list. De heer Duquesnoy was naar Am- hem gegaan om zijn dochter in het ziekenhuis op te zoeken. Deze had 's morgens opgeheld, dat ze "al leen maar iets aan haar been man keerde." In Arnhem aangekomen kon de heer Duquesnoy met geen enkel zie kenhuis contact krijgen. Hij ging op aanraden van het V.V.V. naar het gemeentehuis in Westervoort, waar 'n lijst voorhanden was van de slacht offers. Op die lijst stond vermeld, dat mej. Duquesnoy na behandeling in het 't ziekenhuis naar Waalwijk was ge reisd. De impressies van mej. Duques noy waren dinsdagmiddag nog niet allemaal geordend. Zij is - zoals zo- velen - buitengewoon te spreken over de snelle hulp. Met mejuffrouw van Nunen 'heeft ze zich na 'het on geluk met een tienjarig meisje bezig gehouden. Het meisje was in Zevenaar inge stapt, samen met haar moeder en een 22-jarige broer. Ook het hondje van het kindje maakte de reis mee. Moeder en zoon kwamen om bij de treinramp. Het meisje realiseerde het zich nauwelijks. Het riep als maar om haar hondje, dat later dood langs de spoordijk werd gevonden. Willy Duquesnoy is 'het roerend met Riet van Nunen eens "We heb ben onvoorstelbaar veel geluk gehad, dat we na veel geruzie besloten om vóór in de trein te gaan zitten."

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5