Restauratie van de zes oude kerktoren te Loon eeuwen op Zand I Nationale trekpaardententoonstelling Glanzend, zacht fluweel wordt in hoedjes de „hoofd-zaak? VB f Wie niet adverteert, wordt [vergeten Trekpaarden en Don Kozakken VROOKi DREESMANN 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1964 OGEN vragen brillen van Bar Dancing „Romantica" Autcrij lessen „Brabant" Dansschool Ecfyarcü Qrijsbach NIEUWE DANSLESSEN VYvYMVA IlPP Over het ontstaan van nederzettingen of dorpen zijn al vele theorieën geschreven. Dit is eigenlijk heel logisch dat daarover een of andere uitleg wordt gegeven. De ene keer is het een open plek in het bos, dat de verklaring is voor het woordje "Loo" of Loon, de andere keer is het een verhoging of beschuttende plaats waar de bewoners zich gaan vestigen. Weer een andere moge lijkheid is de vestiging aan een vruchtbare waterloop of aan de kruising van twee we gen. Bij het laatste denken we onwillekeu rig aan de oude romeinse wegen door het avondland. Zo is het ook als men zich ver diept in de plaatsing van de toren van de kerk van Loonopzand. Waarom staat die juist daar, waar het oudste Loonopzand juist niet heeft gelegen? Dit moet zijn oorzaak toch wel hebben gehad. "DE ALDE KERCKE". Reeds lang voor de bouw van de huidige toren met kerk lag het oude Loonopzand in het tegenwoordige gehucht "het Land van Kleef" en wel ter hoogte van de alom be kende "Kerke-akker". De laatste toponym is historisch van zeer groot belang. Inder daad stond op de Kerke-akker de eerste kerk van Venloon - zoals toen het dorp heette. Maar voor deze eerste kerk moet er toch al een gemeenschap zijn geweest welke zich hier vestigde en dit bewijzen weer de vond sten die daar en in de omgeving worden waargenomen. Deze eerste plaats lag aan de voortzetting van de oude romeinse weg vanuit Baval via Alphen, Tilburg naar Heus- den aan de Maas en zette zich voort in de richting van Utrecht. Ongeveer op deze plaats kruiste deze weg de andere van oost naar west lopende weg, n.l. die van Den Bosch naar Breda. We denken hier aan de oude Bossche baan welke langs de Duinen loopt. Dus op een knooppunt van wegen ontstond onze nederzetting. De bevolking woonde op het hoogste deel in de nabijheid van gronden die bebouwd konden worden; waar dus een leefgewoonte werd gesticht. Zo ontstond het dorp. Het is echter niet te zeggen wanneer de dorpsgemeenschap is gesticht, want dit is geleidelijk gegaan. Wel weten we zeker dat het in de zevende en achtste eeuw is geweest. Bij deze wegen zijn dus mensen gaan wo nen en hebben zij de kern gevormd van een dorp waar na de missionarisering ook een kerkje is gekomen. Een eenvoudig houten kerkje zal wel het eerste zijn geweest en daarna een stenen kerkje waarvan we nog niet zo lang geleden zekerheid hebben ge kregen door opgravingen. Zeker zal de opkomst van het christen dom hier gelijke tred hebben gehad met de economie en welvaart van de omgeving. De heer van deze gronden zal ook wel een vinger in de pap hebben gehad, want van zeer groot belang was ook de verdediging van de streek en haar bewoners. Zo verrees vanzelfsprekend ook een versterking he;' kasteel. Ook deze stichting verliest zich in oudheid, want we weten niet wie het eigen lijk heeft gebouwd en hoe het eerste ver sterkte huis er uit heeft gezien. Allerwaarschijnlijkst heeft het oude Loon opzand relaties gehad met de vreemde leen mannen. De benaming "Kleef" is hiervan een bewijs. Zo vermeldt een bron reeds in 1191 als getuige een Herman van Loon bij de 'belening van Herpen aan Hendrik van Cuijk. Een latere kaart vermeldt Gerard van Loon, als een leenman van de Gelderse Hertog, en later als de Hornes komen en Willem van Horne in 1269 het goed in leen krijgt van Hertog Jan I van Brabant, zien we verband met de Graven van Loon en Horne, welke allen bezittingen hadden in het Duitse gebied in en rondom Kleef. De graven van Horne hadden vele bezittingen in Noord-Brabant, Limburg en Holland. In de gemeentewapens van nu komen nog her haaldelijk de hoorntjes van het van Horne- wapen terug). Zij waren geparenteerd aan de Graven van Loon en de Hertogen van Brabant. Een zekere Gisselbert van Rhodus wordt OPTICIEN - WAALWIJK in 1207 reeds als eerste heer van Loon ge noemd, In 1252 schenkt een Hubert van Rhodes in tegenwoordigheid van de Hertog van Lotharingen alle bezittingen in Loon en het patronaatsrec'ht op de kerk van Loon aan de abdij van Tongerloo, tot rust van zijn ziel. Wat dat laatste betreft kunnen we gerust aannemen, dat reeds lang een kerk dn het oude dorp Venloen of Venloon heeft gestaan Ook dat bewijst weer de vondsten van be gravingen en dergelijke op de kerke-akker. De bakwerkscherven zeggen ons dat een continubevolking op en om het Land van Kleef heeft gewoond. Merovingisch, pings- dorf en laat middeleeuws bakwerk treft men aan naast prehistorische vuurstenen werk tuigen. Het Romeinse aardewerk ontbreekt echter nog. Als dit kan worden aangevoerd, dan is -het bewijs geleverd, dat de oude heerbaan daar een Romeinse weg is ge weest. Als Paus Clemens IV in 1267 het patro- naatsrecht over de kerk van Venloon beves tigt, weten we dus dat er een hechtere band is ontstaan tussen de bevolking aldaar. En dat het goed was verklaart de schenking van 1233, waarin reeds de naam van de H. Wil- librord is genoemd, als patroon der kerk, als Hendrik van Lotharingen haar opdraagt aan de abdij van Tongerloo. Enig verband met de patroon der kerk zouden we willen brengen met een andere toponym in de omgeving van het Land van Kleef en wel de naam voor het einde van de huidige Weteringstraat. Het is de bena ming "de Uil(n)hoek". Pastoor Binck uit Alphen verklaart Ule met Wille en Wille- brord Etymologisch werd een "ui" en zouden we ook Uilenhoek kunnen verge lijken met WiIIe(n)-wilIibrordushoek. De gothische "u" werd ook veel als een "V" geschreven. Als de benaming Uilenhoek even oud is als de eerste of "aide kercke" van Venloon, dan heeft het zeker met een schenking te maken aan de kerk of abdij en stamt dit gebied uit de tijd van St. Willi- brord of uit de tijd van zijn volgelingen en mag men de eerste christentijd van onze voorvaderen beschouwen rondom de tweede helft van de achtste eeuw. HET VERVAL. De eerste kerk op de Kerke-akker is later in verval gekomen. Mogelijk hebben daar vele omstandigheden toe bijgedragen. De verandering van de bodem was misschien wel de voornaamste en moest men we naar andere omstandigheden uitzien. De zandver stuivingen zijn ook hiervan een grote oor zaak geweest. Ten westen van het dorp la gen de uitgestrekte veenderijen, waaraan de Heer van het dorp zijn zeggingschap had. Het gebied was ontoegankelijk door zijn ve le moerassen en moest tot ontginning wor den gebracht. In 1269 heeft Jan I van Brabant de Loonse goederen tot een heerlijkheid ver heven en gegeven aan Willem van Horne. Middelerwijl gaat de ontsluiting van deze gebieden een feit worden, want in 1320 laat Graaf Willem III van Holland in zijn gebied ten noorden van Loonopzand 20 hoeven bouwen en bewonen door "vrije luiden". In deze tijd zal edhter de bouw van het kasteel wel zijn versterkt, want Venloon was de eerste plaats op Brabants gebied. Dit heeft natuurlijk zijn wederwaardigheden in de structuur van het dorp en zijn bewoners. Er komt meer bedrijvigheid. Op 29 augustus 1383 krijgen de inwoners eén nieuwe beschermheer. Het is Paulus v. Haestrecht, die na bijna 100 jaren van Horne-regime de heerlijkheid krijgt. Deze Paulus was een aanzienlijk man en stdnd bij de Hertoginne, Johanna, zeer goed in de pas. Hij was ook in het stadsbestuur van Den Bosch en had veel invloed. Zo kon hij het bewerken, dat de oude kerk, die al heel bouwvallig was geworden, vervangen kon worden door een nieuwe. Zijn plan kon in 1392 tot uitvoering worden gebracht. De bouw van een nieuwe kerk werd begonnen. De oude kerk was het laatst bediend door pastoor Peter Coelborne. Dit was de eerste pastoor en wordt genoemd in 't jaar 1384. We zeiden reeds dat aan kruispunten van belangrijke wegen dorpen werden gesticht. Zo ook was dat met de plaats waar nu de kerk nog staat. Daar was men reeds eerder met de bouw van een versterkingstoren be gonnen en wel om en bij 1300. Tegen deze toren bouwde men dan de kerk. Op de kerke-akker deed de aide keTke nog dienst. Omdat er van de grond der duinen weinig te halen was, verlegden de bewoners hun dorp nu zo langzaam aan naar het westen "zes boogscheuten" zo vermeldt de kroniek, - waar het beter waa en ging men wonen rond de toren en hel kasteel waar de bescherming veel zekerder was. Meerdere gingen zich aan de veen derij geven om zich zo hun inkomsten te ver schaffen. Ook dat was niet alles, want in 1341 had er al een geweldige veenbrand plaats. Dit ziende gaf de heer moed om zijn onderdanen nog meer te beschermen en in hun behoefte te voorzien. De bouw van de kerk kwam al in 1394 klaar. In 1396 kon Johanna van Brabant aan Paulus meedelen, dat zij hem bij privilege de turfvaart kan laten graven van 's-Graven- moer via Venloon naar Den Bosch, waar van in 1397 het begin werd gemaakt en waarbij de Tol voor onze heerlijkheid kwam. De bewoners hadden al heel veel moeite met hun turfgraverij, de branden en de overbrenging van hun parochiekerk, maar dat was nog steeds niet genoeg. De Gel derse oorlogen deden er in het jaar 1397 nog een schepje boven op. En... of het nog niet genoeg was, de grote St. Elisa- bethsvloed brak los in 1421. Twee en ze ventig parochies werden toen door 't water verzwolgen. Naar men vertelt, heeft het water toen aan Loonopzand gestaan, doch door de gelukkige omstandigheden, dat het hoog lag, had het geen schade ondervon den. Wel heeft de noordrand der Loonse- en Drunense duinen daar een metamorfose ondergaan; ook dit heeft de Loonse bevol king beïnvloed, evengoed als de herhaalde lijke zandverstuivingen waardoor de land bouw te lijden had. Op sommige plaatsen is zelfs een zandlaag opgewaaid van pl.m. 8 a 10 meter. Het was dus steeds maar ver huizen en trekken. Toen er enigszins een standvastigheid in het dorp gekomen was, kon men van een dorpsontwikkeling gaan spreken. Dat was dus na de bouw van de kerk en de concre tere bewoning er omheen. Het dorp Ven loon groeide en had in 1437 reeds 127 hui zen met 635 inwoners. Dat ging door tot 1472 met 715 inwoners. Opnieuw kwam er strop, want in het jaar 1496 waren de rijen gedund tot 425. Dit kwam door de aanhou dende oorlogen en ziekten die daarmee ge paard gingen. Opnieuw bloeide het dorp tot dat het in 1526 weer een inwonersta! had van 1105. DE NIEUWE KERK. Tot nu toe hebben we ons met de ge schiedenis van het dorp en de opkomst er van beziggehouden. Het is echter op een bescheiden schaal, want het dorp Venloon heeft een veel bewogen geschiedenis gehad. Het is tot aan de bouw van de kerk. Wat daarna geschiedt, zou buiten ons bestek ko men, want het is de bedoeling van dit arti kel iets meer te vertellen omtrent de kerk, haar toren en de verbouwing ervan, omdat ook nu weer de toren in de steigers staat en Monumentenzorg onze toren weer in een prachtige staat wil herstellen, om mee te kunnen tellen onder de mooiste van 't land, zoals hij reeds geclassificeerd is. Zeker is de economie van het dorp na 1400 van belang en speelt er heel veel af rond kerk en kasteel, dat bijgedragen heeft tot de huidige stand van zaken. Na Pastoor Peter Coelborne, welke in 1384 in een acte wordt genoemd, wordt hij opgevolgd door Henricus van Stiereken, die kanunnik te Den Bosch was. Hij was de uiteindelijke bouwheer van de kerk en noemde zich Pastor van Loen en Spranghe. Tot 1405 was hij in Loonopzand, waarna hij naar Den Bosch vertrok en daar stierf in 1412. De zorg voor de kerk in Loon liet hij over aan Gerardus de Merica, 1405 - 1412. Veel begravingen van voor 1396 rondom de oude St. Willibrorduskerk op de Kerke- akker werden overgebracht naar het kerk hof bij de nieuwe St. Janskerk, naar de Principale kerk, zoals het heette. De oude kerk bleef geruime tijd staan en diende echter nog als kapel. De toestand van de nieuwe kerk in 1520 was van dien aard, dat ook daar de hand aan gelegd diende te worden. In een charter le zen we dan ook, dat verzocht werd van de verkoop van de afbraak van de oude kerk de nieuwe kerk te repareren, daar men zeer arm was. In plaats van de oude kerk zou een kapel worden opgericht welke aan St. Willibrord, de patroon van de oude kerk, zou worden toegewijd. De nieuwe kerk werd toen van zijbeuken voor zien. (Slot volgt). UITBREIDING LAGERE TECHNISCHE SCHOOL Dezer dagen is in Oosterhout de aanbesteding gehouden voor de uit breiding van de lagere technische school. Er was nogal belangstelling voor deze bouw, waarvoor een bedrag van f 1.900.000.- was geraamd. Bijzonder opvallend was het enor me verschil bij de openbare inschrij ving tussen de laagste en de hoogste gegadigden. Tegenover een laagste inschrijvingsbedrag van f 2.127.500, dat dus dicht bij de raming bleek, werd odk een inschrijving tegen een bedrag van f 3.180.000. ingele verd. Een verschil dus van ongeveer een miljoen op een geraamd bedrag van rond twee miljoen. Gunning vond nog niet plaats. Misschien zal men verwonderd zijn deze in één adem genoemd te zien. Maar er is reden voor, want <Je Don Kozakken, die in alle landen waar zij zijn opgetre den een geweldig succes hebben geoogst met hun onvoorstelbare rij kunstige acrobatische toeren, uit gevoerd in volle galop op ranke supersnelle volbloeds, .zullen het feest van de trekpaardenfokkiers in Den Bosch komen opluisteren. Zoals elk jaar zijn de beste trek paardmerries en de beste trekpaar- denhengsten uitgezocht om met el kaar te kampen in de overdekte prachtige markthallen van BraS- bants hoofdstad. Daarnaast zullen er ook Haflin- gers gekeurd worden, want de Haf- lingerfokkerij heeft in de korte tijd van haar bestaan hier te lande een wel zeer succesvolle ontwik keling doorgemaakt. Het is be kend dat in 1961 voor het eerst deze charmante en edele berg- paardjes uit Oostenrijk werden in gevoerd met de bedoeling ze hier niet alleen te gaan gebruiken in de landbouw en de ruitersport, maar ook om ze hier te gaan fok ken, omdat het stamland lang niet aan de enorme vraag kan voldoen. Welnu, in Den Bosch kan men zich een uitstekend beeld vormen van de ontwikkeling welke deze jonge fokkerij doormaakt en van het peil waarop ze zich thans be vindt. Maar terugkomend op de trek paardfokkerij: de fokkers hebben dit jaar een bijzondere reden om bijeen te komen en om in een feestelijke stemming te zijn. Hun organisatie - de Kon. Ver. „Het Nederlandse trekpaard" - bestaat namelijk een halve eeuw. Dat is een hele tijd, maar het zegt nog meer wanneer men kan aantonen, dat zij in al die jaren nog niets van haar energie en kwaliteit heeft verloren. Van die energie en die kwali teit kan men zich overtuigen. Dan zullen de toppaarden zich in de open lucht laten zien en dan ko men hun energieke en daverende gangen toch nog beter tot hun recht dan in de besloten ruimten van de overdekte hallen. En in dit kader nu komen - naast vele andere feestelijke attracties - ook de Don Kozakken als wilden zij demonstreren met welke vaart het stamboek altijd de trekpaard fokkerij heeft geleid. Hun optreden - De salarissen der ambtenaren zijn met 3Vè verhoogd, omdat zij zijn achter gebleven 'bij de gemiddel de 'loonsverhoging van dit jaar in 't bedrijfsleven. - H. M. de Koningin brengt een driedaags bezoek aan de Delta-wer ken. - Een Nederlandse missionaris uit Meerssen is in Mozambique met een lans doodgestoken. - In 1963 kreeg Nederland er 152.000 inwoners bij. - In Amerika zijn in juli 4410 verkeersongevallen met dodelijke af loop te betreuren. - Bij het spoorweg-ongeluk te Westervoort zijn 5 personen gedood en 31 gewond, die allen buiten le vensgevaar zijn. De spoorwegverbin ding is weer hersteld. is dan eigenlijk ook symbolisch, want al laten die steppenruiters rijkunst uit eefi voorbij verleden zien, men kan niet ontkennen, dat ze zélf springlevend zijn en dus van deze eeuw. Zo is het ook met de fokkerij der machtige trekpaarden, die te zamen met de sierlijke Haflinger- paarden in één Grote Nationale tentoonstelling te Den Bosch aan- weinig zullen zijn en ter herdenking van het 50-jarig bestaan van hun stamboekorganisatie een machtige en stijlvolle Gouden Jubileum- Show ten beste zullen geven. MELK IN PRIJS OMHOOG. De minister van Economische Za ken heeft zich er mee akkoord ver klaard, dat met ingang van 6 septem ber 1964 de verbruikersprijzen van melk en melkprodukten, zowel los als in flessen van een halve ten een hele liter, met 1 cent zullen worden ver hoogd. Deze prijsverhoging houdt verband met een stijging van produk- tie en verwerkingskosten, welke voor doorberekening in aanmerking ko men. LEDERHANDEL VERWOEST Schade loopt in de tonnen. Een felle brand heeft in ongeveer vijf kwartier de N.V. voorheen firma Wed. D. J. Bosboom en Zoon, leder handel aan de Zaadmarkt, hoek Pe likaanstraat te Zutphen verwoest. Ook een boven het bedrijf gelegen woning, die tijdelijk werd bewoond door een schoonzoon van de eigenaar van de lederhandel ging verloren. Een andere woning boven 'het bedrijf waar de boekhouder woonde, kreeg zware brandeschade. Voorts liep het naast het pand gelegen woonhuis van de fa milie Lourens brandschade op. De schade loopt volgens de eigenaar van de lederhandel in de honderdduizen den guldens. DE BELGISCHE HOUTHAK KER-MOORDENAAR GEPAKT Na een klopjacht van honderden gendarmen en militairen, die 9 dagen duurde, is het tenslotte gelukt de houthakker Ghampenoir in de Arden nen te arresteren. Hij zat boven in een eik, geheel gecamoufleerd, maar werd door de gendarmen opgemerkt en door onvervaarde kerels werd hij tenslotte uit de boom gesleurd. Ghampenoir heeft z'n vrouw ge dood, een moordaanslag gepleegd op een weduwe en haar dochter en een 15-jarige dochter ontvoerd. Voor de opening van het nieuwe dans- seizoen, hebben wij de eer aan U voor te stellen een speciaal uit Frankrijk overgekomen band, o.l.v. M. Fournet. Deze band, met een specifiek Frans repertoire, zal voor U optreden op zater dag 5 september en zondag 6 september met als speciale gasten THE FOURYO'S en op zaterdag 12 september. A. J. VAN HILST Olympiaweg 8, Waalwijk Tlef. 2608 Kies dan Rij- en Verkeersschool Liefrinckstraat 12, Waalwijk Tel. 04160 - 4179 DANSSCHOOL Waalwijk Zaal „HOTEL VERWIEL" Er is nog gelegenheid voor inschrijving a.s. dinsdag 8 sept. van 7 tot 9.30 uur in bovenge noemde zaal. Toonaangevend onderwijs Beschaafd milieu PM W. WWXjA Hier zijn 2 voorbeelden van deze nieuwe en charmante hoeden- mode. In de warme modetinten: rood, bruin, lila, zwart en jade. En dan zijn er natuurlijk ook nog de variaties in jersey en velours. Voor het uitgaansavondje (en nog zoveel andere gelegenheden) is deze fluwelen hoed in de Ligne Demi-Toque. Het fluweel werd uiterst smaakvol gedrapeerd en verfijnd afgewerkt met een cartogan strikgarnering29.75 Allercharmantst hoedje in de Ligne Berët. Dit fijne materiaal werd gegarneerd met een geheel doorgestikt motief. Een leuKi ietwat koket hoedje39."

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 6