ML wAAlwijkse en Uno,stRAAtse couraiu Welvaart van de Rus langzaam nmhoog i W BUI Koningin Juliana in Den Bosch P. Brouwer als zilveren raadslid tijdens raadsvergadering gehuldigd Verhoging Sociale uitkeringen Jampe I Champenois had nog meer moord-plannen Gemeente Waalwijk leent 2.000.000 gulden DadersvanKaatsheuvelse horlogediefstal gegrepen Economie minder eenzijdig Ogen vragen brillen van STASSAR MAANDAG 7 SEPTEMBER 1964 85e JAARGANG No. 70 ir*** king i mpoo an" VRAGEN OVER VERGIFTIGING MET PARATHION KROESTJEF NAAR BONN f f f f f f f f f f f f f f 2754,- 1770,- 2910,- 2034,- 642,- 966,- 1260,- 4620,- 3750,- 2892,- 76,44 82,68 112,32 126,36 f 2958,- f 19,26,- f f f f f f f f f f f f 3126, - 2196,- 672,- 1014,- 1326,- 4878,- 3966,- 3054,- 79,56 86,58 118,56 132,60 Borduren Pliseren Stofknopen Stof ceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode Tilburg VIJK 'ang De tcho van het Zuióen „/alwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. mnd. (1.00-f 5ct. inc.k.) J 05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) j 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contactadvertenties: spec^feriei Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO ov R A.S. t Waali 'IJK ialwijk De Russische burger begint langzamerhand iets te bemerken van de hem al zo lang voorgehouden „communistische heilstaat". Een pa radijs is de Sowjet Unie beslist niet, de welvaart ligt nog ver bene den het Westerse peil, maar toch valt een zekere verbetering van ge levensomstandigheden waar te nemen. Niet alleen blijkt dat uit recente bezoeken van Westerse deskundigen aan Rusland, maar ook uit door Moskou beschikbaar gestelde cijfers. De vooruitgang is voor al te danken aan belangrijke veranderingen in de opvattingen van de partijleiders over de ontwikkeling en begeleiding van de econo mie. Het oude, Stalinistische schema, waarin alle krachten op de groei van één sector, de zware industrie, werden gericht, is losgela ten. ZORG® De Sovjet Unie kent nog steeds :eze eenzijdige belangstelling voor ién bedrijfstak. Men heeft echter begrepen, dat dit nooit een oplos- sjng kan brengen voor de vrij ar moedige omstandigheden, waarin ,je Sovjet-burger moet leven. Op 24 juli van dit jaar heeft het Presidi um van de Ministerraad van de •;SSR de voornaamste richtlijnen astgesteld voor een nieuw vijf jarenplan, dat de jaren 1966-1970 omvat. Besloten is om vooral de chemische industrie sterk uit te reiden. Het gaat om de productie van kunstmeststoffen, insectenbe- sïdingsmiddelen, plastics en de kunstvezels. Hiernaast wordt ech- :er een duidelijker accent gelegd op de industrie van lichte en con sumptiegoederen. Stalins regel, dat productie altijd op de vraag moet achterblijven (de „schaarste-econo- mie") is allang in de Russische ijs- ast gestopt. Een van de Sovjet-economen schreef dit jaar in Prawda, het of ficiële regeringsblad van Rusland: dis het socialisme de productie voor het gebruik van de volksmas sa's is, wat is dan wel het doel! Productie om de productie!" Het aantal geproduceerde luxe ge bruiksgoederen is de laatste jaren belangrijk gestegen. In 1963 kwamen bijvoorbeeld 7,3 miljoen radio's, grammofoons ent televisietoestellen uit de Russische iabrieken, met nog eens 2,8 miljoen ijsmachines en 911 duizend koel- kasten. Op een bevolking van (eind 1963) 227 miljoen zielen zijn it nog vrij karige cijfers, maar zij ajn in ieder geval astronomisch vergeleken bij die van tien jaar larvoor, in 1953. Toen zagen de geen kans om meer dan wasmachines, 49 duizend koelkasten en 1,7 miljoen radio's en Sli* televisietoestellen te maken. Iedere Rus mocht vorig jaar 2 var schoenen opmaken. De pro- ductie bedroeg immers ruim 462 niljoen paar. In 1953 moesten de 1)1 miljoen Russen het gezamen- jk met 238 miljoen paar doen. De industriële bedrijvigheid is i Rusland aanzienlijk toegenomen. In de eerste helft van dit jaar is volgens het Russische Centraal Bu reau voor de Statistiek de totale Telefoon 1 sterij-arf# en ces vt bij [STERU ird productie toegenomen met 7,5%. Met trots tekenen de Russen hier bij aan, dat de Amerikaanse pro ductie in de eerste zes maanden van 1964 met niet eens 5 procent is toegenomen. In de laatste zes jaren (1958-1963) is de gemiddelde jaarlijkse groei van de industrie in Rusland 9,7 procent en in de Verenigde Staten 3,6 geweest, aldus het Russische CBS. Dit statistische foefje is heel bedrieglijk. Het wordt trouwens al jaren door de Sowjet Unie gehanteerd. De tota le Amerikaanse productie is nog altijd aanzienlijk groter dan die van Rusland. Eén percentage van de grotere Amerikaanse koek ia veel deel gro- van dan vanzelfsprekend ook ter dan één honderdste het Russische baksel. De Russische economie heeft naar buiten toe in het verleden nooit meer laten zien dan een over stelpende reeks bijzonder weinig zeggende cijfers. Gelukkig is ook op dit punt meer openheid gekomen. Met name in de twee grootste Rus sische kranten, Prawda en Izwes- tya (onder hoofdredacteurschap van Chroestjovs schoonzoon), wordt uitvoerig gediscussieerd over de economische gang van za: ken. Voor het Westen zijn deze open „gesprekken" bijzonder leer zaam. Zij hebben de laatste tijd vooral twee zaken duidelijk ge maakt: de Russische leiders hebben te kampen met een typisch ver schijnsel van „Westerse decaden tie", het gebrek aan belangstelling voor zijn werk bij de Russische ar beider, terwijl zij ook moeilijkhe den hebben met het communisti sche distrubutie- en plansysteem, dat geen gelijke tred heeft gehou den met de stijgende productieca paciteiten van de eigen industrie. (Wordt vervolgd) Donderdagmiddag heeft koningin Juliana een bezoek gebracht aan de show die op het demonstratieterrein van de Bossche veemarkt werd geor ganiseerd ter gelegenheid van de vijf jaarlijkse nationale tentoonstelling van de vereniging „Het Nederlandse Rundveestamboek' De koningin arriveerde met 20 mi nuten vertraging op het terrein in ge zelschap van de commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant dr. C. Kort man, haar particulier secretaresse Jonkvrouwe C. Roël en haar adju dant kapitein luitenant ter zee E. Roest. Voor de tribune werd zij begroet door de burgemeester van Den Bosch, mr. R. Lambooy, en de voorzitter van het Nederlandse Rundveestamboek de heer J. Leenheer. Op de tribune had den ook plaats genomen de Neder landse en de Belgische minister van Landbouw. Voor de vele duizenden aanwezi gen op de tribunes werd de koningin met een hartelijk applaus ontvangen. Terstond nadat zij op de tribune had Tijdens 't dagenlange verhoor, dat Belgische houthakker Roger lenois ondergaat, nadat zijn ar- een eind maakte aan de groot- li6 Belgische klopjacht, heeft hij be- ™d dat hij minstens acht mensen TOCH 21 '""de vermoorden. De moordaanslag "P de weduwe Etienne ten haar jong- dochtertje was pas een begin. Champenois vertelde, dat hij alle ®°ners van het arbeidersdorpje fflan Houdemont 'had willen uitroeien, die v haar vet es r. cons vi V aalwijk maanden tevoren tegen hem Uden getuigd, toen hij werd ver wilt van moord op zijn vrouw. Bij wl verhoor gaf hij voor het eerst ook Mat de mysterieus verdwenen kas- teelvrouwe, die met de 25 jaar jon- Sw houthakker was getrouwd, in- derdaad dood was. Tot op dat ogenblik had hij steeds ^gehouden dat zijn vrouw vorig jsar was vertrokken om te logeren bij e® familielid, waarvan hij het adres ni{t had. Bij gebrek aan 'bewijs en ?°Mal ook omdat er geen stoffelijk Wöschotte vinden was, had de ju- "16 hem in ujni moeten vrijlaten na maandenlange voorlopige hechte- ®s' Nu gaf Champenois toe dat zijn "uw was vermoord. „Maar ik heb e,niet Maan", voegde hij er on- «jk aan toe. Hij beschuldigde eren van de misdaad en weigerde 'e 2e?gen, waar het lijk was ver- i'?en' >dedereen in Houdemont hu me„sc'leef aan", verklaarde hij i ®SjZ'in verhoor. „Omdat men iCp! 'kde schuldige was. De we- ,e Mnne heb ik trouwens willen vermoorden, omdat ze het praatje rondstrooide, dat ik het lijk van mijn vrouw in een put met ongebluste kalk had laten verdwijnen". Champenois toonde geen enkel te ken van spijt over zijn misdaden. Hij verklaarde zelfs „Ik had me twee maanden lang willen verbergen in de bossen. Daarin was ik ook geslaagd als ik niet de stommiteit had begaan om in een eik te klimmen, inplaats van in een den. Daarin hadden ze me nooit gezien." Het Tweede Kamerlid, de heer Oele (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Landbouw en Visserij en van Sociale Zaken en Volksgezondheid schrifte lijk gevraagd of zij bereid zijn in het kader van de uitvoeringbepalingen van de bestrijdingsmaatregelen maat regelen te nemen om zoveel als moge lijk te voorkomen dat bij opzettelijke vergiftiging gébruik kan woren ge maakt van het bestrijdingsmiddel pa- rathion. De heer Oele vraagt hoe de ministers staan tegenover de sugges tie om voor parathion en soortgelijke zeer giftige bestrijdingsmiddelen niet slechts de toevoeging van een kleur stof maar ook een zeer krachtige reukstof en, of smaakstof van een weerzinwekkend karakter verplicht te stellen, waardoor een argeloze con sumptie kan worden verhinderd. plaats genomen 'begon de show van bekroonde dieren uit de collectie van 900, die het Nederlandse rundvee- stamboek op deze tentoonstelling bij een heeft gebracht. Allereerst defi leerden drie koeien, die in 'hun 16- tot 18-jarige leven ieder meer dan 100.000 kg. melk hebben geprodu ceerd. Hierna defileerden de met een eerste prijs bekroonde stieren van de drie Nederlandse veeslagen die in het rundveestamboek vertegenwoordigd zijn, namelijk de blaarkop, het rood bonte en het zwartbonte vee. Door het tamboer- pijperkorps „Ju bel" uit Zwolle werd een voortreffe lijk verzorgde show uitgevoerd waar na nog een défilé volgde van de met een eerste prijs bekroonde oudere koeien van de drie Nederlandse vee slagen. Hierna is de koningin met haar ge volg opnieuw onder hartelijke toejui chingen van het publiek vertrokken. Premier Kroestjef zal, waarschijn lijk na november, naar Bonn reizen om met bondskanselier dr. Erhard po litieke besprekingen te voeren. Be langrijke politieke beslissingen wor den niet verwacht van dit gesprek, ze ker niet op het stuk van Duitse her eniging, maar alle partijen in West- Duitsland hebben de bereidheid van de Russisdhe leider toegejuichd en al le politieke waarnemers zijn het er over eens dat deze ontmoeting van groot belang zal worden al zullen de tastbare resultaten zich hoogstwaar schijnlijk beperken tot verbetering van economische en culturele betrek kingen. Het juiste tijdstip van 't 'be zoek, het programma en de, agenda, zullen later via de normale diploma tieke kanalen worden vastgesteld, maar het is zo goed als zeker dat Kroestjef eerst na de Amerikaanse presidentsverkiezingen in Amerika zal komen. De Russische ambassadeur in Bonn de heer Smirnof, kwam woensdag op de bondskanselarij meedelen, dat Kroestjef een gesprek met Erhard wenste en bereid was naar Bonn te komen. De 'bondsregering gaf don derdag 'n verklaring uit waarin zij het besluit van de Russische 'leider toe juichte. Zij zal nu officieel een invi tatie sturen en dan kan het bezoek vlot geregeld worden. Natdat tijdens een korte raads vergadering was besloten om door bemiddeling van de N.V. Verlist te Den Haag een geldlening van twee miljoen gulden aan te gaan, heeft de gemeenteraad samen met het college van B. en W. haar raads lid de heer Brouwer gehuldigd i. v.m. het feit, dat hij voor 25 jaar als gemeenteraadslid van Waalwijk werd beëdigd. Omtrent de geldlening kwamen vragen van de raadsleden Duyve- laar, Meys en van Heesbeen. De heer Duyvelaar vroeg of 't niet wenselijk geweest zou zijn, indien met het aangaan van een lening niet wat gewacht zou wor den op gunstiger voorwaarden. De heer Meys informeerde naar de mogelijkheden van vervroegde aflossing en de heer van Heesbeen wilde weten of er geen mogelijk heid bestond om de bemiddelings provisie te omzeilen. In antwoord op de vraag van de heer Duyvelaar zei burgemeester Teyssen dat op de jaarvergadering van de Ver. van Ned. Gemeenten wel pogingen waren ondernomen om leningen af te sluiten tegen een rentevoet van 5%%, maar het blijkt onmogelijk te zijn om tegen een lagere rente dan 6% aan geld leningen te komen. Wachten op gunstiger voorwaarden was ook onmogelijk omdat dan de gemeen - tefinanciën, o.a. door de havenwer ken, spoedig zouden vastlopen. De heer Meys kreeg ten ant woord dat vervroegde aflossing binnen 10 jaar niet mogelijk was, terwijl de heer Heesbeen te horen kreeg dat het slechts éénmaal ge lukt was de bemiddelingsprovisie te omzeilen nl. bij een lening via de Bank van de Ver. van Neder landse Gemeenten. In dit geval was een bemidde lingsprovisie niet te vermijden. Hierna werd het voorstel met algemene stemmen aanvaard. Hierna werd de heer Brouwer door Burgemeester Teyssen toege sproken in verband met zijn 25- jarig jubileum als lid van de Waal wij kse Gemeenteraad. De voorzit ter zei dat het gemeentebestuur er behoefte aan had zijn erkentelijk heid uit te spreken voor hetgeen P. Brouwer de heer Brouwer gedurende deze 25 jaar voor de gemeenschap heeft gedaan. „U was altijd vol belangstelling voor het gemeenschapsleven, hebt aktiviteiten bevorderd en bewerk stelligd", aldus de heer Teijssen. De voorzitter beschreef de heer Brouwen alp een man mét een. Dezer dagen kan de publikatie van een Koninklijk besluit verwacht wor den tot verhoging van de uitkeringen van de Algemene Ouderdomswet, de Algemene Weduwen- en Wezenwet, de Interimwet invaliditeitsrentetrek- kers en de Kinderbijslagwetten. De verhoging, die verband houdt met de Algemene Ouderdomswet pensioen voor gehuwden pensioen voor ongehuwden Algemene Weduwen- en Wezenwet pensioen voor weduwen met kinderen pensioen v. weudwen zonder kinderen pensioen voor wezen tot 10 jaar pensioen voor wezen van 10-16 jaar pensioen voor wezen van 16-27 jaar Interimwet invaliditeits-rentetrekkers uitkering voor klasse A uitkering voor klasse B uitkering voor klasse C Kinderbijslagwetten kinderbijslag per kwartaal v. Ie kind kinderbijslag p. kwart. 2e en 3e kind kinderbijslag p. kwart. 4e en 5e kind kinderbijslag p. kw. 6e en volg. kind. huurverhoging per 1 juli 1964 en de stijging van de loonindex, zal terug- wedken tot 1 juli 1964. Hieronder volgt een overzicht van de tot 1 juli geldende bedragen en de van die datum af geldende nieuwe bedragen. bedrag tot 1 juli 1964 bedrag van 1 juli af De bedragen van deze verhogingen zijn in het algembeen reeds voor ver reweg het grootste gedeelte bij wijze van voorschot uitbetaald. Dit geldt echter in het algemeen niet voor de verhogingen van de kinderbijslagen. Deze worden immers in de regel eerst na afloop van 'n kalenderkwar taal betaalbaar gesteld. Voorts kan binnenkort eveneens de publikatie van een Koninklijk besluit worden verwacht tot verhoging van de inkomensgrenzen der ziekenfonds verzekering voor bejaarden, waarbij - voor de reeds ingevolge die wet verzekerden met ingang van 1 juli j.l. de inkomensgrens wordt verhoogd tot f 4964, - resp. f 3954, - eigen inzicht die mede verantwoor ding heeft durven dragen voor de besluiten die in de loop van de af gelopen 25 jaar door de gemeente raad zijn genomen. Hij vond de heer Brouwer ook een raadslid dat prettig was in de omgang en even prettig in het kontakt, een raads lid dat het de voorzitter niet dik wijls lastig heeft gemaakt. De voorzitter bood de heer Brouwer zijn hartelijke gelukwen sen aan en zei dat wederzijdse prettige herinneringen aan de 25 jaar, dat de heer Brouwer als lid van de raad dienst heeft gedaan, zullen blijven bestaan. Als stoffelijk blijk van waarde ring mocht de heer Brouwer uit handen van de burgemeester een grote assortimentskist sigaren ont vangen en tevens een hoeveelheid sigaretten van verschillend merk. Hierna voerde de heer Kemper man als oudste der raadsleden het woord. Hij sprak zijn grote waar dering uit en wenste de jubilaris van harte geluk met dit jubileum en sloot zich verder namens de ge hele raad aan bij de woorden van de voorzitter. In zijn dankwoord zei de heer Brouwer het werk in de gemeente raad altijd met liefde te hebben gedaan. Hij zei verheugd te zijn dat hij altijd het vertrouwen had genoten van zijn kiezers en kieze ressen waardoor hij mee had mo gen werken, om Waalwijk te ma ken wat het nu is. Hij noemde in dit verband de geboorte van de 20- duizendste als een mijlpaal. Hij zei aan de afgelopen 25 ja ren als gemeenteraadslid prettige herinneringen te hebben, waarbij hij dankbaar was gestemd omdat alle debatten* zo vriendschappelijk en correct waren verlopen. Hij dankte B en W en de Ge meenteraad. hartelijk/ voor (de woorden van lof en voor het cade au. Dank zij een tip kon de Bredase gemeentepolitie j.l. donderdagmiddag vlot achter elkaar drie personen ar resteren die in de nacht van zondag op maandag in Kaatsheuvel bij een juwelier ringen en horloges ter waar de van een 20.000 gulden hebben gestolen. Het zijn de 32-jarige E. P. uit Breda, de 31-jarige A. van D. uit Tilburg en de 27-jarige A. P. uit Den Haag. Het 'grootste gedeelte van de buit kon worden achterhaald. De drie mannen waren vanuit Bre da in de nacht van de inbraak met een huurauto naar Kaatsheuvel ge gaan. Bij de juwelier P. van Rooij aan de Gasthuisstraat, zagen ze kans ach terlangs binnen te komen. Via een bijkeuken, een werkplaats en een kantoor kwamen zij in de winkel, waar zij de duurste ringen en horlo ges uitzochten. Alle vertrekken op de begane grond werden grondig door zocht, de kassa werd geplunderd wat honderd gulden opleverde, maar de brandkast konden de dieven niet open krijgen. De huurwagen werd tijdens een rit na de inbraak stukgedraaid en naar de garage Vriens in Breda gebracht voor reparatie. De politie, kreeg in de 'loop van donderdag een tip, dat P. een van de 3 daders van de inbraak was geweest en 's middags bij gara ge Vriens 'n auto zou komen ophalen. Acht reohercheurs gingen naar de ga rage en stelden zich verdekt in de na bijheid daarvan op. Om vier uur arriveerde P. met een taxi. Hij werd zonder moeite gearres teerd. Vier recherdieurs stapten in de taxi en reden met de chauffeur naar het adres waar P. zijn taxirit 'begon nen was. Dat was in een café aan de Haagweg waar de politie de Tilbur- ger Van D. volkomen verraste. De li TtkRon 2$832 man had een deel van de ringen en horloges in zijn zak. Snel werd huiszoeking gedaan in de woning van P. waar een groot deel van de gestolen kostbaarheden wer den gevonden. Na deze huiszoeking reden de politiemannen even terug naar het café aan de. Haagweg, omdat ze aannamen dat de derde man in het complot daar ook wel zou komen op dagen. Dit was inderdaad het geval en de Hagenaar P. werd ook vlot in gerekend. De mannen zijn goede be kenden van de politie. ADENAUER ONTKENT CON TACTEN MET OOST-DUITS- LAND De voormalige Westduitse Bonds kanselier Konrad Adenauer heeft met klem een verklaring ontkend van de Oostduitse vicepremier Willi Stoph dat er in 1962 officiële 'besprekingen zijn gevoerd over de verbetering van de 'betrekkingen tussen de beide Duitslanden. Stoph zei in een redevoering tot de Volkskammer (het Oostduitse parle ment) dat de besprekingen aanvanke lijk zijn gevoerd tussen een vertegen woordiger van Adenauer en een niet met name genoemde onderminister van Buitenlandse Zaken van Oost- Duitsland. De contacten, aldus Stoph, werden afgebroken in verband met de crisis rond Cuba. Nodh de Westduitse regering noch ik als kanselier heeft ooit iemand be last met onderhandelingen met Oost duitse autoriteiten" zo zei Adenauer woensdag. „Ik weet alleen van de normale technische contacten 'binnen het raam van het interzonale trustbureau, zo verklaarde de ex-kanselier.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1