3C t wAAlwijkse en lAnGSTPAAtse couPAnt Jampe Prinses Irene even in Nederland Verdere dominering van winst motief in Sowjet-economie ZDogaertó Laat Uw bril van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST NIETS! Israël zal aanvallen bij tegenwerking van-donderdag tot-donderdag Lekker... die zachte echte Virginia Lekker... die zachte echte Virginia Lekker... die zachte echte Virginia OOK MET FILTER Borduren Pliseren Stofknopen Stofceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode Tiiburg Brillenspecialist Optica Houdt Bogaerts voor ogen OOK MET FILTER OOK MET FILTER i. Dei, Zwi doo. aang 'Hid jk. specif TOonitte, tief VOOl- tcho VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1964 85e JAARGANG No. 71 va n het Uitgever iksche Stoomdrukkerij 1Jlt Antoon Tielen goofdredacteur JAN TIELEN gironummer 1069687 blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. mnd. (1.00+ 5ct. inc.k.) Ad5 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) J 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. C.ontractadvertenties: sgeciaai tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 -2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO van de recruten doorkomen moet worden dat fysiek echt ontwikkelde recruten in groten mle in militaire dienst komen, waar j èn het noodzakelijke trainings schema vertragen èn zelf klachten lenigen. Daarom zouden bij de keu- hng de aspirant-militairen tevens meien worden getest - door een le- mr lichamelijke opvoeding (acte P) op hun vaardigheden en prestatie gelijkheden. De duidelijke "onvol- knden" moeten worden afgewezen, dal zijn zij medisch goedgekeurd. =\=KtNG=S=s= Dit is een van de conclusies, waar toe de reserve-kapitein-arts E. E. van Win komt in zijn rapport over de me- dische aspecten van de militaire li- diamelijke training, in het bijzonder tijde M.L.V. (Militaire Lichamelijke Vaardigheidjs-proeven en de ge- vechtscursus te Roosendaal. Aanleiding tot het rapport vormden enkele recente sterfgevallen onder mi litairen tijdens oefeningen. Het wordt thans bestudeerd door de chefs van staven in samenwerking met de chefs tan de geneeskundige diensten, waar na zo spoedig mogelijk de minister ran defensie over de te treffen maat regelen zal worden ingelicht. De kort geleden getroffen beperkende maat regelen voor de militairen blijven van kracht tot een beslissing over de ad viezen is genomen. Dokter van Win dringt in zijn rap port verder onder meer aan op meer variatie in de voeding en smakelijker Weiding daarvan, omdat het is voor gekomen, dat soldaten uit afkeer van let eentonige menu zich bepaalden tot koeken en limonade, hetgeen, al- s dokter van Win, funest is voor ronditie. Hij acht het niittig, dat mmandanten ook eens door de aan de tafel van hun 'onderge- 'i%ten plaats nemen. De arts be tel samenwerking met de "Weilk- ipj) Klimaat en Voeding" van de Wrerlandse Sportfederatie aan. Öpkter van Win raadt de 100 me ier snelloop met het dragen van een mail van gelijk gewiéht af in vele gevallen kan overbelasting van de Wervelkolom optreden en ook de 10 lm speedmars, waarbij de tenue de grootste hinder veroorzaakt. Hij ad viseert de afstand te reduceren tot 6 en km. Vooral in de maanden juli augustus kan bij drukkend weer ge makkelijk warmtestuwing optreden als bij dit soort weer nauwsluitende kleding wordt gedragen. Overigens vraagt de arts zich af of de gefor ceerde mars in nauwsluitende kleding en met bepakking nog wel beant woordt aan de te verwachten reële mi litaire situaties. Bij het punt "hand- granatenwerper" wijst dokter v. Win nog eens op het tekort aan "arm- kracht" bij de Nederlandse recruut. Het resultaat van de MLV-proeven is in de praktijk onbevredigend, zo stelt hij vast. In 1962 en '63 haalden van de officieren en de a.s. officie ren nog geen 50 pet. en van de dpi. soldaten zelfs nog geen 35 pet. de minimum-eisen. De arts is van me ning, dat niet de eisen te hoog zijn gesteld, maar dat de toenemende ci vilisatie en welvaart een voortduren de fysieke achteruitgang teweeg brengt. Hiertegen moeten maatrege len worden genomen. Hij stelt ook, dat er een dringende noodzaak is om in militair verband prioriteit te verle- Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 nen aan de door de inspectie van de opleidingen, in samenwerking met de inspecteur van de militair geneeskun dige dienst bepaalde lichamelijke op- voedings- en sportlessen en is voor stander van het beproeven van nieu we trainingstechnieken. Verder pleit hij voor verplichte rusttijden, vooral in de eerste opleidingsperiode van 4 maanden en is hij tegen sportlessen direct na het middagmaal. De NSF- vaardigheidsproeven acht hij van groot belang. Tenslotte meent hij dat ook de huid'hygiëne tekort schiet. Lev Leontiev, toegevoegd lid van de Sowjet-Russische academie van wetenschappen en een der meest vooraanstaande Russische economen, heeft zich nu, als tweede, ook ge schaard adhter de plannen om het winstmotief een groter rol te laten spelen in de Sowjet-Russische econo mie. Leontiev, die een deskundige is op het gebied der economie van de „kapitalistische landen", lichtte zijn denkbeelden toe in een maandag in de „Prawda", het officiële dagblad der Russische Gommunistisdhe Partij, verschenen artikel van bijna een hal ve pagina. „Wij moeten wel vast houden aan ons stelsel van een gecentraliseerde economie, maar het is ook belangrijk de fabrieken zoveel mogelijk in de gelegenheid te stellen tot het ont plooien van eigen werkzaamheid. Wij moeten een einde maken aan de hui dige omslachtige wijze van het opstel len van economische plannen en aan de daarmede gepaard gaande einde loze stroom van papier", aldus Leon tiev. Hij vervolgde „Toen in 1962 voor het eerst in de Sowjet-Unie werd ge pleit voor invoeging van het winst motief in de Russische economie, kon men kritiek horen in de trant van "dit komt neer op het gebruiken van kapitalistische werkwijzen, hetgeen in strijd is met de economie van een socialistische land". Dodh nu hoort men dit zelden meer. Het is duidelijk dat het streven naar winst in de Sowjet-maatschappij een geheel andere maatschappelijke bete kenis heeft dan in kapitalistische lan den. Bij ons kan het worden gebruikt als een belangrijk instrument bij de economische bewindvoering", aldus Leontiev. Prinses Irene bracht maandag een kort bezoek aan ons land, om bij en kele zaken, die gespecialiseerd zijn in antieke Hollandse meubelen, een keus te doen voor inrichting van een Hollandse kamer in de flat, die zij en haar man in Madrid bewonen. Deze kamer wordt de prinses aangeboden door het Nederlandse comité "Ge schenk Prinses Irene". De prinses, die in Brussel had gelogeerd is maan dag uit Brussel per auto naar Rot terdam gebracht. Daar gebruikte zij in het olubgebouw van de Kon. Ned. Roei- en Zeilvereniging "De Maas", waarvan zij lid is, de lunch. In opdraCht van het comité hebben de heer J. B. H. van 't Hoff uit Rot terdam en mevr. M. Swane-de Vlam verschillende firma's in dit genre meubelen 'bezooht en een keuze ge maakt uit hetgeen zij geschikt acht ten. Er werden foto's gemaakt, die naar de prinses werden gestuurd. De heer van 't Hoff heeft maan dagochtend met zijn auto de Prinses uit Brussel gehaald en naar Rotter dam gébracht, waar in het clubgebouw "De Maas" werd geluncht. Van de komst van de prinses was men daar eerst korte tijd tevoren op de hoogte gesteld. In de auto van de heer van 't Hoff is de prinses 's middags een viertal firma's in Noord-Holland en Bra bant, o.a. in Amsterdam en Tilburg, gaan bezoeken om zelf haar keus te bepalen. Zoals bekend had de prinses het comité medegedeeld dat zij graag als geschenk een Hollandse kamer in haar woning in Madrid zou willen in richten. De heer van 't Hoff deelde mede dat de prinses in de namiddag naar Brussel zou terugkeren. Dinsdag gingen de prinses 'en haar man per vliegtuig naar Parijs. Het bliksembezoek dat H.K.H. Prinses Irene aan Rotterdam heeft gebracht heeft toch nog tot een inci- Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 b.g.g. 4140 De Egyptische opperbevelhebber, generaal Ali Amer, heeft op de con ferentie van Arabische staatshoofden en koningen in Alexandrië onthuld, k=K':|:NG dat Israël niet werkeloos zal toezien, wanneer pogingen zullen worden ge daan, de loop van enkele Middenoos- telijke rivieren te wijzigen, zodat de Jordaan minder water ontvangt. De topconferentie, een voortzetting van de conferentie in januari in Cairo, is vooral bijeen, 'om tot een gemeen schappelijke politiek ten opzichte van de Israëlische bevloeiingsplannen te komen. Israël heeft halverwege dit jaar de pompen in werking gesteld, die wa ter uit het Meer van Galilea, aange voerd vanuit het noorden door de Jor daan, via een lange huisleiding naar de Negevwoestijn in het zuiden stu ren. Als de woestijn wordt bevloeid, zal Israël meer landbouwgebied en meer bewoonbare ruimte krijgen, zo dat de immigratie kan worden voort gezet. De Arabische landen hebben zich ten doel gesteld, deze plannen schip breuk te doen lijden. In januari be sloten zij in principe enkele kleine ri vieren, die de Jordaan vanuit Liba non, Syrië en Jordanië voeden, van loop te doen veranderen, hoewel dui- dent geleid. Enkele fotografen, die van haar komst op de hoogte waren, poogden namelijk het gébouw van de roei- en zeilvereniging "De Maas", waar de prinses de lunch gébruikte, ninnen te gaan. Dit gébouw is echter alleen voor leden of geïntroduceerden toegankelijk. De gerant weigerde de fotografen dan ook de toegang en riep de hulp van de politie in. De ge moederen waren bij de komst van de politiemannen snel gesust. Later, na afloop van de lunch, zijn huiten en kele foto's gemaakt. delijk was, dat zij noch over de fabel achtige sommen 'beschikken, die hier voor nodig zijn, noch een inzicht heb ben in de bijna onoplosbare technische problemen. Legers te zwak. Generaal Amer gaf op de topcon ferentie als zijn mening, dat Israël zal aanvallen, wanneer de Arabieren hun plannen gaan uitvoeren. Hij gaf verder een overzicht van de Arabi sche strijdkrachten en kwam tot de conclusie, dat zij onvoldoende sterk zijn „om de politieke besluiten van de Arabische landen uit te voeren". Amer beval een aantal militaire maatregelen aan, die de kwaliteit van de Arabische legers moeten verbete ren. Hierover werden de staatshoof den het echter niet eens. Een van de denkbeelden schijnt te zijn, dat rond Israël twee kringen worden getrok ken, de eerste bestaande uit de mi litaire macht van de naast buren van Israël en de tweede, gevormd door de overige Arabische landen. De hu ren van Israël zijn echter tevens zwakke 'broeders, Jordanië, Syrië en Libanon. Alle drie hebben zij ter con ferentie laten weten, dat zij niets voe len voor het voorstel, Egyptische troepen op hun grondgebied te statio neren. MOEDER VERDRINKT KIND IN TEIL. Naar eerst maandag bekend is ge worden, heeft zich vrijdag een tra gisch gebeuren afgespeeld in de wo ning van het gezin Kies te Roswinkel (Drente). In een teil met ongeveer 40 centimeter water werd het 5-jarig meisje Jopkien Kies levenloos aange troffen, terwijl de moeder de 27-ja- rige Zwaantje Kies-de Jong in be wusteloze toestand over het kind heen lag. Waarschijnlijk heeft de vrouw, die onder doktersbehandeling is, het kind in een vlaag van verstandsver bijstering onder water geduwd. KROESTJEF BEWONDERT NEDERLANDERS. Premier Nikita Kroestjef heeft zich maandagavond na een inspannende dag kunnen ontspannen met een gro te knutselkist die hem werd aangebo den tijdens zijn bezoëk aan de Neder landse inzending op de internationale tentoonstelling van machinerieën in Moskou. Kroestjef toonde zich bij zonder in zijn sas met het doe-het- zelf-geschenk van Nederlands fabri kaat. Bij het bezichtigen van een draineermachine uit Nederland merk te hij op: „Dat is die Hollanders wel toevertrouwd, ze zijn bijzonder erva ren op dit gebied". De Sovjet-premier was in het allerbeste humeur, ondanks een incident tijdens het bezoek, toen leden van de veiligheidsdienst een jongeman onderschepte die Kroestjef wilde spreken. Om de dag af te ronden bracht de premier via radio en televisie nog verslag uit van zijn bezoek aan Tsje- choslowakije, waarbij hij duidelijk uit liet komen dat Moskou een commu nistische wereldconferentie zal hou den, ondanks de weigering van China om er aan deel te nemen. RECORD NIEUWE WONINGEN IN JULI. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in de maand juli van dit jaar 7483 nieu we woningen opgeleverd. Dit is het hoogste cijfer dat ooit in een maand juli werd bereikt. In juli 1963 kwa men 6891 woningen gereed. In de ja ren 1958 t/m 1962 kwamen in de maand juli gemiddeld 6627 wonin gen gereed. In de periode januari tot en met juli 1964 werden 49.594 nieuwe wo ningen opgeleverd, tegen 36.957 in de overeenkomstige periode van 1963. Gemiddeld kwamen in de overeen komstige periode van de jaren 1958 tot en met 1962 44.600 woningen gereed. Van de in juli voltooide woningen werden er 732 uitgevoerd in systeem bouw. In de eerste zeven maanden van 1964 kwamen 6074 systeemwo ningen gereed. Sedert januari 1945 zijn nu in to taal 1.143.221 nieuwe woningen ge bouwd, waarvan er 118.857 werden uitgevoerd in systeembouw. In uli 1964 werd een begin ge maakt met de houw van 7127 wo ningen (in juli 1963 met 5307 wo ningen). In de eerste zeven maanden van 1964 werd begonnen met de houw van 60.208 woningen, tegen 48.367 in de overeenkomstige periode van 1963. Daar het aantal gereedgekomen woningen in juli groter was dan dat van de begonnen woningen, daalde 't aantal in aanbouw zijnde woningen tot 146.803 op het einde van die maand. Minister Bot houdt ook van grap jes. Bij de opening van het 20ste apothekerscongres in Amsterdam zei hij: "Hoewel het hoofdthema de ste rilisatie betreft, hoop ik, dat de dis cussie vruchtbaar zal zijn". Antonio Esposito, een stevige Ita liaan van 100 jaar, is zaterdag voor de vijfde keer in het huwelijk getre den met de 94-jarige Maria Mustara. Dat was in Cantanzaro in Zuid-Italië. Prinses Beatrix zal zaterdag 19 september de Trekpaardententoon stelling in Den Bosch bezoéken. Zij zal op maandag 21 september de ope ning hijwonen van de Duitse week in het Rotterdamse Hilton-hotel. In Dallas, exas, waar president Kennedy werd vermoord, hebben de inwoners 200.000 dollar bijeenge bracht voor een park en een monu ment op de plaats van de moord. Cement-storten heeft een andere betekenis dan men uit het volgende bericht zou begrijpen in het natio nale persgebouw in Washington werd een cementen vloer gestort. De natte specie stortte twee verdiepingen om laag. In Shanghai zijn vier Chinese art sen erin geslaagd een arm, die bij een ongeluk géheel was afgerukt, weer aan het lichaam te bevestigen. West-Duitsland heeft weer een nieuw schandaal bepaalde bevoor rechte personen kunnen er gratis te lefoneren, als ze eerst een vóómum- mer draaien. Het is 07579. Dit voor recht zou de recente tariefsverhogin gen noodzakelijk hébben gemaakt. Gelukkig wonen wij niet in het Ruhr-gebied. Het aantal mensen, dat er overlijdt aan hartkwalen is er ge stegen van 17,5% in 1952 tot 21,8!% in 1963. De mannen hebben er meer aan te lijden dan de vrouwen. Van zelf met zo'n vrouwenoversdhot. De Minister van Financiën heeft een nieuw koffertje gekregen voor de "derde dinsdag van september". Of er wat nieuws uitkomt...? In West-Duitsland zijn in de eer ste zes maanden van dit jaar 7.221 mensen omgekomen bij verkeersonge lukken. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat niet minder dan 30 Zweedse par lementariërs de leuze "Spreken is zil ver, maar zwijgen is goud", al te let terlijk opvatten en uitvoeren. Zij heb ben het afgelopen jaar in het parle ment geen mond open gedaan. Tenzij om te gapen. De opnamen van de Nederlandse speelfilm "Plantage Tamarinde" zijn thans gereed. Het wachten is nog op de technische afwerking. De beroemde Spaanse stierenvech ter Juan Garcia Jimenez is in een Do- minikanerklooster getreden. Hij wil de "het eeuwige leven". Als stieren vechter was hij daarvan blijkbaar niet zo zeker. Of de Waalwijkse huismoeders de nationale driekleur zovast willen uit wassen. Op' zaterdag 19 september hij de viering van het ambtsjubi leum van Burgemeester Teijssen moeten die vlaggen heslist uit. EEN KWART TON VOOR "ANTWOORD '64" De kerkbouwactie "Antwoord '64" van negen samenwerkende kerken heeft in enkele dagen al een kwart ton aan toezeggingen ontvangen. Dit zijn spontane reacties op de eerste publi citeit die de actie ontving. Uit deze eerste toezeggingen bleek een sterke neiging om de bijdragen voor de ne gen kerken gezamenlijk te bestem men. Deze mogelijkheid was op de toezeggingsstroken voorzien naast het geven aan de eigen kerk. Op de toe- zeggings- en girostroken vulde men soms in plaats van de kerk waartoe men behoort opmerkingen in als "wat doet het er toe?" en "una sancta". Andere inzenders verklaarden niet tot een van de negen deelnemende kerken te behoren. Aan het bureau van Antwoord '64, het oude Hervormde Synodegebouw aan de Haagse Javastraat, kwam iemand negen briefjes van 25 gulden brengen, voor elke kerk één.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1