wAAlwijkse en UnqstRAAtse coucant Internationale Leder-en Schoenenbeurs,Benelux' Naar bredere en makkelijkere schoenen f\ 3* Grote verdiensten bij herstel ne de oorlog SCHOENMODE NAJAAR 1964 A.J. de Munnik Ridder Oranje Nassau VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1964 85e JAARGANG No. 71 De tcho van het Zuióen E5«he Stoomdj^»^ Hoofdredacteur JA^ TIELEN Gironummer 1069687 jlt blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00+ 8 ct. inc.k.) 1.0S p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. v/eek (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Van 19 - 22 september a.s. zal in de Eeuwfeestpaleizen (Expo-gebou- uien) op de Heizelvlakte in Brussel de eerste internationale Leder- en Schoenenbeurs "Benelux" worden gehouden. Deze Beneluxbeurs, die voortaan elk jaar gehouden zal worden, is een initiatief van de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten en de Nationale Groepering der Schoen- en Pantoffelfabrikanten van België. De organisatie van de Beurs 1964 ligt in handen van de laatste vereni ging. De idee is geboren uit de behoefte, van Nederlandse en Belgische zijde met gezamenlijke krachtsinspanning tegenover de grote buiten landse schoenenbeurzen in Frankrijk en Duitsland een jaarlijks evene ment te plaatsen dat evenals deze beurzen in de meest ruime mate de internationale belangstelling zou kunnen wekken. Als plaats voor deze Beneluxbeurs heeft men Brussel, zijnde het hart van de Benelux, geko zen. De officiële opening zal gesohie- Jen op vrijdag 18 september a.s. te 17.00 uur door Zijne Excellentie Mi nister A. De Clerck, minister van de middenstand van België. De expositie is geopend op zater dag van 10-18 uur, zondag van 10 -20 uur, maandag van 10-18 uur en dinsdag van 10-16 uur. Er nemen 130 exposanten deel uit Nederland (16), België, Frankrijk, Italië, Duitsland en Engeland. Daar naast zullen Belgische grossiers, die tezamen 500 buitenlandse firma's vertegenwoordigen, produkten en ma chines uit de gehele wereld presente ren. Op de expositie zal dagelijks om 11.00 en om 16.00 uur een schoenen- show gehouden worden, waarop tel kens meer dan 100 verschillende mo dellen zullen worden geshowd. Tijdens de Beurs zal ook een Ne derlandse dag worden georganiseerd en wel op maandag 21 september. Op deze dag zal o.m. een receptie worden gehouden, waarbij o.a. ook de attaché van de Nederlandse Ambassade in Brussel en de burgemeesters van de Nederlandse gemeenten, die een be langrijke schoenindustrie hebben, te genwoordig zullen zijn. De toegang tot de expositie is gra tis, doch uitsluitend voorbehouden aan beroepsmensen. De organisatoren zijn van mening dat deze eerste Benelux-Schoenen- beurs in elk opzicht een groot succes zal worden. Vorige week heeft het Modecentrum voor de schoen- en lederbranche de modellen ge loond voor het voorjaar en de zomer van 1965. 3ijna gelijktijdig heeft de heer Jac. Bergmans in Brussel voor de pers een toelichting gegeven op de mode-ontwikkeling in het dames-schoeisel. Dit in verband met de Benelux-beurs die in Brussel wordt gehouden. We kunnen in verband met de schoenenmode niemand beter aan het woord laten dan de heer Jac. Bergmans. Ook voor de schoenenmode zijn Frankrijk en Italië toonaangevend. De Haute Couture besteedt steeds meer aandacht aan de schoenen die lij hun créaties gedragen worden en al heel wat lijn, leestvormen, hakken en modellen die mannequins in Parijs en Florence geshowd hebben, zijn la ter uitgegroeid tot algemene sohoe- nenmode, zij het dan vaak in iets ge matigder vorm. OVERGANGSFASE De enige seizoenen terug door Be- lenciage bij zijn najaars- en win ter creaties getoonde hoge laarzen, zijn hiervan een duidelijk voorbeeld en zonder deze stimulans zou de laar zenmode waarschijnlijk nooit zo snel en algemeen ingang hebben gevon den. Momenteel bevindt de schoenen mode zich in een overgangsfase van spitse naar bredere leestvormen, en van hoge, zéér dunne hakken, naar minder hoge en dikke hakken. Italië, dat vele seizoenten lang de schoenenmode geleid heeft van slank en spits, naar zeer spitse leestvormen en van dun en hoge hakken naar zeer hoog en naalddun, zwaaide plotseling om naar breed ronde leestvormen en minder hoge en dikkere tot zeer dik ke bakken. Deze veranderingen bleken echter te groot om in één seizoen te realise ren en ofschoon men in de meeste landen wel overtuigd was dat de zeer spitse schoenenmode zijn langste tijd gehad had, accepteerde men deze ra dicale verandering niet of schoor voetend. Enkele vooraanstaande Franse bot- tiers hadden al eerder geprobeerd schoenen met brede neusvormen te lanceren, maar ook dit bleek geen succes en Frankrijk vond een com promis-oplossing door het brengen van minder spitse, maar slanke leest vorm, de zgn. "fingertip" vorm, die leesten De ontwikkeling van spitse naar Were leestvormen, die enkele sei zoenen geleden begon, heeft zich voortgezet, zodat de zeer spitse schoe ien verdrongen zijn door wat bredere ronde typen, o.m. de vingertop en nog Were neusvormen, vooral voor jeugdig schoeisel met lage tot Va hak en. De leesten worden minder rond naarmate de hak 'hoger wordt. hakken 'n het modebeeld is de hak zeer iingrijk. De hakken zijn opvallend 1 Let geworden, vooral bij de. lagere en /4 hakken. Ook deze hakken zijn Vln een speciale houtsoort of plastic geinaakt, zodat het gewicht licht '1 Vaak worden die hakken met 'neeivan zooileder overtrokken, zo- ij te niet te onderscheiden zijn van j! ,ef °Pgebouwde hakken. Ook de °o hakken met een vrij groot oopvlak zijn in zwang. De hakhoogte ans maximaal 7.Vê cm. Zeer po pulair zullen de middelhoge en lage dikke hakken worden. SNITTEN Kenmerkend zijn de hooigapgesne- den voorbladen en snitten met een wreef sluiting. Ook wreef- en T-ban- den komen weer in het modebeeld. Garneringen worden vrijwel niet ge bruikt. In enkele gevallen dient bij de hoogopgesneden snitten een gesp als schijnsluiting. In het algemeen zijn de snitten zeer rustig. De dit voorjaar ingezette mode van schoe nen met open hiel, zal zich waar schijnlijk ook in het najaar voortzet ten. KLEUREN Zwart zal het komende najaar 'n grote rol spelen. Ook bruine en cog- nacachtige tinten, alsmede iaupe, zijn populair vooral voor sportief schoeisel. Blauw zal dit najaar waar schijnlijk veel gedragen wordenHet zelfde geldt voor groen en dan voor al voor het jeugdige type. LEDERSOORTEN Naast calfsleer en suède heeft rep- tielleer, vooral slang en hagedis, een grotere plaats gekregen, ook voor combinaties met glad leder en suède. Het suède dat een paar jaar (behalve bij de laarsjes) vrijwel geheel uit het modebeeld was verdwenen, komt weer terug, niet alleen voor 'het spor tieve maar ook voor het geklede schoeisel. Behaard leder speelt in de najaars- en wintermode vooral voor laarsjes een belangrijke rol. Het veulen en zeehond dat de hoofdrol speelde, is nu nog aangevuld met behaard buf- felleer. LAARSJES In de laarsjes die hoofdzaak wor den beschouwd als een modeartikel, is een enorme variatie. Het accent ligt op de typen die vrij nauw sluiten van juist even boven de enkel tot halver wege de kuit, zowel met lagere als 3A hakjes. De hoge laars boven de knie is ver dwenen, maar de laars tot even onder de knie blijft in de mode. ook in andere landen als Duitsland en Nederland, waar de brede leest vorm veel tegenstand ondervond, goed geaccepteerd werd. Voor schoenen met hak'hoogten van 6 cm en meer zullen "fingertip" leestvormen dan ook voor het' Voor jaarseizoen 1965 in vele landen po pulair zijn, met een tendenz naar wat bredere neusvormen, vooral voor la gere hakken. PLOMPE HAK! GEEN KANS Voor Italië zelf zijn de breed- ronde leestvormen echter wel geac cepteerd, deze leesten zijn ook korter en hebben wat hogere neuzen om de tenen plaats te 'bieden. Ook de dikkere hakken geven deze schoenen een ge heel ander en ouderwetser caChet, herinnerend aan de schoenenmode in de twintiger jaren. De dikkere hakken mode zal in de schoenenmode voor Voorjaar 1965 wel gerealiseerd zijn, ofsohoon voor Nederland de zeer dikke en plompe hakmodellen niet populair zullen zijn en de gematigde, meer elegante mo dellen het zullen winnen. Meer kans maken de nieuwe hak- typen die ver naar achter geplaatst zijn, waardoor de achterlijn van schoen en hak veel rechter wordt en de schoenen een grappig silhouet krijgen. Deze in de Verenigde Staten 'ge lanceerde nieuwe hakkenmode, die de schoenen een jeugdig cachet geeft is vorig najaar ook door de Franse schoenencréateurs geadopteerd en doet volgend voorjaar zijn intrede in nagenoeg alle modeschoenen collec ties, ook in Nederland. Het ligt voor de hand dat de ont wikkeling in de schoenenmode niet gunstig is voor de zeer hoge hakken. Hoge naaldhakken, boven 75 mm zijn dan ook nagenoeg uit het modebeeld verdwenen en alleen voor cocktail ten avondschoeisel worden hoge dunne hakken toegepast, die ook vaak ach ter aan de schoenen geplaatst zijn. Hakken van 60- 75 mm zijn van een stevig type, doch wel elegant, ter wijl er een grote verscheidenheid is in de 35 - 55 mm hoge haktypen, die echter wel allen dik en stevig en vaak ook achter aan de schoen geplaatst zijn. Hakken van sportieve schoenen en mocassins zijn vaak zeer breed en recht, hetgeen deze schoenen een nieuw silhouet geeft. MODELLEN Modellen der voorjaars en zomer schoenen-mode Het nieuwe element "openheid" dat zich in de vorm van open hielen voor het eerst weer in het afgelopen seizoen in de sChoentenmode gede monstreerd heeft, zal in 1965 veel sterker naar voren komen. Niet alleen open hielen, maar ook geraffineerde openingen opzij en in de voorbladen, die vaak nog vrij hoog tegen de wreef oplopen, geven een vrolijke noot aan de nieuwe schoe nenmodellen voor Voorjaar en Zomer 1965. Gesloten voorblad en open hiel en openingen opzij zullen de meest ge vraagde modeltype zijn, met hakjes variërend van 35-65 mm hoogte. De 'hoogfront schoenenmodellen, die vrij hoog tegen de wreef 'oplopen, worden wat lager, maar de hoogfront stijl laat zich zeer goed combineren met open hiel modellen en zal zeer populair zijn. Ook de pump met open hiel, de zgn. Chanel pump, zal in diverse snit ten, een grote rol spelen. Italië brengt de pump met open hiel en open teenpartij, dus op kortere voetvorm leesten, met hak'hoogten van 75 mm, maar voor Nederland zullen modellen met geheel open neuspartij nog niet belangrijk worden als snit. Ook sandalen winnen aan popula riteit, zowel in 'het lichte genre met enkele dunne handjes, als in meer ro buuste typen, met brede dikke hak ken 'en stevig onderwerk. De model len maken een zeer open indruk, door open teen en hielpartij en bestaan vaak uit brede, eenvoudig de voet omvattende banden. Samengevat kunnen we dus zeg gen dat de schoenenmode voor Voor- Een zeer aardig cadeau voor onze 20.000ste waren wel de schoen tjes die hij kreeg aangeboden van de Fa. Jac. Bergmans en Pinocchio Schoenfabrieken. Zij zijn geheel in de trant van de feestelijke ge beurtenis vervaardigd, hetgeen op de foto duidelijk te zien is. Be halve de initialen van Huibert van Strien en Waalwijk staat op bei de schoentjes ook het getal 20.000 in duidelijke cijfers weergegeven. jaar en Zomer 1965 een levendig, vrolijk cachet zal bieden, met veel va riatie in materialen en kleuren. Ook in modellen, leestvormen en hakhoogten en haktypen zal er zoveel variatie zijn dat iedereen volop keuze heeft en voor ieder uur van de dag en bij ieder toilet modieus en goed ge schoeid kan zijn. De eerste Benelux Schoenenbeurs in Brussel zal het bovenstaande on getwijfeld duidelijk bewijzen. Zaterdag hebben de mede-directie leden van Ivo van Haren's Schoen fabrieken N.V. directeur A. J. de Munnik een verrassing bezorgd, die hem nog lang zal heugen. De heer de Munnik werd 's mor gens gevraagd voor een zakelijke bespreking naar Vught te komen. Koortsachtig werd er thuis gewerkt aan de voorbereiding van het ver lengstuk van de huldiging, die reeds eerder had plaatsgevonden toen de heer Munnik het feit her dacht, dat hij veertig jaar bij „Ivo van Haren" werkte. Bij zijn terugkeer uit Vught trof de heer Munnik zaterdag zijn huis vol gasten. Daaronder de Burgemeester van Waalwijk, de heer J. L. P. M. Teijs- sen, en de heren Van Haren. Burgemeester Teijssen deelde dat het H.M. de Koningin behaagd had de heer De Munnik te benoe men tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. In zijn toespraak wees de burgemeester op de grote verdiensten van de heer A. J. de Munnik voor het bedrijf, waar hij nu meer dan veertig jaar werkt, en voor de Baardwijkse gemeenschap. De heer Ivo van Haren had niets dan lof voor de onschatbare ver diensten van de heer De Munnik, vooral in de periode van het op nieuw opbouwen van het bedrijf, dat door de tweede wereldoorlog schade had geleden. Op het middaguur arriveerde de bedrijfsharmonie uit 's-Hertogen- bosch, die een welluidende serena de bracht voor de heer De Munnik. Het feest werd in de namiddag in Hotel Verwiel voorgezet. Talrijk waren de gelukwensen, die de heer De Munnik in de loop van zaterdag en zondag in ont vangst nam. De heer J. A. de Munnik trad in 1923 in dienst bij - toen nog - leder handel Ivo van Haren. Hij was daar boekhouder/vertegenwoordi ger, zoals dat in die jaren nog vaak voorkwam. Toen de heer I. van Haren in 1929 de schoenfabriek van zijn broer overnam was de heer De Munnik reeds een sleutelfiguur in het bedrijf, waarvan hij op 1 juli 1930 procuratiehouder werd. Het bedrijf, dat bovendien nog twee winkels in Rotterdam had, beleef de mede dank zij het werk van de heer De Munnik voor de oorlog 'n gestage groei. Bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog be stond het uit drie schoenfabrieken, twee leerlooierijen, één voor zooi- leder en één voor overleder, en 72 over het gehele land verspreide winkels. De oorlog betekende een ware ramp voor het bedrijf: de fabrie ken werden stilgelegd, de machi nes weggehaald en talloze winkels verdwenen. Het was dan ook geen sinecure te beginnen met het herstel van 't bedrijf. In die dagen werd de heer De Munnik benoemd tot mededi recteur. Op 22 juni 1945 kreeg hij die functie. Naast de heer Ivo van Haren sr heeft de heter De Mun nik met onvergelijkbaar elan aan het herstel gewerkt. Thans bestaat de N.V. Ivo van Haren's Schoen fabrieken uit niet minder dan vijf schoenfabrieken, de beide leerlooie rijen en niet minder dan 93 winkels die de distrubutie van de productie verzorgen. En dat is zoals de heer Van Ha ren dat zaterdag uitdrukte niet in het minst te danken aan ,,'t scherp zakentalent en de onuitputtelijke energip" van de heer De Munnik, die daardoor terecht benoemd werd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. VERGADERING SCHOEN~ WINKELIERS OVER MAAND AGSLUITING. Op een maandag in Amsterdam ge houden landelijke algemene vergade ring van schoenwinkeliers is een uit eenzetting gegeven over de maandag sluiting. De vergadering richtte een motie tot de middenstandsbonden, waarin wordt geprotesteerd tegen de inhoud van het compromisvoorstel inzake de vijfdaagse werkweek in de schoen- detailhandel. Zij dringt er met klem op aan medewerking aan de uitvoe ring van het compromis op te zeggen, daar de voorgestelde regeling door de detailhandel in schoenen onuitvoer baar is. Indien deze regeling alsnog doorgang zou vinden, wensen de schoendetaillisten gebruik te maken van de uitwijkmogelijkheid, een per branche afzonderlijke regeling toe te passen door middel van een hele dag sluiting. In een tweede motie, gericht tot de verschillende vakorganisaties, protes teert de vergadering o.a. tegen het niet houden van een landelijke opinie peiling inzake de maandagsluiting, tegen de, volgens haar, lakse hou ding inzake het probleem van de vijf daagse werkweek en het uitblijven van goede voorlichting aan de leden. De vergadering dringt aan met spoed te komen tot het innemen van een ge zamenlijk standpunt van de betref fende organisaties, hetgeen de belan gen van de branche ten goede zal ko men.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5