wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couraiu Belangrijke punten gil de miljardennota r 1 x Van het Binnenhof LX t t t VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1964 85e JAARGANG No. 73 Abonnement: Swfksche Stoomdrukkerij ïaalwJ Antoon Tielen goofliedacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 j"t blad verschijnt 2 x per week ilvi Ml p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. mnd. (1.00+ 5ct. inc.k.) j'VJö p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post f 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenastraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO I Het collegegeld voor de Neder landse Universiteiten wordt van 200 gulden op 400 gulden ge bracht. Voor het kleuteronderwijs wordt van de ouders voortaan f 2.50 in plaats van f 1.- gevraagd. [n de periode van juni 1963 tot juni 1964 is de nationale schuld met 199 miljoen gulden gestegen, Minister Bogaers maakt grote kans als "bouwminister no. 1" de geschiedenis in te gaan. In 1964 zullen wellicht 95.000 woningen worden gehaald. Misschien zitten erin 1965 wel 100.000 in. Er is een voorstel in voorberei ding om een Rijkswegenfonds in het leven te roepen. Tot en met 1970 zal 800 kilometer auto-snel weg worden aangelegd. Een speciale retributie zal hiervoor de extra rijksbijdragen ondersteunen. Maar de auto-rijders krijgen een extra wegen-belasting. I De slechte uitkomsten van de draadomroep heeft de regering in beginsel doen besluiten tot geleide- fjj Iijke liquidatie. Indien de gunstige proef resultaten van een centraal antennesysteem worden bevestigd, zal invoering van dit systeem volgen. De opbrengst van luistergeld voor de radio beloopt in 1965 rond f48.9 miljoen, de bijdrage aan de radio is geraamd op f 59 miljoen (mede voor Wereldomroepkosten). Naar verwachting zal in 1965 het aantal t.v.-toestellen met 300.000 toenemen; de kijkgeldopbrengst wordt geschat op f 76.8 miljoen. Door aftrek inningskosten kan de bijdrage voor de t.v. op f 72.3 miljoen komen. Nieuwbouw voor verpleging van criminele psychopaten is noodza kelijk; bouw van de r.k. inrichting is op handen, die van een protes tantse inrichting is in voorberei ding. Bouw van een tweetal gevangenis sen en vier huizen van bewaring is in voorbereiding; enkele gestich ten zullen worden verbeterd, dan wel vergroot. De werving voor het korps Rijks politie verloopt gunstig. Het voor nemen bestaat door aanstelling van parketwachters en burger-ad ministratieve krachten politie ambtenaren vrij te maken voor de uitvoerende dienst. Er volgt versnelling van de aanleg van automatische 'knipperlichtin stallaties op onbewaakte spoor wegovergangen tot 75 stuks per jaar. De bedoeling is in 1965 een begin te maken met de afsluiting van het Brouwershavense Gat. De werk zaamheden aan het Volkerak heb ben zodanig voortgang, dat afslui ting nog vóór de voltooiing van bet Harmgvlietproject (naar ver wachting in 1969) zal kunnen ge schieden. Binnenkort verschijnt een wetsont werp tegen de waterverontreini- De aardgasvondsten zullen om streeks 1970 ruim een kwart van Je binnenlandse energiebehoeften kunnen dekken. Het steeds stijgende aantal aan jagen voor studietoelagen leidde tot verruiming van toekenningen ^65 zullen die naar raming 48.000 zijn (1960: 39.000). Er zal naar de positie van de huis- Jrts en zijn zo belangrijke centrale ®ctie in het bestel van onze ge zondheidszorg een onderzoek worden ingesteld, waarvoor twee- er vijftigduizend gulden is ingetrokken. ff fevo'g van 't EEG-landbouw- e eid blijft de raming voor het and'bouw - Egalisatiefonds met 1964^ m^0en acHter hij die van uitgaven voor structuurverbe- ijrwg 'n de landbouw worden ver- 0°gd. Voor de cultuurtechnische ,lenst komt f 58 miljoen atl 1964 beschikbaar. meer Met het uitspreken van de volgende troonrede heeft H. M. de Koningin dinsdagmiddag de gewone zitting van de Staten-Generaal (1964 - 1965) officieel geopend Leden der Staten-Generaal, In mei 1965 zal het twintig jaar geleden zijn, dat Nederland werd bevrijd. Veel van hetgeen gedurende vijf zware oorlogsjaren was vernield of beschadigd, is in deze periode hersteld. Dank zij geza menlijke inspanning en groeiende welvaart, werden belangrijke ver nieuwingen tot stand gebracht. Het geestelijke en culturele leven kregen weer ruime kansen tot ontplooiing. Zij die de jaren voor de tweede wereldoorlog hebben gekend, zullen soms terugdenken aan die moeilijke tijd, toen maar weinig mogelijk was van wat nu werkelijkheid is geworden. Grootse plan nen zijn in alle sectoren van het maatschappelijk leven verwezen lijkt of nog in uitvoering. De plaats van ons rijk temidden van de volkeren en de verhou dingen binnen het koninkrijk verschillen in belangrijke mate van die van voor de oorlog. Bijna tien jaar geleden werd in het ko ninkrijk een nieuwe rechtsorde gevestigd. De beginselen die daar aan ten grondslag liggen, hebben hun waarde bewezen. Met België en Luxemburg kwam een nauwe samenwerking tot stand. Opgenomen in het Atlantisch hondgenootschap zien wij uit naar de - niet slechts economische - eenwording van Europa, een eenwording volgens democratische beginselen, van een Europa dat meer omvat dan de zes landen die thans reeds verenigd zijn in de Europese gemeenschappen. Het Atlantisch verdedigingsstelsel blijft voor het behoud van onze vrijheid en de wereldvrede onmisbaar. Het is noodzakelijk, dat tus sen de Atlantische samenwerking en de Europese integratie een nauw verband wordt bewaard. De Regering zal zich ook in het komende jaar inspannen voor de voltooiing van de uitbreiding van de gemeenschappelijke markt en voor de versterking van de structuur van de Europese Gemeen schappen. Vergroting der bevoegdheden van het Europees Parle ment acht zij noodzakelijk. Op verscheidene terreinen wordt in de Europese Economische Ge meenschap voortgang gemaakt met de ontwikkeling van een ge coördineerd of gemeenschappelijk beleid, ondanks tegenstellingen tussen de deelnemende landen. De voorbereiding van het gemeenschappelijke vervoerbeleid stuit op moeilijkheden. Tot dusver heeft het Nederlandse standpunt nog onvoldoende instemming gevonden. De Regering zal waken voor de belangen die hier niet slechts voor Nederland maar ook voor de gemeenschap als geheel op het spel staan. Bij de voorbereiding van de gemeenschappelijke handelspolitiek zal de Regering vooral pleiten voor verdere vrijmaking van de in ternationale handel. Grote waarde 'hecht zij aan het welslagen van de onderhandelingen over een algemene vermindering van invoer rechten en andere handelsbelemmeringen. In deze zogenaamde "Kennedy-ronde" zal zij ijveren voor een positief optreden van de Europese Gemeensdhap. Het is verheugend, dat in het internationale overleg de problemen van de ontwikkelingslanden steeds meer aandacht krijgen. De we reldhandelsconferentie heeft uitdrukking gegeven aan het groeiende inzicht, dat er een directe relatie bestaat tussen ontwikkeling en handel; een inzicht dat ook aan het Nederlandse ontwikkelings beleid ten goede zal komen. Aan het bilaterale element in de hulp verlening zal enige uitbreiding worden gegeven; activiteiten van het bedrijfsleven in bepaalde ontwikkelingslanden kunnen daardoor worden gestimuleerd. Onverminderd blijft het beleid gericht op ver groting van de ontwikkelingshulp en een meer doelmatige aanwen ding van de hiervoor beschikbare middelen. Het verheugt de Regering, dat een betere verstandhouding met In donesië tot stand kwam. Een geleidelijke uitbreiding der culturele en economische samenwerking, alsmede van de technische hulpver lening ligt in het verschiet. Het sociaal-economische beleid der Regering is thans bovenal ge richt op het bereiken van ontspanning op de arbeidsmarkt, het herstel van het evenwicht op de betalingsbalans en het voorkomen van nieuwe kostenstijgingen. De vraag naar arbeidskrachten overtreft reeds gedurende enige jaren in belangrijke mate het aanbod; een verschijnsel dat zich in de Europese Economische Gemeenschap vrij algemeen voordoet. Mede als gevolg van de omvangrijke loonsver hogingen aan het begin van dit jaar namen de bestedingen krachtig toe. Dit heeft geleid tot een groot tekort op de betalingsbalans en tot een opwaartse druk op de prijzen. Indien deze inflatoire ont wikkelingen voortduren, gaan zij ernstig gevaar opleveren voor het groeitempo van onze economie op langere termijn. Om de genoemde doelstellingen te verwezenlijken zal het naar het oordeel van de regering noodzakelijk zijn, dat de stijging van de nationale bestedingen in belangrijke mate achterblijft bij die van de produktie. Naast de verdere doorwerking van de beperkende maatregelen die de regering reeds heeft genomen, draagt ook de toenemende schaarste aan middelen op de geld- en kapitaalmarkt tot deze aanpassing bij. De invloed hiervan op de investeringen wordt thans merkbaar. De Regering acht het echter ongewenst dat het evenwicht te een zijdig langs monetaire weg wordt afgedwongen. Om deze reden is de Rijksbegroting voor 1965 zodanig opgesteld, dat van de rijks financiën een remmende werking op de conjunctuur uitgaat. De uitgaven van de lagere overheid mogen eveneens maar in be perkte mate toenemen. Ook voor het particulier verbruik is mati ging geboden. Met het oog hierop en om nieuwe kostenverhogingen zoveel mogelijk te voorkomen, zal een loonstijging in het komende jaar binnen nauwe grenzen moeten blijven. Voortzetting van het prijsbeleid is mede daarom noodzakelijk. De regering zal het toe juichen, wanneer door toepassing van bestaande vormen van winst- deling - niet leidend tot bestedingsverruiming doch gericht op be zitsvorming - de welvaart der werknemers bevorderd kan worden. In deze opzet past de voorwaarde die gesteld is ten aanzien van het tijdstip van de invoering van de voorgenomen belastingverlaging. In deze opzet past eveneens de wijze van financiering van de op trekking tot een sociaal minimum van de uitkeringen krachtens de algemene ouderdomswet en de algemene weduwen- en wezenwet. Aan de voorbereiding van verdere wettelijke maatregelen die sa menhangen met de invoering van de arbeidsongeschiktheidsverzeke ring wordt met kracht gearbeid. De regering blijft streven naar de totstandkoming van een volksverzekering voor zware geneeskundige risico's, die - vooral door haar bredere financiële grondslag - aan de gezondheidszorg aan nieuw perspectief zal kunnen geven. Een nota over het beleid inzake de volksgezondheid is in voor bereiding. De Regering zal aan de Sociaal-EconomisChe Raad advies vragen omtrent het vraagstuk der verdeling van de vermogensaanwas in de onderneming. Eveneens zal zij aan de Raad nader advies vragen omtrent een aantal beleidsvragen op het terrein van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie en ondernemingsraden. Ter versterking van de positie *van 'het midden- en kleinbedrijf zal het beleid mede gaan omvatten de subsidiëring der individuele voorlichting. In de landbouw voltrekken zich ingrijpende structurele wijzigin gen, die een grote inspanning van het agrarisch bedrijfsleven vergen. De regering zal deze ontwikkeling met een veelomvattend structuur beleid blijven ondersteunen. De Regering heeft maatregelen in overweging ter versterking van de concurrentiekracht van de visserij. De Bouwnijverheid vertoont een verheugende expansie. De Re gering blijft, 'binnen de eisen door de sociaal-economische omstan digheden gesteld, streven naar een verdere opvoering van de pro duktie, in het bijzonder die van woningen. Bij het thans bereikte produktiepeil moet het mogelijk worden geacht, dat in 1964 meer dan 95.000 woningen gereed komterf. Voor 1965 zal het beleid ge richt zijn op het in uitvoering nemen van 95.000 tot 100.000 wo ningen, afgezien van de zogenaamde vrijetijdsbouw. Rationalisatie en industrialisatie van de woningbouw, alsmede continuïteit in de produktie, zullen worden bevorderd. Zowel om economische redenen als uit een oogpunt van verkeers veiligheid is het nodig de vernieuwing en uitbreiding van het rijks wegennet te versnellen. Voor de periode van 1965 tot en met 1970 heeft de Regering hiervoor een programma opgesteld. Financiering zal voor het grootste gedeelte plaats vinden uit de algemene middelen. Om het gewenste tempo in de uitvoering te bereiken zullen door de weggebruikers extra gelden moeten worden opgebracht. Ter ver zekering van de continuïteit zal voor de financiering een rijkswegen fonds worden ingesteld. Een daartoe strekkend wetsontwerp zal U eerdaags worden aangeboden. Voor het ruimtelijke ordeningsbeleid is de steeds verdergaande verstedelijking van ons land een centraal vraagstuk geworden. De regering ziet het als haar taak tot nieuwe activiteiten te inspireren fen medewerking te verlenen aan het zoeken van op de, toekomst berekende oplossingen. Bij de vernieuwing van het privaatrecht neemt het 'ondernemings recht een belangrijke plaats in. Na kennisneming van het in het na jaar te verwachten rapport van de commissie, voor dit onderwerp ingesteld, zal de regering haar standpunt bepalen. Wettelijke maat regelen worden voorbereid tot afschaffing van het preventive over heidstoezicht op verenigingen. De Regering acht een gedachtenwisseling in brede kring over een herziening van de grondwet van belang. Zij zal daarom de publi- katie van een proeve van een nieuwe grondwet bevorderen. De belangrijke plaats van de wetenschap in de maatschappij van heden en haar betekenis voor het toekomstig welzijn van ons volk maken het gewenst het gebruik van de beperkte mogelijkheden beter te coördineren. De regering wil daarom overgaan tot instelling van een! raad voor het wetenschapsbeleid. Een wetsontwerp terzake zal U binnenkort bereiken. De eerste fase van de werkzaamheden voor de invoering van de Wet op het Voortgezette Onderwijs kon binnen het gestelde schema ten uitvoer worden gebracht. De Regering vertrouwt, dat in het komende jaar het overleg over de uitvoeringsmaatregelen tot een voorlopige afronding kan komen. Na de verschijning van het rapport der pacificatiecommissie over de bezetting van het tweede televisienet zal op korte termijn een ontwerp van een nieuwe omroepwet aan U worden voorgelegd. De Regering staat op het standpunt, dat voor de toelating tot het om roepbestel en ten behoeve van de verscheidenheid der programma's de nieuwe technische mogelijkheden zoveel mogelijk dienen te wor den benut. Zij streeft er naar spoedig een oplossing te vinden voor het vraagstuk van de reclame in radio en televisie. Indien de gun stige proefresultaten worden bevestigd zal een aanvang worden ge maakt met de invoering van een landelijk centraal antennesysteem. Moge God U, Leden van de Staten-Generaal, in het komende parlementaire jaar de wijsheid en de kracht schenken om in vrucht bare samenwerking met de Regering die beslissingen te nemen, die ons koninkrijk tot zegen strekken. Ik verklaar thans de gewone zitting der Staten-Generaal voor geopend. Merkwaardig genoeg komen de Ka merleden in Nederland in de zomer maanden pas in actie voor de afslui ting van hun werkzaamheden. Zo kwamen zij van heinde en verre uit Europa om van Minister Toxopeus te horen, dat de zitting gesloten was. Dit is dan jaarlijks het begin van bruisende activiteit op het Binnenhof. Dit jaar kon het begin van het par lementaire jaar nauwelijks spectacu lair genoemd worden. Minister Veld kamp had zijn A.O.W.-plannen al eerder gepubliceerd en de Belasting verlaging was ook al eerder met veel ruchtbaarheid gepubliceerd. Daarbij zijn resp. de verdeling van de premielast en het tijdstip van in voering de punten die straks politieke betekenis kunnen krijgen. De verhoging van de A.O.W. enerzijds èn de verlaging van de be lastingen anderzijds, zijn, op zich ge nomen, niet meer dan een uitvoering van het accoord van Wassenaar. Vele commentatoren - vooral uit de kring der belangengroepen - schreeuwen bij deze voorstellen, wan neer zij incidenteel op tafel komen, moord en brand maar zij maken een onderdeel uit van een complex van maatregelen, dat in het accoord van Wassenaar was overeengekomen. Juist in dit verband behoeft het géén bevreemding te wekken, dat on danks de grote invloed van Minister Veldkamp op het regeringsbeleid, het woningbouwbeleid het voornaamste onderdeel van de Troonrede uit maakt. We konden al eerder constateren, dat "bouwminister" Bogaers in staat geacht moest worden perspectief te brengen in de woningmisère waarin de jonge mensen in ons land vertoe ven. De te verwachten uitkomsten voor dit jaar (95.000 woningendoen sommigen al het magische getal van 100.000 in de mond nemen. Het is uit alles duidelijk, dat Minister Bo gaers, gesteund door de Wassenaarse afspraken, de grote man van het hui dige kabinet is. Afspraken vooraf hebben in het verleden vaak het politieke spel in Den Haag saai en doods gemaakt. Gelukkig is het kabinet-Marijnen in ventief genoeg geweest om enkele zeer omstreden zaken aan de orde te stellen. De duurzaamheid van de hui dige christelijke-liberale coalitie zal spoedig getoetst worden in het REM- debat. V.V.D. 'en C.H.U. schijnen niet zo erg regeringsgetrouw. Het kabinet heeft een nieuwe pijl op de boog ge nomen door aan te kondigen, dat de invoering van een landelijk Centraal Antenne-systeem wordt overwogen. Een andere - ook in liberale kring moeilijke - nieuwigheid is de instel ling van een Rijkswegenfonds. Ne derland heeft nog nooit veel gevoeld voor doel-heffingen bij de belasting. Dat zou de plannen van de Ministers Witteveen en Van Aart sen nog wel eens kunnen doorkruisen. Het is waar, dat na de woningbouw het ver keer de grootste nood van onze sa menleving is. Daar moet dan ook iets aan gedaan worden. Accoord. Maar het is een open vraag of het wegver keer nog zwaarder belast kan wor den. En wanneer gesproken wordt van een doelheffing dan zal uit die kringen terecht worden opgemerkt, dat het verkeer ruimschoots zijn tol betaalt aan de Minister van Financiën zonder dat het er evenredig van pro fiteert. De spanning op de arbeidsmarkt duurt nog voort. Hogere - con sumptieve - lonen brengen de toch al wankele betalingsbalans in gevaar. Het is begrijpelijk, dat de regering streeft naar beperking van de loons verhogingen. Van de zijde van het N.K.V. is betoogd, dat een loonstop slechts op papier zou kunnen bestaan, gezien de feitelijke situatie van span ning op de arbeidsmarkt. Toch houden wij het op het stand punt van de regering, dat bij de ko mende loonronde winstdeling een be langrijk element zal moeten uitmaken. Het zou niet verantwoord zijn als Nederland zich blindelings in de el lende van een overbesteding zou stor ten. En wie krijgt dan de schuld? Niet de overvragende vakbonden, maar de Regering. r De ïcho Vc\n het Zuióen Wai •w DE TROONREDE e

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1