wAAlwnkse en UnostRAAtse couraiu Druk bezochte receptie Duizenden op de been Alle steun ^nkbaarheid Sympathie Juist gevoel Ontroerd Mijlpaal Verenigingsleven belangrijk Perzisch tapijt Nog meer geschenken MAANDAG 21 SEPTEMBER 1964 85e JAARGANG No. 74 De tcho van het Zuióen ïfSfksche Stoomdrukkerij Waa y Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Pit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24+ let. inc.k.) f0.25 p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) Jfl p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) j 8.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 -2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO LEVE DE BURGEMEESTER „Leve de Burgemeester". Omgeven door sprankelend veelkleurig vuur, besloten deze woorden het schitterende vuurwerk, dat op zijn beurt een indrukwekkende apotheose was van een grootse dag. Duizen den en duizenden waren zaterdagavond op de been om het vuurwerk, dat ter hoogte van de B.L.O.-school werd gegeven, te bewonderen. On der hen ook de burgemeester en zijn familie, die een plaatsje hadden gevonden in de hal van de B.L.O.-school. De burgemeester die zich dan eindelijk verzoend had te worden ge huldigd voor zijn koperen ambtsjubileum, de burgemeester die zich eerder door wethouder v. Heeswijk met tegenzin had laten overtuigen dit feest te vieren, maar die zich gewonnen moest geven door de enorme spontaniteit waarmee hij deze gedenkwaardige 19e september werd bejegend. Het begon 's morgens in de raadszaal, waar loco-burgemeester Van Heeswijk de voorzittershamer hanteerde voor een overvolle raadszaal, vol met genodigden, vol met een deputatie van gemeentepersoneel. Onder de genodigden waren o.m. burgemeesters uit de Langstraat, de hoofden van dienst, vertegenwoordigers van Waalwijks Belang, deken P. Maessen, ds. J. Vink en ere-burger F. C. Smolders. De heer v. Heeswijk sprak dan, na het optreden van een trio van Het Brabants Orkest, de jubilerende burgemeester, zijn echtge note en kinderen toe. De tekst van deze vaak gevoelvolle steeds prachtige toespraak vindt de leïer elders in zijn geheel afgedrukt. Hierna kreeg de heer Kemperman, nestor van de Waalwijkse gemeen teraad, die voltallig aanwezig was, bet woord. Na de woorden van gelukwens uitgesproken door wethouder Van Heeswijk namens het College is het ruj een voorrecht, sprekende na mens de1 gehele Gemeenteraad, bieraan enkele woorden toe te voe- gen. Ik heb daarbij iets gemeen met ie vorige spreker en wel het feit, lat ook ik de gehele ambtsperiode van U, mijnheer de Burgemeester, :.eb meegemaakt. Toen U op zaterdag 22 maart '52 op plechtige wijze werd geinstal- ieerd als burgemeester van de ons dierbare gemeente Waalwijk, tas de mare van uw capaciteiten, va uw bestuurstalenten en de vele seds dikwijls aangehaalde verdere óstekende hoedanigheden en ei genschappen, reeds vooruitgegaan. Wij hadden uit betrouwbare bronnen uit Oudenbosch, uw vo rige standplaats, vernomen, hoeveel 1' aan de vooruitgang op alle ge wed, doch bijzonder op het gebied ar. industrievestiging, had bijge- Onze verwachtingen waren der isive hooggestemd. Met grote voldoening mogen wij lans vaststellen, dat U ons in onze verwachtingen zeker niet hebt te- .eurgesteld. Integendeel, U hebt die »g verre overtroffen. Veel is er in deze jaren onder Uw s voortvarende leiding tot stand gebracht in Waalwijk en wij zijn e: van overtuigd, dat U voor de ko kende jaren nog vele initiatieven petto hebt. U moogt er verzekerd van zijn, sat de Gemeenteraad U daarbij, x mogelijk alle nodige steun en Medewerking zal geven. Zoudt U mij, mijnheer de Burge meester, willen ontheffen van de feitelijke plicht in mijn beschou wing een totale opsomming te geven j'® alles wat in Waalwijk tijdens -w ambtsperiode is tot stand ge tracht ik meen te mogen stellen, dat na 'De perspublicaties en na hetgeen ie vorige spreker zo uitvoerig heeft ■oergegeven, het een doublure zou vormen. Op enkele facetten van Uw veel- spge werkzaamheid zou ik toch gaarne de aandacht willen vestigen. Ow grote belangstelling voor het onderwijs in al zijn schakeringen de activiteit en deskundigheid, x U in uw vooruitstrevend en muierend beleid bij voortduring t getoond, hebben wij altijd zeer bewonderd. zijn ook andere terreinen die ie onze grote belangstelling heb ei en hiermee doel ik op de he nrijke voorzieningen, die tijdens kam, sperb°^e zÜn getroffen op gebied van sport en recreatie, artuj wij in het bijzonder den- a aan het zwembad en de door zo zeer toegejuichte bevorde- g van het^ schoolzwemmen, eeds opnieuw ben ik er oogge- zii'Sh +Van k°e gehele klassen, dank in ct ,vervoer yan gemeentewege, imf? worden gesteld reeds op tii P Afrijd zich de zwemkunst 81 te maken. De raad beschouwt nnttZWfmmen als het mooiste en tn.p deel van het vak lichame- r, °Pvoeding op de scholen. Mi„vraa§ mij af: Is het nog wel «ivitoeedvoerig in te gaan op !r ten' °'a- havenwerken, wo- jP Pw> gezondheidszorg, uitbrei- Wtil ,en' industrievestiging, tacit hetgeen dat verband «tos me' de groei en bloei van i wen? 6en^e' na<der Te beschou- Jrjmpen m°gen volstaan ^baarheid en waardering te getuigen, dat al deze zaken de volle aandacht en toewijding ge nieten van U burgemeester, heij College van B. en W. en de gehele gemeenteraad. Deze goede steeds zakelijke sfeer van beraad is en blijft een waar borg voor een deskundige en objec tieve behandeling van alle voorko mende zaken. Ik meen de gemoedelijke en toch voorname sfeer van beraad, die de vergaderingen van de Raad van Waalwijk kenmerkt, voor een goed deel te mogen toeschrijven aan uw uitstekende leiding. Ik moge U dan namens de gehe le raad dank zeggen voor uw be leid en leiding tijdens uw 12% jarige ambtsperiode, die wij van daag herdenken. Ik wens U van ganser harte ge luk met dit jubileum, waarin ik gaarne uw vrouw en kinderen be trek. Als tastbaar bewijs van onze goede gezindheid bied ik U hierbij een geschenk aan van de raad der gemeente Waalwijk. Ik moge U verzoeken het te wil len aanvaarden met dezelfde ge voelens van respect en hoogachting waarmede het wordt aangeboden. Namens zijn collegae gemeente raadsleden overhandigde de heer Kemperman een prachtige zilveren broodschaal aan de heer en mevr. Teijssen. De loco-burgemeester verleende vervolgens 't woord aan gemeente secretaris mr. F. Hagemans, die zou spreken namens het voltallige ge meentepersoneel. Mijnheer de burgemeester, U, Jubilaris van vandaag, ver enigt in uw persoon voor ons ambtenaren twee kwaliteitenU bent vooreerst de representant bij uitstek van de gemeentelijke over heid en daarnaast bent U de hoog ste representant van de gemeente, onze werkgeefster. Speciaal met het oog op deze laatste kwaliteit kan bij een gele genheid als deze een spreker uit de ambtelijke regionen gemakkelijk het odium op zich laden van een zich bezondigen aan ietwat over dreven loftuitingen. Toch ben ik, mijnheer de burge meester, niet bang dit risico te ne men. Het ambtenarencorps der ge meente, zoals dit in ietwat versle ten taal heet, van hoog tot laag, belastte mij met de taak, U van daag toe te spreken. Ik vind dit voor mij zelf een grote eer, doch U zult het wel zo willen zien, dat de ze toespraak voortvloeit uit een door ieder van uw ambtelijke me dewerkers gevoelde spontane be hoefte, zodat eigenlijk ieder ander van ons hier vóór U had kunnen staan. Wij allen gevoelen er behoefte aan U op deze dag te doen blijken Hoezeer het feest van de jubilerende burgemeester wel door de be volking is meegevierd en hoezeer burgemeester Teijssen door zijn gemeentenaren wordt gewaardeerd, bleek overduidelijk op de uiter mate druk bezochte receptie. Daar waren vertegenwoordigers van schier alle maatschappelijke organisaties en verenigingen, terwijl ontelbaar velen persoonlijk hun gelukwensen aan de heer en mevrouw Teijssen kwamen aanbieden. Ook van buiten Waalwijk waren velen naar de receptie gekomen. We zagen o.m. de burgemeester van Didam, de heer N. Vlaar, de bur gemeester van Boxtel, dr. M. A. M. van Heivoort, mr. Th. Heere en C. van Lienden, beidel id van Gedeuteerde Staten, vertegenwoordi gers van de Statenfracties o.m. Joh. Willems voor de P.v.d.A. en F. van Oers namens de K.V.P.. Van de Statenleden merkten we o.m. de heren Th. Panken en A. Kamp op. Dr. H. van Veldhoven, lid van de Eerste Kamer, was eveneens aanwezig, terwijl de V.V.D.-fractie in de Tweede Kamer een telegrafische gelukwens had gezonden. Oud-burgemeester Mr. v. d. Heijden van Loon op Zand/Kaatsheuvel zagen we naast vele collegae-burgemeesters van de jubilaris. Hein Jordans voerde de deputatie van Het Brabants Orkest aan en de burgemeester van Oisterwijk als voorzitter van de „Vrienden van Het Brabants Orkest". van onze grote sympathie en van ons groot respect. Van onze grote sympathie, een voudig omdat wij U allen een goed hart toedragen. Uw grote toegan kelijkheid, uw warm hart, uw be grip voor onze belangen en bo venal uw grote eenvoud hebben U in ons midden een wel zeer grote plaats doen verwerven. De onge- kunsteld-prettige wijze, waarop U ieder van ons tegemoet treedt, en de soepele, welhaast geruisloze wij ze, waarop U ons weet voor te gaan en leiding weet te geven, was en is voor ons steeds een grote erva ring. Mijnheer de burgemeester, U bent een man met grote kwalitei ten en met grote verdiensten, nifet alleen voor Waalwijk maar [ook voor ver daarbuiten. Des te meer respect hebben wij ervoor, dat U niettemin steeds oog hebt blijven houden voor de kleinmenselijke zaken in onze werkgemeenschap, begaan met ieders persoonlijke om standigheden en met een juist ge voel voor onze mentaliteit en met waardering voor ons aandeel in de gemeentelijke activiteiten. U mag het rustig weten dat wij blij zijn met U als onze voorganger. Wij zijn er eigenlijk een beetje trots op, getuige te mogen zijn van deze grootse huldiging. Waar het hier nl. een ambtelijk jubileum betreft zult U, daar ben ik zeker van, het wel begrijpen en het ook wel waarderen, als wij, uw mensen, vandaag toch wel op zeer bijzondere wijze dit ambtelijk jubi- ieum zullen aanvoelen en ons zul len kunnen verplaatsen in de ge voelens die U vandaag ongetwijfeld zullen bezielen, en aan dit jubileum ook: grote vreugde beleven. Ik acht het een groot voorrecht, namens 't gehele gemeentelijke ambtenaren dom, waarvan U een ruime en ver scheiden deputatatie hier in de zaal aanwezig ziet, U op deze dag onze hartelijke, oprecht gemeende gelukwensen aan te bieden bij dit jubilum en de wens uit te spreken, dat U nog lang onze voorganger en onze leidsman zult zijn. Ook mevr. Teijssen en de beide dames Teijssen zou ik gaarne in deze gelukwens willen betrekken. Het moet voor U en dat gunnen wij U gaarne, een groots gebeuren zijn uit de baaierd der belevenissen van vandaag, af te kunnen leiden de grote plaats, die uw man en vader hier inneemt. En als ik mij dan tenslotte tot de gehele familie Teijssen mag wenden: het ambtenarencorps, in al zijn geledingen, heeft gemeend als één club te moeten optreden om U als stoffelijk blijk van hulde en waardering aan te kunnen bie den. Burgemeester, U moet helaas als de plicht U roept, nogal dikwijls De heer J. A. F. de Kort, voorzitter van Waalwijks Belang, wenst de jubilerende burgemeester geluk. uithuizig zijn, doch naar ik meen te weten zijn de gemeenschappelijke maaltijden bij U zoveel mogelijk een gezinsgebeuren. Moge dan het cadeau, dat ik U namens het ge hele gemeentepersoneel mag aan bieden, U juist bij dit periodiek te rugkerende samenzijn nog dikwijls aan onze gevoelens herinneren en U deze dag weer voor de geest brengen. Kennelijk diep ontroerd, ontving de burgemeester daarna van de heer Hagemans een zilveren dien blad met daarop - eveneens in zil ver - een theepot, een koffiepot en suiker- en melkkannetjes. Dit was het resultaat van een inzamelings actie onder het gemeentepersoneel en de burgemeester kon niet wach ten met zijn dank te betuigen en gebaarde met zijn handen „dank" naar de deputatie van het gemeente personeel op de publieke tribune. Hierna schorste loco-burgemees ter v. Heeswijk de raadsvergadering om het woord te geven aan de heer J. A. F. de Kort,, die namens de Waalwijkse bevolking het volgende zei: Waalwijks Belang stelt het bij zonder op prijs, dat zij, na de bij zondere raadsvergadering van deze morgen, door het gemeentebestuur is uitgenodigd om als eerste U na mens de Waalwijkse bevolking te mogen toespreken. En dan mag ik beginnen U, Me vrouw en Uw beide dochters har telijke gelukwensen aan te bieden, gelukwensen die vergezeÜji gaan met gevoelens van groot respect en hartelijke sympathie, die onze ge hele bevolking U en Uw familie toedraagt. Van nog geen 15.000 inwoners in 1952, toen U het ambt van Burge meester van Waalwijk aanvaardde, tot 20.000 inwoners thans, 12% jaar later, een groei die gepaard gegaan is met een uitbreiding en opbloei van onze stad in alle geledingen, is voor onze gehele bevolking een re den tot feest en tot dankbaarheid. Toen U van de plannen tot vie ring van dit jubileum hoorde, was Uw reactie „12% jaar is geen ju bileum om naar buiten te vieren, vergeet het maar". De onstuimige groei van Waal wijk in deze 12% jaar onder Uw bezielende leiding heeft ons echter kunnen overtuigen dat het goed was om deze dag feestelijk te vie ren, omdat dit jubileum een mijl paal is, een mijlpaal om met dank baarheid terug te zien op wat tot stand kwam, een mijlpaal ook om zich te bezinnen op de toekomst. Wat er in deze 12% jaar onder Uw leiding in Waalwijk is tot stand ge komen, is door de loco-burgemees ter namens het gemeentebestuur, door de heer Kemperman namens de gemeenteraad en door de heer Secretaris namens Uw medewerkers uitvoerig in de zo juist beëindigde raadsvergadeïing geschilderd. Ik heb dan ook geen behoefte hierop verder in te gaan, daar ik hoog stens in herhalingen zou vervallen. Wel heb ik behoefte in te gaan op enkele aspecten in Uw veelom vattend werk, die niet het bestuur lijke, doch het zuiver menselijke van Uw ambt betreffen. Ik bedoel het medeleven en Uw warme belangstelling voor het ge wone wel en wee van Uw bevol king. Ik wil dit graag met enkele voor beelden illustreren. In de traditionele industrieën, de schoen- en lederindustrie, komen talrijke jubilea voor, voor, 40-jarige jubilarissen, die op Uw aanbeveling met een koninklijke onderscheiding worden vereerd. Het feit, dat U Loco-burgemeester J. J. M. van Heeswijk tijdens zijn toespraak tot Burgemeester Teijssen en zijn familie. steeds met een treffend woord de ze onderscheiding komt uitreiken, maakt op deze jubilarissen een on vergetelijke indruk. Bovendien betekent Uw aanwe zigheid bij deze huldigingen dat het gewone werk in de industriëele onderneming ook door overheid en gemeenschap grotelijks worden ge waardeerd. Vervolgens Uw belangstelling voor en Uw medeleven met de Middenstand. Geen jubileum, ope ning van nieuwe of heropening van bestaande zaken kan plaats vinden of U bent er aanwezig om Uw be langstelling en Uw medeleven daadwerkelijk te tonen. Met grote ambitie werkt U er aan mede dat Waalwijk ook als Winkel stad een streekfunctie zal blijven innemen. Het nieuwe uitbreidingsplan, het city-plan, spreekt trouwens boek delen. Over Uw medeleven met het ver enigingsleven een enkel woord Als de harmonie op concours promotie maakt, als de drumband op zondagavond laat thuis komt na een succesvol tournooi, als R K C le klasser wordt op 2e Pinksterdag, als de club van Henny de Ruyter Europees biljartkampioen wordt, enz., enz., dan bent U meteen pre sent op de vaak onmogelijkste tijden om te complimenteren met de successen, die tot eer van geheel Waalwijk behaald zijn. Maar ook bij jubilea, bij tentoon stellingen, bij concerten, fancy-fair of wat dan ook, U bent er altijd bij aanwezig, omdati U het vereni gingsleven zo belangrijk vindt voor een gezonde ontspanning en vrije tijdsbesteding van de gehele plaat selijke gemeenschap. Ook onze vereniging, Waalwijks Belang, heeft altijd van U veel waardering en medewerking on dervonden. In nauwe samenwerking met het gemeentebestuur heeft Waalwijks Belang vele evenementen kunnen organiseren, dank zij de daadwer kelijke hulp, die het daarbij van Uw „diensten" mocht ondervinden. Wij willen U bij deze gelegenheid dan ook hartelijk danken voor alles wat U voor Waalwijks Belang heeft gedaan, maar in het bijzonder voor de vriendschap die wij steeds van U hebben mogen ondervinden. Dat de jeugd Uw wel zeer bij zondere aandacht heeft, is iedereen duidelijk. Wat is er in Uw afgelopen ambts periode alleen al aan nieuwe schoolgebouwen tot stand gekomen, terwijl daarnaast, weer nieuwe onderwijsinstellingen zijn geves tigd ik denk alleen al aan de Vormingsinstituten voor de arbei dende jeugdMater Amabilis en Levensscholen. Bent U toevallig ook eens geen voorzitter of lid van een schoolbe stuur, dan ook staat gij steeds open met Uw belangstelling, adviezen en waar nodig, daadwerkelijke steun. Naast Burgemeester van Waal wijk bent U echter ook nog Senator (lid van de Eerste Kamer van de Staten-Gen,eraal), voorzitter van de Prov. Statenfractie der KVP, voorzitter Brabants Orkest en zo heeft U nog wel enkele steeds „tijd" vragende bezigheden. Ook al deze functies in het al gemeen belang vervult U met gro te ambitie en toewijding op een wijze, waarvoor eenieder groot respect heeft en waarmede ook Waalwijk ten zeerste gediend) wordt. Ik geloof dan ook dat ik als voor zitter van Waalwijks Belang met trots kan verklaren dat U door al deze e^tra werkzaamheden onze' gemeente Waalwijk uitstekende „public relations" verschaft heeft. Na dit alles, Burgemeester, zult U nu toch moeten begrijpen, dat Waalwijks Belang dit jubileum met graagte heeft aangegrepen om U namens de bevolking hartelijk, heel hartelijk dank te brengen voor al les, wat U in deze afgelopen 12% jaar met zoveel nimmer aflatende werklust heeft tot stand gebracht. In deze dank betrekken wij ook U, mevrouw Teijssen en Uw beide dochters, die U in Uw arbeid voor ons aller welzijn, zo hebben ge steund. Want dit werk moet U zo in beslag hebben genomen dat we ons voor kunnen stellen dat het een feest in Uw gezin zal zijn geweest, als eens een avond zonder huiswerk thuis was Bij dit jubileum mag ik U na mens de bevolking een geschenk aanbieden. Waalwijks Belang dacht in Uw geest te handelen, toen het de inwoners heeft gevraagd om een bijdrage aan het geschenk in ge sloten envelop. Geen intekenlijsten geen beroep op handel en industrie; een spontane gave door de bevol king van Waalwijk. Als wij U een Perzisch tapijt heb ben laten thuisbezorgen, dan moet U dit zien als een gebaar van dank, respect en grote sympathie, die de gehele bevolking U en Uw gezin toedraagt. Mogen wij U dan tot slot toe wensen, dat het U nog vele jaren gegeven moge zijn in en voor Waalwijk te mogen blijven werken met dezelfde bezieling en met het zelfde enthousiasme, tot Uw eigen voldoening, tot heid van de Uw dier bare Waalwijkse gemeenschap. Moge God U en Uw gezin daarbij zegenen. Deken P. Maessen wenste een meervoudig geluk: de burgemeester met diens jubileum, de familie Teijssen met „zo'n man en vader" en de gemeente met zo'n burgemees ter. Deken Maessen memoreerde vooral de grote verdiensten van de jubilerende ambtsdrager voor het bijzonder onderwijs. Hij zei trots te zijn op deze parochiaan. De Deken sprak mede namens de overige ka tholieke geestelijkheid van Waal wijk. Hij verzekerde de jubilaris en zijn familie, dat de gehele katholieke ge meenschap van Waalwijk zou bid den voor „een gezegende verdere ambtsperiode en veel voorspoed in het persoonlijke". (zie vervolg op pag. 2). Behalve de geschenken, die tijdens de feestelijke raadsvergadering wer den aangeboden, ontving burgemees ter Teijssen van de Brandweer nog een foto-toestel. Voor mevrouw Teijssen hadden de werknemers van de gemeentelij ke sociale werkplaats een verrassing in petto; tijdens de receptie van het gemeentepersoneel, tijdens welke nagenoeg alle gemeenteambtenaren hun gelukwensen aanboden, werd door twee werknemers van de werk plaats aangekondigd, dat mevrouw Teijssen een legkast zou ontvangen. En dat, zo verzekerde mevr. Teijs sen, kwam goed van pas, want aan geschikte bergruimte ontbrak het nogal eens. Duizenden mensen waren zater dagavond op de been om het vuur werk te aanschouwen, dat ter ge legenheid van het ambtsjubileum van burgemeester Teijssen door „Handel en Industrie van Waalwijk" was aangeboden. Er stonden auto's langs de Altenaweg van het viaduct Emmikhovenseweg tot de Mater Amabilisschool. Op het viaduct zelf was het een enorme drukte: daar stonden de auto's tot aan de olie opslagplaats van de firma Coppens. Een kleiner aantal mensen had eerder op de avond de Taptoe op 't Vredesplein gevolgd. Een kleiner aantal, maar altijd nog zeer velen. Zoals alles, slaagde ook de Taptoe bijzonder goed. Aan de Taptoe werk ten mee: de Jeugddrumband „Ons Genoegen", het Jachthoornkorps Cornu Copiae, de Drumband van de Gymnastiekvereniging „Kracht en Vlugheid" en de Turnafdeling van deze vereniging. De Taptoe, die bij het publiek zeer ï.n ,ITs.1??aa^; vaeti werd besloten met het Wilhelmus.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1