Rede loco-burgemeester van Heeswijk Ka< Na 20 jaar levensteken van verdwenen mi Gen Geslaagd défilé Schoorvoetend Dankwoord DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 21 SEPTEMBER 1964 Twee fasen Niet bij Augustinus „Geen betere" Hoedster van de haard Sociale bewogenheid Haven Vergeten Ad muitos Annos Acht lai Vandaag zijn wij hier bijeen ge komen om met dankbaarheid te ge denken dat u, mijnheer de burge meester, 12y2 jaar lang uw taak als Hoofd der gemeente Waalwijk hebt vervuld. Ik weet het, mijnheer de burgemeester, dat u in uw hart, ie der huldebetoon overbodig acht; dat u liever zoudt hebben gezien dat deze gebeurtenis zonder meer zou zijn voorbijgegaan. Het college van burgemeester en wethouders, ofschoon niet compleet, daarbij gesteund door waardevolle adviezen van de gemeentesecretaris en de doeltreffende medewerking van de hoofden van dienst en an deren van hoog tot laag, heeft ge meend, deze gelegenheid te moeten aangrijpen om u in een plechtige openbare raadsvergadering geluk te wensen met dit jubileum, maar dat niet alleen, doch ook en veel meer, om u hulde en dank te betuigen voor het vele en grootse werk, door u als burgemeester voor de gemeen te Waalwijk en voor de gemeen schap verricht. U hebt u daarbij weliswaar niet con-amore, doch wel schoorvoetend neergelegd, waarvoor ik u erkente lijk blijf. U, mijnheer de burgemeester, die bij ieder jubileum op zo'n uitzon derlijk gevoelvolle en magistrale wijze uw medewerkers van hoog tot laag weet te huldigen en in spran kelende taal met kleur en verve hun levensloop weet te schetsen en daarbij menigmaal niet alleen de feesteling weet te ontroeren. U moogt, neen, u kunt het mij en het college niet euvel duiden dat wij deze voor u ontegensprekelijk betekenende mijlpaal in uw ambte lijk leven aangrijpen, om aan onze gevoelens ten opzichte van u, uiting te geven. Het spreekt van zelf, dat ik hierin mevrouw Teijssen en uw kinderen tot onze vreugde hier aanwezig gaarne betrek. Ik beschouw het als een voorrecht en een eer op deze hoogtijdag de gemeenteraad, het hoogste college van de gemeente, te mogen presi deren en ik wil trachten een beeld te schetsen van u, mijnheer de bur gemeester, niet alleen als zodanig, doch ook als burgervader en als mens. Mij in uw gedachten ver plaatsend, zou ik kunnen stellen: wat betekent 12% jaar op een men senleven? Is dat nu al die drukte waard? Zeer zeker, mijnheer de bur gemeester, indien ik niet alleen let op het tijdsbestek, maar als ik daar naast en meer speciaal mag rele veren hoe u hier gewerkt hebt, wat u hebt tot stand gebracht, welk een geluk en zegen, uw benoeming tot burgemeester van onze goede stad Waalwijk is geweest. Van heler har te hoop ik, dat uw voortvarend be stuur nog lang mag blijven voort duren. Ik herinner mij als de dag van gisteren, dat ik u als jongste wet houder, samen met de heer v. Wel, als jongste raadslid, namens het ge meentebestuur mocht tegemoetrei- zen en aan de gemeentegrens mocht verwelkomen en toespreken. De volle 12% jaar heb ik met u en onder uw leiding mogen werken voor de gemeenschap. Voor mij valt deze periode uiteen in 2 fasen. De (eerste fase met een tijdsduur van 10 jaar, van het vorige college van bestuur, waarin ik met u mocht sa menwerken met mijn hooggewaar deerde oud-collega, wethouder en loco-burgemeester, de heer F. C. Smolders, om zijn verdiensten be noemd tot ere-burger van Waalwijk, die tot mijn grote voldoening hier vandaag aanwezig is. De tweede fase is die van het nieuwe, vergrote college van burge meester en wethouders, waarin ik onder uw voorzitterschap op zo'n vruchtbare wijze mag samenwerken met mijn collegae, de heren wethou ders v. Laack en v. d. Hoven. Dat ,ik de buitengewoon vruchtbare en rijk geschakeerde samenwerking van u als voorzitter, evenals van 't (college van burgemeester en wet houders met de gemeenteraad ver der buiten beschouwing laat, moogt u niet zien als een tekortkoming, "doch als een gaarne gedane hand reiking aan de heer F. Kemperman, die, als nestor van de gemeente raad, u namens dat college, vanzelf sprekend ook namens de drie wet houders, zag toespreken. Als ik dan de tolk mag zijn van al diegenen die met u hebben mogen samen werken, dan ontbreekt het mij aan voldoende woorden, om u als ma gistraat en als mens naar waarde te schilderen. Ik heb waardering en respect, be wondering en hoogachting voor de wijze waarop u de vergaderingen in en buiten het college van burge meester en wethouders en de ge meenteraad weet te leiden; u hebt steeds een goed humeur; u bent on verstoorbaar, altijd aandachtig en vol begrip voor de zienswijze van anderen. Daarnaast bent u bijzon der openhartig, magistraal en toch eenvoudig. De openheid waarmede alle zaken en problemen in het col lege van burgemeester en wethou ders gezamenlijk worden behandeld, moet wel leiden, ondanks een ver schil van inzicht somtijds, tot een homogeen team en tot een gelijkge richte besluitvorming. Het begrip „rancune" komt niet voor in uw levensopvatting. Wat wij als uw naaste medewer kers zo bijzonder op prijs stellen, is dat u ons steeds ten volle laat delen in het bestuursbeleid. U gunt en geeft gaarne ieder zijn kans, hetzij op eigen terrein, hetzij in het meer algemene beleid, om een goed idee of een waardevol initiatief tot gel ding te brengen. U geeft ons steeds weer het prettige gevoel, dat wij ge heel en al bij alle zaken zijn betrok ken. Op deze begriptonende en charmante wijze van leiding geven, is het ons mogelijk bij tijd en wijle op een bepaald plan of beleidsaan- gelegenheid, geheel of ten dele, een eigen stempel te drukken, waardoor het werken in het gemeentebestuur ons een verfijnde vreugde verschaft, naast een voldoening welke het ge heel zo fascinerend en boeiend maakt. Ik heb de grootste bewondering voor uw grote en parate kennis, ge paard aan een niet minder grote wijsheid, eenvoud en tact. U kunt het inzicht van een ander tot op de draad ontrafelen en weerleggen, maar u zult nimmer diens persoon lijkheid ontluisteren. U hebt een groot incasseervermogen en ik moet eerlijk bekennen, dat ik die barrière nog nimmer heb kunnen doorbre ken, trots vele overigens goed be doelde pogingen daartoe. U zult zelf ook nooit iemand in zijn gevoe lens of overtuiging kwetsen. Als ik u persoonlijk dankbaar mag zijn, dan is het bijzonder daar voor, dat u mij steeds hebt aan vaard zoals ik ben en dat u ook, tus sen de zaken door, de nodige humor hebt kunnen waarderen. Zonder deze onuitgesproken concessie uwer zijds, zou ik zonder twijfel in het strikt ambtelijke zijn ondergegaan. Ik heb ergens eens gelezen dat er in bestuurskringen, of men daarmee het burger- of zakenleven, dan wel de overheid bedoelt weet ik niet, veel te weinig wordt gelachen. Dit zou dan een der redenen zijn van het veelvuldig optreden van de ge vreesde managerziekte. Indien dit waar mocht zijn, ook voor gemeente besturen, mijnheer de burgemeester, dan hoop ik, met uw goedvinden, nog menigmaal uw bijdrage uit mijn medicijnbuidel, tegen deze kwaal, te mogen leveren. Het is allerminst eenvoudig om kort en begrijpelijk de quintessens van uw persoon, van uw gaven van geest en hart, weer te geven. Niettemin hoop ik te zijn geslaagd, duidelijk te stellen dat ik •na al die tijd met u te hebben mo gen samenwerken, de grootste waar dering heb voor uw persoon en dat ik mij wapen tegen uw zacht ver wijt: „Niet alles er bij te halen", met mijn stelling: „Juist nu, van daag, hoort er nu eenmaal alles bij". Ik zou al tevreden zijn, indien u de gedachten zoudt willen overne men gedachten u wel bekend die griffier v. Rooij van de provin cie Noord-Brabant uitsprak in zijn afscheidswoord tot de Staten. Ik ci teer: „In hoeverre de zeer hartelij ke woorden zijn gebaseerd op exac te waarneming, dan wel op vrien delijke intuïtie, wil ik graag ter zij de laten. Dit is ook niet van belang, daar zij mij uit beide oogpunten bezien, even dierbaar zijn". Bij Augustinus moet u vandaag liever niet te rade gaan, want die heeft gezegd dat men voor zijn plichtsvervulling geen lof mag ont vangen. En toch, mijnheer de bur gemeester, gevoel ik mij verplicht, naast mijn visie op uw persoon, ook die op uw werk hier in Waalwijk te geven. Vondel heeft gedicht bij het overlijden van Cornelis Pieterszoon Hooft, burgemeester van Amster dam, op 1 januari 1647: „Indien 't gemeen u roept, besorgt het als uw eygen" en diezelfde Vondel schreef ook: „Waartoe veel woorden? „Laet de daed het vonnis uiten". Ik heb u gedurende 12% jaar van nabij kunnen volgen en bewonde ren en ik heb mij daarbij dikwijls afgevraagd, hoe het toch mogelijk is dat iemand zoveel werk kan ver betten; zoveel problemen op schier elk terrein kan beahndelen en tot .oplossing brengen. Uw werkdrift wedijvert met uw werklust om voor rang. Wat u in uw ambtsperiode in en voor Waalwijk hebt gedaan, grenst aan het ongelooflijke. Als ik daarbij nog dank aan uw vele acti viteiten buiten het gemeentelijk vlak met name op provinciaal-, na tionaal- en zelfs op internationaal niveau, waarvan ontelbare contac ten het gevolg zijn, ook voor Waal wijk niet zonder betekenis, dan kan ik niet anders dan diep respect op brengen voor uw grote werkkracht, vitaliteit en dynamische instelling. U bezit daarbij een grote vooruit ziende visie. Die visie hebben ge meentebestuurders van vandaag ook nodig. Niet alleen letten op wat er morgen gebeuren zal, maar ook in de toekomst blikken, om de grote lijn te kunnen zien in de verre toe komst. Gouverner c'est prévoir Regeren is vooruitzien. Dit is ook steeds uw richtsnoer, uw devies. Ds. J. Vink, die sprak namens de protestants-christelij ke gemeenschap van Waalwijk, bracht in herinnering hoe het telkens voor een minder heid een spannende vraag is wie er een vacante burgemeestersplaats zal innemen en hoe dat zal gebeuren. In verband met de benoeming van burgemeester Teijssen zei Ds. Vink: „We hadden geen betere kunnen krijgen". Ds. Vink deed vervolgens een greep uit het vele werk, dat voor protestants Waalwijk was ver wezenlijkt, dank zij de medewerking van ide jubilaris. Zijn gelukwens deed Ds. Vink ver gezeld gaan van de bede, dat de Here God de jubilaris en zijn fami lie zijn zegen zou schenken. Burgemeester v. Erp van de ge meente Loon op Zand/Kaatsheuvel voerde het woord namens de Lang- straatse collegae van de heer Teijs sen. Hij toonde grote bewondering voor het brio, waarmee zijn jubile rende collega 't burgemeestersambt (vervulde. Dat was voor de andere leden van de Langstraatse lu-ing yan Burgemeesters vaak een inspi ratie. In een echtgenote van een burgemeester zag de heer v. Erp vooral „de hoedster van de haard". Die zal ook in dit geval vaak lijden onder het ambt van haar man. Daarom bood burgemeester v. Erp zijn geschenk, twee zilveren schenk- kurken, namens de collegae, aan mevrouw Teijssen aan. Hierna voegde mr. C. Becht, bur gemeester van Tilburg en voorzitter van de Streekraad Midden-Brabant, zijn gelukwensen aan de heer Teijs sen en zijn familie toe. De heer Becht sprak de hoop uit dat de sa menwerking in streekraadverband zou mogen toenemen. In zijn dankwoord was burge meester Teijssen zijn ontroering nauwelijks meester. In het algemeen merkte de jubilaris op, dat men hem zodanig van alle kanten in de schijnwerpers had gezet, dat men geen kans kreeg de schaduwzijden te zien. Loco-burgemeester v. Hees- wijk moest, zo vond de heer Teijs sen, maar eens een lijst aanleggen van wie er voor alle projecten van de afgelopen 12% jaar het initiatief genomen had. Hij dankte de wethouders voor de prettige samenwerking binnen het College. „KOPER MET ZILVER BELOOND" Om de samenwerking op gemeen telijk bestuurlijk niveau te schetsen, gebruikte burgemeester Teijssen 't beeld van een drieluik. Het midden paneel is de gemeenteraad, het ene zij-paneel het college van B. en W. en het andere tenslotte de burge meester. Ieder op zich heeft zijn functies en bevoegdheden en samen moeten zij een harmonische eenheid vormen. Dat nu, zo vond spreker, was in Waalwijk altijd het geval geweest. Hij dankte in de heer Kemperman de raad voor de waarderende woor- Maar u hebt nog zoveel meer wat ik in u bewonder, o.a. een grote so ciale bewogenheid. De Duitse Socioloog, Karl Mann heim, heeft gesteld dat in een socia le constellatie van enige omvang en duur, dragende beginselen werk zaam zijn, die hij „principia media' noemde. In onze tijd behoort daar toe zeker het beginsel van de sociale rechtvaardigheid: een streven naar gelijke bejegening. U kent mijn op vattingen te dezer zake. Ik prijs me dan ook gelukkig, dat ik op dit punt in de vele jaren bij u een groot be grip, ook en vooral in het bestuurs beleid, heb mogen ondervinden. Een draad van sociale bewogen heid loopt ook door het vele werk dat u verricht in uw speciale porte feuille van „gemeentelijke uitbrei dingsplannen". Bij een stedebouw- kundige planning kan het gemeente bestuur niet meer volstaan met al leen de technische en economische kant te bekijken, doch dient reke ning te houden met de mensen die er bij betrokken gaan worden, jonge en oude mensen en de gezinnen. Dr. Hendriks stelt zeer juist, dat m een gezonde samenleving geen leem te mag bestaan tussen de verschil lende terreinen van het leven en t dus ondenkbaar moet zijn dat bij de ontwikkelingen, die invloed uitoefe nen op het leven van de mens, met deze mens zelf geen rekening wordt gehouden. Een samenhang tussen de verschillende functionele werk gebieden binnen de gemeente, die elk afzonderlijk van invloed kunnen zijn op de ontwikkeling van de sa- menleving, zal dringend noodzake- lijk zijn, wil er sprake zijn van een werkelijk welzijnsbeleid. Zo'n beleid, mijnheer de burge meester, waarbij sociale en sociolo gische facetten op steeds dieper gaande wijze bij de stedebouwkun- dige planning, ook in Waalwijk, worden betrokken, mag ik met gro te voldoening in belangrijke mate ook in uw beleid onderkennen. Mijnheer de burgemeester, als ik nu zover ben gekomen dat ik zal moeten overgaan tot een indruk wekkende opsomming van het on noemlijk vele dat in uw ambts periode in Waalwijk is tot stand ge bracht, dan sta ik voor een schier onmogelijke taak. Wat boven de grond verrezen is, staat er voor ie dereen te aanschouwen. De enorme grond- en rioleringswerken, de vele K.M.-leidingen voor gas, water en electriciteit zijn niet waarneembaar, doch hebben kapitalen aan inves tering gekost. Alle kranten hebben volgestaan met hetgeen in Waalwijk is gewrocht in de voorbeschouwin gen over uw jubileum en bij ge legenheid van de geboorte van de 20.000ste Waalwijker. Ik wil uit de vele zaken een greep doen, zonder mij ook maar in de verste verte te willen aanmatigen compleet te zijn. Ik dacht, dat ik uw grote verdien sten op de eerste plaats in uw per soon als bestuurder en als mens mocht zien en dat ik de opsomming van de resultaten van uw werk als bijkomstigheid zij het zeer be langrijke bijkomstigheid mocht stellen, althans in het kader van deze huldiging. Ik geef dan in het kort enige markante getallen uit de ontwikkeling gedurende uw ambts periode. Er zijn gebouwd 2000 woningen op een totale voorraad van 4750 woningen. Het aantal afgebroken woningen bedraagt 160. Er zijn 70 fabrieken en andere bedrijfsgebouwen gebouwd. Het aan tal betekenende uitbreidingen van bedrijven bedraagt 100. Er zijn 23 scholen gebouwd, waar van 6 kleuterscholen, 7 lagere scho len, 2 ULO-scholen, 2 scholen voor buitengewoon lager onderwijs, 2 scholen voor middelbaar onderwijs en voortgezet hoger onderwijs, 4 scholen voor nijverheidsonderwijs. Meer dan 175 wegen, straten, plei nen enz. zijn aangelegd of gerecon strueerd. Gronden zijn aangekocht tot een oppervlakte van ongeveer 400 hec taren. Het aantal inwoners is met ongeveer 6000 vermeerderd. De St. Antoniusparochie kreeg een nieuw fraai kerkgebouw. Het aantal uitbreidingsplannen was voortdurend een bron van gro te zorg en werkzaamheid. Twintig maal is het plan in hoofdzaken her zien, zijn nieuwe uitbreidingsplan nen in onderdelen tot stand geko men en wederom herzien. In voorbereiding zijn momenteel een viertal nieuwe dan wel wijzi gingen van bestaande uitbreidings plannen. De havenplannen der gemeente Waalwijk vormen een hoofdstuk op zich. Het voert te ver hier diep op in te gaan. Ik moge volstaan met te verwijzen naar de binnenhaven met loswal, voor een groot deel reeds op juiste breedte en diepte gebracht. Aan de sluiswerken wordt met be kwame spoed gewerkt. Wanneer ook de buitenhaven gereed zal zijn en de aanleg van grote industrieterrei nen aan binnen- en buitenhaven zal zijn verwezenlijkt, zijn alle factoren aanwezig voor vestiging van geva rieerde industrieën, ook middel- en zware industrie. Niet alleen Waal wijk, maar geheel de midden Lang straat met aangrenzende gebieden kunnen in de haven een stimulans vinden voor uitbreiding en vestiging van industrie. In de buitenhaven zullen binnenvaartschepen tot 2000 ton en kustvaarders tot 400 bruto registerton ligplaats kunnen vinden. In de binnenhaven idem binnen vaartschepen tot 1000 ton en coas ters tot 250 bruto registerton. Als aan- en afvoerwegen zullen de provinciale weg 's-Hertogenbosch .-Waalwijk-Moerdijk en de geprojec teerde weg Tilburg-Waalwijk-Go- rinchem van grote betekenis zijn voor de ontwikkeling van haven- en industrieplannen. Ik mag wijzen op het enorme rio- lerings- en waterzuiveringsproject met aanleg van het stamriool, het persstation en de waterzuiverings- werken; op de totstandkoming van het moderne zwembad met het nog groeiende en fraaier wordende re creatie-oord „Hoefsven"; op de schoolartsendienst en de schooltand artsendienst; op de bejaardenzorg, met parkpaviljoen, St. Antoniushof en Samarja; op het Medisch Cen trum en het nieuwe Streekzieken huis, waarvan de verpleegstersflat zelf zich spoedig zal gaan aftekenen; op de sportparken „Olympia" en „Elzenhoven"; de openbare leeszaal en bibliotheek en de Culturele Raad. Vergeten wordt soms dat het ge hele gemeente-apparaat met alle stormachtige ontwikkelingen is moe ten meegroeien met belangrijke uit breidingen aan personeel en mate rieel. Modernisering en automatise ring volgen waar dit noodzakelijk en economisch is. Zo zijn de afde lingen ter secretarie, bij gemeente werken, gemeentebedrijven, centra le administratie enz. sterk uitge breid en aangepast aan moderne op- den en het geschenk, „waarmee ko per met zilver werd beloond". Het Perzische tapijt, zo zei burge meester Teijssen tot de heer de Kort, dat gisteravond bij mij is bezorgd, heeft me waarlijk in verlegenheid gebracht. De burgemeester meende in de geest van de schenkers te han delen, door het een plaats gegeven te hebben in zijn werkkamer. Hij verzocht de heer de Kort aan alle schenkers zijn dank over te bren gen. Uit het feit dat burgemeester v. Erp twee schenkkurken had aange boden, begreep de heer Teijssen, dat er toch ook op gerekend was dat hij zelf een enkele keer thuis mee kon genieten van het geestrijk vocht, dat er doorheen moest vloeien. Hij bracht zijn dank over aan de „meest illustere kring van burge meesters van de negen die Brabant kent". Nadat hij ook mr. Becht in zijn dankwoord had betrokken, richtte burgemeester Teijssen zich tot de gemeente-ambtenaren. Hij toonde zich trots te mogen werken aan het hoofd van een korps als dit. De bur gemeester zei het niet, maar uit z'n ontroerend dankwoord klonk wel gemeend door: „dit had u niet be hoeven doen". Aan het adres van de ambtenaren op de publieke tribune besloot hij met „Hartelijk dank, allemaal!" MOOISTE BLOEMEN Zich richtend tot alle aanwezigen, dankte de jubilerende burgemeees- ter allen, die vrijdagavond en za terdagmorgen reeds vele geschen ken, vooral bloemstukken hadden laten bezorgen voor dit blijk van waardering. Hij vroeg tot tranens toe ontroerd toestemming deze bloemen te mogen schenken aan haar, die hem zo'n grote steun was geweest en die „mij in mijn beide kinderen de schoonste bloemen heeft geschonken". De burgemeester besloot zijn dankwoord met de wens, dat hij nog lang zou mogen werken voor „een stad als Waalwijk en een provincie als Noord-Brabant, die wij zo lief hebben. Leve Waalwijk. Leve Bra bant!" De V.V.V. Waalwijks Belang, die buiten de raadszaal organiseerde wat wethouder v. Heeswijk daarbin nen had gedaan, had het initiatief genomen tot een défilé van alle Waalwijkse scholen en verenigingen. Vele scholen en verenigingen had den daaraan hun medewerking toe gezegd en zo passeerde zaterdag middag voor burgemeester Teijssen een lange stoet. Vanuit de verschil lende delen van de gemeente waren de deputaties naar het Vredesplein getrokken. Vandaar vertrok men voor het eigenlijke défilé op 't Raad huisplein. We zagen de volgende vereniginen: Chr. Gym. Ver. Drumband Kracht en Vlugheid; Bernadetteschool; St. Jozefschool; V.V. R.W.B.; Willem v. Oranje College; Nassauschool; Irene- school; Harmonie St. Crispijn; Lie dertafel Oefening en Vermaak; Le vensschool; Ons Huis (met bestuur) St. Petrusschool; Roode Kruis Ko- lonne; De Terp; K.J.M.V.; V.V. W.S.C.; Nijverheidsschool; Gilde St. Crispijn en St. Crispinianus Gym nastiekvereniging O.W.S.; Hengel sportver. Visscherslust; Jeugddrum band Ons Genoegen; Brandweer; Waalwijks Jachthoornkorps Cornu Copiae; Pastoor Kuypersschool; St. Antoniusgilde Jong Nederland; St. Antoniusschool; Stichting Jeugdbe- langen St. Antonius; Openbare La gere School; Wandelsportvereniging Hertog Jan; Burgemeester Moonen- school; V.V. R.K.C.; Harmonie St. Jan; Gymnastiekvereniging Kunst en Kracht; St. Clemensschool; Hand boogschutterij Eendracht Maakt Macht; Oranjeschool; St. Ambrosius- gilde. Het défilé werd besloten met een vendelgroet van het Gilde St. Cris pijn en St. Crispinianus. REM-WET AANGENOMEN Met ruime meerdefheid (114 tegen 19 stemmen) is de Tweede Kamer donderdagavond akkoord gegaan met het regeringsvoorstel, waardoor de uitzendingen van TV-Noordzee on mogelijk moeten worden gemaakt. De liberale regeringspartij - die niet wilde zeggen of zij voor of tegen de REM was - stemde tegen „op juri dische gronden". Maar het kabinet kreeg in plaats daarvan tenslotte toch de steun van op één na alle afgevaar digden van de socialistische opposi tie, en zelfs van alle oppositionele splinterpartijen, behalve de Boeren partij. iHet anti-REM-ontwerp wordt nu doorgestuurd naar de Eerste Kamer. Het zal wel enkele weken duren voor- vattingen. Dit geldt -,tucemï de gemeentepolitie, brandweer bescherming burgerbevolking v grote betekenis is de stichting een gemeentelijk grondbedrijf? weest. De onlangs gereedgejLf nieuwe gemeentelijke sociale J* plaats behoort tot de modernste den lande en is met recht del? van collega v. Laack. Bijzonder wil ik de aandacht tigen op uw nimmer falende acfe teiten voor het onderwijs in het gemeen. U bent de persoon 1 steeds stimulerend, activerend coördinerend werkt en door J' soonlijk als voorzitter dan wel 1 regent of bestuurslid te fungerm ook in die hoedanigheden bare diensten aan de glorie Waalwijk de onderwij sinst* gen bewijst. Mag ik nog wijzen op het aandeel dat u hebt in het beleid'? aanzien van de gemeente-begrot» gen, de financiering en personeel? zaken? Uw bijdrage tot het pen van een waarachtig goedwoi werk- en leefklimaat in Waalwiï en tot verbetering van de infrashut tuur is bijzonder groot geweest, Wat de gemeentebedrijven betref bracht de groei van Waalwijk? deze 12% jaar vaak problemen,!? in een gemeente met een veel gj ter zielental zich niet voordede- Het is bijna ondoenlijk een ops®, ming te geven van alle voorzie®, .gen, welke bij deze bedrijven moes ten worden getroffen. Ik wil tract, ten in enkele getallen een te geven wat hier tijdens uw periode tot stand kwam. In 1953 p in de 3 bedrijven samen een kap, taal geïnvesteerd van bijna 1,8 joen gulden. Aan het einde van 11 bedroeg dit méér dan 7,5 miljoe. terwijl op die datum voor het pi? Laageinde en het Filtergebouw i? kredieten waren gevraagd van mS dan 2 miljoen. De vergelijking van het kabel, leidingnet is als volgt: Gas Electriciteit Wat» Einde 1951 21.459 m 42.161 m. 24.415 Einde 1963 47.722 m. 113.406 m. 63.0701 De vergelijking van inkoop of pt duktie geeft het volgende Gas Electriciteit Water Einde 1961 2.209.959 m3 2.666.510 kWh pe hechte 91 septem De Sticht wezen ho val als di goede fin1 heuvel w< heeft" ha heuvel vb van Folkl Z: 13 2( Zi lf H is rc T e: Einde 1963 4.139.887 m3 12.157.700 kWh 825.08! ij Ik moge besluiten, mijnheer burgemeester, met u, mevr. fep en de beide dochters, nogmaals t) -harte geluk te wensen met dit ji leum, mede namens mijn collejï wethouders en u te danken voort les wat u in het belang van meente Waalwijk hebt verricht,l ge God u nog lange jaren sparen,: goede gezondheid, voor uw voor onze stad. Indien het onder u zo teerde en voortvarende leiding Waalwijk mogelijk blijft, onder e: biediging van de overtuiging van: ander, in vrijheid aan eigen meii 'zodanig uitdrukking te geven,! begrip en gesprek in het colleges burgemeester en wethouders, zot; als in de gemeenteraad moge! zijn, dan mogen wij dankbaar ent vredery zijn en zal het ook int komende ambtsperiode waaract! wel gaan. Mijnheer de burgemeester: Pit: ciat en „Ad muitos Annos"! dat het ook daar is goedgekeurd. Na het fiat van de senaat kan de rege ring snel tegen TV-Noordzee optre den. De minister van Justitie, mr 'Schol- ten, verklaarde dat de regering van haar kant alles zal doen om bij de aatste slag tegen de REM incidenten te vermijden. De regering voldeed aan een wens, onder anderen sterk naar voren gebracht door mr Cals (KVP): zij beloofde het niet te zullen later! negatieve maatregelen tegen de 1 Noordzee. Zij zal met grote spo werken aan het toelaten van reels in de Nederlandse officiële téfe en nu ook werk maken van een opt breken van het huidige omroepte Ook anderen dan de huidige orgs saties voor radio en tv zullen e kans krijgen. Bijna 20 jaar na de verdwijning van een dochter heeft het echtpaar Grapendaal uit de Cornelis Maters- weg bericht ontvangen van het doodgewaande kind zich gezond en wel in Polen bevindt, getrouwd is en moeder van zeven kinderen. De 19-jarige Grietje Grapendaal verliet op 19 oktober 1944 het ou derlijk huis om een bezoek te bren gen aan haar tante, die in het door de Duitsers tot spergebied verklaar de gedeelte van IJmuiden woonde. Haar ouders zagen tevergeefs uit naar haar thuiskomst. Alle naspo ringen om haar te vinden bleven vruchteloos en ook de pogingen van het Rode Kruis, om achter de ver blijfplaats van Grietje te komen, bleven zonder resultaat. Het leed maakte plaats voor gro te vreugde, toen de heer en me vrouw Grapendaal woensdag een brief van hun dochter ontvingen, 'n Nederlandse wielrenner, die deel genomen had aan de wegwedstrij den in Polen, had de brief via een kennis bij het echtpaar laten be zorgen. Grietje Grapendaal had van de komst der Nederlandse wielrenners vernomen en aan één van hen gaf zij de brief voor haar ouders. Zij schreef, dat zij van achter het ijzeren gordijn vele brieven naar het ouderlijk huis had gestuurd, maar dat zij nimmer antwoord had mogen ontvangen. Het gelukkige echtpaar weet nu dat hun dochter getrouwd is, t een Pool en woonachtig in Stof een stad in het noorden van Pt. aan de Oostzee. De brief W een aantal foto's van de zeven E deren (van twee tot zestien f van Grietje. De familie Grape* zal nu proberen zo spoedig mop een bezoek te brengen aan de gewaande dochter. SOVJET-VETO REDT INDONESIË. Soekarno op reis. De Sovjet-Unie heeft donde* de Veiligheidsraad voor de 10 gebruik gemaakt van haar veto* om een Noorse ontwerp-resoh® zake het geschil tussen Mal®1® Indonesië te torpederen. Ook choslowakije stemde tegen. De®, andere leden van de raad allen voorde ontwerp-resolutie,® in de landing van Indonesia ep- chutisten op Malakka van ber werd „betreurd" en werd au drongen op eerbiediging van griteit en soevereiniteit grondgebied van Maleisië, W" vens de betrokken landen weid» raden, weer aan de confer®^ plaats te nemen. Onder at van de L; Folklore z: ropa de t aangetrokl enthousiasi ten geniet schouwspe Luxembur Zweden, Nederland Waspik, S] streven naa teling van In haar der gemeer gemeester keling van begroet. M willen de g' en Sprang- teneinde te tumbouwbf kregen de toten van ogen. Niet ling tot vo gemeenten meer de d ter bestudi de lezers .1 lichten aar deringen v sitie beslis Verpiaatsij wederwoot kondigen

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 2