wAAlwijkse en L\nostRAAtse cour An t DE MOORD OP KENNEDY Lee Oswald handelde op eigen initiatief Gemeenteraad Vlijmen De juwelenroof te Amsterdam A Keuzeplsnnen voor 93 woningwetwoningen 319, ist! Lekker... die zachte echte Virginia Lekker... die zachte echte Virginia Tilburg in uw uiterli „vevmaaAd "ton Lekker... die zachte echte Virginia bustslj niet' istisch kruipt deale OOK MET FILTER gina (EN HAD KENNEDY EEN VOORGEVOEL Borduren Pliseren Stofknopen Stofceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode OOK MET FILTER OOK MET FILTER :iD|t ;ch lii; it re Sis# 0 kaal 4, A'it VRIJDAG 2 OKTOBER 1964 85e JAARGANG No. 77 De ïcho Vc\n het Zuióen Srfksche Stoomdrukkerij faalW Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 ,iad verschijnt 2 x per week 1878 Abonnement: p. week (0.24+ let. inc.k.) ƒ0.20 p. mnd. (1.00+ 5 ct- inc.k.) p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 0.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Zondagavond is te Washington let uitgebreide rapport gepubli ceerd van de zeven man sterke commissie Warren, die een gron- fc onderzoek heeft ingesteld naar dies, dat in verband stond met de d op wijlen president Ken- uedy. =KINGiS= de ka ar Joli ;n bani- nodijf et ten! ïoogti achterop ijn op. de si in iwen o; dat li aan 4 nun®1 i iar dse Het hi en# heet en om- lc hi j op kfl d open- een i betf TVOlgil De conclusies van de commissie ijn: De moord is gepleegd door de 8-jarige Lee Harvey Oswald, die nchzelf „Marxist" noemde. Oswald, ie alleen heeft gehandeld, vuurde ■p 22 november 1963, uit het raam de zesde verdieping van een ge- iiw in de Texaanse stad Dallas .ine maal op de auto van de presi- it, die op dat tijdstip in een rij idere auto's door de straten van las reed. De schoten werden gelost met in geweer van Italiaanse makelij, it later op de grond van een ver van deze zesde verdieping is ig gevonden. Aangetoond is dat ten ervaren schutter als Oswald de ie schoten heeft kunnen lossen inhet korte tijdsbestek, waarin de- le werden afgevuurd. Twee van de drie door Oswald geloste schoten hebben doel getrof- i, terwijl er een president ver medelij k heeft gemist. De twee raak-schoten hebben lermoedelijk al de wonden ver makt, waaraan president Ken- «tdy is bezweken en waardoor gouverneur Connally van Texas, met hem in dezelfde auto zat, mistig werd gewond. 2 Jack Ruby, eigenaar van een nachtclub in Dallas, die Oswald 24 november dood schoot, toen deze het hoofdbureau van politie In het rapport van de com missie-Warren wordt nog ont huld dat president Kennedy, hort voor zijn dood, heeft op gemerkt dat het niet moeilijk zou zijn om een Amerikaanse president te doden. Hij be schreef toen tevens hoe dit, met behulp van een televi- her, zou kunnen worden ge daan, en dat was de wijze, waarop hij door Oswald werd vermoord. Het gesprek vond plaats °P de ochtend van de 22ste november toen de president in Fort Worth verbleef. Voor het vertrek uit zijn hotel, sprak de president met zijn vrouw Jacqueline en met 'n zekere O'Donnell, een lid van de staf van het Witte Huis, over de "gevaren, die er voor een president bestaan, wan neer hij zich in het openbaar vertoont." Volgens O'Donnell had de President bij die gelegenheid verklaard: „indien iemand het erkehjk op het leven van A President der Verenigde aten had voorzien, zou het ,et erg moeilijk voor hem jn om zijn voornemen uit voeren. Hij zou zich slechts en geweer met een televi- ,;I woeten aanschaffen om I™ daarmede op te stellen oen hoog gebouw langs een J, waarover de presiden- ffil! autostoet zou rijden, rtno zou ^an iets kunnen ,i. °m een dergelijke aan- Jr«S voorkomen", aldus Kennedy volgens O'Donnell. rlpm fkL vertrok de presi- las Worth naar Dal van Dallas naar een gevangenis zou worden overgebracht, kende zijn slachtoffer niet. Ook hij handelde geheel op eigen verantwoordelijk heid. Er is geen enkele aanwijzing ge vonden, die erop zou duiden dat Oswald en/of Ruby medeplichtigen hebben gehad, of in een samen zwering waren betrokken. 3. De commissie uit kritiek op de door de Amerikaanse geheime dienst in Dallas genomen maatre gelen om president Kennedy te be schermen. Zij merkt op dat deze dienst geen enkel gebouw langs de weg, die de presidentiele autostoet zou nemen, heeft doen doorzoeken. De commissie noemt de door de Amerikaanse geheime dienst ge troffen maatregelen voor Kenne dy's bezoek aan Dallas onvoldoen de. Zij doet een beroep op deze dienst om het geheel van maatre gelen, dat bestaat om samenzwe ringen tegen het leven van het Amerikaanse staathoofd te verijde len en te voorkomen dat de presi dent het slachtoffer van een aan slag wordt, opnieuw in studie te nemen. De Commissie-Warren beveelt ook betere beveiligingsmaatrege len aan voor het beschermen van de president, wanneer deze in een presidentiële autostoet meerijdt. 4. De commissie oefent ook kritiek op de veiligheidsmaatregelen die de politie van Dallas voor Oswald had getroffen, nadat deze, tachtig minuten na de aanslag op de pre sident en 35 minuten nadat de po litieman Tippit, die hem had aan gehouden, doodschoot, was gear resteerd. „De politie van Dallas was ge waarschuwd, dat Oswald met de dood was bedreigd. Niettemin had den toch verslaggevers toegang tot het vertrek, waarin hij was onder gebracht. Het feit, dat deze politie onvoldoende maatregelen voor de veiligheid van Oswald had getrof fen, heeft er toe bijgedragen dat hij om 't leven kon worden gebracht", aldus de commissie. „De commissie stelt vast dat er niets op wijst dat Oswald door enige buitenlandse regering was ge huurd, overreed of aangemoedigd om president Kennedy te vermoor den. Evenmin is iets gebleken van rechtstreekse of indirecte betrek kingen tussen Oswald en Ruby, al dus concludeert de commissie- Warren. De commissie acht het onjuist dat de politie van Dallas op 24 novem ber 1963 besloot Oswald in het vol le gezicht van verslaggevers, van hef hoofdbureau van Politie naar een gevangenis over te brengen. Zij stelt vast dat aan de behande ling van Oswald als gevangene niets heeft ontbroken en dat hem het recht werd verleend zich met een verdediger in verbinding te stellen. 5. De commissie maakt in haar rapport geen definitieve gevolg trekking over Oswalds' drijfveren voor zijn aanslag op president Ken nedy. Zij noemt echter wel een aantal factoren, die hem tot deze daad hebben kunnen drijven, zo als zijn diepgewortelde afkeer van elk gezag, een sterk vijandige in stelling tegenover zijn omgeving, 'n afkeer van de Amerikaanse maat schappij en een niet aflatende on tevredenheid met de wereld in het algemeen, waarin hij leefde. Oswald wilde ook als een „groot man", die zijn tijd vooruit was, de geschiedenis ingaan. Hij had een neiging om geweld te gebruiken, zoals ook blijkt uit zijn, in april 1963, ondernomen mislukte ipoging om de politiek' rechts gezinde gepensioneerde ge neraal E. A. Walker met een ge weer te vermoorden. Alle hiervoor genoemde factoren droegen ertoe bij van Oswald een man te maken, die tot wrede en onverantwoordelijke handelingen in staat was", aldus de commissie Warren. De commissie, die tien maanden heeft gebruikt voor haar onder soek, beveelt het congres aan een speciale wet in het leven te roe pen, waarin het vermoorden van de president of de vice-president der Verenigde Staten tot een fede rale misdaad wordt verklaard. Zij meent, dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zeer voorzichtig te werk moet gaan met het geven van vergunningen tot terugkeer naar de Verenigde' Staten van „afvalligen, die blijk hebben gegeven van ontrouw of vijandigheid jegens hun vaderland, of die verklaard hebben afstand te willen doen van hun Amerikaanse burgerschap". De commissie, die in totaal 552 getuigen heeft verhoort, maakt voorts melding van 'n verklaring, die de Amerik. minister van Buiten landse Zaken Rusk tien juni j.l. voor haar heeft afgelegd. Rusk zegt hierin dat hij niet over aanwijzin gen beschikt, dat de Sowj et-Unie van mening was dat zij belang zou hebben bij een van het toneel ver dwijnen van president Kennedy. Evenmin wijst iets erop dat de Sowjet-Unie bij de aanslag van de president was betrokken. Er hebben zich ernstige menings verschillen tussen de president en de Sowjetrussische minister-presi dent Chroesjtsjov voorgedaan, doch er zijn aanwijzingen dat zich des ondanks tussen beiden gevoelens van wederzijdse achting hadden ontwikkeld", aldus concludeert de Commissie-Warren. De Stichting Woningbouw Vlijmen gaat 144 woningen bouwen. De raad van de gemeente besloot in zijn vergadering van maandag avond de bouwgronden, daarvoor aan de stichting te verkopen. Het betreft hier 93 woningwetwoningen, 22 premiewoningen, 29 woningen in de vrije sector en 42 garages. De heren van Meerendonk en Leermakers complimenteerden het Colllege van B. en W. dat deze voorstellen de raad bereikten. Naar hun mening betekent deze bouw een verlichting van de woningnood in Vlijmen. Vooral de bouw van woningen In Duitsland is maandag de derde verdachte van de roofoverval op de juwelierszaak aan de Heiligeweg aan gehouden. Het is niet, zoals verwacht, de 43-jarige Pool Erword Ladhmacki, maar Paul Cidhetzki, van wie de na tionaliteit en de leeftijd de Amster damse politie nog niet bekend zijn. Deze man heeft tot in de details de roofoverval op de Heiligeweg be kend. Hij noemde de in Amsterdam aangehouden en ingesloten Petrus Dominas de leider van de „expedi tie". Van de advocate Maria Anna K. had hij nooit gehoord. Velen nemen dan odk aan, dat deze vrouw de - voor sommigen ondergeschikte:' ge heime - leidster is van de bende; dat Dominas haar adjudant is en dat Maria Anna K. veel meer onderge schikten heeft dan eerst werd ver moed.. Er zijn daarom meer arresta ties te verwachten. Waar de buit van de roofoverval van zaterdag is gebleven, kon Ci- chetzki niet zeggen. Hij maakte er bij zijn verhoor geen geheim van een he kel aan Dominas te hebben. Dominas zou 'bij de vlucht van de Heiligeweg naar de op het Rokin gereedstaande auto nog „stiekum" een greep in de etalage van juwelier Schipper hebben gedaan. De advocate Maria Anna K. - in haar paspoort staat Recibtsanwalt- Notarien - kwam maandagochtend bij de politiechefs van het bureau Sin gel pleiten haar dochter Gerlinde vrij te laten. In de middaguren werd haar verteld, dat ook zij in verzekerde be waring werd gesteld. „Er zit een meesterbrein achter de bende", zegt commissaris Landman. De vrouw, die tal van onderwereld-fi guren onder haar cliënten heeft, weet beter dan wie ook, dat alleen bewijzen en geen „zeer sterke vermoedens" tot een veroordeling kunnen leiden. De advocate, is keihard. Zij geeft tijdens de verhoren steeds toe dat zij alle schijn tegen heeft, maar ontkent iets met de roofoverval op de Heiligeweg te maken te hebben. Laat staan, dat ze toegeeft dat de gangsters 'haar tij dens de vlucht naar de op het Rokin gereedstaande auto de linnen zak met rijke buit uit de etalage van juwelier Schipper hebben overgegeven. Een van de gangsters verschool zich met zijn stengun adhter de vracht auto en begon op de achtervolgende auto's te schieten. De kogels floten aan alle kanten door de straat, ge lukkig zonder iemand te treffen, want het was nog vroeg in de ochtend en de straat is niet druk. Het overladen van de geldzakken duurde enkele tel len. Toen vloog de groene Citroen de hoek om, bijna een wandelaar, die nog juist tijd had om opzij te sprin gen, verpletterend. Cichetzki heeft dus hekend. Hij heeft de, 18-jarige Volendamse Griet je Smit die de ramen van de juweliers zaak aan de Heiligeweg zeemde, za terdagochtend vastgehouden en de reeds eerder aangehouden Helmut Balk, die de etalageruit met een mo ker insloeg en de kostbaarheden uit de etalage wegnam, met zijn pistool gedekt. Cichetzki is ook de handiet, die op de agent J. Jansen heeft ge schoten. De misdadiger vertelde de Duitse rechercheurs dat hij alleen maar heeft geschoten om de mensen op een afstand te houden. „Het was geen kunst slachtoffers te maken", zei Cidhetzki. volgens keuzeplan (93) was volgens de heer van Meerendonk betekend: huren van f 20,50, waarop een toe slag van bijna f 3,50, zijn erg ge schikt voor de man met de kleine beurs. De bouw van deze 144 woningen is opgezet samen met de gemeente Vught. Aanvankelijk zou de ge meente Rosmalen ook mee doen, maar deze trok zich terug. Het be treft hielr dri,e jaar-contingenten' van de beide gemeenten, maar men hoopt door het continu-plan een Heuvelstraat li - Telefoon 26882 arbeidsbesparing te bereiken, die ervoor zorgt, dat de bouw van de woningen in twee jaar gerealiseerd wordt. Dat betekent dan, dat van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid een extra toe slag zal worden verleend van 25%. De 42 garages, waarvan er 24 voor de vrije sector-woningen be stemd zijn, gaan een huur van f 23.- per maand „doen". De overige 18 garages zijn voor de 93 woningwet woningen. De 22 premiewoningen zullen naar wordt verwacht voor f 110.- per maand worden verhuurd. Door meer gerief onderscheiden deze zich van de woningwetwonin gen. De woningen in de vrije sector worden door de „Stichting Woning bouw Vlijmen" bij voorkeur ver kocht aan inwoners van Vlijmen. Het Katholiek Instituut voor Üe Volkshuisvesting zal worden inge schakeld bij de voorlichting aan candidaat-kopers. De Eigen Woning in Eindhoven en aannemer de Laat uit Haarsteeg kregen een extra toewijzing pre miewoningen, dat de gemeente Vught aan Vlijmen had „geleend". Beide firma's gaan nu 6 premie woningen in Vlijmen bouwen. Op een vraag van Mevrouw Mar tens deelde Burgemeester Schweit zer mee, dat de mensen die enige tijd geleden door de continubouw hun eigen plannen in het honderd tief reeds zijn geholpen, zagen lopen, thans door eigen initia- BOSBRAND IN DE RAAD Een nabrandje kreeg de Vlijmen- se raad te verwerken n.a.v. een voorstel van B. en W. tot herbebos sing van de gemeentelijke bossen ten zuiden van het kanaal, de 15 ha. werden geheel, 3 ha gedeelte lijk vernietigd door een brand. De heren Van Bokhoven, Leer makers en Pullens vonden, dat de opbrengst van het door brand reeds aangetaste hout met f 5850.- wat aan de lage kant was. De heer Pullens merkte op, dat er minstens nog voor 10.000 gulden aan groen kaphout op de betrokken terreinen lag. Hij vond, dat de grond maar di rect in cultuur gebracht moest wor den. Burgemeester Schweitzer ant woordde, dat de gemeente niet langs de herbebossingsplicht kan. Het groene hout was gekapt op in stigatie van de Heidemaatschappij. De „brand" kon worden geblust door het voorstel aan te houden tot de volgende vergadering. PACHTPRIJZEN OMHOOG. De pachtprijzen in Vlijmen wer den door B. en W. beduidend te laag geacht. Deze prijzen bleven tot dusverre beduidend beneden de door de Pachtkamer vastgestelde normen. Omdat per - november de meeste gemeentelijke pachtover eenkomsten expireren, besloot de Raad de prijzen met 30 te ver hogen. Geen enkele moeilijkheid lever den enkele transacties van onroe rend goed op Van C. Kuijs werd het pand Kar- restraat 4, dat in het uitbreidings plan ,Kom Vlijmen" ligt, aange kocht, van H. Wijkmans het pand Heidijk 43, dat later pas in een uitbreidingsplan gevat wordt. Verkocht werd een strook grond langs de Voordijk aan J. v. Bladel, die het voor opslag van brandstof fen nodig heeft. De panden Pastoriestraat 1 en 3 werden onbewoonbaar verklaard. Een aantal woningwetwoningen werden aan de bewoners verkocht: Kloosterstraat 10 aan H. v. d. Heij den, Voorstraat 9 aan J. de Groot, Pastoor van Akenstraat 4 tan P. v. Dal en Pastoor van Akenstraat 7 aan M. Libregts. De planologische opzet van het industrieterrein aan de Pastoor Smoldersstraat werd herzieneii werd meer groen aangebracht om de overgang van woon- naar werk milieu minder abrupt te maken. De industrieterreinen zullen straks voor 13.50 per vierkantem eter vlot van de hand gaan. De heer C. Meesters werd beëdigd als raadslid. Hij kreeg meteen al in de eerste vergadering het vertrou wen van een groot deel van de raad, toen hij gekozen werd in de financiële commissie. Hij kreeg 9 van de 15 uitgebrachte stemmen. De financiële commissie bestaat verder uitburgemeester mr L. Schweitzer, voorzitter, C. Leerma kers, A. v. d. Meerendonk, M. Pul lens en A. v. Son. De commissie zal de rekeningen over het dienstjaar 1962 onder zoeken. De rekening van de gewone dienst sluit met een batig saldo van 25.363.40, van de kapitaal- dienst met een batig saldo van 20.520 73. Bijna 5600 gulden werd uitgetrok ken voor de eerste inrichting van de nieuwe protestants-christelijkej kleuterschool op de Vliedberg en 26.783 voor de nieuwe r.k. lagere school in dit deel van Vlijmen. Deze school kreeg bovendien toe stemming een bedrag van 6.555. te besteden voor de aanschaf van materiaal voor de gymzaal en de lessen handenarbeid. Voor de r.k. lagere school voor meisjes werd een bedrag van 831 uitgetroken t.b.v. lesmiddelen voor muziek. Met de n.v. Lips werd tenslotte grond geruild ten behoeve van het bouwcentrum. De gemeente krijgt door de gemeente te stichten tuin- binnendijkse gronden rond de Mommersteeg, Lips buitendijkse gronden in de z.g. Zooislagen. NAAR HOGERE TOTO-HOOFDPRIJS. Het regeringsvoorstel om de maxi mum prijs van de voetbaltoto van 50 duizend gulden te verhogen tot 100 duizend gulden, is - naar minister Scholten (Justitie) in zijn memorie van antwoord meedeelt - bedoeld als „een middel om de levensvatbaar heid van de bestaande sporttotalisator te handhaven, gegeven de 'belangstel ling voor veel meer biedende buiten landse kansspelen". De totstandko ming van de wet wordt verwacht bin nen negen maanden na de indiening van het ontwerp. TWEE DODEN. In de buurtschap Achthuizen, ge meente Den Bommel op Overfla'kkee, is een personenauto met grote snel heid van de weg geraakt, in de berm van de dijk gekomen en enkele keren over de kop geslagen. Van de vijf in zittenden werd de bestuurder, de 21- arige G. A. Peeman uit Middelharnis, uit de wagen geslingerd en op slag gedood. De vier andere inzittenden, allen afkomstig uit het woonwagen kamp te Middelharnis, wisten uit het wrak van de auto te komen, maar de 19-jarige J. Maasmans bezweek even later aan zijn verwondingen. De drie andteren kregen gering letsel. Uw ogen, "omlijst" door een VAN MAAREN- bril... sportief, modieus, elegant of zakelijk, naar verkiezing. Keus uit honderden mo dellen; achter élk model de spreekwoor delijke VAN MAAREN-service... de service, waar U op (in)gesteld bent. BREDA N. Ginnekenstraat 23, tel. 38370 TILBURG Markt 32, tel. 25253 DEN BOSCH* EINDHOVEN*HELMOND VENLO CHAUFFEUR VERMOORDT VROUW. De 26-jarige Leeuwardense chauf feur J. C. heeft maandagmiddag aan de officier van justitie in de Friese hoofdstad, mr. 'H. W. Kuipers, be kend, dat hij in de nacbt van zater dag op zondag in Leeuwarden de 42- jarige publieke vrouw Sjouke D. B. heeft gewurgd. Hiermee is nauwe lijks 36 uur na de ontdekking een af schuwelijk misdrijf opgelost, dat de Leeuwarder politie aanvankelijk voor raadsels stelde.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1