wAAlwnkse en Unc,stRAAtse couRAnt LEDER IN DE SPORT laat zich nog niet verdringen WEVENIT PRIJSVRAAG SGHOENENONTWERPEN Record-productie schoenen Krasse tachtiger Van het Binnenhol ONMISBAAR PR0DUKT VOOR SPORTLIEDEN Drik Simons: DE GROTE MODE De P.v.d.A. is immers niet meer de louter socialistische partij van wel eer, maar blijkens zowel haar compo nenten, haar programma èn haar ge dragingen een compromis-partij. Die samenstellende delen worden immers gevormd door socialisten-oude-stijl, protestanten, katholieken en huma nisten. Bij verscheidene gelegenheden kwam tot uiting, dat ook daar vooraf compromissen moesten worden ge sloten, wilde men in het parlementair gesprek niet tot onvruchtbare diver gerende standpunten komen. Zaken als kerkenbouw-subsidie, bepaalde aspecten van het defensie-beleid e.a., gaven daarvan duidelijk blijk. VRIJDAG 2 OKTOBER 1964 85e JAARGANG No. 77 De tcho van het Zuióen '■jtgever v,livA ksche Stoomdrukkerij An toon Tieten ^fdredacTeur JAN TIELEN Gironummer 1069687 pit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. mnd. (1.00 -f 5 ct. inc.k.) J5 p. kwrt. (3.00 -f 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post f 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit.. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 ceni per mm. Contractadvertenties: speciaal tariei 1876 Bureaux: Grotestraat 205, Waaiwija Te! 04160 - 2621 kaatsheuvel Dr van Beurderisstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO op de voet Leder of leer is een van de oudste technische produkten. Uit Genesis 3 21, uit berichten in spijkerschrift en uit vondsten, afkomstig van Egypti sche graven en tempels, blijkt dat le der in die tijden reeds bekend was. Maar pas sedert 100 jaren wordt het wetenschappelijk bestudeerd, hetgeen zowel de fabricatie als de produkten belangrijk heeft verbeterd. Leer is een onontbeerlijk produkt geworden in de menselijke samenle ving, en wij zijn hieraan zó gewend geraakt, dat we ons dat nauwelijks meer realiseren. Tenzij wij op een re genachtige dag op onze sokken buiten lopen. In principe zijn alle dierenhuiden voor lederbereiding te gebruiken. Voornamelijk gebruikt worden echter de huiden van runderen, paarden, schapen, geiten, varkens en buffels. Daarnaast in veel geringere hoeveel id die van andere dieren, zoals her ten, slangen, ezels, zeehonden en kro kodillen. Het aantal soorten leder dat ge maakt wordt is zeer groot. Een van de oudste soorten is perkament, dat als schrijfperkament werd gemaakt uit kalfs-, -geiten- en lamsvellen en als materiaal voor het inbinden van boe ken uit varkenshuiden. De naam is afkomstig van de kleine Aziatische stad Pergamon, waar reeds in de oud heid dit materiaal werd bereid. KUNSTSTOFFEN GEEN KANS Wellicht in geen enkele sector van het maatschappelijk leven neemt leder zulk een belangrijke en vitale plaats in als in de sport. Elk week-end schoppen tienduizenden voetballers in de gehele wereld tegen een leren voet bal, nog steeds slaan boksers elkaar met leren handschoenen knock-out, nog immer zitten de ruiters kaarsrecht op een leren zadel, terwijl hun 'benen in leren laarzen steken, en het groot ste deel van de sportmensen hebben hun voeten in leren schoenen gesto ken, wanneer zij over het speelveld draven. Alle opdringen van plastic, rubber en andere kunststoffen ten spijt hand haven deze leren produkten zich on verminderd. Plastic bijvoorbeeld krijgt in de sportwereld nauwelijks een se rieuze kans. Behalve ónder de moder ne voetbalschoen. Tegenwoordig 'heb ben de voetbalschoenen namelijk zo len, die zijn vervaardigd van een mengsel van plastic en rubber. Heb ben de kunststoffen bij de 'kampeer- inrichting danig terrein gewonnen, op het gebied van sportartikelen tellen ze verder in het geheel niet mee. Hoe kan het ook anders? Men kan moei lijk een voetbalwedstrijd spelen met een plastic bal, die omhoog zou sprin gen als een veertje en zelfs een Pus kas of een di Stefano voor onoplos bare problemen zou stellen. Laat staan Piet Kruiver Voetballeder is een zeer speciale leersoort, die gemaakt wordt uit goe de vaars- of koehuiden. Het wordt meestal gecombineerd chroom-plant aardig gelooid en het moet goed wor den gevet, om het een behoorlijke wa terdichtheid te geven. KLEDING EN TUIG Een van de sporten, waar het leder helemaal niet weg te denken is, is zonder twijfel de motorsport. Een le ren jas is voor elke motorrijder on ontbeerlijk. Men gebruikt voor dit produkt weer speciale leersoorten, meestal vervaardigd van paarden-, runder- en geitenleer. Deze jassen 12 Uni-kleuren 15 Jacquard dessins deelnemers Het Modecentrum voor de Schoen en Lederbranche heeft onder auspi ciën van de Federatie van Nederland se Schoenfabrikanten een prijsvraag "^geschreven voor het ontwerpen van schoenen. De uitnodiging tot deelneming aan ,eze Prijsvraag is gericht tot de leer- '"gen van instituten en scholen, waar onderricht wordt gegeven in (beel- enle) kunst, kunstnijverheid, am- a mode, industriële vormgeving e.d. Doel Middels deze prijsvraag wil het edecentrum zoveel mogelijk jonge, "1°erne m'ensen ertoe brengen naar Tra inzicht een schoen te ontwerpen ra tekening of ,in model van leer, tex- n' TPier of ander materiaal) om 'l5 de wens en de smaak van de 0 erne consument te leren kennen, fri/zen iers of deelneemsters, waar van zich tot nu toe een achthonderd tal 'heeft aangemeld, kunnen een ont werp inzenden in de categorieën da messchoenen, herenschoenen en kin derschoenen. Voor de in elk van deze categorieën bekroonde ontwerpen wordt een eer ste prijs van f 300. - een tweede prijs van f 200. - en een derde prijs van f 100. toegekend. T entoonstelling Békroonde en andere daarvoor in aanmerking komende ontwerpen zul len worden tentoongesteld in het Na tionaal Museum voor de Schoen- en Lederindustrie te Waalwijk. Duur. De prijsvraag loopt van 1 oktober tot 30 november a.s. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten, Wil lem Il-straat 47-49, Tilburg. hebben het voordeel waterdicht te zijn en toch betrekkelijk licht in het gewicht. Bovendien zijn ze warmte- isolerend. Dit laatste is uiteraard van eminente betekenis. Hier ligt ook het grote verschil met bijvoorbeeld de plasticprodukten. Gesteld, dat Horst Kastner op het idee kwam zijn Euro pese kampioienschappen in een plas tic jas te willen behalen. Hij zou dan vast niet als eerste eindigen. In tegen stelling tot leer zitten in plastic geen poriën. Daardoor kan er geen luCht- uitvoer plaats hebben. De fameuze motorcoureur zou daarom noch fit, noch fris de finish halen. Ook in de gymnastiekzaal is het leder een onmisbaar attribuut. Omdat leer soepel is en "wrijfedht", wordt het bijvoorbeeld gebruikt bij de "leer- bedekking" van ringen, verder van zelfsprekend bij 'het paard. HET TUIGLEER In de paardesport wordt voorname lijk gebruik gemaakt van zogenaamd tuigleder. Dit wordt vervaardigd van de huiden van volwassen runderen, meestal ossen of vaarzen. Veelal wordt het plantaardig gelooid. Chroom-gelooid leder is weliswaar sterker, maar dit wordt vrijwel nooit gebruikt, daar het, bij contact met de huid van het paard, dikwijls eczeem achtige ontstekingen veroorzaakt. Zadelleder lijkt veel op tuigleder, maar het bevat veel minder vet, want het moet een grote veer- en trek kracht bezitten en het mag weinig rekken. Straks beginnen de Olympische Spelen te Tokio in een heel wat mo dernere entourage dan waarin zij eens in Athene zijn gestart. Maar er zijn altijd produkten die op grond van hun degelijkheid en souplesse onmisbaar zijn, vroeger, nu en in de toekomst. Kennelijk behoort het leder daartoe. Het jaar 1964 belooft voor de Ne derlandse schoenindustrie recordre sultaten op te leveren voor wat de produktie betreft. Was er in het eer ste kwartaal van dit jaar reeds spra ke van een sterke produktiegroei, in het tweede 'kwartaal zette die zich voort. Uit de cijfers over de eerste 7 maan den van 1964 blijkt dat vergeleken bij dezelfde periode van 1963 werd ge produceerd 7,5 meer lederen schoenen 14 meer pantoffels en ander huisschoeisel 8 minder rubber- en overig schoeisel totaal 6 meer paren schoenen. Omzet Reeds in 1963 kon worden gezegd dat de omzetten van schoeisel in het verbruikspakket een hogere stijging vertoonden dan b.v. textiel. Ook thans kan dit zelfde feit worden geconsta teerd. De eerste 7 maanden van dit jaar geven gemiddeld 11 meer geldomzetten aan en 7 meer pa- renomzetten. Hieruit blijkt een stij ging van de gemiddelde opbrengst per paar van 4 Uitvoer Nadat de revaluatie in maart 1961 de uitvoer een geduchte klap had toe gebracht, waardoor deze in 1962 sterk daalde en in 1963 een slappe ontwikkeling vertoonde, blijkt 1964 een totale opleving te brengen. De uitvoerwaarde van alle soorten schoe nen (totaal f 24,2 miljoen) steeg in 't eerste halfjaar van 1964 met 17 (le halfjaar 1963 was het totaal f 20.6 miljoen). De stijging van de uitvoer kan in alle sektoren worden geconstateerd. De export van de totale Neder landse industrie richt zich voor 56 op de E.E.G. (schoenindustrie voor 67 Daarmee wordt duidelijk, hoe groot de waarde van de E.E.G. is geweest voor de Schoenindustrie, die voordien bijna uitsluitend nationaal georiën teerd was. ARBEIDSMARKT. De loonexplosie van begin 1964 heeft tot dusverre bij de schoenindu strie niet geleid tot een verruiming van de arbeidsmarkt. Integendeel naar de mening van de schoenfabri kanten duurt de spanning op de ar beidsmarkt onverminderd voort. Vele ondernemingen kampen met perso neelstekort en met de onmogelijkheid om in ontstane vacatures te voorzien. De aanhoudende aibeidsschaarste blijkt wel stimulerend te hebben ge werkt op de invoering van arbeidsbe sparende maatregelen en op het meer in toepassing brengen van toevoer van halffabrikaten. Terwijl voor de schoenindustrie als geheel de gemiddelde personeelsbe zetting in de eerste 7 maanden van 1964, vergeleken met dezelfde perio de van 1963, met 5 is teruggelo pen, kon toch nog een produktiestij- ging van 7 gerealiseerd worden. Op 9 oktober a.s. hoopt de heer H. J. Simons (Drik Simons) zijn 80ste verjaardag te vieren. Een leeftijd, die men deze krasse, vitale Waalwijker heus niet zou geven. En dit komt misschien wel, omdat deze 80-jarige nog een werkkracht ontplooit die be wondering afdwingt. Zijn dagen zijn steeds druk bezet en dat begrijpt men pas, als men weet waarvoor deze krasse oude heer, een populaire fi guur in Waalwijk, zich nog steeds in zet. Hij was gaarne bereid ons een on derhoud toe te staan en zo brachten we hem een bezoek in zijn keurig in gericht kamertje dat hij met zijn trou we hond "Hertha" in de Grotestraat bewoont. Als we ons door een klop op de poort van het binnenplaatsje (dat men moet passeren om zijn ka mertje te bereiken) aandienen, kon digt "Hertha" door luid geblaf onze komst aan en gaat hierna zijn baas halen, die de poort opent en ons vriendelijk uitnodigd binnen te ko men. Ras-echte Waalwijker. "Hoewel ik een ras-echte Waal wijker ben en steeds ben geweest, heb ik er toch niet altijd gewoond", zo vertelt hij ons. "In vroeger jaren had den we thuis een flinke eigen hand schoenmakerij met enkele tientallen knechts. Toen echter de schoenma chines meer en meer werden inge zet en de grote fabrieken steeds meer op de voorgrond traden, raakten de handwerk-schoenmakerijen verder op de achtergrond en daarom besloot ik in 1915 te gaan werken hij de Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel. Ik werd in de zwikkerij te werk gesteld en ben daar 20 jaar werkzaam geweest, om daarna te gaan werken bij Vredestein N.V. in Den Haag, waar ik 151/2 jaar werkte, tot mijn 67ste jaar. In al die jaren had ik Waalwijk echter niet kunnen vergeten en keerde daarom maar wat gaarne naar mijn geboorteplaats te- jj rug. Bewaarder-rondleider in Nationaal Schoenmuseum. "Toen op 1 augustus 1954 het Na tionaal Schoenmuseum werd geopend in het pand Kloosterwerf 6, dat naar men zegt, het oudste huis van Waal wijk was (1449), werd ik aangesteld als bewaarder-rondleider. Ik maakte van een somber achterkamertje een knus woonvertrek voor mijzelf en voor mijn hond "Hertha" en mijn poes. Duizenden bezoekers, van hein de en ver, heb ik in het museum rond geleid en ik vertelde hun op mijn eigen wijze, van de tijd, dat de schoen makers voor een schamel loontje van de vroege morgen tot de late avond moesten werken, totdat zij dood gin gen, doch tevens toonde ik hen met niet weinig trots de producten die de ze vakmensen met dikwijls primitieve gereedschappen maakten." Over het pandje zelf, waarin Drik woonde en het museum was geves tigd, weet hij heel wat te vertellen. Het maakte vroeger deel uit van het klooster van de Zusters van Na zareth. Die zijn waarschijnlijk in de tijd van de reformatie verdwenen. „Oude Waalwijkers", zegt hij, „kennen het huisje nog als het café van Mie'ke de Kolster, die in het kleine vertrekje met de rode plavui zen-vloer, voor weinig geld een hele grote borrel sdhonk." „Toen dit museum ging verhuizen naar de Grotestraat en werd onder gebracht in een herenhuis, ben ik niet meegegaan", zegt Drik, „want het bestuur zocht toen een echtpaar, zo dat er voor mij geen brood meer in zat. Daarbij was ik niet meer van plan, me uit de naad te gaan werken in zo'n groot 'huis. Graag 'had ik in mijn kamertje blijven wonen, heus, ik zou er dan een lief voorkamertje heb ben bijgemaakt, maar ik wist dat deze krotjes toch zouden worden afgebro ken en dus ging ik maar verhuizen", zegt hij, met iets weemoedigs in zijn blik. „Aan werk heeft het mij echter nimmer ontbroken en ook thans nog niet. Ik zorg o.a. steeds voor de jaar lijkse contributie van de leden van Waalwijks Belang, 3 maal per jaar voor de contributie v. d. Waalwijkse Middenstandsbond; voor de dona teurs van de Liedertafel „Oefening en Vermaak", waarvoor ik bij eventuele gelegenheden ook als vaandeldrager fungeer; voor de contributie van de Dierenbescherming en van "De Terp"; tevens verzorg ik in Waalwijk de Verjaardagactie en dan niet te ver geten regel ik zo goed als alle begra fenissen in de parochie's van Waal wijk en nu en dan ook de begrafenis sen van de protestanten. Zelfs van buiten Waalwijk komen ze mij en mijn dragers dikwijls vragen een begrafe nis te verzorgen. Voeg daarbij dat ver schillende firma's mij regelmatig op dragen rekeningen e.d. bij de klanten te gaan 'bezorgen, dan kunt U wel begrijpen dat ik mijn dagen niet in Het is al een ervaring van vele ja ren, dat op gezette tijden telkens weer de een of andere spreker dan wel schrijver met de vraag op de proppen komt, of onze politieke partijen nog wel aan haar eigenlijke taak beant woorden 'en - nadat de conclusie doorgaans negatief is uitgevallen - zij dus niet aan 'n grondige hervor ming of zelfs opheffing toe zijn. Zeer onlangs is dat weer eens be wezen in een rede, die de secretaris van het Nederlands Katholiek Vak verbond, Drs. Th. Coppes voor de ka tholieke werkgemeenschap in de P. v. d. A. heeft gehouden. De heer Coppes stelde in zijn beschouwing met betrekking tot een (grote) con fessionele partij, dat tengevolge van haar - naar ZIJN wijze van zien TE - brede samenstelling al te veel com promissen reeds moeten worden ge sloten, voordat bepaalde kwesties in het parlement aan de orde komen. Zulk een situatie, aldus de beschou wing van de heer Coppes, moet dan wel een dood gewicht in de schaal van het parlementaire overleg vor men. Toegespitst op het kriterium, dat juist een CONFESSIONELE grote partij het door drs. Coppes bedoelde euvel zou vertonen, gaat zijn redene ring naar onze overtuiging in het ge heel niet op. We willen hier in het midden laten, óf men b.v. de Katho lieke Volkspartij (nog) wel confessi oneel kan noemen, maar even met de heer Coppes meegaan, als hij dat ka rakter van de KVP als een handicap voor het parlementair overleg meent te moeten zien. Maar vertoont de Partij van de Arbeid het door hem genoemde euvel niet evenzeer? Kent de P.v.d.A. - met andere woorden - niet eveneens een brede samenstel ling, gaat ze er niet prat op een "doorbraakpartij" te zijn, waaraan ze juist meent haar bestaansrecht te genover "confessionele" groeperin gen te mogen ontlenen, maar betekent die brede samenstelling daar niet eveneens een handicap? Met deze constatering pogen we noch op de KVP, noch op de PvdA kritiek te leveren, als zou rrien in die partijen NIET voor het parlementai re treffen tot onderlinge afspraken mogen komen. Is het immers niet een van de belangrijkste taken van een po litieke partij de meningsvorming te ontwikkelen en politieke vraagstuk ken in eigen midden rijp voor het par lementair beraad te maken? Dat daar bij in het stadium van parüjberaad en voor-overleg uiteenlopende menin gen te berde worden gebracht, moet men o.i. onvermijdelijk en zelfs hogst nuttig achten. Tenzij men de gedachte van "belangenpartij" in Nederland zou gaan verkondigen. En die ge dachte wordt juist elders meer en meer toegelaten. ledigheid doorbreng". Kilometers worden er door deze krasse 80-jarige te voet of per rijwiel dagelijks afgelegd. Velen 'komen bij Drik en dan komt het in orde, en ge zien zijn uitstekende gezondheid en zijn grote vitaliteit, zal hij zijn werk nog wel enkele jaartjes kunnen doen En wanneer hij op 9 oktober a.s. zijn 80ste verjaardag viert, zullen ve len van de gelegenheid gebruik ma ken om de sympathieke Waalwijker te komen gelukwensen. „Alleen hoop ik maar", zegt hij, „dat men niet met sigaren op mijn verjaardag 'komt aan dragen, want zie je, ik rook nooit. Ook wij, van De Echo van het Zui den, wensen Drik Simons nog vele gelukkige jaren.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5