w/AAlwrjkse en UnGStRAAt.se couRAnt Dr. van Beurdenschool 40 jaar Volksuniversiteit te Kaatsheuvel heeft programma '64-'65 gereed jBocjaertó Laat Uw bril Circus Toni Boltini met sensatierijk programma van-donderdag tot-donderdag Ditmaal ook te Loon op Zand Brillenspecialist Optica Houdt Bogaerts voor ogen ZATERDAG EN ZONDAG OP VREDESPLEIN VRIJDAG 2 OKTOBER 1964 85e JAARGANG No. 77 De tcho VAn het Zui6en Efksche Stoomdrukkerij Antoon Tieler Hoofdredacteur .JAN TIELEN Gironummer 1069o87 D|, biad verschijnt 2.x per week Abonnement p. mnd. (1.00+ 8 ct. inc.k.) 11.06 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel Opgericht 1878 Bureaux Giotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 -2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraai 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO" Op 1 oktober was het 40 jaar ge- ueni dat de Dr. v. Beurdenschool fflet zijn cursussen startte en dit feit zal op bescheiden wijze in klei ne kring: worden gevierd. Eigenlijk is de Dr. van Beurden- stliool, ofschoon ze pas van 1963 af die statige naam draagt, al heel wat ouder dan 40 jaar. In 1907 is er ji begonnen met een zg. Hanze cursus, die in die tijd al een mid- denstandsopleiding verzorgde. Heel nat Waalwijkse Middenstanders, toen nog jong en voortvarend, nu wat ouder en bezadigder geworden, lebben aan deze cursus bij meester Laarakker de eerste beginselen op- redaan van de Nederlandse han delscorrespondentie en hun zake lijk inzicht proberen te verhelde ren bij mijnheer Schoenmakers. Deze cursus werd in 1924, op 1 oktober, omgezet in een Middelba re Handelsavondschool en kwam onder leiding staan van de heer J. Siemer. Behalve Nederlandse taal en handelscorrespondentie werden nu voortaan ook de moderne talen, machineschrijven en stenografie ge doceerd. Velen zullen zich nog her inneren hoe drs. Gérard van Im- beeck probeerde bij hen het „j'ai, fu as etc" er in gehamerd te krij - jen, terwijl de lessen van de heer Odekerken wel vrolijk konden zijn, maar het „der, die, das" intussen niet werden vergeten. Op 1 oktober 1924 werd de mid delbare handelsavondschool begon nen met 77 leerlingen, waarvan 46 waren van de vroegere Hanze-cur- sus. De leeftijd der leerlingen, varieerde van 14 tot 31 jaar. Het aantal leerlingen kwam op 1 sep tember 1934 voor het eerst boven de honderd (101), maar deze klim verliep via 74, 58, 71, 67 en 73. Op 1 september 1936 bedroeg het 110 (28 meisjes en 84 jongens). Het is verblijdend het 40-jarig bestaan nu le kunnen herdenken met een aan talleerlingen van 292, waarvan 217 de klassen van de handelsavond school bezoeken, 40 de twee klas sen van de middenstandsopleiding m 35 de verschillende ongesubsi dieerde cursussen voor opleiding praktijkexamens. In die 40 jaren werd aan 598 ieerlingen het diploma 3e klas uit- gereikt, aan 267 leerlingen (vanaf 1944) het diploma 5e klas. In to taal 313 leerlingen slaagden voor le praktijkdiploma's in boekhou den en talen, terwijl 291 leerlingen opgeleid werden voor het diploma nachineschrijven. Bij deze getal len dient men te bedenken, dat de opleiding voor verschillende van die diploma's pas later, soms be duidend later dan 1924 begon. Waren aan de school in 1924 naast de directeur zes leraren plus een concierge werkzaam, momen teel bedraagt dit aantal 25 plus een congierge. Zo goed als al deze le raren hebben middelbare of docto rale bevoegdheid in hun vak. Meer als de helft van de 40 jaar bjn aan de school verbonden ge west de heer Laarakker 1963), de heer Odekerken 1955), de helaas te vroeg overleden leraar Frans en onderdirecteur de heer Engels 1961), terwijl de heer Willem Verhoeven vanaf 1924 tot rijn overlijden in 1959 zijn onschat bare diensten als concierge en ad ministrateur bewees. Van de tegenwoordige Jeraren ajn meer als 20 jaren aan de school jerbonden de huidige directeur, de heer v. Well vanaf oktober 1934 als leraar, vanaf november 1935 als directeur; de heer Jehoel, le raar Engels vanaf 1941 en de heer Anemaat, leraar handel vanaf 1940. «en is de heer van Well in wtober van dit jaar 40 jaar aan het onderwijs verbonden. NIEUWE BEKENTENIS. De Duitse politie heeft meegedeeld jat Helmut Balk (30) zijn aandeel in gwapende roofoverval zaterdag ®P de Heilige weg te Amsterdam Wt bekend. De bekentenis van dalk komt geheel overeen met de verklaring van de 24-jarige Paul Ci- cnetzki. Balk was de misdadiger, die zaterdagochtend de ruit van de ju- wierszaak Herman Schipper met een rooker vernielde en er voor onge- wer 450.000 gulden aan juwelen uit is REM-EILAND is VAN VEROLME. Scheepsbouwer Cornells Verolme e eigenaar van het Rem-eiland. De ,eer Verolme, die enkele weken ge- e en via de Londense makelaars Les te and Godwin een polis bij Lloyd's a sloot voor negen miljoen gulden, ■aat Dij Lloyd's zelf als eigenaar ge- j' Dit deelde een topfunctionaris Lloyd's dinsdagmiddag mee. .Beteiland", zei hij, „is het eigen- van C. Verolme. De firma is North Sea." (Volkskrant) DIRECTEUR VAN WELL Zoals dit met de Hanzecursus ook het geval was, kwam in 1924 de Handelsavondschool onder leiding van een plaatselijk bestuur, ge vormd uit het bestuur van de Waal wijkse Middenstandsbond, terwijl de hoofdadministratie en het hoofd bestuur in handen kwam van de Bosse Middenstandsbond. De heer Cremers uit Oss heeft deze admi nistratie jarenlang op onverbeter lijke manier gevoerd, tot in 1938 zijn taak werd overgenomen door de Centrale voor Katholiek Han delsonderwijs te 's-Gravenhage. Verschillende Waalwijkse per soonlijkheden hebben als voorzitter van het bestuur of als eenvoudig bestuurslid veel voor de school ge- adan. We noemen de heer J. de Leyer, Chr. van Liempt, en J. v. Eijckelenburg. Al ongeveer 20 ja ren staat het bestuur van de tegen woordige stichting Dr. v. Beurden school onder leiding van de voor zitter A. Meijs, terwijl de heer A. v. Mil het record slaat in het aan tal bestuursjaren, gevolgd door de heer D. v. Oss. Verder hebben in het bestuur zitting Deken Maessen en de heer J. Snels. Ondanks ijveren van het bestuur en leraren zou de handelsavond school toch niet de vlucht hebben kunnen nemen, als ze in al die jaren niet de voortdurende daad werkelijke steun had gehad van het gemeentebestuur van Waalwijk. Als een bestaansduur van 40 jaren dan voor een school geen reden mag zijn om er groots op te zijn en geen gelegenheid is om het groots te vieren, het is toch wel een gele genheid om allen, die aan de school hun vaak stille en onopvallende steun en kracht gegeven hebben - en we danken derhalve aan de ge noemden, aan de rijksinspecteurs en aan de heer drs. G. J. de Vries - dank te betuigen. Zij allen mogen trots zijn op hun werk en er van overtuigd zijn, dat ze de Waalwijkse jeugd onschatbare diensten bewe zen hebben. Maar vooral de huidige directeur, de heerv an Well, heeft de school belangrijk weten op te Stuwen. VOORZITTER A. MEIJS Het bestuur van de Volksuniversi teit te Kaatsheuvel heeft met frisse moed het programma voor het seizoen 1964 - 1965 samengesteld. Lering trekkend uit voorafgaande jaren en zoveel mogelijk rekening houdend met de wensen van de. geregelde bezoe kers, is men daarin goed geslaagd, want ook nu weer biedt dit nieuwe programma voor "elk wat wils". Ge sprekken of voordrachten, verschil lende met dia's, over actuele onder werpen, zoals opvattingen van het hu welijk, school- en beroepskeuze, op voeding middelbare schooljeugd, spanningen tussen oud en jong, als mede lezingen over reizen naar Afri ka, Indo-China en ontwikkelingsge bieden, zal men kunnen gaan beluiste ren. Nu het kerkdorp Loon op Zand sedert kort de beschikking heeft ge kregen over een fraai gemoderniseerd gemeenschapshuis, dat overigens nog niet officieel in gebruik is genomen, is dit voor het bestuur van de Volks universiteit aanleiding geworden om ook deze gemeenschap nauwer in haar werkzaamheden en activiteiten te gaan betrekken. Zodoende zullen de leden uit Loon op Zand niet elke week op en neer naar Kaatsheuvel behoe ven te reizen, want te beginnen met dit seizoen zullen er in Loon op Zand een drietal avonden worden gehouden en wel op 4 en 24 november 1964 en 6 januari 1965. Op deze avonden zorgt de Volksuniversiteit voor een speciale bus, die de leden uit Kaats heuvel op een prettige wijze uit en thuis zal brengen. Wanneer men het oor zo eens te luisteren legt, blijkt er links ten rechts toch altijd nog zo'n soort misverstand te bestaan over het grootse woord "Volksuniversiteit". Geheel ten on rechte overigens, want in de afgelo pen jaren heeft er steeds een prettige sfeer geheerst op de avonden van deze instelling. Personen van allerlei schakeringen uit het maatschappelijke leven hebben aan de winterprogram- ma's deelgenomen, zoals fabrieksar beiders, doktoren, onderwijzers, land bouwers, fabrikanten, winkeliers, moeders van gezinnen enz., kortom mensen van allerlei ontwikkeling, het geen juist zo gewenst is bij een volks universiteit en waarmee deze instel ling volledig aan haar doel beant woordt. En voor de kosten behoeft men het ook echt niet te laten om lid te worden. Wat betekent immers een bedrag van f 7.50 per persoon, waar voor men dan alle avonden kan be zoeken. Ondanks de grote prijsstijgin gen heeft het bestuur de contributie op het oude 'bedrag gehandhaafd. Al leen het kopje koffie, dat voorheen tijdens de pauze gratis werd geser veerd, zal te beginnen met het a.s. seizoen een kwartje moeten kosten. Voor de liefhebbers zeker een te ver waarlozen bedrag. Zoals gezegd biedt het aantrekke lijke programma voor iedereen iets. Oök aan de middelbare sdhooljeugd heeft men gedaoht, want voor deze groep heeft het bestuur op 16 de cember een filmavond in petto, waar in de film "De mooiste tijd" vertoond zal worden en na afloop gezellig van gedachten zal worden gewisseld. De Kaatsheuvelse volksuniversiteit zal het seizoen openen op woensdag 21 oktober met een toneelavond. Door de Speelgroep van de Stichting Be roepstoneel Limburg te Beek zal op gevoerd worden het blijspel van Clau de André Puget "Een engeltje van niets". Deze avond zal in verband met de toneelaccomodatie gegeven worden in de zaal van de Gildenbond. De andere avonden vinden zoals voor heen plaats in de Levensschool aan de Mgr. Völkerstraat. Hier zal op dins dag 27 oktober pater dr. Venantius de Leeuw, Capucijn, Udenhout, geen onbekende voor de Volksuniversiteit, weer eens een praatje komen maken over de bijbel en daarbij de 'bergrede behandelen. Interessant en boeiend 'belooft de lezing te worden, welke dr. J. Zuring uit Tilburg op dinsdag 10 november komt houden onder de titel "Ontmoeting met Afrika", waarin hij vertelt van zijn reizen naar Afrika en daarbij teven een beschouwing geeft over de godsdienstige achtergronden van de Afrikaanse cultuur. Op woensdag 18 november is Ma- nus Wi'llemsen, hoofd van de afdeling muziek van de K.R.O., te gast, die 'n voordracht houdt met als titel "Hoe leert men naar muziek luisteren". Mevr. Dra. J. M. Perquin-Gerris te Bloemendaal, vorig jaar een graag ge ziene en géhoorde gaste, helpt op woensdag 9 december de "Problemen rond school- en beroepskeuze" op te lossen. Op dinsdag 15 dec. stelt J. Annegarn, algemeen leider van de Levensschool voor jongens te Kaats heuvel, de gelegenheid open voor ouders te discussiëren over de "Op voeding van pubers", nadat de film van Nico Crama "De mooiste tijd" is vertoond. Dat zelfde zal de heer An negarn ook doen op woensdag 16 de cember met scholieren van de middel bare scholen. Op dinsdag 12 januari zal Jan Glissenaar uit Montfoort, wereldrei ziger van formaat, onder vertoning van dia's een lezing houden en daar in de problematiek van de ontwikke lingslanden behandelen. Dr. M. J. de Jong, officiaal van het bisdom Rot terdam, houdt op woensdag 20 jan. een voordracht met als titel "Humor in de zielzorg". Voor liefhebbers van dieren is dinsdag 26 januari waard genoteerd te worden. Han Rensen- brink, wetenschappelijk assistent van Grotestraat 220. Waalwijk Telefoon 3560 b.g.g. 4140 het dierenpark "Artis" te Diemen en bekend van de televisie, zal het on derwerp "Dieren zoals ze zijn" 'be handelen. Drs. F. v. d. Wiel, m.s.f.,, rector van de Steffenberg te Vught en voordien van het missiehuis St. Antonius te Kaatsheuvel, zal op woensdag 3 februari 'n causerie hou den over het actuele onderwerp "Mo derne literatuur, wat mogen onze stu derende kinderen lezen". Een vraag stuk dat zich in veel gezinnen voor doet, namelijk spanning tussen jong en oud, zal op dinsdag 9 februari door mr. Id. A. F. Velu uit 's-Her- togenbosch besproken worden. Tenslotte zal Lode van Gent uit Utrecht op woensdag 17 februari met dia's het sprookje uit duizend en één nacht tonen, n.l. "Met de camera door de binnenlanden van Indo-China". Opij dinsdag 23 februari wordt het seizoen besloten met de vertoning van de prachtige Russische speelfilm: "Ballade van een soldaat", hetgeen evenals de opening in de Gildenbond zal geschieden. In Loonopzand komt op woensdag 4 november Prof. Dr. W. Tenbaeff, parapsycholoog, verbonden aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, een voor dracht houden met als titel "Telepa thie en helderziendheid, een Inleiding in de parapsychologie." Majoor-aalmoezenier 'H. Helmer uit Nijmegen zal op dinsdag 24 nov. een causerie houden over "Oude of nieuwe huwelijksopvattingen". Ten slotte zal Dr. L. Terstoet S.M.M. uit Nijmegen, die vorig jaar een zeer in teressante lezing had over het moder ne Israël, op woensdag 6 januari een inzicht geven in het jodendom, zijn basis en levensbeschouwing. Na een succesvol, doch wegens een conflict met Antwerpen abrupt afge broken tournee door België, reist de lange circuskaravaan van Toni Bol tini weer in eigen land. Overal trekt men volle tenten en dat is geen won der, want het programma is dit jaar wel zeer afwisselend en rijk aan sen satie. Het begint al bij het eerste num mer, waarin de 62-jarige Frangaise Marffa la Corsse een moedig spel speelt met negen Tibetaanse tijgers. Zij zet de weerstrevende roofdieren naar haar hand, maar het element gevaar is niet weg te denken, ok al springen de katachtige jungledieren nog zo gedwee door hoepels enz. Tij dens het afbreken van de kooi ziet men luohtevoluties van de eveneens franse Mademoiselle Ketty. Antoinette Boltini (11), de jongste dochter van de directeur, presentert haar lievelingspaarden in een vrolijke cocktail. Vrolijk en ook geestig zijn de beroemde dwergen van Eduardini, die men reeds in vele films heeft kun nen aanschouwen. Ze brengen en pas sant een uitstekend nummer acroba tiek en nog veel meer. Zulma Wilke vertolkt een klassiek circusnummer Parforce, ballerina te paard. Vederlicht zweeft ze op een prachtig paard. Een jeugdig acrobaat uit het nabije oosten, de 18-jarige Aumar Bombay, brengt de toeschouwers in verbazing door ongelooflijke staaltjes van even wichtskunst en lenigheid. Internati onaal gezien is dit een topnummer. Josette Boltini (18), oudste doch ter van de directeur, doet met haar voeten, wat een normaal mens niet met de handen kan. Op een verhoog de piëdestal laat zij voorwerpen rond tollen in haar antipodenummer. De deugnieten van de jungle, een groep chimpansees, worden gepre senteerd door de familie Pilade Chris- tiani. Een van de apen voert zelfs een hele pantomime-act uit en ook fiet sen deze slimme dieren geheel vrij- handig. Valeska Wilke - die we later met haar nichtje Zulma terugzien in een dubbele hogeschool van klasse - voert de vrijheidspaarden de piste binnen. 'Oud en toch altijd weer nieuw is het changeren van deze ede le dieren. Een schouwspel dat de rechtgeaarde circusliefhebber niet missen kan. Uit het programma na de pauze lichten we de Belg Paulton met zijn hartveroverende gedresseerde honden in een vlotte revue, de Spaanse clowns Hermanos Madrid met een gooi- en smijtnummer, maar ook met voor treffelijke Spaanse dansen, de feno menale Franse luchtsensatie Twins Barlay - adembenemende acrobatiek aan een rondsnellende raket in de nok van 't circus - en last but not least de beroemde Marakech-troupe uit Ma rokko. Deze vormen in een hoog tem po menselijke pyramides, waarbij o.a. de onderman op een gegeven moment al zijn zeven partners tegelijk draagt. H De Chinese volksrepubliek maakte een groots gebaar ter ge legenheid van haar 15e verjaardag. De nationalistische eilanden voor de kust zullen tijdens de viering daarvan op 1, 2 en 3 oktober niet worden beschoten. Daarna gaat al les weer gewoon door. IB In Geldrop is de 100.000ste DAF-personenwagen van de band. We weten niet of de afzetmarkt wel goed is, want de directie gaf deze 100.000ste en 100.001ste zomaar weg. Een 17-jarige Belg uit Antwer pen stal documenten van Euratom. Voor 200.000 B. frs verkocht hij het zaakje door aan de Russchische Ambassade in Brussel. De talen kennis van de ambtenaar op de ambassade moet al te best zijn ge weest: het pakket, „documenten" bevatte slechts een schriftelijke cursus over Euratom. H We kunnen in Europa naar de Olympische Spelen kijken. De Ame rikaanse sateliet „Syncom 3" ligt prima in een baan om de aarde. Per dag wijkt de satelliet maar vijf seconde af van het schema. H De vroegere bunker van de Duitse Admiraal Doenitz, het ka steel Pignerolles 250 km ten zuid westen van Parijs, wordt omge bouwd tot atoomschuilkelder voor Generaal de Gaulle. In Artis heeft men de 25e ver jaardag van twee dieren gevierd. Het ene dier, het ezelinnetje Ka- tinka, is daarmee stokoud en het andere is de olifant Gina, die piep jong is. Hl De inzittenden van een auto die pech kreeg bij de plaats Areseoni in India zijn onvrijwillig getuigen geweest van een gevecht op leven en dood tussen een tijger en een pyton. De strijd duurde twaalf uur en intussen durfde men de auto niet te verlaten. De pyton drukte de tijger dood. In de Belgische plaats Zichem is de Vlaamse auteur Ernst Claes gehuldigd ter gelegenheid van de 1001 druk van het befaamde boek „De Witte". Er werd een beeld houwwerk onthuld, dat zeven ta ferelen toont uit het boek, waar van 300.000 exemplaren werden verkocht en dat in vele talen werd vertaald. „U behoort tot het laagste ge spuis van deze aarde en verdient in de gevangenis weg te rotten" zei een New Yorkse rechter tegen een handelaar in verdovende middelen, die persoonlijk tieners met heroïne inspoot om ze te verslaven. De rechter had gelijk. Onder de kleine advertenties stond zaterdag in het Britse blad „Evening Standard": „Aangeboden olieverfschilderij van Hitler in ruil voor opgezette gorilla of ander griezelstuk." In Rotterdam maakte men in de raad nogal moeite over de aan sluiting van 20 boerderijen op het drinkwaternet. Het grapje zou 20- duizend gulden kosten en, vond een van de raadsleden, „het slootwater is beter dan het Rotterdamse drik- water." Pas toen een van de wei nige agrariërs in de raad kon ver klaren, dat naar zijn ervaring „het Rotterdamse water beter of in elk geval gelijkwaardig is aan sloot water" werd het besluit genomen. Het aantal bezoekers van de wereldtentoonstelling in New York is tot meer dan 30 miljoen gestegen. H De Britse socialist Harold Wil son krijgt bij de komende verkie zingen een tegenstander in Lord Sutch, bijgenaamd „de schreeuwer", een zanger van tienerliedjes. Lord Sutch is candidaat in 't kiesdistrict Luton ën vertegenwoordigt de na tionale tienerpartij.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 9