wAAlwijkse en lAnostRAAtse cour An t Nieuwe heffingen Jampe Toerisme naar bereikte in VAN OE JUWELEN-ROOF Nederland 1964 een top i koren op inflatiemolen Staten namen afscheid van burgemeester J. Slot van Eethen Smailenbroek propageert CDU-gedachte y&gen vol? W&sj&ntol! Vijftig jaar „Mensen in nood" Ogen vragen brillen van STASSAR Borduren Pliseren Stofknopen Stofceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode Tilburg MAANDAG 5 OKTOBER 1964 85e JAARGANG No. 78 van het Zuióen Stoomdrukkerij Antoon Tielen 3wfdredacte^TIELEN ner lOoyoo/ verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 -f 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. mnd. (1.00 -f 5 ct. inc.k.) V 05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetalfog (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO' Dl jongste rijksbegroting heeft ons nog eens weer geleerd dat een rege ring geneigd is de gemakkelijkste weg te bewandelen om de rijks-eind jes aan elkaar te knopen. In het kader van de financiële politiek op langere termijn zal de overheid er naar streven de rijksuitgaven niet neer te doen stijgen dan de structurele groei van het nationaal inkomen toelaat. Voor de periode van 1965 tot en met 1967 schat het ministerie ie groei van onze nationale inkomenshuishouding op ca. f 470 mil joenper jaar. Voor het komende begrotingsjaar is men daar dan pl.m. f 35. - miljoen onder gebleven. Dit was noodzakelijk, omdat men het vorig jaar deze streep overschreden had. EN ANDERE DENKWIJZE Uij Wij mogen verwachten, dat de re- ring haar 'budget in de eerste plaats aanwenden voor uitgaven met zeer prioriteit. Het financiële denk- van de overheid volgt ech te een andere denkweg dan gewone trvelingen, want de regering wil oor die zaken die het hardst nodig lijn, een extra potje maken. Vanzelf - prekend moeten daarvoor extra in lasten worden gevonden. Op deze wijze lijkt het ons niet zo «lijk om de gewone uitgavenstij- ag parallel te doen lopen met de inicturele groei van het nationaal in- len. Het meerdere wordt dan als uitgave met hoge prioriteit gezien jauit een extra pot met een surplus- betaald. Hadden wij als par- ier nu ook eens de kans dergelij- li extra heffingen te doen als wij te mt komen! Voor de uitgaven met prioriteit zal sa aantal retributies en tarieven Kirden verhoogd. Hieronder vallen school- en collegegelden, de loods- elden, de keurlonen, de warenwet- ding, het kadastrale reüht, maar :i de P.T.T.-tarieven, die in 1965 réér met een 40-45 miljoen omhoog dien gaan. Daarnaast zal nog een ngenfonds worden ingesteld dat nog slordige 70 miljoen in de schat te moet brengen, zij het ook in een ipart wegenvak. NAAR PRIJSVERHOGING ligt in het kader van de Eu- ropese eenheidsgedachte voor de de overheid zijn toekomstig dastingheil zoekt in de indirecte «ffingen. Daarom willen wij de ver van tarieven niet principieel werpen. Reeds lang is daar echter Ie wens èn de toezegging aan ver dat deze wijziging in het hef- ingsbeleid gepaard zal gaan met ta riefsverlaging in de sfeer der directe elastingen. De verlichting aan dit front is nu eds duidelijk uitgesteld tot 1966. de overige heffingen gelijk 'jven, móet deze gedragslijn duide- jkuitlopen op prijsverhogingen. Ne- «n wij de moeite het lijstje van de woigenomen verhogingen nog eens »a te gaan, dan zullen wij zien dat BUDDEMEYEK chemisch reinigen grotestraat 95 waalwijk Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 IS©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©;? deze bijna alle het bedrijfsleven tref fen. Industrie en handel zouden slecht zijn in calculatie wanneer zij de toe nemende kosten van overheidsdien sten niet zouden doorberekenen aan 't publiek. NIEUWE SPANNING Bovendien geeft de regering met deze politiek aan de lagere publiek rechtelijke lichamen een vingerwij zing ook tot verdere tariefsverhoging over te gaan, zodat een deel van het maatschappelijk kostenpatroon zijn schaduw van een flinke stijging reeds nu op het pad van lonen en prijzen werpt. Elke pressiegroep in ons volk kan daaruit reeds nu zijn conclusies trek ken ten aanzien van te stellen eisen. Dit moet per saldo op nieuwe sterke sociale spanningen uitdraaien. Bijzondere aandacht moet ten deze gegeven worden aan het nieuwe we genfonds, ten behoeve waarvan een weggeld zal worden geheven. Van de zijde van ons beroepsvervoer wordt ons meegedeeld dat de overheid zon der een weggeld al met al reeds onge veer een miljard van het wegverkeer beurt Daarvan wordt blijkens de rijksbegroting ongeveer de helft ge bruikt voor verkeersvoorzieningen. Niettemin moet er nog meer uit die sector van onze economie worden ge haald. CAMOUFLAGE Het eenvoudigste zou nu zijn om de bestaande heffingen te verhogen. Dat zou ook de minste administratie kosten vragen. Om de zaak te camou fleren gaat de overheid er toe over een nieuwe heffing te introduceren, die speciaal voor de grote rijkswegen zal gelden. Die wegen zullen daarvoor speciaal moeten worden gemerkt. Dat betekent kosten. Er zal een nieuwe administratie moeten komen met speciale betalingsbewijzen en een daarbij behorend controle-apparaat. De kosten daarvan worden op ettelij ke miljoenen geraamd nog afgezien van de tijd, die van de weggebruikers wordt gevraagd om zich aan de con trole te onderwerpen. De nog aanvullende verheerlijking van het tolgeldsysteem doet de maat van redelijkheid helemaal overlopen. Wij zijn in Nederland nog maar am per van de klassieke tolheffing ver lost of men verstout zich dit systeem in een nieuw jasje opnieuw te pre senteren. Per saldo gaat het er op lijken als of wij twee categorieën weggebrui kers zullen ontmoeten in 1965, waar bij de niet door weggeld getroffenen zidh de moeite zullen getroosten aan de betaling van een 'bijdrage aan het wegenfonds te ontkomen. Welke ver- keersverschuivingen en de daarbij be horende problematiek en kosten zich daarbij zullen presenteren laat zich raden. BELASTINGVERLAGING De vraag werpt zich op of de aan gekondigde belastingverlaging niet wat voorbarig is aangekondigd. Im mers de regering moet op voorhand al andere heffingen invoeren. En dat terwijl een belangrijke zaak als de ontwikkelingshulp steeds verder in 't slop raakt. „Van de zijde van diverse VVV-di recteuren en hotelliers werd mij be richt, dat 1964 voor wat ibetreft het toerisme een topjaar is". Dit zei de heer J. A. Risseeuw, directeur van de Alg. Ned. Ver. v. Vreemdelingenver keer (ANVV) op een persbijeen komst in het hoofdkantoor te Den Haag. Volgens het CBS is in het eerste kwartaal van dit jaar het aan tal toeristen zelfs met 25 gestegen, vergeleken met 1963. Maar schattin gen en indrukken van de ANVV aan gaande het eigenlijke vakantieseizoen brachten het tot een toeneming van 15 Amsterdam en Haarlem vermeld den vermeerderingen van 13 en 33 pet., de buitenlandse kantoren gaven ramingen van 5-20 pet. De heer Risseeuw zag de gunstige weersom standigheden èn de sterk toegenomen propaganda-acties in het buitenland van de ANVV - door het verhoogde rijkssubsidie - als voornaamste oor zaken. Dat Nederland geen „goedkoopte- eiland" meer zou zijn moest de di recteur van de ANVV toch ontken nen, want „het is 'gelukkig in vele op- zidhten nóg!" zo riep hij uit. Het prijspeil stijgt immers niet al leen in óns land... Intussen geloofde hij niet dat de buitenlandse toerist bepaald alleen naar Nederland komt vanwege hier en daar lagere prijzen. Ons volk heeft een goede naam als betrouwbaar, vriendelijk.en behulp' zaam; onze hotellerie evenzeer. Redhtvaardige prijsverhogingen kunnen geen kwaad. Als een hotel- WEST- EN OOST- DUITSLAND Een jong West-Berlijns echtpaar tót de eerste passen gekregen voor ten bezoek aan Oost-Berlijn. Het whtpaar kreeg voorrang voor een be- giafenis van een familielid in de oos telijke sector. Ongeveer 400 andere Westberlijners die aanspraak kunnen wken op voorrangsbehandeling ont jagen later op de dag hun pas. Voor fee dringende gevallen - ziekte, huwelijk, geboorte of overlijden - "'nWest-Berlijn een speciaal bureau geopend. Voor alle overige gevallen Smgen donderdae zestien andere bu- K® °Pen. Op de eerste dag stelden !'®meer dan 32.000 Westberlijners i»lange rijen voor de kantoren op. Zij 'enden in totaal meer dan 36.000 aanvragen in. Verwacht wordt dat in °'aal 800.000 mensen van ide nieu- !e tegenheid om familie in de ^sector te bezoeken gébruik zul- en De regeling geldt alleen ,oor West-Berlijners, O'ostherlijners nog steeds niet naar het wes- Maria Anna K. (54), de advocate in kwade zaken uit Essen, is door de knieën; zij heeft donderdagmiddag in een uitvoerig verhoor tegenover de Amsterdamse politiechefs P. L. Land man en J. Valken verklaard, dat zij in oktober 1963 voor de gangster Do minas (gepakt voor de juwelenroof op de Heiligeweg) twee pistolen heeft gekocht. Zij wist dat daarmee gewa pende roofovervallen gepleegd zou den worden. De advocate zal nu, door deze bekentenis, voor de officier van justitie geleid kunnen worden ver dacht van medeplichtigheid aan de roofovervallen. De man, die destijds de pistolen leverde aan de moorde naars van de Italiaanse schoenfabri kant Bruno Colombo, wiens stoffelijk overschot op sinterklaasavond in het Amsterdamse Bos werd opgegraven, werd nooit aangehouden. Maria K. had voor de twee pistolen 500 marken betaald. Dit bedrag had zij van Dominas teruggekregen. Hoe Dominas aan het derde wapen is ge komen, was de advocate niet 'bekend. De advocate verklaarde dat zij al jaren door Dominas werd gechan teerd. Waarmee K. haar chanteerde is niet bekend. De statenloze, in Li- tauen geboren Petrus Dominas en de 21-jarige Gerlinde K., de dochter van de advocate, zijn donderdag al voor de officier van justitie geleid. Beiden zijn in hechtenis genomen. De juwelier Schipper van de 'Hei ligeweg heeft donderdag met verze- kerings-experts de sieraden 'bekeken, die de politie maandagmiddag in het Amsterdamse Bos heeft opgegraven. De totale waarde van de opgegraven sierraden bedraagt 28.000 gulden. De juwelier beweert dat er zaterdag voor 300.000 gulden is weggegrist. Tot dit bedrag is hij na een grondige inventa risatie gekomen. Alle stenen, die uit de etalage van de juwelierszaak aan de Heiligeweg zijn geroofd, zijn nog spoorloos. Vast staat, dat Balk tijdens de overval ook een briljant ter waarde van 87.500 gulden uit de etalage heeft gehaald. Ook deze steen is nog weg. De gangsters hebben zaterdag bij de overhaaste vlucht minstens één steen, ter waarde van 40.000 gulden verloren. Deze briljant kreeg de heer Schipper terug. eigenaar meent, 's morgens geen ei en koek meer bij het ontbijt te kunnen leveren, doet hij verstandiger dat wèl te doen en dan liever de prijs met een kwartje te verhogen. De toerist is op dat eitje erg gesteld en Neder- k land is nu eenmaal bekend om zijn lekkere koek. De heer Risseeuw waar schuwde voorts tegen beunhazerij op het gebied van logiesverstrekking, die kan onze naam in het buitenland veel schade doen. Daarom 'bepleitte hij met klem uit breiding van de 'bestaande verblijf s- accommodatie zowel in hotels en mo tels als in bungalow- en kampeerbe- drijven. De inkomsten van het buitenlandse toeristenbezoek zijn verbluffend snel stijgende. Kwam er in 1960 f 508 miljoen binnen, in 1963 was het be drag al gestegen tot f 770 miljoen en voor dit jaar mag men wel rekenen op ruim f 900 miljoen, die door de 'bui tenlandse vakantiegangers naar ons land zijn gebracht! Wat het binnenlandse toerisme be treft, het aantal vakantiegangers (2 dagen of meer) is naar raming met 10 pet. gestegen. Veel drukker dan anders was het aan het strand, in de badplaatsen, in de watersportgébie- den. Ook het kamperen nam sterk toe. VERDACHTE VAN OVER VAL IN DUITSLAND GEPAKT De Westberlijnse politie heeft j.l. woensdagavond de derde verdachte van de roofoverval op het hijkantoor te Epe van de Nederlandse Handel Maatschappij gearresteerd. De man, de 33-jarige Rotterdammer G. B., werd gepakt toen hij door de Oost- duitse politie als ongewenste vreem deling over de grens werd gezet. De overval werd in de nacht van 14 op 15 november 1963 gepleegd. De daders ontkwamen met 30 dui zend gulden. Op 5 december werden twee Duitsers gearresteerd. De offi cier van justitie te Zutphen heeft de utlevering van B. verzocht. Het 150-jarig bestaan van het Pro vinciaal Bestuur van Noord-Brabant in zijn huidige vorm, zal op 20 no vember in een korte plechtigheid wor den herdacht. De Commissaris der Koningin dr. C. Kortmann, heeft dit in een statenbijeenkomst meegedeeld. De herdenking zal plaatshebben, na dat Provinciale Staten op die dag de provinciale begroting voor 1965 zul len hebben afgehandeld. In de donderdag gehouden staten bijeenkomst is afscheid genomen van burgemeester J. Slot uit Eethen, die wegens zijn benoeming tot burgemees ter van Harderiberg de provincie Noord-Brabant gaat verlaten. De heer Slot had sedert 1958 voor de anti revolutionaire partij zitting in de Bra bantse Staten. Commissaris Kortmann bracht de heer Slot dank voor zijn in de Staten verrichtte arbeid. De Commissaris ty peerde de beer Slot als vertegenwoor diger van een minderheid in het ge west, die eebter een belangrijke in breng heeft gegeven in de beraadsla gingen van de Staten. De heer Slot zei, verheugd te zijn over de ruime plaats die in de Staten werd ingeruimd voor de minderheid. Hij zag daarin een uiting van een goede democratische gezindheid in de HOTELRAT STEELT TAS VAN MILJONAIR. Een hotelrat heeft uit de kamer van een Amerikaanse miljonair in Am sterdam een tas met 4000 dollar, sie raden en waardevolle papieren (totale waarde 25.000 gulden) gestolen. De tas werd in een andere hotelkamer leeg teruggevonden. De 46-jarige groot-industrieel F. E. Mac Donald heeft behalve de hnlp van de politie de medewerking van een detective-bureau ingeroepen. Er is een beloning van 2000 dollar uit geloofd voor inlichtingen en aanwij zingen, die kunnen leiden tot opspo ring van de inhoud van de tas. HET NIEUWE WEGGELD. Weggeld moeten 'betalen alle ge motoriseerde weggebruikers, die rij den op autosnelwegen (totaal 500 ki lometer), autowegen (totaal 600 kilo meter) en de aan te leggen wegen. De voorgestelde bedragen per jaar zijn volgens 'het wetsontwerp tot een rijks- wegenfonds, dat minister Van Aart- sen (Verkeer 'en Waterstaat) en mi nister Witteveen (Financiën) dinsdag bij de Tweede Kamer hebben inge diend 25 gulden voor motors, scooters en driewielige motorrijtuigen; 50 gulden voor personenauto's en auto's geschikt voor vervoer van hoogstens acht passagiers; 75 gulden voor alle andere motor rijtuigen. Als datum van ingang noemt het wetsontwerp 1 januari 1965. 'Het weggeld moet tegelijk met de motor rijtuigenbelasting worden betaald. Wie geen gebruik maakt van de - over enkele dagen nog aan te wijzen - autowegen, behoeft niet te 'beta len. De boete bij overtreding bedraagt iets meer dan het vereiste weggeld. Er kan ook per kwartaal worden be taald; dan zijn de bedragen 7.50, 15 en 22.50 gulden. Voor volgend jaar wordt een opbrengst van 73 mil joen geschat. „Ieder jaar opnieuw worden wij te leurgesteld in de hulpverlening van Nederland aan de ontwikkelingslan den, ondanks de mooie woorden van de regering en de politieke partijen. Dit is een gevolg van 'het niet willen aanvaarden van verantwoordelijkheid voor de hele mensheid. Het recht op een menswaardig bestaan wordt in theorie wel aanvaard, maar het blijft in de praktijk beperkt tot de eigen landgenoten. Omdat wij hebben le ren denken in nationale categorieën, is ons denken achterop geraakt bij de werkelijkheid. Ons denken over de internationale rechtvaardigheid moet leiden tot en versterkt worden door de daad. Het valt echter te betwijfe len of we al zover zijn, dat we vrij- Brabantse Staten. Ten slotte sprak 't scheidende statenlid zijn vreugde uit over het feit dat men in het algemeen, thans méér heenkijkt over sommige, in het verleden opgetrokken muren dan voorheen. De heer Slot verbond daaraan de wens dat dit zou mogen leiden tot versterking van de volks kracht in Brabant. willig een deel van onze welvaart willen wegschenken". Dit zei prof. dr. 'L. Janssen, hoogleraar aan de Ka tholieke Hogeschool, zaterdag op de stijlvolle herdenkingsbijeenkomst bij gelegenheid van de viering van het vijftigjarig bestaan van de Stichting „Mensen in Nood". Voordat de receptie een aanvang nam, maakte mr. H. Stark in zijn slot woord bekend dat de stichting efen bedrag van f 50.000 zal bestemmen voor de instelling van gehandicapte kinderen in Ruanda en f 25.000 voor het sociaal-medisch werk in Noord- oost-Brazilië. De stijlv.olle bijeen komst werd charmant omlijst door het optreden van 'het Brabants Kamer orkest o.l.v. Evert van Tright. REPARATIE-AFDELING VAN KLM KOMT ZONDER WERK De turbine motoren afdeling (Tur- ma) van de KLM op Schiphol, die zich nagenoeg uitsluitend bezighoudt met revisieopdrachten van de NATO, zal naar verwachting volgend jaar juli geen opdrachten meer hebben voor 'het ruim 350 man tellende per soneel. Het contract tussen de defen sie-autoriteiten en de KLM is niet verlengd. GROTE MEERDERHEID VOOR DIACONAAT OP CONCILIE. G. Bijna negentig percent van de con cilievaders heeft zich maandagmor gen uitgesproken voor het herstel van het diakonaat als een aparte functie in de Kerk. Met 1903 tegen 242 stemmen keurden zij de desbetreffen de passage in hoofdstuk 3 van het schema over de Kerk goed. „Aange zien diakens voor 'het leven van de Kerk zeer belangrijke arbeid kunnen verrichten, die nu in vele streken niet aan de beurt komt", aldus een sa menvatting van de goedgekeurde tekst, „moet het diaconaat in de toe komst als een afzonderlijke perma nente functie der hiërarchie in ere hersteld kunnen worden". De A.R.-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, J. Smailenbroek, zou pogingen van KVP, AR en CHU om tot één gezamenlijk stembusprogram ma te 'komen zeer toejuióhen. Hij pleitte voorts voor één reforma torische partij. Het samengaan van AR en CHU is een taak voor deze ge neratie, zei hij tijdens een forumbij eenkomst in Utrecht. Een grotere sa menwerking tussen de reformatori sche partij(en) en de KVP achtte hij van groot belang. CHU-senator prof. dr. J. van Hulst zou graag zien, dat AR en CHU be gonnen om enkele paragrafen op te stellen over zaken als 'onderwijs en sooiaal-economische kwesties, waar over beide partijen gelijke gedachten hebben. Een samengaan van beide christelijke partijen met de KVP acht te 'hij een verarming voor de Neder landse politiek, omdat de partijen dan punten uit hun beginselprogram zou den moeten schrappen. Zo staat in het beginselprogram van de CHU dat deze partij ernaar zal streven Neder land als chirstelijke natie in protes tantse zin te besturen. In praktische politiek zouden de drie partijen ech ter wél naar elkaar kunnen toegroeien. Directeur W. Perquin van het KVP partijbureau pleitte voor het zoeken naar het „juiste instrument", dat een maximum-inbreng van de christelijke waarden in de politiek mogelijk maakt. Het instrument, dat men op het ogenblik hanteert, is in een vroe gere periode gegroeid. Een partijfor matie op zuiver katholieke grondslag achtte de heer Perquin niet beslist noodzakelijk.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1