Herdenking 40-jarig bestaan Handelsavondschool Alles ZIEN en HOREN over gezellig kolen stoken Smidje Verholen en de rare alchimist Provinciaal nieuws IE SPIN mrnnmm dekkei DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 5 OKTOBER 1964 U BENT WELKOM! Breng een bezoek aan de V oorlichtingscaravan van de Stichting Vaste Brandstoffen. Met film, folders, haardmodellen en alle gewenste informaties wordt U volledig voorgelicht omtrent gezellig kolen stoken. STICHTING VASTI en 7 oktober 14.21 uur VREDESPLEIN WAALWIJK let mei gevraag Te kooj W..„ wikt h erf - Bel In Hotel Verwiel kwamen vrijdag avond 2 oktober, het bestuur en de leraren van de Dr- van Beurdenschool bijeen, om het 40-jarig bestaan van deze bekende Waalwijkse onderwijs instelling te vieren. Alvorens de voorzitter van het be stuur, de heer A. Meijs, 't woord richtte tot directeur en leraren, deel de hij mede, dat Deken Maesen en burgemeester Teijssen tot hun spijt niet aanwezig konden zijn wegens be zigheden elders. In 'n schrijven sprak de burgemeester zijn grote waardering uit voor het handelsonderwijs, zoals dit op deze school wordt gegeven en bracht hulde aan voorzitter en direc teur. Vervolgens heette de voorzitter al le aanwezigen welkom en maakte duidelijk dat deze avond toch wel een bijzondere achtergrond had de vie ring van 't 40-jarig bestaan van deze handelsavondschool, voortgekomen uit de reeds in 1907 te Waalwijk op gerichte z.g. Hanzecursus. Deze cursussten waren instellingen van de Katholieke Bossche Midden standsbond, waarvan de opzet was kennis van handel, administratie en van het zakendoen in het algemeen hij te brengen aan de houders van klein bedrijven. Men zou deze cursussen 'n soort middenstandsopleiding kunnen noemen, welke begon lang voor de Vestigingswet van 1937 het midden standsdiploma ging eisen. In 1967 zullen wij dus 't 40-jarig bestaan kun nen vieren van de afdeling Midden standsopleiding, welke jaren lang een soort ondergrondsleven heeft geleid, maar op 1 jan. van dit jaar weer als zelfstandige gesubsidieerde afdeling is herrezen. Jarenlang zijn de lessen aan de Waalwijkse Hanzecursus verzorgd door de heren Laarakker en Schoen makers, ook toen in 1924 deze cur sus werd omgezet in een Middelbare Handelsavondschool. Tot eerste di recteur werd benoemd de heer J. Sie- mer, welke deze functie uitoefende tot 1935. Daarna kwam de school te stan onder leiding van de huidige di recteur, de heer Van Well. De omzetting in 1924 had tot ge volg, dat voortaan ook vreemde talen werden gedoceerd. De school werd 'n 3-jarige handelsavondschool met ver- volgklassen voor de opleiding tot praktijkdiploma's. Pas later werd het instituut een 5-jarige. Het aantal leerlingen, dat in 't jaar van de omzetting 45 bedroeg, heeft thans het driehonderdtal bijna be reikt. Spreker meent te mogen con cluderen dat de belangstelling voor dit onderwijs bij de tegenwoordige jeugd zeker niet is verminderd. Res pect tegenover deze leerlingen en het huidige lerarencorps is zeker niet mis plaatst. Een extra woord van hulde gaat uit naar de vroegere leraren, die vaak onder de moeilijkste omstandig heden en tegen een karig salaris hun zware avondtaak met voorbeeldige ijver hebben vervuld. In dit verband herdacht de voor zitter de helaas zo vroeg overleden heer Engels, leraar Frans, en de ad ministrateur de heer Verhoeven. [oo.qos gzuo oba jejs óp jeejsaq sueqj uit 24 leraren. Als het aantal leraren en leerlingen de bloei van een school zouden aan tonen, dan zouden wij dit jaar een hoogtepunt kunnen noemen. Meer nog dan door het aantal wordt de bloei van een onderwijsinstelling be paald door de resultaten van dat on derwijs, die alweer niet alleen in be haalde diploma's behoeven te be staan. De heer Meijs spreekt dan de hoop uit dat over 10 jaar, bij het gou den bestaansfeest, 'n het aantal leer lingen en het aantal leerkrachten ho ven het tegenwoordige zal uitkomen en het is zijn vaste overtuiging dat dit zal kunnen,, omdat het gehele lera rencorps gezorgd heeft, en ook in de toekomst zal zorgen, voor degelijk onderwijs, gepaard aan een Christe lijke vorming van de jonge mens. Zijn medebestuursleden dankte de voorzitter voor de prettige samenwer king en voor de belangstelling, die zij steeds voor de school hebben getoond, in het bijzonder aan de heer Van Mill, die verreweg het langst zitting in het bestuur heeft. Verder ging zijn dank uit naar die (bestuursleden, die ons in al die jaren zijn voorgegaan de heren De Leijer, Van Liempt en Eijkelen- burg. l ot wethouder Van Heeswijk, die het gemeentebestuur op deze avond vertegenwoordigde, zei de heer Meijs, dat hij behoefte gevoelde om uiting van dankbaarheid te geven tegenover het gemeentebestuur voor de prettige contacten die het schoolbestuur heeft gehad met de gemeenteautoriteiten, doch vooral voor de steun, die het steeds van gemeentewege heeft mo gen ondervinden. In het bijzonder richtte de voorzitter zich tot de hui dige directeur. Hij stelde vast dat de heer Van Well bijna dertig jaren als directeur aan de school is verbonden en hoeveel avondwerk en ook vrije uren hij aan deze taak heeft gewijd. Hij memo reerde de vele functies die hij in het wetenschappelijk en sociale leven heeft hekleed en nog bekleedt. Diep respect heeft hij voor zijn persoon en voor zijn werkkracht, die hij 40 jaar heeft gesteld in dienst van het onder wijs en dus ook in dienst van zijn me demens. Hij heeft de school gemaakt tot een van de grootste van ons land. Hij is de grote voorvechter geweest voor 'het verkrijgen van subsidie voor de middenstandscursus. Voor dit al les mag een woord van dank niet ach terwege blijven. De voorzitter eindigde met de wens: Moge de Goede God hem de kracht en gezondheid schenken om eens met allen, die aanwezig zijn, het gouden bestaansfeest van zijn school te vie ren. Als bewijs van waardering over handigde 'hij namens het bestuur een kleine attentie. Na deze hartelijke woorden nam de heer drs. Jansen de gelegenheid waar om namens zijn medeleraren de di recteur te huldigen. Hij deed dit, door vooral de mens in de persoon van de directeur naar voren te brengen "U bent directeur, maar laat dit nooit voelen. U geeft leiding zonder dwang". Hartelijk dankte hij voor die lei ding en voor de prettige sfeer op school. Namens alle leraren biedt hij de volle medewerking aan. Wethouder Van Heeswijk aan het woord komend, zegt het een voor recht en eer te vinden namens de Bur gemeester de gelukwensen aan leer lingen, leraren en bestuur te mogen aanbieden. Hoge waardering heeft hij voor deze school, die in Waalwijk niet meer gemist kan worden. De vruchten, die deze school afwerpt zijn op alle gebied zeer groot. Niet alleen leerlingen uit de middenstand, maar ook uit de werkende stand worden hier opgevangen en vele hebben een goede sociale positie bereikt, dank zij dit onderwijs. Dit is het grootste compliment dat hij de school kan mee geven. Hij spreekt de hoop uit dat de directeur tot aan zijn pensioengerech- telijke leeftijd zijn krachten aan deze school mag blijven geven. Het Ge meentebestuur zal iedere medewer king blijven verlenen. In een kort geestig woord, de heer Van Well eigen, bedankt hij de ver schillende sprekers, maar moet toch de opmerking maken dat deze bijeen komst geen huldiging is van de di recteur, maar een herdenking van 't 40-jarig bestaan van de school. Hij dankt de heer Meijs voor de vriende lijke woorden en in hem het bestuur voor de hulp, die 'hij in deze jaren heeft ontvangen. De heer Van Hees wijk vraagt hij zijn dank aan het Ge- meentebestuur over te brengen. Zijn collega-directeuren in den lande be nijden hem om het feit, dat zijn school gevestigd is in een eigen gebouw. Dit kon alleen door de medewerking van 't gemeentebestuur. Ook op financi eel gebied is onze school een unicum. Het is de enige school die door de gemeente gesteund wordt voor cur sussen, die niet door het Rijk worden gesubsidieerd. Tot slot richt hij zich tot het lera rencorps. De heer Jansen bedankt hij voor de toegezegde medewerking. Hij waardeert dit ten zeerste en vindt de ze toezegging het mooiste geschenk, dat de leraren 'hem kunnen geven. Met nog een kort samenzijn werd deze herdenkingsbijeenkomst beslo ten. ook dit jaar wederom beslot», het kringconcours van rilt' 's-Hertogenbosch. ftt Naast het normale onze landelijke met zijn afdelings- en ins; "IT111 dressuur en B- en L.-springcÏÏf1' sen zal het nationale kakarkte dit laatste zomer-ruiterfestijn e Programma va» 1 KRINGCONCOURS IN DEN BOSCH. Traditiegetrouw wordt de grote rij der Brabantse concoursen-hippique iesuiji den opgebouwd uit enn drietal nummers, tw. open klasse span, open klasse tweespanne een concours eenspannen kik* door dames. gereie» Voorts een zwaar springen™, van een twintigtal gesLet» Is Brabantse Landelijke springc0!v naties, terwijl het „CpringcL? om de Grote Prijs van de S 's Hertogenbosch" wederom a», tanenstrijd zal inhouden tusse R ruiters 6Ste Bu^ '.■orden get" haar goec filing van e voor gr Kaamsdon] ie uitbreidn toegewezf 'over het ja s aanvankel ,"bouw ervan de wc Volksbelang grote V' burgem dat dit tot 15. Hier in, warei der verheug1 B. en W. .deelte va: in de Vee „Nieuw Sa l aan te ki inkopen van De Borst p. Kavelaars 111,970 m2) Helder (15 mot aantal Joor deze a ate uit de de woning ;eer zich be1 ,1 uitgeput i bouwgrond ■termijn zal worden me deelte van 1 tbreidingspli Om de bouw S mogelijk verlet sluit" de gr Klimop Wingerdst: Iraat, een Milaan a an bouwrijp B en 1 ïtten met a; bet uitbrei i van de e werd, tene: men, beslot' voorlopige e onteigenin verband met awe proviru rijksweg w id aan een .klaar ma die straks kruisen. Hit van 9.000 li de vacatu missie woo door het ankhuizen benoeming nr. G. J. I lid van i van school school te beschikking 3.775 voor I- en hulpm in met sc eren, voc f hele dagen je werkkring i onder nr. 4 i van dit bla 135 Smidje Verholen en de alchi mist hoorden twee schoten knallen, maar verder gebeurde er niets. Ze vielen niet van de muur en waren dus niet geraakt. Beneden op het plein trok de rook op en daar za gen ze de Zwarte Kludde liggen. De revolvers waren aan zijn han den ontgleden en hij zelf lag er roerloos bij. „O grutteckens?" riep de alchimist. „De suckel heeft sich selvers een blaauw boontj en door syn lyf geschooten?" En samen met de smid rende hij pijlsnel de ladder af. Doch toen bleek al gauw, dat de Kludde helemaal niet gewond was door schoten. Doch onbegrijpelijker wijze lag er wel een zware smidsha mer naast zijn hoofd. De smid nam de hamer en mompelde: „Ik geloof waarempel, dat iemand ons leven heeft gered door juist op tijd deze hamer te smijten. Wie zou dat ge daan hebben!" „Ik?" klonk toen een tevreden stem en uit 't poortje van een der bijgebouwen kwam Sterke Stef aangestapt. Nee maar, Stef? Ben jij het!" riep de smid verheugd. „En of ik het ben?" lachte Stef breed. „Ik was je achterna gegaan, toen je vanavond uit huis sloop. Je wilde me immers niet vertellen wat je altijd 's nachts deed, nietwaar! Daar wilde ik toch het fijne van weten en daarom ging ik je achterna. Ik deed precies het zelfde wat jij deed. Ik kroop op mijn buik het bos in, net als jij. Ik sloop naar het oude slot, ook net als jij. Het was allemaal héél gemakkelijk, HOE want ik hoefde alleen maar achter 't lichtje van jouw zaklantaarn aai te gaan. Ik zag toen wat die nare, zwarte kerel met jullie van plan was en toen vond ik, dat ik moest ingrij pen. Daarom smeet ik hem mijn zware hamer tegen zijn kop. Die hamer had ik voor 't gemak mee genomen, want je kunt nooit we ten waarvoor zo'n dingetje te pas kan komen 1LVER BRA ergrijs KON 4A1J0 Iraat 137 A, FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door JOHNSTON McCULLEY Vertaling Herman Antonsen „We zijn bijna aan de kamer van mijn oom," fluisterde ze. „Hij is nog wakker en zit te wachten of U gehoor hebt gegeven aan mijn ver zoek om hulp. Ik heb hem alles ver teld, maar hij wist niet, of ik er goed aan gedaan had. Hebt U een beetje geduld met hem alstublief. Hij is oud en kan niet veel doen." „Laten we hopen, dat hij niet te veel doet," mompelde Warwik. „Bent H bang?" „Ik ben nog nooit bang geweest. Maar ik weet graag wat me te wachten staat. Dit is een vreemd huis en de omstandigheden zijn ei genaardig genoeg „Hier zijn we er," fluisterde ze. „Zodra we binnen zijn, zal ik het licht aandraaien. We moeten zor gen, dat niemand ons hier ziet bin nengaan." Ze opende een deur en bracht hem er een paar passen doorheen. Het was stikdonker, want er scheen zelfs geen maanlicht naar binnen. Het meisje hield nog steeds zijn hand vast. Hij hoorde, hoe de deur achter hem sloot. En daarop fluis terde ze door het duistere vertrek: „Die heer is gekomen, oom. U kunt nu het licht wel aandraaien. Warwik hoorde het zachte knip je van een schakelaar Opeens was de kamer helder verlicht. Op die wijze zag John Warwik de Spin voor de eerste maal. III De nieuweling Het was een ruim vertrek. Tegen de wanden hingen een paar gewone schilderijen. Gordijnen, vloerkleed, alles was gewoon. Midden in de ka mer stond een grote, mahoniehou ten bureau-ministre. Daarachter zat een man op een draaistoel. Te genover het bureau stonden twee stoelen. In een hoek een boeken- rek, in een andere een paar kaart- registers. Dat was alles. John War wik zag op het eerste gezicht, dat de man een buitengewoon persoon was. Hij was breed en geweldig dik. Zijn hoofd was reusachtig en hij had een zware nek. Zijn witte haardos was verward, zijn ogen wa ren klein en doordringend scherp. Zijn dikke lippen trilden onophou delijk. Zijn wangen waren bleek en slap en zijn dikke witte handen lagen voor hem op het bureau. „Gaat U zitten," zei hij. Hij wees op een der stoelen en Warwik nam zijn hoed af en zet te zich neer. Hij bleef zijn rechter hand in zijn zak houden. Een snel le blik in het rond had hem geleerd, dat er nog een deur in het vertrek was. Er waren twee vensters. Geen meubels, waarachter iemand zich kon verbergen. Hij begon zich een beetje veiliger te voelen. „Silvia, je moogt wel heengaan, lieve kind," zei de man achter het bureau. „Je hebt je taak goed vol bracht en je wordt wel bedankt." Hij glimlachte tegen het meisje dat zijn glimlach beantwoordde. De laatste zin maakte wel geen prettige indruk op Warwik, maar hij 'trachtte die van zich af te zet ten. Met een knikje naar hem toe liep het meisje naar de andere deur. Ze deed die open en stapte een an dere, onverlichte kamer binnen. De deur ging dicht. Warwik gaf oren en ogen goed de kost. De man ach ter het bureau keek hem scherp aan. „Uw nicht heeft me meegedeeld dat ze in moeilijkheden. in gevaar verkeerde," begon Warwik. „Ik ben op haar briefje gekomen uit zucht naar avontuur." „Dat begrijp ik," antwoordde de man. „Silvia is een heel handig meisje., al is er nog veel dat ze niet weet." „Moet ik daaruit opmaken, dat ik hierheen gelokt ben". „Precies." „Vlei U niet met de gedachte, dat ik er niet op verdacht was. Ik was er op voorbereid." „En toch bent U gekomen?" „Men heeft me nooit van lafheid kunnen beschuldigen en ik ver wachtte, dat ik iets nieuws zou zien. „Juist! U verbeeldt uzelf, dat U alles zo wat al meegemaakt hebt". „Me dunkt van wel". „U hebt wel enige ondervinding mijnheer Warwik. Ja, ik ken uw naam. Mijn nichtje heeft niet de eerste de beste man in de val ge lokt. Ze had het op mijnheer John Warwik gemunt en op niemand an ders." „Ik voel me beslist gevleid." „Dat mag ook wel." De man keek hem een poosje doordringend aan en leunde achter over. „Ik zal U alles uitvoerig verkla ren. Ongetwijfeld zult U er belang in stellen. Trek uw overjas uit en maak het U gemakkelijk, want het kan wel een poosje duren. Neem een sigaar. In de hoek zult U een glas en een fles met whisky vin den. Bedien U. Maak U geen zor gen over die revolver in uw zak. U zult hem niet nodig hebben". Warwik kreeg een kleur, maar haalde zijn hand niet uit zijn zak. „De sigaren zijn uitstekend en de drank is niet vergiftigd", zei de man met een grijns. „Ik verzeker U, dat ik dergelijke ordinaire mid delen niet gebruik." „Ik geloof U wel. U schijnt me een origineel mens toe. Hij trok zijn jas uit, stak de re volver in zijn broekzak, stak een sigaar op en schonk zichzelf in. Hij deed het zo rustig, alsof hij bij een vriend thuis was. „Het doet me genoegen te zien, dat U sterke zenuwen hebt", zei de man. „Dat wist ik trouwens al". „Toch waar?" „U bent John Warwik, de tweede van die naam en de laatste afstam meling van uw familie. U hebt een goede opvoeding genoten. U bent een bekend athleet, een graag ge ziene gast en hebt veel vrienden en vriendinnen." „Juist." „U woont alleen op kamers met een Japanse bediende. U hebt de hele wereld bereisd. U hebt een half dozijn expedities meegemaakt, naar de Pool, de Sahara, Egypte, U hebt op grof wild gejaagd. 1) hebt overal avonturen gezocht „En er weinig gevonden." „Juist. weinig. Er valt niets nieuws meer voor U te doen." „Neemt U me niet kwalijk, maar dat wist ik al, voordat ik hier kwam. Hoe zit het nu met die moei lijkheden en dat gevaar Was dat allemaal bedrog?" „Juist." „Wat was dan uw bedoeling met me hierheen te lokken? Kom er mee voor de dag!" „U bent nog al haastig gebakerd, nietwaar? Ik vertel het U toch zo vlug me slechts mogelijk is. Let maar goed op. U hebt geen verwar- ten. U bent vrijgezel. U verlangt naar afleidingen U hebt geld no dig?" „Geld nodig?" „Zeker. Ik ben ingelicht. De we reld denkt, dat John Warwik een fortuin bezit. Ik weet toevallig an ders. U leeft al jaren van uw kapi taal en niet vanuw rente. U hebt ongelukkig gespeculeerd. U hen' door een paar vrienden geplunderd al wilt U dat misschien betwijfe len." 'a /nAMf, Pappie e-septem ons: heerlijke Roo Woensdag Waalwi die Verko a SCH00NM •ARïIKELï Schildersbed (wordt vei jrvolgd) 31 «lefoon 2i flasti-Color I

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 2