wAAlwijkse en lAnGstPAAtse couRAnt De landbouw en de E.E.G. n Balasting #ff# Optica Bogaerts SCHMELZER: Massale vlucht uit Oost-Berlijn X) DUW ion Ook nonchalance vraagt aandacht... VRIJDAG 9 OKTOBER 1964 85e JAARGANG No. 79 De rcho vNn het Zuióen Eijksche Stoomdrukkerij wa° Antoon Tielen hoofdredacteur JAN TIELEN f.jronummer 106968 7 Ójt blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.28 p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) J V 00 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling j (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) J Advertentieprijs: 11 cent per mm. [Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO1 coffie e 'kalen rkweek ons adts GISTERt RIE 732 aai les Beat tertuin, 287)1 is voorjai LBURG vloeroppe i kantor i aan euve' De Commissie van de E.E.G. is van plan, voorstellen bij de minis terraad van de E.E.G. in te dienen om de volledige verwezenlijking van de douane-unie in de Gemeenschap per 1 januari 1967 te berei ken'. Dat is het krantenbericht, dat alle agrariërs wel zullen hebben ge lezen. Er zullen in de komende weken tal van commentaren op volgen en daarom is het goed, dat wij ook eens trachten na te gaan, of land en tuinbouw belang hebben bij de verwezenlijking van genoemde voor stellen. Hoe is de situatie met betrekking tot de E.E.G. op het ogen blik? Betekenen de genoemde plannen een wijziging van die toestand? En zo ja, wat is daarvan te verwachten? DE POLITIEK BESLIST Op het ogenblik is de tarievenaf- jnaak in de nijverheid veel verder gevorderd dan in de landbouw. Ge middeld moet van alle tarieven voor industrieprodukten nog slechts 40 worden afgebroken om volkomen vrijhandel binnen de zes landen te lebben 'bereikt. Het is derhalve hele maal niet onwaarschijnlijk, dat men de voorgestelde versnelde af braak zal uitvoeren. Tweemaal 15% en een maal 10 en men is er al. En dat geeft echt niet zulke grote schokken, want het gaat om 15van het ta rief, Dat tarief bedraagt veelal een bepaald percentage van de waarde van het produkt. Men ziet, dat een verlaging met 15van 't oorspron- lelijke tarief echt niet zo'n grote sprong is. De plannen worden echter door- bist door de politiek. 'Het grote struikelblok is de Franse houding ten opzichte van Engeland. Zoals men rich zal herinneren wenste Frankrijk Ét, dat Engeland zou toetreden tot ie E.E.G., althans niet op de voor waarden die Engeland stelde. Daarom willen velen wachten met Bespreking van het plan tot na 15 drtober. Dan worden in Engeland verkiezingen gehouden. Men zal dan weten of daar de conservatieven aan de macht blijven, dan wel of de socia listen zullen winnen. Het was tijdens de thans regerende conservatieven dat de deur van de E.E.G. voor En gland dichtgeslagen werd. Daarom, ft om tal van andere reden, is van Engeland slechts een nieuwe stap te verwachten als de socialisten winnen. Hun liefde tot de E.E.G. zit wat die per. ECONOMIE EN POLITIEK Nu kan men vragen, waarom de rniver politieke kwestie, van Enge- Us toetreding moet heslissen over de aanvaarding van een zuiver eco nomische maatregel. Het antwoord is tweeërlei. Op de eerste plaats is het geen zui ver politieke kwestie. Engeland wilde indertijd wel in de E.E.G. komen, «aar het kon onmogelijk op één dag van zijn huidige stelsel overstappen opdat van ons. Engeland doet zaken opgrond van de wereldmarktprijs, vrijwel alles kan daar tegen zeer ge ringe rechten worden ingevoerd. Om te voorkomen dat de eigen boeren en tuinders daardoor platge walst worden steunt men hen met vele miljoenen. De Europese Ge meenschap daarentegen kent een bui tentarief. Dat moet ons een redelijke Prijs en dus een redelijk 'bestaan waar- borgen, maar dan zonder miljoenen wecte steun. Dat Engeland niet op 'korte termijn CP dit stelsel kon overgaan kwam niet 'Hem vanwege zijn traditie, maar ook door de band met het Britse Ge- Tenebest, de Verenigde Staten en tal van andere inkoop- en afzetgebieden. Op de tweede plaats mag men noodt vovgeten, dat de economie een middel •mn zijn om politieke beslissingen af v dringen. Wanneer Engeland in nog niet is toegetreden tot de G. zullen de grote 'landen, vooral rijk en Duitsland, beslissen of *'w ooit in komt. Dan telt onze al helemaal niet meer mee, om -e eenvoudige reden dat er voor ons een weg terug meer zal zijn. Feite- 's dat nu reeds het geval, alleen •1™ wii het nog niet allemaal. Eén °P de landen waarmee wij zaken eetl van ons daarvan echter wel De afzet van onze land- en tuin- 'bouwprodukten is reeds in zó sterke mate op de E.E.G. gericht (en reeds zo zeer van derde landen afgestemd) dat er voor ons reeds geen weg terug meer mogelijk is. Er is nog wel afzet in derde landen en die afzet is nog wel van grote betekenis, maar dan slechts voor enkele tuinbouwproduk- ten, óf, zoals bij vleeswaren, eieren, zuivel en slachtpluimvee, als veilig heidsklep. Gaat die veiligheidsklep op kritieke ogenblikken open (eieren), dan kan dat zeer gunstig werken. Het neemt echter niet weg, dat wij voor de grote hoofdzaak op de E.E.G. aangewezen zijn en dat geen zinnig mens kan zeggen waar wij zouden blijven als die afzet er niet was. Van daar dat men gevoeglijk alle voor en tegen kan overslaanzij is er en dat is de werkelijkheid. Bij het huidige tempo van tarieven- afbraak zou het tot 1970 duren al eer vrijhandel binnen de E.E.G. 'be reikt zou zijn. Dat betekent echter óók, dat alle chicanes die met name Duitsland, Frankrijk en Italië telkens weer uitdenken, tot dat jaar verlengd zouden kunnen worden. Het is duidelijk, dat een verkorting van deze lijdensweg met alle kracht nagestreefd dient te worden. Er zullen wel politieke bezwaren zijn, maar ten slotte is 'het denkbaar, dat men eerst de algehele economische eenwording bereikt en later pas de staatkundige. Ondanks alle gevaren en bezwaren zal men het daar op moeten houden. DIT ZOU HET GEVOLG KUNNEN ZIJN Als de volledige douane-unie in derdaad op 1 januari 1967 tot stand zou komen, zou men in twee jaar tijd óók de hele agrarische sector moeten vrij maken. Dat 'betekent o.m. één 'graanprijsregeling, één zuivelrege- ling met gelijke prijzen (dus geen melkprijs van 27 cent in Frankrijk), geen discriminaties bij pluimveehou- derijprodukten enz. Voor vele bedrij ven te mooi om waar te zijn. Daarom heeft de 'Duitse minister van economische zaken al roet in het eten gegooid door te zeggen, dat men dan tegelijk ook 't buitentarief moest afbreken. Herr Schmücker redeneer de klaarblijkelijk als volgt Als de E.E.G. zó snel afgebouwd wordt, krijgen mijn boeren het zó zwaar te verduren, dat ik ze net zo goed met een aan de wereldmarktprijs 'bloot kan stellen. Hun dood is dan wat sneller en dus minder pijnlijk. En ik 'heb het voordeel, dat de industrie nóg meer kan bloeien. Intussen is het zeer de vraag, of een Europese Gemeenschap zonder buitentarief voor alle. takken van nij verheid voordelig zou zijn. De be doeling van het buitentarief is niet een muur van protectionisme rond de zes landen te leggen, maar invoer te gen dumpingprijzen tegen te gaan. Men kan dus akkoord gaan met een herziening van dit tarief, mits het doelmatige werkende bedrijven in de E.E.G. vrijwaart tegen aanvoer op 'ba sis van afbraakprijzen. GEEN HEMEL OP AARDE Dit geldt ook voor land- en tuin bouw. Wat de tuinbouw 'betreft zou men rekening moeten blijven houden met wisselende afzetmogelijkheden, omdat het weer in verschillende lan den een rol speelt en er ook flinke teeltschommelingen optreden. Voor de akkerbouwbedrijven zou er weinig veranderen. De veehouderij zou wat zekerder zijn van goede afzetmoge lijkheden. Voorde varkens- en pluim veehouderij zou een volledige douane- unie per 1 januari 1967 een uitkomst zijn. Niet dat dan de hemel op aarde bereikt zou zijn, maar de gevaren van overproduktie zouden niet langer ons in zo sterke mate bedreigen als tot nu toe het geval was. Samenvattende kan men zeggen, dat het plan, zuiver economisch ge zien, onze instemming moet hebben. Naar verluidt zou men in Brussel in beginsel reeds overeenstemming heb ben bereikt. Het is te hopen dat dit inderdaad het geval is en dat men na 15 oktober snel tot resultaten komt. (Nadruk verboden) ELASTIEKEN KOUSEN STEUNZOLEN Grotestraat 220 WAALWIJK De fractievoorzitter van de KVP, de heer Schmelzer, heeft dinsdagmid dag in de Tweede Kamer tijdens de algemene beschouwingen over de be groting en miljoenennota de regering gevraagd om de belastingverlaging, die eerst op 1 januari 1966 zou ko men, een jaar en in ieder geval 'n half jaar te vervroegen. Hij vroeg ook meer leven te brengen in het beleid dat op spaar- en 'bezitsvorming is ge richt. De heer Schmelzer wees erop dat de regering thans een beleid voert dat gevaarlijk kan worden voor de gehele economie van 'het land. "Wij moeten oppassen niet in de computer economie terecht te komen". Hij zag het gevaar opkomen, dat de belangen van verschillende groepen in het 'be drijfsleven worden opgeofferd aan 'n jacht op overheidsbesparingen. Heeft de regering wel voldoende, respect voor die afzonderlijke groepsbelan gen? Hoezeer men ook het prijsbe leid kan waarderen, voor vele. be drijfstakken heeft het toch geleid tot verstarring, discriminatie en gebrek aan elasticiteit. De macro-economie moet niet zover gaan dat zij geen re kening meer houdt met de gedragin gen van levende mensen. De groei van het bedrijfsleven en de harmonische opbouw van de maatschappij komen dan beiden in gevaar, a'Idus de katho lieke fractieleider. Hij zei dat de KVP-fractie van me ning is, dat wij in dit land reeds in de gevarenzone verkeren. Een poging van de overheid om, zoals ons in de miljoenennota wordt voorgehouden het evenwicht te herstellen door toe nemende overheidsbesparingen met behulp van relatief stijgende belastin gen, schiet zijn doel voorbij. De heer Schmelzer herinnerde aan de verhoging van retributies, 'heffin gen enz. die buiten de dirökte 'belas tingen om gaan en waarvan de invoe ring van het rijkswegenfonds er eien is. De totale lasten worden daardoor dan toch maar weer met f 200 mil joen verhoogd. De heer Schmelzer kon de bedoelingen van het wegen fonds wel waarderen, maar de finan ciering zou nader moeten worden be zien. Hij liet uitkomen dat de goed keuring van de KVP voor dit soort lastenverzwaring afhankelijk zal wor den gesteld van de datum van ingang van de verlaging van loon- en inkom stenbelasting. De regering vergete niet, dat met die verlaging ook de zekerheid is ge moeid omtrent een stuk reële inko mensverruiming voor 1965. Dit laat ste werkt niet kostenverhogend en het is bij de aanstaande loononderhande lingen van betekenis. Tenslotte pleit ook voor belastingverlaging de meer evenwichtige verdeling van lasten, waarbij de verhoging van de AOW en de AWW tot een sociaal minimum een rol spelen. Het voorstel van minister Veld kamp terzake vindt 'bij de fractie veel waardering, maar de verhoogde pre mielast met name voor zelfstandigen in vrije beroepen, landbouw en mid den- en kleinbedrijf moet terdege worden overwogen. Zeer vélen in de ze groepen hébben de laatste jaren geen evenredig aandeel in de stijgende welvaart kunnen verwerven. Nu deze verfioging van lasten per 1 januari zal ingaan, is een belastingverlaging, die tegelijkertijd intreedt des te meer noodzakelijk. PREMIEDRUK DUBBEL ZWAAR De heer Schmelzer wees er nog op dat een verhoging van de inkomens grens voor de volksverzekeringen neerkomt op een dubbele verzwaring van de premiedruk. 'Hij vroeg om een verhoging van de inkomensgrens voor de kinderbijslag voor kleine zelfstan digen en om het meevallen van de premieverhoging voor de AOW met een half procent te doen resulteren in een verhoging van de uitkering met f 100. Voorts informeerde hij naar de po sitie van de woningbouw, die ook 'bij een nader beraad over de aanvulling van het programma de hoogste prio riteit niet mag verliezen. Tenslotte ging hij in op het vaak ontbreken van de mensélijke kant 'bij vele materiële beslissingen. Als symptoom zag hij het ontbreken van de woorden recre- atievraagstuk en maatschappelijk werk in de troonrede. Hij vroeg de re gering bereidheid om ook bij haar subsidiebeleid rekening te houden met het ontplooien van het particulier ini tiatief. Zelfs hij het veel bekritiseerde industrialisatiebeleid speelt, zoals de heer Schmelzer aantoonde, dit gebrek aan begrip bij de regering, ften moet immers daarbij niet alleen rekening houden met spreiding van industrie, maar ook met omstandigheden, waar in menige oude tak van bedrijf- ver keert. Bijzondere aandacht vroeg hij van het ka'binet voor de wenselijkheid van een levende sociaal-democratische de mocratie een zodanige ophouw en functionering van ons vrije onderne mingsgewijze produktiestelsel, dat dit ook, in medeverantwoordelijkheid en mede-bezit, door zo breed mogelijke lagen van ons volk wordt gedragen. Hierbij ging hij nader in op de posi tie van de landbouw en van het mid den- en kleinbedrijf. OPPOSITIE ZONDER ALTERNATIEF De 'heer Schmelzer kon de regering volgen, wanneer zij in de Troonrede laat uitkomen dat loonstijgingen thans aan begrenzingen onderworpen zul len moeten zijn, hij onderstreepte ech ter de uitspraak in de Troonrede over de 'bezitsvorming en de winstdeling, waarhij hij met name de aandacht vroeg voor de nieuwe voorstellen in zake vermogensaanwasverdeling. Zijn oordeel van de politieke si tuatie was als volgt: op een enkele uitzondering na, zoals onlangs hij 't Niet minder dan 74 Oostduitsers zijn er het afgelopen weekeinde in geslaagd naar het Westen te vluchten. In Berlijn wist een groep van 57 man nen, vrouwen en kinderen de vrijheid te bereiken door een vluchttunnel die later werd ontdekt en die, voordat hij werd opgeblazen, 'het toneel werd van een vuurgevecht. Bij die gevecht werd een Oostduitse Vopo-sergeant dode lijk gewond. Het Oostduitse regime heeft de Westberlijnse politie ervan beschuldigd de fatale schoten te heb ben gelost, de Westberlijnse politie echter verklaart dat zij niet actief bij de ontsnapping betrokken is geweest en dat de vlucht gedekt werd door particulieren die ook de tunnel groe ven. Inmiddels is gebleken dat stu denten die bij de ontsnapping behulp zaam waren, op de Vopo's hebben ge schoten. Het Westberlijnse stadsbestuur heeft toegegeven dat Westberlijners de vluchtpoging hébben voorbereid en de tunnel hebben gegraven. De ge heime gang lag vlak bij een vorig jaar gebruikte, ontdekte en opgeblazen vluchttunnel. De Westberlijnse Pim pernels groeven hun tunnel nu vijf meter naast de oude; zij begonnen op 29 april aan het karwei. Op West- berlijns gebied 'begon de tunnel in de kelder van een verlaten bakkerij in de Bernauerstraat, de uitgang op Oost- beriijns gebied lag 150 meter verder in de Sterlitzerstraat. Elders weken 17 mensen uit In Nedersaksen en Beieren slaagden tijdens het weekeinde zeventien men sen, waaronder een familie van vijf en een andere van vier personen, er in te ontsnappen. REM-débat, hebben de regeringspar tijen elkaar onderling en in de ver houding met de regering kunnen vin den. De oppositie daarentegen beeft zich nogal eens verzet tegen rege ringsplannen, zonder echter bruikba re alternatieven aan te bieden. De heer Schmelzer heeft nog eens met nadruk verklaard dat de structu rele problemen en verzoeken op fi- nancieel-economisch gebied en met betrekking tot de ontwikkeling van de maatschappij-structuur, die hij aan de regering had voorgéhouden, voor de vertrouwensband tussen haar én de KVP-fractie van grote 'betekenis zullen zijn. Namens de socialistische oppositie sprak dr. Vondeling. Hij miste een duidelijke 'bezielende visie op de maatschappij van morgen. Hij noem de het beleid onvast en opportunis tisch. Op menig terrein wordt volgens hem geen leiding gegeven aan de fei telijke ontwikkeling, maar wordt pas gereageerd als de harde feiten dit dic teren. Het weggeld van het rijkswegen- fonds wees dr. Vondéling volstrekt af. Wat het vraagstuk van de onderont wikkelde gebieden betreft was hij van oordeel, dat staatssecretaris Diepen horst „had moeten passen toen mi nister Witteveen de kaarten op tafel had geworpen". Naar zijn méning heeft oris land met het teleurstellende bedrag op de begroting voor dit doel aangetoond in grote zaken klein te zijn. Dr. Vondeling had kritiek op het onderwijsbeleid en kon geen 'begrip opbrengen voor het geringe bedrag dat de schatkist ter aanvulling van 't premietekort der AOW zal bijpassen. Hij prees het katholieke weekblad De Bazuin en de voorzitter van St. Adel- bert, dr. Nuyens voorde ondubbelzin nige woorden die zij hebben laten ho ren inzake de 'herziening van de uit spraak van het mandement van 1954. De heer Vondeling heeft in zijn rede de KVP vriendelijker behandeld dan de VVD, die 'hij enige malen met sarcastische opmerkingen om de oren sloeg. "De VVD weet hoe een haas een koe moet vangen", zei hij met een zinspeling op het liberale lid mevr. Haya van Someren. Hij vond dat de liberalen erg duidelijk zich met de REM hadden vereenzelvigd. "Men moet ook de schijn een 'beetje ophou den", aldus de heer Vondeling. Een 31-jarige Oostduitser, die drie maanden geleden vluchtte, keerde za terdag door de "dodenstrook" terug naar Oostduitsland en slaagde er in met zijn vrouw en twee zoontjes op nieuw het westen te 'bereiken. Het is de tweede maal in een maand tijd dat éen vluchteling terugkeerde om zijn gezin langs de grensversterkingen en mijnenvelden ook naar het westen te halen. jïi Juist „nonchalante" kleding moet van topklasse zijn. Alleen dan: nonchalance-met-allure... Ook dié kleding vindt u bij Kalter. Stoer van stof en snit, toch correct en soepel. Kalter brengt u uit de in ternationale herenmode-centra uit sluitend het beste. Onze collecties èn onze deskundige adviezen staan borg voor een voldoening- gevende besteding van uw geld. Daarom is Kalter uw aandacht waard. Nonchalante jassen met allure van 115.- tot 169.- UITVOER VAN AARDGAS zal de betalingsbalans in 1975 met één miljard aandikken. De minister van Economische Za ken, prof. dr. J. E. Andriessen, heeft maandag in Groningen gezegd, dat de uitvoer van aardgas in 1975 een gun stige invloed van één miljard gulden op de betalingsbalans zal hebben. Hij gaat hierbij uit van een export van vijftien miljard kubieke meter aard gas per jaar. Zonder het aardgas, al dus minister Andriessen, zou er meer invoer van energie nodig zijn bij een stijging van de behoefte. Een ver slechtering van de betalingsbalans, die dan het 'geval zou zijn, zal thans door het aardgas worden opgevangen. Mi nister Andriessen zei dit in een rede "enige aspecten van de energievoor ziening in Nederland" voor de com merciële club in Groningen. RUSSEN ALS HOTELRATTEN 'De Verenigde Staten en Engeland hebben op 29 september 'bij de Rus sische regering geprotesteerd tegen het schenden van de diplomatieke im muniteit van vier Amerikaanse en Britse militaire attaohé's door agenten van de Russische geheime dienst, zo is gisteren in Washington en Londen meegedeeld. Het incident deed zich voor in de nacht van 28 op 29 september in K'ha- borofsk in Siberië. De 'betrokken per sonen waren de Amerikaanse leger- attaché, de assistent-legerattaché en een assistent luchtmachtattaché als mede de Britse assistent-marineatta ché. De vier mannen, die zijn gesta tioneerd in Moskou, waren op weg naar Tokio.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1