wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couraiu Eens verkenner, altijd verkenner" Levensvatbaar Bij het zesde lustrum Van het Binnenhof ny tot beter (uit)zien ..veoftiaa/id "tot* VRIJDAG 9 OKTOBER 1964 85e JAARGANG No. 79 {Sfksche Stoomdrukker^ Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit biad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 10.23 p. mnd. (1.00+ 5ct. inc.k.) S V 03 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (by incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO' Zo ooit, dan hebben de woorden "Eens verkenner, altijd verkenner" het meest indruk gemaakt op 6 april 1941, toen ze na de Palmprocessie door aalmoezenier Lucker werden ge richt tot de Andreas Zijlmans Groep. Deze had juist tevoren het laatst in liet openbaar opgetreden in die palm processie. De bezetter was ook tegen deze vorm van vrije tijdsbesteding opge treden. Trapsgewijs werden de maat regelen genomen en tenslotte volgde een verbod. De Andreas Zijlmans Groep was jaar de ruimte achter de fabriek van Je fa. Gragtmans en Wiesman geto gen, waar voor het laatst in de oor log de horderoep klonk. Aalmoeze- aier verklaarde de beproeving van de oorlog voor de verkenners zo "On ze Lieve Heer heeft zijn wijze plannen over de hele wereld gelegd, ook over ons. Hij wil proberen of deze ver- kenners echt goud zijn of valse na maak". DeWaalwijkse verkenners waren echt goud. Activiteiten werden voort gezet in de vorm van de jongensgilde, toen oök dat verboden werd een wan- Jelclub "Avanti" opgericht. Nog vóór de bevrijding kwam een achttal leden van de groep illegaal tijeen en kort na het khaki van de Schotse Hooglanders verscheen ook let - weliswaar wat verschoten en niet goed meer passende k'hakivan Je verkenners in de Waalwijkse stra len. In die dagen, dat de Langstraat frontgebied was, hebben de verken iers heel wat werk verricht, onder ge vaarlijke omstandigheden. VROEG ERBIJ De Waalwijkse Sint Jan-parochie «as er vroeg bij geweest nog geen rier jaar na de start van het katholie ke verkennen in Nederland werd de Andreas Zijlmans Groep opgericht. Kapelaan Claassen had het initia tief genomen. Hij maakte de oprich ting door zijn overplaatsing naar Til ting niet meer mee. Kapelaan Van lierop zette diens werk voort en op 10 oktober 1934 werd, dank zij de medewerking van Deken Heezemans Je oprichting van de groep een feit. De leiding was in handen van een groepscomité 'bestaande uit drs M. holster, voorzitter, G. Verwiel, secre taris en Jud. Timmermans, penning- Als groepsleider fungeerde de heer H.Hoffmans. Hopman Hoffmans startte met een groep van 7 jongens °P de zolder van de St. Petrusscho- len. In mei 1935 was ook een welpen- lorde opgericht. In 1937 kon men Jank zij een f inanciële actie onder de bevolking naar de wereldjamboree in Vogelenzang. Dit jaar werd ook een voortrekkers- stam in het leven geroepen. Deze °aul Krügerstam kwam via een ka- "sortje bij oubaas W. de Graaff te- recht in een schuurtje te Besoijen. In 1338 kreeg men een buitenverblijf in Pet Pauwhome" aan de Roestelberg, een jaar later kreeg men zelfs een eigen 'buitenterrein. Dat gebied 'heeft men thans niet in bezit. In 1939 en 1940 be- Jndde men in de Stationsstraat, zo- J de stamhut als het verblijf boven e X Petrusscholen werden verlaten. OPBLOEI sinds De BEVRIJDING Na de tragische oorlogsjaren be- ee de de A.Z.G. een enorme opbloei, i waren twee groepen, drie welpen- °j®en een voortrekkersstam. e groep maakte moeilijke jaren 00r enerzijds was de huisvesting te f - Ee leiders werden vaak door e nuitaire dienst weggehaald. e gmep kwam daardoor niette- 10 kt meer handelbare proporties. e '"svestingsmoeilijkheden - men ls e in een kleine ruimte op de - werden Overwonnen 1 "e organisatie van het grote De jubilerende Andreas Zijlmans Groep "Alibabafeest" in 1951, dat de fi nanciële 'basis legde voor de bouw van een stijlvol hoofdkwartier aan de Winterdijk. Op 10 oktober 1954 betekende de opening van dit gebouw een prachtige viering van het 20-jarig bestaan. Kort daarna werd opnieuw een voortrekkersstam opgericht. Later bleek het daarmee moeilijker te gaan. De instelling van een groep zeever kenners loste deze moeilijkheid, n'l. de oudere verkenners vast te houden, op. De twee zeilvlets zijn de trots van de AZG. In het organiseren van feesten is de AZG steeds sterk geweest we denken nog met plezier terug aan het lentefeest Bibarium van 1947 en de samen met de St. Odagroep georga niseerde Putubajes (1958). Bij de viering van het zilveren ju bileum in 1959 werd de groepsleider onderscheiden met de gouden Ja- cobsstaf. In maart 1963 werd Aalmoezenier Lempens in de 'bloemetjes gezet, om dat hij toen 12 Vè jaar die functie ver vulde. De jubilerende groep, die zater dag en zondag verschillende feeste lijkheden op touw heeft gezet, zit nog steeds niet zonder moeilijkheden. Die zijn er echter om overwonnen te worden vinden de mensen, van de groep en dat gezonde en frisse stand punt maakt onze wens bij voorbaat al vervulbaar Andreas Zijlmans Groep, veel succes voor de toekomst! De huidige staf der Andreas Zijlmans Groep. Groepsstaf J. Lempens, Aalmoezenier, Michel J. W. Hooijmaaijer, Groepsleider. Staf welpenhorde 1 Mej. F. Vloemans, Akela, geassis teerd door de dames: J. Schoemans en N. Blonk. Staf welpenhorde 2 Mej. W. Schoemans, geassisteerd door de dames: A. van der Lee en M. Hulsen'boom. Staf junior-verkenners H. Verwiel, hopman, geassisteerd door de vaandrigs: L. van Roosmalen, J. Spapens, H. Heeren, J. v. Wees. Wildevaartafdeling Arn. Nijssen, schipper, A. Ijzer- mans, stuurman. Het groepscomité bestaat uit de heren P. Lenglet, arts, voorzitter, Arn. J. Verwiel, secretaris, J. de Waal, pen ningmeester. De vraag of jeugdbeweging, in welke vorm dan ook, noodzakelijk is, is reeds sedert lang volmondig met ja beantwoord. De vorm waarin, is steeds een moeilijkheid geweest. Die moeilijkheid bestond echter niet voor de Verkennerij; want deze beweging heeft, ondanks een sterke traditionele gebondenheid, altijd bewezen levens vatbaar te zijn. Daarom is het dan ook mogelijk nu het dertig-jarig bestaan van de Andreas Zijlmans Groep te meren. Bijna twintig jaar hiervan maakte ik van zeer nabij mee. Aan mij is het niet een historisch overzicht te geven. Ik kan wèl zeggen dat ik nooit een echt dieptepunt, zoals iedere vereni ging of organisatie kent, in deze ja ren heb meegemaakt. Natuurlijk wa ren er soms vele en grote problemen, vooral wat betreft de huisvesting en leiding, maar steeds werden deze op gelost. En als wij dan nu deze dertig jarige bekijken, dan is het vanzelf sprekend dat de leiding van de Groep wel wat trots is en dat zij in de juiste stemming is om dit feest goed te vie ren. De leiding, met reeds vele jaren de altijd actieve groepsleider M. Hooy- maayer aan het hoofd, heeft het ge presteerd de A.Z.G. levend te hou den. Op het juiste tijdstip heeft men vernieuwingen aangebracht en men blijft steeds zoekende naar verande ring en verbetering, om de AZG meer aan te passen aan de moderne, tech nisch ingestelde jeugd. Het Nationale Hoofdkwartier zegt dat de vernieuwing van de Verken nersbeweging moet uitgaan van de peripherie, dus van de groepen uit. Ik mag zeggen dat de groepsleiding van de AZG dit al lang probeert te beiverkstelligen. Het Groepscomité tracht ook zo veel mogelijk in deze richting mee te werken, en onze pen ningmeester vindt altijd weer een mo gelijkheid om de grote kosten te dek ken, die aan verbetering en verande ring verbonden zijn. Feest kan en mag er dus met reden gevierd worden want de AZG groeit en bloeit! Dank aan de vele leidsters en lei ders, die dit voortbestaan steeds weer mogelijk hebben gemaakt met de in zet van al hun krachten, met de op offering van veel vrije tijd 'en met heel veel geduld en naastenliefde. De dertig-jarige A.Z.G. is een voorbeeld voor velen een bewijs hoe met enthousiasme en stoer volhouden iets bereikt kan worden! Leiders en leidsters hartelijk dank hartelijk gelukgewenst en veel succes in de komende jaren! Verkenners van de wilde vaart PROGRAMMA ter gelegenheid van het 30-jarig jubileum van de ANDREAS ZIJLMANS GROEP. Zaterdag 10 oktober 1964. 14.30 uur Officiële opening der feestelijkheden met een vlaggen- parade op het Raadhuisplein. Hieraan wordt deelgenomen door de "Jeroen Bosch" verkennersdrumband en verken- nersgroepen uit Waalwijk en omgeving. 15.00 uur Aanvang van het grote jubileumspel voor alle welpen en verkenners uit Waalwijk en omgeving. Het centrale punt van dit spél is gelegen op de rolschaats'baan, nabij het Vredesplein. 17.30 uur Sluiting van de middag en strijken der vlaggen op het Raadhuisplein. 20.00 uur Taptoe voor ihet Raadhuis door de "Jeroen Bosch" ver kennersdrumband Zondag 11 oktober 1964. 10.00 uur Plechtige Hoogmis, gecelebreerd door de groepsaalmoe- zenier, de Weleerw. Heer J. Lempens. De gezongen Mis zal worden uitgevoerd door het parochieel koor o.l.v. de heer G. Duijvelaar. Tijdens de consecratie zal de Jeroen Bosch drumband een bazuingroet brengen 11.15 uur Ontbijt voor de leden van de groep. 12.30 uur Gelegenheid voor belangstellenden tot feliciteren. Deze receptie heeft plaats in het hoofdkwartier aan de Winter dijk. 15.00 uur Behendigheids-race voor de, gehele jeugd van Waalwijk. De inschrijving aan deze race geschiedt via de scholen. Zaterdag 24 oktober 1964. 20.00 uur Reünie voor Winterdijk. oud-stafleden in het hoofdkwartier aan de nog lang een zeer goede vaart! Verkenners steeds een zonnig spoor! Welpen jacht! een voortdurende goede P. J. A. Lenglet, Voorzitter Groepscomité. Wanneer ik als groepsleider van de jubilerende Andreas Zijlmans Groep bij hét 6e lustrum uiting geef aan mijn gevoelens, dan is dit enerzijds, die van dankbaarheid en anderzijds, die van bezorgdheid. Dankbaarheid, jegens allen, die in de loop der vele jaren hun diensten aan de groep verleenden. Dankbaar heid voor de steun, die de groep mocht ontvangen van kerkelijke-, par ticuliere- en overheidszijde. Dank baarheid tot de huidige staf van lei ders en leidsters, die in deze zo veel eisende tijd met eerlijk 'enthousiasme succesvol hun vrijwillige brengt. taak vol- Bezorgdheid voor de toekomst, niet uit vrees voor wat brood-etende pro feten over het verkennersspel publi ceren, maar uit verantwoordelijk heidsgevoel om het waardevol ver kenner sspel in onze samenleving te doen handhaven. Daarvoor is zetfcritiek belangrijk, waakzaamheid tegen verstarring noodzakelijk en de steun van de ge meenschap onmisbaar. Juist in deze tijd vol critiek moeten wij fouten onder ogen durven zien, én WENS DER BISSCHOPPEN Het Nederlands episcopaat heeft bij de katholieke vakbonden aange drongen om hun organisaties ook open te stellen voor niet-katholieken. Aan het lidmaatschap van deze niet- katholieken mogen dan geen 'beper kingen worden opgelegd, mits deze niet-katholieken het doel en de grondslag van de bond onderschrij ven. Bij het Nederlands Katholiek Vak verbond (NKV) wordt in dit verband bestudeerd wat de consequenties kun nen zijn van deze volledige lidmaat schapsrechten en -plichten voor niet- katholieken. Met name wat 'betreft de praktische gevolgen van de rechten van de niet-katholieke leden, de chris telijke vorming binnen het NKV en de eventuele propaganda onder niet- katholieken. GEEN EMIGRATIE-COMMISSARIS Omdat de [belangstelling voor de emigratie sterk is afgenomen, wordt het bureau van de commissaris voor de emigratie bij het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid opgeheven. Dit bureau wordt nu ondergebracht bij het directoraat-generaal voor in ternationale zaken als directie voor de emigratie. De plaatsvervangend com missaris voor de emigratie G. D. J. Kraan is benoemd tot plaatsvervan gend directeur-generaal voor interna tionale zaken. Het directoraat-generaal voor de volksgezondheid wordt verdeeld in twee directies directie gezondheids bescherming o.l.v. dr. R. J. H. Krui- singa en directie gezondheidszorg o.l.v. dr. P. C. J. van Loon. er het juiste voor in de plaats weten te brengen. Niet alleen oude gebouwen afbre ken, maar er iets voor in de plaats brengen, dat is positief te werk gaan. Verstarring in het oude maakt het spel wereldvreemd aan de heden daagse jongen. Het verkennen moet 'eigentijds" zijn; dit kan wanneer de leiding progressief te werk gaat. De steun van de gemeenschap zal ook voor de toekomst onmisbaar zijn. Het jeugdwerk mag zeker niet aan de aan dacht van de overheid voorbij gaan en hun waardering voor dit zo nood zakelijke belangrijke werk hopen wij weer te vinden in een sterke daadwer kelijke steun. Jeugdwerk is geen hobby van een kringetje idealisten, maar een nood zaak van deze tijd. In onze huidige samenleving een onmisbaar iets. Zo zullen wij de toekomst willen ingaan en door deze gevoelens te ver wezenlijken blijft de Andreas Zijl mans Groep nieuw 'en aantrekkelijk voor de jongen van nu en van de tijd die komen gaat. Michel J. W. Hooijmaaijer, Groepsleider. De algemene politieke en financi ële beschouwingen in de Tweede Ka mer zijn begonnen. De politieke kant van de zaak is er al voor een groot deel af immers het enige punt waardoor de samenwer king tussen de VVD en de christelijk democratische partijen in gevaar zou kunnen worden gebracht, de REM-af- faire is achter de rug. Daarom zijn we van de politieke in de financiële sfeer terechtgekomen en de belangrijkste zaken bij het de bat waren dan ook de aangekondigde belastingverlaging, de verhoging van de A.W.W en A.O.W.-uitkeringen èn de premies daarvoor, het ontwik kelingsbeleid, de industrialisatie en 't middenstandsbeleid. De aangekondigde belastingverla ging kan op één belangrijk punt aan vaardbaar worden genoemd in zo verre de middengroepen, die het slachtoffer dreigen te worden van de verhoogde A.O.W.-premie, erdoor worden verlicht.. Ook de lagere in komensgroepen hebben recht op de aangekondigde verlaging. Een open vraag is het of de totali teit van de verlaging wel zo verstan dig is, nu blijkt, dat de regering langs een omweg een en ander terug wil ha len. We denken hierbij aan het weg geld 'en de verhoging van de college gelden en de bijdragen van de ouders voor het kleuteronderwijs. De verhoging van de collegegelden is inkonsekwent, in zoverre zeven jaar geleden deze gelden werden verlaagd en men meer en meer aan een studie- loon gaat denken. Voor de meeste studenten compenseren de verhoogde studietoelagen deze verhoging. Een kwestie van broekzak/vestzak poli tiek voor de overheid dus. De verhoging van de bijdragen voor het kleuteronderwijs is toch wel al te drastisch van 12 tot 30 gulden. Dat betekent verhoudingsgewijs de helft meer dan de geruchtmakende pierprijs van Zwolsman. Als minister Bot werkelijk de 445.000 keer 18 gulden nodig heeft, dan moet het maar een beetje minder met de belastingverlaging, dunkt ons. Nog een andere zaak houdt nauw verband met de voorgestelde belas tingverlaging, n.l. de ontwikkelings hulp. In april 1963 sprak de Tweede Ka mer als zijn wens uit, dat de ontwik kelingshulp belangrijk uitgebreid zou moeten worden. Dat was toen deze hulp van 0,7% van het nationale inkomen in '62 was gedaald tot 0,53 in 1963. Inmiddels is het percentage nog verder teruggelopen 0,42 in 1964 en voor 1965 heeft Minister Luns 0.45 uitgetrokken oftewel 250 miljoen gulden. Goed, de gelden die inmiddels grotere internationale organisaties ter beschikking worden gesteld, (Ver enigde Naties en Ontwikkelingsfonds E.E.G.) zijn niet eens gebruikt. Dat betekent nog niet, dat daarin een ex cuus gevonden kan worden om niet naar nieuwe wegen te zoeken voor de ontwikkelingshulp. Waarom nu niet de gedachte van hulp via internatio nale organisaties los gelaten of meer overschakelen op rechtstreekse Ne derlandse hulp aan bepaalde landen? Of zijn onze ambassadeurs in de ont wikkelingslanden zo weinig op de hoogte, dat zij niet eens projecten kunnen vinden? We kunnen niet aan de indruk ontkomen dat vele van deze ambassadeursposten krachtens het be ginsel van erfopvolging door stam houders van degelijke liberale fami lies worden bezet. Ook de K.V.P.-gedachte van hulp aan het ontwikkelingswerk, dat door missie en zending naast het evangeli satiewerk wordt verricht zou best met wat meer élan door de kamerfractie verdedigd kunnen worden, We heb ben de indruk, dat de K.V.P.-woord voerders niet dan node deze door de buitenlandse commissie van de partij uitgewerkte gedachte in de Kamer naar voren brengen. We vinden met de heer Schmelzer, dat de belastingverlaging vóór 1966 moet doorgaan. Maar mogelijk een beetje minder om andere belangrijke zaken uit te kunnen voeren. De rcho van het Zuióen Andreas Zijlmansgroep bestaat 30 jaar VAN MAAREN-glazen met'nVANMAAREN- montuur... Een bril waar een NAAM achter staat. Reeds vanaf f 9.25 krijgt U zo'n klasse-montuur met de volledige, spreek woordelijke VAN MAAREN-service. BREDA N. Ginnekenstraat 23, tel. 38370 TILBURG Markt 32, tel. 25253 DEN BOSCH+ EINDHOVEN AHELMOND VENLO

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5