VLIJMEN De toestand in de industrie Smidje Verholen en de rare alchimist DE SPIN uime 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 12 OKTOBER 1964 Nieuwkuijk Elshout Capelle DE PIER WEER EEN GULDEN' «asiuancta a: slagersv ees m< it-slaap angebo UDEXPO 1964 GEOPEND. Zaterdag 10 oktober om 5 uur werd de Vlijmense Udexpo 1964 offioieel geopend. De voorzitter van het actie-comité de heer van de Meerendonk wenste op de eerste piaats de heren Geestelijken, wereld-autori teiten, mevr. en Burgemeester Schweitzer en genodigden hartelijk welkom. Hij dankte allen die hebben meegewerkt om deze U- dexpo tot stand te brengen en wilde in het bijzonder dank brengen aan de., 'heren Kuijs, de Vaan en Nicols, en verder .de dames en heren die hun werk nog moeten verrichten bij het vermakelijkheidscentrum. Tot slot hoopte hij dat Udexpo 1964 net zo gunstig moge zijn als in 1961. Hierna volgde de officiële opening door Burgemeester Mr. Schweitzer. Spreker was in 1961 hier nog niet, toen opende Bur gemeester J. Hoefnagel de Udexpo. Wel weet ik, aldus de burgemeester, dat het zelfde comité déze Udexpo Weer organi- seerde én hij brengt alle lof aan de heren v. d. Meerendonk, de Vaan, Kuijs en Ni- cols. De toneelvereniging Utile Dulci, die 43 jaar bestaat, heeft naast het nuttige ook aan vermaak gedacht. In 1961 werd door Utile Dulci, die toen 40 jaar bestond en de Udex po organiseerde, van de opbrengst een groot bedrag afgegeven voor een cultureel cen trum, dat voor Vlijmen hard nodig is, maar waarvoor een aanzienlijk kapitaal nodig zal zijn. Het gemeentebestuur is hiervoor dank baar en hoopt dat ook nu de Udexpo zal slagen. Wat de tentoonstelling betreft, van morgen heb ik even rond gezien alle lof voor de Vlijmense middenstanders voor wat die ook nu weer gepresteerd hebben en ook het vermaak met grote artiesten zal veel bijdragen tot het slagen, zowel voor de ini tiatiefnemers als voor de middenstand. Nadat de erewijn was aangeboden be zocht men de stands en ieder was vol lof over wat getoond werd. KAMPIOENSCHAPPEN 1964 DE REISDUIF. Vitesse duif-kampioen. 1 W v Raven- steijn, 2 G v d Wiel, 3 Th v Overdijk. Hok- kampioen Vitesse: 1 W v Ravensteijn, 2 v d Heuvel, 3 G v d 'Wiel. Duif-kampioen midfond: 1 W v Raven steijn, 2 B v Esdonk, 3 P Vermeulen; hok- kampioen midfond: 1 B v Esdonk, 2 W v Ravensteijn, 3 Nic v Dal. Duif-kampioen fond: 1 J v d Heuvel, 2 J Kivits; hok-kampioen fond: id. id. Duif-kampioen jonge duiven: 1 J Kuijs, 2 H Boom, 3 P Diepstraten; hok-kampioen jonge duiven: 1 H Boom, 2 Th v Overdijk, 3 P Diepstraten. Kampioen-generaal: 1 B. van Esdonk, 2 'W. van Ravensteijn, 3 J. Ki vits. Kampioenschappen dé Kleine Kring De Kleine' Kring, Drunen, Nieuwkuijk, Heivoort, Haarsteeg en Vlijmen, die geza menlijk aan de vluchten van dé Brab. Bond deelnemen, houden onderlinge kampioens- vluchten, waarvan de uitslag is als volgt Vitesse duif: 1 G v d Sande D, 2 A Me lis D, 3 v d Heuvel V. Midfond duif: 1 W v Ravensteijn V, 2 P Vermeulen, 3 B v Esdonk. Jongeduif kampioen: 1 H v Beijnen Ha, 2 Fr v Bladel Ha, 3 C v Boxtel D. Fond-duif'kampioen: 1 C v Heivoort H, 2 M de Brouwer D, 3 A v Son D. Generaal kampioen: 1 Cv Heivoort Ha, 2 Th v Overdijk V, 3 P Vermeulen V. Een 7-tal bekers zullen worden uitgereikt op de tentoonstelling van de Kleine Kring, die op 19 en 20 december te Nieuwkuijk zal worden gehouden. De Kleine Kring zal een cpntact-avond houden voor leden op, 29 febr.'1965, eveneens in Nieuwkuijk. UITREIKING DIPLOMA'S LAND- EN TUINBOUWSCHOOL Belangrijke rede van Ir. Slits. Opvallend veel belangstelling. Dat was de algemene indruk die bij de diploma-uitrei king overheerste. Ook de voorzitter van de bijeenkomst, Mr. Sdhweitzer, burgemeester, gewaagde daarvan in zijn openingswoord. Hij gaf daarvan tevens een verklaring. Was het voorheen zo, dat alleen de ouders van de geslaagden werden uitgenodigd, ditmaal was aan allen een uitnodiging verzonden. Om meer gelegenheid te geven voor contact tus sen ouders en leraren werd een aparte ou deravond georganiseerd en de ervaring heeft geleerd dat dit wordt gewaardeerd. Niet ten onrechte daarom wees de voor zitter op de hechte banden tussen ouders en school, Hij memoreerde het gunstige ver loop van de eindexamens, benevens een op vallend groot aantal aanmeldingen voor bet nieuwe schooljaar. Aan directeur en leraren werd dank gebracht voor hun ijver en toe wijding die ongetwijfeld er toe hebben bij gedragen aan de mooie resultaten. Hartelijk welkom heette de voorzitter Deken F. Werner, de voorzitter v d kring 's-Bosch van de NCB ,de voorzitter van de kring Langstraat van de NCB de heer J. v. Horen, voorzitters van de afdelingen 'NCB en tuinbouwverenigjngen, leden commissie van toezicht, vertegenwoordigers der ouders en geslaagden. Ln het bijzonder heette hij welkom de 'heer Ir. H. Slits, rij'kstuinbouw- consulent voor N.-Brabant en sprak er zijn reugde over dat dat hij bereid was een voor dracht te houden over de ontwikkeling var. de tuinbouw.. Hierna verkreeg ir. Slits het woord. Na eerst een onderscheid gemaakt te hebben tussen de voedingstuinbouw waar toe voornamelijk de groenten en fruitteelt gerék^jd moet worden en de sdertuin, ging de heer Slits nader in op het punt: hoe het oorspronkelijk was. Hierbij werd ver terug gegaan in de geschiedenis. De invoering van enige akkerbouw moet worden gezien als het begin van een inténsivdërdngsverschijnsel. Het ligt voor de hand dat deze eerste ont wikkeling van de tuinbouw zich voltrok op het gemengd bedrijf. Klein fruit in de vorm van bessen, frambozen en aardbeien, als mede bonen en spruiten vormden in de vo rige eeuw 'het voornaamste deel van de tuin- bouwprodukten. Na de groenteteelt werd ook uitvoerig aandacht geschonken aan de fruitteelt. Het tot ontwikkeling brengen van een modern fruitteeltbedrijf, aldus spr. ligt nog moeilijker dan van een groententeelt- bedrijf. Voorwaarden voor een modern fruit teeltbedrijf zijn een veel grotere oppervlak te grond en de grotere investering mede op het oog op risico's. N.-Brabant heeft een oppervlakte van pl.m. 300 ha boomgaard, waarin weinig uitbreiding zichtbaar is. De teelt van klein fruit en groenten neemt voortdurend toe.. Het is voor tuinders zeer moeilijk een eigen bedrijf te beginnen. Ir Slits wijdde ook nog enkele gedachten aan de contractteelt, zoals die de laatste ja ren t^f ontwikkeling is gekomen. Voor de tuinbouw opent deze ontwikkeling geen bij zonder aantrekkelijk perspectief. Ook werd aandacht besteed aan het veilingwezen en de kassenbouw. De veiling van Breda en Eindhoven hebben samen twee derde deel van de afzet van de Brabantse tuinbouw. Met betrekking tot de sierteelt kon worden vastgesteld dat hier ruime toekomstmoge lijkheden liggen. Met de beste wensëfi aan de geslaagden beëindigde Ir. Slits zijnzeer in teressante voordracht. VANDAAG OPENING LEVENSSCHOOL. Vandaag zal het nieuwe gebouw voor de Katholieke Levensschool van Drunen en om streken, die in ons kerkdorp is gebouwd, in gebruik worden genomen, om op latere da tum officiëel te worden geopend. In 1956 is men fn het patronaat te Nieuwkuijk begonnen en in 't begin leidde de school maar een kwijnend bestaan, dat door deken Rooyackers uit Drunen, met be hulp van Ir. van Lauwers in '57 krachtig werd doorbroken en de heer v. d. Heijden later tot directeur benoemden. Hij begon met 18 leerlingen, nu telt de school er 90, die komen uit Vlijmen, Dru nen en Heusden. De school is een modern gebouw, goed geoutilleerd op elk gebied en kost ongeveer f 250.000 en is een igrote aanwinst voor bet oostelijk deel der Langstraat en Heusden. TWEE NIEUWE VROUWE LIJKE BURGEMEESTERS Mevrouw Smulders-Belien in Oost- West- en Middelteers is niet langer de enige vrouwelijke burgemeester van Nederland. De kroon heeft nog twee andere vrouwen benoemd tot burgemeester. 'Het zijn mevrouw F. van der Wal-Duyvendak uit 'Haarlem, die naar Geldermalsen gaat en me vrouw C. M. 's-Jacobs-des Bouvrie uit Wassenaar, die in het ook in Gel derland gelegen Leersum is benoemd. De vrouwelijke burgemeester is meer dan 18Vè jaar in Nederland een uni cum geweest. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door JOHNSTON McCULLEY Vertaling Herman Antonsen „Dat hangt van uw eigen handig heid af. U bent graag gezien in de grote wereld. U kunt komen, waar U slechts wilt. Wie zal U verden ken. als U het maar handig aan legt? Uw vijanden denken, dat U nog geld genoeg hebt en vragen zich af, hoe ze het afhandig kun nen maken. Wie zou John Warwik ook ervan verdenken, een gentle- man-dief geworden te zijn?" „Maar als ik lid word en mijn orders van U moet krijgen en de buit moet komen brengen. dan zal )Dr ik hier toeh vaak moeten komen. en. „O, dat is gemakkelijk te rege len," zei de Spin. „U kunt alleen werken, zonder medewerkers. Ik beraam de plannen. Mogelijk zult U nooit een der andere medewer kers ontmoeten. Mocht U echter on- trouw worden, dan zult U wel wat van hen te horen krijgen. Er zullen steeds onzichtbare wachters om U heen zijn. U moet niet denken, dat ik overdrijf. U zult de bewijzen spoedig genoeg krijgen. En wat het hier komen betreft. U kunt toch zeggen, dat U mijn nicht in Europa ontmoet hebt? U hebt heel wat op uw eentje rondgereisd, niet waar? Het publiek zal misschien wel den ken, dat U. nu ja, op mijn nicht bijzonder gesteld bent. Het publiek zal er romantiek achter zoeken, als het er tenminste aandacht aan schenkt. En daardoor is dan alles gedekt." „En, als ik het niet aanneem." zei Warwik. „Dan verlaat U dit huis en keer naar uw kamers terug en vergeet alles. Als U zin hebt, klaag me dan bij de politie aan, maar het zal op niets uitdraaien." De Spin had een goede kijk op Warwik. Had hij hem met geweld gedreigd, dan zou Warwik, al was het louter uit koppigheid, tegen hem gevochten hebben. Maar nu deed hij hem een aanbod, dat hij aannemen of weigeren kon. Dat was heel anders. Warwik stond op en begon heen en weer te lopen, nadenkend aan zijn sigaar trekkend. Hier opende AFSCHEID MEJ. VAN ENGELENBURG als leidstér der Openbare Kleuterschool Prinses Beatrix. Heel veel waardering en vele geschenken. Wie j.l. donderdagavond te ca. 7 \iur de kleuterschool in de Schrevelstraat passeerde kon wel vaststellen dat er iets bijzonders gaande was. De school was n.I. geheel ge vuld met ouders en kleuters. Onder de aan wezigen zagen we o.m. ook burgemeester van Prooijen en wethouder Minnaard, als mede het personeel der O.L. school de heer Poldervaart met zijn staf en de collega's van mej. van Engelenburg van de ibijz. kleuter scholen ter plaatse en Kaatsheuvel. 'Mej. v. Engelenburg, hoofdleidster van de openbare kleuterschool, nam deze avond afscheid. Met ingang van 16 okt. is zij benoemd tot hoofd leidster aan de neutrale kleuterschool te Aalst bij Eindhoven. De oudercommissie van de kleuterschool had deze gelegenheid te baat genomen om op werkelijk grootse wijze afscheid te ne men van haar leerkracht die op zulk een uit muntende wijze gedurende een 4-tal jaren haar beste krachten had gegeven aan deze school. Tijdens het verdere verloop van de avond kon men dat meermalen vernemen. Mevr. Oerlemans-Aalfs, presidente van de Oudercommissie opende de bijeenkomst en heette eenieder zeer 'hartelijk welkom. Het doet ons genoegen, aldus mevr. Oerlemans, dat wij ook mógen begroeten de collega's van mej. Engelenburg van de bijzondere kleuterscholen; het getuigt wel van een goe de verstandhouding, deze hier aanwezig te zien. Het eerste deel van deze bijzondere bij eenkomst werd verzorgd door de leerlingen van de kleutersohool. Met het uitvoeren van verschillende dansjes en samenzang kan men zien wat op de school onder leiding van mej. van Engelenburg bereikt was. Het deed spr. genoegen dat niet alleen de een aanvang. Als eerste spreker trad naar voren Burgemeester van Prooijen. Spr. stel de het zeer op prijs deze avond een enkel woord te mogen zeggen aan het adres van de kleuterleidster mej. van Engelenburg, mej. van Engelenburg mocht voorstéllen aan moeders van de kleuters aanwezig waren, doch dat ook een groot aantal mannen de bijeenkomst bijwoonde. Hij herinnerde er aan hoe hij 4 jaar geleden de vorige kleute- leidster mej. Wagner mocht liitluiden en me. van Engelenburg mocht voorstellen aan oudercommissie en ouders. Deze avond ge lijkt veel op die van 4 jaar geleden. Thans bent U, mej. van Engelenburg degene van wie afscheid wordt genomen en dat die nieu we leidster mej. v. d. Jeugd uit Breda aan oudercommissie en ouders wordt voorge steld. Wat w}j hedenavond reeds hebben'ge hoord getuigt van het vele werk dat U voor deze school hebt verricht. U 'hebt getoond grote zorg én liefde te bezitten voor de kleuter en 'het doet mij een groot genoegen dit hedenavond eens in het openbaar te mo gen zeggen. U hebt veel, heel veel voor deze school gedaan. Het spijt ons ten zeerste, dat U ons gaat verlaten. Doch wij kunnen ook begrip tonen voor de reden dat U Capelle gaat verlaten. U hebt ruimschoots voldaan aan de verwachtingen die zowel wij als ge meentebestuur als de oudercommissie van U koesterden. De burgemeester sprak tot slot de hoop ui dat 't mej. v. Engelenburg ook in haar nieuwe woonplaats steeds goed zou mogen gaan en bood haar namens het ge meentebestuur een boekenbon aan. De burgemeester hoopte, dat mej. van Engelenburg steeds zal moge terugdenken aan de jaren die zij dn Sprang-Capelle had doorgebracht. Hierna sprak de heer 'Poldervaart, hoofd van de o.l. Koningin Julianaschool. Ook deze getuigde van de liefde die mej. van Engelen burg steeds had getoond voor de kleuters. Spr. sprak er zijn voldoening over uit dat steeds goede samenwerking had bestaan tus sen hem en mej. van Engelenburg. Als blijk van daar,dering bood spr. haar namens het personeel van zijn school een doos bonbons aan. Vervolgens was 't woord aan mevr. Sprangers, de schoonmaakster der school, die getuigde van de zeer goede sa menwerking en als blijk van waardering een sigarettenstandaard aanbood. Hierna was het woord aan de presidente der Oudercommissie mevr. Oerlemans. Deze dankte in de eerste plaats mej. En gelenburg voor 't gebodene van deze avond. Zij bewonderde de goede sfeer die er steeds was in de klas. In deze 4 jaren ben ik echt van je gaan houden, aldus mevr. Oerlemans en 't valt mij' daarom moeilijk afscheid van je te moeten 'nemen. Véél hebt U in de af gelopen vier jaar voor ónze kleuterschool gedaan. Wij allen, leden van de Oudercom missie, hebben een grote voldoening voor al het werk dat je voor onze kleuters hebt ge daan en gaarne spreek ik de hoop uit, dat, wanneer je eenmaal in je nieuwe stand plaats bent, je nog veel aan Capelle en onze school zult terugdenken. Natuurlijk liet de Oudercommissie zich niet onbetuigd op deze avond. Namens de kleuters en de Oudercommissie bood spr. haar een pracht schemerlamp en een medi cijnkastje aan. Ook 'bloemen bleven natuur lijk niet achterwege. Tot slot bracht mej. van Engelenburg dank aan allen voor de zeer waarderende woorden aan haar adres gericht. Zij hoopte dat zij het vertrouwen dat men in 'haar ge steld had, niet beschaamd had. Zij deed een beroep op de ouders om ook de nieuwe leidster mej. v. d. Jeugd, met dezelfde gast vrijheid te ontvangen als zij had genoten. Capelle zal ik zeer zeker niet vergeten. Ook bracht zij dank aan haar collega's voor de zeer goede verstandhouding die er steeds tussen hen had bestaan. Burgemeester van Prooijen kreeg hierna nogmaals 'het woord, om de nieuwe leidster bij de Oudercommissie en ouders te intro duceren. Spr. hoopte dat mej. v. d. Jeugd het werk van haar voorgangster zou mo gen voortzetten op dezelfde prettige wijze waarop mej. van Engelenburg dat steeds had gedaan. Spr. wenste haar tot slot goede ja ren toe aan de openbare kleuterschool Prin ses Beatrix. Op de jaarvergadering van het Verbond van Werkgevers te Vlissin- gen, zeide minister Andriessen o.m.: De totale prijsstijging, zo stelde mi nister Andriessen, blijft dit jaar 'be perkt tot zes procent. Wanneer men dit percentage legt naast de loonstij ging van vijftien percent, dan blijkt, dat slechts een deel van de loonstij ging doorberekend is. De loonstijging is dit jaar ver uitgegaan 'boven de groei van de produktiviteit. Voor de werknemers is dit zeer bevredigend, maar 'het is echter niet iets, wat men van jaar tot jaar kan herhalen. Ten aanzien der lonen moet daarom het volgend jaar zoveel mogelijk pas op de plaats gemaakt worden. Een lo gisch gevolg daarvan is de voortzet ting van het prijsbeleid. De bewinds man deed een beroep op bet bedrijfs leven om hieraan mede te werken. De economische groei staat op het spel als ons land thans afglijdt in de loon- en prijsspiraal. 'Uitvoerig ging de minister in op de vraag of 'het bedrijfsleven onder een te zware druk van de overheid staat. Vooral onder de ondernemers, aldus de bewindsman, zijn er mensen met heimwee naar het verleden, „toen de ondernemer nog vrij was". De minis ter stelde hier tegenover, dat de jaren met de. meeste overheidsbemoeienis de jaren met de meeste economische groei geweest zijn. Van 1900 tot 1940 was de economische groei per jaar gemiddeld twee procent, doch na '45 gemiddeld vijf percent. De „goeie ouwe tijd" was er een van trage voor uitgang en economische depresssies. Hef 'beleid van vandaag, aldus mi nister Andriessen, wordt overigens niet gevoerd zonder eten intensief overleg: "Al doe je als minister niets anders dan van de ene conferentieta fel naar de ander wandelen, nog is 't niet genoeg". De voorzitter van het 't Verbond, de heer Koster concludeerde We zullen de tering naar de nering moeten zetten. Een reële vergroting van de welvaart lijkt ons het volgend jaar daarom niet mogelijk. Het Haagse gerechtshof heeft dt maatregel ingetrokken, die de officie, van de rechtbank in den Haag had e nomen ten aanzien van de pitw, in Saheveningen. De heer Zwolsman heeft door deze beslissing de prijs hij op f 0.55 moest brengen, weet verhoogd op f 1.- en een schade- vergoeding geiëst van f 120.000, DE OLYMPISCHE SPELEN ZIJN BEGONNEN Het grootste sportfeest uit de 8e. schiedenis is geopend. Keizer Hire- hito van Japan gaf zelf in het natio- nale stadion van Tokio voor 72.000 toeschouwers 'het sein de Olympische Spelen kunnen beginnen. Japan 'heeft aan de organisatie aan de opbouw van de Spelen miljoen gulden gespendeerd. De ste stad van de wereld heeft vijf ja lang gewerkt om achtduizend deel» mers uit 98 landen (een record) op w.aardige wijze te ontvangen. SKELET DUITSE MILITAIR NAAR DEN HAAG. In ons blad van vorige week maat- !IBA RECL dag meldden wij dat het geraamte w de Duitse soldaat dat bij het Oudt Maasje, werd gevonden, op het kei hof te Sprang-Capelle zou wordei iflaïfff! begraven. De gravendienst heeftcdt 511®"©™ ter besloten om het skelet ter identi ficatie naar den Haag te sturen, Dt blauwe knopen, die op de kleding- resten werden gevonden hebben aan gewezen, dat de militair tot de Duit se Luftwaffe behoorde. Verdere iden tificatie van 'het stoffelijk overschot zal wel erg moeilijk worden, omdat'i skelet behoorlijk door elkaar werd ge schut, terwijl ook het herkenning plaatje ontbreekt. - Zaterdag werd te Scheveningen e.en congres gehouden van de Vereni- ging tot Bescherming van Dieren,!' herdenking van 'f 100-jarig hes waarhij H. M. -de Koningin t woordig was en de voorzitter bevorderd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. je week val K COfYPfGHl StUOO AVAN 137. Lieve help, wat vochten die twee! De stukken vlogen er af! Maar gelukkig bleek al gauw dat Sterke Stef zijn bijnaam niet voor niets droeg. Hij was inderdaad de sterkste en langzaam maar zeker wist hij de Kludde onder de knie te krijgen. „En nou verder geen kunsjes meer, mannetje!" zei Stef. „Anders zal ik je toch een doffe dreun op je schedel geven, dat je de eerste veertien dagen geen boe of ba meer zeggen kunt!" - „Dat zal je tegenvallen," siste de Kludde, die in elk geval een dapper man was, wat men verder ook van hem zeggen mag. De Kludde zag name lijk kans het sigaretje te grijpen, dat Stef nog maar zo kort geleden opgestoken had. Het peukje brand de nog en de schurk greep het stil letjes beet. En nu duwde hij het met een snelle beweging het bran dende eind van dit rokertje tegen het onderste en zeer gevoelige deel van Stefs rug aan. Een onmenselijk gebrul ontsteeg aan Stef's gewel dige stembanden en gillend van pijn begon hij rond te hupsen. En nu greep de Zwarte Kludde zijn kans. Opnieuw greep hij Stef aan en nu was de uitslag van het ge vecht niet twijfelachtig meer. Stef moest het onderspit delven en de Kludde begon hem over de rand van de put te duwen. Nog enkele ogenblikken dus en een zware plons kon verwacht worden- Intus sen waren smidje Verholen en de rare alchimist naar de torenkararj gegaan, waar de oude baas zijSj slaapstee had. „O, o o, wat is f"' goet afgeloopen," lachte de man blij. „Nu en heb ick m meer iets te maeeken met Vosmaer||| in syn malle packjen! Mag ick i vooraltydt buyten 't casteel en na moderne leeven met syn treynenj en colomotiefs?" - „Natuurlijk,! lachte smidje Verholen, „Wij gaaaj de schelm naar de politie brengea| en U mag mee zich eigenaardige mogelijkheden voor hem. Hij kon zichzelf recht verschaffen tegenover zijn zijn val se vrienden. Hij kon avonturen be leven, waarnaar hij verlangde totdat hij een fout beging en ge snapt werd. Het zou een geweldig spel worden! Alle vooraanstaande mannen wa ren dieven. De ene zakenman hestal de andere. De vrouwen der hogere kringen stalen eikaars goede naam. Het was een onophoudlijke oorlog. En hij had geen verwanten; werd hij gepakt, dan maakte hij niemand anders ten schande. Bovendien trok de Spin zijn belangstelling. Hoe kon die mismaakte man op zijn kamer gezeten een bende besturen? Hoe kreeg hij al die inlichtingen? En wat had dat meisje.Van dat meisje begreep hij eigenlijk niets. Ze scheen hem een volkomen on bekend type toe. Iets heel nieuws. Hij had er op kunnen zweren, dat ze niet anders dan een onschuldig kind was. Waarom zou hij het niet probe ren? De Spin stal niet uit hebzucht, maar haalde geld bij de rijken en bracht dit hij de armen. Hij moest gauw besluiten.of zich verder la ten uitplunderen. Misschien werden de rollen omgekeerd. In elk geval was die Spin een interessant type. De man achter het bureau scheen zijn gedachten te raden. „Indien U voor mij wilt werken, mijnheer Warwik," zei hij, zich iets voorover buigend en zijn dikke vinger opheffend, om nadruk aan zijn woorden te geven, „dan is er geen terugkeer mogelijk. Ik houd er een speciale manier van omgaan met verraders op na. Ik zeg dit niet om te dreigen. Ik constateer slechts een feit. U hebt mijn aanbod. U kunt ja of nee zeggen." „Maar uw nicht?" vroeg Warwik. „Moet die in het spel meedoen, door genegenheid voor mij te vein zen? Dat zou noodzakelijk zijn, wil len de mensen geloven, dat ik uit belangstelling voor haar kom." „U kunt nu en dan wel eens met haar uitgaan, als U dat bedoelt. Ik weet, dat U een heer bent." „Aha! Uit die opmerking meen ik te mogen opmaken, dat uw nicht geen verdorven meisje is. Ze is niet van het slag, dat gewoonlijk in mis- dadigerskringen verkeert." „Mijn nicht is een lief, onschul dig en fatsoenlijk meisje", zei de Spin. „Ze gehoorzaamt me, zoals een Europees meisje aan haar va der gehoorzaamt. Ze weet zo goed als niets van mij en mijn werk af. Ze mag daar niet over tobben. „Dus ze weet er niet van af, dat U een gentleman-dief bent?" „Ze denkt, dat ik geheim politie werk doen moet en dat alles daar mee in verband staat. Gisteravond is ze naar de schouwburg geweest met een mijner medewerkers, die voor mijn oudste zoon doorgaat. Hij wees U haar aan en vertelde haar precies, wat ze doen en zeggen moest." „Ze meende, dat ik U slechts op een ietwat ongewone manier te spreken wilde krijgen. Ze meent, dat ik U een eerzame opdracht zou geven, die echter geheim moest blijven." „Dus U bedriegt haar?" „In zeker opzicht. Maar daarover hebben we het nu niet, wel? Hoe is uw antwoord op mijn voorstel? We moeten nu meteen een beslis sing nemen; het is bijna ochtend. en U bent nog in avondkleding." John Warwik liep het vertrek nog een paar maal door en tracht te tot een besluit te komen. Het avontuurlijke trok hem sterk aan En hij meende, zodra hij wilde, uit de handen van de Spin vrij kon komen. Plotseling bleef hij vlak voor het bureau van de Spin staan. „Ik doe mee", zei hij. „Bedenk U goed, voordat U een beslissing neemt, mijnheer Warwik. Terugkeer is onmogelijk." „Ik heb U mijn woord Ik doe mee." „Uitstekend!" IV Achter de seringen Het liep de volgende morgei reeds tegen 12 uur, voordat Warwit aan zijn ontbijt zat. Hij had morgen geen paard gereden als Jt' woonlijk. Hij had zijn gewone gy® nastische oefeningen ook niet daan. „U niet goed bent, mijnheer! vroeg zijn huisknecht bezorgd. soms ziek?" „Ik ben nooit ziek, Togo!" klaarde Warwik. „Ik probeer ernstig te denken, zei Warwik. „Is dat geen wonder, Togo? Je hebt me er nog nooit "P betrapt, dat ik nadacht, wel? Ut d<* het zelden. Ga eens kijken, wie e. zo hard schelt." De Japanner kwam even b'er terug met een brief. „Door een kruier gebracht, mij" heer," zei Togo en ging weer san zijn werk. (wordt "♦♦♦♦♦♦f,

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 2