wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couraiu «IE RUSSEN IN DE RUIMTE MAAKTEN HET BEST EN KEERDEN BEHOUDEN TERUG ZDogaertó I Beroep op Paus Paulus Laat Uw bril van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST U NIETS I van Mierio Lekker... die zachte echte Virginia Lekker... die zachte echte Virginia /D9^4 Koningin van Engeland in Quebec SABRE GROTE BELANGSTELLING VOOR MONSTERPROCES Lekker... die zachte echte Virginia VRIJDAG 16 OKTOBER 1964 85e JAARGANG No. 81 ïn —i ni loek voor Ui ientas zak, voortó ïetaüs» voor M eens t oor 85 itel nul# ir Sksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen (oofdredacteurJAN TIELEN a-cnunimer 1069687 Jj biad verschijnt 2 x per week (ingericht 1878 Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.23 p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) J L 03 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 DE RUIMTEVAARDERS Telegram-adres: „ECHO' Zoals wij reeds in ons blad van j.l. iandag konden meedelen, is een Russisch ruimteschip met drie per- sonen aan 'boord gelanceerd. Alles wel met bemanning en uit ing". Deze boodschap, die maan nacht laat werd ontvangen, sloot Jeeerste dag van de ruimtereis af, nar drie Russen in één vaartuig j.l. «aandagmorgen aan begonnen. Óm lalf tien 's morgens werd het nieuwe lype ruimtevaartuig, Voshkod (Dage- OOK MET FILTER taad) gedoopt, vanaf een geheim ge raden Russische lanceerbasis weg jestoten. Anderhalf uur later meld den de drie man - Wladimir Koma- iof (37) gezagvoerder, Konstantin Feoktistof (38) geleerde, en Boris Jegorof (27) arts - hun eerste haan yolgens plan afgelegd te hebben. Terwijl de Russische radio- en te- evisie-diensten enthousiaste versla- over de vlucht brachten, op het lode Plein uitgelaten menigten aan 't leesten sloegen en vele geruchten - een tweede lancering zal volgen; de «innen zullen tijdens de vlucht uit tippen en even „rondwandelen" - wen snel opkwamen als verdwenen, iet officiële persbureau Tass Bondjesmaat bijzonderheden door. Groot nieuws echter werd achter gehouden, zoals bijvoorbeeld de duur ra de vlucht of technische details over de lancering, het ruimteschip zelf, de 'besturingsapparatuur en de re installaties aan 'boord, i weinige feitelijke gegevens die mj werden gegeven zijn het ruimte schip werd om half elf Moskouse tijd hilf tien Nederlandse) gelanceerd, bereikte de vooraf bepaalde baan en laait nu in anderhalf uur en één mi nuut een keer om de aarde. Het laag ste punt van de 'baan ligt op 178 'ki lometer van de aarde, het hoogste op 409 kilometer. De haan van de Vosh ol maakt een hoek van ongeveer 65 Sraden ten opzichte van de evenaar, jk bemanning staat via radio en te- wisie in verbinding met de aarde. Het ruimtevaartuig werd gelan terd „met een nieuwe, uiterst kraCh- draagraket". Geen bijzonderhe- over deze raket of over gewicht en vorm van het ruimteschip. (De Wostok-ruimtesc'hepen waarmee vo rige Russisohe ruimtetochten werden gemaakt wogen meer dan vijf ton). Over het doel van het experiment werd het volgende vrijgegeven 1. beproeving van dit nieuwe type meer-persoons-ruimtevaartuig, dat door de bemanning zelf bestuurd kan worden. 2. onderzoekingen hoe een groep ruimtevaarders, bestaande uit specia listen op verschillend gebied, gedu rende een tocht het 'beste kan samen werken. 3. het verrichten van wetenschap pelijk onderzoekswerk, onder meer op natuurkundig en technologisch ge bied. 4. voortgezette bestudering van de uitwerking van verschillende factoren op het menselijk lichaam. 5. uitgebreide bestudering van de omstandigheden op geneeskundig en biologisch gebied die zich gedurende een ruimtevlucht van lange duur voor doen. Alleen het laatste punt biedt in de ze verklaring enig houvast het wordt een „langdurige vlucht", maar dit kan variëren van twee dagen tot een week of meer. De laatste man die vóór deze vlucht in de ruimte ver bleef was de Rus Bykofsky die vorig jaar met 81 omwentelingen in vijf da gen het record vestigde. Na de vierde omloop van de Vosh kod maakte de dokter aan boord be kend dat hij bloeddruk en hartslag had gemeten, de longwerking had na gegaan en bloedproeven had geno men. „Alles verloopt succesvol". De gezagvoerder meldde dat technisch ook alles perfect was. Tijdens de der de ronde had de bemanning groeten gewisseld met Kroetsjef en president Mikojan en, zoals gebruikelijk, be loofd „alles te zullen doen om de op dracht waardig te zijn". Boven Euro pa en Azië zonden de kosmonauten de ook al gebruikelijk geworden vriend- schapsboodschappen uit. Dat terugtrekken bestond in 't uit schakelen van microfoons en ontvan gers, die in de helm zijn gebouwd en het sluiten van de ogen. Want veel ruimte schijnt het drietal niet te heb ben. De televisiebeelden die naar de aarde werden gezonden suggereer den dat de mannen dicht bij elkaar zitten. De beelden waren te onscherp en de camera-opstelling was zodanig dat men geen indruk kon krijgen over de afmetingen van de cabine. Even onverwacht als maandag de lancering werd bekend gemaakt, kwam dinsdagmorgen om 08.47 uur het bericht dat het Russische ruimteschip „Voshkod" (Dageraad) veilig op de aarde was terugge keerd. Het ruimtevaartuig landde in de buurt van Baikomoer in Ka zakstan, hetzelfde gebied waar 't 24 uur tevoren de ruimte was in geschoten. Het kwam neer in de buurt van een staatsboerderij. Drie boeren waren het eerst aanwezig om de bemanning te begroeten. De 37-jarige gezagvoerder, Wal- dimir Komarof, de 38-jarige inge nieur Konstantin Feoktistof en de 27-jarige arts Boris Jegorof vertel den hun, dat zij zich prima voelden. Commandant van het maandag ge lanceerde ruimtevoertuig, ingenieur kolonel Vladimir Komarov, is 37 jaar. Hij is verbonden aan de Academie Zjoekov voor luchtvaartteohniek. In 1952 volgde hij een opleiding aan de speciale luchtmachtschool in Moskou. Drie jaar later werd hij jachtvlieger. Komarov wordt een betrouwbaar en moedig officier genoemd, die in moei lijke omstandigheden het hoofd niet verliest. Met succes volgde hij de ruimtevaartopleiding. Hij 'heeft 77 parachutesprongen uitgevoerd. Konstantin Petrovitsj Feoktistov is 38 jaar. Hij is afkomstig van het Baumann-Instituut voor hogere we tenschappen. Ook hij is gehuwd en vader van een 2-jarige zoon. Als 16- jarige jongen ging hij als vrijwilliger naar het front. Als verkenner voerde hij verscheidene opdrachten uit. In 1942 liep hij een verwonding op; zijn vrouw, Galina, werkt als technicus op een fabriek in Moskou. De jongste ruimtevaarder aan boord van de "Voshkod" is de 27-jarige Bo ris Jegorov. Hij slaagde drie jaar ge leden voor het artsexamen. Na zijn studie was hij werkzaam aan verschil lende, medische instituten waar hij de reputatie van een uitmuntend geleer de verwierf. Jegorov maakte 11 pa rachutesprongen, be beoefent de bergsport en 'het onderdeel slalom bij het skieën. Zijn vrouw, Eleonora, is werkzaam 'bij de Russische televisie. Een groep kardinalen heeft op Paus Paulus een 'beroep gedaan op te tre den tegen de pogingen van invloed rijke conservatieve concilievaders, om twee documenten van het Vaticaanse Concilie, die over de joden en dé godsdienstvrijheid handelen, te ont- OOK MET FILTER Onder zeer strenge 'bewaking, doch zeer geringe belangstelling van de zij de der bevolking is het koninklijke jacht "Britannia" met aan boord Ko ningin Elizabetr en Prins Philip zater dagmorgen in de haven van Quebec gearriveerd. Het jacht meerde aan vrijwel dezelfde plaats, waar in 1759 de Britse generaal James Wolfe aan het hoofd van zijn troepen voet aan wal zette voor zijn verovering van de huidige provincie Quebec op de Fran sen. Er waren bij de aankomst 2600 Brillenspecialist Optica Houdt Bogaerts voor ogen Telefoon 3560 b.g.g. 4140 man aan militairen en politie op de been om te waken voor de veiligheid van de Britse Koningin, tegen wier komst vrijdag nog fel was geprotes teerd door aanhangers van de "Na tionale Onafhankelijkheidsbeweging' die afscheiding van Quebec van de rest van Canada voorstaan. "Aan de galg met Elizabeth" was een der leu zen, die daarbij werd uitgeschreeuwd. In schrille tegenstelling tot de en thousiaste ontvangst, die de Britse vorstin in de afgelopen week in Char lotte Town was bereid en ook tot die, welke haar in 1959 bij haar bezoek aan Quebec ten deel viel, ontbrak za terdag in Quebec elk vreugdebetoon. Er werd vrijwel nergens gevlagd en sleChts in enkele winkeletalages viel een portret van de Koningin te be speuren. Ongeveer een uur na het afmeren van het jacht, verliet koningin Eliza beth het schip voor de rit naar het provinciale parlementsgebouw. Bij aankomst aldaar deed zioh een inci dent voor, toen een groep van tussen 30 en 40 jeugdige demonstranten on der het zwaaien van vlaggetjes de ho ge gasten leuzen voor onafhankelijk heid toeriepen. De politie greep on middellijk in en 'hield een aantal be togers aan. Langs de 3 kilometer lange route, die de autostoet van de haven naar 't parlementsgebouw volgde, hadden zich hooguit tienduizend mensen ge- sdhaard en slechts hier en daar klonk een zwak gejuich op. Kentekenend voor de koele ontvangst waren verder de sledhts twee vlaggen, die op deze route Vielen waar te nemen. krachten. Dit hebben de Latijns-Ame rikaanse bisschoppen maandag in Ro me bekend gemaakt. De conservatieven zouden ook het debat over schema 13, de kerk en de wereld, willen uitstellen of zelfs ge heel laten vervallen. Dit schema be handelt de 'brandende vraagstukken zoals geboorteregeling, kernoorlog, gewetensbezwaren en sociale recht vaardigheid. De Latijns-Amerikaanse bisschops raad zei in een verklaring dat de groep kardinalen een memorandum bij de Paus hebben ingediend, waarbij de Paus wordt verzocht te bewerken dat "de rechten van het Concilie vol ledig worden gerespecteerd en dat het zijn normale loop kan vervolgen". Het memorandum is volgens de bisschopsraad zondag opgesteld in de verblijfplaats van Joseph Kardinaal Frings van Keulen. Het is mede on dertekend door de kardinalen Paul Silva Henriquez van Santiago de Chili, Julius Doepfner van Munohen, Franciscus Koenig van Wenen, Achil- le Lienart van Rijssel, Joseph Lefebre van Bourges, Berard Kardinaal Al- frink van Utrecht, Giocamo Lercaro van Bologna, Joseph Elmer van St. Louis (Missouri), Albert Meyer van Chicago en Leo Jozef Suenens van Brussel. De conservatieven, waaronder Ita lianen en Spanjaarden, zijn van me ning dat het gevaarlijk is wanneer de Rooms-Katholieke Kerk in deze za ken een standpunt inneemt. Zij zou den er al in geslaagd zijn de meest omstreden delen uit het schema te lichten en er supplementen van te maken. Supplementen worden niet in discussie gebracht. Het schema over kerk en wereld is het volgende dat behandeld zou worden. Maandag maakte Aartsbis schop Percle Felici, secretaris-gene raal van het concilie, echter bekend dat het inleidende rapport nog niet klaar was en dat het concilie daarom zou overgaan tot de behandeling van een korte verklaring over het pries terlijk leven. De groep progressieve kardinalen zou vrezen dat de verklaring over de joden zou worden verwaterd tot een ingelaste paragraaf in het schema over de 'kerk en dat de verklaring over de godsdienstvrijheid door een nieu we gemengde commissie zou worden herschreven. Volgens de Latijns-Amerikaanse bisschopsraad zijn de kardinalen be zorgd over deze drie punten 1. inlijving van de verklaring over de joden in het schema over de kerk zou deze verklaring veel aan 'belang rijkheid doen inboeten. i 2. in de nieuwe gemengde com missie, die de verklaring over de godsdienstvrijheid moet herschrij ven, zouden drie prelaten benoemd zijn die tegen deze verklaring zijn. 3. het woord "volledig" is ge schrapt uit een zin in 'het schema over de kerk, die luidde "de hoogste en volledige macht over de kerk", en die door het concilie bij stemming op 25 september was aangenomen. (Zie elders in dit nummer de be slissing van de Paus). In Düsseldorf is een van de groot ste Duitse processen tegen oorlogs misdadigers begonnen. Tien gewezen SS-ers, die in 1942 en 1943 hebben behoord tot het 'bewakingspersoneel van 't Poolse vernietigingskamp Tre- blinka, staan terecht op 'beschuldiging aan de moord op 700.000 joden. Hoofdverdachte is de voormalige SS-'Untersturmfü'hrer Kurt Hubert Franz, commandant van het 'bewa kingspersoneel en tevens plaatsver vangend kampcommandant. De thans 50-jarige 'kok gaat door voor een van de wreedste moordenaars van de SS. Hem worden onder andere massale uitroeiing, gruwelijke kwelling en wil lekeurig neerschieten van gevange nen ten laste gelegd. Het proces tegen de elfde verdaohte, Willi Grossmann (63) is voor onbepaalde tijd uitge steld in verband met zijn slechte ge zondheidstoestand. T egenstrijdigheden Franz, die als eerste werd gehoord, ging zich onder hoongelach van de publieke tribune te buiten aan tegen strijdige verklaringen. De rechter ver maande hem bij het beantwoorden van de, vragen niet zo joviaal te doen, te gen zijn mede-verdachten. De plaats vervangend kampcommandant van Trebllnka, na Auschwitz 'het grootste vernietigingskamp van Polen, is kort voor de opening van het proces tegen Adolf Eichmann in 1961 in. Jerusa lem gearresteerd. In Treblinka zijn dagelijks tienduizend gevangenen ge storven. Zij werden aanvankelijk in massagraven begraven, doch later verbrand. In het proces dat vermoe delijk tot eind februari zal duren, zul len 85 personen getuigen. OOK MET FILTER PASTOOR BEEX NAAR CONCILIE Pastoor Harry Beex uit Esc'h 'bij 's-Hertogenhosch is op voorstel van mgr. W. M. Bekkers, 'bisschop van 's-Hertogenbosch, door het Neder lands episcopaat aangewezen als auditor bij het concilie. Pastoor Beex zal als enige alle Ne derlandse pastoors op het concilie vertegenwoordigen. Hij zal, zoals mgr. Bekkers hem zaterdag per brief meedeelde, die vergaderingen mogen bijwonen, waarop 'het voorstel over de clerus in behandeling zal worden ge nomen. Pastoor Beex is 50 jaar en behalve pastoor van Esch ook hoofdredacteur van het Bossohe bisdomsblad „De Sint Jansklokken". Hij is enkele maanden geleden door mgr. Bekkers benoemd tot directeur van het pasto raal oriëntatiecentrum dat voor de Bossohe geestelijkheid aan 'het groot seminarie Haaren zal worden verbon den. Hij is kapelaan in Tilburg en Boxtel geweest en rector in 's BosOh. Pastoor Beex is verheugd als enige uit de Nederlandse pastoors te zijn uitgekozen. Hij denkt met mgr. Bek kers en vicaris Rooyackers van het bisdom Den Bosch naar Rome te ver trekken, rond 20 oktober. Mgr. Bek kers komt woensdag naar Nederland. PAUS PAULUS RIDDERT SOEKARNO Paus Paulus de Zesde heeft maan dag aan president Soekamo de orde van de Gulden Spoor verleend. Deze orde is de op één na hoogste pause lijke ridderorde. De hoogste orde, de Christusorde, wordt alleen verleend aan katholieke staatshoofden. Het Indonesische staatshoofd werd door de Paus in audiëntie ontvangen. Het was het derde officiële bezoek van de president aan het Vaticaan. In 1956 ontving Paus Pius de Twaalfde hem en drie jaar later Paus Joannes de Drieëntwintigste. „Wij wensen u de bijstand van God toe bij het vervullen van uw hoge ambt en moeilijke taak. Wij bidden God aan het geliefde volk van In donesië voorspoed en geluk te ver lenen, in vrede met en liefde voor zijn buurvolkeren en andere volkeren van de wereld", aldus Paus Paulus tot het Indonesische staatshoofd. - Soekamo heeft in Caïro een uitvoerig intervieuw toegestaan aan de 'heer Neumann van de K.R.O. en daarin een paar maal herhaald dat tussen Nederland en Indonesië geen enkel twistpunt meer bestaat 'en hij gaarne naar Nederland zal komen, als 'hij wordt uitgenodigd. AL MEER DAN 31/2 MILJOEN VOOR "ANTWOORD '64". Op het centrale 'bureau van de kerkbouwactie "Antwoord '64" aan de Haagse Javastraat is tot dinsdag door de negen samenwerkende pro testantse Kerken een opbrengst van ruim 3 V'i miljoen gulden genoteerd. - Dit weekend zijn weer een 10- tal ongelukken gébeurd, meestal met de auto op de weg. 51 vah het Zuióen [tl alf 0 :ie 18# =KLNG=SI5= Üi.= A"éU::-r^= Grotestraat 220, Waalwijk Kleren maken de nu Mannen kopen bij ENGELSE IMPORT PULLOVER kan in de wasmachine gewassen worden in diverse kleuren en modellen EXCLUSIEVE HERENKLEDING WAALWIJK Gr at 192 Tel. 2507 =KING7S=7=

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1