wAAlwijkse en LAriQStRMtse couRAnt a lil gaat goed In de schoenindustrie Langstraatweg tussen Waalwijk en Capelle open i geefi Achter de Olympische schermen van-donderdag- tot-donderdag VAN MIL Grootste probleem: Te weinig werknemers im van k heiaa^i dat het uiterlijk charme Aandacht voor afwerking... v iv i j jlv.ta.vj i\j wjlv x wj-'uiv iou-i jfigBKBsmtaggz Hazerug Hazebout Patrijs en Fazant „Duinrand" Drunen (j BANKETBAKKERIJ slagroom borstplaat Als er voor tien meter stenen komen li 9 - HEREN- EN JONGENSKLEDING Heuvelstraat 24 - Tilburg VRIJDAG 16 OKTOBER 1964 85e JAARGANG No. 81 ïcho van het Zuióen ^aalwijkscne Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur TIELEN Gironuininer 1069oo7 pit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mild. (1.00+ Set. inc.k.) 1.08 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm, Contractadvertenties: speciaal tariei ECHO" Telegram-adres 04167 - 2002 Beurdensstraat 8 Kaatsheuvel: 04160 - 2621 Waalwijk Grotestraat Bureaux: op de voet Sinds 1958 maakt Nederland een periode van hoogconjunctuur door. Bat is een prachtige zaak. De ove- rijens niet zo donkere keerzijde van ieie medailje was dat deze situatie is uitgelopen op een situatie van krapte op ie arbeidsmarkt. Deze laatste zin is letterlijk over genomen uit het deze week versche nen verslag van de Federatie van Ne- ierlandse Schoenfabrikanten over de periode 1959 - 1963. Het getuigt van een goede sociale instelling om het pote probleem van vandaag de dag to te zien. Niettemin heeft de krapte op de arbeidsmarkt - er worden nog steeds meer werknemers in de schoenindu strie gevraagd dan er zich beschik baar stellen - voor de leiders van de schoenfabrieken problemen opgeroe pen. Enerzijds werd de produktieuitbrei- ling er door belemmerd en anderzijds moest men noodgedwongen een be roep doen op werkkrachten, die in men niet zo geschikt zijn. VIJFDAAGSE WERKWEEK. De krapte op de arbeidsmarkt werd in 1961 nog verhevigd door de invoe ring van de vijfdaagse werkweek. Dit verhoogde de arbeidskosten en bete kende een afremming van het tempo waarin de produktie kon toenemen. Het verslag van de Federatie ziet de zaken echter niet zo somber de bevolkingsaanwas in M'idden-Bra- bant, waar 60 van de Nederland se schoenindustrie is geconcentreerd, is zo hoog, dat er op een vrij hoog ar beidspotentieel kan worden gerekend. Bovendien verminderd de werkgele genheid in de agrarische sector dras tisch en de industrie kan met succes een beroep doen op de daaruit vrijko mende mensen. Bovendien ontstond een belangrijke toeleveringsindustrie, die een steeds belangrijkere rol gaat vervullen. PER MAN MEER MAKEN Hierboven spraken we over de na delen voor de produkt'ie-uitbreiding, veroorzaakt door de krappe arbeids markt. De werking daarvan is echter maar gering geweest, omdat vele nieu we apparatuur werd aangeschaft, die de arheidsproduktiviteit opvoerde. De toepassing van arbeidsbesparende me thoden heeft de concurrentiepositie van de Nederlandse schoenindustrie aanmerkelijk verbeterd. Wanneer we de produktie in 1958 op 100 stellen dan produceerde de schoenindustrie in 1963 130. Per werknemer sprong het cijfer van 100 in die vijf jaar op 137. Dat betekent, dat men bij een gelijk aantal werkne mers toch meer kan maken. RECORD-JAAR In 1963 bereikte de schoenindu strie dan ook record-cijfers 22 Vz miljoen paar schoenen, 7 mil joen paar pantoffels en ander huis- schoeisel en bijna 6 miljoen paar rub ber- en overig schoeisel kwamen van de banden. 'Om en nabij de 20-!% van deze HET ANTWOORD VAN DE PAUS De paus heeft kardinaal Frings ont vangen en een uur met hem gespro ken. De Duitse concilievader kwam uit naam van de kardinalen en prela ten - onder wie kardinaal Alfrink - die heftig hadden geprotesteerd tegen de manoeuvres om de verklarin gen over joden en godsdienstvrijheid te verzwakken. Van de paus 'bracht kardinaal Frings, naar verluidt, de verzekering mee, dat deze verklaringen zullen worden opgesteld huiten alle onrust om en aan de hand van de amende menten, die op de concilievergadering zijn aangenomen. Het blijft dus het "sterke" schema. produkten werden geëxporteerd. Daarbij ligt het zwaartepunt bij de pantoffels. De welvaartsstijging in Nederland had een gunstige ontwikkeling op de afzetmogelijkheden, evenals de slechts beperkte stijging van de schoe- nenprijzen. Om dit te illustreren; tus sen 1958 en '63 stegen de kosten van levensonderhoud in ons land met 11 maar de sohoenenprijzen slechts met 6 De importen uit het buitenland nemen niettemin de laatste jaren sterk toe. Vooral op de export moet dus de nadruk worden gelegd. De verdere afbraak van de douane-tarieven bin nen de. Europese Economische Ge meenschap biedt hier ook voor de Ne derlandse schoenindustrie, goede perspectieven. Al met al is de situatie in de schoenindustrie zeer goed. Dat neemt niet weg dat er ook nog problemen overblijven. Zo lang het grootste probleem is, dat van een krappe arbeidsmarkt is dat geen somber perspectief voor de werkers in de schoenindustrie. zijn de specialiteiten van ons restaurant Telefoon 04163 - 498 MAN VERGIFTIGD DOOR PARATHION De 41-jarige commissionair C. van Kaam uit Oud-Gastel, die vorige week in café De Wouwse Tol in de Noordbrabantse gemeente Wouw is doodgebleven, 'blijkt gestorven te zijn aan parathionvergiftiging. Dit is komen vast te staan bij de sectie die daags na het .overlijden van de man op last van de officier van Justitie te Breda is toegepast. De om standigheden waaronder de man over leed, waren voor de officier aanlei ding sectie te laten verrichten. De rijkspolitie is met 'het onder zoek begonnen om vast te stellen of hier sprake is geweest van zelfmoord, misdrijf of een ongeval. Pj Grotestraat 234, Tel. 2312 ?g—is gg g"gg-g ONZE SPECIALITEIT Zo'n modieus VAN MAAREN-brilmontuur, als het ware "gemaakt om Uw charme tot te recht te laten komen". Het specifieke VAN MAAREN-montuur, waarmee U Uzelf te,élkedag"op Uw best". VAN MAAREN, 'n keus èn service, niet te evenaren. BREDA N. Ginnekenstraat 23, tel. 38370 TILBURG Markt 32, tel.'25253 DEN BOSCH* EINDHOVEN*HELMOND VENLO De wegwijzers zijn klaar. Aan de Waalwijkse kant wacht het traject Besoijen - Capelle van de Langstraat- weg nog slechs op het weghalen van de hekken. Aan de Capelse kant ech ter kan de weg nog niet opengesteld worden, omdatvoor een tiental meters van de aanvoerweg geen ste nen voorhanden zijn. Dit beeld is tekenend voor de lij densweg, die de zg. Maasroute van Den Bosch naar Moerdijk heeft on dervonden sinds er plannen bestaan om de weg aan te leggen. Van wanneer dateren de plannen? Van vóór de oorlog? Van de jaren vlak na de oorlog? Zeker is 't, dat in 1951 mr. Lambooy, toen Burgemees ter van Waalwijk, zich optimistisch uitliet over de totstandkoming van de ze voor Waalwijk en het overige Mid den-Brabantse gebied zo belangrijke weg. TIJDSCHEMA'S Er zijn vele plannen gemaakt, er zijn schema's opgesteld. Eerst zou het traject Waalwijk - Waspik in 1962 gereed moeten ko men. Later is dat uitgesteld tot 1963. We zitten nu in oktober 1964 en als de stenen komen dan zal deze week of begin volgende week het traject van de Langstraatse centrumgemeente naar Capelle in gebruik worden geno men. Dat is dan ten Westen van Waal wijk. Tussen Vlijmen en Drunen zijn reeds tal van kunstwerken gereed ge komen. "Te koop" stond er onlangs opgeschilderd. 'De aanpak van de werkzaamheden op de weg Vlijmen - Drunen stagneren door de ruilverka veling, waarin de daar te verwerven gronden vallen. Deze ruilverkaveling zal pas in 1968 helemaal "rond" zijn. Het is toch niet te hopen, dat de grondaankopen hier zo lang op zich laten wachten. 4000 AUTO'S PER DAG De betekenis van de verbinding van Den Bosch naar Moerdijk mag niet onderschat worden. Om dit met ac tuele cijfers te staven juist huiten Drunen ligt een telka'bel. Die noteert iedere dag 4000 auto's. Jaarlijks neemt het verkeer op de huidige ver bindingsweg tussen Den Bosch en Geertruidenberg met 10 toe. En dat terwijl slechts enkele, stukken van de nieuwe weg klaar zijn. De rest blijft één grote kronkelende fuik. Te gen de tijd, dat de weg in zijn tegen woordige opzet gereed is, zal de Lang straat behoefte hebben aan een dub bele weg. Over de huidige situatie spreekt een rapport van het E.T.I. uit 1962 boekdelen. Het heet daar "Met name de industriële kernen in het Noorden van Midden-Brabant, zoals Waalwijk, Loonopzand, Kaats heuvel, Drunen en Dongen liggen in feite geïsoleerd. En juist voor de kansen van de Waalwijkse haven is een goede ver binding met Oost en West en met 'het zuidelijke achterland noodzakelijk. Dat laatste moet dan bereikt worden met de weg Tilburg Gorkum, waar de Rijkswaterstaat weer allerlei moei lijkheden mee heeft. De coördinatie van de Provinciale Waterstaat, die de Langstraatweg uit voert en de Rijkswaterstaat is blijk baar ook niet al te best. Gaat het Rijk uit van een klaver- bi adsituatie bij de kruising van heide wegen achter Besoijen. Provinciale tekeningen weten daarvan blijkbaar nog niets. WAT GAAT DAT KOSTEN? Enige jaren geleden is er veel ont stemming tot uitdrukking gekomen over het trage tempo waarin de Lang straatweg werd gerealiseerd. Er is toen scherpe kritiek uitgebracht op het 'beleid van de Provinciale Water staat. Deze heeft zich toen gehaast een persdag te organiseren, waarin alle moeilijkheden rond de Langstraat weg 'en andere Brabantse wegen uit de doeken werden gedaan. Op die persdag toonde Provinciale Water staat zich nog optimistisch. Het werd niet helemaal uitgesloten geacht, dat 1963 de verwezenlijking van de Maasroute van Den Bosch tot Geer truidenberg te zien zou geven. Dat is een fabeltje gebleken. Het wachten is op stenen voor tien meter weg. We vragen ons af wat de enorme vertragingen de belastingbetaler gaan kosten. In 1960 werd nog gesproken van 23 miloen gulden voor de 32 ki lometer, exclusief grondaankopen. Wat zal dat bedrag nu zijn? H Ook Tokio kent zijn waterpro- blemen. De Nederlandse ploeg kon niet aan het water wennen. Daarom werden twaalf speciale waterfilters naar Tokio gevlogen om het drink water drinkbaar te maken voor de Nederlanders. Buster Mathis, een Amerikaanse kleurling, was de zwaargewicht bokser voor zijn land. Enkele we ken geleden brak hij zijn rechter hand. Hij mocht toch mee, als hulp je voor de ploeg. Van verdriet doet de man niets anders dan ijsjes eten. BI Een modern lifter is de Britse zwemcoach Thomas Bereston. Op 27 september verliet hij Engeland liftend met de R.A.F. naar Singa pore. Vandaar kreeg hij een lift naar Honkong, waar een Ameri kaanse marinetoestel hem meenam naar Okinawa. Via een vooruitge schoven post in de Stille Oceaan brachten Amerikanen de man naar het vasteland van Japan, waar hij gewoon verder liftte met auto's. Bereston hoopt de terugtocht op dezelfde wijze te verrichten. El Kaartjes voor de openingsplech tigheid van de Olympische Spelen brachten duizend guldens op. Geen wonder: voor de 60.000 plaatsen waren 3% miljoen aanmeldingen. H De keuken in het Olympisch dorp is uiteraard aangepast aan de smaak van de gasten. Alles is per fect: alleen de Japanners kunnen er geen Japans voedsel bemachti gen. BS De door het NOC ten behoeve van de wielrenners gehuurde jeep is maandagnacht gestolen. Zoals ge woonlijk was de tolk, die door de KLM ter beschikking van de wie lerploeg is gesteld, 's avonds met het voertuig naar zijn hotel in het dichtbij gelegen Tachikawa gere den en had de jeep daar voor de deur geparkeerd. Toen hij vanoch tend beneden kwam was de jeep verdwenen. De Nederlanders heb ben de politie gewaarschuwd, die een uitgebreid onderzoek is begon nen. Gelukkig beschikt Joop Mid- ••'•••(TTbï ;T: Kleding van Kalter mag gezien worden. Ook van binnen en van heel dichtbij. Want de inkopers van Kalter stellen niet alleen hoge eisen aan stof en snit... zij letten er ook op, dat van elk detail de af werking tot in de puntjes is. Daar door is kleding van Kalter altijd „net iets beter". Het is dat ver schil (dat ook spreekt uit de „ver zorgde" persoonlijke adviezen) waarom Kalter uw aandacht waard is. Want het geeft u de zekerheid „100%" voor uw geld te krijgen. Tot-in-de-puntjes afgewerkte demi's en winterjassen van 89.- tot 198.- delink sinds enkele dagen ook over een DAF, zodat het werk normaal doorgang kan vinden. El Tiemen Groen heeft zijn vader, die maandagavond met hetzelfde toestel als prins Bernhard en prin ses Beatrix in Tokio was gearri veerd, vanochtend op zijn eigen wij ze begroet. De twee stoere Friezen drukten elkaar zwijgend de hand en dat was alles. Geen spoor van emotie was van de gezichten af te lezen. Het was net alsof zij elkaar sinds gisteren niet meer hadden ge zien. Jan Derksen, die het tafereel tje had gade geslagen, verzuchtte: „Je wordt geen wijs uit die men sen". M President Johnson hoeft zich geen zorgen te maken. Als de Amerikaanse presidentsverkiezingen voor hem ver keerd aflopen kan hij altijd nog naar een eilandje voor de Australische kust. Daar willen de inboorlingen hem als president hebben. Onlangs gooi den zij een belastingpatrouille in het water zij hébben het geld nodig voor de "aankoop" van Johnson. De Johnson-fans zitten nu in de gevangenis. Een boedhistische monnik copiëer- de in vijf jaar tijds zeven boekdelen van een oud boedhistisch werk. Inkt vond 'hij te profaan, daarom deed hij het met zijn eigen bloed elf liter ge bruikte hij ervoor. H Een Oost-Duitse professor, de hy droloog Horst Andrae, vond het in 't Westen beter. Van een conferentie maakte 'hij gebruik om niet meer terug te keren. Een 34-jarige brandweerman in Völkingen werd "brandman": hij stichtte niet minder dan 10 branden. 0 In Londen was een arts een twee meter lange python kwijt. Later werd liet dier in zijn kooi teruggevonden. Men vermoedt dat een grappenmaker aan het werk is geweest. De opspo ring werd bemoeilijkt omdat de arts gezworen had op woensdag niet te praten uit protest tegen de atoom bom. En het geschiedde op woensdag. Ka Bij Philips in Eindhoven ontving een radiomonteur voor een idee de recordvergoeding van f 4200. - H Robert Kennedy, de vroegere mi nister van Justitie, zal met de repu blikeinse concurrent voor een senaats zetel voor de staat New York een te levisie-debat aangaan. 0 De Russische ruimtevaart is een mooi succes. De Russen zijn daarmee de Amerikanen een aardig eindje voor. Dat zijn ze ook op een ander terrein schuld aan de Verenigde Na ties. Het zou misschien zo gek nog niet zijn, als Chroestjow daaraan ook eens dacht. 0 Er zijn in acht dagen tijds niet minder dan 600.000 pasjes aange vraagd door Westberlijners, die een keertje naar familie in Oost-Berlijn willen. In Duitsland gaat het goed een advocaat verdedigde Hitler's moord partijen met de bewering, dat de Führer boven de wet stond. De man, die bevel gaf tot de uitvoering van het drama in Putten werd onderschei den met een vliegermedalje en het percentage West-Duitsers, dat geluk kig is met de Bundeswehr is van 63 in het vorig jaar, opgelopen tot 75 nu. E Een 46-jarige vrouw in de Oost- Peruviaanse stad Iquitos bezit een merkwaardig - zij het niet Olym pisch - record zij heeft in twee hu welijken het ieven geschonken aan 25 jongens en 7 meisjes. 0 Een Maastrichts' autohandelaar had merkwaardige gedachten over het begrip "collegialiteit". Door valse verklaringen probeerde hij een colle ga-autohandelaar in de gevangenis te krijgen. Er werd zelfs een girobiljet voor vervalst. De man werd zelf slachtoffer van zijn list hij bromt nu zelf.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 9