wAAlwijkse en lAnostRAAtse couRAnt KROESJEFslachtoffer van eigen beleid Mijleider Breznjef KroesjefBovenal sluw Premier Kosygin NOBELPRIJS 19(4 VOOR RE VREDE Jampe jarenlange crisis Ogen vragen brillen van STASSAR Amerikaanse negerleider Ds. Martin Luther King: Damesmode Tilburg MAANDAG 19 OKTOBER 1964 85e JAARGANG No. 82 De tcho vad het Zuióe talwiiksche Stoomdrukkerij wa y Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 ,lad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.29 p. mnd. (1.00+ 5ct. inc.k.) ik 09 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 -2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO Geheel onverwacht is de man die sinds 1953 in Rusland aan de touw tjes trok, van het eerste plan verwijderd. Zijn discipelen in het Cen trale Partijcomité hebben hem plotseling beroofd van alle gezag, dat hij als alleenheerser bezat. Van de ene dag op de andere is Kroesjef van een machtig man een uitgestotene geworden. Inderdaad uitgestonene: want hoewel de offi ciële formulering luidt, dat de premier en partijleider gezien zijn leef tijd (70 jaar) en gezondheid uit eigener beweging heeft bedankt,, duidt al het overige op een verwijdering. Een van de markantste za ken in dit verband is wel, dat Kroesjefs schoonzoon Adzjoebei, hoofd redacteur van de Prawda, ook geëlimeerd is. Als opvolgers van Kroesjef fungeren twee personen: partijleider is nu Leonid Brezjnef en regeringsleider Alexei Kosygin. De val van Mr. K. is een verras sende ontknoping van een jaren- crisis in het Kremlin. Deze crisis hebben de rode leiders goed binnenskamers weten te houden. Kroesjefs val is echter niet zoals vroeger gebruikelijk was - met ver- iachtmakingen, beschuldigingen en verwensingen gepaard gegaan. Dat misschien omdat de beide machthebbers, waarvan Brezjnef voorlopig als partijleider de mach- schijnt te zijn, altijd trouwe volgelingen en medewerkers van Kroesjef zijn geweest. Enkele maanden geleden heeft zelf Berznjef overgehaald reprentatieve functie van pre sent van de Sovjet-Unie te laten vallen om als helper van de pre mier meer actieve politiek te gaan bedrijven. De vraag is natuurlijk if de nieuwe machthebber Kroes jef aan de kant hebben gezet, om it hij te soepel was, of omdat door conflict met China een greep naar de macht van de zijde van de Stalinisten dreigde. In beide geval- blijkt Kroesjef een slachtoffer van zijn eigen politiek van ohtspan- ig. De meeste commentaren in het Westen neigen er toe de laatste ver onderstelling als de juiste te zien. Het geschil met communistisch China ligt dus zwaarder op de maag van de Russische leiders dan men aannam. Verder is daar nog de chaos in ie Russische landbouw en industrie. Bovendien is de groter wordende zelfstandigheid van de Oosteurope- sesatelieten een doorn in het oog geweest van de Russische leiders. Met dit laatste stroken de Rus sische economische belangen niet. Immers een groot deel van de con sumptie-artikelen voor de Russische burger komt uit deze satellietlan- Leonid Breznjef werd op 18 de- oember 1906 in een arbeidersgezin in de Oekraïne geboren. In de jaren 'oor de oorlog werkte hij als tech nicus en als ingenieur in de Oeral. Hu zijn terugkeer in 1938 in de Oekraïne werd hij in het partij- 'Pparaat opgenomen. Als chef van de politieke afdeling van een leger roep en later van het vierde Oe- baïnse front nam Breznjef aan de Tweede Wereldoorlog deel en werd bevorderd tot luitenant-generaal. Op 7 mei 1960 verving hij de ou- maarschalk Worosjilof, die be trokken was bij de activiteiten van „anti-partij groep" als voorzitter van het presidium van de opperste oovjet (staathoofd). Vanaf dat mo ment heeft hij geprobeerd zijn func- ues van staathoofd te verenigen met Je in het partij-apparaat, zonder im'n *e slagen. Op 16 juli 860 werd hij ontheven van zijn junctie van secretaris van het Cen- jale Comité, waardoor hij verschei dene officiële reizen kon maken. Tn maart 1963 werd hij herkozen p secretaris van de Centrale par- "J en was daardoor gedwongen wnaf dat ogenblik zijn functie van tshoofd steeds meer aan zijn on tschikten over te laten. Na de ,wijning van het politieke to- •v a n1 Kozlof, in mei 1963, Brezjnef algemeen beschouwd s mogelijke opvolger van Kroes- "ij vervulde geen erefuncties «a werd rechtstreeks ge- j zowel in de ontspanning in n trekkingen tussen de Sowjet- flinf en Westen als in het con- te ®eT China, dat zich verscherp te^15 ^uli T-1-, tijdens een bij een- v.an Hë Opperste Sovjet, werd ij, v a^s president van de Sov- llilm' v^rvangen door Anastas »iiriJan om zich beter te kunnen aan zijn functie in het see- to. ,aa' van het Centrale Comité 811 Partij. den. De Russische productie is nog niet geheel daarop afgestemd. SPIJT Het heeft er veel van weg, zoals de Volkskrant schreef, dat de vroe gere vrienden van Kroesjef slechts node tot de verwijdering van hun voorman hebben besloten. Er heerst een sfeer van „jammer, maar het kon niet anders". Het grote nieuws werd door het persbureau Tass donderdag bekend gemaakt om 22.03 uur Nederlandse tijd. Tevoren hadden reeds tal van gissingen de ronde gedaan. Men had geconstateerd, dat de premier eerder in de week wel het gebruikelijke telefonisch contact had gehad met de drie ruimtevaarders in de lucht, maar na hun landing niet meer. Bovendien was Kroes jef niet aanwezig bij de besprekin gen met president Dorsicos van Cu ba. Het Rode Plein, dat was ver sierd voor de ontvangst van de 3 kosmonauten toonde vele portret ten, maar dat van Kroesjef werd haastig verwijderd. En tenslotte: het Russische partijblad Iswestia was donderdagmiddag niet versche nen. Vroeger was het niet verschij nen van dit blad reeds een aanwij zing tot belangrijke wijzigingen in de heersende top van het Kremlin. ADIEU KROESJEF Een Zwitsers fotopersbureau sein de naar Moskou de vraag wat er gaande was. De Russische telexist veroorloofde zich een bitter grapje. „Adieu Kroesjef" seinde hij terug. Het kritieke moment moet zijn gevallen na het contact met de ruimtevaarders en vóór de terug keer naar de aarde. Kroesjef was zelf op dat moment in Kazakstan, waar hij de ruimte vaarders nog uitgeleide had gedaan. Momenteel vertoeft hij in Moskou, maar waar hij is weet niemand. Kort voor zijn val is hij nog in het Kremlin gesignaleerd. In zijn val zullen waarschijnlijk nog meer kleinere figuren betrok ken zijn dan Adzjoebei alleen. Men verwacht in Moskou nog meer ver anderingen in de lagere regionen. Van Nikita Kroesjef is altijd ge zegd, dat hij zijn boerenafkomst niet kon verloochenen. Bij vele ge legenheden is dat ook duidelijk ge bleken. Zijn ronde gezicht kon vriendelijk en goedmoedig lachen, maar achter dat gezicht school 'n ongeloofelij ke sluwheid. Van Kroesjefs werk in de com munistische partij vóór de oorlog is niet veel bekend. Wel wordt aan genomen, dat hij een vooraanstaan de rol speelde bij de vestiging van het gezag in Moskou in de Oekraïne. In 1949 werd Kroesjef belast met de heroprichting van de collectieve boerderij en. MACHTSSTRIJD De dood van Stalin had een ge weldige machtsstrijd tot gevolg tus sen Kroesjef als man die Stalin als partijsecretaris was opgevolgd en zijn tegenstanders, gegroepeerd Alexis Nikolaevitch Kosygin is op 20 februarie 1904 in Petrograd in een arbeidersgezin geboren. Hij is een van de grote technocraten van de regering, van de zeven man nen die de sleutelposten bezetten na de grote zuivering van 1937- 1938. Op vijf tien-jarige leeftijd, in 1919, nam Kosygin dienst in het rode leger. In 1927 werd hij lid van de communistische partij, in 1935 voltooide hij zijn studies aan het textielinstituut Leningrad. Zijn politieke loopbaan begon vlak na de tweede wereldoorlog. Nadat hij op het achttiende partij congres (1938) tot lid van het Cen trale Comité werd gekozen, werd hij spoedig volkscommissaris in de textielindustrie. Vervolgens vervul de hij verschedene posten in de lei ding van technische ministeries, met name in de lichte industrie. In 1945 werd Kosygin in het ka binet van Stalin opgenomen als vice-premier zonder portefeuille. Na de dood van Kroesjefs voorganger bewoog zijn politieke loopbaan zich enige tijd op en neer. In de nieuwe groep verscheen hij pas in 1957, na de val van de anlDpartij-groep van Molotof en Malenkof, waarbij hij opnieuw deel uit ging maken van het presidium van het centrale comité, waaruit hij in 1953 was verwijderd. In maart 1959 werd hij voorzitter van het Gosplan be noemd. Als zodanig vergezelde hij Kroesjef in maart 1960 naar Frank rijk en nam hij actief deel aan de economische onderhandelingen tus sen de Sovjet-Unie en Frankrijk. Op 5 mei 1960 werd hij in het kader van een grote reorganisatie aan de zijde van de eerste vice-pre mier Anastas Mikojan geplaatst, waarna hij werd beschouwd als de grote chef van de Sovjet-Russische industrie, de verdedigingsindustrie uitgezonderd. rond de Stalinist Malenkov. Kroesjef won de slag, echter niet definitief. Bekend is nog steeds het geruchtmakende 20e partijcongres, waarin Stalin publiekelijk van zijn voetstuk werd gestoten. Toen werd ook de eerste aanzet gegeven tot de zg. politiek van vreedzame coëxi stentie. Kroesjef verweet Stalin, dat deze door een harde buiten landse politiek te voeren slechts de oprichting van de NAVO in de hand had gewerkt. Militaire ver overingen - zo zag Kroesjef het duidelijk - zou niet tot de mogelijk heden behoren, zonder ook Rusland een prooi van de allesvernietigende atoomwapens te maken. VREEDZAME COËXISTENTIE Kroesjef zag in een economische, culturele en ideologische oorlog voering veel meer kansen. Zijn be leid van „Vreedzame Coëxistentie" had in zoverre succes, dat in het W.esten en in de ontwikkelingslan den vele partijen ontstonden, die niet uitgesproken communistisch waren, maar wel tegen het commu nisme aanleunden. Deze pacifis tisch socialistische partijen hebben de sociaal-democraten veel schade berokkend. Enkele maanden na het verzoe nende 20e partijcongres leerde men toch nog het ware gezicht van het communisme kennen. In november 1956 probeerde het Hongaarse volk in een heldhaftige opstand de tyrannie van zich af te werpen. De Russische tanks onder drukten de opstand bloedig op last van Kroesjef. Amerika werd toen van ingrijpen afgehouden, omdat het onbezonnen optreden van Engeland en Frank rijk in Egypte, Kroesjef een prach tig wapen in de hand gaf met een wereldoorlog te dreigen. De interne strijd met de Stalinis ten kreeg in juli 1957 zijn beslag: toen werd Moiotov, Malenkov en Kaganowitsj uit de partij gestoten. GOED PSYCHOLOOG Kroesjef was erg impulsief in z'n optreden en bovendien een goed psycholoog, die meestal zijn toe hoorders en altijd de lachers op zijn hand kreeg. Tal van anekdotes doen over hem de ronde. Hij was het die in oktober 1957 een wereldprimeur voor het com munisme kon onthullen: de lance ring van de eerste satelliet. De Russische ruimtevaartsucces sen speelde hij altijd handig uit. vooral in het buitenland en mis schien hebben deze successen hem in Rusland zelf ook wel een beetje geholpen. Kroesjef ging graag en veel naar het buitenland. In 1959 bezocht hij de Verenigde Staten. Hij maakte 'n reis door Azië, ontmoette president Kennedy in Wenen en onlangs nog was Kroesjef in de Skandinavische landen. In Cuba moest Kroesjef terug voor de vastberaden houding van Kennedy. Een jaar tevoren was het conflict met China uitgebroken, dat nu de oorzaak van Kroesjefs val is geworden. Als het tenminste juist is, dat de motie die Kroesjef tot af treden dwong van de partij-ideo loog Soeslof afkomstig was. Geboren op 17 april 1894, trad hij op 24-jarige leeftijd toe tot de com munistische partij. In 1934 werd hij lid van het centrale comité en in 1935 is hij de eerste secretaris ge worden van het Moskouse partij- district. Drie jaar later partijsecre taris in de Oekraïne en in 1939 lid van het Politbureau en lid van de Opperste Sovjet. Tijdens de Tweede Wereldoorlog was Kroesjef als po litiek secretaris verbonden aan de zuidelijke legers. AAAAAAAAAAAAAAA^AAAAAMA DE INDUSTRIE-SPREIDING De commissie voor Economische Zaken in de Tweede Kamer heeft unaniem haar afkeuring uitgesproken over 't regionale industriespreidings- ibeleid van staatssecretaris Bakker. De onderminister van Economische Za ken beloofde de commissie, binnen 14 dagen een brief aan de Kamer te zen den, waarin de resultaten worden me degedeeld van een „nader overleg" met minister Andriessen en de overi ge leden van de regering. De politieke moeilijkheden zullen daarmee eebter niet van de baan zijn, Want op 28 oktober zal de Kamercom missie opnieuw met de staatssecreta ris in de clinch gaan over de regionale industrialisatie, die men afkeurt, zo als is voorgesteld. De Nobelprijs - 1964 voor de vre de is toegekend aan de Amerikaanse negerleider dominee Martin Luther King, zo is officieel in Oslo bekend gemaakt. Aan de prijs, die dominee King zal worden uitgereikt op 10 december, de sterfdag van Alfred Nobel, is een bedrag van 27.300 Zweedse kronen (ruim 195.000 gld.) verbonden. De prijs wordt, naar bekend, toegekend door een commissie uit het Noorse parlement. Ds. Ring is de tweede negerleider in vier jaar, die de vredesprijs heeft gekregen. De prijs was in 1960 voor Albert Loethoeli uit Zuid-Afrika. De 35-jarige predikant, die géboren is te Atlanta Georgia, is waarschijnlijk de jongste, die ooit de Nobelprijs voor de vrede heeft gewonnen. Zijn jongste boek, getiteld „Waarom wij niet kunnen wachten", handelend over de strijd van de negers in Ame rika voor gelijke burgerrechten, werd de vorige maand in Londen uitgege ven. Hij zal het geld besteden voor de strijd voor de burgerrechten. Onze coupeuses maken van uw stof elk gewenst model japon, pakje of rok Exclusieve collecties VESTEN, BLOUSES, ROKKEN, SHAWLS en PANTALONS Ateliers voor Plisseren, Borduren, Stofknopen, Rokken verkorten, enz. Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 RIJWIELPADEN IN BRABANT In Oost-, West- en Midden-Bra bant is men druk bezig met de voor bereiding van de aanleg van toeristi sche rijwielpaden, waarvan een ge deelte reeds verwezenlijkt werd. Midden-Brabant is de overige stre ken eohter wel ver vooruit. Hier is al 17,5 km aangelegd en thans is de rijkssubsidie van Incoret, de interde partementale coördinatie voor recre atie en toerisme toegekend voor nog eens 27 km toeristische rijwielpaden. Zeer binnenkort zullen de aanleg en de verharding van deze paden wor den aanbesteed en nog deze winter hoopt men met de verwezenlijking daarvan te beginnen. De nieuwe pa den zullen aangelegd worden ten noorden, ten westen en gedeeltelijk ook ten zuiden van de Loonse en Dru- nense Duinen. In 1962 werd daar reeds een gedeelte bij de duinen in gebruik genomen. Door deze uitbrei ding zal straks het gehele gebied, vanaf de Efteling in Kaatsheuvel over Udenhout, Helvoirt, Vught, Drunen en Waalwijk ontsloten zijn. Vorig jaar werd ook een pad door de duinen aangelegd, van Giersber- gen, via de Rustende Jager en de Oude Bosschëbaan onder Hevoirt naar de IJzeren Man te Vught. Daar naast kwam er een pad voor toeristen van Oisterwijk over de Campina heide naar Boxtel en een pad van Esibeek naar Westelbeers over het landgoed de Utrecht. BUDDEMEYER chemisch reinigen grotestraat 95 waalwijk WEGENPLAN 1965 Minister Van Aartsen van Verkeer en Waterstaat wil in 1965 van de 265 miljoen gulden, die hij in het rijkswe- genfonds verwaoht, 257 miloen beste den aan de wegen, die deel uitmaken van het Europees wegennet (de zoge naamde E-wegen), aan een aantal an dere belangrijke snelwegen in Neder land en aan bijkomende werken voor de E-wegen. Tot de igrote werken behoren on derstaande wegen en kunstwerken: In het zuiden van bet land zullen f 18 miljoen worden besteed aan de oost- westverbindingen Vlissingen - Breda - Eindhoven (wegen 58, 56 en 63), Belgische grens (benoorden Turn hout) - Eindhoven Venlo - Duit se grens (weg 67-E-3). Voor de Noord-Zuidroute E-9 (Maastricht - Eindhoven - Utrecht - Amsterdam) is f 29 miljoen geraamd, waarvan f 14 miljoen is bestemd voor de verdere aanleg van weg 75 (Maas tricht-Keipen) met de daarin gelegen brug over de Maas bij Wessem, f 3,5 miljoen voor de verdubbeling van de rijbaan van weg 68 tussen Eindhoven en Weert, f 6 miloen voor baanver- dubbelingen van weg 64 en de om leggingen om Boxtel en Den Bosch en f 5,5 miljoen voor het kruising- vrij-maken van weg 26 tussen Vianen en Waarden'burg, het verbeteren van de aansluiting van die weg aan weg 27 bij Vianen en het verbreden van de brug bij die plaats. Wat de belangrijke noord-zuid verbindingen betreft, zal worden voortgewerkt aan de wegen 17 tussen Moerdijk en Roosendaal en 27 (E-37) Vianen - Gorinchem - Breda (en de zuidelijke rondweg om Breda), voor elk van deze wegen is een som van f 6 miljoen geraamd. Na hele serie botsingen HAGENAAR RIJDT MAN KANAAL IN De 65-jarige fietser M. v. d. Hoek uit Loosduinen is donderdag in zijn woonplaats door een auto in het ka naal langs de Haagweg geduwd en verdronken. Vrijdagmorgen werd zijn stoffelijk overschot geborgen. De beer v. d. Hoek werd zeer waar schijnlijk aangereden door de vrijdag middag gearresteerde 27jarige Haag se koopman H, N„ die vóór dit onge luk al enkele botsingen had gehad en die met vier gewonde slachtoffers van deze aanrijdingen op weg was naar een ziekenhuis. De koopman, die tevoren zeven glazen bier had gedronken, reed in de nacht om kwart over één eerst twee personenwagens aan (waarvan er één kantelde) en vervolgens ramde hij 'n geparkeerde auto. Bij deze. botsingen werd de moeder van H. N. uit de wa gen geslingerd; zijn vader brak een arm en twee andere inzittenden lie pen letsel op resp. een hersenschud ding en letsel aan de wervelkolom. De chauffeur zette zijn moeder weer in de wagen en wilde daarna in de richting van het ziekenhuis „Westein de" rijden. Zover kwam het echter niet, want 'bij het keren ramde N. 'n lichtmast. Daarna moet hij volgens de politie de fietser hebben aangereden, die in het kanaal terecht kwam en verdronk. N., die 'bij zijn arrestatie alle ande re aanrijdingen vlot bekende en die ook toegaf zeven pilsjes te hebben gedronken, ontkende echter de heer v. d. Hoek in heht kanaal te hebben gereden. De koopman reed na het ongeluk door naar het ziekenhuis, waar drie van de vier inzittenden werden opge nomen; de vader van N. mocht na be handeling naar huis. N. zelf liet zijn wagen bij 't ziekenhuis staan en ging te voet om familieleden van de slacht offers in te lichten. Hij werd vrijdag middag in zijn woning aangehouden, verdacht van dood door schuld c.q. het toébrengen van zwaar lichamelijk letsel. 2000 OF 1100 MILJARD KUBIEKE METER AARDGAS? Is het waar, dat de Groningse aard gasvoorraad zó groot is, dat daarmee gedurende 40 tot 50 jaar de toale Ne derlandse energiebehoefte kan wor den gedekt? Di vroeg de Limburgse afgevaardigde Jan Maenen (KVP) donderdag in de Tweede Kamer aan minister Andriessen, tijdens de voort- gezete openbare vrgadering van de vaste commissie voor Economische Zaken. De bewindsman ontkende dat de hoeveelheid aardgas belangrijk groter zou zijn dan 1100 miljard ku bieke meter. Deze "bel" is volgens minister Andriessen voldoende om gedurende een periode van 30 tot 40 jaar een kwart van de Nederlandse energiebehoefte te dekken. De 'heer Maenen volhardde echter in zijn veronderselling. 'Hij zei niet alleen uit onofficiële berichten, maar ook uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat de totale Nederlandse aardgasvoorraad zo groot is, dat deze de hele energiebehoefte voor 40 ot 50 jaar kan dekken en niet zoals minis ter Andriessen zei „Slechts 'n kwart van deze behoefte voor 30 tot 40 jaar". Uit kringen van de Nederlandse Aardolie Maatschoppij (N.A.M.) ver namen wij intussen, dat de heer Maey nen wel eens gelijk zou kunnen heb ben met zijn'veel hogere schatting van 't Groningse aardgasvoorkomen. Dit zou kunnen duiden op een hoe veelheid van ongeveer 2000 miljard kubieke meter, waarvan dan blijkbaar nog geen mededeling is gedaan aan de minister van Economische Zaken. De heer Maenen trachtte dan ook vergeefs hierover van de miniser een bevestiging te krijgen. Hij wilde mi nister Andriessen namelijk de gele genheid geven de Belgische senator Leemans eens een keer voor te zijn met voorspellingen over het Neder landse aardgas. 4 KINDEREN VERONGELUKT. In de nacht van donderdag op vrij dag zijn in een oude arbeiderswoning aan de 2e Oosterkade in Sneek, vier jonge kinderen om 't leven gekomen. De drie meisjes en een jongetje waren alleen in huis, toen er brand uitbrak. Alle reddingspogingen hébben ge faald. De vader, de. 30-jarige fa brieksarbeider H. Post, heeft zijn zoontje nog uit het brandende huis kunnen halen, Toen hij via de houten dakkapel langs een ladder naar be neden wilde komen, moest hij sprin gen. Zijn nog levend kind bleef met een gordeltje achter de dakgoot ha ken. Enkele ogenblikken laer viel het kind naar beneden. In het ziekenhuis is het aan zijn verwondingen bezwe ken. De omgekomen kinderen zijn de 5-jarige Neeltje Fokje, de 4-jarige Jeltje Letke, de 2-jarige Fokje Rens- ken en de 1-jarige Auke Imke.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1