waalwijkse en lAnGstRAAtse couRAnt ir verloor RKC thuiswedstrijd ZILVER voor Nederlandse zwemsters HEMEN GROEN: slachtoffer van doping? VLI1MENSE BOYS en GEMERT delen de punten 3-3 RKC - HVV'24 1-2 Drink real American Cola Geflatteerde overwinning van Concordia op W.S.C. (5-1) DE»! OPENING Drogisterij Parfumerie Loek Mertens ibriek. dagen. ■aatsheuvti MAANDAG 19 OKTOBER 1964 85e JAARGANG No. 82 )e tcho Vc\n het Zuióen S'ksche Stoomdrukkerij »m Antoon Tielen (nofdredacteurJAN TIELEN ■ronummer 1069687 (lad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. mnd. (1.00 -f 5ct. inc.k.) .K08 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO; Ja lezer, wederom goed weer, tederom veel belangstelling en we- j(romthuis onnodig verloren. let schijnt dat RKC er aardigheid in [eef om in uitwedstrijden denderen- ,;eresultaten te boeken, maar dan di st het grote supporterslegioen thuis «er teleur te stellen. Qua spel waren de RKC-ers weer 1st grootse deel van de wedstrijd overtuigend heter, doch - precies lis tegen de Spechten - werden voor Bt zoveel kansen om zeep gebracht, Jat de daarbij vergeleken schamele (oorsprong van 1-0 met de rust ons gevoel van onbehagen en twijfel aan de einduitslag bezorgde. Die gro- tedruk, die de laatste 10 minuten op Hulst-doel gelegd werd, had met meer vasthoudendheid geheel de fes helft gelegd of getracht moeten torden om te leggen. Nu was er dezelf de taktiek als te gen de Spechten, die wij niet begrij pen, Steeds maar terug in de verde lging, zodat er een grote gaping ontstond op het middenveld. Men kan hierover blijven nakaarten, ■ar men moet zich in ieder geval bij Je feiten neerleggen en die zijn, dat ten steeds beter in vorm komend sportief en doelbewust tracht- bakens te verzetten en daarin ook doeltreffend slaagde. Scheidsrechter Lodder, bijzonder steld op juiste inworpen en vrije lappen op de juiste plaats genomen, et echt niet moeilijk, maar hield toch de teugels strak. De eerste aanval was voor Hulst, ich Eekels hield het slappe schot. Onmiddellijk daarop ging Ad Du- quesnoy er op de linkervleugel van door, doch eveneens zonder resul- iaat. Van Dalen moest een hoekschop prijsgeven. Na prima spel van Van Soelen kon Duquesnoy inschieten, Joch de jeugdige Hulst-keeper grijpt uitstekend in. Deze jongeman heeft de wedstrijd door goed werk veT- maar ook aan doelman Eekels Iwam Pas in de 31e minuut kwam 'het succes. Van Soelen zette prima voor en Bart de Peffer kopte laag in de hoek, 1-0. Nog diverse malen kwam RKC voor rust dicht bij een doelpunt, doch tot een treffer kwam het niet meer. Ook Eekels moest nog enkele malen door tastend optreden. In deze periode le verde de geel-blauwe voorhoede wel fraai aanvalsspel, maar de juiste af ronding bleef uit. Ook in de 2e helft zagen we uit gekiend aanvalsspel van van Soelen. Van Laak wachtte te lang met schie ten. Ook Kuijs leverde goed werk, dat een kans betekende. Het schot ging naast. Paniek in de Hulstverdediging werd gevolgd door eenzelfde stem ming bij RKC. Een misverstand gaf een schietkans aan HVV. Glukkig naast de paal. Een verrassend schot van van Laak was te hoog gericht. Kuijs kreeg een goede schietkans. He schot was slecht gericht. Van Soe len wilde fraai solospel besluiten met zelf te schieten. Hij kon er geen kracht meer achter zetten. Eekels had zijn handen vol om eien schuiver onder controle te krijgen en stopte iets later een keihard schot in grootse vorm. Nog een keer kon hij sleohs uitlopend redding brengen. Hulst, dat blijkbaar met verwonderinge constateerde dat al die aanvalsgolven van RKC geen ver dere doelpunten opleverden, putte daaruit moed en ging ook beter spe len. Zij wisten enkele hoekschoppen te forceren. Het spel van RKC daar entegen zakte af en een doelpunt van de gasten hing in de lucht. Eekels gaf voorlopig nog geen krimp. Op onge looflijke wijze haalde hij kort achter een twee ballen uit de hoek. Een goe de voorzet van Kuijs met de linker voet, leverde een kopbal van Ad Du quesnoy op. Naast! Tien minuten voor het einde ge beurde dan waar we hang voor waren. Een goede 'lage kopbal van Hulst be landde via de paal in het doel en zelfs werd het 5 minuten later, tijdens een groot offensief van RKC, ploseling nog 1-2 aan de andere kant, na een korte aarzeling in onze verdediging. Hulst kreeg iets meer dan het ver diende, maar zij ontving wel loon naar werken. Als RKC direct na de rust het gesloten aanvalsspel had ge bracht van de laatste 10 minuten, zou het zondag zeker niet zo gelopen zijn. Een troost voor RKC Er is zeker niet slecht gevoetbald. We hebben dikwijls genoten van goed opgebouw de snelle aanvallen. Er is hoogstens onverstandig of zo men wil ontaktisch gespeeld. Een volgende keer beter. Onze reserves blijven op het goede pad. Zij slaagden er in om in Oister- wijk overtuigend op de beide punten beslag te leggen. Doelpunten staan op naam van Leo Pullens en Huub Leij- tens, ieder twee en eenmaal door Leo van Helvert. Zij blijven hierdoor de lijst aanvoeren. R.K.C.-JEUGDTOTO. De inzet van de 3e jeugdtoto t.b.v. de jeugd van RKC dd 17-10-1964 bedraagt f 804.20. Dit bedrag werd geraden door 13 personen, die de le prijs deen en elk f 9.28 ontvan gen M Pullens Canadesestr. 4, J. Leytens Mr Luybenstr. 58, K Doorn kamp Dr Ringersr. 46, mevr. v En- gelen 2e Zeine 6a, Sj v Schaik Dr Ringerstr 39, G de Graaf Canadese- straat 4, J Pullens v Overschiestr 12, A v Schaik Mr Luybenstr 1, P van Nieuwenhuizen Kerkstr 27 Sprang, A de Graaf v Haesrechtstr 38 Kaats heuvel, M Verhoeven Kerkstr 36, M C Span Besoijensestr. 24, C Reuzer Poolsestr 14. De 2e prijs werd gewon nen door C Dekkers Crispijnstr 130, Th de Folter Pres. Steynstr 4a, die resp. f 804,19 en 804,21 hebben ge raden. Zij ontvingen ieder f 40,21. De 3e prijs werd gewonnen door J Witlox Besoijensestr 71, die f 804,22 raadde en f 40,21 kreeg. Op de laatste dag van de Olym pische zwemwedstrijden heeft de Nederlandse wisselslag-estafette- ploeg op schitterende wijze nog 'n zilveren medaille veroverd. Het verschil waarmee de tweede plaats werd veroverd was zelfs gro ter, dan de Nederlandse kolonie had durven dromen. Het stond al lang vast, dat het kwartet van de Verenigde Staten met Cathy Fer guson, Cynthia Goyette, Sharon Stouder en Kathy Ellis onverslaan baar zou zijn. Maar in het Russi sche viertal zag men een gevaar lijke concurrent en Japan be schouwde men als tweede ernstige rivaal voor de tweede plaats. Een eenvoudige berekening had ge leerd, dat de serie-tijd van Neder land, die boven de 4.44 lag, met Ada Kok op de vlinderslag in plaats van Adri Lasterie met 6 se conden omlaag kon worden ge bracht. Maar niemand kon na de series zeggen of Rusland en Japan ook niet met veel snellere meisjes zouden verschijnen en zo ja hoe veel sneller die dan zouden zijn. Het begon allesbehalve geweldig. Korrie Winkel kon zelfs haar tijd uit de persoonlijke rugslag niet herhalen. Zij tikte in 1 min. 12,2 sec. als laatste van het veld aan om Klenie Bimolt aan haar schoolslag- Wie spreekt over de nederlaag van de Nederlandse wereldkampioen Tiemen Groen zegt of denkt er terstond ook het woord „doping" bij. Want er is geen mens meer, be halve de een of andere onnozele ziel die nog twijfelt aan het feit, dat de Italiaan Giorgio Ursi het olympisch ideaal van een „eerlijke" strijd met voeten heeft getreden door voor zijn rit in de halve finale tegen Tiemen Groen een stimulerend middel te gebruiken. Maar het bewijs hier voor zal nimmer geleverd kunnen worden, omdat de heer Adriano Rodoni, voorzitter van de UCI, de internationale wielrenorganisatie, hoogstpersoonlijk geweigerd heeft een onderzoek te laten instellen. Daarmee heeft de UCI-president zelf de reglementen genegeerd, die tevoren waren opgesteld en waarop hij moest toezien, dat zij zouden worden nageleefd. Giorgi Ursi is een middelmatige renner, die uit pure eigen kracht niet in staat moet worden geacht de 4 kilometer binnen de 5 minu ten te rijden. Hij werd niet eens Italiaans achtervolgingskampioen en reed in Tokio zijn ritten in tij den, die varieerden tussen de 5 m. 3 sec. en 5 m. 6 sec. Alleen in de halve finale tegen onze landgenoot Tiemen Groen „vloog" Ursi over de baan en finishte in 4 min 56,64 sec, om later op de dag in de finale in een „normale" tijd van bijna 5 min. 6 sec. weer te verliezen van de Tsjech Jiri Daler, die de gouden medaille veroverde. In Nederlandse wielerkringen is tót het zeker niet gelegen. Hij wist meest verrassende schoten uit de hoeken te halen. Van Laak schoot ever de lat. Na een snelle tegenaanval schoot de rechtsbuiten van Hulst vóór hugs ons doel. Wederom een flitsend aehot van Hulst langs de. buitenkant de paal. Een misverstand tussen Bakkers en Eekels bezorgde paniek. Op tijd ingrijpen gaf nog uitkomst. doelman van Hulst onderschepte een hoge voorzet en een snelle RKC- a®val strandde op buitenspel. Weer ®en de RKC-ers gevaarlijk voor het Hulst-doel, doch toen Duquesnoy doorkopte was er niemand aanwezig. Prima solospel van van Soelen 'acht weer paniek in de HVV-ver- deaiging en leverde een hoekschop JP'Een kopbal van v. Laak wist de doelman goed te stoppen. Kuijs I;jt'nt weer een hoekschop nemen... suder gevolg. Bijna kwam RKC tot een doelpunt, doóh de back redde op ,e doellijn, precies in de hoek. RKC )ng steeds aan, doch doelpunten ®en er niet. Een goed schot kreeg fcn §enade bij de Hulst-doelman en °ffl er weer paniek ontstond kwam e bal tegen de lat. Een schot van v. en weH zeker verwerkt. Na deze 51 nederlaag klinkt 't voor een buitenstaander ongeloof waardig als moet lezen dat deze uitslag uiterst geflatteerd is. De technisch goede Concordia- ploeg verdiende deze overwinning, alleen al door het beter ploegver- band, maar had vrouwe Fortuna niet naast de Bossche doelman ge staan, dan zou de overwinning ze ker minder groot zijn geweest. Er zat met de ruststand 11 voor de Waal wij kers minstens een punt in, zeker wat veldmeerderheid betreft. Concordia trapt af en men komt om beurten voor het vijandelijk doel, doch het eerste schot wordt pas na 13 min. gelost op de WSC- goal. Het is tevens de eerste safe van doelman v. d. Anker. Nadat beide partijen enkele mooie kan sen hebben gemist komt uit een mooie combinatie door de beweeg lijke Trum het eerste doelpunt voor de Bosschenaren. 10. Direct hier op krijgt WSC mooie kansen om gelijk te maken, maar deze worden om zeep gebracht. Toch komt WSC 7 min. voor rust naast Concordia als Eibers uit een korte corner naar Schapendonk plaatst en deze voor zet en Alewijn kopt prachtig in Nadat Concordia nog een droom- kans overschiet en 'n Bossche back van de doellijn redt is het rusten. Na rust zijn de WSC-ers optimis tisch. De eerste 4 min. komen de blauw-witten niet van hun eigen helft, doch de eerste keer als dit 't geval is is het meteen raak, een snelle aanval over links stelt de rechtsbinnen in staat hard in te schieten. 21. Diverse vrije trap pen worden tegen de Bossche ach terhoede gegeven doordat ze wat te robuust te werk gaan en Avon tuur en Schapendonk schieten ra kelings over. Nadat Alewijn voor een tweede maal tegen de grond is gewerkt valt hij uit en J. Couwen- berg vervangt hem. De aanvallen van WSC zijn talrijk maar men kan niet verder komen dan wat corners. Bij een Bossche aanval slaat de WSC-doelman de bal tegen de lat en Trum schiet hard in. 31 na 23 min. Dit was tegen de verhouding, maar het werd nog erger. Het op dringen van de Waal wij kse achter hoede wordt noodlottig, de snelle linksbuiten brengt een bal goed voor en in de scrimmage die volgt valt de doelman en de midvoor legt de bal in het lege doel. 41. Ondanks deze achterstand komt WSC terug en weer moet een ach terspeler tweemaal van de doellijn redden, maar een doelpunt komt aan de andere kant als 1 minuut voor tijd de WSC-achterhoede voor buitenspel blijft staan, maar de ar biter laat doorspelen en de mid voor brengt de stand op 51. Dit is de einduitslag van de door een beter resultaat had verdiend. WSC goed gespeelde wedstrijd dat Wij durven voorspellen, dat als de Waalwijkers zo blijven spelen en enige verandering in de voor hoede aanbrengen, de oranje-zwar ten nog menige tegenstander in 't zand laten bijten, wat geen over bodige luxe is. men wel zó goed bij de tijd, dat men haarfijn kan vertellen, hoe in mysterieuze rennerscabines van 'n middelmatige renner voor heel even een supercrack wordt gemaakt. Het woord „doping" werd dan ook direct gebruikt, toen de fabelachti ge tijd van Giorgi Ursi op het sco rebord verscheen. Dit vooral omdat men in wielerkringen wist, dat de Italianen de schande wilden uit wissen, dat zij in de ploegentijdrit geen goud hadden veroverd maar met zilver genoegen hadden moe- nemen, omdat Nederland een paar verschrikkelijk sterke jongens Karstens, Dolman, Pieterse en Zoet had laten rijden. Maar met een middelmatige renner als Ursi was het uitwissen van die smaad tegen wereldkampioen Tiemen Groen niet mogelijk, tenzij Onze Friese boerenzoon Tiemen Groen reed in de halve finale nog altijd 5 min. 01,36 sec. een tijd die Ursi slechts als een sprookje in de oren moet klinken en die voor de Italiaan meer dan genoeg zou zijn geweest om in zijn finale tegen de Tsjech Jiri Daler het goud te ver overen. Maar met zijn 5 min. 01.36 sec. was Tiemen volmaakt kansloos tegen de „opgepepte" Ursi. Tiemen Groen is een jongen die weinig zegt. Ook heeft hij na zijn nederlaag dat mysterieuze woord horen mompelen en ook hij heeft vernomen, dat niemand minder dan de Italiaanse signor Rodoni verhin derde, dat een onderzoek naar een mogelijke doping op Ursi zou wor den toegepast. Is het nog verwonderlijk, dat Tie men daarna in de strijd om de bronzen medaille de inspiratie mis te om nog een snelle tijd te ma ken? Hij was immers niet naar To kio gekomen om een bronzen me daille te veroveren. Bij hem past alleen maar goud. De Deen Isaks- son werd winnaar van het brons. Maar Tiemen toonde zich na deze enorme teleurstellingen als een groot kampioen. Hij uitte geen be schuldigingen tegenover de Italia- anen, maar bekende ronduit, dat hij slecht had gereden. „Ze hebben van tevoren allemaal gezegd ook de heren van de sportcommis- sie dat ik de enige zekere gou den-medaille-winnaar in Tokio zou zijn. Dat heeft me voortdurend be zig gehouden". banen te laten beginnen. Op dat moment had Amerika al een ruime voorsprong op Japan (Tanaka 1.09,5) en Rusland (Savelieva in 1.11,1). De Groningse schoolslagzwem ster begon met haar sterke slag iets van de achterstand weg te werken. Zij passeerde Marion Lay van Canada en Stella Mitchel van Groot Brittanië en toen Ada Kok scherp overnam en voor de vlin derslag vertrok lag Nederland al weer veel gunstiger in de baan. Maar nog steeds was de situatie precair, want de Russische meisjes van wie Svetlana Babanina de schoolslag in 1 min. 15,3 sec. had gezwommen, waren zelfs de Ame rikaan tjes voorbijgegaan. Ada Kok, nu veel minder ner veus dan in haar finale van vrij dag, zwom geweldig. Zij liep op alle andere zwemsters zienderogen in, ook op de olympische kampi oene Sharon Stouder. Nu kwam de spanning er pas goed in en Prinses Beatrix, die als getrouwe support ster van de Nederlandse zwem ploeg natuurlijk weer aanwezig was, kon nauwelijks blijven zitten. Voor Ada Kok werd nu 1 min. 05,0 sec. genoteerd, voor Sharon Stou der 1 min. 06,1 sec. en de Russische Tatiana Deviatova moest 4,3 sec. aan de Amsterdamse prijsgeven. Slechts 2,7 sec. achter Amerika startte Erica Terpstra en Natalia Ustinova precies gelijk voor de laatste 100 meter. Toen wisten we, dat het zilver voor Nederland klaar kon worden gelegd, want 'n zwem ster als Erica Terpstra zal als het er zo aankomt nooit falen. Erica, in alle opzichten de kern van de gehele Nederlandse dameszwem ploeg, faalde ook niet. Zij zwom zich onmiddellijk los van de Rus sische en met haar prachtige 61,3 sec. kreeg Kathy Ellis slechts de gelegenheid 0,4 sec. uit te lopen. Met ruim een lengte voorsprong van 2,2 sec. op Rusland werd Ne derland tweede achter Amerika, dat met 4 min. 33,9 sec. een nieuw wereldrecord op de lijsten bracht; de 4 min. 37,0 sec. van het dolge lukkige oranje-viertal is een nieuw Europees record. Duitsland en Hongarije werden gediskwalificeerd. Martina Grunert had te vroeg van Heike Hustede overgenomen en de Hongaarse vrije slagzwemster Csilla Dobai had het keerpunt genomen zonder het met de hand aan te raken. Erg drama tisch waren deze jury-beslissingen niet, want zowel de Duitse als de Hongaarse ploeg speelden in het eindspel om de drie ere-plaatsen geen rol meer. Even later sprongen drie Neder landse meisjes in het water om met de breed lachende Erica samen het succes te vieren. Prinses Beatrix kwam uit de ereloge naar beneden om Erica, Ada, Klenie en Korrie te feliciteren. „Ik had het eenvoudig niet meer gedacht," zei de prinses. „Geweldig vind ik het, nog fantas tischer dan van de week. Heel, heel hartelijk gelukgewenst." Daarna werd het viertal bedolven onder de omhelzingen, klapzoenen en handdrukken van de andere Nederlanders in het zwemstadion en het internationale journalisten- en fotografenigezelschap in de inter- vieuwkamer kwam pas laat aan de beurt. OP WOENSDAG 21 OKTOBER 9 UUR openen wij onze volledig gemode rniseerde Ter prettige kennismaking bieden wij iedereen bij aankoop van 2.50 een extra VERRASSING aan. *»->• Voor de kinderen speciale attractie DROGISTERIJ 131 - Tel. 2045 - Waalwijk Grotestraat MEDAILLEVERDELING NA ZONDAG goud zilver brons Ver. Staten 29 20 19 Rusland 13 10 17 Hongarije 5 5 3 Australië 5 2 6 Japan 4 0 5 Gr. Brittannië 3 8 0 Polen 3 2 4 Duitsland 2 12 6 Italië 2 5 2 Bulgarije 2 2 1 Tsj. Slowakije 2 1 2 Finland 2 0 0 België 2 0 0 Roemenië 2 0 0 Nederland 1 3 3 Turkije 1 3 1 Canada 1 1 1 Denemarken 1 0 1 Nieuw Zeeland 1 0 0 Frankrijk 0 3 3 Cuba 0 1 0 Zuid-Korea 0 1 0 Tunesië 0 1 0 Zuid-Slavië 0 1 0 Iran 0 0 2 Zweden 0 0 2 Kenya 0 0 1 Zwitserland 0 0 1 Trinidad 0 0 1 Uno-AnimoGilze 6—1 De twee mannen van Vlijm. Boys, die vorige week tegen Budel ge blesseerd raakten, zullen voorlopig de Vlijmense gelederen niet kun nen versterken: doelman de Wijs heeft twee gebroken vingers en de achterspeler Van Engelen ligt in het ziekenhuis voor een knieope ratie. In dit licht beschouwd is het ge lijkspel van de Boys tegen Gemert, in een uitwedstrijd bepaald, nog niet gek. En dit gelijkspel is zeker verdien stelijk te noemen als we in aanmer king nemen, dat de Boys met de rust een 3-1 achterstand hadden. Weer was het aantal supporters van de Boys groot. Kennelijk in spireerde dat de spelers, want bij een van de eerste aanvallen be zorgde P. Verschuren zijn club de leiding: 0—1. Gemert herstelde zich echter en worstelde zich onder de druk van de gasten uit. Na 15 minuten spelen kwam de gelijkmaker met een prachtig schot. Daarna waren lan ge tijd beide ploegen beurtelings in de aanval, maar het was Gemert, dat erin slaagde na een half uur de stand op 2-1 te brengen. Vlijmen probeerde al wat het kon om de achter-tand weg te werken, maar schoten van Ekels en Van Overdijk hadden geen succes. Gemert slaagde er zelfs nog in via een kopbal van de midvoor de Reeds in het begin van de wed strijd stormde Uno Animo op het Gilze-doel af en na drie minuten wist het door v. d. Broek een voor sprong te nemen. Dit was echter lang niet genoeg, want na 10 mi nuten was het weer van de Broek die de stand op 20 wist te bren gen. Zo is de situatie tot aan de rust gebleven. In de tweede speelhelft was het na een minuut reeds 30, dank zij de hattrick van v.d.Broek. Uno Animo bleef zo doorgaan want zij was beslist de meerdere in het veld. Binnen drie minuten was het zo ver dat het 6-0 was. Hieraan hebben de spelers Pijnenburg en van der Made hun aandeel gehad. Met een grote voorsprong en het einde in zicht was het gevolg, dat Gilze een tegenpunt maakte (6-1). Een verandering kwam niet meer; in elk geval heeft Gilze toch de eer gehad iets tegen te brengen. De goed leidende scheidsrechter Van Orsouw kon met deze stand gerust het einde van de wedstrijd aankon digen. Uno Animo, dat het nog niet erg meezat in het begin van de competitie heeft in elk geval nu moed gekregen de toekomst goed in te gaan. Het publiek, dat zeer talrijk was, heeft hier van een prachtige wedstrijd kunnen genie ten. voorsprong te vergroten tot 3-1. Daarmee kwam de rust. De Boys pakte na rust stevig aan en Gemert werd in de verdediging gedrongen. Niettemin bleven de Gemertse uitvallen ook erg gevaarlijk, maar de invaller-doelman van Vlijmense Boys was goed in vorm. Na 17 minuten spelen werkte Timmermans een van de Gemert- doelman komende bal het doel in. De stand 3-2 inspireerde de Boys tot een nieuw offensief. Gemert verdedigde met hand en tand de kleine voorsprong. Bij een onver wachte uitval moest de Boys-doel man nog handelend optreden. Hij deed dat zeer bekwaam en maakte een hard schot onschadelijk. Het was tenslotte stopper Diep straten, die de gelijkmaker scoorde: uit een corner nam hij de bal op 't hoofd en kopte prachtig in. Dat was 3-3 met nog 15 minuten te spelen. De spanning in en langs het veld werd voelbaar. Wie zou er in sla gen het winnende doelpunt te sco ren? Geen van beide teams bleek tenslotte en dat was een rechtvaar dige verdeling van de buit.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5