wAAlwijkse en lAnostRAAtse couRAnt DE SCHOOL IS ACHTER de maatschappelijke ontwikkeling Rusland blijft op de ingeslagen weg van Mierio Alleen het intellect wordt opgevoed Nj Woningverdeling 1965 WINTERJAS •^aanda ïS'sclie Stoomdrukkerij Antoon Tielen i; pre ïek op Ij De zatenk «erken w«d pert levrouw ®e'jnen o te blijijj geboorte even «ijt 'oorte vim ulders ilders-v. H loofdredacteurJAN TIELEN Éironummer 1069687 «blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 -f 1 ct. inc.k.) f 0.20 p. mnd. (1.00-f 5 ct. inc.k.) ik 00 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO' Onder inspiratie van Max Fourestier, een arts, heeft men in de vijfti ger jaren in Frankrijk een middelbare school opgezet, die het (volledi ge) lesprogramma in de ochtenden realiseert en de middagen besteed aan sport en culturele vorming. Het resultaat van de eerste experiment klas 88 van de leerlingen slaagden tegen 60 van een parallel klas, die het experiment niet had gevolgd. In ons land is zo'n experiment op het ogenblik nog ondenkbaar, hoe wel het huidige onderwijssysteem de laatste jaren vooral van de zijde van psychologen, pedagogen en sociologen flink met kritische pijlen wordt beschoten. •gfU WAT IN DE SCHOOL is de school in ons land? Het instituut waar je lezen, schrijven, taal, éenen, aardrijkskunde en geschie- ienis leert en voor zover het een mid- Jelbare school is, nog een flink aan- lal vakken meer. Maar is de school van vandaag ook een instelling die de kinderen laat ingroeien in het leven? Is de school gericht op het leven dat Je leerlingen zullen moeten leven? Hieraan wordt in 'brede kring ge- ïijfeld. Goed, men kan de gehele leerplanopzet van de school uiteraard liet over boord zetten. De leerlingen lebben ook in de toekomst deze leer- ilof nodig. Er zal straks nog steeds gelezen worden, gerekend 'en geschre- ven, en over twintig jaar zal Floris V aog steeds vermoord zijn. Maar ligt let typische van deze tijd en van de komende tijd weerspiegeld in program van de lagere, middelbare scholen? Terwijl zich in onze samenleving tnorme veranderingen hebben vol- in een tempo, die veel men sen kennelijk niet helemaal hebben hnnen 'bijsloffen, heeft de school ach naar verhouding weinig gewij- ligd. MAAR DE OPVOEDING 1 Een van de taken van de school is Jat zij het kind reeds inspeelt op de volwassen houdingen en waarderin gen, zoals die in de menselijke samen leving naar buiten treden. Vervult de school van vandaag deze taak naar «boren? Deze vraag wordt door vele ceskundigen met een categorisch nee" beantwoord. Een niet-deskundige maar wel zeer lekende Nederlander, de schrijver Godfried Bomans, heeft in een van iijn boeken de absurditeit aangetoond van het grote aantal schooluren, dat can nog met een fiks aantal huis- werkuren wordt uitgebreid. Terwijl volwassen mensen steeds korter gaan 'erken, worden de arbeidstijden van de schooljeugd, in het bijzonder die van de middelbare schooljeugd, steeds inger. De school vraagt zoveel uren ibet kinderleven, dat daarnaast nog nauwelijks energie en lust overblijven •oor andere dingen. De school wekt de indruk alsof er naast het tra- kionele onderricht niet andere 'be langrijke serieuze vormingsmiddelen als radio, televisie, jeugdclubs e.d. !P gegroeid. buddemeyer minister luns bij paus Pnus Paulus heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr Luns, in au- ®1e ontvangen. De audiëntie ge- schiedde op verzoek van de Paus, *t de Heilige Vader had vernomen ht minister Luns zich in Rome be- jond voor politiek overleg met zijn taliaanse ambtgenoot Saragat. De beide ministers hebben bespre- 'ngen gevoerd over vraagstukken van wederzijds belang. De Europese Politieke unie kwam eveneens ter Na afloop zei minister Luns tevreden te zijn. De Italiaanse 01 Nederlandse denkbeelden over de van Europa zijn zeer eens- 1 aldus de Nederlandse minis- DE BRAVE HENDRIK De meest gevierde leerling op onze scholen is nog altijd de brave leer ling, die dociel opneemt wat er aan stof geboden wordt. Een stimulans tot eigen denken en tot eigen visie ontbreekt op zeer ernstige wijze. De laatste jaren hebben verschil lende deskundigen gepleit voor een grotere plaats van de expressievakken en de lichamelijke opvoeding in ons onderwijsbestel. Met name de 'beken de pedagoog prof. Perquin heeft meermalen in woord en geschrift be toogd dat de sechool niet alleen een leer-instituut dient te zijn. "De scho len", zo schreef deze hoogleraar eens in 't maanblad Dux, "roepen hij de leerlingen spanningen op, aangezien ons onderwijs beheerst wordt door het principe der prestatie." Wij zouden daartegen geen ernsti ge bezwaren hebben, wanneer het principe niet sterk werd overtrokken." In onderwijskringen staat men echter vaak argwanend tegenover allerlei ac tiviteiten, die - naar men beweert - van het "eigenlijke" afleiden, te we ten van het onderricht in de voorge schreven vakken. EEN UTOPIE Men heeft van de school een mid del tot maatschappelijke stijging ge maakt. Nies minder, maar helaas ook niets meer. Het is vanzelfsprekend een utopie te verwachten dat de school haar doelstellingen zal wijzi gen, maar het behoeft niet uitgeslo ten te worden geacht dat men zich de tijd zal gaan gunnen om óók die dingen tot hun recht te laten komen die niet precies tot het leerplan be horen. Gelukkig zijn er nu al scholen, waar men veel aan muziek fen toneel doet, waar men spel en sport belang rijk acht en daaraan dus ook waarde ring geeft. Het is te hopen dat meer scholen dit voorbeeld zullen navol gen, want op die wijze wordt de leef wereld der jeugdigen ruimer en tege lijk meer gestructureerd. In de naoorlogse jaren is duide lijker dan ooit gebleken dat er in ons land tienduizenden mensen zijn, die niet weten hoe zij hun vrije tijd moe ten besteden. Anderen houden zich met de cultuur bezig op een manier, die de Utrechtse hoogleraar Buyten- dijk eens het woord "cultuurlikkerij" in de mond gaf. ALS EEN LOLLIE Vele mensen van vandaag staan on gevormd in 'het culturele leven. Zij gebruiken het cultuurbezit als een zakje snoep, waarvan ze de toffees en zuurtjes gulzig achter de kiezen stoppen. Zij omhangen zich met tele visiespelen, met documentaires over Japan en atoomstructuren, met poc kets over de Franse revolutie en Jean Paul Sartre. Wie vandaag aan de dag neigt naar de cultuur zal zich gemakkelijk zien uitgroeien tot het onevenwichige kind dat likt aan de veelzijdige cultuur- lollie. Het sterk receptieve karakter van de vrijetijdsbesteding springt hierbij in 't oog. De actieve tijdsbesteding raakt lelijk in 'het gedrang en dat verkleint de kans dat alle aspecten van de per soonlijkheid tot ontwikkeling komen. MOSTERD NA DE MAALTIJD In dit opzicht nu zou de school ook een functie kunnen vervullen. Zij kan de zin voor creatieve tijdsbeste ding op zijn minst stimuleren. Dit nu gebeurt niet, of onvoldoende. Binnen ons schoolwezen wordt het intellect afgesplitst en afzonderlijk opgevoed. De rest van de persoon lijkheid van het schoolgaande kind krijgt op de school nauwelijks aan dacht. Deze verwaarlozing van de opvoe ding in meer brede zin zou wel eens iets te maken kunnen hebben met de moderne problemen rondom de jeugd. Ouderen klagen tegenwoordig dat vele jeugdigen "ongrijpbaar" zijn en aller lei "vormende" activiteiten niet aan grijpen. Maar zijn we dan niet 'bezig met mosterd na de maaltijd? Hebben we de jeugd in de school wel goed opgevoed? Gelukkig krijgt men in steeds bre dere kring oog voor de feilen van ons schoolsysteem, dat geen gelijke tred heeft gehouden met de versnelde ont wikkeling die zich in het maatschap pelijk leven heeft voltrokken. Hope lijk zullen straks daden gestalte ge ven aan het bestaan van 'dit inzicht. H. T. M. 26 RUSSEN GEDOOD BIJ BELGRADO De Russische maarschak Sergei Birjoezof (62), chef van de generale staf van de Russische strijdkrachten, is om het leven gekomen bij een Vlieg tuigongeluk in Zuid-Slavië. 't Russische toestel met aan boord Birjoezof, zeven hoge Russische of ficieren, onder wie vier generaals, en 18 andere inzittenden, sloeg maandag in de lichte mist te pletter tegen een heuvel 15 km ten zuiden van Bel grado. Niemand overleefde deze botsing. Maarschak Birjoezof was na maar schalk Malinofski, minister van de fensie, en maarschalk Gretsjko, op perbevelhebber van de strijdkrachten van Rusland en zijn satellieten samen de derde belangrijkste militaire leider in de Sovjet-Unie. De Russen waren van Moskou op weg naar Belgrado, waar zij dinsdag de bevrijdingsfeesten van Belgrado zouden bijwonen. Onder de Russen bevond zich ook generaal Zjdanof, die 20 jaar geleden commandant was van de Russische eenheden, die Bel grado bevrijdde. De Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft de verde ling van het in 1965 in aanbouw te nemen aantal woningen ter kennis van de provinciale besturen gebracht. Van de minimaal 95.000 - 45.000 woningwet-, 25.000 premie- en 25.000 ongesubsidieerde woningen - en maximaal 100.000 woningen (ex clusief de zogenaamde vrije-tijdwo- ningen), die volgens het bouwpro gramma 1965 in aanbouw genomen kunnen worden, zijn er 78.500 over de provincies verdeeld. Elke provincie heeft in totaal het zelfde aantal woningen toegewezen gekregen als voor 1964. De contin genten die de gemeenten hieruit toe bedeeld krijgen, zijn tevens richtcon- tingenten voor de twee volgende ja ren. Derhalve kunnen op 'basis van de toewijzing voor 1965 reeds bouw plannen worden voorbereid voor 1966 en 1967. Buiten de 78.500 woningen om die thans over de provincies zijn ver deeld, zullen door de minister recht- Leonid Brezjnef, de nieuwe top leider van de Sovjet-Unie heeft bij de feestelijke ontvangst van de drie 'kos monauten van de Wosohod een soort regeringsverklaring af gelegd .waarvan de strekking is, dat er niets in het buitenlandse beleid van het Kremlin zal veranderen nu Kroesjef weg is. Na de ruimtevaarders en de tech nici, die deze vlucht mogelijk hadden gemaakt, geluk gewenst te hebben, zei Brezjnef„Het is natuurlijk prettig te horen, dat Sovjet-Rusland nu een voorsprong heeft in de ruimte. Men zegt, dat Amerika een achterstand heeft van twee jaar 'op ons; of zelfs van vijf jaar. Maar de Sovjet-Unie beschouwt het onderzoek van de ruimte niet als een wedloop. Die mag niet voor militaire doeleinden worden gebruikt." Brezjnef betoogde toen, dat het vreedzaam naast elkaar bestaan, de grondslag is van 'het Russische bui tenlandse en binnenlandse beleid sinds 1956, nog steeds de gronslag is en die oök zal blijven van dit dubbele beleid. „Dit is de enige redelijke politiek vandaag de dag". „Hij was een koppige, oude man, die alles op zijn eentje wilde doen", zo heeft de Prawda de aanklacht tegen Kroetsjef geopend. 'Het Russische partijblad heeft gezegd, dat de nieu we sovjet-leiders vandaag of morgen over de afgezette leider een boekje zullen opendoen met concrete klach ten. Die zullen zich allemaal concen treren rond "dolle plannenmakerij, amateuristische organisaties en reor ganisaties, bevoordeling van familie leden en vriendjespolitiek." Onze coupeuses maken van uw stof elk gewenst model japon, pakje of rok Exclusieve collecties VESTEN, BLOUSES, ROKKEN, SHAWLS PANTALONS Ateliers voor Plisseren, Borduren, Stofknopen Rokken verkorten, enz. Damesmode Tilburg streeks aan daarvoor in aanmerking komende gemeenten in totaal 10.500 woningen worden toegewezen voor het realiseren van geïndustrialiseerde woningbouw en van zogenaamde ad ditionele bouwcapaciteit. Bij wijze van proef zal aan 'bepaal de categorieën van gemeenten meer vrijheid worden gegeven in het ver schuiven van de hun toegewezen con tingenten naar andere woningbouw sectoren. Thans zijn 78.500 woningen als volgt aan de provincie toegewezen Groningen 3.150 Friesland 2.840 Drenthe 2.700 Overijssel (incl. N.O.P.) 6.120 Gelderland 10.240 Utrecht 4.230 Noord-Holland 13.120 Zuid-Holland 17.890 Zeeland 1.350 Noord-Brabant 10.590 Limburg 6.270 De 10.950 woningen voor Noord- Brabant zijn verdeeld in 5.560 wo ningwet-, 2960 premie- en 2070 On gesubsidieerde woningen. De nieuwe woningverdelingsme- thode die vorig jaar werd ingevoerd, zal ook het komende jaar worden toe gepast. Het systeem van zogenaamde glij dende toewijzingen wordt dus ge- hanhaafd. De provinciale besturen kunnen naar eigen inzicht gecombineerde toe wijzingen aan agglomeraties of groe pen samenwerkende gemeenten doen. Een aantal gemeenten in het ge bied van de nieuwe waterweg krijgt voor 1965 uit het provinciale contin gent weer 9.000 woningen toegewe zen. Dit geechiedt op grond van de in 1962 gegeven garantie, dat die ge meenten in de daarop vólgende drie jaren 'bij wijze van proef en onder be paalde voorwaarden gezamenlijk kun nen rekenen op een contingent van 9.000 woningen per jaar. Op grond van het advies van de commissie die met de woningverdeling is belast, heeft de minister 'besloten voor 1965 bij wijze van proef be paalde categorieën van gemeenten een vrijere keuze uit de verschillende wo ningbouwsectoren te geven. De besturen der gemeenten welke in totaal 1-10 woningen toegewe zen krijgen zijn geheel vrij te beslis sen, in welke sector of sectoren zij hun contingent willen (doen) reali seren. De besturen der gemeenten welke een totale toewijzing van 11-30 wo ningen ontvangen hébben de 'bevoegd heid ten hoogste 20 procent van die toewijzing naar keuze aan te wenden. De eventueel hieruit voortvloeien de verhoging van het aanvankelijk in een of twee sectoren toegewezen con tingent moet worden gecompenseerd door een even grote verlaging van het aanvankelijke contingent in de ande re sector(en), de besturen der ge meenten wier totale toewijzing 31 - 200 woningen bedraagt, ten hoogste 10 procent daarvan vrijelijk kunnen gebruiken. Voor het overige is het in het voorgaande punt bepaalde van overeenkomstige toepassing. Daarnaast bijft voor alle gemeen ten de mogelijkheid bestaan om ver schuivingen tot stand te brengen in de categorieën woningen door een ruil met een of meer andere gemeenten, mits de totale toewijzing aan een ge meente tengevolge van de verschui ving niet wordt overschreden. De toenemende spreiding van de woningfabrieken over het land en het ondervangen van transportmoeilijk heden hebben de mogelijkheden van de toepassing van geïndustrialiseerde woningbouw - ook buiten de grote bevolkingscentra - verruimd. Met het oog hierop staat de miniser voor de 10.500 woningen, welke volgens een geïndustrialiseerde bouwwijze of met additionele bouwcapacieit tot stand zullen komen voor 1965 een spreiding over de volgende groepen van provincies voor ogen Groningen, Friesland en Drenthe 1100 woningen, 'Overijssel en Gelder land 1900 woningen, Utrecht, Noord- Holland en Zuid-Holland 5500 wo ningen (exclusief f 2000 geïndustri aliseerde woningen voor het nieuwe waterweggebied), Zeeland, Noord- Brabant en Limburg 2000 woningen. Deze getallen voor de provincies gelden niet als maxima of minima, doch geven slechts aan in welke orde van grootte de minister zich de sprei ding had gedacht, gelet op de moge lijkheden van de 'betrokken onderne mingen. Het is de bedoeling, dat een om vangrijk aantal geïndustrialiseerde woningen in de zogenaamde sociale sector tot stand zal worden gebracht. Ten aanzien van de verdeling van de genoemde aantallen over de drie woningbouwsectoren zal de Minister de provinciale besturen nadere inlich tingen verstrekken. Van het aan de provincies toege wezen initiële contingent woningwet woningen zal 5 procent (2.044 wo ningen) voor bouwvakarbeiders wor den gereserveerd en op dezelfde wij ze als voor dit jaar over de gemeenten worden verdeeld. Indien in de loop van 't volgend jaar nog toewijzingen in de woningsector aan gemeenten worden verstrekt, dan zal de minister nader bezien in hoeverre van die toe wijzingen woningen voor bouwvak arbeiders dienen te worden 'bstemd. Ten behoeve van de woningvoor zieningen voor militairen zijn er van de in 1965 in aanbouw te nemen wo ningen 3145 voor de huisvestiging van militairen bestemd. Bij de toewij zing aan gemeenten dienen de provin ciale besturen die bestemming uit drukkelijk te vermelden. Aan de provincies is een aanzien lijk aantal woningen op titel van ver vanging toebedeeld. Daarom dienen de provinciale besturen er op toe te zien, dat de gemeenten de woningen welke zij voor krotopraiming krijgen toegewezen ook werkelijk voor dat doel gebruiken. Bij het opstellen van de verdelingsschema's voor de ge meentelijke contingenten is het van groot belang, dat de provinciale 'be sturen rekening houden met de be hoefte aan vervangingswoningen voor de realisatie van saneringsplannen. Aan deze beide aspecten kan wel licht nog meer aandacht dan voor heen worden besteed, omdat voor de vervanging van noodwoningen geen aparte toewijzing meer zal plaats vin den. Van de in 1965 inaaribouw te ne men premiewoningen kunnen de wo ningbouwcorporaties er weer 5.000 onder gemeentelijke garantie laten bouwen. Deze woningen zullen - evenals voorheen - naar evenredig heid 'en ten bate van 'het aan de pro vincies toegewezen aantal premiewo- ningen worden verdeeld. I VRIJDAG 23 OKTOBER 1964 85e JAARGANG No. 83 S)ll|i iktober lfi 5 De tcho Vc\n het uióen chemisch reinigen grotestraat 95 waalwijk Meer vrijheid voor gemeentebesturen Telefoon 2ÓSS2 Heuvelstraat II Kleren maken de man Mannen kopen bij OOK VOOR U hebben wij een een klassiek of I sportief model van STIJLGROEP GRONINGEN EXCLUSIEVE HERENKLEDING WAALWIJK Greiestraat 192 Tel. 2507

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1