wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt tartte, ware woorden: goed ontvangen FILMJOURNAAL HjH Luxor Musis Sacrum van-donderdag- tot-donderdag SS* «"ÏÏSE». Nieuwe kleuterschool in Baardwijk IK« 1 I ZJk Aandacht voor uw persoonlijkheid... pe beWÖ ^,hAel tussen "goed zien" en "goed uitzien" eau erlings prs, W. Smits voor Middenstand HEREN- EN JONGENSKLEDING Heuvelstraat 24 - Tilburg VRIJDAG 23 OKTOBER 1964 85e JAARGANG No. 83 De ïcho van het Zuiöen I*edaC%69^ TmLEN 2x week Abonnement p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) ƒ1.09 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24+ let. inc.k.) ƒ0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO" De Waal wij kse afdeling van de ■ath Middenstandsbond heeft 'n «de greep gedaan door drs. Smits, ecretaris van de Kamer van Koop- handel, uit te nodigen voor de jaar vergadering, die dinsdag in Hotel ferwiel werd gehouden. Drs. Smits hield een betoog, dat ieer wetenschappelijk was gedo-' cumenteerd. Het was zijn grote ver- diensten, dat hij de goed bezochte vergadering van het begin tot het einde wist te boeien. Hij kwam tot ,en harde en rake conclusie, nl. de Waalwij kse middenstand geen afwachtende houding kan veroorloven. Er moeten initiatieven orden genomen, met name ten aanzien van het city-plan, waar- ils de Waal wij kse middenstanders niet op hun tellen passen - grote aken of middenstanders van bui- Waalwijk met de profijt aan de „J gaan. De grote activiteiten die het ge meentebestuur aan de dag legt zou den dan voordeel op gaan leveren voor anderen dan de Waal wij kse middenstand. Met deze waarschuwing had drs. f, Smits succes, want nog tijdens Je vergadering werd besloten tot initiatieven terzake van een nau were samenwerking tussen de faalwijkse middenstand. De groei van de Waalwij kse be volking is relatief zeer sterk. De groei van de werkgelegenheid ook. Vooral wat betreft werkgelegenheid voor vrouwen ligt Waalwijk vóór op andere streken in het land. Dat leeft tot gevolg, dat het gemiddelde inkomen in Waalwijk eveneens bo ven het landelijk niveau ligt. De vraag werpt zich op of 't voorzie- ningsniveau in Waalwijk gelijke tred gehouden heeft met de sterke bevolkingsgroei en de toenemende destedingsmoglijkheden van de Waalwijkse huisvrouw. Vooral in net nieuwe centrum doen zich nieuwe mogelijkheden voor, dat voorzieningsniveau aan te passen aan de eisen van Waalwijks bevol kingsgroei en de centrumpositie van onze gemeente. De centrumpositie van Waalwijk zal een belangrijke impuls krijgen, wanneer de havenwerken gereed komen en de verbindingen door de Langstraatweg in Oost-West-rich- ting en door de weg Tilburg-Waal wij k-Gorkum in Zuid-Oost-richting worden verbeterd. De bevolkingsgroei van het stads gewest Waalwijk (waaronder Dru- nen, Sprang-Capelle, Waspik, 's- Gravenmoer, Raamsdonk en Geer- truidenberg) overtreft verre de prognoses. Daarin werd nl. met 'n jaarlijkse groei van 1100 zielen re kening gehouden. In feite is die groei thans 1300 per jaar. Dat be tekent, dat de bevolking niet, zo als aanvankelijk werd gedacht, in 1975 op het niveau van 67.000 komt. maar dat waarschijnlijk een aantal van tegen de 75.000 zal worden be reikt. De groei van de bevolking van Waalwijk zelf (geschat op 430) wordt jaarlijks ruimschoots over troffen. Deze groei ligt bijna 20% boven het landelijk gemiddelde. Dat zal Waalwijk in 1975 op een inwonertal van 30.000 hebben ge bracht. Het inkomen van de Waal wij kers ligt 25% boven het regionale ge middelde, 18% boven het gemid delde, in Noord-Brabant en 3% bo ven het nationale gemiddelde. De industrie van Waalwijk acht de heer Smits momenteel nog een zijdig gericht. Daarin zal door de realisering van de havenwerken Wijziging komen. De werkgelegen heid zal dan een beduidende uit breiding en spreiding ondergaan. Waalwijk zal dan een meer ste delijk karakter krijgen en de taak van de gemeente zal dan een meer „bovengemeentelijke verzorgende" worden. Dit is het gevolg van ener zijds het beleid van het gemeente bestuur en anderzijds van de in de Streekraad Midden Brabant geno men beslissingen. De middenstand staat hierdoor voor een tijd van aanpassingen. Het centrum krijgt meer en meer een verzorgende taak, de winkelbe bouwing moet daaraan naar het oordeel van drs. Smits aan worden aangepast. De winkels zullen aan eengesloten moeten worden ge bouwd, er zal gezelligheid en sfeer moeten worden gebracht in de win kelstraten, terwijl bovendien andere voorzieningen als parkeerruimte, aanvoermogelijkheden voor goede ren e.d. moeten worden gewaar borgd. Het centrum van Waalwijk zal een ingrijpende wijziging onder gaan. De bevolking zal er door de aankoop van vele panden ten be hoeve van winkels en kantoorruim te uit weg-trekken, zodat het ver schijnsel van sub-urbanisatie in de buitenwijken zal ontstaan. Daar door zullen winkels in het centrum, gericht op de voorziening van de eerste levensbehoeften, een daling van hun omzetten ervaren. In de sub-urbs - de buitenwijken - krijgen de winkels, die deze eerste levensbehoeften voorzien nieuwe kansen. Al met al heeft de Waalwijkse middenstand veel te doen. Vooral in het centrum moeten de mogelijk heden worden aangegrepen. Alleen door de samenwerking met anderen en diverse instanties is dat moge lijk. Voor die taak staat de Waal wijkse middenstand. Naast de bestaande noodsohool aan Je Heermanslaan in Baardwijk zal een nieuwe kleuterschool verrijzen. De aanbesteding daarvan geschiedt don- ferdag 29 oktober 's morgens om 10 uur in het Gemeenschapshuis. De school, die samen met de nood- sliool een eenheid zal vormen, be staat uit twee speel/werklokalen voor elk veertig kinderen. De ingang van de school is gepland aan de noordzijde (aan de 'Heermans- iaan dus). Onderstaande tekening toont deze zijde. Links us de ingang en daarnaast zijn resp. een keuken, garderobe, toiletten, centrale verwarming, en 2 bergruimten. Daarachter is een gang, die toegang verschaft tot de beide schoollokalen. Het ene lokaal meet 7,92 meter hij 10,73 meter en het andere is met 7,10 bij 10,12 meter iets kleiner. Beide lokalen krijgen een drinkfontein en het kleinste lokaal bovendien efen z.g. keukenhoek, Aan de achterzijde bieden beide speel-/werklokalen, dank zij vier rui me ramen, uitzicht op de speelplaats, die ruim 150 vierkante meter groot is. Achter de speelplaats komt een zand bak van 50 vierkante meter. De speel plaats wordt geplaveid met betonte- gels. Het ontwerp voor de fraaie kleu terschool is van 't Architectenbureau Maaskant, Van Dommelen, Kroos en ir Senf te Rotterdam. -joKoovyKOMC - X' DE BEUL VAN VENETIË Guarnieri is een piraten-leider die 11 gewillig werktuig is in de handen 'ffl de vijanden van de Venetiaanse legering. Deze vijand is een meedo genloze Groot Inquisiteur, die geen middel te vuig is om aan de macht Omdat door toedoen van de rege- ngvan Venetië de vrouw en de zoon v® Guarnieri zijn omgekomen is deze I haat en vastbesloten hen te wre- en' Hij slaagt daar met plunderingen 91 net uitmoorden van de bevolking wonderwel in, maar hij ondervindt jwl tegenstand van een jongeman die et volk, de bedélaars, zakkenrollers dieven op zijn hand heeft. Het valt ook niet mee om dit gewiekste )®gmens te pakken te krijgen, maar e liefde van de jonge leider voor 'n JNe O'1 vijandige kringen wordt ero noodlottig. De jongeman moet s®®i met zijn geliefde naar het scha vot, waar hij door niemand minder dan door Guarnieri zelf zal worden terechtgesteld. Op het laatste nippertje komt hier echter wat tussen. De hele affaire gaat niet door, integendeel, nu wor den de rollen geheel omgedraaid. Hoe dit afloopt kun U in het span nende einde zien. Donderdag, vrijdag en zondag. Toegang 14 jaar. HET AFSCHUWELIJKE GEHEIM VAN DR. HICHCOCK De naam mag dan een 'beetje mis leidend zijn, deze film is geen Hitch- cock-thriller. Wel zal zij in spanning en griezeligheid niet onder doen voor de producten die Alfred heeft gefa briceerd. Het handelt hier over een prof. Hiohcock die met succes bloeds omloop-operaties uitvoert. Hij is een zeer gezien man en hij leeft samen met zijn jonge vrouw op een prachtig kasteel even buiten Londen. Het lijkt dat het tweetal daar 'heel tevreden woont en dat is ook waar 'in zoverre de prof. zijn vrouw niet met verdo vende middelen bewerkt, waardoor zij een gewillig slachtoffer wordt van zijn nachtelijke praktijken. Dan voert hij nl. allerlei rare dingen uit die aan het onmenselijke grenzen en op een dag of liever op een nacht heeft hij zijn vrouw wat te zwaar verdoofd en zij gaat dood. Bijna krankzinnig van ver driet verlaat hij het kasteel om 12 jaar 'later weer met een andere vrouw terug te komen. Nu begint pas het griezelige, want zijn eerste vrouw blijkt 's nadhts door het huis te spo ken. Wij willen U echter de verras singen niet verklappen waar U voor komt te staan, wanneer U het geheim onthult ziet. DE SAINT EN DE TIJGER Simon Templar, die in de gangster kringen beter bekend staat als de Saint, krijgt de opdracht om een moord op te lossen, die nogal raadsel achtig blijkt te zijn. Bij hem werd na melijk gebeld en een zwaar gewonde man strompelde binnen die nog juist de tijd had om enkele woorden te sta melen. Aan de hand van deze woor den moet de Saint de moordenaar zien te vinden. Hij gaat hierbij zo slim te werk, dat hij al spoedig in de ga- Onze kleding-adviseurs kijken niet alleen naar uw maat. Ook de lijn van uw schouders speelt een rol. Missch.en bent u wat tenger oi juist iets aan de forse kant. A, die factoren worden betrokken in een Kaiter-advies. Daarom bent u bij Kalter zo zeker van een keuze, die u vo.doening schenkt. Een per soonlijke keuze! Uit een collec tie, die uit vele anden uitsluitend het beste bevat. Uit het oogpunt van kwaliteit, van mode, van pas vorm. Vlot-kledende demi's of winter jassen van 39.- tot 198.- 1 ^4 T ten heeft, wie de ware man is, maar wegens gebrek aan bewijs moet hij deze man voorlopig laten gaan. Hij wacht zijn kans af en hij krijgt deze ook. Via rijke mensen die goudmijnen exploiteren en oude kloosters, komt de Saint de „onbekende Tijger", zo als hij zijn verdachte noemt, op het spoor en dan is de strijd spoedig in het voordeel van onze Saint beslist. Zondagmiddag 3 uur. Toegang 14 jaar. DE ZWARTE LANSIERS In deze film kunnen we zien dat de ridders uit de vroege middeleeuwen heus geen brave jongetjes waren. Het verhaal van deze film neemt ons mee naar de Zwarte Landen waar Koning Stephan III regeert. Hij heeft alle moeite om de vrede met zijn buur land, dat van de Kirgiezen, te hand haven en als 'het weer eens zo ver is dat deze krijgshaftige en sluwe strijders de vrede weer beu zijn, is Stephan genoodzaakt om de tegen partij strijd te leveren. Weer weet hij met zijn speciale garde, De Zwarte Lansiers, de Kir giezen te onderdrukken en 'hen tot vreedzamer gedachten te brengen. Dit duurt echter niet lang, want weer ko men de Kirgiezen in opstand en nu blijkt er verraad uit Stephans eigen kamp in het spel te zijn. Stephan stelt dan de jonge ten dappere lansier An- dré aan over zijn speciale igarde. André gaat met zijn garde naar de verraderlijke hoofdstad der Kirgiezen om daar te ontdekken, dat niemand anders dan zijn eigen broer de verra der van zijn vaderland was. Hoe hij zich en zijn familie uit de ze netelige positie redt, kunt U gaan zien op vrijdag, zaterdag en zondag. Toegang 14 jaar. KRANKZINNIGE BEGEERTE Ir Berlingheri is een rijke 39-ja- rige industrieel en hij is, als wij wor den geconfronteerd met de eerste me ters van de film, in zijn auto op weg naar een kostschool. Onderweg komt hij op toevallige wijze in contact met een nozembende, waarbij zich ook een bijzonder knap meisje van een jaar of zestien bevindt. Antonio zoals onze ingenieur hij voornaam heet, raakt onder de indruk van haar schoon- INDUSTRIËLE BOUW LOS VAN TOEWIJZING Om gelegenheid te openen voor een optimale woningproduktie door fa brieken heeft de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid de ge ïndustrialiseerde woningbouw en de auditionele woningbouw buiten de verdeling van 'het woningbouwpro gramma voor het jaar 1965 gehou den. In 1965 zullen gemeenten of groe pen van samenwerkende gemeenten, die door behoefte of structuur daar voor in aanmerking komen, industri ële woningen 'kunnen bouwen of ge bruik kunnen maken van additionele bouwcapaciteit 'buiten het woning contingent om, dat hun door Gede puteerde Staten zal worden toegewe zen. WEGVERVOER DUURDER De tarieven voor het plaatselijk vervoer gaan naar men verwacht 'bin nenkort met vier procent omhoog en de tarieven voor het interlokale ver voer met percentages die oplopen tot acht procent. Binnenkort is hierover een beschikking te verwachten van de minister van Verkeer en Waterstaat. De gedachten gaan uit naar een stijging met acht pet. voor het ver voer over een traject tot 10 kilome ter, met 7 pet. over 11 tot 30 km, met zes pet. over 31 tot 50 km, met vijf pet. over 51 tot 60 kilometer, met vier pet. over 61 tot 70 kilometer, met drie pet. over 71 tot 80 km, met twee pet. over 81 tot 90 km en met een pet. van 91 tot 100 km. Deze tariefsverhogin gen gelden voor het ongeregeld ver voer. Ook het geregeld vervoer wordt duurder. Het stukgoedtarief zal stij gen voor wat betreft de trajectvradht met vijf pet. Het afhaal- ten bestelloon stijgt met 7 pet. Al deze opslagper centages komen op het tarief dat geldt sinds 4 mei van dit jaar. Een VAN MAAREN-brilmontuur. Het mon tuur dat U past, financieel en uiterlijk... modieus... sportief... zakelijk... elegant..] naar verkiezing. Achter elk VAN MAAREN- bril de spreekwoordelijke VAN MAAREN- service... de persoonlijke behandeling waar U op (in)gesteld bent. BREDA N. Ginnekenstraat 23, tel. 38370 TILBURG Markt 32, tel. 25253 DEN BOSCH* EINDHOVEN*HELMOND VENLO beid en 'besluit bij de groep nozems te blijven om de jongedame Francesca even het hof te maken. Dit schijnt echter anders te zijn geworden dan in zijn tijd, want hij brengt er niets van terecht. Francesca is nog heel erg speels naar het blijkt en zij flirt net zo Vlot met haar vrienden als met de oude en mannelijke Antonio. Hoe de man door deze jeugdbende voor de gek wordt gehouden en alles met zich laat doen is beslist de moeite waard om te gaan zien. Op maandag en dinsdag voor personen van 18 jaar en ouder. Wanneer de politie 64 kisten whis key aantreft in 'n auto dan vertrouwt zij 'het zo maar niet. Dat ondervonden vijf Amsterdammers die deze lading hadden gestolen uit een schip, dat in de Coenhaven lag. Voorlopig zal het water worden in plaats van whiskey. Twee Zweedse officieren zijn j.l. maandag tot 2 jaar dwangarbeid ver oordeeld wegens wapensmokkel ten gunste van de Turken op Cyprus. Dat was niet de bedoeling van het Zweedse V.N.-optreden. Minister Bogaers heeft het goed voor met de woningbouw. Hij heeft de 400.000 bouwvakkers gevraagd er nog een schepje bovenop" te doen om zo mogelijk vóór Kerstmis nog een deel van de vele in aanbouw-zijnde- woningen af te maken. Aan de N.V. Cordam in Waalwijk zal het niet lig gen die zal vóór het Kerstfeest al 18 woningen in 'het plan Laageinde gereed hebben. Ook een manier om de aandacht op je woningprobleem te vestigen ont dekte men in Amersfoort. Een echt paar liet zijn twee kinderen op het kantoor van de wethouder voor volks huisvesting achter en verdween in de tnist. De man heeft nu in ieder geval on derdak op het politiebureau. De president van Portugal heeft samen met Generaal Franco de groot ste stuwdam van Europa geopend. Het is de Aldeadavidalam in de rivier Douro. Overigens is het in Spanje ook niet alles. De dichter Carlos Alvarez werd tot drie jaar gevangenisstraf en 50.000 peseta's 'boete veroordeeld, omdat hij vorig jaar in een /brief ge protesteerd had tegen de terechtstel ling van de communistenleider Julian Grimau. In Kopenhagen rijdt een vreemd soortig jongmens op een fiets rond. Op één ritje sloeg hij dertien vrou wen met een ijzeren staaf op het hoofd en het ziekenhuis in. De po litie heeft de dader nog niet kunnen achterhalen. Twee 12-jarige jongens in Brook lyn (New York) maakten 'het nog bon ter zij wurgden een 72-jarige con cierge tijdens een inbraak. Het weggeld heeft in Nederland de gemoederen verhit. Er zijn ver schillende acties op touw gezet. Drie Eindhovenaren die plakplaatjes met "Weggeld Weg" gaan verspreiden, hebben a'l 70.000 van deze plaatjes geleverd. Beroepseer moet de grote drijfveer zijn geweest van de inbraeker, die bij een functionaris van Scotland Yard voor f 2000. aan juwelen stal. Het Engelse weekblad "Daily Mir ror" beroept er zich op, dat het da gelijks door 15.144.000 mensen wordt gelezen. Dat zou een wereld record zijn. De gegevens komen niet eens van de advertentie-afdeling. Edward Kennedy, die op 19 juni aan zijn rug gekwetst werd hij een vliegtuigongeluk, gaat vooruit hij heeft een persconferentie gegeven. De verhoudingen Nederland - In donesië worden beter Anneke Grön- loh en de Blue Diamonds gaan twee weken optreden in Hotel Indonesia in Djakarta. Ook hier heeft de K.L.M. baanbre kend werk verricht. Goldwater ergert zich aan de hou ding van Johnson 'in de verkiezings strijd. Deze gedraagt zich niet als can- didaat, maar als president. Als zoda nig besprak Johnson trouwens in een T.V.-uitzending de wijzigingen in het Kremlin en de Chinese kernproef. Góldwater eiste ook zendtijd. Deze werd geweigerd. De kracht van de ex plosie van de republikein kon niet eens worden gemeten. B In Tilburg hebben een aantal zwartkijkers veel misbaar gemaakt over de ijsbaan, die oorzaak zou zijn van teveel burengerucht. 'Het kan jammer genoeg niet geruisloos, maar het protest van een zevental personen heeft zoveel reacties uitgelokt, dat 't gemeentebestuur er maar bitter weinig voor voelt de ijsbaan weer te sluiten. Naar verluidt zullen de Franse professor Piedboeuf, de Duitse ge leerde Von Saufen en de Rus Pilsov de Waalwijkse bierfeesten opluisteren met hun aanwezigheid. Daarmee is duidelijk geworden, dat alleman wel kom kan voelen.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 9