Smidje Verholen en de rare alchimist h DE SPIN Kaatsheuvel irnvV' DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 30 OKTOBER 1964 GARAGE VAN MOSSEL VERHUUR VAN Damesmode Tilburg ren van de echtelieden van Lee-de Roon. Borelinge en haar ouders onze beste wensen voor deze onder zo bij zondere omstandigheden geborene. Sedert 't verschijnen van ons vo rig nummer is in onze gemeente nog als oorlogs-slachtoffer gevallen de 76-jarige Theodoras Kelder, die zich even achter z'n woning in de St. Cris- pijnstraat begaf en door een granaat scherf in z'n ibuik werd getroffen. Enige dagen later is hij aan de gevol gen overleden. Gisterenmiddag heeft de jeugd op het Raadhuisplein een symbolische te rechtstelling van Hitier en Mussert uitgevoerd, waarbij een groot aantal N.S.B.-paperassen in rook opgingen. Een geweldig aantal kinderen en ouders woonden deze vertoning bij. In dit verband zouden wij toch wil len waarschuwen tegen grote volks verzamelingen, vooral van kinderen, tegen kinder-optochten e.d., laat ons toch bedenken dat het gevaar voor granaten nog steeds niet van de lucht is. Laat onze jubel vooralsnog niet te luidruchtig zijn, er wordt in plaats en omgeving nog zo veel geleden! Denkt b.v. eens aan Heusden! Op de buitenwegen in onze en an dere gemeenten liggen nog Duitse landmijnen. De ingezetenen wordt aangeraden voorzichtig te zijn en de ze buitenwegen te mijden. 28-29 oktober Blijde bevrijding - Droeve dagen. Na weken van spanning kwamen ze plotseling, de dagen van blijde be vrijding, die desondanks droefenis braChten in menig gezin. Zaterdag 28 okt. kwam Kaatsheuvel, nadat reeds drie dagen eerder Loonopzand be schoten was, onder het vuur der En gelse artillerie liggen. Het vermoeden dat een sterke Duitse macht de plaats en omgeving bezet hield, was oor zaak, dat met kracht opgetreden moest worden. De gevolgen waren vanzelfsprekend niet van geringe be tekenis. Terstond reeds waren doden te be treuren, terwijl verschillende slacht offers in het hospitaal van het Rode Kruis in de Theresia-sChiool moesten worden opgenomen. Ook de materiële schade aan gebouwen en goederen was groot. In angst en spanning werd de zon dag tegemoet gezien, toen onze plaats opnieuw onder een hevig spervuur kwam liggen. De doodsangsten op die middag door duizenden uitgestaan, werden eChter plotseling vergeten, toen om goed drie uur de eerste En gelse voorposten van verschillende kanten de straten binnenslopen en door de bevolking nog onder het ge blaf der mitrailleurs en het geknal der handwapenen met gejuich en tra nen werden verwelkomd. Een offici ële ontvangst ontbrak deze moedige strijders, doch we zijn overtuigd dat ze die niet verwacht hebben in onze met puin overdekte straten, die nau- welijke plaats boden voor de voet gangers die uit kelders en onder grondse schuilplaatsen opdoken, be morst en bevuild, met gezichten bleek nog van schrik, doCh met ogen, waar uit de dankbaarheid sprak met wel sprekender taal dan een officieel wel kom onze bevrijders in de oren had kunnen klinken. Intussen deed ons Rode Kruis on vermoeid en ongestoord haar werk. De E.H.B.O. zwoegde en slaafde on der kundige en kalmerende leiding Waalwijkse bevolking omstuwt de eerste tank, die in de straten verschijnt. van de heren doktoren en brachten hulp en steun waar die gevraagd werd. De hulp der geestelijkheid was op meerdere plaatsen dringend nodig en werd tijdens en na het bombarde ment vanzelfsprekend met de meeste toewijding verleend, daardoor de laatste steun brengend aan de slacht offers, die de tol betaalden voor onze verlossing. Inmiddels was het getal getroffe nen tot een kleine honderd gestegen, die ofwel als dood werden opgeno men, ofwel als gewond in het hospi taal werden binnengebracht. Met de meeste voorkomendheid bood het En gelse Rode Kruis terstond zijn dien sten aan. Doktoren en ondergeschikt personeel met massa materiaal kwa men terstond in dienst en brachten hulp en verlichting aan «onze plaatse lijke R. Kr. dienst. Toen de lokali teiten te klein bleken, werden de ge wonden, na voorlopig verbonden te zijn door de Engelse Ambulance op transport gesteld naar Oisterwijk en Eindhoven, ter verdere behandeling.. Ondanks alle geboden zorgen kon niet voorkomen worden, dat Ook van de gewonden nog enkelen naar de eeu wige bevrijding over gingen. In totaal kreeg Kaatsheuvel van deze dagen 31 slachtoffers te betreuren. Een initiatief. Het zal ongetwijfeld de hele be volking sympathiek stemmen, dat reeds stemmen opgingen om voor de gevallenen van onze plaats in deze onmenselijke strijd een gezamenlijk gedenkteken op te richten. Wij weten, dat dit idee reeds in verschillende kringen is geopperd, doch vanaf de ze plaats willen we het idee naar vo ren brengen, meer op verzoek van de leiding van de E.B.B.O. Iedereen zal moeten toegeven, dat van geen sym pathieker zijde het idee in 't publiek gelanceerd had kunnen worden, wij om onze medewerking gevraagd, die zo spontaan mogelijk hebben toe gezegd. We hopen zo spoedig moge lijk aan de plannen van uitvoering te kunnen medewerken overtuigd in de ze op de medewerking van de pers te kunnen rekenen. Een roerende plechtigheid. 't Was een treffend gebeuren, dat juist op Allerzielendag in de parochie van St. Jan en in de kerk van St. Jo seph de plechtige uitvaart plaats vond FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door JOHNSTON McCULLEY Vertaling Herman Antonsen 10) „Goeie 'hemel, ik hoop van niet. ledereen kan slim wezen." „En denkt u, dat ik hier vandaan zal gaan?" „Nou, dan moesten we samen maar gaan dansen. Het is jammer om die goede muziek voorbij te laten gaan." „Hoe laat is het?" vroeg ze. „Kwart over elf". „Dan... dan zou het dus niet on waarschijnlijk klinken, als ik hoofd pijn voorwendde en naar huis ging, wel?" „U bent een verstandig meisje", zei Warwik. „Ik zal mijn mantel gaan halen." „Hoe ben u gekomen... per auto Wacht die soms op u?" „Ja" „Zal ik die even voor u laten voor komen?" „Nee. Als ik mijn mantel heb, mag u me tot aan het trottoir uitgeleide doen, als u dat graag wilt. De chauf feur ziet me dan wel en komt dan dadelijk." „Aha! U hebt dus uw vlucht al ge regeldGoed, ik zal onder aan de trap op u wachten." Hij bracht haar door de hal naar de trap toe. „Ik zal toch wel even afscheid van mijn gastvrouw moeten nemen, niet?" „Als u het beslist nodig vindt", antwoordde Warwik. „Maar houd uw handen thuis. Ik zal in de nabijheid blijven... en op u letten." „Ik moet zeggen, dat het heel vriendelijk van u is, me op deze ma nier te laten gaan. U 'had me een on prettig half uurtje kunnen bezorgen. „U moet mij niet bedanken. Zo lang u die juwelen maar niet in han den krijgt, is alles in orde." „Wat hebt u met... die drie man nen uitgevoerd?" „Och, alleen maar een beetje door elkaar geschud. Eén is er weggelopen en de andere twee zullen dat nu ook al wel gedaan hebben." „Ik héb bijna zin te blijven en u te dwingen tot morgenochtend toe met me te dansen." „Doe, zoals u het liefste wilt, jonge dame." „Toch denk ik maar te gaan. Daar is mevrouw Dwight netik zal haar even gedag zeggen." van de slachtoffers van de voorgaan de dagen. Op medisch advies waren reeds op woensdagavond de gesneu velden in een massagraf bijeengezet, doch niet minder treffend was de uit vaart. Een lange stoet voorafgegaan door een twintigtal kransen vlolgde de lijkkoets waarin het stoffelijk over schot van de oudste der gevallenen uit Kaatsheuvel, mej. C. van Loon-van Iersel vanaf ade Theresiaschool naar de kerk werd vervoerd. De Hoogeerw. heer Deken van den Brekel, geassisteerd door de heren ka pelaans v. d. Heuvel en Sleegers WAALWIJK TEL. 04160 3678 PERSONENWAGENS KAMPEERWAGENS 8 PERSONEN BUSJES droeg de H. Mis van Requiem tot zie- lerust voor de gevallenen op. Het koor zong de grote mis van Perosi, terwijl tevens bij het uitgaan der kerk en op het kerkhof de liturgische ge zangen werden uitgevoerd. Na de absoute sprak de Hoogeerw. Herder een kort zeer treffend woord aan de geopende groeve, waarin 24 kisten waren neergelaten. Het zang koor sloot met het treffende Ecce quomodur van Handel. In de parochie St. Joseph had de zelfde plechtigheid op het zelfde uur plaats voor vier gevallenen uit die parochie. Ook daar was de belang stelling niet minder treffend. Aasgieren. Wij schamen ons te moeten be richten, dat ons verzocht is, er van melding te maken, dat er momenteel nog individuën in onze plaats rond sluipen, die ziCh niet ontzien om in de verlaten huizen van de burgers die reeds door het bombardement zo zwaar getroffen zijn, bij nacht en duisternis rond azen om alles wat van hun gading is te roven en te stelen. De O.D.-dienst kan natuurlijk niet alles voorkomen, doch dat de stinken de gieren, belust op de buit van hun zwaar getroffen medeburgers hun schanddaden met de zwaarste straf fen mogen bekopen, is de wens van de gehele bevolking. Hulde voor het kranige volk. Er is nog weinig tijd voor 't bren gen van hulde en zij, die het betreft, zijn, we weten het reeds vooraf, niet in het minst daarop gesteld, doch we moeten deze eerste gelegenheid aan grijpen, om namens de gehele bevol king, zowel van Loonopzand als Kaatsheuvel een warm woord van hulde en dank te brengen aan het grote onbaatzuchtige werk van de E.H.B.O. in de vorm van nood-am bulance tijdens de gevechtshandelin gen der laatste weken. Nu eerst heeft onze burgerij leren beseffen van hoe groot nut de E.H.B.O. is. Wat was onze plaats geweest in deze 'be nauwde uren zonder onze E.H.B.O.- ers? De doktoren Vercauteren en Smals, de initiatiefnemers van de in richting zijn de eeuwige dank der bevolking waardig. Doch ze waren niet alleen de pioniers van dit nood zakelijk weik, doch tijdens de ge vechtshandelingen tevens de leiders, bijgestaan te Kaatsheuvel door de doktoren Weijtenburg en de Haas.. Mevr. de Haas-Schoenmakers, Zus- Onze coupeuses maken van uw stof elk gewenst model japon, pakje of rok Exclusieve collecties VESTEN, BLOUSES, ROKKEN, SHAWLS en PANTALONS Ateliers voor Plisseren, Borduren, Stofknopen, Rokken verkorten, enz. Ifcuveistraat 14 - Telefoon 26882 ter Mertens en zuster Aniceta gave leiding aan de ploegen, heren en i! mes van de E.H.B.O. Te Loonopzand waren het de ZBs ters Jovita fen Regina, die de hoofd' verpleging op zich namen, terwijl dè dames onvermoeid in de hospitalen werkzaam waren, hadden de 'heren tot taak bij eerste oproep uit te rukken om, terwijl de granaten boven hm hoofden uiteenspatten en dood en verwoesting aanrichtten, de getrof. fenen te zoeken en te transporteren Menig staaltje van grote helden moed niet onder doende voor die on de grote slagvelden, valt hier te lo. ven. Naast 't kranige werkpersoneel 'n bijzonder woord van hulde aan leider C. Oomen en J. Toorians te Loon-op. Zand en vooral aan mej. R. Rekkers de keurige secretaresse van de afd Kaatsheuvel, die 't leeuwendeel van de organisatie te Kaatsheuvel te dra gen had en op tactische wijze gedra gen heeft. TWEE ONGEVALLEN VIER DODEN. De 26-jarige mevrouw A. Roze. boom-Kijzerwaard uit Markelo en de 73-jarige heer G. van den Berg uit Rijssen zijn donderdagmiddag bij een verkeersongeluk op de rijksweg Rij$. sen-Wierden om het leven gekomen, De heer van den Berg kwam uit de richting Rijssen gefietst. Hij is ter hoogte van de Grimberg vermoedelijk linksaf de straat overgestoken, zonder op het hem achterop komende verkeer te letten. Hij werd geschept door een auto, die bestuurd werd door mevi. Rozeboom. De auto kwam in volle vaart tegen een 'boom terecht. De autobestuurster en de wielrijder wer den op slag gedood. Twee inzittenden van de auto, de 50-jarige mej. A. ten Bolsoherende 63-jarige mevr. J. SChot-Kijzerwaard, beiden uit Rijssen, werden zwaar ge- wind. Zij worden verpleegd in het Prinses Irene-ziekenhuis in Almelo, De 35-jarige Amsterdammer W. v, Gisbergen en de even oude S. Her ben uit Soestdijk zijn in de nacht van woensdag op donderdag om 'het leven gekomen. Zij reden op de Luikerweg in Valkenswaard met hun auto tegen een boom. De wagen vloog meteen in brand. De slachtoffers moeten aldoor de, klap tegen de boom gedood zijn. COPYRIGHT STUDIO AVAN 141. „Wel verdraaid! Nou is-ie toch nog weg riep smidje Verholen uit. „Vooruit? We moeten wat doen! Hem achterna!" „Rustig blijven, mannen," zei de dienstdoende bri gadier, die blijkbaar een helder ogenblik had. „Windt u niet op. Blijf kalm. We blijven rustig hier en we sturen er mijn politiehond Pluto op uit. Die brengt hem in een wipje hier, wat ik je brom." Hij greep nu de ons reeds bekende slo me politiehond Pluto bij de hals band en duwde hem met zijn neus op het spoor van de vluchteling. Toen sprak hij enkele ophitsende woorden en zei„Zoek, Pluto Zoek? Poesjes!Poesjes!" En het woord „poesjes" deed een electri- sche vonk door de slome Pluto heenschieten. Hij schoot naar bui ten en rende bloeddorstig blaffend de straat over. „Fijn beest, hè?" lachte de brigadier. „Wacht nu maar eens rustig af wat er gebeurt. „Nou, ikke ben benieuwd," snoof de smid. „Die slome duikelaar van een hond weet misschien niet eens wie hij nu pakken moet. Hij hoorde het woord „poesjes" en nou lopen we .een mooie kans, dat hij direct met 'n zwervende kat terugkomt!" „Mijn Pluto is niet zo sloom als ik er uit zie, meneer", zei de briga dier bars. „Ehik bedoel als ik er uitzie! Als hij er uitziet, bedoel ik! Pluto is als een leeuw, meneer! Maar. wel verhip! De brigadier keek smidje Verho len eens onderzoekend aan en liep vervolgens op de muur af, waar dat portret nog steeds hing. „Zeg, vriendje. bromde hij toen. Ben jij soms de gezochte smidje Verho len? Jij lijks precies op hem! En jij - - - -jij hebt mij tegen de grond geslagen! Jij bent uit mijn bureau ontvlucht! Dan ben jij de Zwarte Kludde!" Welnee, man! Hoe kom je daar nou bij?" lachte de smid. „Ik ben toen ontvlucht omdat je mij ten onrechte voor de Kludde aanzag! Maar Pluto zal direct de échte Kludde wel binnenbrengen!" Mevrouw Dwight stond geen vijf meter verder met twee gasten te pra ten. 't Meisje glimlachte tegen War wik en liep langzaam naar de gast vrouw toe. Warwik keek goed toe om te zor gen, dat ze de Drie Driehoeken niet wegnam. Hij zag haar mevrouw Dwight aansprekenhij zag me vrouw Dwight gimlachen en haar de hand reiken En toen ging het electrisdhe licht uit! VI. ECHT EN NAMAAK. De muziek eindigde in een schrille dissonant. De dames slaakten gilletjes van schrik. Een der heren lachte. „Houdt uw handen op uw beurs heren! Past op uw diamanten, da mes!" riep Warwik luid. „O, die Jöhn Warwik tooh!" gie chelde een meisje, dat zijn stem her kende. „Het lijkt wel of we door een tun nel gaan", zei een ander. Warwik bleef niet werkeloos. Hij besefte onmiddellijk, hoe het in el kaar zat. Handig! dacht hij. Vroeg me hoe laat het was! Medeplichtige zou op bepaald tijdstip de draden doorsnijden... ze moest op het juiste ogenblik in de nabijheid van mevr. Dwight zijn Men zei wel eens van Warwik dat hij, als een uil, in het donker kon zien. Dat kon hij niet, maar ondanks het plotseling donker worden verloor hij toch niet het begrip van afstand en plaats der dingen om zich 'heen. Hij ging dan ook regelrecht naar de plek, waar mevrouw Dwight stond toen het licht uitgnng. „Alles veilig, mevrouw Dwight?" vroeg 'hij. „Ja, dank je John. Ik 'begrijp niet, wat er met het licht aan de 'hand is! Wat vervelend hé?" „Is er geen manier om gauw licht te hebben?" „De bedienden zullen natuurlijk wel dadelijk met 'kaarsen komen, als het licht niet meteen weer aangaat." „Als in orde, Miss Gordon?" vroeg 'hij. Er kwam geen antwoord. „Wie is Miss Gordon?" vroeg me vrouw Dwight. „Ik meen de naam tooh goed ver staan te hébben. Het was de jonge dame met wie ik stond te praten, vak voordat het licht uitging." „Dan moet je de naam toch ver keerd verstaan 'hebbel, lieve jongen". „Ik geloof, dat u haar op dat ogenblik net de hand wilde reiken". „O! Nu moet ik me schamen. Ik herinner me werkelijk haar naam niet meer. Ze moet hier vlak in de buurt zijn." Maar het meisje zei geen woord en liet Warwik niet merken, waar ze er gens was. Warwik drong zich door de menigte heen en haastte zich naar de voordeur. Hij kwam nog net op tijd, om 'haar op te vangen. „Ik zal u moeten verzoeken te blij ven, tot het licht weer aangaat", zei hij. „Maar ik heb gezegd, dat ik hoofd pijn had en wegging." „Toch moet u 'blijven, tot ik zeker weet, dat mevrouw Dwight haar Drie hoeken nog heeft." „Gelooft u, dat ik ze weggenomen heb en er nu mee vandoor ga?" vroeg ze. „Dergelijk dingen liggen niet 'bui ten het bereik der mogelijkheden, jon gedame." „En als ik ze weggenomen had, denkt u dan, dat ik ze nog bij me zou hebben? Veronderstelt u me zo onhan dig? Mijn medeplichtigen, als ik die héb, zouden immers gemakkelijk, toen het licht uitging, de hal binnengeko men kunnen zijn fen ze van me over genomen hebben?" „Dat zal wel", gaf Warwik toe. „Maar niettegenstaande dat moet ik er op staan, dat u hier blijft tot het lich weer aangaat". „Dat zal, dunkt we, niet lang meer duren." „Dank u", zei hij, een beete sar castisch. „Ik had zo'n idee, dat u 't wist." „Het ziet er uit, of we regen krij gen, vindt u niet?" Ze wilden de veranda opgaan, maar vonden hun weg versperd door een forse man, die hun terug wees. „Niemand mag het huis verlaten", zei hij. „Ik ben van de politie." „En, wat is er aan de hand?" vroeg het meisje. „Misschien niets, en misschien heel veel. Ik ben van het detective bureau Burke. We zijn 'hier vanavond met een stuk of twaalf. Bang voor juwelendieven begrijpt u? Toen het licht uitging, kregen we natuurlijk argwaan. Blijft u dus binnen, tot het weer licht wordt, dan komt alles wel in orde." Warwik geleide het meisje naar de hal terug. „Ziet u wel?" zei hij en vervolgde zo dat anderen hem niet 'konden ver staan „Het zal een hele toer zijn, hier weg te komen, als u ze hebt. Als het licht aangaat en ze worden ver mist, wordt iedereen natuurlijk ge- fouilleerd. En iedereen onderwerp' zich daaraan natuurlijk graag, n'e' waar?" „Ja... ja... dat zal wel." (Wordt vervolg

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 2