wAAlwijkse en UnqstRMtse couRAnt RUILVERKAVELING Vlijmen gaat industrialiseren m- iemeenteraad Heusden van-donderdag- tot-donderdag Pendel bij teruggang fataal TILBURG I I M. V. d. BRAND-HENS Priestertekort dreigend in Bossche bisdom 13.90 HOENDERVANGERS wT zelfstandig GRONDVERKOOP Een overhemd o v HEREN- EN JUNIORKLEDING WILLEM DSTRAAT 59 HERENMODE Filiaal BRILLEN VRAGEN SERVICE Heusden VRIJDAG 30 OKTOBER 1964 85e JAARGANG No. 85 Oe tcho van het Zuióen iSsche Stoomdrukkerij Antoon Tielen ir: JAN TIELEN «ummer 1069687 J blad verschijnt 2x per week Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel 04167 - 2002 Abonnement p. mnd. (1.00 0 ct. inc.k.) 1.00 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel Telegram-adres: „ECHO" is de bedoeling dat in de bui lders van het zesduizend hec- grote ruijverkav eliïigsgebied Zuiderafwateringskanaal" ook boerderijen komen. Dat zei de heer i-jlte van de cultuurtechnische jeBSt tijdens voorlichtingsbij een- te Sprang-Capelle in cafe taijssers en het bondsgebouw. Het ruiïverkavelingsgebied om it de polders ten noorden van tansdonk, Waspik, Sprang-Ca- ,,lle en Waalwijk. Naast de ver- -g van wegen en waterlopen -rut de verplaatsing van Boerde- naar bijvoorbeeld de Over- polder een zeer belangrijk |jtet van deze thans in voorberei- t zijnde verkaveling. Verplaat- is alleen mogelijk als hiervoor de boeren voldoende belangstel- bestaat. Voor de bouw wordt tor het rijk subsidie verleend. Op 0 boerderij (gemengd of weide- voor bijvoorbeeld 24 ha. faarvan de totale stichtingskosten ijnderdduizend gulden bedragen, «strekt het rijk 36.000 gulden qfcidie. De oude boerderij moet taxatievoorwaarden worden jngeleverd" bij de plaatselijke tommissie voor de ruilverkaveling. Krijgt de eigenaar hiervoor een jdrag van bijvoorbeeld 24.000 gul- ik dan worden de kosten van de ïkwe boerderij teruggebracht lot 40.000 gulden. Van dit bedrag jaarlijks via de ruilverkaveling bedrag van vijf procent (2000 (lilden) worden afgelost. Is de jnie erbij geteld, dan is het bedrijf 3 jaar afgelost. Alleen zij die zelfstandig boer .in, voldoende draagkrachtig en 'n Wrijf van 14 ha. heeft komen te iljner tijd in aanmerking voor de taw van een boerderij in de bui- ïapolder. Die vijftien ha. dienen n bezit te zijn. Is het huurland zal de pachter na passering de ackte van ruilverkaveling huurovereenkomst moeten heb- Ssn kunnen sluiten met de ver lichter voor vierentwintig jaar. Splitsing van bedrijven is niet ■gelijk. Het oude bedrijf ver fijnt of kan misschien nog wor tel gebruikt door een andere boer. Het is eveneens mogelijk dat er «bouwbedrijven naar de polders Maar voor deze bedrijven gelden niet de faciliteiten als voor ie landbouwers bij de verplaatsing boerderijen. Wel kan bij „Spe- dalisatie" een lening worden aan- Waspik-'s-Gravenmoer alles ge daan zal worden om ook voor de tuinbouw dezelfde gunstige subsi dieregeling te krijgen als voor de landbouw. IN SERIE Volgens de heer Franke kunnen door de boerderijen in serie te bou wen de totale stichtingskosten wor den verlaagd. Verlaging van de kosten is eveneens mogelijk door oijvoorbeeld bij de bouw gebruik te maken van geprefabriceerde elementen. Bij dit alles blijft het toegezegde bedrag aan subsidie ge lijk. Het grote voordeel van verplaat sing van boerderijen is dat men op deze wijze het bedrijf bij de kavels brengt. Gevolg: men werkt ratione ler en economischer; de productie kosten worden verlaagd. Het hele ruiïverkavelingsgebied is thans aan de hand van lucht foto's in kaart gebracht. Men heeft de reeds verkavelde buitenpolders in deze vrij grote verkaveling moeten opnemen omdat het anders niet mogelijk was daar boerderijen te bouwen. Na afsluiting van het Haringvliet in 1968 is er bovendien geen gevaar meer dat de polders onder water lopen. Het Oude Maas je zal worden afgesloten. Verkaveling is alleen al door de ondoelmatige ligging van de per celen hard nodig. Gemiddeld heb ben de bedrijven niet minder dan zeven kavels in exploitatie en bijna de helft van alle kavels ligt drie kilometer van de boerderijen. De gemiddelde oppervlakte van de be drijven in het ruiïverkavelingsge bied „Het Zuiderafwateringskanaal" is twaalf a dertien ha. Veertig pro cent heeft een oppervlakte in ex ploitatie kleiner dan 10 ha. EÜILVERKA'VELING Sprang-Capelle's burgemeester, ie heer M. van Prooijen, verzeker- le dat via de pas opgerichte tuin- tawstichting „Sprang-Capelle" De gemeentraad van Vlijmen heeft ingestemd met het college van B. en W. om twee industriehallen te bouwen ten westen van de Pas toor Smoldersstraat. De heer Leer- makers vertolkte het gevoelen van de raad, toen hij zei, dat de enorme pendel, in geval de conjunctuur om zou slaan, fatale gevolgen voor de Vlijmense bevolking zou kunnen hebben. Ook de afvloeiing van de agrarische beroepsbevolking moet worden opgevangen. Naar aanleiding hiervan deelde burgemeester Schweitzer mede, dat de gemeentelijke planoloog momen teel aan plannen werkt om een nieuw industrieterrein aan te leg gen. B. en W. van Vlijmen hadden reeds eerder aan de raad meege deeld - in het prae-advies - dat de groei van de bevolking, het jaar lijks aanbod van jongeren op de arbeidsmarkt en uitgaande pendel, die 50% bedraagt, de gemeentelij ke overheid noodzaken tot een ac tief beleid, dat gericht is op de vergroting van de plaatselijke werkgelegenheid. Over de bouw van deze industrie hallen vergaderde de gemeente raad eerst in gesloten zitting. Daarna deed de heer Leermakerg bovenvermelde uitspraak. Ver dep wilde de heer Broeren weten of er bij de hallen woonhuizen kunnen worden gebouwd. Over het alge meen wel, zo reageerde de voorzit ter mr. L. Schweitzer. Het is in het verleden dan ook wel toegestaan. De industrieterreinen op de Vlied berg zijn echter zo verkaveld, dat het juist daar niet mogelijk is bij de bouw van de onderhavige hallen, De heer Pullens was bezorgd over de plaatsing van vrijkomende agra riërs in Nieuwkuijk en hij zag gaar ne, dat ook daar kleine industrie hallen konden worden gevestigd. De burgemeester zei, dat dit in het kader van het plan van ir Ma- gry moet worden bezien. De heer Dekkers was niet erg te vreden over de reeds eerder ge bouwde loods op het terrein van Bolsenbroek aan de Parallelweg, Burgemeester Schweitzer kon hem geruststellen: de nieuw te bouwen hallen zouden aanmerkelijk beter worden. De verdere agenda leverde geen moeilijkheden op. Zes premiewo ningen worden gebouwd in Haar steeg door de heer J. de Laat. De gemeente verkocht hem grond voor f 14.- per vierkante meter. Op een vraag van de heer Pullens of er in een eerder stadium geen grondprijs van 12 gulden was ge noemd, antwoordde de burgemees ter, dat op het moment, dat de rijks goedkeuring binnenkwam de grond prijs 14 gulden bedroeg. Momenteel zelfs 16 gulden. De aannemer kan zich dus niet „genomen" voelen. De Stichting Hypotheekfonds Eindhoven kreeg grond in de kom van Nieuwkuyk, ook daar worden zes woningen gebouwd. In de adviescommissie tot woon- Aanbieding gemeente- en bedrijfs- begrotingen 1965. Geen geluidsfilmprojector voor de scholen. De raad der gemeente Heusden kwam aandag j.l. in openbare vergadering bijeen. Na opening door de voorzitter, burge- itester A. van Delft, kwam de vaststelling notulen van de vorige vergadering a de orde. De heer Jonker merkte hierbij op dat hij reeds in de vorige vergadering ge- ittendeerd had op bet feit dat er geen mel- gemaakt was van zijn voorstel om de 'rijs voor de grootverbruikers te verla- i.v.m. de f 30.000 winst die het gas'be- jjijf in de afgelopen 2 jaar gemaakt heeft, er thans weer niets hierover in de no- was opgenomen wilde spr. een motie ten om de door hem voorgestelde ver- van de gasprijs voor grootverbruikers doorgang te doen hebben en voor die te verlagen met 3 ct. per m3. Na »ige discussie tussen de voorzitter en weth. ■d. Pol enerzijds en dhr. Jonker anderzijds wd besloten de door de heer Jonker aan- alinea alsnog in de notulen op te '«en en de thans ingediende motie in te :n. voorzitter deelde verder mee naar aan- raing van de in de vorige vergadering door je beer de Vroome gestelde vraag, dat de bestrating van de Oudheusdensestraat in- Mief het aanbrengen van parkeerhavens '■hl 11.500 gekost heeft, waarbij nog als meerkosten voor betegeling van de trot- bijkwam een bedrag van f 2.900. Ds heer de Vroome was van mening dat '«door deze uitgave van ca. f 15.000 niet vooruitgekomen was- Hopelijk, zei spr., «rat t een volgende keer veel beter gedaan klein beetje meer geld. Op het verzoek van het bestuur der Nuts- Ojo-school en de Bijz. Jongens- en Maisjes- 01,1 wer te gaan tot aanschaffing van S'hiidsfilmprojeetor, stelden B. en W. hierop afwijzend te beschikken, in ver- I raet het feit dat de inspecteur van het jSff onderwijs het niet nodig oordeelt dat 1'ager onderwijs van een dergelijke ge- II Mstallatie gebruik maakt. Nadat hier- '®t uitvoerig was gediscussieerd werd het '«stel van B. en W. met 6 tegen 5 stem- aangenomen. omstel van B. en W. tot verhuring van III Wd Hoofdstraat 28. s heer Schipper zei dat dit pand aan jij agrarische bestemming moet worden fee' duidelijk vermeld worden, of de Bbouwen moeten worden gesloopt of in het uiterste geval de stallingsruimten wor den uitgebroken. Verder is spr. bang dat de huurder nog eens om schadeloosstelling zal komen vragen, als hij eens onverwachts dit pand moet verlaten. 'Dit laatste, zei de voorzitter, kan voorko men worden, indien dit pand met erf van dag tot dag verhuurd wordt. Verder merkte de heer Schipper op dat de huur voor het erf inclusief het perceel tuingrond ad f 75. - wel aan de lage kant ligt. Na bespreking werd besloten het pand te verhuren voor f 125 en het erf inol. het perceel tuingrond voor f 150. - Aanbieding gemeente- en bedrijfebegro- tingen. Tot leden van de commissie van on derzoek werden aangewezen de heren Schip per, Jonker, Verhaak, Klaren en De Kort. Verder werd er in een aanvullend agen dapunt nog besloten tot aankoop van een hakfrees voor f 1300 voor het onderhoud van de plantsoenen. Bij de rondvraag merkte de heer de Kort op dat er maar een gedeelte van de Akker straat is verhard.. De voorzitter zei dat men blij mag zijn dat dit gedeelte nog verhard is geworden, daar 't oorspronkelijk helemaal was afgewezen. Verder vroeg dhr. de Kort nog hoe het stond met de busvergoedingen voor kinderen die elders een vglo-school moeten bezoeken nu deze hier is opgeheven en of er verschil gemaakt wordt bij het ver strekken van die vergoedingen, waarop de voorzitter antwoordde dat de vergoedingen verstrekt worden aan de hand van de ver ordening. De heer Jonkers kwam nogmaals ter tafe] met zijn motie betreffende de gasprijs voor de grootverbruikers. Nadat de voorzitter had meegedeeld dat een onderzoek hieromtrent gaande was en met het eventueel verlagen van de gasprijs beter zou kunnen worden gewacht tot de behandeling van da begro ting 1965, werd de motie met 7 tegen 4 stemmen verworpen. De heer Vroome vroeg of de bewoners van woningwetwoningen de bewoonde wo ning te kopen. De voorzitter zei juist van daag een dergelijke aanvraag te hebb enont- vangen, doch dat nog geen beslissing is ge nomen, daar een en ander moet worden onderzocht. De heer Schipper betuide zijn instemming met de plannen van B. en W. met de voor genomen dodenherdenking op 5 nov. De voorzitter zei na de vergadering hier over meer te willen zeggen en zeer binnen kort de pers hierover te zullen inlichten. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. extra komt altijd van pas BEL - O - FAST en TRICOT-NYLON effen en dessins vanaf TILBURG HEUVELSTRAAT 133 Grotestraat 155 Waalwijk ruimteverdeling werden gekozen: Mevrouw Mostermans en de he ren Van Helvoirt, Kuipers, Eekels en De Laat. De oude levensschool werd voor f 35.000 gekocht van het kerkbe stuur van Nieuwkuyk en doorver- huurd aan de firma A. Weyer. In het plan Vliedberg 2 werden een aantal grondaankopen goedge keurd. De tijdens de vorige verga dering aangehouden zaak van de herbeplanting van bij brand verlo ren gegaan bos werd thans afge wikkeld. Met 10 tegen 4 stemmen werd 'beslaten de ged)achtengang van B. en W. te volgen. De Heistraat onderging een naamsverandering i.v.m. de nieuwe Langstraatweg. Zij zal de naam Nassaudwarsstraat dragen. Een stuk van de Burg. v. d. Venstraat werd omgedoopt tot „Industriestraat". Rond de Eekelaarlaan is een uit breidingsplan, waar de naam Bar- barastraat zal worden gebruikt. Vanaf de voordijk tot de Drunense grens gaat deze weg Tuinbouwweg heten en de Kloosterstraat zal voor taan Abdijstraat heten. SPORTZAAL Burgemeester Schweitzer had eer- er tijdens de vergadering de ver heugende mededeling kunnen doen, dat een rapport van de Nederland se vereniging van Gemeenten in verband met de urgentie van gym zalen uitwees, dat ook in Vlijmen een sportzaal moet komen. B. en W. zullen trachten van dein het plan Vliedberg komende gym zaal een sportzaal te maken met een oppervlakte van 400 vierkante meter. HOOGSPANNING IN DE TWEEDE KAMER De kwestie Bijlmermeer, n.l. het voorstel van minister Toxopeus om een afzonderlijke gemeente te vor men, met uitsluiting van 3 andere plaatsen, tegenover de wens van Am sterdam, om deze polder geheel 'bij Amsterdam te voegen als nieuwe woonwijk, heeft bij de debatten van dinsdag aanleiding gegeven tot hevige spanning. Er waren een drietal moties inge diend, waarvan die van de heer Scheps (soc.) 't verst ging, n.l. om de Bijlmermeer geheel bij Amsterdam te voegen, dus reoht tegen 't voorstel van de minister in. Deze motie werd met 74 tegen 67 stemmen aangeno men. De minister vroeg schorsing van 't debat en voegde er aan toe, dat deze aanneming mogelijk van invloed zou zijn voor de houding van de minister van volkshuisvesting, minister Bo- gaers. Voor verder nieuws zie men elders. Mgr. W. Bekkers, bisschop van Den Bosoh, heeft zijn priesters ge vraagd, hun ideeën en meningen over een hetere regeling van de zielzorg in de bisschoppelijke ideeënbus te doen. Met dit verzoek besluit hij een mede deling aan de diocesane geestelijk heid, waarin hij hun deelgenoot maakt van zijn zorgen om het benoemings beleid en alvast enkele maatregelen aankondigt, noodzakelijk geworden door een tekort aan priesters, dat zich steeds meer doet voelen. Dit jaar kreeg het Bossche bisdom 18 nieuwe priesters, 't volgende jaar zullen het er waarschijnlijk 10 zijn. De getallen in de komende jaren staan in geen enkele verhouding tot de on stuimige 'groei van het bisdom. Voor lopig zullen minder priesters beschik baar zijn voor meer vacatures. Mgr Bekkers voelt er niets voor, oudere priesters langer op hun post te gaan handhaven. De noodzaak van de vernieuwing van krachten en het recht op rustige jaren na een leven van niet zelden zware opdrachten, moeten er toe leiden dat de priester zioh op gepaste leeftijd kan terug trekken. De situatie wordt nog zwaarder doordat nieuwe zielzorgvooruitzich ten dwingen tot een soort roofbouw. „Op dit moment moeten wij vaak priesters geheel of gedeeltelijk aan de zielzorg onttrekken om hen in staat te stellen tot studie of activiteit die hen geschikt maakt bijzondere taken te kunnen vervullen", aldus de bis schop. Deze toestand heeft tot gevolg, dat er geen reserves meer zijn. Kape laansvacatures kunnen tussentijds meestal niet aangevuld worden, pas- OPTICIEN WAALWIJK toorsbenoemingen zullen vaak elders een vacature sdheppen waarin niet kan worden voorzien. De norm, die wordt aangehouden bij de beoordeling van de vraag of een parochie een tweede (of derde) kapelaan dient te krijgen, moet steeds scherper gesteld worden. In een pa rochie van 2000 zielen kon dit jaar al geen kapelaan meer benoemd wor den. In de toekomst zal dit oplopen tot 2200 of meer zielen. Radicale planning en beleid zijn dringend nodig. Het wordt noodza kelijk, agglomeraties van parochies, grote stadsdelen, soms zelfs hele de kenaten toe te vertrouwen aan de zorg van kloosterlingen. (Volkskr.) B De Indonesische politie is een actie begonnen tegen moderne haar dracht en kleding. In Palembang werden twintig meisjes, die spij kerbroeken en vogelnesthaar droe gen opgepakt. Na een krachtige waarschuwing mochten zij enkele uren later weer huiswaarts keren. IB In Den Haag woont een aan nemer die een merkwaardige op vatting van zijn beroep heeft. Het aannemen beperkte zich bij hem tot geld. In totaal heeft hij vijf mensen opgelicht voor een slordige 6000 gulden. Een van zijn acties: hij verhuurde een huis, dat niet van hem was voor f 240 per maand De huur werd vooruit betaald. Daarna verkocht hij het huis nog eens met f 3000.- vooruitbetaling, en dat mag niet. In het district Gaellivare in Lapland hadden taxichauffeurs zo veel assistentie te verlenen bij be vallingen, die in hun auto's plaats vonden als zij met vrouwen op weg waren naar het ziekenhuis, dat ze maar besloten een cursus voor vroedvrouw te volgen. Dertien taxichauffeurs bezitten nu het di ploma. Drie kinderen 4, 6 en 9 jaar, wilden graag moedert je' spelen. Zij namen daarom een bij een waren huis geparkeerde kinderwagen met baby mee uit wandelen. De moe der had de wagen buiten laten staan tijdens het winkelen. De kin deren werden door een politiepa trouille aangetroffen. Zij kregen 'n „Schrobbering", zo meldt het ANP. De moeder niet. B Een 19-jarige Amerikaanse stu dent heeft een nieuw wereldrecord gevestigd door gedurende 100 uur 23 minuten en 2 seconde op zijn trommel te slaan. Een Engels re cord werd daarmee met 22 minu ten verbeterd. We verbazen ons, dat deze sport nog niet op het programma van de Olympische Spelen voorkomt. B Partijleider Breznjev en pre mier Kosygin willen bij de Russi sche vrouwen in het gevlei komen. Voor het eerst sinds 12 maanden krijgen zij een rantsoen tarwebloem om zelf iets te bakken. De herinnering aan Kroesjef moet kennelijk op die manier wegge werkt worden. De Russische nieuwsbron vermeldt niejt of ,ie tarwebloem van het door Kroesjef aangekochte graan is of niet. B Brommers met race-carbura teur zullen als het aan minister Scholten ligt, niet meer op de weg mogen verschijnen. „Stilletto's wor den per slot van rekening ook ver boden" zei de minister. fl 44 jaar geleden ontsnapte een Amerikaan aan de electrische stoel door de benen te nemen. Dezer da gen werd de man, die onder valse naam leefde, opnieuw gegrepen. Als er geen nieuw proces komt zal hij alsnog naar de electrische stoel moeten. B De 5 Nederlanders die de top van de Himloeng Himal in Ne pal wilden bedwingen, zijn door 't slechte weer gedwongen hun pogin gen te staken. B „Verplicht te doden" heette 'n in de buurt van San Paulo opgeno men cowboy-film. Tijdens een van de scenes stortte de regisseur, ge troffen door een schot in de rug, dood neer. Het zal moeilijk zijn uit de honderden figuranten, die allen met losse flodders geladen geweren hanteerden, de dader te halen. B Het is een dure My Fair Lady, die vorige week in New York in premiere ging. De film, waarin Audrey Hepburn de rol van Elisa speelt, heeft 22,5 miljoen dollar ge kost. B Een Amerikaanse studente, die in Sioux een ei naar Goldwater had gegooid, en de presidentskandidaat had geraakt ook, kreeg een boete van 50 dollar. B In Roubaix houdt een aap al een hele week de bevolking gratis bezig door allerlei kunststukken uit te voeren. De bevolking bezorgt het beest allerlei lekkernijen. De pastoor zint naar middelen om het dier kwijt te raken. HERDENKING STADHUISRAMP Op 5 november a.s. zal de Stadhuisramp, welke 20 jaar geleden in de nacht van 4 op 5 november 1944 plaats vond, op bijzon dere wijze worden herdacht. Het programma is als volgt 15 uur. Kranslegging op de gedenksteen voor het stadhuis. „Wilt heden nu treden", uit te voeren door het Heusdens Mannenkoor. Declamatie gedicht "De achttien doden" door de heer P. van Gils, Hoofd Meisjes school alhier. Voorlezing van de namen van de slacht offers. Tocht naar de begraafplaatsen te Oud- heusden en Herpt. 19 uur. Kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk en de Katholieke Kerk te Heusden.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 9