wAAlwijkse en L\nc,stRAAtse couRAnt Voorstel tot overdracht van bevoegdheid aan B. en W. tot verkoop van woningwetwoningen met 13 tegen 4 stemmen verworpen Sovjet leiders beschuldigen Kroetsjev Seiseecteraad Waalwijk Afgezette premier verknoeide alles in Peking en Cuba 15» E 23,75 15,75 l3D Ogen vragen brillen van STASSAR MAANDAG 2 NOVEMBER 1964 85e JAARGANG No. 86 kindert,, <tra voor. n Haren. nmi itw >EK t de PK zich ten teer :eds Damesmode Raad blijkt zeer gehecht aan haar bevoegdheden OPSCHEPPER De tcho VAD het Zuióen iwiiksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen ufdredacteurJAN TIELEN «nummer 1069687 5 blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 et- Inc.k.) 0.25 p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) 05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO' Minister Scholten en de toto nhaar inzet leder. aderneen -inzet, In n. Het is honderdduizenden Nederland- huisvaders, huimoeders, vrijge- len en bejaarden, die elke week lang wikken en wegen hun een- s, tweetjes en kruisjes plegen in vullen, zullen zich in de naaste toekomst met nog grotere spanning dom half vijf zondagsmiddags de radio verdringen. De beslis- i van de Tweede Kamer dat de hoofdprijs van de nieuwe voetbal- ')l0 evenals trouwens die van de .taa'tsloterijvoortaan f 100.000.- jjl gaan bedragen, zal ongetwijfeld j0g meer sportieve en helemaal det sportieve mensen verlokken a poolbiljet in te vullen. In dezelfde zaal van het oude Binnenhof, waar minister Scholten achtbaar in verlegenheid werd ge- ht door het toto-enthousiasme (an het merendeel der kamerleden, 't minister Bogaerts een dag la ter zijn „grondplan" voor de wo- liigbouw in de komende jaren uit- ijl tengezet. De jaarproductie, zo zei de be- jindsman, zal moeten stijgen tot 125.000 huizen. Zal dit lukken, dan de woningnood, volksplaag no. 1, in 1970 opgelost zijn. Pas in dat sar kan dan begonnen worden met forse krotopruiming. Op het ogenblik wonen ruim 300.000 Ne- derlandse gezinnen in dergelijke afgekeurde woningen. JUBELENDE „KNORS" In de provincie Utrecht schijnt 't slachten van kadavers langzamer- iand tot de meest geliefde vorm vrije-tijdsbesteding te behoren, lenig clandestiene slager verdient een aardig centje aan en kan i later in de gevangenis in alle rust nog eens overwegen, wat hij allemaal met dat geld zou kunnen doen. Want gelukkig hebben de po litie auoriteiten een fijne reukneus voor bedorven biefstukken en kar- bonades ontwikkeld en zodoende ivorden regelmatig clandestiene slagers uitgenodigd eens op het po litiebureau te komen praten voor een verhelderend gesprek. Thans zijn in het nijvere Mont- foort weer enkele „knors" (vak term voor twijfelachtige veeslach- lers) gearresteerd. De heren wor- ien ervan verdacht jarenlang te lebben „gesijbeld" (volkswoord voor clandestien slachten). De offi- eier van justitie te Utrecht heeft aangekondigd rigoureus te zulen optreden tegen deze overtreders van de vleeskeuringswet, die voor samenleving en veel groter ge vaar betekenen dan welke inbre ker of oplichter ook. Thans gonst het in Montfoort van geruchten. Hoe was het moge lijk dat een clandestiene slachterij lang heeft kunnen bestaan? De jensbot- rifteüjke sparatie- ■3919.75 volksmond zegt dat de gemeente lijke autoriteiten het ook wel wis ten maar net deden alsof zij niets zagen. Natuurlijk hebben de auto riteiten verklaard dat aan volks praatjes geen waarde kan worden gehecht. Hopelijk zullen andere autoriteiten echter toch eens on- ierzoeken, wat er voor waars schuilt in die praat. MENSEN VAN MORGEN Veertien dagen na de première van Kees Brusse's veelbesproken film „mensen van morgen", diende voor de Burgerlijke Kamer van de gtaterdamse rechtbank een kort feding, waarin de ouders van een ta geïnterviewden (de Amster damse volksjongen Loeki) eisten fit de vertoning van de film zou rorden stopgezet. Deze rechtszaak [eek weinig zinvol. Loeki en zijn familie komen niet nog meer in de schijnwerpers van de publiciteit Ie staan. Bovendien is het kwaad ®u toch al geschied door bepaalde uitvoerige krantenreacties die nog meer vertellen dan nodig was, en rap stopzetting van de film weinig Onze coupeuses maken van uw stof elk gewenst model japon, pakje of rok Exclusieve collecties VESTEN, BLOUSES, ROKKEN, SHAWLS en PANTALONS Ateliers voor Plisseren, Borduren, Stofknopen, Rokken verkorten, enz. Heuvelstraat 14 - Tekfóoa 26582 troost meer brengen. In de eerste plaats lijkt ons de wijze waarop de ouders van Loeki van verschil lende zijden worden verdedigd, evenmin erg zinvol. Deze ouders zijn zeer nette men sen, zo werd door velen betoogd. Dat zal best zo zijn en Loeki zal ook inderdaad wel een ietwat ge kleurd verhaal hebben opgehangen. Maar dat daarom het verband tus sen ouderlijk milieu en de delink- wente levensloop van deze jongen zou wegvallen, zoals velen van ons doen willen geloven, is allerminst bewezen. De Utrechtse psychiater prof. Kloek heeft kortelings in een boek immers nog uiteengezet, dat opvallend veel delinkwenten juist komen uit nette, keurige burgerfa milies en hij heeft dit verschijn sel ook uitvoerig verklaard. NIETS GELEERD De activiteiten van een zekere heer Van Tienen hebben na de oorlog menig Nederlandse burger de wenkbrouwen doen fronsen. De moordpartijen, die de nazi's in de jaren '40-'45 in heel Europa hebben aangericht, hebben blijkbaar wei nig indruk gemaakt op deze rancu neuze intelektueel, die in de afge lopen jaren allerlei activiteiten heeft ontwikkeld om de verfom faaide hakenkruisvlag weer omhoog te hijsen. Nu heeft hij een boek gepubli ceerd, waarin hij zich van een aan tal politieke ideeën ontlast. De ju stitiële autoriteiten zullen dit schriftuur onderzoeken en o.m. zulen zij vasstellen, of de heer van Tienen zich schuldig heeft gemaakt aan belediging van een bepaalde bevolkingsgroep, (de Joden uiter aard). De oorlog ligt reeds twintig jaar achter ons. Er behoort rust te ko men rondom de oud-NSB'ers en SS- ers. Voorwaarde daartoe is echter, dat zij ook zelf die rust brachten. Doen zij dit niet, treden zij integen deel uitdagend op, dan dient de overheid krachtig in te grijpen. Zeker voor de Nederlanders, die in de oorlogsjaren hun naaste ver wanten hebben verloren, zullen de breinuitscheidingen van deze verblinde fanaticus een voortdu rende ergernis betekenen. P SE UDO—MEDIC A Af en toe lopen er in onze zie kenhuizen dokters rond, die nim mer medicijnen hebben gestudeerd, ja soms niet eens een middelbare opleiding achter de rug hebben. In Luik is deze dagen zo'n man ge arresteerd, die zich ten onrechte voor arts uitgaf en zich geruime tijd als zodanig in het ziekenhuis wist te handhaven. Bij nader onder zoek bleek, dat hij ook in een Am sterdams ziekenhuis verschillende patiënten aan hun bed had ge troost. Zulke gevallen hebben zich de laatste tijd meermalen afgespeeld. M'en vraagt zich af hoe dit moge lijk is. Vindt men het niet belang rijk de antecedenten van een solli citant, in wier handen een grote verantwoordelijkheid wordt gelegd, te controleren? Het is in elk geval een onplezie rige gedachte dat wanneer een on zer familieleden in een ziekenhuis wordt opgenomen, r kans bestaat dat hij door een boekhouder wordt onderzocht en zijn pols door een magazijnmeester zal worden gecon troleerd. COMPENSATIE AOW-PREMIE NIET UITSLUITEND VOOR ZELFSTANDIGEN De compensatie voor de verhoog de AOW-premie mag niet tot de zelf standigen beperkt blijven. Dit staat in een adres van de drie grote werkne mers-vakcentrales - NVV, NKV en CNV - dat is gericht aan de leden van de Tweede Kamer. Niet alleen de zelfstandigen, maar alle werknemers krijgen de lasten van de premieverho ging voor het optrekken van AOW- en AWW-uitkering te dragen, stellen de vakcentrales. De drie vakcentrales hebben hun gezamenlijk adres verzonden naar aanleiding van een adres van zes or ganisaties van landbouw en midden stand, waarin gepleit wordt voor een compensatie voor zelfstandigen. De bijzondere zorg voor de minst draag- krachtigen moet voor alle lage inko mens gelden, of zij nu zelfstandig zijn of niet, menen de vakcentrales. Dat de raad van Waalwijk er op staat zijn bevoegdheden te behou den, is donderdagavond weer eens duidelijk gebleken. B. en W. hadden aan de raad een voorstel gedaan tot overdracht van bevoegdheid tot verkoop van woningwetwoningen aan huurders. In het desbetreffende pre-advies stelden B. en Wdat zij de duur van de ver koopprocedure willen verkorten, omdat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat de rentevoet van hypotheken binnen enkele weken oploopt. Tus sen het tijdstip van aanvrage tot verkoop en de goedkeuring van de minister verloopt gemiddeld 6 maanden. Omdat gemiddeld één keer per maand een raadsvergadering wordt gehouden, bestaat de mogelijkheid, dat daardoor een maand vertraging teweeg wordt gebracht. BUDGET-RECHT De heer Van Engelen was van me ning, dat vooral bij de provinciale administratie de oorzaak ligt van de lange procedure. Hij verzette zich te gen iedere overdracht van bevoegd heden, ook tegen deze, omdat ze in grijpt in de competentie van de raad. De heer Van Seters verklaarde, dat ook zijn fractie er niets voor voelde en ook de heren Kemperman en Dercksen lieten zich in deze zin uit. De voorzitter antwoordde, dat de gemeentewet overdracht van bevoegd heden op grote schaal toestaat, en dat de verkoop van woningwetwoningen een automatisme is. Immers, aan de verkoopprijs kunnen B. en W. hiets veranderen, en de raad zal toch wor den geïnformeerd. Uitsluitend met 't oog op het dienen van de betrokken personen zijn B. en W. met dit voor stel gekomen. De heer Van Engelen merkte nog op, dat de optimale ver traging inderdaad een maand is, maar gemiddeld is het slechts twee weken. Hij bleef bij zijn principieel bezwaar tegen overdracht, van bevoegdheid dan ook. De heren Dercksen en Van Seters vonden 'n vertraging, ontstaan door de besluitvorming van de raad, te gering, om daarvoor een bevoegd heid te delegeren. De heer Kemper man stelde nog voor, het voorstel te rug te nemen, maar nadat de heer Smits zich voor het voorstel had ver klaard en de heer Duyvelaar had gezegd, dat de mogelijkheid niet uit gesloten is, dat de rente-voet daalt i.p.v. stijgt, bracht de voorzitter het voorstel in stemming. De heer Van Mosselveld had er nog op gewezen, dat het zo verschrikkelijk lang kon duren, voordat de taxatiecommissie rapport had uitgebracht. Door ziekte was dit de laatste tijd inderdaad ge stagneerd, zei de voorzitter. De stemming leverde 13 stemmen tegen het voorstel op, vier vóór, van de heer Smits en de wethouders Van Laack, Van Heeswijk en Van den Hoven. CR EDI ET STRAATVERLICHTING B. en W. vroegen de raad een cre diet ten behoeve van het aanbrengen van incidentele verbeteringen aan de straatverlichting, groot f 10.000. In het summier - pre -advies zei de heer Dercksen, wordt niet gezegd, waarom de kosten van de ver beteringen niet ten laste van de on derhoudsdienst kunnen worden ge bracht. De heer Van Eijl had hetzelfde be zwaar, en merkte bovendien op, dat er op de begroting toch een post "on voorzien" voorkomt. Wethouder van den Hoven ant woordde, dat het hier kapitaalspos- ten betreft, waarvoor de post onder houdskosten niet toereikend is. Hij had goede hoop, dat bij de eerstvol gende begroting onder de post on derhoudsdienst meer kan worden ge pland. FEESTVERLICHTING De in de Grotestraat, Stations straat, W'ilhelminastraat en op de Markt aan te brengen feestverlich ting, die f 21.000, - gaat kosten, en die dooT de belanghebbende winke liers in drie jaarlijkse termijnen van f 7.000.- aan de gemeente zullen worden terugbetaald, werd door de raad zonder meer geaccepteerd. Wethouder van den Hoven wijdde er nog een zeer uitvoerige beschou wing aan, waarna de heer Meijs en de heer Van Seters er nog hun voldoe ning over uitspraken. Zonder op- of aanmerkingen stel de de raad een crediet van f 520.000 beschikbaar ten behoeve van de recon structie van het gasleidingnet in ver band met de oversohakeling van mijn- gas op aardgas. Aan de "Stichting Commissie voor Huishoudelijke Gezinshulp" te Den Bosch werd een subsidie toegekend van f 285. - De heer Van Seters wilde graag weten, wat voor een in stelling dit was. Wethouder Van Laack vertelde hem dat. GEBOUWENCOMPLEX VOOR DE DIENST GEMEENTEWERKEN De dienst gemeentewerken onder vindt grote hinder door de omstan digheid, dat de verschillende onder delen van deze dienst practisch over de gehele gemeente zijn verdeeld. Er is geen juiste coördinatie van werk zaamheden mogelijk, het leidt tot groot tijdverlies, en een doelmatige controle wordt daardoor ernstig be lemmerd. Er zal één centraal bedrijfs gebouw moeten komen, waarin de ge hele dienst, inclusief opslag- en repa ratieruimten, en de directie en admi nistratieve en technische staf kunnen worden ondergebracht. Als plaats voor dit nieuwe gebouw denken B. en W. in principe aan een terrein, gelegen ten zuiden van de wegkruising Prof. Kamerling Onnes- weg - Reigerbosweg in het industrie terrein Zanddonk. Voor dekking van de aan de voorbereiding verbonden kosten vroegen B. en W. een crediet van 20.000.-. De heer Derksen informeerde naar de soort voorbereiding die zal worden getroffen, en was van oordeel, dat de afstand tussen het gemeentehuis en dit nieuw te bouwen centrum te groot was voor een doelmatige en effectie ve communicatie. De heer Duyvelaar wilde graag weten, wat dat gebouwen complex ongeveer zou gaan kosten, en de heer van Engelen maakte van de gelegenheid gebruik om op te merken, dat naar zijn mening ook in de psy chologische sfeer een gebrekkige Vanuit het Kremlin is deze week aan alle communistische partijfunc tionarissen in de Sovjet-Unie een, memorandum toegestuurd, waarin de vijftien dagen geleden afgetre den Kroetsjev zo zwart mogelijk wordt gemaakt. De opmerkelijkste beschuldiging is wel, dat Kroetsjev volgens dit document zijn vrouw, de goedlachse Nina, in een politie ke machtspositie heeft gewerkt. Andere beschuldigingen, wel de belangrijkste, zijn, dat hij de crisis om Cuba in 1962 verkeerd heeft be handeld en dat hij de betrekkingen met Peking zodanig heeft ver knoeid, dat ze op het punt kwamen afgebroken te worden. MISBRUIK VAN MACHT VOOR FAMILIELEDEN Het document werd strikt ver trouwelijk naar de partijbazen in de Sovjet-Unie gezonden; toch heeft iedereen in Moskou er de mond over vol en in het bijzonder de bui tenlandse persvertegenwoordigers weten precies de inhoud van de brief. Het verwijt a. n Kroetsjev, dat hij zijn vrouw Nina politieke macht bezorgde, wordt nader bepaald door de opmerking, dat hij haar voor zitster heeft gemaakt van de bond van Sovjet-vrouwen. Ook wordt hij ervan beschuldigd, dat hij zijn schoonzoon Adzjoebei door mis bruik van zijn macht te maken, tot hoofdredacteur van de Izvestia be noemde. Verder zou hij ook zijn zoon en zijn dochters en een neef voordelige posities bezorgd hebben. De andere beschuldigingen aan Kroetsjev, vele dozijnen in getal, laten niets heel, noch van zijn per soon, noch van zijn prestaties. De verwijten grijpen terug naar de eerste regeringsjaren van de af gezette leider. Zo wordt hem ver weten, dat hij het Suez-avontuur van Engeland, Frankrijk en Israël contra Egypte in 1956 verkeerd aan pakte; op welke wijze wordt niet duidelijk gemaakt. Zijn gedrag in het openbaar wordt „onwaardig" genoemd en als sterkste voorbeeld hiervan wordt aangehaald, dat hij tijdens de algemene vergadering communicatie bestaat. Hij 'bon zich niet aan de indruk onttrekken, dat de dienst gemeentewerken 'n soort staat in de staat vormt. Als deze dienst dan nog een centrum krijgt, ver van de zetel van het bestuur, dan is de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat in fei te de barrière tussen het gemeentebe stuur en de dienst nog groter wordt. Naar aanleiding van deze vragen en opmerkingen, zei de voorzitter, dat goede communicatie niet afhankelijk is van afstand, wel van een goede sfeer en de mentale instelling, waarin en waarmee de communicatie wordt geleverd. De dienst gemeentewerken heeft zijn administratie nog in het gemeen tehuis; elders is dat niet zo. Wethouder Van Heeswijk ging uit voerig in op het voorstel. Al zeer lang zocht men naar een geschikte plaats voor een centraal bedrijfsgebouw. Er zijn al vaak concrete plannen ge weest, maar telkens kwam er iets tus sen. De toestand wordt onhoudbaar. De grote spreiding over de gemeente kost handen vol geld. Wat het ge bouw gaat kosten is nog niet bij bena dering te zeggen. De 'heer Van Mosselveld wees op de uitermate ongunstige toestand van personeelsruimten. Het gehele pro bleem werd door wethouder Van Heeswijk en door wethouder van den Hoven nog eens uitvoerig besproken, hoewel de raad toch niet van plan bleek, om zich tegen het voorstel te verzetten. Hij stelde het gevraagde crediet zonder meer beschikbaar. De vergadering werd daarna ge sloten. van de Verenigde Naties in New York in 1960 met zijn schoen op de lessenaar begon te timmeren. Kroetsjev wordt een opschepper genoemd, wat onder meer gebleken moest hebben toen hij nog maar en kele weken geleden tegenover Ja panse parlements - vertegenwoordi gers opgaf over een Russische ver nietigingsmachine, die volgens het document in het geheel niet bestaat. RUZIEMAKER Hij wordt ook een ruziemaker ge noemd. Tijdens z'n recente reis naar de Scandinavische landen schijnt hij in Zweden de prettige sfeer te hebben verstoord, door met zijn gastheren te twisten over de veilig heidsmaatregelen en over het weer. Het meningsverschil met Peking en met de roemeense leider Gheorghiu- Die wordt teruggebracht tot 'n per soonlijke liefhebberij van Kroetsjev om met zoveel mogelijk belangrijke figuren ruzie te maken. EIGENWIJS Kroetsjev wordt ook eigenwijs ge noemd. Hem wordt verweten, dat hij zich niet stoorde aan adviezen van het partijpresidium en het cen trale comité en dat hij onbekwame personen belangrijke opdrachten gaf, zoals in het geval van Adzjoe bei, zijn schoonzoon, die tweemaal een missie naar het buitenland op gedragen kreeg. Kroetsjev was ook uit op zelfver heerlijking, zo zegt het document. Hij wilde grote, opvallende daden verrichten en kwam er daardoor toe, raketten naar Cuba te sturen, enorme gebieden woeste grond in de Sovjet-Unie in ontginning te la ten brengen zonder zich te storen aan de door hem in ongenade ge storte ex-premier Molotof gegeven adviezen. SNOB De afgezette premier-partijleider wordt ook als 'n snob voorgesteld. Het document verwijt hem, dat hij, zonder er ook maar het minste ver stand van te hebben, te keer ging tegen moderne kunst, waardoor hij in het Russische culturele leven spanningen veroorzaakte. MUUR GAAT WEER OPEN Voor het eerst sinds het begin van dit jaar is vrijdag j.l. de Ul- bricht-muur weer open voor West- berlijners die daarvoor gedurende de afgelopen weken en passeerbe wijs hebben kunnen krijgen, mo gen bezoeken gaan brengen aan hun familieleden in Oost-Berlijn. Terwijl de Westduitse staatbur- gers te allen tijde naar Oost-Berlijn kunnen, is het communistisch deel van de voormalige Duitse rijks hoofdstad voor West-Berlijners nor maal gesproken verboden gebied. Tot 12 november zullen de door laatposten in de muur voor West- berlijners open blijven. Daarna gaan ze weer dicht tot vlak voor Kerst mis en de jaarwisseling. De Oostberlijnse autoriteiten heb ben de pasjes voor de bezoekdagen zodanig gedistrubueerd dat er op een dag niet al te veel bezoekers uit West-Berlijn - en vooral niet te veel Westberlijnse auto's - in de oostzone van de stad zullen zijn. Dit druiste weliswaar in tegen de ge maakte afspraken, maar de West berlijnse autoriteiten hebben er niets tegen kunnen doen en de rantsoenering der pasjes mtoeten accepteren. SER-ADVIES VOOR LOONSVERHOGING De meerderheid van de Sociaal Economische Raad vindt dat de loons verhogingen volgend jaar slechts zeer beperkt kunnen zijn. Zij denkt aan verhogingen in de buurt van twee per cent Deze meerderheid bestaat uit de werkgevers en Kroonleden. De werknemers daarentegen zijn van mening, dat een dergelijke schrie le loonsverhoging „niet mogelijk en niet wenselijk is". Dit is de voornaamste conclusie uit het vijfde halfjaarlijkse economisch rapport, dat de Sociaal-Economische Rood vrijdag in besloten vergadering vaststelde. Het rapport is een van de belangrijkste uitgangspunten voor 't loonoverleg in de Stichting van de Arbeid, dat volgende week vrijdag be gint. „De komende loononderhande lingen zullen uitermate moeilijk zijn", zei voorzitter Bosma van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1