wAAlwrjkse en Lane,straat.se couRAnt W oningbouwprognose ■k'! KDampo zBoaaertó NIPO-onderzoek wijst uit, dat er veel goeds zit in militaire leven iwerld Laat Uw van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST U NIETS van Mï Nederlander doodt gehele gezin nH de Si ekachel andel Bil bare k o pi Brillenspecialist Optica Houtli Bogaerts ogen 8.95 4.45 5.95 1.50 Sommatie tot verlaging pierprijs wel rechtsgeldig EM.S.Toch blijft entree gulden kosten Jeavi' 'tjubileujjj |der'j en jj M. Ëritn. VRIJDAG 6 NOVEMBER 1964 85e JAARGANG No. 87 rcho van het Zuióen wegens ai 5 verwanjj ïbruikt. Of kantooi magazijn. :n: Waali si >dellen. Pj ti iedere Sjksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen iacteurJAN TIELEN nummer 1069687 verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.23 p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) ?W8 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) j 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief (jricht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO behandeling van zijn begro- ioofdstuk voor 1965 heeft de Iter van "Volkshuisvesting en nijverheid", drs. Dogaers de «ede-Kamercommissie verrast met en zonder twijfel gedurfde jet voor een beëindiging van de od in 1970. De eerste reac- 5 van de Kamercommissie zelf, ook van de buitenwacht lieten (begrijpelijke verbazing en van een lerveerde houding ten opzichte die prognose blijken en men heeft nagelaten de minister tot voor- itigheid bij het lanceren van zulke torspellingen" te manen, omdat in Awtwt 12 H. J. G. M k en J J zijn dag b novd - en op vrij! 1 •s. bij vonds Wa k verleden al verscheidene van dat gt becijferingen tot grote teleur- clling hebben geleid. Niemand zal kunnen ontkennen, 3 inderdaad lichtvaardige bespiege- op het gebied van de. woning- 'n id uit den boze zijn en al te ge- ikelijk tot een pijnlijke wrevel kun- leiden voor al degenen, die nog aan dag met de ellende van het singtekort worden geconfron- café Pm Maar daat staat tegenover, dat ^8j 223 minister zijn veronderstelling niet ar te verk imaar heeft prijsgegeven; integen- idbij heeft in feite niet minder woonhui j vier belangrijke voorwaarden ge- ad, die aan een verwerkelijking izijn "plan" moeten meehelpen. Iade eerste plaats heeft drs. Bo ws gestéld, dat de produktiviteit in (woning)bouwnijverheid nog sterk i kracht moet winnen. Als onaf- ijsbare voorwaarden daarvoor geldt ia weer, dat men in de komende ja- tn moet kunnen rekenen op een on- pnainderde toevoer van de noodza- lijke materialen, dat de kapitaal- mening niet zal stagneren en niet tie geringste plaats, dat het bouwen t woningen een forse structuur- ■andering zal ondergaan. Wanneer lil gelukt, al deze punten op ibevre- [eiide wijze te realiseren, dan krijgt prognose van deze zo ijverige en jïvend-enthousiaste minister een wel Mander aspect! Op die structuurherziening beeft s. Bogaers intussen al verscheidene tien aangedrongen en hij heeft zijn pleidooi in de commissievergadering krachtig herhaald. Het be- liijfsleven moet zelf de nodige stap pa doen om tot een vruchtdragende «search te komen - zo heeft hij ge- - en niet alle initiatieven aan le overheid overlaten. In de afgelo- jaren is op dit gebied al reeds iti een en ander bereikt, maar bij- wrleeld op het stuk van fabriekma- zou men zeker tot heel an- tuin en Sprang-Csp iwevaart 3, elle sectie I 10.80 are; B. van ij ag koopsm eken na te t genoemdei dere proporties kunnen komen. Van de kant der regering mag dan worden verwadht, dat het scheppen van méér vertrouwen in de continuïteit van bouwvergunningen e.d. zou worden overgegaan, maar de minister heeft in woorden en daden al laten blijken, dat hij die opvatting volkomen deelt. 'Blijft de vraag, of los van snellere bouwmethoden ook de individuele en dus ook collectieve inspanningen van de bouwvakkers nog kunnen worden verbeterd. Blijkens de persoonlijke brief, die de minister onlangs aan alle werknemers in de bouwnijverheid zond, is hij van oordeel, dat daar ze ker nog wel winst te behalen is. Het is te hopen, dat de bouwvak kers zijn oproep zullen verstaan en dat met name op een aantal plaatsen een verhoging van de produktiviteit de plaats zal innemen van onrust en ontevredenheid over zaken, die in ge meenschappelijk overleg toch goed zouden moeten zijn te regelen en deels in feite al geregeld waren. De vraag, of de, kapitaalvoorzie ning in de komende jaren voldoende zal blijven stromen, is in zijn totale omvang van nationale aard. Het ge hele beleid van de overheid hangt daarmee nauw samen, omdat die overheid oök voldoende gelegenheid moet scheppen voor particuliere be sparingen, wellce in goed vertrouwen naar de bouwnijverheid zouden kun nen worden gedirigeerd. De fractie voorzitter van de KVP in de Twee de Kamer, drs. Schmelzer, heeft op dat aspect bij de algemene politieke beschouwingen met klem gewezen. Wij zouden alles bijeen genomen niet van een gevaarlijke prognose van minister Bogaers durven spreken, ze ker niet in het licht van de voorwaar den, die hij dus zelf zó nadrukkelijk aan het welslagen van zijn plan ten grondslag heeft gelegd. Eerder zouden wij zijn opzet een BUDDEMEYER chemisch reinigen grotestraat 95 waalwijk noodzakelijke injectie voor ieders be langstelling in dit vraagstuk willen noemen, waarvan men mag en moet hopen, dat zij 'haar uitwerking niet zal missen! KROONPRINS FEISAL ZET BROER SAOED AF Koning vreest vooral Nassers invloed Koning Saoed van Saoedi-Arabië, de 62-jarige vorst, die leefde in een wereld van protserige weelde, is van zijn troon geworpen. Zijn broer kroonprins Feisal (58) volgt de afge zette koning op. De nieuwe koning is benoemd door de ministerraad, die de steun kreeg van de koninklijke fami lie en de religieuze leiders van 'het land. Vanaf maart was koning Feisa'l al de ongekroonde koning van zijn land. Hij is bovendien minister-president en minister van buitenlandse zaken. Er was al jaren een twist gaande tus sen beide broers, maar koning Feisal heeft altijd geweigerd, Saoed, die elf jaar geregeerd heeft, te onttronen. Koning Feisal, die niet rookt, niet drinkt en pracht en praal verfoeit, is een gelovige moslim. Hij is zeer be reisd en zal zeker proberen zijn land te moderniseren. Feisal verafschuwde 'het protserige leven van zijn broer. Grotestraai 220, Waalwijk Telefoon 3560 b.g.g. 4140 AMA sflanel. 1 kraagje, on in uni- tgroen en in vijf 100% zui- odern. lanteltj fleurige voor 2,95 voor 3.95 voor L f; 50 cm. feer, zo weer /enzoom. p. meter L r 27 cm, kken, moffeli verschil- 'ELREK iden. ophang- d'vatten. ■3 Op een persconferentie te Den Haag onder leiding van de voorzitter mr. F. H. A. de Graaff werd een vier tal brochures bespraken dat vanwege de stidhting "Volk en verdediging" is uitgegeven. Twee bevatten de resul taten van het onderzoek derNIPO en twee geven beschouwingen over "Waarom verdedigen wij ons" van H. J. A. Hofland en ''Mens en wereld" van prof. dr. R. C. Kwant. Er zijn twee commissies die hebben onderzoéht1hoe de dienstplichtige het best in dienst kan worden ontvan gen, en 2. hoe de burgerlijke vakont wikkeling in diensttijd te bevorderen is. In eerstgenoemde commissie zit mevr. Keyzes, oud-voorzitster van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen, die nader uitlegde waarom de moeder zo'n in vloed blijft hébben op de jongens in dienst. In schooltijd kwamen zij im mers in de middag thuis, nog hij af wezigheid van vader, en dan werden eventuele problemen het eerst bespro ken. Bij het eten, als vader thuis is, zijn de moeilijkheden meeesta'l reeds opgelost. Dat blijft ook later invloed hebben op de man geworden kinde ren. Zo is uit het onderzoek duidelijk Hoge Raad der Nederlanden beslist dat het gerechtshof in laag op onjuiste grond 't door It officier van Justitie aan Zwols- gegeven bevel inzake verlaging e pierprijs heeft opgeheven. Zo- ris bekend oordeelde het Haagse ge- «cbtshof op 9 oktober dat de bes'lis- !"ig van de minister, die de toegangs eis van de pier terugbracht van f 1 !pf 0.55, niet rechtsgeldig was. Het Ng daarvan was dat de toegangs prijs weer onmiddellijk op f 1- werd gebracht. De Hoge Raad overwoog dat het W ten onrechte van oordeel is dat ^beschikking als bedoeld in de Pnjzenwet nimmer door de minister 'ln Economische Zaken alleen kan ""den vastgesteld, omdat dit artikel woegdheid daartoe toekent aan *e ministers", waaronder moet gorden verstaan „onze minister van "Mimische Zaken en onze minister aangaat" samen. Uit de nis van de totstandkoming prijzenwet blijkt dat onder minister, wie het mede aan- M" moet worden verstaan de minis- wiens departement de in de prijzenwet bedoelde goederen of diensten ressorteren, in dit geval dus ook de bewindsman van Economische Zaken. De E.M.S. heeft gisteren desge vraagd verklaard dat het arrest van de Hoge Raad geen aanleiding is om de huidige pierprijs van één gulden terug te brengen tot 55 cent. De E.M.S. meent, dat voor ophef fing van de voorlopige maatregelen van de officier van justitie 'bij het ge rechtshof meer gronden zijn aange voerd dan die waarop 'het hof zijn be schikking heeft getroffen, ten waar van de 'Hoge Raad 'heeft uitgemaakt dat hij onjuist is. Het openhaar ministerie hij de ar- rondissementsredhtbank in Den Haag is ingenomen 'met het arrest van de Hoge Raad. De officier van justitie, mr. J. H. Maan, vindt, dat het voors hands onverstandig lijkt van de E. M. S. om de toegangsprijs voor de pier niet ite verlagen. Mr. Maan meent, dat 'het in theorie mogelijk zal kunnen zijn opnieuw 'n voorlopige maatregel te treffen, wan neer een overtreding van de prijsbe- schikking zou worden geconstateerd. gebleken dat de Nederlandse moeder haar jongen beter uit de dienst wil terug zien, bijv. dat 'hij flinker ge worden is en zijn vrije tijd heeft 'be steed aan vakontwikkeling. Dit pro bleem zal dan ook de tweede genoem de commissie bestuderen. Intussen is voorts gebleken dat on der ons volk grote belangstelling be staat over internationale problemen en in verband daarmee 't defensievraag- stuk. Zo vond 84 pot. dat ons land in westelijke samenwerking verdedigd moet worden en 72 pet. sprak meer goed dan kwaad over onze krijgs macht bij kritiek op doelmatigheid. Of de soldaat of de matroos in diensttijd nog bij 'het gezin behoort beantwoord de 86 bevestigend. 'Over de dienst zelf waren de cijfers 50 pet. gunstig, 36 pet. stond tussen voor en tegen, 9 pet. oordeelde ongunstig. Velen zagen positieve waarden in de dienst; 50 pet. zag er kweken van zelfstandigheid in, 21 pet. gun stige gevolgen van discipline, 15 le ren aanpassen. In het algemeen noemde 62 pet. de dienst meer ple zier dan narigheid gevend. Over 'her halingsoefeningen was het oordeel vaak positief, men zag er veelal een "uitje" in, met veel vrolijkheid onder hervonden oude bekenden. Zo was er veel kritiek op kleinig heden, alles bij elkaar woog niet zo zwaar, maar het beïnvloedde wel de sfeer in dienst. Vanwege de stichting die alleen beoogt documentatie te ge ven over het probleem volks-krijgs- machten dus geen propaganda voert, is men in de Scandinavische landen geweest, in West-Duitsland en België. Vooral in de noordelijke landen - zo vertelde mr. De Graaff - heeft men de verhouding volk - krijgsmacht beter aangepakt dan hier. De deskun digen zullen de uitgëbreide resultaten van het onderzoék bestuderen. Typisöh is intussen nog, dat 59 pet. van de ondervraagden geen wereld oorlog meer verwaéhten, maar een vreedzame oplossing van de Oost- West-tegenstellingen, 14 pet. ver wacht wèl oorlog en 17 pet. „geen van 'beide". Betere strijdkrachten wenste 32 pet. en 47 pet. meende, dat Nederland het bij een oorlog wel redden kan, 18 pot. niet en 25 pet. had geen oordeel. Dat een atoomoor log voor ons ongeveer het einde bete kent vond 25 pet. Gebleken is dat de moeder van de dienstplichtige soldaat of matroos ook tijdens de dienstplichttijd een grote rol speelt, want 24 pet. van de met verlof thuis komenden spreken 't éérst met moeder en maar 7 pet. eerst met vader. Met vader en moeder sa men is het percentage 11. Daarna komt pas de verloofde, vrouw of meisje, nl. in 10 pet. van de gevallen. Dit is gebleken in een uitgebreid on derzoek dat de stichting "Volk en Verdediging" door de NIPO heeft laten instellen onder het Nederlandse volk 1429 mannen en vrouwen wer den ondervraagd. SATELLIETEN WILLEN MEER BAAS IN EIGEN HUISZIJN De Russische satellietstaten in Oost-Europa hebben het nieuwe be wind in het Kremlin laten weten dat zij. hun bindingen met Moskou wat losser willen maken, zodat een meer ontspannen „gemenébest van socialis- tisdhe staten" zal ontstaan. In hun eerste contacten met de nieuwe Russische leiders zouden de vertegenwoordigers van de satelliet staten uitdrukking hebben gegeven aan hun wens om de tijdens het be wind van de afgetreden Kroestjev verkregen onafhankelijkheid uit te breiden. Zowel de satellieten als de West- europese communisten hebben te ken nen gegeven, volgens de diplomatieke zegslieden in Londen, dat zij vrij wil len zijn in de ontwikkeling van het Kleren maken de mi Mannen kopen bij ook voor leuke kleinere cadeautjes if Shawls if Handschoenen A Zelfbinders Manchetknopen Overhemden if Pullovers enz. EXCLUSIEVE HERENKLEDING WAALWIJK Greteitraat 192 Tal. 2507 In een flat in Arlington, een voor stad van de Amerikaanse stad Boston, zijn maandagavond een man, eten vrouw en hun zoontje levenloos aan getroffen. De doden zijn de 32-jarige Richard W. Haye, een Nederlander die als ingenieur werkzaam was in het Smithsonian astrofysisöh labora torium van de universiteit van Har vard; zijn 28 jaar oude in Indonesië geboren echtgenote en hun zesjarig zoontje Martin. Volgens de politie wijst alles op een familiedrama, waarbij de man zijn vrouw en kind heeft doodgeschoten om daarna zelfmoord te plegen. Uit teen medisch onderzoek is ge bleken, dat in alle drie de levenloze lichamen kogelwonden voorkwamen. Bij het stoffelijk overschot van Haye werd een revolver gevonden. Zijn ont zield lichaam en dat van zijn vrouw lagen op hun bedden, dat van hun zoontje op een bed in een aangren zende slaapkamer. Mevrouw Haye werkte, bij de KLM. 'Het drama werd ontdekt nadat een broer van Richard Haye, de heer Th. W. Haye, eveneens woonachtig te Ar lington, tevergeefs geprobeerd had 't gezin telefonisch te bereiken. Tenslot te belde hij de politie, die door de huiseigenaar in de woning werd toe gelaten. Het gezin Haye woonde on geveer twee jaar in Arlington. Richard 'Haye was afgestudeerd aan de Amsterdamse universiteit. Een woordvoerder van de politie zei „Er is niets geheimzinnigs aan. Het is alleen maar teen verschrikkelij ke tragedie." De heer Th. W. Haye vertrok j.I. dinsdag per vliegtuig naar Amster dam, om zijn vader persoonlijk op de hoogte te stellen van het drama. socialisme naar eigen nationale 'be hoeften en belangen. Terwijl zij de handhaving wensten van de samenhang van de communis tische beweging over de gehele we reld, waarschuwen zij Moskou tegen een hernieuwde poging zidh te be moeien met hun politieke en econo mische toekomst. De golf van onrust in de satelliet staten en in de communistische partij en in West-Europa na het aftreden van Kroestjev, is door vrees voor een mogelijk hardere Russische politiek zeer toegenomen. De vrees voor een terugkeer van 't stalinisme in de een of andere vorm is in Oost-Europa nooit geheel ver dwenen. Elke politieke beweging van de nieuwe Russische leiders in het Kremlin werd zenuwachtig gadege slagen. ADENAUER EN ERHARD Ex-kanselier Adenauer, fris en fit terug van vakantie, 'heeft via een in- tervieuw in het zondagas'blad Bild am Son-tag, kort en krachtig lat enweten, dat de buitenlandse politiek van de regering Eihard nergens op lijkt. Zijn aanval was vooral geriéht tegen de minister van 'buitenlandse zaken Schroder, maar Erhard kreeg zijde lings ook eten veeg mee, vooral over zijn politiek tegen Parijs. Voor Erhard, die heeft aangekon digd, deze week zijn nieuwe Europa plan te zullen onthullen, waren Ade nauers opmerkingen, dat de verhou ding Bonn-Parijs thans slechter en uitzichtlozer is dan ooit, wel bijzon der zwaar te verteren. 'Het commu niqué van de regeringspartij CDU, dat maandag werd uitgegeven, was bedoeld als pleister op de wonde de CDU-leiders keuren op een ont houding na Erhards buitenlands bewind goed. En partij-voorzitter Adenauer, die de vaak heftige debat ten meemaakte, verzekerde dat ook hij het kabinet volledig zal blijven steunen. Waarom, zo vroeg men zich daarna af, dan eerst dat sensationele interview? Men kan slechts gissen. NA DE TANK NU DE "JEEP" De Nederlandse landmacht sukkelt met de DKW-jeep "Munga". Bij 72 van de 800 schoot de versnelling in de achteruit, toen de wagen vooruit reed. Dus draaiden de versnellings bakken stuk. De eerste van deze jeeps kwamen twee jaar geleden in dienst bij onze landmacht. Een half jaar geleden merkte men voor het eerst de fout in de vergrendeling van de versnelling. De Duitse DKW-f abrieken onder zoeken thans deze constructiefout. In afwachting van de uitslag zullen ze op haar kosten een vier man sterk team van specialisten in Nederland stationerenDe mannen hébben reser ve-versnellingsbakken bij zich en zul len deze, zodra een van de jeeps ku ren vertoont, waar dan ook in Neder land, gaan monteren. De "Munga" is reeds de derde jeep die het Nederlandse leger ge bruikt. Eerst had men de Willies- Overland-jeep, die dateerde uit de tweede wereldoorlog. Toen volgden de Amerikaanse jeeps van de MDAP- hulp, die in Rotterdam in licentie wer den gebouwd.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1