wAAlwijkse en lanGStRAAtse couraiu Sportaccomodatie in ons land is nog totaal onvoldoende IN Jmpe Frankrijk is niet van pian NAVO in de steek te laten Opbrengst belastingen een-vijfde gestegen Juwelenroof ontraadseld Spoorkaartjes straks weer duurder? S Ogen vragen brillen van STASSAR De K.L.M. over 1964 Kardinaal Alfrink pleit voor gesprek met communisten Nederland een der matigste landen Meer ingelegd dan opgenomen bij R.P.S. iiiii i.75 AAN sportruimte grote behoefte i 59.- Damesmode Tilburg Verklaard uitzicht Nuchterheid won MAANDAG 9 NOVEMBER 1964 85e JAARGANG No. 88 van het Zuióen Swiiksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen jofdredacteurJAN TIELEN ironummer 1069687 g blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.28 p. mnd. (1.00+ 5ct. inc.k.) S KÜB p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 1 3.10 p. kwrt. p. post 3.38 bij girobetaling (bü incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO' e weinig sportzalen en sportvelden huidige situatie met betrekking de sportaccomodatie in Neder- ,J kan lang niet in alle opzichten mistig worden genoemd. De aan wezige sportcomplexen zijn beslist „voldoende in aantal, terwijl vaak doelmatigheid er van nog aan- Jenlijk is te verbeteren of te ver boten. Vooral de schoolsportacco- sadatie is beslist onvoldoende zo- jat de ideeën en plannen, die men tegenwoordig koestert ten aanzien de voor de opvoeding van kin ieren zo belangrijke lichamelijke forming, terwijl niet gerealiseerd innen worden. Het is op dit ogenblik niet mo- iijk een nauwkeurig beeld te ge en van de sportaccomodatie in ons land. Weliswaar heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek op ver- ioek van de minister van o.k. en enkele malen getracht om te ko len tot een inventarisatie van de iverse sportaccomodaties, maar de ioor het C.B.S. verstrekte gegevens jaren dan toch niet meer dan een lomentopname, die hoogstens de pretentie van een globaal beeld be aten. Practisch dagelijks kan men leen dat sportvelden moeten wij ten voor industrievestiging, wo- ingbouw en dergelijke, dagelijks leest men van plannen betref fende de aanleg van nieuwe sport- tomplexen. In het algemeen kan echter wel ;zegd worden dat de behoefte aan sportaccomodatie aanmerkelijk gro- ter is dan het aantal sportzalen en •velden, dat ons thans ter beschik- staat. ONVOLDOENDE ZALEN EN SPORTHALLEN Op het ogenblik zijn er ongeveer 100 gymnastieklokalen in ons land, e door scholen en/of verenigingen 'orden gebruikt. In dit aantal zijn jecalculeerd gymnastieklokalen van irschillende afmetingen, noodloka- len, alsmede die lokalen welke niet raidoen aan redelijk te stellen ei- in. Het aantal noodlokalen en on- rolwaardige gymnastiekzalen be- ■aagt ongeveer 925! Daar er boven- lien bij het onderwijs nog ruim 850 lokaliteiten in gebruik zijn welke betiteling gymnastieklokaal niet verdienen en daar er mede een ge- :kef van Ion, ge- oerd op sportief, met b.v. lanchet- ter krij- p dit - ior ont- t, Keus Onze coupeuses maken van uw stof elk gewenst model japon, pakje of rok Exclusieve collecties VESTEN, BLOUSES, ROKKEN, SHAWLS en PANTALONS Ateliers voor Plisseren, Borduren, Stofknopen, Rokken verkorten, enz. Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 Staatssecretaris M. J. Keyzer van verkeer en Waterstaat vindt het lle' juist te manipuleren met de spoorwegtarieven om deze af te stemmen op een vermindering van net vervoer per eigen auto. Aan andere factoren, die tot de Wmindering kunnen leiden, dient voorkeur worden gegeven. Deze 'actoren zijn o.m. de aanleg van Parkeerterreinen bij stations, de pemng van nieuwe en de heropen- H van „afgestoten" stations, een e™°ging van de frequentie, het ,5!enen van meer service en de 'korting van de reisduur. ^staatsecretaris zei dit op de penbare vergadering van de vaste mmissie uit de Tweede Kamer. J welde mee, dat de Nederlandse poorwegen het jaar 1964 „met een fr verlies" zullen afsluiten. Voor et komende jaar zal, als de kosten ,'Ven stÜgen, geen sluitende be ting kunnen worden verkregen. [m\raag volgend jaar opnieuw tariefsverhoging moet worden 'oerd, is in studie. brek van circa 1000 zalen is voor het normale gymnastiekonderricht, leert een eenvoudig rekensommetje dat er een tekort is aan plm. 2500 gymnastieklokalen. Het aantal sporthallen in ons land is ook zeer gering. Er zijn er 13 plus enkele gelegenheden Waarvan de sport slechts nu en dan gebruik mag maken zoals de Rotterdamse Ener giehal en de Utrechtse jaarbeursge bouwen. De meervoudige functies van deze hallen is natuurlijk zeer ongewenst voor de sportoefening. Het valt niet precies te zeggen hoe groot de behoefte aan sporthal len in ons land momenteel is. De zaalsporten, die van een hal gebruik maken (b.v. zaalhandbal, basketbal, volleybal) zijn op het ogenblik in een stormachtige ontwikkeling. Een zeer ruwe schatting, uitgaande van de veronderstelling, dat men per 125.000 inwoners over een sporthal dient te beschikken, geeft als resul taat dat er in totaal minstens 100 sporthallen bij behoren te komen. ZIJ KUNNEN NIET ZWEMMEN In ons land bestaan 55 a 60 over dekte- en ongeveer 450 niet-over- dekte zwembaden zeker voor uit breiding of vervanging in verband met hygiënische toestanden vatbaar, te meer waar de mogelijkheid om in een openbaar (vaar)water te mo gen zwemmen steeds kleiner wordt. Voorts is er vooral een nijpend te kort aan instructiebaden, waar men bijvoorbeeld de jeugd de kunst van het zwemmen kan leren. Met de zwemkunst van de vaderlandse jeugd is' het nu maar droevig ge steld. Een groot deel van de Neder landse jongeren kan niet zwemmen. De veldsport-accomodatie vraagt uiteraard grote zorg en aandacht. De hoedanigheid van de ongeveer 5500 grassportvelden, die ons land telt, varieert van zeer goed tot zeer slecht. Aan het ontwerp voor een sport veld dienen de hoogste eisen ge steld te worden, daar fouten bij de aanleg vrijwel nimmer meer op geheven kunnen worden. O.a. moet rekening worden gehouden met zere hoge ontwateringseisen, grond bewerking, bemesting en eisen ten aanzien van de toestand van de top- NIET BIJ TE HOUDEN Het (zeer kostbare) onderhoud van de velden is mede afhankelijk van de bespeling. Een intensieve be speling zal een hoge mate van on derhoud vergen. De kwaliteit van een sportveld en de bespelingsin tensiteit staan in direct verband met elkaar. Als men kijkt naar de vele kale velden, die men overal in ons land aantreft, beseft men reeds dat er een groot tekort aan sportvelden moet zijn. Sommige velden worden door zoveel elftallen of verenigin gen bespeeld (bovendien vaak nog door schoolclubs), dat de kwaliteit van het veld nooit op peil kan blij ven. Deskundigen hebben uitgerekend dat om alle behoeften te vervullen, er in de komende 25 jaar aan de plm. 5500 ha sportveldaccomodatie van nu nog minstens 4000 ha toe gevoegd zal moeten worden. SCHOOL SPORT-ACCOMODATIE SLECHT Zeer onvoldoende is de school- sport-accomodatie. Bij vele scholen zijn er nog geen mogelijkheden voor lichamelijke oefening in de open lucht. Slechts 25% van de middel bare scholen in ons land beschikt over een eigen speelveld. Het laat zich raden wat er op die manier van de lichamelijke vorming te recht komt, die tegenwoordig onder invloed van pedagogen en psycho logen in wetenschappelijke kringen tot zoveel stof tot discours aanlei ding geeft. Hoe spoediger de sportaccomoda tie in ons land verbeterd, vergroot en uitgebreid kan worden, des te wenselijker is dit. Thans kan de sporbeoefenaar vaak niet onbeperkt zijn sport beoefenen, komt er van de lichamelijke opvoeding op de scholen veel te weinig terecht en dit alles valt des te meer te betreu ren, waar juist de actieve sportbe oefening zoveel gezonde kenmerken in zich draagt, die het zo broodno dig tegengéwicht kunnen bieden te- gengewicht kunnen bieden tegen de gen de passieve vrijetijdsbesteding, die ook in Nederland meer en meer de overhand dreigt te krijgen. De Franse premier, Georges Pom pidou, heeft vandaag verklaard dat de Franse regering nimmer ernstig heeft overwogen zich uit de Noord- atlantische Verdragsorganisatie te rug te trekken. Maar hij waar schuwde ervoor dat indien het pro ject van de instelling van een mul tilaterale atoommacht (MFL) zou resulteren in de instelling van een zuiver Amerikaans-Duitse atoom- maeht, zulks niet verenigbaar zou zijn met de Frans-Duitse alliantie en met een waarlijk Europese' de fensie-organisatie voor Europa. Hij voegde er aan toe dat het de dood voor de Europese Economische Gemeenschap zou zijn, indien er met de Westduitse bondsrepubliek geen overeenstemming zou worden bereikt over een gemeenschappelijk landbouwbeleid. Pompidou zei een en ander aan 'n lunch van parlementaire verslag gevers. Het verlies van de KLM over '64 zal rond 15 tot 20 miljoen gulden bedragen, belangrijk lager dan het verlies van 53,3 miljoen over vorig jaar. Het regeringsingrijpen begin van dit jaar in de KLM-leiding heeft belangrijke gevolgen gehad. De samenwerking binnen de direc tie, tussen directie en college van commissarissen en tussen directie en regering is uitstekend. Dit heeft goede gevolgen gehad voor de per- soneels-situatie. Mentaliteit en ar- beidslust van het KLM-personeel zijn sterk verbeterd. Minister Van Aartsen (verkeer) zei dit donderdag in de Tweede-Kamercommissie voor verkeer. De inkomsten-stijging met 20 pro cent illustreert, hoezeer de fiscus meeprofiteert van de loonsverho gingen, die de meeste Nederlanders dit jaar ontvingen en van de beste dingen, waaraan ze dit meerder geld uitgeven. Het mes snijdt voor de schatkist aan twee kanten. Het spreekt vanzelf dat de algemene stijging van lonen en inkomens ook grotere belastingbetalingen mee brengt. De gegevens van het ministerie van Financiën maken dit duidelijk. In de eerste negen maanden is de opbrengst van de loonbelasting toe genomen tot 2074 miljoen gulden, tegen 1529 miljoen vorig jaar. Dat is een vermeerdering met niet min der dan 35 procent en „geheel een gevolg van de sterke stijgingen", al dus het ministerie. Dank zij de va kantieuitkeringen was alleen voor het derde kwartaal (juli t.m. sep tember) de opbrengst zelfs 37 pro cent groter dan vorig jaar. De „aanmerkelijke toeneming van de nationale bestedingen sinds vo rig jaar", zoals het ministerie het noemt, komen naar voren uit de omzetbelasting. Die had eind sep tember 1974 miljoen gulden in de schatkist doen vloeien, tegen 1601 miljoen op hetzelfde tijdstip vorig jaar. Een stijging met ruim 23 pro cent. De ontvangsten uit invoerrech ten zijn afgelopen negen maanden met meer dan 34 procent aange groeid van 852 tot 1146 miljoen gul den. Een bevestiging van het feit, dat de bestedingsdrang leidt tot een sterke toeneming van aankopen in het buitenland. Een omvangrijk deel van de im porten bestaat uit benzine. In het totaal van de invoerrechten steekt een groot bedrag, dat het rijk ont vangt als bijzonder invoerrecht op BUDDEMEYER chemisch reinigen grotestraat 9-5 waalwijk deze brandstof. Voor de eerste drie kwartalen is het bedrag dit jaar 492 miljoen, tegen bijna 375 miljoen vorig jaar. Een stijging met niet minder dan 30 procent. Ook aan de motorrijtuigen-belasting is de groei van het Nederlandse autopark te bemerken. De opbrengst van deze heffing nam met 18 procent toe vah 162 tot 193 miljoen gulden. Ondere „verbruiksbelastingen" zo als de accijnsen vloeien eveneens rijker dan vorig jaar. Alleen de ta bak-accijns toont voor de periode januari/september nog een - gerin ge - teruggang van 416 tot 411 mil joen gulden. Het lijkt erop, dat de achterstand nog zal worden ingelo pen: door het weer stijgende siga- rettenverbruik was de ontvangst in september - voor het eerst dit jaar hoger dan in dezelfde maand van vorig jaar. De successie-rechten to nen tot nog toe een opvallende stij ging met ruim 20 procent tot meer dan 170 miljoen gulden. „Uittreden uit 't Atlantisch bond- genoodschap behoort niet tot de plannen van de Franse regering", zo verklaarde hij, „er is geen ver klaring door de Franse regering afgelegd die in een dergelijke rich ting wijst". Er is in de pers heel veel over ge praat, aldus de Franse bewindsman, maar de bron van dergelijke be richten was meetal buitenlands. Pompidou heeft voorts op vragen van parlementsleden geantwoord dat hij gelooft dat Engeland van plan is zich volledig uit de Frans- Engelse Concordeproject terug te trekken. „Wij zullen het plan slechts opge ven indien we niet anders kunnen", zei de Franse eerste minister. Pom pidou betreurt het zeer dan Enge land het project heeft moeten her zien. „Het opgeven van het plan zou de schijn kunnen wekken dat Europa voor Amerika moeten buigen, het geen wij als ernstig opvatten", aldus de premier. Hij weer er verder op dat 't voor Frankrijk alleen onmoge lijk is de Concorde te bouwen. De Franse industrie is niet in staat de geschikte motoren te fabriceren. De motoren worden op het ogen blik ontwikkeld door de Bristol Siddley afdeling van de Britse vliegtuigindustrie. Het enige alternatief zou de aan koop van Amerikaanse motoren zijn. Over het onderwerp van de men selijke solidariteit, heeft donderdag morgen in het concilie een leek 'n inleiding gehouden, nl. de Ameri kaan James Norris van het Interna tionale Katholiek Bureau voor Mi gratie te Geneve. Bij de debatten sprak ook kardi naal Alfrink, die erop wees, dat zeer velen tegenwoordig het marxisti sche atheïsme met alle kracht blij ven afwijzen, zo zei de de kardinaal, maar tegelijkertijd toch bereid zijn tot de dialoog met individuen. Het is niet nodig, aldus kardinaal Al frink, opnieuw het communisme te veroordelen omdat iedereen weet welk standpunt de kerk tegenover het communisme inneemt. Daarentegen ligt het wel op de weg van het concilie het gesprek te bevorderen met alle mensen van goede wil en niet met banvloeken te blijven slingeren. Zij, die hun godsdienstig leven in vrede kunnen leiden, moeten hun geloof nog meer uitdiepen. Zij moeten zich erop toeleggen om de maatschappelijke verhoudingen te verbeteren, vooral die welke kun nen bijdragen tot de vermindering van de krachten van het kwaad. Het Productschap voor Gedistil leerde Dranken te Schiedam heeft in de afgelopen maanden in binnen- en buitenland betrouwbare stati- stiekcijfers verzameld over de con sumptie van verschillende soorten alcoholhoudende dranken. De per hoofd der bevolking in diverse lan den gedronken hoeveelheden gedi stilleerd, bier en wijn werden om 'n vergelijking te kunnen maken om gerekend tot één hoeveelheid uitge drukt in liters ad 100% alcohol sterkte (absoluut alcohol). Van de westelijke landen staat Nederland met een hoofdelijke con sumptie van alcoholia met 3,39 li ters 100% op de twee na onderste plaats. Noorwegen en Finland zijn wat dit betreft nog iets matiger. Johnson's zege... en de gevolgen Wanneer twee zaken bij de Ame rikaanse verkiezingen wel sterk in het oog springen, dan zijn dat de grote zege van Johnson .en het verlies van de Republikeinen. Dat verlies is méér dan stemmen verlies, het verlies van vele belang rijke en minder belangrijke posten. Het is het gezichtsverlies van een partij met een roemruchte traditie, die zich waarschijnlijk slechts lang zaam zal kunnen herstellen van de ze ongekende zware slag. De Republikeinen hebben het te wijten aan hun eigen partijleiding, die volkomen heeft gefaald het eens te worden over een geschikte presi dentskandidaat. Terwijl men daar over nog lang en breed zat te dub ben, was Goldwater al bezig in al le staten de „kiesmannen" voor zijn karretje te spannen. De conventie in het Koeienpaleis was een vooraf bekeken zaak. En de „gematigden", de weg van de minste weerstand volgende, schaarden zich uit pure opportuniteits overwegingen achter de banier van de nieuwe ster. Man nen als Eisenhouwer en Nixon kon den niets méér opbrengen dan een pleidooi voor de „eenheid van de partij". Goldwater was niet alleen de of ficiële kandidaat, hij was ook de leider van de partij geworden en stuurde die in een vrij onzekere, maar in ieder geval meer „rechtse" koers. Men zit dus bij de republi keinen niet alleen met een zwaar politiek verlies, maar ook met een interne crisis. Zal 't Goldwaterisme ook in de toekomst de alles over heersende factor zijn? Dan breekt de Republikense partij met haar tra dities. En er zijn nóg genoeg Repu blikeinen die dit tot geen prijs wil len. Zal er een scheuring in de par tij komen? Het in verhouding toch nog grote aantal stemmen vóór Goldwater bewijst hoe sterk het conservatieve element in de Vere nigde Staten is. Dan zou men deze figuur kunnen krijgen, dat Demo craat en Republikein zich tot elkaar verhouden als Progressief en Con servatief. Tof nu toe ontliepen bei de partijen elkaar weinig. Theore tisch gezien zou zulk een ontwikke ling het voordeel bieden, dat de politieke tegenstellingen scherper worden omlijnd, en de kiezer tot een meer principiële keuze wordt gedwongen dan voorheen het geval vas. Ook voor de Democratische partij heeft verkiezingsuitslag nog een an der gevolg dan dat ze zeer versterkt uit deze strijd terugkeert. Ze is ook verzwakt. De zuidelijke staten, krachtens tadifie geheid De mocratisch, hebben het roer omge gooid en voor de Republikeinen, beter gezegd voor het Goldwateris me gekozen, dat duidelijk koket teerde met de gedachte van de blan ke suprematie. Deze verzwakking betekent tege lijk een versterking. Het kan nu uit zijn met het hinken op twee ge dachten. Onder leiding van Kenne dy heeft de Democratische partij zich onomwonden verklaard vóór de „burgerrechten" maar altijd was er nog dat solide-Democratische zuidelijke blok, dat hiervan niets moest hebben. Het waren juist de zuidelijke Democraten, die in dit opzicht het Democratisch beginsel programma het felst weerstreefden. Nu is de hemel opgeklaard. De felste racisten hebben de Democra tische partij verlaten en zijn omge zwaaid naar de Republikeinen. De gematigde Republikeinen zullen met deze „winst" maar matig in hun schik zijn, want dit stempelt hun partij nog eens te meer tot de partij die tégen de rassengelijkheid is. En dat is de Republikeinse partij voorheen nooit geweest. Zo goed als er Democraten waren, waren er ook Republikeinen, die niets van Kennedy's ideeën in dit opzicht moesten hebben, maar zij maakten in de partij de dienst niet uit. De Democraten zitten op fluweel. En niet alleen in Senaat en Congres. Tal van mindere posities hebben ze op hun tegenstanders veroverd, want tienduizend baantjes, zowel in staat als gemeente, veranderen van „bezetter". In ons land behoeft geen gemeen teambtenaar zich zorgen te maken over de nieuwé samenstelling van de raad, maar daar kan een politie ke ommezwaai hem zijn baantje kosten. Terwijl in de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen de persoonlijk heid van de kandidaat altijd een grote rol speelt, valt nu op dat de man, wiens persoonlijkheid vrij kleurloos is, heeft gewonnen. De fi guur van Goldwater spreekt veel meer tot de verbeelding. Johnson is de vakman, voor wie de politiek geen geheimen heeft. Er zijn aller lei verdachtmakingen tegen hem ge uit, o.a. hoe hij toch zo'n groot for tuin heeft kunnen vergaren, waar bij het Bobby-Baker-schandaal (be treffende een van zijn naaste mede werkers, die de politiek té veel gebruikte als en zaakje) hem geen goed heeft gedaan. Maar de Amerikanen hebben blijkbaar gekozen voor een man, die in benepen situaties zijn hoofd niet zou verliezen, geen onverant woordelijke dingen zou zeggen of doen. Barry Goldwater heeft hun die zekerheid niet kunnen geven. Johnson heeft voor de eerstvol gende vier jaren de handen vrij. Se naat en 'Congres geven hem een meerderheid waarop hij altijd kan vertrouwen. Zijn woorden en daden worden niet langer beïnvloed door de gedachte aan de invloed daar van op zijn verkiezingskansen. De hysterie, die zowel Amerikanen te pakken schijnt te hebben in*'t ver kiezingstijdperk, is voorbij. In Humphrey heeft hij een bekwame vice-president, wel iets anders dan de obscure figuur van Arthur Mil ler, het slimme politieke baasje, dat Goldwater voor dit ambt had uit verkoren. Zijn partij is bevrijd van een groep opposanten. De tegenpar tij ligt op bed met een ijszak op het hoofd. Het sein staat op veilig. Hij kan nu dóórrijden. De politie van Zandvoort heeft de raadselachtige juwelenroof uit de hal van het Badhotel opgelost. Er zijn twee daders gearresteerd en de buit is in zijn geheel terecht. Een hoeveelheid sieraden ter waarde van 25.000 gulden werd gevonden in het huis van de 21-jarige Haarlemmer T. P. C. en wel achter een losse plank in een kast en de rest (waar de circa 12.000 gulden) in de tuin achter het huis van de 22-jarige J. R. H. uit Zandvoort. Bij de rijkspostspaarbank werd in oktober 1964 ingelegd 101,6 min gld. en terugbetaald 95,4 min. gld. het geen een positief spaarverschil op leverde van 6,2 min gulden (vorige maand ongeveer 18.1 min. en in ok tober vorig jaar 4.0 min). Het in leggerstegoed ultimo oktober be droeg 3.730.6 min gld. (ultimo ok tober vorig jaar 3.458,5 min). HET BRABANTSE WEGENPLAN Het wegenprogramma van minister Van Aartsen acht de Tilburgse Ka mer van Koophandel en Fabrieken in zoverre teleurstellend, dat het de bouw van belangrlijke primaire wegen die voor de toekomst de ruggegraat zouden moeten vormen voor het ver keerswegensysteem dn Noord-Brabant naar een latere datum, te weten na 1970, heeft verschoven. De Kamer betreurt het dat er voor lopig niet begonnen wordt aan de aan leg van de belangrijke wegen Tilburg- Korteven, de Zoomweg, Tilburg- Go- rinchem, Arnhem-Eindhoven en Den Bosch-Eindhoven. De Kamer vraagt zich af of het niet veel meer voor de hand ligt om, gezien de enorme groei van het verkeer, naast de geplande aanpassing van oude wegen onmid dellijk te beginnen met de aanleg van het nieuwe verkeerswegensysteem, zoals het rapport betreffende het weg verkeer van het provinciaal bestuur dat aangeeft. TWEE DODEN NA ONGE VAL BIJ OOSTERHOUT De 63-jarige heer A. J. M. Rom- bouts uit Oosterhout, die woensdag avond bij een verkeersongeval op de weg Oosterhout-Breda was betrokken is thans in het St. Josephzieken'huis aldaar aan de gevolgen van het onge val overleden. De eerste dode hij dit ongeval was ter plaatse overleden.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1