wAAlwnkse en lAnastRAAtse couRAnt Erhards plan lauw ontvangen J$unpe Huur- en subsidiebeleid komt op de helling Met de hakken over de sloot Brabant slaat een goed figuur bij de woningbouw Geen kritiek op Provinciale directie Tilburg EUROPA heeft geen keus Bossche kleding-service in uw uiterlijk uit de pas ruilen Damesmode geen samenwerking KLEDING-VERHUUR KLM en Martin's Air Charter Rusland en China Een nieuw plan „Luns" Onrustbarende berichten uit de Kongo VRIJDAG 13 NOVEMBER 1964 85e JAARGANG No. 89 De tcho van het Zuióen «gever faalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Üit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 10.28 p. mnd. (1.00+ 5ct. inc.k.) A 08 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) i 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO Bondskanselier Erhard mag zich niet beklagen dat zijn plannen voor een soort Europese politieke unie jl zo lauw zijn ontvangen. Die plannen voorzagen in een langzaam tasten en voelen naar een vaag om schreven doel en dat is nu net niet waarop het oude werelddeel zit te wachten. Die hele politieke unie selfs, hoezeer ook een stokpaardje van De Gaulle, is nu voor niemand erg interessant. Van belang zijn nu slechts twee zaken: de multilaterale kernvloot en de graanprijzen. En daarover had Erhard niets te berde te brengen. Uit Parijs klinken nu niet meer eisen over die politieke unie, maar over deze zaken. En als de Franse president zijn zin niet krijgt, zo heeft men in allerlei toonaarden ge hoord, dan kan hij uit wraak wel de E.É.G. lamleggen en zich verder buiten de NAVO houden. Het scherpst gaf premier Pompi dou dit te kennen. Hij zei dat een in de kernvloot (de MLF) gemani festeerde eenheid Washington-Bonn onverenigbaar was met het Frans- Duitse verdrag. De Fransen tillen erg zwaar aan die multi-laterale vloot en dat is logisch. Wanneer be halve zijzelf alle partners in de E.E.G. in die onderneming betrok ken raken, is het moeilijk te zien hoe de zes ooit nog één politieke lijn kunnen trekken, want die MLF betekent inderdaad een zich vast leggen op een soort buitenlandse politiek, die lijnrecht ingaat tegen de Franse opvatingen. Het nare voor de generaal is daarbij dat hij dan ook nergens meer de schijn kan wekken namens te spreken: die kernvloot veroordeelt Frankrijk tot een isole ment. Vandaar de regeringsopvat ting in Parijs dat de M.L.V. tegen Frankrijk is gericht. Dat is natuur lijk een redenering van: iedereen ioopt uit de pas behalve ikzelf en men kan er om lachen. Maar al la chende moet men niet vergeten dat hier toch een aardige transatlanti sche samenwerking op verdedi- in de knel raakt. En het schijnt de Gaulle niet aan te praten te zijn dat zeker Bonn, maar eigenlijk allen inclusief Parijs zich de luxe niet kunnen permitte ren los van de V.S. te gaan staan Europa is doodeenvoudig niet sterk genoeg, een feit waaraan ook een Frans kernwapentje niets verandert. Als er voor Bonn een reële keus mogelijk was tussen Washington en Parijs, dan viel er over dit alles nog te praten, maar die keus is er nu eenmaal niet. Dat is een in niet alle opzichten aangename waarheid, waarbij men zich- in de diverse hoofdsteden maar heeft neer te leg gen, wat men ook in Parijs zou moeten. Maar De Gaulle is daarvoor het type niet. Dat is overigens voor de anderen een maar licht wegend argument om zijn voorbeeld te vol gen. Wat de graanprijs betreft, heeft De Gaulle natuurlijk niet helemaal ongelijk. Het Duitse vertagings- offensief is ergerlijk. Het moet er onderhand eens van komen en dan is het jammer dat 't Erhards partij een paar stemmen moet kosten bij de komende verkiezingen, maar dat is een geringer belang dan de voort- Sang van de Euromarkt en de on- Exclusieve collecties VESTEN, BLOUSES, ROKKEN, SHAWLS en PANTALONS Onze coupeuses maken van uw stof elk gewenst model japon, pakje of rok Ateliers voor Plisseren, Borduren, Stofknopen, Rokken verkorten, enz. Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 öerhandeiingen voor de ronde van Kennedy. Maar het Franse gelijk gaat maar ten dele op: De Gaulle zwijgt er over hoe hij voornemens is zich in dat gesprek over de Kennedyronde de onderlinge verlaging van tarie ven tussen de industrielanden,vooral dus V.S. en E.E.G. zal gedragen. Tot dusver is de verdenking gewet tigd, dat hij daar niet hard aan wil meewerken. Er zou iets reëels in zitten orn een ruiltje te maken de Fransen hun zin bij de graanprijs, de anderen bij de ronde van Ken nedy. Daar is echter geen kans op. Parijs eist slechts, zonder zelf iets te wil len beloven. Het eist wat zijn be lang vergt, het geeft niet toe aan dat der anderen. Een toestand die niet erg veel weg heeft van wat men onder samenwerking moet verstaan. En een Euromarkt waarin het een gewoonte wordt dat men Frankrijk zijn zin geeft en zelf maar afwacht of er ook eens een gunst retour wordt gedaan, is niet zo erg aan lokkelijk. Als men moet kiezen tus sen zoiets of een door De Gaulle wat bevroren E.E.G., dan kan men beter het laatste verkiezen, in af wachting van wie na hém komt. Er is voorlopig dan ook weinig reden om voor De Gaulle door de knieën te gaan. Een andere zaak is dat Erhard en de anderen zichzelf rustig mo gen verwijten dat ze zich steeds in situaties laten manoeuvreren, waar in de Franse president zijn befaam de soort verkapte chantages kan ondernemen. In een rede te Helmond over „bouw beleid en volkshuisvesting" stelde mi nister P. Bogaers voor de naaste toe komst maatregelen in het vooruitzicht om een betere doorstroming in de be woning tot stand te brengen. Door 'n betere verdeling van de woonruimte naar inkomen en bouwkwaliteit en via een aangepast huur- en subsidiebe leid, kan een beter en doelmatiger ge bruik van de aanwezige en toekomsti ge woningvoorraad worden gemaakt. „Ook dit is een belangrijk middel om de woningnood te bestrijden," aldus de minister. „Voor 1965 heeft Nederland vol doende mankracht, produktiviteit en materiaal beschikbaar voor de bouw van 105 duizend woningen. Het Ne derlandse volk zal echter belangrijk meer moeten sparen om uit het natio nale inkomen het benodigde kapitaal beschikbaar te stellen om het woning tekort en de andere bouwnoden op te heffen. Dit betekent nog niet dat de consumptie verminderd moet worden. Voor 1965 zal de consumptie echter wel belangrijk langzamer moeten groeien dan de produktie, aldus drs. Bogaers. Ernstiger dan de kleine voorraden bij de baksteen-industrie (gevolg van de enorme vraag) is momenteel het dreigend tekort aan kapitaal dat al leen door een brede stroom van hespa ringen kan worden opgelost. Minister Bogaers stelde dat een groeiend deel van onze toename aan welvaart in het komende jaar niet aan plezierige con sumptie-goederen mag worden be steed, wil een ongestoorde expansie van de bouwcapaciteit verzekerd zijn. Dat betekent dat het veilig stellen van de financiering van de door ieder ge wenste expansie van de bouwnijver heid een van de centrale punten dient te zijn bij de belangrijke beslissingen die thans op sociaal-economisch ge bied genomen moeten worden. „Dat klinkt hard maar het is de realiteit." De minister stelde nog eens nadruk kelijk dat de roep van de laatste tijd om de woningbouw vrij te laten, al leen maar kan leiden tot daling van de produktiviteit. Er moet het best mo gelijke gebruik van het beschikbare produktieapparaat gemaakt worden door uitvoering van grotere projecten. Deze structurele verandering in de bouwwereld is zidh volop aan het vol trekken. In 1964 komen hierdoor al zeker twintig percent ineer woningen klaar dan in de afgelopen jaren. De komende jaren worden nieuwe pro- duktie-stijgingen telkens van rond 10 percent verwacht. Ook de fabrieksmatige woning bouw zal een aandeel moeten leveren. Nu bekend is dat deze industriële wo ningen niet ten laste van het contin gent komen, blijken de laatste weken overal in den lande veeelbélovende nieuwe initiatieven op gang te komen. In zijn rede roemde minister Bo gaers Brabant voor de zeer goede prestaties van de bouwnijverheid. In oktober waren in Brabant al 32 grote „bouwstromen" op gang gekomen te genover 166 voor het gehele land. De uitslag van de strijd tegen de woning nood hangt vooral af van deze conti nue projecten die belangrijke arbeids besparingen leveren. In de eerste 10 maanden van 1964 kreeg Brabant we gens arbeidsbesparende bouw ruim 850 van de 4500 extra woningen die werden uitgegeven. Van de 24.000 zogenaamde „zestienduizend-gulden woningen" die in Nederland zijn goedgekeurd, worden er 700 in Bra bant gezet. Daar is de gemiddelde bouwtijd - 14 tot 15 maanden - trouwens belangrijk lager dan elders in Nederland (17 tot 18 maanden). Minister Bogaers wees de recente verwijten over het onbenut laten van de beschikbare bouwcapaciteit in Bra bant en Limburg van de hand. Het in uitvoering brengen van te veel kleine objecten brengt belangrijk produktie- verlies mee. Over het geheel genomen is er nog een enorm tekort aan ar beidskrachten in de bouw. Er is een vraag van 30 tot 40 percent. Minister Bogaers meent dat veel aannemers, die in Brabant en Limburg om werk schreeuwen, het oog hebben op vrije- sectorwoningen waaraan natuurlijk 't meest verdiend wordt, zonder acht te slaan op de mogelijkheden in de wo ningwet- en premiesector. De minister zei er niets voor te voelen met een groot aantal vrije-sectorwoningen de spanning op de bouwmarkt opnieuw te laten toenemen. Hij haalde ook het feit aan dat efen groot aantal aannemers nog niet aan zesüienduizend-gulden-woningen is begonnen terwijl ze al goedkeuring hebben. Waarom begint men daar niet aan, als ze „leegloop" hébben?, aldus de minister. In absolute zin zijn nog nooit zo veel kleine werken gegund als het laatste jaar. Ook het kleine midden bedrijf zal zich echter aan de struc tuurverandering in de bouwnijverheid moeten aanpassen. Door onderlinge samenwerking kunnen ook kleinere aannemers gezamenlijk inschrijven op de grote „bouwstromen". Via samen werking en integratie van bedrijven kan ook de kleine en middelgrote aan nemer worden ingeschakeld in het grotere werk. Vele kleine en middel grote aannemers worden ingescha keld in het grotere werk. Vele kleine Jannemers kunnen overigens prachtig werk doen in de onderhoudssector die steeds belangrijker wordt naarmate het woningbestand groter wordt. De minister deed nog eens een klemmend beroep op de afbouwvak- lieden om 'n extra-inspanning te leve ren om zodoende tegen Kerstmis meer mensen aan een nieuwe woning te helpen. BUDDEMEYER chemisch reinigen grote'straat 95 waalwijk BRUIDSJAPONNEN, BRUIDSMEISJES JAPONNEN, enz. en een ruime sortering gelegenheidskleding voor heren, naar de laatste mode. Vughterstraat 205 Tel. 34580 (na 19 uur 37491) 's-HERTOGENBOSCH rebellen was heroverd, hebben de pa ters Kongo verlaten. Voor het leven van dertig andere missionarissen in Noord-Kongo moet nog worden gevreesd. Regeringstroe pen en vliegtuigpatrouilles hebben tot nu toe geen spoor gevonden van deze priesters en evenmin van vijftien Belgische en Portugese planters, die ook door de rebellen zijn meegevoerd op hun terugtocht. In diplomatieke kringen in de hoofdstad maakt men zich bovendien erg ongerust over de veiligheid van een duizendtal Euro peanen „achter de linies van de op standelingen". In deze gebieden zwer ven nl. jeugdige opstandelingen rond, die weinig gedisciplineerd zijn en erg snél schieten. De vrees ,in Leo wordt nog versterkt door de verklaring van het opstandelingenbewind in Stanley- stad dat alle Belgen en Amerikanen „achter de linies" als krijgsgevange nen worden beschouwd; dit als repre saillemaatregel tegen de „door bui tenlanders uitgevoerde bombardemen ten op door rebellen bezette plaatsen" De KLM gaat geld steken in het uiterst snel groeiende luchtvaartbe drijf Martins Air Charter (MAC). De KLM krijgt een belang van 25 percent in 't ohartervluchtenbedrijf van Mar tin Schrödpr waarmee de nationale luchtvaart onderneming de laatste tijd steeds hechtere commerciële handen heeft aangeknoopt. „Deze samenwer king met MAC en via deze ook met de in dit bedrijf deelnemende grote scheepvaartondernemingen is van zeer veel belang voor de verdere ont wikkeling van de Nederlandse lucht vaart in het bijzonder met betrekking tot de steeds groeiende vraag naar speciale vluchten," aldus de KLM-di- rectie. Premier Tsjoe en Lai van commu nistisch China, die momenteel een be zoek brengt aan de Sowjet-Unie wil nieuwe „vredesonderhandelingen" aanknopen met de Russisohe leiders, zo wordt uit Oosteuropese bron ver nomen. Tsjoe wil het Kremlin voorstellen de bilaterale besprekingen in Peking te laten plaatsvinden. Dit zou, volgens de bronnen, begin 1965 moeten ge beuren. Het Kremlin zal mogelijk accoord gaan met deze voorstellen en de ver gadering van de 26 communistische partijen, die in december zal moeten plaatsvinden, misschien uitstellen. Op deze bijeenkomst zouden plannen moeten worden besproken voor een wereldconferentie van communisti sche partijen, die dn 1965 zou moeten worden gehouden. Volgens diplomatikee waarnemers is 'het maar helemaal de vraag of de diepe kloof tussen beide landen met besprekingen kan worden gedicht. Peking staat een veel agressievere anti-westerse politiek voor, maakt aanspraak op een deel van Aziatisch Rusland en wil kennelijk Moskou zien verdwijnen als centrum van het we reldcommunisme. In officiële Nederlandse kringen te Brussel werd maandagavond druk gesproken over een „plan-Luns", dat een bijdrage wil leveren tot de discus sie, die allerwegen wordt gevoerd om de impasse op het stuk van de Euro pese eenwording te doorbreken. Aan genomen wordt hier, dat dit plan deze week officieel zal worden gedepo neerd naast de voorstellen, die Spaak én Erhard al eerder op dit zware ter rein hebben gedaan. Luns zou dit plan waarmee de discussie ,een nieuw elan' moet krijgen, reeds in Londen en Washington hebben gepresenteerd. Het zou een toenadering tot de Fran se standpunten inhouden, maar uit gaan van een Frans akkoord met de multilaterale kernmacht (MLF) onder gemeenschappelijke Europees-Ame rikaanse verantwoordelijkheid. „De rebellen van Gaston Soemia- lot hébben alle geletterden onder de inheemse bevolking uitgemoord. Ze ker duizend Kongolezen, van wie de meesten op ons college zijn opgeleid, vonden de dood. De rebellen zijn veel erger tekeer gegaan dan de nazi's." Dit verklaarde pater Johannes M. van Leeuwen (van de paters van de H. Geest) uit Leimuiden op het vlieg veld van Brussél, waar hij met enkele andere missionarissen terugkeerde vanuit Kongo. Direct nadat Kindoe door de troepen van Tsjombe op de Van de zijde van het College van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Waalwijk deelt men ons het volgende mede: De laatste tijd is in verschillende persberichten sprake geweest van uit latingen van de burgemeester van Waalwijk in een openbare raadsver gadering inzake de gang van zaken bij de taxaties door de provinciale directie van de volkshuisvesting en bouwnijverheid in de provincie Noord Brabant, van voor verkoop in aan merking komende woningwetwonin gen. Ter voorkoming van misverstand stelt het college van B. W. van Waalwijk er prijs op, het volgende mede te delen Bedoelde uitlatingen van de burge meester moeten worden gezien in het kader van een voorstel van burge meester en wethouders aan de raad der gemeente Waalwijk, hetwelk in de betreffende raadsvergadering aan de orde was en de strekking had de be voegdheid tot vervreemding van wo ningwetwoningen ter voorkomen van tijdverlies in de procedure aan het college van burgemeester en wethou ders te delegeren. In het kader van de discussies rond dit raadsvoorstel is inderdaad ter sprake gekomen de tijdsduur die bij de onderscheidene departementale in stanties met deze zaken is gemoeid. De strekking van de uitlatingen van de burgemeester was evenwel zeer zeker niet kritiek uit te oefenen op 'n trage gang van zaken- Daarentegen heeft de burgemeester wel de nadruk willen leggen op verschillende bijzon dere omstandigheden die er in het verleden oorzaak van zijn geweest dat verschillende gevallen inderdaad wat langer hebben geduurd. Over de medewerking van de pro vinciale directie van volkshuisvesting en bouwnijverheid in de provincie Noord-Brabant is 't gemeentebestuur van Waalwijk vol lof. In alle zaken wordt van deze instantie steeds ruime medewerking verkregen en het ge meentebestuur kan dan ook tot zijn genoegen verklaren, dat er thans geen noemenswaardige achterstand is in de aanhangige procedures met betrek king tot verkoop van woningwetwo ningen voor zover daarbij bedoelde provinciale directie is betrokken. VOOR VIER DAGEN BROOD KOPEN Zowel met de kerstdagen als met oud en nieuw zullen de Nederlandse huisvrouwen voor vier dagen brood moeten inkopen. Het georganiseerd overleg van de werkgevers en werknemers in het bak kersbedrijf heeft een advies gegeven aan de plaatselijke verenigingen van bakkers om de werknemers op zater dag 2 januari vrij te geven. Dit houdt in dat de huisvrouwen op donderdag 31 december 1964 voor 4 dagen het brood zullen moeten kopen, tot maan dagochtend 4 januari. Van werkgeverszijde wordt meege deeld dat dit is bedoeld als een soort compensatie voor het feit, dat in het bakkersbedrijf nog geen vijfdaagse werkweek is ingevoerd. De Britse regering-Wilson is de vierde week van haar bestaan in be narde omstandigheden ingegaan thuis, in het parlement, balt de con servatieve oppositie al haar krachten om de wet op de nationalisatie van ijzer- en staalbedrijven tegen te hou den en huiten de grenzen zijn onder Engelands partners dn de EFTA hef tige beroering en ontevredenheid ont staan over het besluit van Wilson de ze Britse handelsgenoten niet te ont heffen van de extra heffing van 15 percent op de Engelse import. De conservatieven openden de aan val op de nationalisatiewet, die nog ingediend moet worden, met zo een heftigheid, dat de socialisten alarm sloegen. De oppositie namelijk had 'n motie, ingediend. Wanneer die een meerderheid kreeg, zou de regering- Wilson worden gewipt. Er waren vol doende Labourleden afwezig om in deze opzet te slagen. Maar uiteinde lijk zeilde na veel spanning en op winding het kabinet-Wilson veilig de haven binnen: het behaalde de meer derheid met zeven stemmen - 300 tegen 307. Ijzervreter Iain Macleod, de conservatieve woordvoerder in ^taalzaken zei, dat de hernationalisa tie „nutteloos, schadelijk en ouder wets" was. Hij verzekerde dat de To ries alles zouden doen om hernationa lisatie te voorkomen. We zullen alles op alles zetten om het te torpederen en de nek af te snijden". Uw ogen, "omlijst" door een VAN MAAREN- bril... sportief, modieus, elegant of zakelijk, naar verkiezing. Keus uit honderden mo dellen; achter élk model de spreekwoor delijke VAN MAAREN-service... de service, waar U op (in)gesteld bent. BREDA N. Ginnekenstraat 23, tel. 38370 TILBURG Markt 32, tel. 25253 DEN BOSCH* EINDHOVEN*HELMOND VENLO

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1