wAAlwijkse en LanqstRAAtse couRAnt De «VakschooEjeiifhet T.N.O. jubileren K 'oud weer Schoenfabriek „Mariam" 12V2 jaar Spotten met de hoge prijzen van tegenwoordig G. v. Hilst en 1. Montee ontvingen »Brons« guide ;en wi vulden 10 van guide Nieuwe Bedrijfsaalmoezenier werkt bij Hollandia RIJZfl lÉÉSi üiiM Aandacht voor afwerking... Werken in gebrekkige ruimte Slachtmaand j VAN MIL het even Drachtig :ren H, Benier zil vragen brillen van BANKETBAKKERIJ Wij slachten ons 1 marsepein-VARKEN j m 85 cl per 100 gram j is. VRIJDAG 13 NOVEMBER 1964 85e JAARGANG No. 89 De tcho v an het Zuióen igever iaalwijksche Stoomdrukker^ Antoon Tielen loofdredacteurJAN TIELEN jronummer 1069687 blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00+ Oct. inc.k.) ƒ1.00 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) f 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.20 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertentiesspeciaal tariel Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" op de voet AN KSEBSEB idig. Inde oorlogsberichten van 50 jaar leden kon de start van de „Vak taal" nauwelijks opvallen. Dat de- :en zij echter wel. „De Echo" van no- imber 1914 maakt gewag van de nan van de cursus aan de „Rijks- jool voor Leerlooiers en Schoenma- te Waalwijk. Het oorlogsrumoer bleef echter Waalwijk niet bespaard en zo kon het gebeuren, dat het aantal leerlingen, laarmee de cursus werd aangevangen liet meer dan 4 bedroeg. Dat was erg ieleurstellend. Verschillende candida- a echter waren opgeroepen voor silitaire dienst. De lessen werden in gevaar gebracht door de opname van tea aantal Belgische vluchtelingen in één der lokalen, waardoor de lessen ip 24 november i.p.v. op 2 november kgonnen. Niettemin was met de start van de vakschool een oude Waalwijkse wens b vervulling gegaan. In november ;509 was het er in de Tweede Kamer Mg hard aan toe gegaan. Met slechts avee stemmen verschil kwam de stich- jgvan de „vakschool" erdoor, begrijpelijk was dan ook de vreugde :i Waalwijk toen de school kon star- ten. In de loop van haar bestaan heeft lie vakschool bewezen geheel in een behoefte te voorzien: er werden vele |ïkwame jongelui „afgeleverd", die sleutelposities in de leer- en aoenindustrie kwamen. En niet al- i voor de Nederlandse industrie |«asde vakschool van betekenis. In de 20-er en 30-er jaren 'bezochten vele I buitenlanders de school. Door de 2e Ie personeelsle .K.U. Arab# :TUi ne< extielbedrijvea meest i van M jn van deelM litgesloten. Kleding van Kalter mag gezien worden. Ook van binnen en van heel dichtbij. Want de inkopers ran Kalter stellen niet alleen hoge eisen aan stof en snit... zij letten er ook op, dat van elk detail de af werking tot in de puntjes is. Daar door is kleding van Kalter altijd «net iets beter". Het is dat ver schil (dat ook spreekt uit de „ver zorgde" persoonlijke adviezen) waarom Kalter uw aandacht waard is. Want het geeft u de zekerheid «100%" voor uw geld te krijgen. Tot-in-de-puntjes afgewerkte demi's en winterjassen van 89.- tot 198.- Wereldoorlog kwam daaraan een ein de. Hadden oorlogshandelingen de op richting van de vakschool begeleid, ook de viering van het 25-jarig be staan viel in rumoerige tijden. Niette min werd het 25-jarig bestaan uitbun dig gevierd. 'Het gebouw in de Mr. van Cooth- straat, waar de Middelbare Vakschool voor Schoen- en Lederindustrie is ge huisvest, heeft ook het Lederinstituut T.N.O. binnen zijn muren. De ge schiedenis daarvan is nog iets ouder dan die van de vakschool zelf: het werd reeds in 1911 geoptend. Van wege de nauwe verbondenheid met de school wordt het begin van 't „Proef station", zoals het toen heette, samen genomen met dat van de vakschool. Toen in 1932 het „Toegepast Na tuurwetenschappelijk Onderzoek" (TNO) in Nederland gesticht werd, werd het in Waalwijk bestaande insti tuut gerangschikt onder de afdeling Nijverheidsorganisatie. De belang rijkste taken zijn het uitvoeren van re search, 'het geven van adviezen en in formaties en voor het verrichten van routine-tests en analyses van materia len, die in de bedrijven worden ver werkt. Juist nu de leerlooierijen een semi chemische industrie gaat worden, wordt 'het TNO-werk daarvoor uiter- OPTICIËN WAALWIJK mate belangrijk. De schoenindustrie ondergaat ook vele veranderingen en verbeteringen. Dat alles vraagt zowel van de Mid delbare Vakschool aanpassingen, die Voor huid HI® H H IK® W en handen Jt JrIL U-F £Ld beide onder leiding staan van ir. Roe- lofs Heyrmans. Eén ding is echter zeker: beiden hebben in de Nederlandse leder- en schoenindustrie een zeer grote good will. Dat zal blijken als op 11 december a.s. in café-restaurant „Lido" het gouden jubileum zal worden gevierd. G. HENDRIKS VERLIET SCHOENFABRIEK PEHAVÉ Vorige week vrijdag heeft schoen fabriek Pêhavé afscheid genomen van een gewaardeerd medewerker. De 'heer G. Hendriks, werkzaam in de finish-afdéling bereikte toen nl. de pensioengerechtigde leeftijd. Directeur P. Vloemans bracht de heer Hendriks in welgekozen woor den de dank over van de directie en als stoffelijk blijk van waardering overhandigde hij een geschenk onder couvert. Mevrouw Hendriks mocht bloemen in ontvangst nemen. Namens het personeel sprak de heer C. v. d. Mortel een woord van afscheid aan het adres van de heer Hendriks, die hij speciaal roemde vanwege zijn collegialiteit. 1 Grotestraat 234, fel. 2312 Reserveer tijdig kop ol dewerkers telt en in Schayk een stik- atelier heeft waar 15 meisjes onder leiding van een chef werkzaam zijn. In Kaatsheuvel beschikt het bedrijf over een zeer gebrekkige ruimte, hoe wel de fabriekhal bijzonder efficiënt is ingedeeld. Er bestaan wel plannen om te komen tot meer bedrijfsruimte. In de gebrekkige ruimte van nu worden toch altijd nog 2000 paar schoenen per week geproduceerdDat dank zij het feit, dat in de snijderij het overleder wordt gestanzd, door de productiehal een band loopt en het personeel met bijzonder veel animo zijn iverk verricht. GOED WERKEN Het is goed werken bij „Mariam". Dat bewijst wel 'het feit, dat er zeer weinig verloop is onder'het personeel; niet minder dan acht mensen werken al meer dan 10 jaar bij het 12 Vé jaar bestaande bedrijf. En twee van die acht 'hebben alle ups en downs sinds de oprichting meegemaakt. De heer Spuybroek is thans maga- zijnChef en zorgt voor het halen en brengen van het werk bij de thuis- stiksters. Hij heeft in het bedrijf een verantwoordelijke functie, die hij zeer nauwgezet vervuld. Als vrijdagavond de heer Snaphaan zelf in.de bloeme tjes wordt gezet dan zal ook de heer H. Spuybroek in die 'hulde delen evenals de derde man die vanaf de start van 'het 'bedrijf een gewaardeerd medewerker is: de heer J. Bergmans, werkzaam in de opzolerij. Deze 12V2 jaar worden terecht ge vierd: zij waren de moeilijkste jaren van het bedrijf. In 1961 vooral kreeg het bedrijf een hele klap toen de ex port vooral terugliep. Toen heeft men een reorganisatie van 't bedrijf door gevoerd, waarvan men nu de vrucht plukt. Want niet alleen werd sinds dat jaar de produktie van 1300 naar 2000 paar opgevoerd, ook de kwali teit van de sdhoenen ging aanmerke lijk vooruit. „Mariam" is vandaag de dag een luxe dames-sportschoen, die zeer gewaardeerd wordt op de schoe- nen'beurs in Utrecht, waar de heer Snaphaan reeds drie keer met steeds stijgend succes exposeerde. Met name in Engeland vindt 'het produkt „Ma riam" ook zeer dankbare klanten. Vrijdagavond zijn de medewerkers en hun echtgenoten of verloof den van schoenfabriek „Mariam" samen met de 'heer H. Snaphaan en diens echt genote bijeen om de afsluiting van de eerste 12 Vè jaar gepast te vieren. Er zal dan een documentaire over het be drijf worden getoond, die de heer Snaphaan zelf heeft samengesteld. De „Wavo's" zullen een balavond verzorgen, nadat de heren Spuybroek en Bergmans gehuldigd zijn. 'Hoogte punt van de avond zal ongetwijfeld vallen op het moment ,dat de heer Snaphaan van de gezamenlijke mede werkers een geschenk zal ontvangen, En dat geschenk zal een bewijs zijn van de goede sfeer, waarin bij „Ma riam" wordt gewerkt. De staf van Mariambespreekt de nieuwe collectie: v.l.n.r.: de heren L. A. Dekkers, J. H. Pieters, J. A. Geerling, M. de Brouwer en de directeur H. A. Snaphaan. VAN AXU'< In onze editie van maandag kon den wij al enige aandacht besteden aan 'het feit, dat de Timturfamilie vrijdagavond van de gelegenheid ge bruik maakte twee medewerkers, die 40 jaar hij het bedrijf werkzaam wa ren, te 'huldigen. Op de foto hoven ziet U, hoe bur gemeester J. L. P. M. Teijssen de ere- medalje in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, bij de heer C. J. van Hilst opspeldt, terwijl me vrouw van Hilst toekijkt. Op de foto hiernaast de 'heer L. F. Montee, nadat hij de ere-medalje had ontvangen. Op 12 mei 1952 begon de heer H. Snaphaan in Kaatsheuvel achter zijn woonhuis een schoenfabriek je. Met twee medewerkers: de heren H. Spuy broek en Bergmans. In een ruimte van minder dan vier bij zes meter. Nu - twaalf en een half jaar later - heeft de heer Snaphaan van zijn schoenfabriek Mariameen bedrijf gemaakt, dat in Kaatsheuvel 35 me- Zaterdag 14 november zal een grote dag zijn voor Waalwijk. Dan wordt de grote aktie gehouden ten bate van de Bernadette-parochie, waarvan eenieder bovendien wer kelijk kan profiteren. Wat gaat er gebeuren In de grote kantine van Hollandia, die aan het Hoekeinde naast de ga rage van Van Mossel ligt, zal het gonzen van bedrijvigheid. Men zal zich in een warenhuis wanen waar zeer veel te koop is, maar dan in een warenhuis, waar met de hoge prijzen van tegenwoordig de spot wordt gedreven! Vele zaken zal men kunnen ko pen tegen prijzen waarover men stomverbaasd zal staan. Bat alles is mogelijk, omdat verschillende fabri kanten hun artikelen tegen een zeer lage prijs, voor dit heel speciale doel beschikbaar stelden, en deze artike len zullen nu tegen fabrieksprijs verkocht worden, dus ver beneden winkelprijs. Het is dan niet overdreven als wij Bedrijfsaalmoezenier L van Ber- ke'l, die twee maanden geleden Pater Jansen als zodanig opvolgde, deelt in de „Hollandia Varia" van 6 novem ber mede, dat hij vanaf 9 november voor 'korte tijd bij Hollandia gaat werken. De bedrijfsaalmoezenier sohrijft in een toelichtend artikel, dat hij erg ge lukkig is met de opdraCht, die 'hij van Mgr. Bekkers heeft ontvangen. Pater van Berkel schrijft verder: „Ik meen, dat je namelijk bij dit soort zielzorg erg dicht hij de mensen moet staan, min of meer één van hen moet zijn, zo ongeveer hun leven moet de len. Anders loop je groot gevaar over de 'hoofden van de mensen heen te praten. Eén van de mogelijkheden tot dit con tact lijkt me om zelf enige tijd in het bedrijfsleven te duiken ten iets te proeven van de sfeer die daar heerst. Na langdurig beraad heb ik hiertoe besloten 'en uw bedrijf daarvoor geko zen. Het gaat dus beslist niet om een sensatiestunt of iets dergelijks. Maar PATER VAN BERKEL het is louter de behoefte aan ervaring in de bedrijfswereld, die me hiertoe heeft doen besluiten. Ik vertrouw er dan ook op, dat U het als zodanig wilt zien. Tot maandag 9 november aan de lopende band 1 zeggen.dat de huisvrouwen hier echt verheugd over zullen zijn, om dat ze nu in deze dure tijd, eens 'n flink buitenkansje hebben. Natuurlijk vraagt men zich af wat erz oal te krijgen zal zijn. Schrikt U niet. Allereerst prach tige stoffen voor mantels, japonnen, kinderjasjes etc. Allemaal prima kwaliteit van bekende wollenstof- fen- en kamgarenfabrieken. Verder schoenen en pantoffels en, als een klap op de vuurpijl: zuiver wollen dekens tegen een ongeloof lijke lage prijs. De kwaliteit hiervan is bijzonder goed, alleen de maten wijken iets af van de normale gang bare maten. Voor vele gezinnen zal echter zo'n heerlijke wollen deken een onverwachte, doch welkome uitkomst betekenen. Ook voor autobezitters is er iets te koop in de vorm van een prima wollen plaid, die, ook al wijken de ze maten ook iets af, door velen als een welkom St. Nicolaasgeschenk begroet zullenw orden. In een aparte stand kan men verder leuke, kleine St. Nicolaas- cadeautjes kopen, en natuurlijk zijn deze, evenals de rest, zeer laag in prijs hoewel ze 'n veel grotere waar de hebben. Dat is juist het prettige van dit alles. Het is ontzettend goedkoop, en toch helpt men de pastoor ermee, omdat de verschillende fabrikanten helpen dit zo voordelig te doen. Het is werkelijk te veel om op te noemen, maar zeker is, dat ieder een er iets van zijn gading zal vin den en zeer tevreden naar huis zal gaan, niet begrijpend, dat zoiets in deze tijd nog mogelijk is. Is men te moe van het kijken en kiezen, geen nood, want in een ge zellig ingericht gedeelte, kan men rusten en een heerlijk kopje koffie drinken en tevens van de verwon dering bekomen. Dit alles maakt een tocht naar het Hoekeinde en een bezoek aan deze grandioze „show" dubbel en dwars waard. Om tien uur 's morgens gaan de deuren, van de in het warenhuis omgetoverde kantine van Hollandia open, en begint de verkoop, om 7 u. n.m. wordt er gesloten. De voorraad is groot, maar gezien de enorm lage prijzen zal ook de belangstelling hiervoor groot zijn. Daarom „zorgt dat U er bij bent" Sla uw slag voor St. Nicolaas.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 9