wAAlwijkse en UnqstRAAtse couR^nt MACHTIGE EXPANSIE See! een trui VEST 8.- 328 Woningen plus de noodkerk zullen volledig en centraal worden verwarmd Minister kondigde aantal verkeersmaatregelen aan De werkgevers en het loonbeleid PON ijn! -O DER CHEMISCHE INDUSTRIE 3'. In Utrecht worden nu huizen gebouwd fVnaar eigen keuze 1 22. 162 ■NDERVANGERÏ M. i. d. BRAND-HENS Raad van Waalwijk enthousiast over voorstel van B. en W. 40 jaar jubileum NCRV MAANDAG 16 NOVEMBER 1964 85e JAARGANG No. 90 JVEL Straks aderne s u nü - ie ho- ke, in icatie. an/uit noten kijken! [oom Filiaal Damesmode Tilburg De tcho van het Zuióen ittever Ihalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen IjoofdredacteurJAN TIELEN Ijronummer 1069687 |il blad verschijnt 2 x per week Abonnement: PIjb; pmaads sat;uoij3Ape;oBj^uoo •rara .rad tuao xi isftjdeixuaxraApv (Bjxxa 'xo oe •;tAi^xsod d ossbdut ftq) 8uixexoqoji3 ftq ggg tsod -d xjavji -d p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.20 p. mnd. (1.00 -f 5ct. inc.k.) yWJfl p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 ■Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHÖ Z.'AYr.'rfflr'» De chemische industrie is de snelst groeiende industrie in ons Ijnd. Van 1 januari 1963 tot heden is haar omzet alleen al met meer jan 15% gestegen. Algemeen wordt terwacht dat deze stijging zich de tomende jaren in wellicht markan- lere stijgingen zal manifesteren. De ■iiiei van de metaal- en textielindu strie moge indrukwekkend zijn ge feest, de ontwikkeling van onze [hemi'sche industrie slaat alle re- tords. In nog geen tien jaar tijd is de jaaromzet bijna vertwaalf vou- digd! En nu mag de jaaromzet van te metaalindustrie voorhands nog poter zijn, de chemische industrie «roeit snel en zal haar ijzersterke zuster wellicht nog eens overvleu- ;len. De metaalindustrie is arbeidsin tensief. Hogere productie betekent »k dat men meer arbeiders moet aantrekken. In deze tijd van gunsti ge conjunctuur, nu de werkkrach ten schaars zijn, blijkt heel duide lijk hoezeer de metaalindustrie af hankelijk is van de toestand op de arbeidsmarkt. De chemische indu strie is meer kapitaalintensief. Dat heeft zijn voor- en nadelen, al naar gelang de toestand op de arbeids markt. Bij deze conjunctuur heeft dit zijn voor- en nadelen, al naar gelang de toestand op de arbeids markt. Bij deze conjunctuur heeft dit zijn voordelen, aangezien men relatief weinig werkkrachten nodig heeft (althans in vergelijking met de metaalindustrie en andere). In tijden van een dalende conjunctuur al de chemische industrie echter reinig kunnen bijdragen tot de te werkstelling van de snel aanwas sende beroepsbevolking. TEKORT AAN INTELLECT Toch zit ook de chemische indu strie om krachten verlegen. Hierbij moet men meer in kwalitatieve dan in kwantitatieve termen denken. Wat de chemische industrie nodig heeft en steeds méér nodig zal heb ben, is intellect! Het wetenschappe lijk research werk in deze tak van nijverheid is zeer groot. Dat is hier ook onontbeerlijk. Op de 35 werknemers telt men in de chemische industrie één aca demicus. Enorme sommen worden aan wetenschappelijk speurwerk besteed om de productie op het ver eiste niveau te houden, kwantitatief en kwalitatief. De grote chemische bedrijven beschikken over uitge breide laboratoria. De vraag naar fysici, wiskundigen en werktuig kundige ingenieurs is groot. Die vraag zal vermoedelijk nog stijgen. Vandaar dat met de spreiding van het hoger (technisch) onderwijs de laatste jaren meer haast is ge maakt (Eindhoven, Enschede!). Maar in elk geval hebben de chemi- che industrieën in ons land nu een tekort aan mankracht, d.w.z. een tekort aan intellect. ALLERLEI FACTOREN Vele belangrijke producten wor den met behulp van chemische pro cessen gefabriceerd. Soms kan het opkomen van een synthetisch pro duct worden verklaard uit het schaars worden van het overeen komende natuurproduct. Soms kan het synthetisch product het natuur product slechts in bepaalde opzich ten vervangen (synthetische rub ber b.v. dat geschikt is voor de fa bricage van autobanden), soms biedt het zelfs bepaalde voordelen boven het natuurproduct (b.v. syntheti sche zeep). Allerlei factoren hebben de snel le groei van onze chemische indu strie bevorderd, bijvoorbeeld de gunstige ligging van ons land met zijn vele invalhavens en goede ver bindingswegen naar het achterland (Duitsland). Al met al is het klimaat voor de snel groeiende chemische industrie gunstig. Een vraagteken blijft voor alsnog de vorming van het intellect dat nodig is voor de research. In de Nieuwe Utrechtse wijk „Overvecht" verrijzen op het ogen blik 65 woningen, die door de bou wers van Oostrum en Van Laar N.V. „eigen keuze huizen" worden genoemd. De bewoners kunnen na melijk zelf bepalen hoeveel kamers zij willen hebben en hoe breed en lang die moeten zijn. De ruwbouw van de woningen beperkt zich tot het casco dat een oppervlakte heeft van vijftig vier kante meter (begane grond) en tot enkele vaste onderdelen zoals de trap, de schoorsteen en de ventila tiekanalen. De binnenwanden wor den geplaatst op aanwijzing van de koper, die 36 variatiemogelijkheden heeft en desgewenst kan beginnen met één grote eet-zitkamer bene den en twee grote slaapkamers bo ven. om later bij eventuele uitbrei ding van het gezin de wanden zo danig te verplaatsen, dat hij vier slaapkamers krijgt. Op de begane grond zijn de mogelijkheden ook legio: een aparte eetkamer, een gro te keuken, een woonkamer een geld u ke in- met Sinterklaas of een warm wollen Grote sortering in alle kleu ren en modellen vanaf 50 j ran uw ■de van in ons op A Grotestraat 155 Waalwijk Voor de behandeling van een voorstel van B. en W. tot beschik baarstelling van een crediet voo: de aanleg van een wijkverwarminj in het plan Laageinde was de raad donderdagavond bijeen geroepen. In ons blad van vorige week vrij dag hebben onze lezers het desbe treffende pre-advies kunnen lezen. Het verwarmingssplan omvat 2S0 woningwetwoningen, 42 „vrije sector"-woningen van de N.V. Cor- dam, 8 woningwetwoningen, in de toekomst te bouwen aan de Donker Curtiusstraat, 48 bejaardenwonin gen en de noodkerk van de paro chie van de H. Bernadette, die straks als sporthal gebruikt zal worden. De kosten van het gehele project belopen f 910.000.-. Van dit bedrag zal ca. f 820.000.- als rijks voorschot kunnen worden ontvan gen. Het merendeel van de raadsle den was zonder meer enthousiast over het voorstel, maar toch ging er nog vijf kwartier van nadrukke lijke discussie vooraf aan de vast stelling er van. GEBREKKIGE VOORLICHTING Het was de heer van Engelen, die als eerste het woord kreeg, en die verklaarde, dat hij de basisgedach te van het college, het centrale ver warmen van de gehele wijk, toe juichte. Toch vond hij het moeilijk om tot besluitvorming te komen, omdat de raad niet beschikte over deskundige adviesen, waaruit zou blijken, dat wijkverwarming te ver- Minister Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) heeft in de Tweede Kamercommissie voor zijn depart ment belangrijke mededelingen ge- laan over te nemen of te verwach ten verkeersmaatregelen. Een ne gental leden had een stroom van Machten en wensen naar voren ge bracht. De heer Engelbertink (KVP) had geklaagd, dat de bewindsman „meer aandacht en zorg" voor de ver keersveiligheid moest hebben, en lr°ng aan op uiteindelijke indiening van de reeds lang beloofde nota be treffende de verkeersonveiligheid. Mr. Van Aartsen betwistte, dat bij en de regering niet evenzeer als ie Kamercommissie verontrust zijn over de reeksen verkeersongeval len. Toen kwam hij met zijn mede- ielingen: De middenberm-beveiliging op de auto-snelwegen gaat steeds door, ondanks nog bestaande onzekerhe den aangaande het beste systeem. aanmerking komen allereerst Wegen, waarop per etmaal twintig duizend of meer auto's rijden, of op de weekeinden. Het gaat dan direct o® driehonderd kilometer weg. Keeds is 55 km beveiligd en er volgt bh jaar nog 55 km., samen dus 110 hlometer. In 1965 is negentig kilo meter aan bod zodat aan het einde 'an dat jaar tweehonderd kilometer «uto-snelwegen krijgen onmiddelijk de middenberm-beveiliging, bet nieuwe vergeersreglement zal vermoedelijk niet vóór 1966 in verking kunnen treden, maar zal el zo spoedig mogelijk worden ge publiceerd. De weggebruikers moe ten nl. geruime tijd hebben zich met de nieuwe bepalingen vertrouwd te maken. In onderzoek, is het verplicht stel len van periodieke keuring van ge bruikte auto's. De minister noemde deze kwestie moeilijk omdat zeer veel personeel nodig zal zijn maar - zei hij - wij proberen die kant uit te gaan, ten bate van het van de weg weren van ondeugdelijk mate riaal. In overweging is voorts de eis te stellen, dat instructeurs van autorij scholen een aantal jaren in het be zit van een rij bewijs moeten zijn om te voorkome n, dat lieden die dat rijbewijs pas behaalden, maar da delijk als rij-instructeur gaan op treden. Het opruimen van langs de weg staande autowrakken heeft de mi nister gebracht tot het zoeken van samenwerking met het ministerie van Economische Zaken om bijv. via het bedrijlfskeven tot een goede regeling te kennen. Er zijn te dien aanzien reeds e nkele aanbiedingen binnengekomen. In onderzoek is de mogelijkheid voor alle vormt m van alarm (o.a. bij verkeersongt wallen) een lande lijk telefoonnummer in te stellen. Over maatregelen tegen de z.g. kruipauto's (20 km) verklaarde mi nister van Aartsen, dat die gevaar lijk gaan worde: a. Tenslotte ver!Haarde minister v. Aartsen dat - na invoering van het op de huidige wegenverkeerswet berustende ve rkeersregelement - er een geheel e ieuwe verkeerswet zal moeten komi en. kiezen was boven blokverwarming. Het college van B. en W. had geko zen voor verwarming van de wijk vanuit één centraal punt; de heer Van Engelen had graag inzage ge had in de rapporten, waaruit zou blijken, dat wijkverwarming inder daad de voorkeur verdiende. De Brouwer juichte het toe, dat de kosten van de verwarming van de bejaardenwoningen slechts f 4.- zouden bedragen. De heer Duyvelaar vond die f 4.- helemaal niets bijzonders. Hij had berekend dat dit een reële prijs was, en dat ze er niet zo sociaal uit zag, als het pre-advies suggereerde. Hij stelde voor er f 3.- van te maken. De heer Smits was enthousiast. Hij vroeg de aandacht van het col lege van B. en W. voor dubbele be glazing van de woningen. Wethouder van den Hoven ver klaarde, dat blokverwarming wel rendabeler is voor de z.g. hoogbouw, niet voor laagbouw. De variabele kosten van wijkverwarming zijn in derdaad hoger dan de kosten van blokverwarming, maar het kosten verschil wordt grotendeels opgehe ven door de éne installatie van wij kverwarming. Hij vroeg aan de heer Duyvelaar, waar hij die gulden, die hij op de verwarmingsprijs voor de bejaar denwoningen in mindering wilde brengen, vandaan wilde halen. Er zou een bedrag van f 2996.- per jaar mee gemoeid zijn. Hij verklaarde voorstander te zijn van dubbele ramen, en hij zegde toe, de mogelijkheden, om tot vergelijking te komen, te zullen be studeren. WAAROM GEEN CIJFERS Na het antwoord van wethouder Van den Hoven, zei de heer van Engelen wel begrip te hebben voor de situatie, maar hij bleef van me ning, dat men ten onrechte van de veronderstelling uitging, dat blok verwarming kostbaarder is dan wij kverwarming. Van beide mogelijkheden moeten cijfers aanwezig zijn geweest; waarom heeft de raad geen inzage gehad in die becijferingen? Het had de schroom tegen dit plan kunnen wegnemen. De heer Smits zou het op prijs stellen als ook de toiletten in de woningen enigszins werden ver warmd. Hij wees erop, dat wijk verwarming hooguit een halve man kracht zou eisen, De heer van Eijl vond het maar vreemd dat men toch wil over gaan tot wijkverwarming, terwijl de conclussie van Ir. Spee, dat enige tijd geleden aan de raad een uit eenzetting was komen geven over de mogelijkheden van aardgas, toch was geweest, dat blokverwarming over het algemeen minder kostbaar is. Hij had overigens helemaal geen bezwaar tegen het voorstel, maar hij vroeg zich af, waarom deze of ficiële adviseurs dan moesten wor den uitgenodigd. Hij deed de sug gestie om door het weglaten van de schoorstenen de bouwkosten van de woningen te verlagen. Hij vroeg verder, of die f 6.90 een constant dan wel variabel bedrag was. DEPARTEMENTALE DESKUNDIGEN De heer van Engelen in tweede instantie beantwoordend zei wet houder Van den Hoven, dat deskun digen van het departement van bouwnijverheid de zaak grondig hadden bekeken, en wijkverwar ming hadden geadviseerd. Er is in derdaad geen exacte vergelijkings mogelijkheid aanwezig, maar hij was van oordeel, dat het departe mentale advies toch voldoende moest zijn. Wat de schoorstenen betreft, die blijven vereist, en die f 6.90 is een constant bedrag. Hij rekende uiter aard wel op gemeenschapsgevoel van de bewoners. Men verwacht, dat ze een zekere mate van zuinig heid betrachten en dat ze niet met de ramen open alle radiatoren open zullen zetten. De heer van Engelen had nog steeds geen afdoende bevestigend of ontkennend antwoord gekregen op de vraag, welke van de twee syste men het goedkoopste is, de wijk- of de blokverwarming. „Heeft men op het ministerie de wijsheid in pacht?" zo vroeg hij zich af. „Kun nen tegenover de meningen van de departementele deskundigen geen meningen van andere deskundigen staan. Als we ieder advies van het ministerie moeten opvolgen, dan kunnen we voortaan alles wel aan dat ministerie overlaten. Alleen op basis van deskundige adviezen kan de raad tot verantwoorde besluit vorming komen". De beschikbare gegevens von hij persé onvolledig. Hij kreeg enige steun van de heer Van Eijl. „De ene autoriteit vond blokverwarming het meest renda bel, de andere wijkverwarming. Hoe moeten wij dat nu weten?" De heer Van Seters, die als lid van de commissie van bijstand voor het woningbedrijf de zaak al eens eerder had kunnen bekijken, ver klaarde, dat in de commissieverga dering de beide mogelijkheden ook waren overwogen. Hij vroeg zich af wat het voor een verschil zou bete kenen voor de bewoners. Hij vond het voorstel zoals het er lag, zeer toe te juichen, zeker bezien vanuit sociaal standpunt. Hij wilde liever niet wachten op het aardgas. Dat aardgas was hem een doorn in het oog, omdat het ons zal worden op gelegd. En wat zullen de voorde len voor de verbruiker zijn, zo vroeg hij zich af. Enkele raadsleden maakten van de gelegenheid gebruik om te zeg gen, dat zij bijzonder met het voor stel ingenomen waren: de heren Meijs, Kemperman, van Mosselveld en Westenburger. ROND KERSTMIS EERSTE HUIZEN BEWOONBAAR Voor de derde en de laatste keer nam wethouder Van den Hoven de verdediging van het voorstel tegen de bezwaren van de heer Van En gelen op zich. Als we blokverwar ming willen toepassen, zou het er op neer komen, dat het verwarming wordt van kleine wijkjes, om de doodeenvoudige reden, dat we hier met laagbouw te doen hebben. Het risico voor 't uitvallen van de gehe le verwarming oordeelde hij gering, omdat in het ketelhuis twee ketels zullen worden opgesteld. Er is zelfs een mogelijkheid om er een derde bij te plaatsen. Rond het einde van het jaar zullen de eerste woningen voor bewoning gereed zijn. Er komt een voorlopige oplossing voor de verwarming, die er bovendien voor zal zorgen, dat in de woningen, die nog niet geheel zijn afgewerkt, ge woon doorgewerkt wordt, hoe koud het ook wordt. Er volgde geen stemming over 't voorstel, maar de heer Van Enge len vroeg wel om de aantekening, dat hij tegen het voorstel was, om dat naar zijn mening het voorstel onvoldoende was gedocumenteerd. keuken die gescheiden is van de woonvertrekken, enz. De verplaats bare wanden bestaan voor 't groot ste deel uit kasten. De door architect J. Leicher ont worpen huizen zijn gebouwd in de ongesubsidieerde sector en kosten 34000 gulden. De bouwprijs kan worden gedrukt omdat het aantal arbeidsuren door het feit dat de ge prefabriceerde binnenwanden het tijdrovende afwerken (stucadoren, metselen, behangen, schilderen) overbodig maken, aanzienlijk lager is dan bij gewone bouw. De kant en klaar onderdelen worden gefabri ceerd door Bruynzeel en zijn nor maal op de markt verkrijgbaar: de architect heeft zich aangepast bij de gangbare maten en materialen. Met het oog op de variaties die in de indeling van het huis moge lijk zijn, moest ook de elektriciteits voorziening worden aangepast. Men heeft daarvoor het electro-plintsy- steem gekozen. De gebruikelijke houten plinten zijndaarbij vervan gen door plinten van een harde kunststof, waarin 3 kanalen lopen met kabels voor stroom, radio- en tv-antenne en telefoon. On de plin ten zitten om de 60 cm. aansluitin gen, zodat de bewoners overal waar zij wensen hun televisietoe stel kunnen neerzetten en hun electrische apparaten kunnen aan sluiten. Het schoorsteenelement kan wor den voorzien van een geprefabri ceerd paneel waarop alle verwar mingsattributen aanwezig zijn. In de keuken kan ook een aardgaske tel voor centrale verwarming wor den geplaatst (kosten inclusief ra diatoren in alle vertrekken: 3000 a 3500 gulden). Het is niet onmogelijk, dat in de toekomst verschillende Nederlandse bouwondernemingen gaan samen werken de „eigen-keuze huizen" in grotere aantallen, bijvoorbeeld een paar duizend per jaar te bouwen. Dit zou voor de toeleverende fabrie ken betekenen, dat men de binnen wanden in massaproductie kan gaan maken. Exclusieve collecties VESTEN, BLOUSES, ROKKEN, SHAWLS en PANTALONS Onze coupeuses maken van uw stof elk gewenst model japon, pakje of rok Ateliers voor Plisseren, Borduren, Stofknopen, Rokken verkorten, enz. Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 BUDDEMEYER chemisch reinigen. qrotestrddi 95 vvaci'.wijk n r.' Behalve door zang, orgelspel en een film over 40 jaar NCRV, werd de feeststemming bepaald door een feestrede van voorzitter mr A. B. Roosjen. Hij zei, dat de NCRV sterk is gegroeid ondanks de pessimisti sche en spottende geluiden, die ve len in de loop van de veertig jaar lieten horen. De heer Roosjen wees op een boekje van dr Henkels dat hij 17 jaar geleden schreef en waar in stond dat de omroepverenigingen er waren om te verdwijnen. „Maar zie: het werkje van de dominee ligt thans voor 89 cent in de tweede hands boekwinkel, terwijl de NCRV springlevend is. Men is zich wel meer te buiten gegaan aan het lui den van de doodsklok voor de om roepen. Wij zijn ook wel eens vrij buiters genoemd, die een spaak ste ken in het wiel van de nationale omroep. Ook heeft men de leden van de NCRV wel 't niet-denkende deel der natie genoemd. Als men nu dan ziet dat dit deel 450 duizend mensen vertegenwoordigt, moet men wel vaststellen, dat 't met ins onderwijs droevig gesteld is." De heer M. van Veen, regerings commissaris voor het radiowezen, vond het typerend, dat de NCRV de enige omroep is, die in haar naam het „Nederlandse" voorop stelt. Hij meende dat de christelijke omroep 't daarbij niet gelaten heeft, „Hoewel het christelijk volksdeel voor u natuurlijk belangrijk was, richtte u zich steeds tot het hele Nederlandse volk", aldus de heer v. Veen. Op de jaarvergadering van het Verbond van R.K. Werkgevers te Eindhoven, zei de voorzitter mr. v. Boven o.m. over bovenstaand on derwerp dat de ervaringen in de pe riode van 1958 hebben geleerd, dat herstel van het economisch even wicht vooral tijdig geschieden moet; reden waarom ons land zich niet twee jaar achtereen een groot te kort op de betalingsbalans kan ver oorloven. Hij verklaarde niet onder de indruk te zijn van de economi sche argumenten, die de vakbewe ging aanvoert voor een vrijere loon politiek in 1965. Voor de moeilijke positie, waarin de leiding van de vakbeweging verkeert, had hij volledig begrip. Die leiding zou de werknemers duidelijk moeten ma ken, waarom een matigend loonbe leid voor 1965 nodig is. In principe toonde mr. Van Boven zich voor stander van veel vrijheid, maar on der de huidige omstandigheden kan daarvan niets komen, daar de on dernemers elkaar met loonsverho gingen gaan overtroeven. De pri maire veranwoordelijkheid voor de loonvorming mogen dan in handen van het bedrijfsleven zij gelegd; de regering heeft niettemin in feite herhaaldelijk ingegrepen. Aan de noodzakelijke coördinatie bij de werkgevers doet de grootste werkgever in Nederland, de over heid, niet mee. Integendeel, zij maakt deze coördinatie bij tijden vrijwel onmogelijk. „Al onze bezwaren tegen de stand punten van de werknemersverbon den en tegen de houding van de overheid nemen niet weg, dat wij alles zullen doen om een sfeer van constructief overleg te behouden. Gezamenlijk zijn we in de wat be narde positie gekomen: gezamenlijk zullen wij, zo enigszins mogelijk, de juiste weg daaruit moeten vin den. Wij hebben begrip voor de zware taak van de vakcentrales. Ik vertrouw erop, dat ook zij begrip zullen opbrengen voor moeilijkhe den van de centrale werkgeversor ganisaties, die vaak tegenstrijdige belangen van sterke en minder sterke bedrijfstakken, van krach tige en minder krachtige onderne mingen in het algemeen belang moeten coördineren", zei mr. Van Boven. Hij legde er de nadruk op dat loonsverhogingen mogelijk moe ten worden gemaakt door de ont wikkeling van de productiviteit, of wel de „ruimte". Een deel van deze „ruimte" voor volgend jaar wordt in beslag genomen door de verho ging van de AOW. Op het punt van de prijspolitiek voor het volgend jaar hebben de werkgevers geen misverstand la ten bestaan. Al vroegtijdig hebben zij laten weten dat zij deze keer niet in de tang wensen te worden genomen tussen een ruimhartige houding van de minister van Soci ale Zaken inzake de lonen en een strakke prijspolitiek van de minis ter van Economische Zaken. Wij voelen er niets voor, zei mr. van Bo ven, om schijnbare „ruimte" in werkelijke „ruimte" te laten om zetten door verdere aanslagen op de rentabiliteit van de ondernemin gen. „Ik ben mij ervan bewust dat onze houding in deze niet populair is. Ten slotte is in Nederland het aantal mensen dat in loondienst is groter dan het aantal ondernemin gen die het moeten hebben van de prijsvorming van goederen en dien sten". MOORD OP WEDUWE: TIEN JAAR GEVANGENIS Comform de eis van de fiscaal heeft de Zeekrijgsraad in Den Haag donderdagmorgen de 18-jarige ma troos tweede klasse van de Kon. Marine C. W. veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek van vooraarrest wegens moord op de 65- jarige Enschedese sigarenwinkelier ster, de weduwe H. Blikman-Holt- kamp in de nacht van 20 op 21 de cember van het verleden jaar. De uitspraak luidde verder onvoor- waardelij ke terbeschikkingstelling van de regering, ontslag uit mili taire dienst en ontzegging van de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen en vernietiging van het mes, waarmee de matroos de afschuwelijke daad heeft be dreven.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1