wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu Hleuwe Bogaers-denkbeelden oer huren en subsidie JZ' rokken Antoon Verhulst KAATSHEUVEL Veelbelovende start van songfestival in Kaatsheuvel dmm Wmè Certina MN OSS-VAN BUREN i Ct NICOLAAS dl ASSAR ker wil Geef moeder een STEP re koop en ze zal verrukt zijn ct. Voor de aanstaande St. Nicolaas brengen wij een prachtige sortering waaronder de bekende Engelse GOR-RAY rokken damesmode Wilhelminastraat 17-19 Waalwijk Ten bate van Seminarie-bouw in Brazilië Hef allermooiste Wj^Tw een geschenk van Tausch- Waalwijk goud VRIJDAG 20 NOVEMBER 1964 85e JAARGANG No. 91 De tcho van het Zuióen Uitgever i'aalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN (iironummer 1069687 pit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00 B ct. inc.k.) 1.0B p. kwTt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" jonge hanen ralveerd) :n es> halsjes en panklaar kassabons >on 4246 [EPVRIEZER 20, Waalwijk: De minister van volkshuisvesting bouwnijverheid heeft in een brief aan de Tweede Kamer nieuwe denk- leelden ontvouwd over het huur- en iésidtóbeleid. Minister Bogaers wil huren en sub sidies zodanig synchroniseren, dat iarmonisatie wordt verkregen tussen Ie huren van de bestaande woning- (oorraad en van de nieuwbouw. Het 'ewaardeeri er of Clipper tlood; iets; •mslag. Of misschien heeft ze er al n; dan zal ze er dolgraag nog een hebben voor in dat andere tasje of op haar toilettafel. de geliefde parfum\yerstuiver 2 jr. garantie, bij de goede parfumerie v.a. 6.95 Dépositair voor Waalwijk DROGISTERIJ-PARFUMERIE STATIONSSTRAAT 63 E 9 am huis- ilden 5 ct. ciet- wchil in kwaliteit moet echter in de kir tot uitdrukking komen. Hoofdelement envan een subsidie- ivsteem zouden moeten zijn i hogere kwaliteit van een nieuwe g, waardoor een beter assorti- ifflt ontstaat; een relatief hoger aanvangssubsi- een jaarlijks percentuele huurver- ging voor alle nieuwe woningwet- ïhuurwoningen, gelijk aan het afge- ■d stijgingspercentage van de no- fflale lonen, zolang het subsidie kit. Aanvangssubsidie en geleidelij- h huurverhoging zullen de bewoner een nieuwe woning in staat moe- in stellen geleidelijk naar „de nood- kelijke huur voor zijn woning toe te ®eien". Deze woning moet vandaag, nar ook in de toekomst voldoen. De kroner krijgt 'n „voorschot op kwa- tt", die past hij de algemene wel- «itssituatie, maar in het heden nog W te zware belasting voor zijn bud- 5et is. Öe minister hoopt op korte termijn hij denkt aan 1 januari 1966 - kir- en subsidiepolitiek te geraken, kar zijn mening kan dan in 1965 k laatste „algemene wettelijke huur- ïrhoging" van wellicht 15 a 20 pro- (SER-advies). Het door hem geschetste systeem !i'zijns inziens over enige jaren kun- leiden tot proeven met lossere 'Wnen van huurbeheersing in som- gesubsidieerde woningen zullen 10 het kompas kunnen zijn voor in *ginsel vrije huurovereenkomsten, 'kassen kunnen door een onafhan- 'dijke instantie beoordeeld worden. Uitgaande van het streven om in de 'jwbouw de werkelijke behoefte 'n 'e laten spelen, wil de minister 't ^-woningbezit in de algemene ™ing van het beleid betrekken. an de tegenwoordige regeling "ft z.i. in Je praktijk het bezwaar, ®en in premieregeling f 2000.- s f 1000.- aanvulling ter bevor- ®g van het eigen woningbezit kan 8® mits men in eigen opdracht "houwen. Veelal is men aangewe zen op premieloze koopwoningen. Daarbij blijft men ook verstoken van gemeentelijke garanties voor lenin gen. Bij nieuwe koopwoningen is de prijs niet beschermd. De minister wil via de subsidieregeling voor de meer eenvoudige woningen prijsregelend optreden. Hij wil de gewone premies laten vervallen. Ieder, die voor eigen be woning een bescheiden nieuwe wo ning bouwt of koopt moet in aanmer king kunnen komen voor een bijdrage op grond van de „regeling bevorde ring eigen woningbezit" en de garan tie tot 90 procent van de netto-stich- tingskosten door rijk en gemeenten samen. Minister Bogaers denkt daar bij aan de grenzen van stichtingskos- ten in de huidige a-categorie voor jaarinkomens tot f 10.000.- en in de huidige ib-categorie tot jaarinkomens van f 18.000.-. Bovendien zou voor een woning tot f 40 a f 50.000.- niet aan premie, maar wel aan garantie te denken zijn. Een deel van de „nieuwe" premie zou van blijvende aard zijn in verband met de bevordering van bezit van eigen woningen. De rest zou in de komende jaren moeten worden her zien, analoog aan bet subsidie voor nog te bouwen huurwoningen. Minister Bogaers meent, dat het aantal premies en garanties in begin sel onbeperkt zal moeten zijn binnen het beleid van rijksgoedkeuringen. Bij verkoop binnen tien jaar zou de ontvangen premie moeten worden te rugbetaald. Een eigenaar van een wo ning zou voor deze faciliteiten niet in aanmerking mogen komen. Op de door hem geschetste manier kan volgens minister Bogaers de strijd tegen het woningtekort op twee fron ten worden gestreden .namelijk op de gebieden van woningproduktie en wo ningdistributie. Zijns inziens kan „het water versmald en de jonkvrouw aan trekkelijker worden gemaakt om ani mo voor de sprong te vergroten". Verbetering van kwaliteit van nieuw bouw en vermindering van bet huur- verschil tussen oude en nieuwe wo ningen, gemotiveerd door kwaliteits verschil, zullen de gewenste mobili teit verhogen. De minister wil in één operatie het nodige uitzicht in de tegenwoordige impasse bieden, waarbij een huurver hoging beperkt zal moeten blijven tot 15 tot 20 procent. De initiële woning- wetbijdrage zal belangrijk moeten worden verhoogd en wel op hetzelfde ogenblik. Het herzieningsmeohaniek moet ervoor zorgen, dat de relatieve positie van de woning in het budget dus ongewijzigd blijft. Hij wijst er daarbij op dat de kostprijs van de wo ning bij de bouw gefixeerd is, het in komen niet. Het ruimere assortiment zal ook moeten gelden voor keuzewo ningen en voor meer aangepaste huis- vestingsvormen voor bejaarden, al leenstaanden, gehandicapten enz. Teneinde verdere beletselen voor doorstroming onder het hem gedachte systeem weg te nemen zullen bij een actief gemeentelijk huisvestingsbeleid voor bepaalde gevallen financiële te gemoetkomingen nodig zijn. De mi nister denkt daarbij aan gemeentelijke „doorstromingsfondsen" die gedeel telijk door bet rijk zouden worden ge voed, zoals ook de krotopruimings- fondsen. Hij zou de rijksbijdragen willen relateren aan de omvang van de nieuwbouw. Hij wil niet tornen aan de aanvullende subsidies op in hoofdzaak sociale indicatie. Hij denkt zelfs aan verhoging van het aanvul lend subsidie voor bejaarden met een laag inkomen. Ook wil hij niet raken aan het extra subsidie voor keuzewo ningen 'en aan de bijdragen voor krot opruiming. Minister Bogaers motiveert zijn nieuwe denkbeelden o.a. nog met de opmerking, dat woningbijdragen aan vankelijk een sociaal karakter had den, na de laatste oorlog in toene mende mate een economisch karakter als aanvulling op de loon- en prijs politiek. Hij acht thans het moment gekomen om het accent te verleggen naar de volkshuisvesting. Dit bete kent naar zijn mening dus, dat de woning, die voor de toekomst moet worden gebouwd, thans nog een te hoge huur 'last betekent. Bij vaste stichtingskosten en stijgende lonen kan de door hem voorgestane subsi die methode dienen dus om de bewo ner in de huur van zijn woning te la ten groeien waartoe de nodige over brugging in de tijd wordt verkregen. POSTDUIVENVERENIGING KAATSHEUVEL-WEST Tijdens de ledenvergadering van de onlangs opgerichte postduivenvereni ging Kaatsheuvel-west in het clublo kaal, café Kerkzicht van de heer L. Snoeren, werd het bestuur samenge steld voor het jaar 1965. Gekozen werden de heren P. Hendriks, Th. v. d. Hout, A. Couwenberg, M. v. Box tel, L. Snoeren, C. Labee en J. Rem meren, terwijl als voorzitter werd aan gewezen de heer Th. v. d. Hout. Besloten werd om op 21 en 22 nov. a.s. een tentoonstelling te houden in het clublokaal. De duiven zullen wor den beoordeeld door keurmester A. A. Martens uit Etten. De tentoonstel ling zal geopend zijn vanaf zaterdag avond 7 uur en zondag van 10 tot 4 uur, waarna de prijsuitreiking door de voorzitter. ST NICOLAAS ZONDAG IN KAATSHEUVEL Op zondag 22 november zal St. Nicolaas in Kaatsheuvel zijn in tocht maken, 's Middags om een uur zal de goedheiligman aan het Missiehuis in de Antoniusstraat door het comité worden afgehaald, waarna hij, gezeten in een calè che, aan zijn rondtocht door Kaats heuvel zal beginnen, waarbij de volgende route wordt gemaakt: Antoniusstraat - Hoofdstraat - Dr. v. Beurdenstraat - Gasthuisstr.- Julianastraat - Mgr. Völkerstraat - Hoofdstraat - Peperstraat - Markt. Van hier zal de Sint zich naar het gebouw van Openbare Werken he geven, waar hij door het gemeen tebestuur zal worden verwelkomd. St. Nicolaas zal tijdens zijn in tocht worden geëscorteerd door de verkeersbrigadiesrtjes (de „KJaar- Over-tjes"). Verder zal aan de in tocht medewerking worden ver leend door de plaatselijke harmo- niën Euphonia, Apollo en St. Jan, de Tirol er-jeugddrumband van de St. Bernardusschool en de jeugd drumband van de harmonie St. Jan, Kaatsheuvelse gymnastiekver eniging, de gymnastiekvereniging Actief de Loon op Zandse ponyclub en een stoeterij vanrij sportcen trum „De Efteling". Bovendien zal de Sint worden vergezeld door 'n dertigtal Zwarte Pieten, waarvan er ongeveer twintig de stoet per bromfiets vooraf zullen gaan. De tocht van de Sint zal onge veer een uur duren, zodat hij on geveer om twee uur aan het ge bouw Openbare Werken zal arrive- rn. Na de ontvangst door het ge meentebestuur zal hier de stoet worden ontbonden. Dagelijks verse GEBRADEN HANEN Ook aan huis bezorgd. Vrijdag MOSSELENAVOND CAFÉ-REST. P. VAN DUN Kaatsheuvel FEESTVERLICHTING IN WINKELCENTRUM De suggestie van burgemeester Van Erp, tijdens een bestuursvergadering van de r.k. Middenstandsvereniging, om in verband met het komende St. Nicolaas^ en Kerstfeest wat meer le ven in het Kaatsheuvels winkelcen- centrum te brengen, zal vanaf deze week gestalte krijgen in de Peper straat, Dr. v. Beurdenstraat, Markt, en een gedeelte van de Hoofdstraat en Gasthuisstraat. De meeste van de in dit centrum wonende winkeliers waren enthousiast over dit plan en verleenden dan ook gaarne hun mede werking. Eind deze week zal de feest verlichting worden ontstoken en tot en met het Kerstfeest gehandhaafd blijven. HANDBAL Zondag a.s. gaat de zaalhandbal competitie '64-'65 van start. De wed strijden zullen ditmaal afwisselend worden gespeeld in de Veilinghallen te Breda en de sporthal te 's-Herto- geribosoh. De Kaatsheuvelse handbal vereniging Desk is in deze competi tie weer goed vertegenwoordigd, want met zeven teams heeft men hiervoor ingeschreven, nl. twee heren-senioren, een heren-junioren, twee dames-ju nioren alsmede een meisjes- en jon- gensadspirantenteam A.s. zondag zijn de volgende ont moetingen voor Desk vastgesteld: heren-senioren Volt - Desk, dames junioren Desk - Boemerang en Desk 2 - Beatrix, heren-junioren Desk - Dongen en jongens-adsp. Tachos - Desk. Er wordt om 11 uur per bus voor het patronaat vertrokken. KAATSHEUVELSE REDDERS GEËERD Woensdagmiddag zijn tijdens een intieme bijeenkomst in het gemeente huis te Kaatsheuvel twee ingezetenen geëerd met een onderscheiding van HORLOGES Waalwijk - Stationsstraat 88 de Maatschappij tot redding van drenkelingen. Het betrof de heren H. H. Schilders en J. C. A. M. van Riel, beiden wonende in de Beatrixstraat aan wie burgemeester L. van Erp, resp. de zilveren en bronzen medaille uitreikte. Beide heren hadden op 6 april van dit jaar de 8-jarige Gerarda de Vries, wonende in 'de Mgr. Völkerstraat, van de verstikkingsdood gered. Tijdens de Paasvakantie was deze met enkele buurtgenootjes op de speelplaats van de kleuterschool aan het verstopper tje spelen, waarbij zij door de andere kinderen in een zandbak met een dik ke laag zand werd toegedekt. Dank zij het ingrijpen van heide 'heren, die toevallig passeerden en op het hulp geroep toeschoten, kon het meisje door mond-op-mond beademing nog gered worden. Burgemeester Van Erp wees op 'het doel van de in 1767 te Amsterdam opgeridhte Maaschappij tot redding van drenkelingen, die ook de mond- op-mond beademing in 'haar doelstel ling had opgenomen nadat zij via de pers van dit voorval had kennis ge kregen ,tot toekenning van deze on derscheiding had besloten. De grote belangrijkheid, dat deze reddings methode bekend was geworden, werd met dit geval duidelijk gedemon streerd. Men diende ook het vermo gen te hebben om in ernstige geval len doeltreffend in te grijpen, aldus de burgemeester, en hij wenste 'beide beren, die van deze methode alleen maar eens gehoord hadden, dan ook van harte geluk met hun 'geslaagde poging en 'hun onderscheiding. Ook de ouders van de geredde Gerarda fe liciteerde 'hij met de goede afloop, terwijl hij deze laatste nog een verras sing offreerde. AGENDA Apollotheater: zaterdag 21 nov. 20 uur en zondag 22 nov. 18 uur „Goud voor de Caesars" 14 jaar. zondag 22 nov. 20.30 uur; „De dood heeft blauwe ogen". 18 jaar. Gildenbond: zaterdag 21 nov. 19.30 uur: voorselectie songfestival, zondag 22 nov. 14.30 uur: demi-fi nale en 19.30 uur finale songfestival. Café Kerkzicht: zaterdag 21 nov. 19 uur en zondag 22 nov. 10 uur: ten toonstelling postduivenvereniging Kaatsheuvel-west. BILJARTEN De uitslagen van de clubcompetitie in het district Kaatsheuvel waren in de 2e klas: Euphonia 2 - Poedel vrees 1 4-5; Brandaris - NAS 2 2-7. 3e klas; KTO 2 Nooit Volleerd 1 7 - 2Centrum 1 - Ons Genoegen 1 5-4; Ons Genoegen 2 - DJS 14-5 4e klasKOT 2 - Altijd Raak 2 4-5 Poedelvrees 2 - KTO 3 9 - 0. DJS 3 - HKS 2 2-7. Voor het komende weekend staan de volgende ontmoetingen op het pro gramma Vrijdag: 3e klas: DJS 1 - Nooit Vol leerd 1. Zaterdag: 3e klas: Ons Genoegen 1 -KTO .2. Maandag; le klas: KTO 1 - KOT 1 HKS 1 - Euphonia 1; HGL 1 - Al tijd Raak 1NAS 1 Efteling 1 2e klas: Euphonia 2 Brandaris 1; Poedelvrees 1 - HGL 2; Efteling 2 - NAS 2. 3e klas: Centrum 1 - O. Genloegen 2 4e klas: Altijd Raak 2 - Nooit Vol leerd 2; DJS 2 - KTO 3; KOT 2 - HKS 2. DOKTERSDIENST Komend weekend zal de praktijk van de doktoren P. Wijteniburg te Kaatsheuvel en A. de Vries te Loon op Zand worden waargenomen door dokter R. Raaymaakers, Hoofdstraat 68a, Kaatsheuvel, tel. 04167-2050. Zaterdag na 12 uur en zondag zal de praktijk van dokter K. van Tuijn te Kaatsheuvel worden waargenomen door collega H. Winkelman, Kerk straat 99, Sprang, tel. 04167-2350. PATER ROESTENBERG COLLECTEERDE De collecte gehouden tijdens de af- scheidspredikatie van pater Roesten- berg 'braCht in de parochie v. d. 'H.H. Martelaren van Gorkum f 800.- op. JAARVERGADERING REISVERENIGING HVV In café Th. v. Boxtel zal de reis- vereniging HVV a.s. zaterdag 21 no vember haar jaarvergadering houden. Er zijn enkele belangrijke agenda punten, zoals viering 2e lustrum. Alle leden worden op deze verga dering verwacht. van de paters zal blijven voortle ven in de naam, waarmee een zaal van het seminari zal worden ge doopt als „Kaatsheuvel-zaal". Ondanks de overstelpende be langstelling liep alles gesmeerd in de Gildenbond. Dat was overigens ook aan de opgeruimde gezichten van alle medewerkers (sters), die allen hun taak kenden te zien. Er ontstonden geen onnodige hiaten, de loten voor de tussentijdse lote rij gingen vlot van de hand, kort om iedereeen was dik tevreden over de gang van zaken. 'Reeds zaterdagavond, toen met de eerste selectie werd gestart - er nemen maar liefst 64 solisten en ensembles deel - was de grote Gil denbondszaal tot de uiterste hoe ken bezet. Van de 14 deelnemers in deze ronde werden er door de jury zeven tot de demi-finale toe gelaten. Namelijk The Daffodjls-, Waalwijk 301 pnt., Maryloe Kind, St. Jansteen, 268 pnt., Els Broere, Kaatsheuvjel, 253,5 pnt, Marjan Stubbe, Kaatsheuvel, 251 pnt., Pret ty Girls, Kaatsheuvel 245 pnt., The Jeanne Lidi Singers, Made, 244 pnt., en de Linifirato's, Oisterwijk 235 pnt. Een prettige afwisseling op deze avond vormde het optreden van dans- en show-orkest De Wa- vo's uit Kaatsheuvel en het humor- Na drie van de vier voorselecties van het derde songfestival, dat in Kaatsheuvel gehouden wordt ten bate van de Braziliaanse missie van de paters van het H. Sacrament, is gebleken dat de initiatiefnemers en de organisatoren van dit evene ment zich geen zorgen behoeven te maken omtrent het financiële re sultaat. Ook de oud-ingezetene van Kaatsheuvel, Pater Lucien RoeS- tenberg van genoemde congregatie, die op alle voorstellingen acte de présence zal geven om deze met 'n kort woord in te leiden, stak z'n grote tevredenheid en blijdschap! over de reeds geboekte resultaten niet onder stoelen en banken. Dit songfestijn vermindert immers de „geldelijke pijn" om het seminarie van de paters in Brazilië te kun nen realiseren. Het was pater Roes- tenberg dan ook een groot genoe gen namens zijn congregatie in het openbaar zijn grote dankbaarheid te mogen uiten ten opzichte van allen die dit songfestival hebben voorbereid en thans zo succesvol uitvoerden. Ook conferancier Kees Wartenberg te Kaatsheuvel alsme de de beide judyleden, frater Ange- lico uit Loon op Zand en de heer P. van Dijk te Kaatsheuvel, betuig de hij zijn erkentelijkheid voor hun medewerking. De dankbaarheid

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 17