wAAlwijkse en UnostRAAtse couRAnt 22 NOVEMBER 1963 Provinciale stagen van Brabant niet tevreden De Gaulle's strijd tegen de M.L.F. Geen kortere diensttijd 4 Lekker... die zachte echte Virginia STASSAR - WAALWI1K Lekker... die zachte echte Virginia Lekker... die zachte echte Virginia MET FILTER Haute Couture Damesmode Tilburg OOK MET FILTER OOK MET FILTER VRIJDAG 20 NOVEMBER 1964 85e JAARGANG No. 91 fcho van het Zuiöen 3r> enkel uit. meer ruimte verhoging^ pt d® mini Isleiders en aan zona de regering ;t>ben demi. dkamp, prot P- C w.Mi Andriessa G. M, de ndpunt ver. verklaarde kort op liet ..u i. Ilgever «Iwiiksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen jofdredacteur JAN TIELEN jouummer 1069687 td verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. mnd. (1.00 5ct. inc.k.) J8 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post f 3.35 by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief pgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk Tel 04160-2621 Kaatsheuvel- Dr van Beurdensstraat 8 Tel 04167 -2002 Telegram-adres „ECHO JOHN F. KENNEDY VERMOORD Zolang in het boek der geschiedenis aan het hoofdstuk van geest en macht geschreven wordt, zal men ook de naam van John F. Kennedy noemen. Want John F. Kennedy is zo'n figuur geweest, niet alleen in rijn eigen volk, maar ook in de geschiedenis van onze wereld. IVe zouden wellicht de vraag willen stellen, wat hij bereikt zou hebben, als aan zijn leven niet zo'n abrupt en tragisch einde zou zijn gekomen. Maar we hebben meer reden om dankbaar te zijn voor alles wat hij op zijn korte, stormachtige weg voor ons allemaal bereikt heeft. Het leven van Kennedy is een vermaan om in de onrust van onze dagen de God delijke voorzienigheid niet te vergeten, die door het werk van 'n mens kan spreken Met deze woorden herdacht de iondskanselier van West-Duitsland Ludwig Erhard de Amerikaanse [resident John Fritzgerald Kennedy op 22 november 1963 viel door wrdenaarshand. We herinneren ons die vrijdag- irond nog allemaal: de verwarren- ieberichten: „aanslag op Kennedy", ,1e president is zwaar gewond", je president is dood". Onzekerheid Hst, dan de definitieve berichten, dat de spoedige medische hulp niet locht baten. Een gevoel van ver- =YiKiNG:=Sg= GELIJKHEID VOOR ALLEN En toch had Kennedy een pro gram ontvouwd, dat niet alleen j maar schone beloften inhield. Hij zei meer offers van het Amerikaan se volk te vragen. Hij durfde ook de rassendiscriminatie aan te pak ken: „gelijkheid voor allen, in het openbare leven, in stemrecht en de uitoefening daarvan, bij benoemin gen en betrekkingen, in school en onderwijs, in woongelegenheid en in het genot van alle instellingen van openbaar nut." Juist deze rassenkwestie is altijd een tere zaak in de Verenigde Sta ten geweest, maar de jonge staats man vocht voor zijn ideaal. Juist daarom is het zo belangrijk geweest, dat de wet op de burger rechten in juli j.l. door President Johnson kon worden ondertekend. Het was een posthuum eresaluut aan zijn grote voorganger. In de buitenlandse politiek boek te Kennedy niet direct resultaten. Maar ook hier had hij een lijn. Dat heeft nagenoeg altijd aan het bui tenlandse beleid van Amerika ont broken. •lagenheid, dat uit alles sprak: de weld was in rouw gedompeld om iet verlies van een man, die een ambitieus politicus was, maar die ieze ambities op de beste manier laar maakte. UNIEKE FIGUUR John F. Kennedy was in vele op- achten een unieke figuur in de rij tan Amerikaanse presidenten. Hoewel de Ieren veel invloed 'ebben in Amerika en er ook tal- tijk zijn, was nog nooit een Ier ge kozen tot president. Ook een Ka- Wiek was het niet eerder gelukt een presidentsverkiezing te winnen. John Kennedy begon zijn politie- loopbaan in de strijd om een senaatszetel in Massachusetts. De talrijke katholieke Ieren maakten voor hem de strijd tegen Bostonse aristokraten niet zo erg moeilijk. In de strijd om 't presidentschap tou het moeilijker voor hem wor tel. Een voortreffelijke organisatie, koelbloedig mikte op een meer derheid in de staten met de meeste kiesmannen, maakten, dat hij op fc verkiezingsstrijd op het nipper - je won: Kennedy haalde 49%, Nix on 48% van de stemmen. Hij dankte die overwinning deels 'an de medewerking van de familie- ten, zijn broers, zusters en hun echtgenoten stonden vooraan in de wkiezings-campagne, deels aan z'n jeugdige persoonlijkheid. Deze kwam vooral tot zijn recht in de tefaamde t.v.-debatten. De lijn van ontspannig in de we reld - aan de andere kant door Kroesjef vastgehouden - is een ze gen gebleken. Resoluut toonde Ken nedy zich in de Cuba-crisis van z'n ambtsperiode. De eerste, ontstaan door een smadelijke mislukking van een invasie door bannelingen, be tekende een regelrechte échec voor de President, die niet „nee" had ge zegd tegen een actie die door zijn voorganger was voorbereid. De tweede deed de Russen reti reren: onder voor de Russen verne derende controle werden raketten van Castro's eiland verwijderd. JONGEREN VRIJWILLIGERS KORPS Kennedy opende een nieuw pers pectief in de hulp aan de ontwikke lingslanden: het jongeren vrijwilli- gersprogram bracht de Amerikaan se jeugd rechtstreeks in het geweer in de strijd tegen de armoede in de wereld. In de verhouding met Latijns- Amerika durfde hij een nieuwe con ceptie te proclameren. Hij wenste Europa en Amerika in onderlinge afhankelijkheid aan elkaar te bin den. Europa en Amerika zouden sa men de leiding van het vrij westen moeten delen. President De Gaulle van Frank rijk verzette zich daartegen: symp toom van een generatieconflict. De wereldvrede diende Kennedy door bewust een risico te aanvaar den door de ondertekening van 't kernstopverdag met Rusland. Daar mee verdween een nachtmerry van vele mensen: het gevaar van de radio-activiteit, veroorzaakt door de vele kernproeven. GROOT STAATSMAN In Kennedy verloor de wereld een jaar geleden een groot staats man. Misschien gaf de man, die eens gezegd had „het gaat niet aan te vragen wat je land voor jou kan doen, maar wat jij voor je land kan doen", zijn leven niet vergeefs. Mis schien hadden de Amerikaanse kie zers de „lijn-Kennedy", die door president Johnson werd voortgezet, niet zo krachtig gesteund, wanneer John Kennedy zelf de tweede keer een appèl op de kiezers had moeten doen. Inderdaad had Erhard gelijk: we moeten ons niet afvragen wat John F. Kennedy nog had kunnen doen, wanneer hij niet zou zijn vermoord, maar we moeten dankbaar zijn voor alles wat hij gedaan heeft. Exclusieve collecties VESTEN, BLOUSES, ROKKEN, SHAWLS en PANTALONS Onze coupeuses maken van uw stof elk gewenst model japon, pakje of rok Ateliers voor Plisseren, Borduren, Stofknopen, Rokken verkorten, enz. Heuvelstraat li - Telefoon 26582 verkrijgbaar bij: Stationstraat 88 - telefoon 3037 Wat de E.E.G. betreft kan het ge sprek met de V.S. over de Kennedy- ronde - de wederzijdse verlaging van de douaneheffingen volgens programma in het begin van vol gend jaar worden gevoerd. Naar Brusselse gewoonte is op het laat ste nippertje een nachtje stug door vergaderd en zo kwam de lijst van uitzonderingen die de Zes wensen toch nog op tijd gereed. Een derge lijke lijst is er ook van de V.S. en die twee stukken vormden de ba sis voor de besprekingen. Hoe be langrijk overigens, zijn deze nu niet het interessantst. Dat was meer het feit dat de Fransen concessies deden om de lijst fatsoenlijk kort te houden, hoe wel zij - en de Italianen trouwens - meer voor een heel lange hadden gevoeld. En er was dus gegronde vrees dat Parijs als gebruikelijk het been stijf zou houden en de lijst niet op tijd klaar zou komen. WAT WILLEN DE FRANSEN Vanwaar nu de Franse soepelheid? Om die te verklaren moet men niet denken aan de economische aspec ten van de zaak. De ronde van Kennedy is een van de onderdelen van een algemene machtsstrijd binnen de Atlantische gemeenschap, waarin De Gaule voor zichzelf - al noemt hij het vaak Eu ropa - een grotere rol wenst te spe len. Allerhande manoeuvres heeft de generaal daarvoor al gemaakt. Bin nen de NAVO heeft hij gestreefd naar een drieledig politiek com mando, maar de Engelsen waren daar niet erg voor en de V.S. hele maal niet. Hij heeft met alle mogelijke mid delen een soort Europese politieke unie proberen te verwezenlijken die hem meer kansen gaf als leider van Europa een groter tegenwicht tegen de V.S. te vormen. Hij heeft Engeland uit de E.E.G. geweerd omdat dit land door het akkoord van Nassau op Bohama's, naar zijn mening tezeer in Amerikaans kiel zog was gekomen. Het Frans-Duitse verdrag moest ook voorkomen dat Bonn zich al te zeer oriënteerde op Washington. En dit is nog maar een klein boeketje. STRIJD TEGEN DE M.L.F. De kansen van De Gaulle om zijn ideeën ook te verwezenlijken heb ben er nooit florisant uitgezien, maar ze waren ook niet bij voorbaat verkeken. Dat zouden ze wel zijn als de al vóór Kennedy gelanceerde maar ook door deze verder gepropa- gandeerde idee van een multilate rale kern vloot verwezenlijkt zou worden. Het gaat hier om een ge meenschappelijke zeestrijdmacht door de V.S. van kernwapens voor zien, met weliswaar een Ameri kaans veto op het gebruik ervan, maar toch een vrij grote Europese invloed. Een invloed die vooral de Duitsers aanlokkelijk voorkomt. Im mers op die manier is er inderdaad een Atlantische strijdmacht die o. m. ook de verdediging van de bondsrepubliek tot taak heeft. De vrees dat de Amerikanen 'ns bereid zouden zijn Europa te ver dedigen, waar Duitsland het haast logische front zou zijn, kan er door worden uitgebannen. Tot De Gaulles genoegen maakte zelf was die onaanvaardbaar, want tot nog toe de multilaterale kern- vloot MLF weinig kans. Voor hem- hij zou er zijn kernmacht je in moe ten laten opgaan en dat was nu juist als nationaal wapen gedacht. Britee deelnemijng was eveneens vrijwel uitgesloten, omdat Labour er niet voor voelde en dat was im mers de toekomstige regeringspar tij in Groot-Brittanië. En een haast puur Duits-Amerikaanse onderne ming was voor niemand aantrekke lijk. Echter nu Labour inderdaad aan de macht is in Londen, blijkt Wil son er toch wat voor te voelen om mee te doen. Hij wil het wel wat anders en wat uitgebreider, maar daarover valt te praten. En dat gebeurt al druk. Von Has- sel, de Duitse minister van defen sie vloog naar Washington en kreeg in Bonn zijn Britse collega op be zoek. En met de V.S. Duitsland en Engeland als deelnemers maakt de M.L.F. ineens wel kansen. VINGER IN DE PAP Dat betekent voor De Gaulle dat hij Bonn moet afschrijven als steun pilaar voor zijn streven een tegen hanger van Washington te worden. Vandaar zijn barse taal, dat het Frans-Duits verdrag in gevaar komt als Duitsland aan de M.L.F. mee doet. Vandaar ook zijn pressie op Bonn inzake de graanprijzen. En wie weet wat hij met Adenauer be sproken heeft, toen die in Parijs tot lid van de Académie werd ge ïnstalleerd. De oud-kanselier schijnt in een soort paniek in Bonn terug gekeerd te zijn. Erhard heeft niet zo'n beste beurt gemaakt en dat heeft de door Aden auer geleide Duitse „gaulisten" wel licht enige hoop gegeven - en daar door wellicht ook De Gaulle zelf - dat het mogelijk zou zijn de Duitse buitenlandse politiek op het nipper tje nog om te buigen. Er was zelfs al sprake van dat de oude Konrad als „politiek advieseur" zou worden toegevoegd aan het gesprek met de Britse minister Gordon Walker. Maar een buitengewoon ferm optre den van minister Schroder, heeft al le twijfel weggevaagd. Bonn zet z'n Atlantische koers voort en is zeker niet bereid de vriendschap met Was- hinton te verspelen voor De Gaulles nationalistische ideeën. Dat wil zeg gen: De Gaulles isolement is vrij wel compleet. Door met een dwarse houding in zake de Kennedyronde dat isole ment volledig te maken, betekent dat De Gaulle uitgespeeld zou zijn. Daarom is in Brussel wat toegege ven: doorzetten zou alle anderen in het harnas hebben gejaagd en Pa rijs helemaal de boeman hebben ge maakt. De Franse Generaal zou er zijn laatste bruggehoofd, om met behulp van andere pressie uit te oefenen op Bonn, mee hebben ver speeld. Dat heeft hij nu behouden. En hij zal er ongetwijfeld gebruik van maken. i Maandag zijn de Provinciale Sta ten van Noord-Brabant bijeen ge weest. Er zijn harde noten gekraakt. De provinciale vertegenwoordigers hebben Gedeputeerde Staten ge vraagd een wegenplan, dat aansluit op het eerder in dit jaar gepubli ceerde rapport over de situatie en dat een beleidslijn inhoudt voor het verdere provinciale programma voor de aanleg van wegen. De sta tenleden hebben een financierings beleid gevraagd, dat aanmerkelijk ruimer dan het thans geldende in vesteringsschema. De Provinciale Staten hebben ver der een tekort geconstateerd in de voorlichting aan de inwoners van de provincie en de Staten zelf dóór G.S. Daarin zou verbetering ge bracht moeten worden door een jaarlijkse beleidsnota. Voor de Sta ten wordt het bepaald gemakkelij ker het doen en laten van G.S. te beoordelen aan de hand van een dergelijke nota. De fractievoorzitter van de KVP, Waal wij ks burgemeester J. P. L. M. Teijssen, constateerde, dat het rijks wegenplan en het povinciale wegen plan niet voldoende op elkaar zijn ingestemd. Bovendien passen geen van beide meer op de behoefte van het moment nu de verkeersintensi teit zo zeer is toegenomen. De taak verdeling tussen Rijk en Provincie moet worden herzien. Het Rijkswe genplan moet geheel worden her zien, aldus de KVP-woordvoerder. Een doorn in het oog van de KVP-fractie was bovendien het feit, dat het merendeel van de gelden die door het Rijk worden gefourneerd voor wegenaanleg naar het Westen van het land vloeit Brabant komt daarbij flink achterop. Het door de minister van Aartsen gewenste Rijks wegenfonds is wel licht een goede zaak, maar als het door de Staten-Generaal wordt aan vaard dan komt Brabant tot 1970 bijzonder ver achterop. Er was in de Staten Kritiek op de aanleg van de zg. Maasroute! de weg door de Langstraat). De te late verwerving van gronden heeft gro te stagnatie tengevolge gehad. Ove rigens werd deze Maasroute een typisch voorbeeld genoemd van 'n weg, die door de Provincie wordt aangelegd maar die het karakter van een Rijksweg heeft. Het investeringsschema, dat G.S. hebben opgesteld voor een aantal jaren, is op zich genomen een goede zaak. Het is voor het eerst, dat een dergelijk schema aan de Staten is voorgelegd. De cijfers werden echter heftig aangevallen. G.S. berekenen een in- vesterings-capaciteit van 18 mil joen gulden, maar de wegen alleen al vragen een jaarlijks bedrag, dat minstens even groot is. De heer J. L. P. M. Teijssen bzcij- KROETSJEF MOET ZETEL „VRIJWILLIG" GAAN OPGEVEN Het Russische centrale comité heeft de schoonzoon van Kroetsjef, Ad- zjoebei, wegens „f outen in zijn werk" ontslagen van het lidmaatschap van comité. Voorts werd Kozlof, die al geruime tijd ernstig ziek is, ontheven van zijn functie als secretaris van het partijpresidium. Naar van communistische diploma tieke zijde in Moskou is vernomen, heeft het centraal comité zich ook be raden over de mogelijkheid om oud premier en partijsecretaris Krioetsjef te verzoeken vrijwillig ontslag te ne men als lid van het comité. Na zijn ontslag als partij-secretaris en lid van het presidium was Kroetsjef nog lid van het centrale comité gebleven. SCHOLENBOUW: 345 MILJOEN Voor de scholenbouw in 1965 is 'n bedrag van 345 miljoen gulden ge raamd. Minister Bot van O. K. en W. verwacht bovendien, dat de produktie de raming over 1964 zal overschrij den. Hij heeft dit de Tweede Kamer laten weten en tevens meegedeeld dat de seriebouw van gymnastieklokalen blijft doorgaan. NIEUWE ORDER VAN DEFENSIE VOOR DAF DAF - Eindhoven krijgt binnenkort opnieuw een miljoenenorder van De fensie. Het gaat om een bestelling van enige honderden gepantserde per- soneelsvoertuigen YP-408, tot een be drag van 50 miljoen gulden. De afle vering moet vóór 1967 geschieden. Van de YP-408 zijn er al enige tientallen in gebruik bij de gemecha niseerde onderdelen van de parate di visies. In het Duitse Hohne hebben de YP-408-voertuigen uitstekend vol daan. De eerste bestelling loopt in 1965 af. Daarna begint de DAF met de afleve ring van de nieuwe order, die dezer dagen getekend wordt. =l=KrNG;S^= ferde, dat de investeringscapaciteit van de provincie rustig op 'n niveau van 30 milpoen gulden mag worden aangenomen. Er was in dé Kamer veel kritiek op de industrialisatienota van Staats secretaris Bakker. De socialisten vroegen zich af waarom het Land van Heusden en Altena er niet bij was betrokken. .K.V.P-er Brouwers zou wat gedaan willen zien voor Midden-Brabant. 1 Onder de huidige omstandigheden is een verkorting van de militaire diensttijd voor eerste oefening niet mogelijk. De behoefte aan onder de wapenen zijnde dienstplichtigen wier eerste oefening is voltooid, is een vaststaand gegeven, dat is bepaald door verplichtingen in de NAVO. Dit deelt minister De Jong (Defensie) mee in zijn zojuist verschenen memo rie van antwoord aan de Tweede Ka mer. Een verkorting van de diensttijd zou moeten worden gecompenseerd door een uitbreiding van het totale aantal onder de wapenen te roepen dienstplichtigen om te kunnen vol doen aan deze NAVO-verplidhting. Maar door een dergelijke maatregel zou aldus minister De Jong, de ver houding tussen de duur van de oplei ding en de tijd gedurende welke daar van profijt wordt getrokken nog on gunstiger worden dan zij nu reeds is. Bovendien zou een ernstig kwaliteits verlies worden geleden doordat juist de laatste maanden, waarin de oplei ding en de daarop gevolgde prakti sche diensttijd het hoogste rendement opleveren, aan de diensttijd komen te ontvallen. WINST E.M.S. 7 MILJOEN IN 9 MAANDEN De E.M.S. heeft over de eerste 9 maanden van dit jaar een saldo winst behaald van 7.085.000 tegen in 1963 f 10.475.000. Dit blijkt uit de gepu bliceerde geconsolideerde verlies- en winstrekening. Het resultaat op wer ken en de verkoop van onroerende goederen bedroeg in de eerste negen maanden van dit jaar f 16.943.000 tegen f 13.707.000 in geheel 1963. FRAUDE IN CHAAM De arrestatie van de uitgeweken gemeente-ontvanger van Chaam, Jan R. (45) zal niet lang op zich laten wachten. Hij meldde dinsdagavond telefonisch een relatie in Chaam dat hij zich zou melden. Inmiddels is zijn wagen aangetroffen in een garage in het Vlaamse dorp Schoten (bij Ant werpen). Een garagehouder te Chaam vond dinsdagmorgen d eauto papieren van R.'s wagen en een boodschap van R. in zijn brievenbus. De gemeente ontvanger gaf daarin te 'kennen, dat zijn auto te Schoten kon worden af gehaald. Met instemming van de Rijkspolitie en na betaling van 160 frank stalling, heeft de garagehouder R.'s wagen naar Chaam terugge bracht. R. heeft 4 dagen lang in Ant werpen bij persoonlijke relaties gelo geerd. HALFBLINDE BESTUURDER VAN AUTO REED LIFTER DOOD De 43-jarige hoofdonderwijzer de V. uit Tilburg, die ernstig gehandi capt is aan zijn linkeroog en voor het besturen van e enauto aan speciale voorwaarden moet voldoen, blijkt de automobilist te zijn, die betrokken is geweest bij bet dodelijke verkeerson geluk op de Oosthuiserweg in de Beemster. Onderweg van Tilburg naar Ber gen (N.H.) waar hij hoofd van een school is, heeft de V. zondagavond laat de 51-jarige veehandelaar J. M. Bakker uit Midden-Beemster, die pro beerde te liften, met zijn auto gegre pen waardoor deze in de naast de weg gelegen sloot terechtkwam. Het slachtoffer, dat op slag dood geweest moet zijn geweest, werd pas 12 uur later door een voorbijgangster gevonden.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1