Gemeentelijke sociale dienst St Fantastische verlichting in Waalwijk-centrum e ll Openbare lagere school voor van Dijk P 8 V R Gemeenteraad Waalwük 2 klassen kleuterschool van St. Jan naar Baardwijk Certina NICOLAAS ASSAR Ontsteking kreeg een officieel tintje DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 23 NOVEMBER 1964 en HU in het centrum geen nieuwbouw meer TJT -..w; iïww -lyyv-^r laar Sond De g Be VOl H. bruik geven van gemeente-lande- rijen. 9. a Voorstel tot beschikbaarstel ling van een crediet voor het ge ven van spraakonderwijs aan de leerlingen van de lagere scholen; b. Voorstel tot vaststelling van een verordening voor het heffen van een bijdrage in de kosten van het spraakonderwijs. 10 Machtiging tot het aangaan van vaste geldleningen met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten te 's-Gravenhage gedurende de periode 23 november 1964 tot 1 juli 1965. 11. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe spaarverordening voor de gemeente Vlijmen. 12. Voorstel tot aanwijzing als tak van dienst ex artikel 252 der ge meentewet van de gemeentelijke sociale dienst. 13. Voorstel tot het geven van straatnamen. 14. Voorstel tot wijziging van be groting dienstjaar 1964. Voorstel aan de Raad van de Gemeente Waalwijk Door de gestadige uitgroei der ge meente, welke o.m. een verdubbe ling der bevolking in 33 jaren te zien heeft gegeven ,is ook de admi nistratieve taak zeer in omvang toegenomen. Uitbreiding van admi nistratie leidt tot specialisatie, het geen zich heeft gedemonstreerd in toeneming van 't aantal afdelingen der gemeentesecretarie en stijging van het aantal afzonderlijke ge meente-diensten en bedrijven. De noodzakelijkheid van derge lijke afsplitsingen in de admini stratie dient tijdig te worden ge signaleerd. Geschiedt dit niet dan leidt dit tot onvoldoende beharti ging van de daarbij betrokken be langen en tot administratieve on overzichtelijkheid. Een onderdeel der gemeente administratie is de sociale dienst der gemeente. De algemene bij standswet, welke 1 januari 1965 in werking zal treden, heeft het ver lenen van bijstand ingevolge die wet opgedragen aan burgemeester en wethouders. De gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg, welke tot dusver is belast met het verstrekken van maatschappe lijke steun, zal ingevolge artikel 87 der algemene bijstandswet op 1 jan. 1965 zijn opgeheven. De sociale dienst der gemeente, vormende een afdeling der gemeente-secretarie, zou dus met ingang van 1 januari 1965 met een nieuwe, omvangrijke taak moeten worden belast. Onder deze omstandigheden is door B. en W. overwogen, of aan leiding bestaat, de sociale dienst der gemeente af te splitsen van de gemeente-secretarie en aan te wij zen als tak van dienst als bedoeld in artikel 252 der gemeentewet. Bij gelegenheid van de vaststel ling, op 30 juli 1964, van de veror dening ter uitvoering der artikelen 29 en 38 der algemene bijstandswet, deelden B. en W. reeds mede, dat de vraag, of tot instelling van een en dienst zou worden overgegaan nog nader zou worden overwogen. Nadien is het College tot het in zicht gekomen, dat voor een aan wijzing als afzonderlijke gemeente dienst gegronde motieven aanwezig zijn. Op de eerste plaats dient te wor den gesteld, dat de sociale dienst vooral na de taakuitbreiding per 1 januari 1965 een zeer bijzonder karakter zal verkrijgen en dat de nieuwe vorm van sociale zorg het best kan worden behartigd door een zelfstandig ambtelijk apparaat, on afhankelijk van andere gemeente lijke bemoeiingen. Het betreft hier n.l. een dermate gespecialiseerde taak, dat ons het opdragen daarvan aan 'n afzonderlijk gespecialiseerd orgaan alleszins redelijk voorkomt. Als practisch motief kan voorts gelden, dat door aanwijzing als af zonderlijke tak van dienst op een voudige en doeltreffende wijze een overzichtelijk administratief en fi- nanciëel geheel verkregen wordt van het totaal der gemeentelijke bemoeiingen op sociaal terrein. Behalve de administratieve werk zaamheden, verband houdende met de uitvoering der algemene bij standswet, zullen generaliter tot de taak van de sociale dienst der ge meente moeten behoren alle admi nistratieve bemoeiingen, voort vloeiende uit bestaande en nog vast te stellen regelingen op het ge bied van de maatschappelijke hulp verlening. Aan het hoofd van de dienst zal moeten staan een directeur, belast met de dagelijkse leiding. Verder zullen aan de dienst o.m. moeten worden verbonden een administra teur, die onder toezich van de di recteur en onverminderd diens ver antwoordelijkheid zelfstandig ver antwoordelijk is voor de financiële administratie en een kassier, belast met het innen van alle inkomsten en het doen van alle betalingen. Voor het vervullen dezer functies kan worden beschikt over het per soneel, dat tot dusver werkzaam is bij de afdeling sociale zaken der ge meentesecretarie en bij de gemeen telijke instelling voor maatschappe lijke zorg. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. aan de Raad voor 1. op te richten een gemeentelijke sociale dienst, zulks met ingang van 1 januari 1965 deze gemeentelijke dienst aan te wijzen als tak van dienst, be doeld in artikel 252 der gemeen tewet vast te stellen een verordening op het beheer van de gemeente lijke sociale dienst. HORLOGES Waalwijk - Stationsstraat 88 11. Voorstel tot oprichting van een gemeentelijke sociale dienst, tot aanwijzing daarvan als tak van dienst, bedoeld in artikel 252 der gemeentewet, tot vaststelling van een beheersverordening voor deze tak van dienst en tot wijzi ging der verordening tot uitvoe ring van de artikelen 29 en 38 der algemene bijstandswet. 12. Voorstel tot het instellen van een college van bijstand, als be doeld in artikel 72 der algemene bijstandswet en van een commis sie van advies, als bedoeld in ar tikel 75 dier wet. 13. Benoeming van leden van het college van bijstand, als bedoeld in artikel 72 der algemene bij standswet alsmede der commissie van advies, als bedoeld in artikel 75 dier wet. 14. Voorstel tot overname in eigen dom, beheer en onderhoud van het gedeelte der Tweede Zeine, gelegen ten westen van de St. Antoniusstraat, van het water schap „De Binnenpolder van van Waalwijk. 15. Voorstel tot aankoop van di verse percelen grond, bestemdi voor aanleg van het industrieter rein „Zanddonk". 16. Voorstel tot aankoop van grond ten westen van de Zomerdijkweg van de Erven J. Kuysten. 17. Voorstel tot aankoop van grond ten zuiden van het Westeinde, van W. N. Kuysten. 18 Voorstel tot ruiling van ten zuiden van het Wesff ^.1 .i tegen grond aan het Richtoart aan de Groenewoudstraat ei! dom van J. van Es 6en" 19. Voorstel tot ruiling van gIM aan het Laageinde met de Ni? „Helmitin". 6 N'V- 20. Voorstel tot verkoop van roerend goed aan de Statin!!' straat, aan A. C. van Dijk, 21 Voorstel tot verkoop van bouw terrem aan de AmbrosiusZ aan H. Snijders. 22 Voorstel tot het uitlenen kasgeld tot een maximumbecX gedurende het jaar 1965. 6 23. Voorstel tot vaststelling van 't maximumbedrag, tot hetwdkl"" door burgemeester en wethouder kasgeld kan worden opgennm»! gedurende het eerste "gffi 24. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor aanschaf fing van een rekenmachine te! behoeve van de centrale admin stratie der gemeentebedrijven 25. Wijziging der begroting «Isnij «tvri ooi 2. 3. Openbare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk op donder dag 26 november 1964 te 19.30 uur, ten gemeentehuize. Punten van behandeling 1. Vaststelling van de notulen der openbare vergaderingen ge De gemeenteraad heeft op 28 juni 1956 n.a.v. een desbetreffend ver zoek van het bestuur der r.k. kleu terschool Baardwijk, besloten me dewerking te verlenen ingevolge artikel 50 der Kleuteronderwijswet voor de stichting van een nieuwe kleuterschool in dit stadsdeel. Zoals bekend is, noopte de toe stand van 't schoolgebouw, waarin tot dan kleuteronderwijs werd gege ven, tot herziening en afdoende verbetering in de vorm van een nieuwe 4-klassige kleuterschool. Gelet op de algemene bouwsituatie kon echter voor de bouw van ge noemde school geen urgentie wor den verkregen. In verband hiermede zijn in de afgelopen jaren ten behoeve van de onderwerpelijke kleuterschool di verse tijdelijke voorzieningen ge troffen, waardoor het r.k. kleuter onderwijs in deze parochie door gang heeft kunnen vinden. Toen bekend werd, dat het r.k. kerk- en schoolbestuur van St. Jan Baptist de toegezegde urgentie voor kleuterlokalen niet geheel behoefde te benutten en hier kon worden volstaan met zeker niet meer dan 5 lokalen, hebben B. en W. stappen ondernomen om te bewerkstelligen, dat van de toegezegde 7 lokalen voor het centrum er 2 werden toe gewezen ten behoeve van de paro chie St. Clemens, Baardwijk. GEEN NIEUWBOUW Een en ander was mogelijk, om dat in het centrum nagenoeg geen nieuwbouw van woningen meer tot stand zal komen, zodat het aantal kleuters zeker niet groter zal wor den dan thans het geval is, aldus B. en W. van Waalwijk in een pre-ad- vies aan de Raad. Het Architectenbureau Maaskant te Rotterdam heeft opdracht gekre gen een ontwerp van een 2-klassige school gereed te maken. Het plan werd door de Inspectrice goedgekeurd, de bouwkosten wer den geraamd op een bedrag van 118.000.—. Inmiddels heeft, nadat de rijks goedkeuring voor de bouw was ver kregen de aanbesteding plaats ge had van de bouw van deze 2-klas sige kleuterschool, welke zal tot stand komen aan de Heermanslaan. Gelet op de uitslag van deze aan besteding kan de onderhavige kleu terschool voor een bedrag van 121.700worden gebouwd. Ook de Inspectrice van het kleu teronderwijs heeft tegen deze ra ming geen bezwaren. B. en W. stellen de Raad voor een krediet ad 121.700.voor de bouw van een 2-klassige kleuterschool in 't stadsdeel Baardwijk beschikbaar te stellen. houden 29 oktober en 12 novem- ber 1964. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot onbewoonbaarver klaring der woningen Grotestraat 276a en Loeffstraat 70. 4. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor het aan brengen van incidentele verbete ringen aan het laagspanningska- belnet. 5. Voorstelt tot beschikbaarstelling van een krediet voor het aan schaffen en plaatsen van ver keersborden. 6. Voorstel tot beschikbaarstelling van een aanvullend krediet ten behoeve van de bouw van een r.k. kleuterschool aan de Taxan- driaweg. 7. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet ten behoeve van de bouw van een r.k. kleuter school in Baardwijk. 8. Voorstel tot vaststelling van 't bedrag der uitgaven van het openbaar lager onderwijs over 1963. 9. Voorstel tot vaststelling der vergoeding ingevolge artikel 101 der lager onderwijswet 1920 over 1963. 10. Voorstel tot vaststelling der vergoeding ingevolge artikel 34 van het besluit buitengewoon lager onderwijs over 1963. De Van Dijk Modehuis Waalwijk N.V. heeft plannen om haar bedrijf in de Stationsstraat belangrijk uit te breiden in overeenstemming met het partiëel uitbreidingsplan Cen trum, vastgesteld in de raadsverga dering van 24 augustus 1962. In verband hiermede heeft zij de gemeente verzocht haar te verko pen 'n bouwterrein ter oppervlakte van ongeveer 328 m2, grenzend aan de zuidzijde van het bestaand be drijf. Dit terrein wordt gedeeltelijk ingenomen door het gebouw van de voormalige openbare school; ten laste van het resterend gedeelte is bij akte dd. 13 november 1958 een erfdienstbaarheid van een weg gevestigd ten behoeve van het per ceel van genoemde N.V. Na de bouw van het riante winkel pand van de firma Speet zal nu op nieuw op een belangrijk punt in 't plan Centrum n.l. op de hoek van de Stationsstraat en de nog te realiseren doorbraak naar de Mr. v. Coothstraat een in stedebouw kundig opzicht aantrekkelijke op lossing worden verkregen in over eenstemming met, het uitbreidings plan. B. en W. achten het een ver heugend verschijnsel, dat de plaat selijke middenstand een dergelijke activiteit vertoont, zich daarbij richtend naar de intenties van het plan Centrum. Zowel met het oog op het belang van een geleidelijke realisering van het plan Centrum als in het belang van het betrokken bedrijf, dat aan een uitbreiding dringend behoefte heeft, achten B. en W. het gewenst, dat van gemeentewege de plannen van de Van Dijk Modehuis Waal wijk N.V. zoveel mogelijk worden bevorderd. B. en W. stellen de Raad voor de door Van Dijk Modehuis Waalwijk N.V. gewenste grond te verkopen. HnrilfiiwniwwMir Vrijdagavond j.l. om precies half 8 baadden Waalwijk-Centrum en de Winkelgalerij in de St. Antonius- parochie plotseling in een zee van licht, toen loco-burgemeester J. v. Hees wijk vanuit het kantoor van de Licht- en Waterbedrijven een knop omdraaide en daarmede de feest verlichting ontstak. Bij deze plech tigheid waren o.m. aanwezig de le den van het gemeentebestuur, het bestuur van de Waalwijkse Midden stand en van Waalwijks Belang, ve le gemeenteraadsleden, hoofden van dienst en het personeel van de Lichtbedrijven, dat de aanleg heeft verzorgd. Burgemeester Teijssen kon, in verband met het 150-jarig bestaan van de Staten, niet bij de plechtig heid aanwezig zijn, waarvoor Wet houder van Heeswijk namens de burgemeester diens verontschuldi ging aanbood. Met voldoenig kon de loco-bur gemeester vaststellen, dat door den- drachtige samenwerking op korte termijn een prachtige feestverlich ting voor de St. Nicolaas- en Kerst tijd kon worden aangebracht. Bij wijze van proef was vorig jaar door de gemeente in de Stationsstraat al met een feestverlichting begonnen. Men heeft toen echter contact op genomen met de Waalwijkse Mid denstandsvereniging en Waalwijks Belang, uit welke samenwerking deze prachtige feestverlichting is tot stand gekomen, die op verzoek van de wethouder van de bedrijven, de heer v. d. Hoven, door loco-burge meester van Heeswijk hierna werd ontstoken. Na deze officiële plechtigheid be gaf het gezelschap zich via de Sta tionsstraat naar het Gemeentehuis. Ook de Grotestraat baadde toen reeds in 'n zee van licht, evenals 't Gemeentehuis, hetgeen een feëerie- ken aanblik bood en uitroepen van bewondering ontlokte. GOEDE SAMENWERKING VERDIENT ALLE LOF Toen allen in de raadszaal ver enigd waren, nam als eerste loco- bugemeester van Heeswijk het woord, die allen welkom heette en betoogde dat de samenwerking tus sen Gemeentebestuur, de Waal wijkse Middenstand en Waalwijks Belang alle lof verdient. Hij bracht hulde aan wethouder v.d. Hoven en het gemeentepersoneel en hoopte, dat niet alleen de winkeliers van deze verlichting zullen profiteren, doch dat ook een grote groep klan ten prettig in de feestelijk versier de straten zullen winkelen. Ook de voorzitter van de Waal wijkse Middenstandsvereniging, de heer A. Meijs, ging dieper op de ge beurtenis van vandaag in. Hij be gon met zijn spijt te betuigen, dat de burgemeester vanavond niet aanwezig kon zijn. Hem zou ik op de eerste plaats dank hebben ge bracht, aldus de heer Meijs, en ik zou dit gedaan hebben namens alle neringdoenden uit de Grotestraat en de Stationsstraat, voor z'n grote belangstelling en medewerking tot verwezenlijking van deze feestver lichting. Ik zou U, mijnheer de loco burgemeester, willen vragen deze dank aan de burgemeester over te brengen. Dit wil echter geenszins zeggen, aldus de heer Meijs, dat ik minder waardering zou hebben voor de be langstelling van de wethouders en de leden van de Raad. Immers, het voorstel is door B. en W. voorbe reid en aan de raad voorgelegd en ook door de raad goedgekeurd. Hiervoor dan ook namens alle participanten hartelijk dank aan B. en W. en de raad. Hierna ging de heer Meijs even terug naar 't beginpunt van 't ont staan van deze verlichting. Dit is ge weest een der vergaderingen van de commissie voor de bedrijven, waar het verlichtingsidee werd be sproken voor St. Nicolaas en Kerst mis. De directeur van de Licht- en Waterbedrijven, de heer Pelt, is be gonnen enkele ontwerpen te maken, die op de markt werden geplaatst en zeer aardig voldeden. In de vol gende vergadering van de commis sie werd de heer Pelt gevraagd om deze verlichtingsideën verder te ontwikkelen, om te laten zien wat mogelijk was. Door directeur Pelt, in samenwer king met wethouder v. d. Hoven en het college van B. en W. is 't vorig jaar, gelijk met de sanering van de Stationsstraat aldaar een verlich ting aangebracht waarbij onze ogen zijn opengegaan en we hebben ge zegd Zó moet het worden. De vraag was toen echter Hoe is dit te verwezenlijken In mei van dit jaar had de Midden stand een bijeenkomst. Als gasten waren aanwezig de heer v. d. Ho ven en de directeur de heer Pelt. Mede aan de hand van lichtbeelden werd aangetoond, welke mogelijk heden er waren om te komen tot een mooie Centrum-verlichting. De aanwezigen waren enthousiast en 't slot van deze vergadering was dan ook het besluit om verder door te werken. Door de heer Pelt werd een idee ontworpen met begeleidende be groting. Hiervan waren we echter wel een weinig geschrokken, doch de injectie op de vergadering van wethouder v. d. Hoven en de heer Pelt was nog niet uitgewerkt., zo dat wij met onze besprekingen zijn begonnen en tevens contact hebben gezocht met het bestuur van Waal wijks Belang, wetende dat dit be stuur steeds de helpende hand biedt, waar deze wordt gevraagd. Voor deze hulp, mijnheer de voor zitter van Waalwijks Belang, zeg ik U bij deze dan ook nog hartelijk dank. De voorzitter van Waalwijks Be lang en ondergetekende hebben toen een bespreking gehad met het college van B. en W., uit welke be spreking een voorstel van B. en W. in een informele raadsvergadering ter tafel werd gebracht, dat de in stemming van de raad kon verwer ven en dat ook door 't actie-comité uit de Middenstand als zeer accepta bel kon worden aanvaard.Dit actie comité is direct aan het het werk gegaan en kon al zeer spoedig mee delen, dat de actie succes had en met de voorbereiding voor de ver lichting kon worden begonnen. Mijnheer de voorzitter, gaarne wil ik deze commissie, bestaande uit de heren A. Braun, J. Lardinois, Jac. Meijs en J. Zeegers en het bestuur van de Middenstand dank brengen voor het vele werk dat zij hebben verricht en voor de zeer prettige samenwerking en steun welke ik van hen heb mogen ondervinden. Doch niet alleen deze commissie, maar la degenen die financiële steun aan deze verlichting hebben toege zegd, wil ik langs deze weg zeer hartelijk dank zeggen en ik ben er trots op te kunnen mededelen, dat de gelden voor deze verlichting al leen zijn bij elkaar gebracht door de neringdoenden uit de Grote straat en de Stationsstraat, met steun van de Mij. Noord-Braband en de vijf plaatselijke banken, wel ke laatste ik bij deze ook nog har telijk dank wil brengen voor hun financiële bijdrage. Ik zou onvolledig zijn, mijnheer de voorzitter, wanneer ik niet een enkele uitzondering zou vermelden bij de deelnemers, n.l. de firma Zee gers, die buiten dit project valt, doch niet alleen daadwerklij k steun verleent, maar ook nog financiëel heeft bijgedragen. Ook mag niet on vermeld blijven de financiële bij drage van de plaatselijke Aanne merspatroonsbond. We mogen zeker stellen, mijn heer de voorzitter, dat de samen werking welke hier heeft plaats gevonden tussen Gemeente en Mid denstand uniek in den lande ge noemd mag worden. Het is mij bekend, dat de Ge meente bij een 10-tal Brabantse en Limburgse gemeenten haar licht heeft opgestoken, doch nergens een zo brede samenwerking heeft mo gen ontmoeten en juist voor dit breed inzicht van ons Gemeentebe stuur zijn zo'n grote dank verschul digd. Het is niet zo, mijnheer de voor zitter, dat het Gemeentebestuur heeft gezocht naar 'n grotere afgifte van electriciteit. Immers, het is een bekend feit, dat onze gemeente reeds eerder een grotere afgifte kende dan vele gemeenten met een aanzienlijk groter inwonertal. Dit houdt echter niet in, dat onze ge meente niet zuiniger is dan de an dere gemeenten, doch wel dat onze gemeente in verhouding veel jn. tenser geïndustrialiseerd is. f Mijnheer de voorzitter, ik wil ein fl digen met 'n laatste dankwoord aan™ Waalwijks Belang voor de muzikale omlijsting, die zij hedenavond a Waalwijk heeft willen aanbieden ik spreek de hoop uit, dat er in de toekomst zal worden gezocht naai meerdere problemen, die om een oplossing vragen en dat het Mid- denstandsapparaat hierbij zal kun nen worden ingeschakeld en ik kan U nu reeds toezeggen, dat wij, waar mogelijk, gaarne de helpende hand zullen bieden. Ik voel er behoefte aan dankte brengen aan de staf van de bedrij ven voor de steun en medewerking en wil tenslotte de hoop uitspreken dat de feestverlichting zal bijdragen tot een verhoogde welvaart voor onze gehele gemeente. De heer Jde Kort, voorzitter van Waalwijks Belang zei, dat door deze feestverlichting IVaalwijk nog meer glans zal krijgen als winkelcentrum Weer is bewezen, dat door samen werking veel is te bereiken. Voor het streven van de VVV is deze samenwerking een mooie aan winst. Aan allen, die aan de tot standkoming van de prachtige ver lichting hun aandeel hebben gele verd, zijn wij grote dank verschul digd. De laatste spreker was wethouder v. d. Hoven die een compliment richtte tot het personeel van de Lichtbedrijven van hoog tot laag. Hierna werden verversingen en een rokertje aangeboden, terwijl de harmonie Aurora uit Dongen haar lustige tonen door de verlichte straten liet klinken. Deze muzi kale opluistering verhoogde niet weinig de feestvreugde. Vrijdagavond trok reeds een stroom van belangstellenden door Waalwijks Centrum en bewonderde de waarlijk unieke feestverlichting, die een overweldigende indruk maakte. Door samenwerking is in Waalwijk werkelijk iets groots tot stand ge bracht. HORLOGES NIEUWE RECORDS IN ROTTERDAMSE HAVEN In de eerste tien maanden van dit jaar hebben 23.096 schepen meteen netto register-tonnage van 58,3 mil joen ton de haven van Rotterdam bezocht. In de overeenkomstige maanden van het vorig jaar kwa men 21.797 schepen binnen van in totaal 55,5 miljoen ton. 1"" 'I Ook het totale goederenvervoer via de Rotterdamse haven neemt steeds toe. In de eerste acht maan den is de hoeveelheid goederen dat per zeeschip, binnenschip, trein, vrachtauto en pijpleiding via Bot terdam werd vervoerd met 17 Per" cent toegenomen tot 113.440 duizend ton. Zeeschepen voerden 76.531 dui zend ton af en aan. Dit is een stij ging van 15 percent. Het vervoer met binnenschepen nam met 24% toe tot 27.533 duizend ton. Met trei nen werd 1.325 duizend ton af- en aangevoerd, wat 7 percent minder is dan vorig jaar. Ook het vervoer met vrachtauto's nam af en wel met 2 percent tot 1.876 duizend ton. De pijpleiding wordt steeds belangrij ker voor het olievervoer. In de eer ste acht maanden stroomde 6.375 duizend ton olie door de leidingen- Dit is 20 percent meer dan in de overeenkomstige maanden van w. t.Beu: K: voor len a iten i nelderi ons b Dr, i wv* Als Waa

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 2