wAAlwnkse en LanqstRAAtse couraiu Verrassende actie van Belgen in Kongo Uitgaan in het weekend Lido Musis Sacrum St Luxor Romantica 1 M. v. d. BRAND -HENS Festijn in alle opzichten geslaagd 150 jaar Provinciale Staten Noord Brabant van fOENDERVANGERS stijlkiokken NICOLAAS ASSAR 5^et^Sportpaleis I Geen hem HERENMODE Fili Hennie Versteeg winnares Kaatsheuvels songfestival Tilburg Loon op Zand VRIJDAG 27 NOVEMBER 1964 85e JAARGANG No. 93 ïchO VAD Zuióen Uitgever ifaalwijksche Stoomdrukker jj Antoon TieJer Hoofdredacteur JAN TIELJEN Gironummer 1069687 pit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00+ öct. Inc.k.) l.Ofl p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) i 3.10 p. v/eek (C.24 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. kwrt. p. po3t 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contxactadvertenties: speciaal tariel Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04130 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO" Twaalf Amerikaanse transport- ïliegtuigen van het type C 130 'heb- dinsdagmorgen een groot aantal Belgische parachutisten naar Stanley- itad gebracht. De Belgen voerden een lerrrassende landing uit, veroverden lerstond het vliegveld van de stad en iadden spoedig ook een groot deel fan de stad zelf in handen. Binnen enkele uren hadden zij een aantal blanke gijzelaars,, die door de Congo- tse rebellen gevangen werden gehou- Jen, bevrijd. Alle bevrijde blanken werden onmiddellijk naar het vlieg- gebracht. Direct werd begonnen *1 hun evacuatie. Hoeveel blanken tp vrije voeten zijn gekomen en hoe- ieel omgekomen zijn, is nog niet juist lekend. Het Amerikaanse ministerie ian buitenlandse zaken deelde mee de gijzelaars het vliegveld ,,bin- len begonnen te stromen". Het be- loeft geen betoog dat zij dolgeluk- iig waren. Wekenlang hebben zij voor hun leven gevreesd, nu waren zij plotse- ling veilig. Dat de operatie van de Belgische parachutisten geen dag te bat is gekomen, blijkt uit bet feit Jat enkele uren na hun landing de eerste eenheden van het nationale Congolese leger eveneens Stanleystad bgonnen binnen te rukken. Alge- ra werd gevreesd dat de rebellen kun blanke gijzelaars zouden ver morden kort voordat de stad in han- lenvan Tsjom'be's leger, dat is opge likt onder leiding van blanke huur lingen, zou vallen. Het eerste nieuws over de landing van de Belgen bereikte, in alle vroegte Leopöldstad, waar het werd bekend gemaakt door functionarissen van de Verenigde Naties. Kort daarop kwam (en officiële bevestiging van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken. De regeringen van Bel- I en de Verenigde Staten hebben nauw samengewerkt om de actie tot een succes te maken. Zondag reeds waren de Belgen in Amerikaanse tfegtuigen overgebracht naar Kami- u. Tevoren 'hadden zij, met toestem- ming van de Britse regering, gewacht op het ulur-U op het eiland. Asun- don voor de Afrikaanse kust. In to tal heeft de Belgische regering z'es- bonderd parachutisten ingezet. De Congolese opstandelingen had- Jen 1140 blanken in Stanleystad ge gijzeld en 473 anderen elders in bet door hen bezette gebied. 'Onder hen nreti 825 Belgen, 300 Grieken, 59 Amerikanen, een kleine 20 Nederlan- ders en een aantal van andere natio naliteiten. Het staat vast dat de re- tólen, zodra zij vernamen dat Belgi- para's in de stad waren geland, fffl aantal gijzelaars om 't leven heb- gebracht. Hoeveel blanken zijn Kimoord is nog niet te zeggen, 's Morgens kwamen de eerste gij zelaars, die na hun bevrijding in Stanleystad onmiddellijk werden over men, in Leopoldstad aan. Zij ver tilden dat „minstens twintig" blan- tan in Stanley stad werden neerge- OVERHEMD - pastel of streepje DAS - nieuwe panneldessins SJAAL - wol of wol met zijde PULLOVER of VEST HOED of sportieve PET MANCHETKNOPEN ZAKDOEKEN, SOKKEN HANDSCHOENEN ILBURG HEUVELSTRAAT 133 aai Grotestraat 155 Waalwijk schoten toen zij op weg waren naar het vliegveld. Radio Stanleystad, die in handen is van de rebellen, zond vanmorgen herhaaldelijk oproepen in het plaatselijk dialect uit om alle blan ken te doden. Over het verloop van de operatie is nog vernomen dat de Amerikaanse C-130 vliegtuigen in eerste instantie 320 para's dropten boven het vlieg veld van Stanleystad. Deze para's be zetten in een minimum van tijd het gehele vliegveld. De overige toestel len met 280 para's aan boord, kon den daarna normaal landen. De Belgen staan onder 'leiding van kolonel Laurent. Hij voert het bevel 'over het eerste batalon parachutisten, dat voor deze gelegenheid werd ver sterkt met een compagnie van het tweede bataljon parachutisten. De laatste berichten melden dat reeds een 1300 gijzelaars in Leopold stad zijn aangekomen en vandaag zul len de. eersten reeds in Brussel arrive ren. Het getal doden, waaronder de missie-arts dr. Carlon, schat men van 30 tot 60. Zij werden op een plein gedreven en daar door de rebellen doodgeschoten. Eén Belgische para verloor bij de actie het leven. De be richten zijn tot nu toe wel erg ver ward. Minister Spaak hield in Kamer en Senaat bewogen reden, waarin hij zei dat het alleen ging om mensen te red den en niet om militaire daden. VIJFLING GEBOREN IN PARIJS In een kliniek in een voorstad van Parijs is maandag een vijfling gebo ren. De moeder, Monique Sambor, de 27-jarige echtgenote van een Parijse brievenbesteller, maakt het goed. De vijfling - naar men veronder stelt de eerste die in Europa het le venslicht heeft gezien - is van de Bourguignons kliniek te Asnieres overgebracht naar een gespecialiseerd ziekenhuis in het zuiden van Parijs. De kindertjes, die de namen Catheri ne, Thierry, Monique, Dominique en Jean-Luc, zullen krijgen, wegen tus sen de 980 en 1230 gram. OPTREDEN WILLY ALBERTI Zaterdagavond mag bar dancing Romantica zich verheugen in een optreden van de nu al zo'n dikke 12 jaar aan de top van het Neder landse amusement staande zanger Willy Alberti. Omdat deze week tijdens een quiz op de televisie veel over deze Nederlandse „Italiaan" uit de doeken is gedaan, hoeven we ons hier niet zo druk meer te ma ken over de beginfase van zijn loopbaan maar toch willen we U niet onthouden dat Willy eerst heeft gezongen bij het Volkstoneel en in 1948 zijn radiodebuut had, samen met het orkest van Tom Erich. Pas in 1950 is hij met het zingen van Italiaanse liedjes be gonnen en hiervan heeft hij een hele serie platen gemaakt, die al lemaal goed verkocht werden en nog steeds is WiHy Alberti een van de meest verkochte platen-artisten, terwijl geen enkele zanger of zan geres zo dikwijls de ether wordt ingestuurd als hij. Begeleid door de The Five Chumps zal Willy Alberty zater dagavond zijn Marina's, Piove's en wat hij al meer op het programma heeft staan door de danszaal bij Romantica laten klinken. Wij wen sen Willy in Waalwijk veel succes. TEENAGER STERRETJE SANDRA AAN DE BEURT Sandra. De naam is een begrip voor iedereen die wel eens ooit naar de radio luistert. Want wie kent niet dit sympathieke jeugdige sterretje uit St. Michielsgestel, dat samen met haar jongere broertje Frankie op zoveel songfestivals met de ereprijzen ging slepen. Sandra en Frankie Reemer, zoals de ach ternaam van het tweetal luidt, werden dan ook spoedig ontdekt door radio en televisie en na een optreden voor de radio achtte Rudy Carell haar goed genoeg om haar in zijn show op te nemen. Ook de platenmaatschappijen lieten zich, niet onbetuigd en spoedig kwamen er een paar plaatjes van Sandra op de markt die vlot aftrek vonden. Haar jongste schijf, een Nederland se vertolking van het winnende lied van het Eurosongfestival „Non oh L' etat", heeft zijn weg naar de draaitafels ook met gemak gevon den en we zullen zeker nog veel van dit jonge zangeresje, dat toch al zoveel succes boekte, horen. Het Duke City Sextet zal er ver der wel in slagen om met hun mu ziek Sandra de steun te geven om haar liedjes met het nodige elan te kunnen brengen. Zondagavond gelegenheid tot dansen op muziek van The All Stars met zang van Remie Rama- eker en Annemieke Beex. HERCULES, DE HELD VAN DE OLYMPUS Ook Hercules kreeg in zijn tijd te maken met rebellie en hij heeft zelfs een maal de taak van rebel lenleider op zich genomen. Dat was in de stad Arpad, waar hij na vele jaren weer eens op bezoek kwam. De leiders die eerst regeerden ble ken dood of afgezet en het huidige bewind met een koningin aan het hoofd was niets waard omdat deze koningin onder invloed stond van Menistus, een man die er op uit was om het hele volk aan zijn wil te onderwerpen. Gelukkig dat Her cules nog net op tijd ten tonele ver scheen om zich bij enige voortva rende rebellen aan te sluiten en zo hetv olk van de onderdruk ker Mennistus te bevrijden. Na tuurlijk speelt ook de liefde een woordje mee, want Hercules moet zijn enorme kracht toch ook ge deeltelijk putten uit zijn zin om weerloze vrouwen en kinderen te beschermen. Donderdag, vrijdag en zondag. Toegang 14 jaar. Wie zondagavond in de zaal van de Gildenbond te Kaatsheuvel getuige was van de afsluiting van het derde songfestival, zag vrijwel overal opge wekte gezichten. Daar waren op de eerste plaats de gelukkige finalisten met aan het hoofd de 14-jarige Hen nie Versteeg uit Sliedrecht, winnares van de ereprijs, die hartstochtelijk toegejuicht door haar opgetogen sup porters, allemaal een prijs in ont vangst mochten nemen. Verder een niet minder gelukkige pater Luoien Roesten'berg, op deze laatste avond vergezeld door zijn gehele familie, die middels dit songfestival een niet on aanzienlijk bedrag voor zijn congre gatie, de paters van 't H. Sacrament, in lontvangst zal mogen nemen voor de bouw van een seminarie in Brazilië. En dan tenslotte een vermoeid maar dik tevreden actie-comité en z'n staf medewerkers(sters), dat z'n zo voor treffelijk op stapel gezet songfestijn zonder hindernissen van de helling had zien glijden. Voordat men zondagavond met de grote finale van start ging, werd za terdagavond eerst nog de laatste voor selectie met 16 deelnemers afgewerkt, tijdens welke de opgewekte muziek van de als gast optredende Lands'bur- ger Tiroler Kapel uit Ravenstein een aangename afwisseling vormde dn het over het algemeen vrij eentonige me nu. Vervolgens moesten zondagmid dag de uitverkorenen van de vier voorselecties nogmaals aantreden, teneinde de jury in de gelegenheid te stellen hieruit de finalegroep te for meren. Tegen het aanvangstijdstip van de ze laatste en beslissende krachtmeting was de grote zaal tot de laatste plaats bezet en moesten vele laatkomers te leurgesteld worden. Hoewel enkele EN ANDERE van Waalwijk - Stationsstraat 88 VERNIETIGINGSKOMMANDO „BIKINI" Bij het eilandje Bikini ligt de onderzeeër „Grayfin" van de Ame rikaanse Marine. Dit schip is daar gezonken en de bemanning van de kruiser Albany krijgt de opdracht om de boot tot ontploffing te bren gen omdat de Japanners er gehei me gegevens uit kunnen halen. Op het eiland Bikini aangekomen blijkt men van de bevolking niet veel hulp te krijgen maar een jongeman en een groep meisjes wil het ris keren om tegen een groep Japan ners aan te lopen en hun leven op het spel zetten. Zij leiden de Ame rikanen dwars over het eiland heen en tussen de Japanse patrouilles door en dan weten zij weer veilig terug te komen. Nu wordt het tijd dat de Amerikanen werk gaan ver richten. De duikers komen te voor schijn en springladingen worden aangebracht, waarna het een peu leschilletje lijkt om de opdracht uit te voeren. De Japanners zijn echter achter het een en ander gekomen en dan wordt het toch niet zo ge makkelijk om de Grayfin te laten springen. Zaterdag en maandag. Toegang 14 jaar. PARACHUTISTEN VALLEN AAN In deze film worden we gecon fronteerd met de spanning die de para-troepen moeten doorstaan voordat ze uit hun vliegtuig kun nen springen om aan de strijd ach ter het front te beginnen. Ook in het vliegtuig wordt al een innerlij ke strijd geleverd, die er toe bij draagt dat de mannen elkaar niet al te best verdragen. Is men een maal veilig geland dan wordt de groep echter weer een grote een heid die gezamenlijk tot grote prestaties in staat is. Dit alles laat ons deze film zien die zondag middag om 3 uur wordt vertoond. Toegang 14 jaar. DE RUST VAN EEN VERDOOLDE Een Franse speelfilm met in de hoofdrol Brigitte Bardot als een degelijk meisje uit Parijs, dat door haar ontmoeting met een minder NEDERLANDSE BISSCHOPPEN HADDEN AUTO-ONGELUK De bisschoppen van Groningen, mgr. P. A. Nierman en de hulpbisschop van kardinaal Alfrink, mgr. Th. Hendrik - sen, hebben in Noord-Italië een auto- ongeluk gehad. Beiden bleven onge deerd en hebben de reis per trein voortgezet. De 'beide bisschoppen waren van Rome, waar zij het concilie hadden bijgewoond, op thuisreis. Zondag ver trokken zij uit Rome. Dinsdagmorgen reden zij ten noorden van Aosta op weg naar de tunnel onder de Grote Sint Bernard (op de Zwitserse grens), toen hun Peugeot met mgr Hendrik- sen aan het stuur bij het plaatsje Ttroubles slipte. Volgens Associated Press heeft de politie meegedeeld dat de slingerende auto door een bermbescherming langs de weg schoot en drie meter diep in het ravijn bleef hangen op enkele sterke boomtakken. Deze hindernis voorkwam dat de wagen in het 50 m diepe ravijn in de Alpenrivier de Dora terechtkwam. Volgens het persbureau AFP kwam de wagen nog juist aan de rand van de afgrond tot stilstand. net persoon echter de verkeerde kant op gaat. Gelukkig komt hier alles weer goed. Vrijdag, zaterdag en zondag, Toegang 18 jaar. ROBIN HOOD EN DE PIRATEN De legendarische held Robin Hood valt in handen van piraten tijdens een reis naar het Heilig Land. De piraten komen er echter spoedig achter wat ze met Robin Hood voor spek in de kuip hebben en stuk voor stuk moeten zij voor de bedreven zwaardvechter hui gen. Maandag en dinsdag. Toegang 18 jaar. finalisten uitstekende prestaties voor het voetlicht brachten, was het meeste applaus en 'het bij deze evenementen niet weg te, denken schrille gefluit on tegenzeggelijk weggelegd voor een van Nederlands jongste favorieten, Tea Dob'bs, die dit slotfeest met haar zang opluisterde. In tegenstelling met de groepen hök-tentoonstellmg, waarin ieder lid met maximaal vier duiven oude doffer, oude duivin, jonge doffer en jonge duivin - mag uitkomen. Op deze wijze hebben alle deelnemers ge lijke kansen. Voor de vijf beste hok ken zijn fraaie bekers beschikbaar ge steld. Het inschrijfgeld bedraagt 35 cent. Zoals bij deze vereniging gebrui kelijk, zal het batig saldo van deze tentoonstelling, dat mede door de tra ditionele bonnen- en lotenverkoop niet onbelangrijk is, weer deels ten goede komen aan charitatieve instel lingen en verder besteed worden aan Voor Uw SPORTSJAALS SCHAATSEN, SCHOENEN PANTALONS, TRUIEN BILJARTS, VOETBALSPELEN ROLSCHAATSEN naar Heuvelstraat 125 Tel. 04250 - 21823 100% Service Vanaf vrijdag geopend tot 9 100% Kwaliteit 27 november t/m 4 december uur n.m. (behalve zaterdag). duo's, trio's en ensembles, bestond er grote onzekerheid omtrent de uitslag dn de groep solisten, hetgeen Overi gens later ook uit de puntenwaarde ring door de jury bleék. De einduit slag was ten slotte: Solisten 1 Hennie Versteeg Slie drecht 323,5 pt., tevens winnares van de ereprijs voor het hoogste aantal punten 2; Iréne Voeten Baarle-Nas- sau 322,5 pt.; 3 Lenie Broeks Waal wijk 321,5 pt.; 4 Rietje Floris Dru nen 320 pt.; 5 Ria van der Zanden Tilburg 315 pt.; 6 F. v. d. Straeten Woudriohem 309 pt. Duo's en trio's: 1 The Daffodiels Waalwijk 318,5 pt.; 2 I. Voeten en F. v. d. Straeten 314 pt.; 3 Pretty Girls Kaatsheuvel 294 pt.; 4 Jo Man- ders Drunen 261 pt. Ensembles: 1 The Black Stones 318 pt.; 2 Romantica-koor Drunen 298,5 pt.; 3 The Gam'blin Four 288 pt.; 4 Fam. Sleegers Vlijmen 266,5 p. KAATSHEUVELSE POSTDUI VENVERENIGING HOUDT TENTOONSTELLING. De Kaats'heuvelse Postduivenver eniging treft momenteel de laatste voorbereidingen voor haar grote jaar lijkse duivententoonstelling, welke op zaterdag 28 en zondag 29 november in baar clublokaal, café De Sportwe reld, zal worden gehouden. In afwij king met de exposities van voorgaan de jaren wordt deze een zogenaamde de jeugd'belangen van de drie Kaats- heuvelse parochies. De tentoonstellingen van de Kaats- heuvelse postduivenvereniging ken merken zich altijd door een gezellige sfeer en drukte, waar oude kennis sen van 'buiten Kaatsheuvel elkaar weer eens ontmoeten en herinnerin gen uit het verleden worden opge haald. Ook de verkoop van waarde bonnen, betrekking hebbend op door bekende liefhebbers beschikbaar ge stelde duiven en eieren, is door de ka rakteristieke en pakkende opmerkin gen van de afslager altijd weer 'n in teressante belevenis op zich om naar te luisteren. Ten slotte maakt menige duivenmelker van deze gelegenheid gebruik om 'n duifje te ruilen met 'n collega, teneinde zijn hok met nieuw bloed te versterken. Het worden der halve weer twee hoogtijdagen voor de duiven'liefhebbers in De Sportwereld. STUDIEDAG VOOR DE LEDEN VAN DE DRIE BOERENBONDEN lil het gebied van de drie boerenbonden, van Loon op Zand, De Moer en Kaatsheu vel wordt de gelegenheid geboden tot het bijwonen van een studiedag voor de dames en heren. Deze wordt gehouden op dinsdag 19 jan. a.s. in het Culturele Centrum te Loon op Zand. Verschillende sprekers heb ben reeds toezegging gedaan. De besturen verwachten dat elk gezin vertegenwoordigd zal zijn, daarom zullen van te voren kaarten worden verkocht om zeker plaats te hebben. De leden zullen persoonlijk worden bezocht voor de deelname. De dag begint om 10 uur v.m. en zal duren tot 4 uur n.m. Ter gelegenheid van hun 150-ja- rig bestaan zijn de Provinciale Sta ten van Noord-Brabant na afloop van de begrotingsbehandeling in een plechtige buitengewone zitting bijeen gekomen in de feestelijk met bloemen versierde Brabantse sta tenzaal. Na 'n kort openingswoord door de commissaris van de konin gin, dr. C. Kortmann, hield de rijks archivaris dr. Pirenne een rede on der de titel „150 jaar Provinciale Staten van Noord-Brabant", waar in hij zowel de voorgeschiedenis als het ontstaan van de Staten in haar huidige vorm memoreerde. Op 26 augustus 1814 werd een negental koninklijke besluiten uit gevaardigd waarbij de samenstel ling werd geregeld van de Staten van de provincies Gelderland, Hol land, Zeeland, Utrecht, Friesland, Overijsel, Groningen, Brabant en Drente. Deze indeling kwam gro tendeels overeen met die van de oude republiek der zeven Neder landse gewesten. Brabant en Dren te werden voor het eerst als zelf standige provincies opgenomen. Dr. Pirenne wees er op, dat het programma dat de eerste goever- neur Hultman in zijn openingsre de voor het provinciaal bestuur ont vouwde. Ook nu nog door ieder provinciaal bestuur zou kunnen worden omschreven, zij dalfc' /de klemtoon minder op ontginning en meer op de verbindingswegen en de industrie zou komen te liggen. Dr. Kortmann wierp hierna een blik op de toekomstperspectieven voor de provincies in het alge meen en voor Noord-Brabant in het bijzonder. Hij constateerde, dat van 1814 tot 1950, toen de herden king van „100 jaar provinciale wet ten" plaats had, de visie op de pro vincie nauwelijks veranderde. Cen tralisatie werd toen nog uit den boze geacht. In de laatste twee jaar is parallel met de ontwikke ling van de stadsgewesten meer en meer de gedachte gegroeid aan een centralisatie in de vorm van bij voorbeeld vier of vijf provincies. De maatschappelijke structuur mag vooral in deze tijd niet ver starren, aldus dr. Kortmann, doch moet zijn aangepast aan de werke lijke, sociaal-geografische ontwik keling. Daarvoor moet Brabant de deuren en ramen wijd open zetten. Er moet een nauw contact worden gezocht met de aangrenzende pro vincies over de verschillende ge meenschappelijke problemen van Zuid-Holland, Zeeland en Noord- Brabant moet gestimuleerd en ge koesterd worden, het contact met de aangrenzende Belgische gewes ten is eveneens van grote beteke nis. Namens de statenleden hield de nestor, de heer F. den Ouden, een toespraak waarin hij constateerde dat Noord-Brabant z'n opgang voor 'n aanzienlijk deel te danken heeft aan de toegewijde arbeid van vele gedeputeerden in de loop van de jaren, aan de eminente commissa rissen die dit college hebben ge leid en niet op de laatste plaats de huidige commissarissen dr. Kort mann. Na deze plechtige zitting bracht de Koninklijke harmonie 's-Herto- genbosch op het voorplein van het goevernementsgebouw aan de Sta ten een serenade.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 13