waalwijkse en UnqstRMtse couraiu maanden I ht 31 waterdicht Amerikaans vliegtuig ontploft in Italië Het werk Ivan het Concilie zBoaaertó Verbetering werkloosheidswetten 1007. j Laat Uw bril STASSAR Verzekeringsplicht niet-gekentekende motorrijtuigen per 1 januari 1VOD Lekker... die zachte echte Virginia Lekker... die zachte echte Virginia Lekker... die zachte echte Virginia 0,- 2791 !en OOK MET FILTER; verkrijgbaar bij: 4 -fOAC OOK MET FILTER BriSIenspecialist Optica Houdt Bogaerts voor ogen TEGEN VERHOGING COLLEGEGELD EN KLEUTER ONDERWIJS VRIJDAG 27 NOVEMBER 1964 85e JAARGANG No. 93 e tcho van het Zuiöen •;ever Mjksche Stoomdrukkerij w Antoon Tielen edacteurJAN TIELEN Jnummer 1069687 verschijnt 2x per week "^Abonnement p. mnd. (1.00+ flct. inc.k.) ƒ1.08 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) ƒ3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.29 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling jr >5 j(bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) ^Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariei icht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" jen daartoe speciaal ingestelde jimissie van de KVP heeft aan 't igelijks Bestuur van de KVP een pport uitgebracht inzake de itspositie van dienstplichtige mi- jjren, de voor hen wenselijke (joedingsregeling, de verkorting jde diensttijd voor alle dienst- ;(litingen tot achttien maanden, 't jstellingsbeleid 'alsmede t.a.v. 't lirplaatsingsbeleid en het woning- jeid voor het militair beroepsper- leel. Het Dagelijks Bestuur van de "P heeft zich met de opvattingen de commissie terzake kunnen renigen en op 18 november j.l. Tweede Kamerfractie van de ff in kennis gesteld van de in- aten van de betreffende commis- mede in verband met de be urteling van de begroting van 't ïinisterie van Defensie en de De- lienota, welke de volgende week plaats vinden. •ukkerij - 2746 zijn van worden ver- schriftelijk te klngkSb^: iTERMEN SELIJKE IRH0UDINGEN De commissie vestigt op de eer plaats de aandacht op de nood- ;elijkheid van goede interne ver- flidingen binnen de Krijgsmacht ai hoog tot laag en van goede ïhoudingen naar buiten. Inde gehele samenleving zijn de pttingen over de intermenselij- verhoudingen gedurende de stste decennia sterk veranderd, lik in de gehele krijgsmacht die- in deze veranderde opvattingen stent de intermenselijke verhou den een duidelijker gestalte te lijgen, zulks uiteraard met hand- Hing van de noodzakelijke tucht i erkenning van de nodige herar- WHTSPOSITIE 1NSTPLICHTIG PERSONEEL Terzake van de rechtspositie van kt dienstplichtig personeel stelt de "Missie dat in feite, op enkele Sonderingen na, van een rechts- atie-regeling voor dienstplichti- i® beneden de rang van tweede- aitenant niet gesproken kan wor ld, Nochtans acht de commissie het k stand komen van een dergelij- regeling (waarin uiteraard een beroepsmogelijkheid voor de dienst plichtigen opgenomen dient te zijn) niet alleen wenselijk maar zelfs ur gent, waarbij zij onderkent dat de rechtstoestand van dienstplichti gen niet gelijk behoeft te zijn aan die van het beroepspersoneel. VERGOEDINGSREGELING DIENSTPLICHTIGEN Met betrekking tot de bestaande vergoedingsregelingen acht de com missie het onbillijk dat de ongegra- dueerde dienstplichtigen een soldij ontvangen, dat in generlei verhou ding staat tot de inkomsten, die zij in het burgerleven zouden kunnen verwerven en die hun jaargenoten, die om welke reden ook de militaire dienst ontspringen, ook werkelijk genieten. Wanneer de geboortegolf gaat doorwerken zullen nog meer jongens dan op dit moment worden vrijgesteld, hetgeen in feite bete kent dat de ongelijkheid van de las tenverdeling nog ernstiger vormen gaat aannemen. Het aan diensplichtigen toeken nen van een vergoeding welke in verhouding staat tot het gemiddeld verdiende jeugdloon, dient dan ook ernstig in overweging te worden genomen. In dit verband moge wor den verwezen naar de debatten in de Tweede Kamer der Staten Ge neraal, waarbij van de zijde van de KVP bij herhaling op deze vergoe dingsregeling is aangedrongen en naar het gestelde in 't KVP Werk program 1963. Men kan zich bovendien afvra gen of het juist is dat, zoals de thans geldende regelingen bepalen, de dienstplichtige officieren mili tair ambtenaar zijn en in velerlei opzicht op een gelijke rechtspositie als beroeps-officieren kunnen bo gen, en dat deze dienstplichtige officieren, evenals de dienstplichti ge onderofficieren, een wedde ge nieten ongeveer gelijk aan die van hun ranggenoten in beroepsdienst. zoals de regelingen thans gelden kan men zich niet aan de indruk onttrekken dat met 2 maten geme ten wordt. Immers, in tegenstelling tot hetgeen geschiedt t.o.v. de ge gradueerde dienstplichtigen een wedde, welke ongeveer gelijk is aan die van hun ranggenoten in be roepsdienst, onthouden. VERKORTING DIENSTTIJD De Commissie geeft in ernstige overweging de duur van de eerste oefeningen voor alle dienstplichti gen te stellen op 18 maanden. Mo menteel is de situatie nog zo, dat ongeveer 40% der dienstplichtigen langer dan 18 maanden dient, het geen mede gezien de ontwikkeling op dit gebied in de omringende lan den, ongewenst wordt geacht. VRIJ STELLIN GSBELEID Indien in de nabije toekomst het vrijstellingsbeleid ruimer gehan teerd kan worden (hetgeen o.a. 'n gevolg zou kunnen zijn van de doorwerking van de zgn. geboorte golf) wil de commissie een éérste proriteit verleend zien aan de vrij stelling van de derde broer, het geen aan de eis van een billijke spreiding van persoonlijke en fi nanciële offers der burgers voldoet. Een dergelijke eis werd reeds jaren lang door de KVP bepleit en werd derhalve aangenomen in het KVP-Werkprogram 1963. OVERPLAATSING- EN WONIN GBELEID Ten aanzien van het overplaat- sings- en woningbeleid voor het militair beroepspersoneel, stelt de commissie, dat bij dit beleid het juiste evenwicht gezocht moet wor den tussen de gezinsbelangen van de militair en de belangen van de militaire dienst. Niet ontkend kan immers worden dat herhaalde overplaatsingen de harmonische ontwikkeling van het gezinsleven van de militair ernstig bedreigen. De commissie meent dat de mi nister van Defensie jaarlijks dient te beschikken over eigen woning contingenten. Om daadwerkelijk op redelijke termijn een oplossing te bewerkstelligen voor de huidige woningnood van het militaire per soneel is het tevens noodzakelijk 'n stringent overplaatsingsbeleid te Stationsstr. 88, Waalwijk, tel. 3037 voeren, waarbij in ieder afzonder lijk geval wordt voorkomen, dat 't gezinsleven onnodig wordt ge schaad. Zeker 42 mensen zijn om het le en gekomen bij de eerste vlieg- '®P op het nieuwe Leonardo da we-vliegveld te Fiumicino bij *e. Gistermiddag om vijf over 'se vloog bijna aan het einde van ïtbaan nr. 1 een Boeing-707 ^verkeersvliegtuig met 72 men- aan boord in brand. Er spron- j® en vielen een aantal mensen door een opengeschoten deur "een nooduitgang. Er volgde een ïplosie en van dat ogenblik af het toestel met de mensen die inzittenden verbrandden in 'zich nog in bevonden verloren. stoelen vastgeriemd in hun •Jigheidsgordels. brandweerploegen van h;e;t( «gveld waren binnen enkele mi jten bij de machine, maar zij •Kien niets meer doen voor hun aagiers, die geen kans hadden *n zich in veiligheid te stellen 'het korte ogenblik dat de vlam- tt nog niet het gehele toestel in gloeiende vuurbol hadden ver- !rf moesten zelfs werke- s toezien, hoe enkele mensen nog uit het brandende toestel ;®gen of vielen, omkwamen in ^lammen op de startbaan. eravond werd bekendgemaakt I-Jertig mensen levend uit het gtuig zijn gekomen. Maar velen J gewond, een tiental zelfs le- «zgevaarlijk. De directeur van •■«oer grote Romeinse ziekenhui- J vertelde, dat zich daar acht n bevinden die over 40 pro- ,va® het huidoppervlak derde Os brandwonden hebben, r zat een dubbele bemanning L| t ongelukstoestel. Tien der tevenden waren bemanningsle- onder wie de 44-jarige gezags voerder, captain Vernon Lowell, die slechts licht gewond is. Onder de doden zijn zes stewardessen. aangemerkt al hetgeen aan bét rij- of voertuig is gekoppeld of na koppeling daarvan is losgemaakt of losgeraakt, zolang het nog niet buiten het verkeer tot stilstand is gekomen". Dit beketent, dat de z.g. „ijzeren honden" (de gemechaniseerde voer tuigen, waarvan met name bakkers en melkhandelaren zich bedienen) evenzeer vallen onder de bepalin gen van de Wet Aansprakelijk heidsverzekering Motorrijtuigen als bijvoorbeeld gemotoriseerde bak fietsen, motorlorries, vorkheftrucks, draglines, rijdende kranen, tracto- ten (o.a. landbouwtr actor en), bul- dozers, wegwalsen en andere zelf- rijdende wegenbouwmachines, ge motoriseerde landbouwwerktuigen, gemotoriseerde grasmaaimachines, gemotoriseerde invalide wagentj es, trolleybussen, enz. Volgens artikel 2 van de W.A.M. mogen motorrijtuigen slechts aan het verkeer deelnemen wanneer 'n w.a.-verzekering overeenkomstig de bepalingen van deze Wet is geslo ten. Niet alleen voor vracht- en per sonenauto's, motorrijwielen, scoo-' ters en bromfietsen geldt met in gang van 1 januari 1965 een wet telijke verplichting tot het sluiten van een w.a-verzekering; deze uit de Wet Aansprakelijkheidsverzeke ring Motorrijtuigen voortvloeiende verplichting is evenzeer van kracht TfcfKTNjRjSm voor alle andere motorrijtuigen (in de ruimste betekenis van 't woord). Volgens de bepalingen van de Wet Aansprakelijkheidsverzeke ring Motorrijtuigen (afgekort W. A.M.), vallen alle gemotoriseerde voertuigen onder de verzekerings plicht. In artikel 1 van deze wet wordt het begrip „motorrijtuig" als volgt omschreven: „Alle rij- of voertui gen, bestemd om anders dan langs spoorstaven over de grond te wor den voortbewogen uitsluitend ofj mede door een mechanische kracht, op of aan het rij- of voertuig zelf aanwezig dan wel door electrische tractie met stroomtoevoer van el ders; als een deel daarvan wordt Aan het begrip „verkeer" wordt in de W.A.M. een ruimere strek king gegeven dan in de wegenver keerswet. De W.A.M. is niet alleen van toepassing op wegen, als be doeld in artikel 1, lid 1, van de We genverkeerswet, maar verstaat on der „verkeer" voorts: „terreinen die toegankelijk zijn voor het pu bliek of voor een zeker aantal per sonen die het recht hebben om er te komen". Het is van zeer groot belang, dat bedrijven die motorrijtuigen in de zin van de W.A.M. gebruiken, deze zo spoedig mogelijk, doch in ieder geval voor 1 januari 1965 voor ver zekering overeenkomstig de bepa lingen van de W.A.M. bij het ver zekeringsbedrijf aanmelden. Met nadruk wordt er op gewezen dat de bedoelde motorrijtuigen, ook al zijn zij verzekerd op een polis voor w.a.-be|drijfsverzekering, een w.a.-landbouwverzekering of een Toen de zaterdag beeindigde der de zitting van het Tweede Vati caanse concilie begon, stonden er van de vijftien „schemata" die op de voorafgaande zitting waren voorgelegd nog dertien op de agen da. Slechts twee waren aan het einde van de tweede zitting in de cember vorig jaar ais decreet afge kondigd (liturgie en publicatie middelen). Van de dertien overge bleven schema's hadden sommige slechts betekenis voor het inwendi ge leven van de kerk maar andere hadden de belangstelling van de gehele wereld. De twee grote schemata die in deze derde zitting de eindstreep haalden waren die over „de Kerk" en de oecumene, alsmede het do cument over de Katholieke Ker ken in het Oosten. De verklaringen over de godsdienstvrijheid en over de betrekkingen met de niet Chris tenen en de Joden konden ondanks de aandrang van de meerderheid nog niet hun beslag krijgen en komen op de vierde zitting, waar van de datum nader door de Paus bekend zal worden gemaakt, weer aan de orde. Het schema van de kerk vormt in zekere zin de aanvulling op het werk van het eerste Vaticaanse Concilie van 1870 waarop het leer stuk over de onfeilbaarheid van de Paus - bij diens officiële uit spraken ten aanzien van geloof en zeden - werd geformuleerd maar de nadere omschrijving van de be voegdheden der bisschoppen niet gereed kwam. Dit laatste heeft nu zijn uitdrukking gevonden in het derde hoofdstuk - met inleiding - van het kerk-schema waarin de zo genaamde collegaliteitsgedachte wordt omschreven namelijk dat de bisschoppen van de gehele wereld „onder gezag van de Paus maar nooit zonder hem" het bestuurscol lege van de Kerk vormen, waarbij de Paus dus hoofd van de Kerk blijft. Andere schemata die in de loop van deze derde zitting zijn behan deld hebben betrekking op de taak der bisschoppen (hetgeen in nauw verband staat met hetgeen in het schema over de kerk is neergelegd), de bronnen der openbaring (schrift en overlevering) en het leken- apostolaat. De kwesties betreffen de de religieuzen, de Katholieke scholen en seminariën vormden het onderwerp van drie korte schemata oftewel proposities waarvan de concilievaders de bespreking ook voltooid hebben. De kwesties betreffende het (ge mengde) huwélijk zijn naiar ide; Paug terugverwezen en daarmee houdt ook verband het probleem van de geboorteregeling dat door de paus aan een speciale commissie ter bestudering is voorgelegd. Twee andere onderwerpen van meer inwendig belang, namelijk de taak en plichten van de priester en het missiewerk, waren naar het oordeel van de concilie-vergade ring onvoldoende in de desbetref fende schemata behandeld en voor nadere bewerking teruggewezen ondanks het feit dat Paus Paulus zelf de aanvaarding van het stuk over de missiën had aanbevolen. Over het schema dat speciaal de belangstelling van de buitenwereld trok, namelijk het zogenaamde schema dertien over „de rol van de kerk in de huidige wereld", zijn danig bewogen debatten gevoerd Waarbij sommige concilie-vaders werkelijk geen blad voor de mond namen. Onder andere werden oor log en atoomwapens veroordeeld, ofschoon wat het laatste betreft een zeker voorbehoud naar voren werd gebracht aan de kant der Angelsak sische bisschoppen. De tekst van de verklaring over de betrekkingen met niet-Christe- nen en Joden kreeg wel een over weldigende meerderheid maar van wege het feit dat 242 concilie-va ders alsnog voorbehoud maakten kon deze nog niet worden afge kondigd. Deze tekst vormt een com promis waarin het Joodse volk van de verantwoordelijkheid voor de kruisiging van Christus wordt vrij gepleit maar geen oproep tot „be kering" wordt gedaan. Er wordt ook gewag gemaakt van Boeddihes- me en Hindoeisme en van hetgeen de Christenen met de Mohammeda nen gemeen hebben. transportverzekering, niet automa tisch zijn verzekerd in de zin van de Wet Aansprakelijkheidsverzeke ring Motorrijtuigen. Volgens de Wet rust op de eigenaar van deze motorrijtuigen de plicht tot verze kering. Het is dus voor de betrok ken particulieren en bedrijven van zeer groot belang, ook deze motor rijtuigen vóór 1 januari a.s. uit drukkelijk en welomschreven aan te melden voor verzekering krach tens de W.A.M. Hun wordt drin gend aangeraden, zorgvuldig na te gaan, of voor deze motorrijtuigen een dekking overeenkomstig de be palingen van de W.A.M. tot stand is gekomen. Verzekeringsmaat schappijen en assurantie-tussen personen zijn op de hoogte van de procedure welke met betrekking tot de verzekering van deze catego rie motorrijtuigen moet worden gevolgd. Het niet-nakomen van de verze keringsplicht houdt voor de betrok kenen grote risico's in. In de eerste plaats blijven zij persoonlijk aan sprakelijk voor de schade die door hun schuld aan derden wordt toe gebracht. Deze aansprakelijkheid kan zeer ernstige financiële gevol gen hebben. Ook strafrechtelijk blijft het niet nakomen van de ver zekeringsplicht niet zonder gevol gen. Als strafsancties vermeldt de W.A.M. voor deze wetsovertreding een gevangenisstraf van ten hoog ste drie maanden, of een geldboete van hoogstens f 1000.-, terwijl als bijkomende straf de storting van een bedrag van f 3000.- in het Waarborgfonds Motorverkeer kan worden opgelegd. 100.000 MARK VOOR OPSPORING BORNMANN De eerste openbare aanklager van Frankfurt, dr. Fritz Bauer, heeft een beloning van 100.000 mk. uitgeloofd voor inlichtingen die lei den tot 't vinden van Martin Born- mann, eertijds Hitiers plaatsver vanger. Dr. Bauer zegt over voldoende bewijzen te beschikken om te kun nen aantonen, dat Bornmann zich schuil houdt in Zuid-Amerika, waarschijnlijk Paraguay. Bornmann is door het geallieerde militaire tribunaal in Neurenberg bij verstek ter dood veroordeeld als oorlogsmisdadiger van de eerste orde. In 1954 werd hij door de rechtbank in Berchtesgaden (Beie ren) officieel dood verklaard. BOETEKLOOSTER IN DACHAU Sinds zondag wordt in het voor malige concentratiekamp Dachauv waar meer dan 200.000 mensen de dood vonden, dag en nacht gebe den. Ongeschoeide karmelitessen hebben daar het „boeteklooster" betrokken dat in negen maanden tijds aan de noordelijke muur van het kamp is gebouwd. De toegang tot het klooster wordt gevormd door een wachttoren. In deze toren is tevens een museum ingericht, waar religieuze voorwerpen uit 't kamp ten toon zijn gesteld, zoals het altaar dat gevangen priesters zelf bouwden in hun barak en een monstrans die gevangenen maak ten. Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 b.g.g. 4140 De Tweede Kamer heeft de nieu we plannen van de regering voor de werkloosheidsuitkering zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De plannen zijn neergelegd in twee wetsontwerpen: de werkloosheids wet en de wet werkloosheidsvoor ziening. De belangrijke wijzigingen in de werkloosheidswet zijn af schaffing van de loongrens, verlen ging van de uitkeringsduur van 21 tot 26 weken en een nieuwe uit- keringsschaal. De Kamer bracht in de beide wet ten nog belangrijke veranderingen aan. De Kamer was 't bijvoorbeeld niet eens met de voorstellen van minister Veldkamp (Sociale Zaken) om verschillende percentages (80, 70, 60 percent) van het loon uit te keren aan meerderjarige en min derjarige werklozen en minderjari gen die al of niet bij hun ouders wonen. De Kamer aanvaardde een socialistisch amendement om alle uitkeringen van de werkloosheids wet op 80 percent te stellen en een voorstel van mej. Kok (KVP) om de uitkeringen volgens de wet werkloosheidsvoorziening tot 75% te verhogen. Ook de voorwaarden voor beide regelingen zijn door de Kamer het zelfde gemaakt. Iemand moet zes weken onafgebroken hebben ge werkt, wil hij (of zij) recht hebben op een uitkering. Wie niet meer on der de werkloosheidswet valt (door dat hij bijv. langer dan 26 weken zonder werk zit) komt onder de wet werkloosheidsvoorziening. Praktisch gevolg is, dat hij dan 5 percent minder uitkering ontvangt. Deze laatste voorziening kan 2 jaar duren. Wanneer iemand dan nog geen betrekking heeft, zal hij een uitkering krijgen volgens de nieu we algemene bijstandswet. Iedere werknemer moet voor de werkloosheidswet een (gecompen seerde) premie betalen. Deze wet hoort thuis onder de sociale verze keringen. De werkloosheidsvoorzie ning is echter een vorm van sociale bijstand. Er hoeft dan ook geen premie voor te worden betaald. I Mej. Kok (KVP) vroeg of dit nu wel klopte, want de afspraak was immers dat alle bijzondere regelin gen zouden verdwijnen op het punt van de sociale hulp, om plaats te maken voor de algemene bijstands wet, waarop ieder een beroep kan doen. Minister Veldkamp zei ech ter, dat bij de afspraak die het vo rige kabinet had gemaakt, een uit zondering was voorbehouden voor deze werkloosheidsvoorziening. Vrijwel de gehele Tweede Kamer is fel gekant tegen de regerings plannen, het kleutergeld en de col legegelden te verhogen. Donderdag middag kwam het in de Kamer commissie voor onderwijs tot hef tige kritiek op de beide verhogin gen. De commissie greep de gele genheid aan, ook de voorgenomen verhoging van de cursusgelden voor het nijverheidsonderwijs te veroor delen. Veel indruk leek het op mi nister Bot (Onderwijs) nog niet te maken. „Elk dubbeltje telt voor ons", zei hij over de zeven miljoen gulden, die die verhoging van het kleuterschoolgeld (van een gulden tot een rijksdaalder per maand) op brengt. =KIM>:S

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1