wAAiw/rjkse en lAnqstRAAtse couRAnt n n n Van Dijk koopt 'oude Openbare 'n stuk van de Lagere school Verordeningen in zake Algemene Bijstandswet vastgesteld gemeenteraad Waalwijk Raadcommissie ingesteld voor onderzoek naar moeilijkheid rond toekenning van een gemeentewoning li 0 B B Pulles-Heesbeen iensthoofd overschreed zijn bevoegdheden VAN MIL marsepein varkenspootjes 250,- Ogen vragen brillen j; van STASSAR 1 College van bijstand en commissie van advies benoemd f per vierkante meter MAANDAG 30 NOVEMBER 1964 85e JAARGANG No. 94 BANKETBAKKERIJ Om in de sfeer te blijven HET HAZELNOOT VULLING Baby - paradijs Zuióen )e tcho vAn het ïiigever 1 jaiwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tie] er Kifdredacteur JAN TEELfiN ijonummer 1069687 blad verschijnt, 2x per week itericht 1878 Bureaux: Giotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 -2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel, 04167 - 2002 [et 10 stemmen vóór en 6 tegen, heeft de raad van (aalwijk donderdagavond een door de heer Dercksen ijediende motie, waarvan wij hieronder de tekst iten volgen, aangenomen, en dientengevolge zal door ii commissie van drie raadsleden een onderzoek lorden ingesteld naar moeilijkheden, die zich hebben jorgedaan bij de toekenning van een gemeente- oning. iirgemeester Teijssen gaf toe, dat er beleidsfouten emaakt waren, maar gaf tevens de verzekering dat afregelen zijn getroffen om herhaling te voorkomen, lp de agenda stond onder de ingekomen stukken «eld een schrijven van G. A. Duyvelaar, voorzitter de commissie van advies inzake uitvoering der ijonruimtewet 1947, inzake de toewijzing van een ;oning. B. en W. tekende op de agenda hierbij aan, „dat zij er alle begrip voor hebben dat adressant zijn zienswijze in deze kenbaar heeft gemaakt". Reeds vóór de ontvangst van het betreffende stuk hadden B. en W. een regeling getroffen in dier voege, dat de verschil lende diensthoofden in zaken met betrekking tot de huisvesting van onder hen ressorterend personeel geen rechtstreekse bemoeiingen zullen hebben, doch alle zaken aan het college van B. en W. zullen voorleggen, waarna ook de uitvoering geheel in handen van B. en W. zal dienen te blijven. In het kader van een reeds geplande bespreking tussen het college en de woning commissie, waarbij ook zaken van meer algemeen be leid op het terrein der huisvesting aan de orde zullen komen, zijn burgemeester en wethouders voornemens ook deze zaak met genoemde commissie te bespreken". S2SSS Grotestraat 234, fel. 2312 (DUE VAN ORDE Kadat de heer Duyvelaar naar aan- iiding van de ingekomen stukken ad gevraagd, waarom B. en W. af- rijzend hebben beschikt op een irzoek van de Nationale Commis- ie tegen het alcoholmisbruik te (enlo om toekenning van een sub- idie in de organisatiekosten van 'n üti-alcoholische schooldag, was aar de heer Dercksen meteen met It volgende motie De Raad der gemeente Waalwijk, in vergadering bijeen op donder dag 26 nov. 1964, kennis geno men hebbende van 't ingekomen stuk onder letter f van agenda punt nr. 2, overwegende dat het de Raad ge wenst voorkomt, zich over de be treffende zaak breder te doen in formeren, besluit een commissie uit de Raad te benoemen bestaande uit de Heren M. v. Eyl, P. van Heesbeen en A. Dercksen, welke commissie opdracht krijgt, zich over het ver loop van de gesignaleerde zaak zo nauwkeurig mogelijk op de hoog te te stellen door het horen van alle betrokkenen en hierover binnen 3 weken aan de Raad schriftelijk rapport uit te bren gen, desgewenst voorzien van een aanbeveling of advies omtrent de wijze van afhandeling. en besluit derhalve een eventue le bespreking van het ingekomen stuk uit te stellen tot de eerst- vougende gewone openbare ver gadering van de Raad. De motie werd gesteund door de heer van Engelen namens de fractie van de Kath. Unie en door de heer Kemperman (PvdA). De heer Duyve laar verklaarde een onpartijdig onder zoek toe te juichen. De voorzitter wees er de raadsle den op, dat de verantwoordelijkheid voor het huisvestingsbeleid ligt bij het college van B. en W. en dat dit col lege zich bedient van een adviescom missie. In het gegeven geval bestaat verschil van mening tussen het colle ge en de commissie over de genomen beslissing en over de daaraan vooraf gaande procedure. „Als U mij vraagt of de gang van' de procedure de juis te is geweest, zal ik met een volmon dig „neen" moeten antwoorden," al dus de voorzitter. Hij verzocht de raad het ingediende voorstel even uit te stellen, tot na het overleg van B. en W. met de woningcommissie, 'over welk overleg de raad volledig zal wor den geïnformeerd. Tijdens de volgen de vergadering zou de raad zich dan met deze kwestie bezig kunnen 'hou den. De 'heer Dercksen zag geen aanlei ding tot het terugnemen van de motie. Hij kreeg steun van de heer van En gelen, die wees op het recht van de raad volledig ingelicht te worden over het onderhavige geval, en die van me ning was dat door de raad een juiste analyse zal moeten plaats hebben. De heer Kemperman merkte op, dat het schrijven geridht was aan de raad; de raad zal het dus dienen te behande len. „Wij zullen moeten voorkomen, dat een 'hoofdambtenaar op de stoel van B. en W. gaat zitten," aldus de heer Kemperman. Nadat de voorzitter nog opge merkt had, dat B. en W. de raad in deze geen verantwoording schuldig zijn, maar toch gaarne bereid waren vrijwillig de zaak voor de raad open te leggen, vroeg de heer van Seters zijn collega-raadsleden, het verzoek 5 ZEER UITGEBREIDE 4 SORTERING f Marsepein f fruit en figuren l' J Luxe dozen Bonbons 4 Leuke surprise-artikelen 1 4 Gevulde en dikke 4 Speculaas 4 f Boterletter met echte f f amandelspijs 4 vindt U bij Banketbakkerij r van de voorzitter om de motie in te trekken, in te willigen. Het heeft geen enkel algemeen belang, als de zaak tot op de draad wordt uitgeplozen. De raad krijgt immers inzage in de notulen van het overleg van B. en W. met de woningcommissie. Degene, die gefouteerd heeft zal 't al wel gevoeld hebben, en zal er wel voor waken voor een tweede keer zijn vingers te branden. De heer Brouwer was het in deze met de heer van Seters eens. „Een wezenlijk element van een de mocratisch bestel is de openbaarheid,' merkte de heer van Engelen op. Ook de heer van Mosselveld was voor de benoeming van de commissie van onderzoek. „In het schrijven van de heer Duyvelaar zijn nog meer pun ten genoemd. Ook die behoeven een onderzoek. „Ik heb niet alles open baar willen maken," zei de heer Duy velaar in zijn kwaliteit als raadslid, „maar als ik dat wel had gedaan, zou het schrijven minstens drie kantjes langer zijn geweest." Toen werd er gestemd over de mo tie Dercksen. Ze werd met 10 stem men aangenomen. Tegen stemden de heren v. Seters, Westerburger, Brou wer en de drie wethouders. PARKEERHAVENS Naar aanleiding van een voorstel van B. en W. tot het beschikbaarstel len van een crediet voor de aanschaf en plaatsing van verkeersborden vroeg de heer Dercksen, of parkeer havens in Bloemenoord en Besoijen- west, waarvan sprake was in het pre advies, al dan niet gerealiseerd wa ren. Hij had ooit een pleidooi gehou den voor bredere straten in verband met het steeds toenemende verkeer. Gedep. Staten hadden geen ruime re parkeerplaatsen toegestaan, en om dat ze er nu toch moeten komen, kost het weer zoveel meer geld. Hij vond dat men dat G.S. maar eens moest la ten voelen, door veel credieten voor dit doel te vragen. LEERLINGVERGOEDING GAAT OMHOOG Er was een voorstel tot voorlopige vaststelling van het bedrag, dat de ge meente per leerling zal hebben te be talen aan het openhaar lager onder wijs over 1963. Het was berekend op f 62.51. De heer v. Eijl merkte daar bij - met enig leedvermaak, zoals hij zei - op, dat hij een paar jaar gele den al een pleidooi had gehouden voor een verhoging van f 55.- tot f 60..- Hij veronderstelde dat een eventuele verhoging voor het bijzon der onderwijs nog vijf jaar op zich zou laten wachten, waardoor de ver schillende sohoolbesturen in finan ciële moeilijkheden zouden komen. Hij deed een dringend beroep op het college, het leerlingenbedrag voor '65 te verhogen tot f 65.-. De voorzitter deelde daarna mee, dat het college voornemens is in 1965 'het bedrag te bepalen op f 67.-. De heer van Eijl was dik tevreden. GRONDTRANSACTIES De raad ging accoord met verschil- TAAKOMSCHRIJVING De taak van B. en W. omvat vol gens de nieuwe wet 1. Het verlenen van bijstand; het verlenen van voorlichting en bemiddeling ten aanzien van moge gelijkheden voor dienstverlening door kerkelijke en particuliere in stellingen of personen,dan wel door de overheid; 3. het beschikken op bezwaar schriften; 4. het verhalen van kosten op bij stand; 5. het afkondigen van raadsveror- deningen. De wet laat de mogelijkheid open, dat de gemeenteraad op voorstel van B. en W. een college voor de verlening van bijtand instelt. Van deze mogelijkheid, die regelt de in stelling, de samenstelling en de uit oefening van de bevoegdheden van een college voor de verlening van bijstand in de zin van art. 72 van de Algemene Bijstandswet, en een ver ordening, die regelt de instelling, de samenstelling, de taak en de werk wijze van een commissie van advies in de zin van art. 75 van de Alge mene Bijstandwet. De raad had deze verordeningen critisch gelezen, en zo werden er enkele wijzigingen voorgesteld. De vertegenwoordigers van de pers be schikten niet over de teksten van de verordeningen; zij moesten zich tevreden stellen met de opmerkin gen van de raadsleden en van het college van B. en W. De heer van Engelen achtte het gewenst, dat de voorzitter van het college van bijstand niet een jaar wedde zou ontvangen van 1025.-, maar een aangepast presentiegeld. Aldus blijft de vergoeding voor het werk inhaerent aan de wethouders portefeuille: een van de wethouders zal namelijk voorzitter van het col lege zijn. „NIET OUDER DAN 65 JAAR" GESCHRAPT De ontwerp-verordening voor het college van bijstand maakte het on- lende grondtransacties. Ten (behoeve van de aanleg van het industrieter rein Zanddonk zal de gemeente grond kopen van de diaconie van de Ned. Herv. Gemeente van Besoijen, van de erven J. Kuijsten, van mevrouw Kuijs- ten-van Beek en van C. A. P. Mus ters. De heer van Mosselveld vroeg naar aanleiding van dit voorstel, of in het vervolg het volledig adres van de verkopers, c.q. kopers in de pre adviezen kan worden vermeld. De voorzitter zegde 'hem dit toe. Van de erven J. Kuijsten koopt de gemeente grond ten westen van de Zomerdijkweg, van W. H. Kuijsten grond, gelegen ten zuiden van het Westeinde. Grond, gelegen ten zui- van het Westeinde, gaat de gemeente ruilen tegen grond gelegen ten zuiden van 'het Richtpad en ten zuiden van de Groenewoudstraat, eigendom van J. van Es. Met de Maatschappij Dr. van Roon en Co. zal ook een grond ruiltransactie gevoerd worden, be trekking hebbend op enkele stukken in het plan Laageinde. Van de erven Nicolaas van Heijst, van M. Kuijsten en A. L. Groeneveld, van mevr. de Jong-Musters van A. van Rooij zal de gemeente grond kopen gelegen in het industrieterrein Zand donk. Grond, gelegen ten noorden van de Meerdijk, gaat de gemeente kopen van de Diaconie van de Ned. Herv. Gemeente van Baardwijk. Ten behoeve van de Centrale Ad ministratie wordt een rekenmachine aangeschaft ter waarde van f 2.500.-. mogelijk, dat personen boven de 65 jaar lid van het college zouden zijn. De heer Duyvelaar wilde graag we ten, welke argumenten hadden ge golden voor deze bepaling. Wethouder van Laack antwoordde hierop, dat men hiermee wilde voor komen, dat men tot op vrij bejaar de leeftijd lid bleef van het college. En er moet tenslotte toch ergens 'n grens gesteld worden. De heer van Engelen was het daarmee niet eens. Hij was er wel voor, een minimumleeftijd vast te stellen, maar geen maximum-leef tijd. Als wij deze bepaling handha ven tornen wij, als openbaar wetge vend lichaam, aan de rechten van iedere Nederlander. De heer van Seters was er ver heugd over, dat Waalwijk behoort tot de ca. 20% van de Nederlandse gemeenten, die reeds zijn overge gaan tot benoeming van het college van bijstand en de commissie van advies. Hij wees op de verstrekken de betekenis van de wet, waarvan hij hoopte, dat ze spoedig algemene bekendheid zal gaan genieten. Hij bracht hulde aan wethouder van Laack voor de goede voorbereiding. De vergadering werd een kwar tier geschorst, opdat B. en W. zich zouden kunnen beraden op de voorstellen van de raadsleden. Nadien deelde de voorzitter mede welke wijzigingen zouden worden aangebracht in de ontwerp-verorde ning. De 65-jaar clausule was ge schrapt. De raad ging hierna zonder hoof delijke stemming met het voorstel accoord. BENOEMING VAN HET COL LEGE EN DE COMMISSIE De raad ging vervolgens over tot de benoeming van de leden van het college van advies en de commissie Van bijstand. Vooraf (Verklaarde! de heer Dercksen verbaasd te zijn over het feit, dat B. en W. het ge wenst hadden geacht, dat als leden Abonnement p. mnd. (1.00 öct. Inc.k.) ƒ1.08 p. kwrt. (3.00-f 10 ct. inc.k.) ƒ3.10 p. week (0.24 -f- 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm Cnnt.ractadvertenties: speciaal tariel Telegram-adres: „ECHO" OPENBARE VERLICHTING IN HET PLAN LAAGEINDE Zo spoedig mogelijk zal worden begonnen met de aanleg van openbare verlichting in het uitbreidingsplan Laageinde. B. en W. vroegen daar voor aan de raad een crediet van f 129.000.-. De heer van Mosselveld was enthousiast over het voorstel. Hij hoopte, dat het plan snel zou worden verwezenlijkt. Wethouder van den Hoven verklaarde, dat alles in het werk gesteld zal worden om een en ander zo snel mogelijk tot stand te brengen. Veelvuldig komt het voor, zeggen B. en W. in een desbetreffend pre advies, dat tengevolge van het uit breiden of verleggen van 'laagspan- ningskabels, sectiekasten en kabels moeten worden verplaatst. Men maakt dan van de gelegenheid gebruik, om materialen, die niet meer aan de eisen voldoen te vervangen. De raad stelde een crediet van f 25.000.- 'beschik baar voor het verrichten van deze werkzaamheden Een aanvullend crediet van f 86.690.- is nodig voor de bouw van de r.k. Kleuterschool in het centrum. Tevo ren was reeds een crediet 'beschikbaar gesteld van f 290.034.-. Men is in tussen met de bouw van de school aangevangen. Een twee-klassige kleu terschool in het stadsdeel Baardwijk gaat f 121.700.- kosten. De raad stelde dit crediet beschikbaar. van het college van bijstand zoveel mogelijk de huidige leden van het bestuur van de Gemeentelijke In stelling voor Maatschappelijke Zorg zouden worden benoemd, hetgeen tot gevolg had, dat de huidige leden als eersten op de voordracht waren geplaatst. Het stelde de heer Derck sen ook teleur, dat het vrouwelijk element nagenoeg niet was verte genwoordigd. „Als we ooit wijziging wil en brengen in de samenstelling van het college," aldus de heer Dercksen, „dan is daarvoor nu het moment.' Hij had het gevoel, dat 't huidige college geen voldoende weerspiegeling was van Waalwijk in de komende 20 jaar; het was eer der een afspiegeling van Waalwijk in de laatste 12 jaar. Wethouder v. Laack deelde geens- LEUKE WINTERJASJES met enige bijpassende LANGE BROEKJES Heuvelstraat 85 TILBURG zins de mening van de heer Derck sen. Het huidige bestuur functio neert uitstekend en is voor de volle 100 geschikt voor zij ntaak. Dat het college een afspiegeling zou zijn van Waalwijk der laatste 12 jaar bestreed hij door te zeggen, dat 3 van de 6 leden nog niet langer dan één jaar zitting hebben. En wat het vrouwelijk element betrof; de verschillende instanties, die per sonen hebben voorgedragen als lid van de commissie van advies, heb ben bijna uitsluitend mannen geno men, waaruit dus valt af te leiden, dat de behoefte aan vrouwen in commissies niet erg groot is. Als de hoefte had bestaan, zouden ze zeker naar voren zijn gekomen. De heer van Mosselveld wilde de 7de vacature in het college van bij stand gereserveerd zien voor een vrouw. Die mogelijkheid blijft in l'an Dijk Modehuis Waalwijk N.V. «ft plannen om haar bedrijf in de Stationstraat belangrijk uit te breiden i overeenstemming met het uitbrei- lingsplan Centrum. De N.V. heeft ai de gemeente verzocht haar een mwterrein te verkopen van 328 m2, grenzend aan de zuidijde van het 'be- iiande bedrijf. Dit terrein wordt ge- altelijk ingenomen door het gebouw au de voormalige openbare lagere ïhool. B, en W. zijn enthousiast over de plannen van de N.V., de raad was dat Herdagavond eveneens. Zij hecht- ie haar goedkeuring aan het voorstel aaB. en W. tot verkoop van het ge laagde terrein voor de prijs van 170.750.- f 250.- per m2 voor legrond van het complex van de voor- lalige openbare lagere school en ïhool en f 10.000.— voor de be lande uitweg, groot ongeveer 85 m2 Voor deze uitweg is een afzonderlijke prijs vastgesteld in verband met de omstandigheid, dat deze grond is be waard met erfdienstbaarheid ten 'be hoeve van het perceel van Van Dijk. Voordat het voorstel definitief was aangenomen, had nog een uitvoerige discussie plaats. Zoals gezegd waren ie raadsleden zeer ingenomen met het plan, maar de heer Dercksen vond 't innmer, dat verschillende personeels- lenigingen en andere clubs, die van io zaal in het gebouw gebruik maken moeilijkheden zullen komen. Hij wilde ook graag weten of B. W. al iets van deze transactie "isten tijdens het z.g. vragenuurtje aa de vorige openbare raadsvergade- Hij vroeg ook, of was overeen komen binnen welke tijd 't gebouw ril moeten zijn gesloopt. Naar aan- leiding van de bedongen prijs merkte h'i op, dat deze was bepaald zonder definitieve exploitatie-opzet. Stel dat deze exploitatie-opzet straks uit wijst, dat de prijs veel hoger had moe ten zijn of lager. De heer van Engelen stelde de voor zitter de volgende vraag: „Als het college na de vorige raadsvergadering nog niets wist van deze transactie, wanneer wist het college dan wel iets?" De 'heer van Eijl miste een situatie tekening. De heer van Mosselveld had de 'hoop gekoesterd, dat het gehele gebouw zou worden afgebroken. Hij inf ormeerde naar de opbouw van de prijs. De voorzitter antwoordde, dat de N.V. zeer 'onlangs pas haar plannen had kenbaar gemaakt. De kosten van het slopen komen voor rekening van de koper, verduidelijkte wethouder v. Heeswijk. De prijs is vastgesteld naar een globale berekening. Als blijkt, dat hij te 'hoog is, dan hebben we een goe de zaak gedaan, in het andere geval uiteraard niet.- De heer van Engelen had nog geen antwoord gekregen op zijn vraag. Hij verklaarde nogmaals het plan toe te juichen, maar het feit, of hij al dan niet zijn stem aan het voorstel zou ge ven, was afhankelijk van de beant- antwoording van die vraag. Hij wilde weten, of het plaatsen van de etalages voor het schoolgebouw, waarover eind vorig jaar zoveel te doen is geweest, is samengevallen met besprekingen over eventuele aankoop van 't school gebouw. Als de voorzitter deze vraag ontkennend zou kunnen beantwoor den, zou hij zijn stem geven aan het voorstel. Wethouder v. Heeswijk verklaarde daarna, dat toen geen onderhandelin gen over eventuele verkoop zijn ge voerd. De heer Dercksen op een desbe treffende vraag antwoordend, zei wethouder van Heeswijk nog, dat de verkoopsovereenkomst niet voorziet in een verrekening met de N.V.als mooht blijken dat de prijs niet exact was. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad daama accoord met het voor stel. Op 1 januari 1965 zal de Algemene Bijstandswet, wel- van Armenwet (1912) zijn opgericht, zijn opgeheven, ke de huidige Armenwet zal vervangen, in werking indien het gemeentebestuur tot opheffing bevoegd zijn. treden. Het inwerkingtreden van deze wet heeft be- Zulks is in Waalwijk het geval, langrijke gevolgen, ook voor de organisatie van de gemeentelijke sociale zorg. De wet bepaalt o.m., dat Volgens de nieuwe wet zal vanaf 1 januari 1965 de de burgerlijke instellingen van weldadigheid de ver- taak van de gemeentelijke instelling voor maatschap vulling van haar bijstandsverlenende taak zullen moe- pelijke zorg worden vervuld door het college van ten staken en voorzover zij na het in werking treden B. en W.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 9