wAAlwijkse en LAnqstRAAtse couraiu VP-fractievoorzitter Teijssen Wegen drukken te zwaar op provinciaal bestuur Jwpe Wfiiff Aanleg Langstraatweg duurt te lang Maak van KVP meer kiesvereniging dan Aardgas en olie Tilburg Lekker... die zachte echte Virginia MET filter Statenlid Kamp: Lekker... die zachte echte Virginia OOK MET FILTER Lekker... die zachte echte Virginia OOK MET FILTER Lr is. Damesmode VRIJDAG 4 DECEMBER 1964 85e JAARGANG No. 95 De Tcho vAn het Zuióen jgever ijalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen ;.0fdredacteurJAN TIELEN jonummer 1069687 I blad verschijnt 2 x per week ■richt 1878 Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) i W0 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenastraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO Het werk van de Provinciale Staten judt verband met het wonen, werken leven in de Provincie. De Staten iben hierop een grote invloed, trachtens natuurlijke opgave en iachtens wettelijke opdracht. Noord-Brabant bevindt zich mo- aenteel op een tweesprong. In leven, raken en wonen presenteert zich een :r patroon, dat anders van struc- Dit zei Burgemeester Teijssen van ffaalwijk, die in zijn hoedanigheid Statenlid een inleiding hield voor Ie jaarvergadering van de Staten- ring Heusden van de K.V.P. Er is een duidelijk verschil met het (Wen, aldus de heer Teijssen, om- twee jaar geleden het werk van Ie Provinciale Staten door de nieuwe fiovinciewet aanmerkelijk werd uit breid. Het Provinciale bestuur kan nu veel «er activerend, coördinerend, diri gerend, kortom besturend optreden. Voor die tijd was men aangewezen op de mogelijkheden van een wet van Sinds twee jaar heeft het pro- raciaal bestuur een nieuwe plaats en nieuwe opdracht voor de vooruit - g van de provincie. 1ELV AARTSPLAN. In Noord-Brabant is een beproefd liddel van bestuur gebleken - sinds Ie oorlog de produktie van denk en gespreksstof in de vorm van 'plannen", waarin de fundering werd gelegd en de grote lijn werd getrok- ken voor het beleid. De voorzitter van de statenfractie tan de KVP noemde met name het Sociale Plan, het Agrarische Plan en let Welvaartsplan. Het Welvaartsplan dateert in zijn eerste aanzet van 1947. Toen werd Ie aandacht gevestigd op die streken, nar structurele werkeloosheid heers- Ie, de industriële mogelijkheden goed waren of de bevolkingsgroei daartoe aanleiding gaf. Naar huidige maatstaven, aldus spieker, was het plan van 1947 mis schien primitief, maar het is van gro te betekenis geweest voor de provin cie en intussen geheel gerealiseerd. De provincie heeft een ander aan- rien gekregen en de bewoners hebben een ander levensklimaat. De verhou- ling tussen industriële werkgelegen heid en de landbouw is beduidend an- lers komen te liggen. Er is nu behoefte aan een wijder perspectief door het verschijnsel van schaalvergroting, waaraan juist Bra- hant onderhevig is. Er zijn drie componenten voor de seranderingen in Brabant de bevol kingsexplosie, de industrialisatie en Je toenemende verstedelijking. De behoefte aan streekplanning is gegroeid deze moet zijn ingepast in een provinciale planning. Juist daar om heeft de KVP-fractie in de Sta ten aangedrongen op een nieuw wel vaartsplan. Het zal spoedig van de persen rollen en een perspectief bie den voor de toekomst van Noord-Bra bant. En niet alleen in onze provin cie zal het in het centrum van de be langstelling staan. Exclusieve collecties VESTEN, BLOUSES, ROKKEN, SHAWLS en PANTALONS Onze coupeuses maken van uw stof elk gewenst model japon, pakje of rok Ateliers voor Plisseren, Borduren, Stofknopen, Rokken verkorten, enz. Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 Burgemeester Teijssen Impasse in wegenvoorzieningen. LANGSTRAATWEG RIJKSWEG Ruime aandacht besteedde de heer Teijssen in zijn heldere betoog aan 't vraagstuk van de wegenaanleg in de provincie Noord-Brabant. Reeds eerder bleek, dat de bestaan de wegenplannen niet pasten in het tijdsbeeld. De provincie heeft een zeer indringende studie gemaakt over het wegverkeer. Er zijn vele suggesties gedaan en de studie heeft veel aan dacht getrokken. De wegenplanning, schikbaar zijn gaat 20 miljoen naar de wegen. Met de plannen voor 650 ki lometer weg voor ogen betekent dit dat er duidelijk een impasse is. Dit is, aldus de heer Teijssen, een staatkun dige last, die de provincie uit het ver leden heeft meegekregen. M.a.w. de ■mancipatie van de provincie is nog ;et voltooid. v ERELD VAN MORGEN" Nar.st de plannen zijn er ook nota's waarin lijnen var. beleid zijn neerge legd. Zoals de Cultuurnota, waarin 't culturele leven ven ue provincie is getraceerd. De nota dateer! al van 1951 en intussen heeft deze tot ge volg gehad, dat het conservatorium werd gereorganiseerd, Het Brabants Orkest werd opgericht en de toneel groep "Ensemble" werd in het leven geroepenAm teursgezelschappen voor muziek en t neel worden gesub sidieerd. Er .schijnt momenteel een haltepunt te zijn ehaald, maar men moet verder. Een nieuwe cultuurnota moet nieuwe lijnen uitzetten. Een belangrijk ..speet van het Pro vinciale beleid was volgens de heer Teijssen het subsidiebeleid t.a.v. de maatschappelijke krachten. Niet minder dan 50van de ge wone dienst wordt aan subsidies be steed. De particuliere organisaties krijgen daardoor de volle kansen en het is begrijpelijk dat vooral de KVP ?YSK[\r;:S-57= zo bleek uit de studie, moet op een ander niveau komen. Het Rijkswegenplan dateert van 1926 en het is begrijpelijk, dat een en ander achterhaald is door de toene mende betekenis van het verkeer en de veranderde functie daarvan. DE KERN VAN DE VRAAG IS THANS WELKE WEGEN DIE NEN TEN LASTE VAN HET RIJK OF DE PROVINCIE TE WORDEN AANGELEGD? In financieel opzicht staat de pro vincie voor een onmogelijke taak. Brabant is geen grensprovincie meer zoals in 1926. In het kader van de Benelux en de E.E.G. is het meer een centrum geworden van het ver keer in West-Europa. Als norm moet gaan gelden, dat iedere weg met een capaciteit van 6000 voertuigen per dag een Rijks weg is. Wanneer deze norm wordt aanvaard, dan is met name de Lang- straatweg typisch een Rijksweg, want nu reeds overschrijdt deze het cijfer van 6000. Zolang het Rijk deze norm niet overneemt kost de wegenaanleg de provincie veel te veel geld. Tot 1959 werd jaarlijks 9 miljoen geraamd voor wegenaanleg, voor 1965 is dat 20 miljoen. Deze last hoort niet in deze omvang bij de provincie thuis. Het is onmogelijk om andere zaken met kracht ter hand te nemen, omdat de investeringsmogelijkheden beperkt zijn. Het investeringsregiem dat door de begroting loopt wordt bepaald door de wegenaanleg. Op deze wijze krijgt het provinciale bestuur niet de mo gelijkheden om de bredere taken uit de nieuwe Provinciewet ten volle uit te voeren. Van de, 32 miljoen die be- een warm voorstander van dit beleid is. Het subsidie wordt als een vol waardig middel van bestuur gehan teerd. Jammer genoeg dringt het beleid van het Provinciale bestuur niet altijd door tot bij de bestuurden. De KVP heeft daarom geëist, dat jaarlijks een beleidsnota aan de Staten wordt voor gelegd. In het geheel van 'het bestuur van ons land is het Provinciale bestuur een zeer belangrijke geleding. In Brabant probeert de KVP-frac tie "het volle pond" te geven om het program te realiseren. Met groot elan wordt gewerkt aan de schepping van "de wereld van mor gen" om de geestelijke opgang van de inwoners veilig te stellen. MILJARDEN KUBIEKE METERS NAAR BELGIË De Nederlandse aardgasleveran ties aan België zullen in de periode tot 1976 oplopen tot vijf a zes mil jard kubieke meter per jaar, waar van drie miljard aan de openbare gasvoorziening en twee a drie mil jard kubieke meter aan de Belgische industrie. Tijdens de jaarvergadering van de Statenkring Heusden van de K.V.P. heeft het Statenlid A. Kamp uit Dru- nen het beleid van de provincie ten aanzien van de statenkring onder de loep genomen. Daarbij kwam uiteraard ter sprake de vertragingen, die telkens weer ont staan bij de aanleg van de Langstraat- weg. "Bij de beoordeling daarvan zo zei de heer Kamp, "moeten we niet teruggaan tot de plannen van 1930. Ook niet tot die van de jaren '50 en '51. Toen bedoelde men met de Lang straatweg iets anders dan waaraan thans gewerkt wordt. Maar zelfs dan vind ik, dat het met deze weg te lang zaam gaat". het einde van bet jaar aanbesteed zal hebben voor de aanleg van wegen, komt 14 miljoen ten goede aan onze statenkring 5M> miljoen voor de weg Waspik - Geertruidenberg, 2 miljoen voor de weg Heusden-Gies- sen, een half miljoen voor viaducten bij Labbegat en Waspik, en 6 miljoen voor de weg Heusden-Hank. De heer Kamp wees vervolgens nog op de uitbreiding van de recreatie in deze streek, waarbij het Land van Heusden en Altena toch waarlijk niet achtergebleven was. Ook de concen tratie van de waterschappen vermeld de hij (het totaal van ruim 70 zal te ruggebracht worden tot 4). Van het totaal van 30 miljoen gul den, dat bij ruilverkavelingsprojecten in de provincie betrokken is, komt de helft ten goede aan gebieden in de statenkring Heusden. Tenslotte wees de heer Kamp op de groei van het inkomen. Wanneer J 946 op 100 wordt gesteld, is het Brabantse cijfer voor 1963 163 en het Langstraatse cijfer 151. Sommige ge meenten komen zelfs aan 176. „We moeten van de K.V.P. een po litieke beweging maken en afstappen van het zijn van louter kiesvereni ging", aldus de heer J. Kop maan dagavond op de vergadering van de Statenkieskring van de K.V.P. De aangewezen weg daartoe zag de heer Kop in een veranderde inning van de contributie, zodat de afdelingsbestu ren zich niet meer met de inning daar van behoeven bezig te houden. Voorts bepleitte de voorzitter de oprichting van werkgroepen en jongerengroepen om het politiek gesprek meer op gang te brengen. Een meer regelmatig contact tus sen de KVP-leden en de gekozen ver tegenwoordigers in 'gemeenteraden en Provinciale Staten is daarvoor ook nodig. De status van de KVP-besturen moet ook worden verhoogd. "Het heeft mij te denken gegeven, dat het bestuur van de grootste politieke groepering in deze statenkring, voor geen enkel evenement wordt uitgeno digd", aldus de heer Kop. De voorzitter zei in zijn openings woord niet te verwachten, dat er in Nederland spoedige structurele poli tieke wijzigingen zouden komen. Daarvoor zijn de liberalen te libe raal en de socialisten te socialistisch. Het is nu eenmaal een feitelijke om standigheid, dat in Nederland de po litieke scheidslijnen getrokken worden door de ideologieën en de christelijke visie op mens en samenleving, onder scheidt zich nu eenmaal van de libe rale en socialistische. De helft van de Nederlandse kiezers geeft zijn stem aan de christelijke partijen. Een samengaan van Protestanten en Katholieken in één ohristelijk-de- mocratische partij achtte de heer Kop onmogelijk zolang in protestantse kring de angst nog leeft voor katho lieke overheersing in zo'n christelijke middenpartij. LEDEN- EN KASSALDO TERUGGELOPEN Hoe het op vergaderingen van een politieke beweging niet moet, toonde de statenkringvergadering hij de be handeling van de organisatorische punten notulen, kasverslagen e.d. Voorlezing van notulen en jaarverslag behoort nu eenmaal niet tot de hoog tepunten van een politieke avond. Men zou deze en dergelijke stukken gemakkelijk gestencild toe kunnen zenden aan de afdelingen, zodat er geen kostbare tijd verloren behoeft te gaan met voorlezen. Notulen en jaarverslag werden goed gekeurd. Uit de cijfers bleek, dat het ledental van 2746 in het vorige jaar was teruggelopen tot 2293 in het af gelopen boekjaar. Overigens is dat verschijnsel minder verontrustend dan het lijkt het is een normale golfbe- weging na de verkiezingen, dit keer enigszins verhevigd door een stijging van de contributie. Die contributie behoefde opnieuw 'n kleine aanpassing van de zijde van het statenkringbestuur. Hoewel niemand gelukkig was met de voorgestelde verhoging van vijf cent ten behoeve van de statenkring, legde men er zich tooh bij neer. Het kassaldo van de statenkring bleek van f 1451,81 te zijn teruggelopen tot f 1021,61. De kascommissie bleek door te late oproeping geen kans te hebben ge kregen de stukken te controleren. De commissie zal alsnog de afdelingsbe sturen schriftelijk haar bevindingen mededelen. Onder dat voorbehoud werden de kasstukken goedgekeurd. In de kascommissie voor het volgend jaar hebben zitting de afdelingen Haarsteeg, Nieuwkuijk en Elshout.. De oorzaken liggen dikwijls ook buiten de verantwoordelijkheid van de Provinciale Waterstaat. Zo verlegde de Nederlandse Spoorwegen onlangs een traject, waardoor de plannen om door ruilverkaveling gronden te ver werven werden doorkruist. Een ande re moeilijkheid is, dat de provincie bij onteigening var. boerderijen daar voor een andere boerderij ter beschik king moet stellen. Voortbordurende op de drie punten, die de heer Teijssen had aangevoerd, gaf de heer Kamp een overzicht over wonen, werken en leven in de staten kring. Bij het wonen beperkte hij zich tot de bevolkingscijfers. In de periode van 1930 tot 1947 groeide de bevolking in de Langstraat met 21,5 en in het Land van Heus den en Altena met 14,51%. Brabant in zijn totaliteit bereikte in die zeven tien jaar een groei van 35,85 In de daaropvolgende zeventien jaar maakte de Langstraat veel van die achterstand goed er werd een groei bereikt van 47 Voor het Land van Heusden en Altena was dat 37,5 Het provinciale groeiper centage lag op 38,2 De Lang straatse gemeenten die tot de staten kring Heusden behoren telden dn '47 37.667 zielen, terwijl dat in 1963 op gelopen was tot 55.346. De werkgelegenheid geeft voor de Langstraat een zeer gunstig beeld te zien. In het Land van Heusden en Altena kwam echter de industrialisa tie niet op gang. Het noordelijk deel van deze streek stoot zijn werkers af naar het Rotterdamse havengebied, terwijl het zuidelijke deel zich richt naar Heusden, Waalwijk en Geertrui denberg. De werkgelegenheid in de Lang straat vertoonde een zeer gunstige ontwikkeling. De heer Kamp putte zijn gegevens uit een studie van drs. W. Smits, secretaris van de Kamer van Koophandel, enige tijd geleden verschenen in het tijdschrift "Noord- Brabant", uitgegeven door het E.T.I. Terwijl in Noord-Brabant de werk gelegenheid in de jaren 1950 - 1958 met 28 toenam, noteerde de Lang straat een toename van 34 tot het jaar 1958 en in het jaar 1960 was dat zelfs gestegen tot 37 Belangrijker was nog, dat de een zijdigheid van het industriële patroon van de Langstraat werd doorbroken. In 1950 leverden de traditionele in dustrieën van schoenen en leder nog 69 van de werkgelegenheid, in 1960 was dat teruggelopen tot 57 De metaal, die in 1950 nog slechts een aandeel van 12 had in de werkgelegenheid, ontwikkelde zich tot 26 De werkgelegenheid in de land bouw liep van 23 in 1947 terug tot 9 in 1960. De dienstverlenende sector bereik te een percentage van 33 waarmee het Brabantse cijfer van 37,3 hij- na werd bereikt. De ruimte waarin de mensen dn de statenkring leven, ondergaat aanzien lijke wijzigingen. Zo is er 400 km verharde weg gereed of in uitvoering. Het leven wordt hierdoor zeer ver aangenaamd en deze wegen zijn van grote betekenis voor de landbouw, de industrie en andere bedrijven. Van het totale project van 33 mil joen gulden, dat de provincie voor De Nederlandse regering is volle dig op de hoogte met de door de Ne derlandse Aardolie Maatschappij (N.A.M.) gevonden olie- en aardgas reserves. De NAM 'heeft voor de re gering geen enkel geheim. Aldus ir J M. P. Bongaerts, directeur van de NAM. Het toezicht van de regering is tweeërlei. Van elke boring die de NAM in de Nederlandse bodem uit voert, worden de dagrapporten over de gevonden bodemsituatie wekelijks opgestuurd naar de inspecteur-gene raal van het Mijnwezen. Wanneer iets wordt gevonden en de olie- of gas- houdende laag wordt gekeurd, is de inspecteur-generaal aanwezig om een officieel procesverbaal op te maken voor de minister van Economische Zaken. Bovendien heeft de'regering in de raad van commissarissen van de NAM een vertegenwoordiger die toe gang heeft tot alle stukken, of ze nu onder het motto „geheim" zijn opge borgen of niet. Er kan bij de regering daarom geen enkele onzekerheid bestaan over de hoeveelheid aardgas, die onder Gro ningen moet voorkomen, aldus ir Bongaerts. Hij ontkent ten stelligste de weer opduikende geruchten als zou met name 'bij Slochteren veel meer aardgas aanwezig zijn dan de offici eel opgegeven 1100 miljard kubieke meter. Vorige week heeft de leider van de socialistische oppositie in de Tweede Kamer, dr Vondeling, her haaldelijk verklaard, dat de gasvoor raad waarschijnlijk het dubbele is van wat de regering en de NAM hebben bekend gemaakt. Sommige deskundi gen spreken volgens dr Vondeling zelfs al over 4000 miljard kubieke meter. „Wij hébben geen enkele reden af te wijken van het bekende cijfer van elfhonderd miljard kubieke meter", zegt ir Bongaerts. Voor de voorspel lingen van dr Vondeling - die zegt te steunen op uitlatingen van een Duitse deskundige, op cijfers over de exportpolitiek van de NAM en op nog twee andere bronnen, die hij nog niet met naam en toenaam wil noe men, bestaat volgens de directeur van de NAM geen enkele wetenschappe lijke grond. iKlNGiS^

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1