wAAlwokse en UnQStRMtse courattc m Grote brand in Rotterdam Dr. Vondeling over de gasbel: ONDERSTE STEEN BOVEN" jBogaertó Jampe De samenwerking in de middenstand DIM ksters Herdenking statuut in Ned. Antillen ens Laat Uw van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST U NIETS HET LOON- EN PRIJSBELEID Lekker... die zachte echte Virginia Lekker... die zachte echte Virginia Lekker... die zachte echte Virginia eel van oor het ikket. icht L I. 3317 0OK MET FILTER sua. agina's 33 Brillenspecialist Optica Houdt Bogaerts voor ogen OOK MET FILTER Damesmode Tilburg OOK MET FILTER' VRIJDAG 11 DECEMBER 1964 85e JAARGANG No. 97 sOe tcho van het Zuióen straat, ««ever Jaalwijksche Stoomdrukkerij Antoon TieIer joofdredacteur JAN TIELEN jronummer 1069687 jjt blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00 0 ct. inc.k.) 1.08 p. kwrt. (3.00 10 ct- inc.k.) 3.10 p. week (0.24 -f 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel er. erlemans elijk voor .t Nicolaas n Loon op aatst ndere lichte sn ervaring. n 10 dagen racht bij de istraat 6 te jpgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" STRIJD OM AFRIKA De kwestie Kongo krijgt nu bij tans ieder jaar een dramatischer verloop. Nog altijd is er geen oplos- ijijg te zien en daardoor zullen er ia dit ongelukkige Afrikaanse land u heel wat meer slachtoffers gaan iaden dan de paar honderdduizend jie er sinds de onafhankelijkheids verklaring al zijn omgekomen. Dat 8 dan het droevige resultaat van een te vroeg verleende onafhanke lijkheid. Te vroeg, omdat er nog «een voldoende „elite", nog niet ioldoende „geschoolde krachten" eren om het bestuur over dit uit strekte land naar behoren te kun- ien overnemen. Te vroeg vooral, omdat de rijke bodemschatten van ders dan een strijd tussen het de mocratische westen en het commu nistisch oosten om de positie in Afrika. Men onderkent dat in het wes ten nog te weinig en meent daar, uit ethische overwegingen, dat de rebellen in Kongo en andere nieu we Afrikaanse republieken voor eigen vrijheidsbelangen strijden en daarvoor steun verdienen. Doch het zijn niet anders dan de Russische en nu vooral Chinese agitatoren, die de onrust in Afrika verwekken en in de simpele negerbevolking vaak een willoos werktuig vinden om te gaan moorden en vernielen. In menig opzicht is het westen helaas bezig zijn eigen posities in Afrika te ondergraven. Vrijheid en onafhankelijkheid voor de negerbe- volking zijn fraaie leuzen, maar bij de harde politieke strijd, die er in Afrika plaatsvindt, gaat het daar nauwelijks meer om. Het gaat er slechts om of de (im mer dictatoriale) regering van zo'n Afrikaanse republiek zich op de hulp van het westen of op die van het oosten verlaat. En maar al te veel te graag laat het westen zich verdringen, waarvoor het dan bin nen afzienbare tijd de rekening ge presenteerd zal krijgen. In de positionele en economische strijd tussen oost en west is Afrika van enorm belang. Wanneer het westen dat werelddeel steeds meer overlaat aan de communistische in vloeden, dan zal het in de onmete lijke worsteling om vrijheid en vre de, die thans aan de gang is, zeker het onderspit delven. Helaas zijn er velen in het westen die, gewild of ongewild, het communisme in deze strijd hulp verlenen. HOOFDPRIJS IN LOTTO Een 28-jarige Siciliaanse mijn werker die in Sittard woont, heeft deze week de hoofdprijs in de Duit se Lotto gewonnen. Hij speelde voor het eerst mee. Het is maar afwach ten of hij straks het volle pond kan innen. Als zich niet meer dan vier deelnemers met de zes goede Lotto- cijfers melden, krijgt hij een half miljoen Westduitse marken uitbe taald, dus ongeveer 450.000 gulden. Een aanzienlijk gedeelte van de Rotterdamse beroeps- en vrijwillige brandweer heeft maandagavond deelgenomen aan een grootscheeps gevecht tegen een enorme vlam menzee die in korte tijd 'n schuim - rubberfabriek, daarbij behorende opslagplaatsen en kantoorgebouwen en vier woningen vernield. Ander half uur lang, van kwart voor zes tot kwart over zeven, hebben de ve le tientallen brandweerlieden met groot materieel getracht de hel van vuur met ontzaggelijke water massa's zoveel mogelijk in te per ken om daarmee een deel van wes telijk Rotterdam, en wel de druk ke woonwijk nabij de Schielandse- weg en de Blokmakersstraat, te vrijwaren van een ramp. Hierdoor kon de schade beperkt blijven. Toch vernielden de vlammen aan het fabriekspand, de daarin opge slagen goederen en aan de vier woonhuizen nog voor een bedrag van rond 2,5 miljoen gulden, voorts liepen d^ie brandweerlieden min of meer ernstige verwondingen op aan gezicht en handen. Zij werden dooir ambulancewagens naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. Men is er, zoals dat zo vaak na een brand het geval is, nog niet ge heel zeker van wat de oorzaak is geweest. Van welingelichte krin gen verneemt men echter dat de brand in het magazijn, waar grote hoeveelheden schuimrubber lagen opgeslagen, is ontstaan tengevolge van kortsluiting. Een grote steek vlam deed het schuimrubber on middellijk vlamvatten. Het vuur greep zo snel om zich heen dat het niet mogelijk was ook maar iets uit het gebouw te redden. Gelukkig konden zich 10 mensen die in het magazijn aan het werk waren toen de brand uitbrak, nog juist op tijd in veiligheid stellen. HEUVEL ID STRAAT van enorm belang waren voor zowel het westen als het oos ten en er zich, door het zwakke be stuur, nu een strijd kon ontwikke len om die bodemschatten uit de westelijke belangsfeer te halen én eaar een van de twee rode blokken iver te hevelen, die ook onderling weer concurreerden. De voortdurende onrust in Kon- komt namelijk alleen voort uit ie niet aflatende pogingen van de communistische wereld om het land in zijn belangensfeer te trekken en daardoor te kunnen profiteren van voor militaire doeleinden zo ui termate belangrijke bodemschatten. Met hand en tand poogt Amerika zich daartegen te verzetten, om de delfstoffen en het uranium voor het westen te kunnen behouden, het- uit militair strategische over wegingen van groot belang is. Door de Belgische belangen bij het mijn- wezen in Kongo kan Amerika in j] ieder geval rekenen op de steun van België en in mindere mate, ook op die van Engeland. In den beginne was het vooral Rusland dat onrust stookte in Kon go en Loemoemba als zijn pion naar voren schoof, daarbij gesteund door nadere Oosteuropese staten. Na de moord op Loemoemba en de hevige actie die Amerika via de "Ver. Na- lies instelde om het westelijk gezin de bestuur in Kongo te kunnen liandhaven, heeft het Kremlin zich wat minder daadwerkelijk met Kon go ingelaten, ook al omdat het zelf met te grote moeilijkheden worstel de en de verhouding tot Amerika nog niet meer wilde verslechteren. Maar toen heeft China die taak met graagte overgenomen, zoals het pro beert om in meer Afrikaanse lan den zijn invloed te vestigen, althans door het stoken van onrust voortdu rend poogt afbreuk aan de westelij - i te belangen in Afrika te doen. Aan die pogingen worden telken male duizenden Afrikanen opgeof ferd, die hier onder dit en daar on- der dat motief zich tegen hun wes telijk gezinde regeringsleiders ver zetten. Die voortdurende strijd beeft feitelijk niets met onafhanke lijkheid te maken, het is niet an- Dr. Ir. A. Vondeling, voorzitter van de PvdA-fractie in de Tweede Ksmer, heeft maandag tegenover minister Andriessen (Econ. Zaken) zijn bronnen genoemd, waaruit hij had geconcludeerd dat het aardgas voorkomen in Noord-Nederland veel groter dan het tot nu toe be kend gegeven, elfhonderd miljard kubieke meter. Zoals bekend had de heer Von deling op 26 november in Hooge- veen gesteld, dat het aardgasvoor komen tweemaal zo groot is als werd meegedeeld. Reeds de volgen de dag, op 27 november, verklaarde de NAM (Nederlandse Aardolie Maatschappij), dat zij vasthoudt aan het cijfer van 1100 miljard ku bieke meter aan aardgas. Op 28 november, weer een dag later dus, noemde de heer Vonde ling twee van de vier geraadpleegde bronnen. Op een te Heerlen gehou den bijeenkomst namelijk wees hij er op, dat de president van Geolo gische Stichting in West-Duitsland, de heer Martini, had meegedeeld, dat deskundigen spreken over een Nederlands aardgasvoorkomen van 2000 tot 4000 miljard kubieke me ter. De tweede aanwijzing, dat er veel moest zijn, aldus de heer Von deling in Heerlen, is de export-poli tiek. Op basis van de vernomen voorraad van 1100 miljard kubieke meter zou jaarlijks 15 miljard ku bieke meter voor export beschik baar komen. Die thans beschikba re cijfers over de aardgasexport wijzen, aldus de heer Vondeling op grotere voorraden. Direct na het onderhoud met mi nister Andriessen - over het gesprek wilde de socialistische fractieleider zich niet uitlaten - heeft prof. Von deling tegenover de pers verklaard, dat hij met zijn opmerkingen persé geen gasrel heeft willen veroorza ken - dat woord geeft geen pas - zo merkte hij op. Als derde bron voor zijn informatie gaf de heer Vonde- deling op het Duitse tijdschrift ,Del' en de uitgaaf „Gesundheits-Ingeni- eur", eveneens een Duits tijdschrift. In de uitgaaf van „Del" van juli van dit jaar is een artikel opgeno men over de marktpositie van het Duitse aardgas en hierin wordt op gemerkt, dat het aardgasvoorkomen in Nederland geschat wordt op 4000 miljard kubieke meter „Zeer beslist kan hier over een verantwoorde pu- =K1N(^S= Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 b.g.g. 4140 blicatie worden gesproken", aldus de heer Vondeling. Eenzelfde cijfer werd genoemd in 't tijdschrift „Ge- zoundheits-Ingenieur. Als vierde bron noemde de heer Vondeling de hoofddirectie van een Amerikaanse fabriek (Honeywell), die een nevenvestiging gaat bou wen in Emmen. Deze directie heeft bekend gemaakt dat de aardgas voorraad in ons land wel eens 6600 miljard kubieke meter zou kunnen zijn. De heer Vondeling, die op merkte niet te weten uit welk ka naal deze directie geput te hebben, sprak in dit verband over een seri euze en grote maatschappij en merkte op, dat „het gegeven moet een vrij solide basis hebben, maar hoe solide weet ik niet", zo zei de minister. Al met al noemde dr. Vondeling de door hem verkregen informaties „voldoende interessant" om het de minister voor te leggen. Het zijn, zo stelde hij" serieuze bronnen. „Dan meen ik daarmee te kunnen en te moete werken, want het is een serieuze zaak. Op de persbijeenkomst, gehouden in de Haagse Nieuwspoort, wees dr. Ir. Vondeling er voorts op, dat grondstoffen als gas en olie een grote publieke betekenis hebben. „Het is niet het domein van parti culiere (buitenlandse) organisaties, maar een taak van onszelf", zo zei hij. Daarom dient, naar zijn mening, de onderste steen boven te komen. Daarom moet ook z.i. de laatstbe- kende gegevens worden bekendge maakt. Naar het oordeel van de hr. Vondeling geldt deze eis niet al leen de absoluut vaststaande gege vens, maar ook de waarschijnlijke en vermoedelijke gegevens over de aardgasvoorraad. „We hebben er in Nederland recht op om te weten zelfs welke schatten er zijn", aldus de heer Vondeling. Naar zijn mening is zowel de re gering als het parlement op dit ter rein te weinig commercieeel inge steld en denken zij te weinig, na mens ons allen, als een grote onder neming. De opvatting van de NAM dat zij voor de bedrijfspolitiek vasthoudt aan de vaststaande gegevens noem de de heer Vondeling „gekkigheid". Daar geloof ik niets van, zo zei hij. Desgevraagd merkte de heer Von deling o.m. op, dat de Kamer te weinig op dit gebied heeft geboord en te weinig aan het exploiteren is. Of de fractie van de PvdA zal komen met een voorstel tot het houden van een parlementaire en quête naar de aardgasvoorraden in ons land is thans nog niet bekend. De heer Vondeling zei hierover eerst de behandeling van de begro ting 1965 van het departement van Economische Zaken te willen af wachten, alvorens met een beslis sing ter zaken te komen. Zoals bekend heeft de Tweede Ka mer deze begroting reeds dinsdag in openbare behandeling genomen. Tijdens de bespreking van deze be groting in de commissie-vergade ring merkte minister Andriessen over de grootte van het aardgas voorkomen o.m. op, dat men de schatting kent van 1100 miljard ku bieke meter aardgas. In de loop van de maanden is daar wel het een en ander bij gekomen. Er zijn verschil lende vondsten gedaan, die overi gens niet wijzen op en zeer grote Op 15 december aanstaande zal het 15 jaar geleden zijn, dat het statuut voor het koninkrijk werd getekend. De Nederlandse Antillen zullen dit feit uitgebreid gaan her denken en wel op 13, 14 en 15 de cember. Op 14 en 15 december zul len in de gehele Antillen alle over heidsdienaren vrij hebben en 't be drijfsleven is verzocht het voor beeld van lands- en eilandbesturen te volgen. De herdenking van de totstand koming van het statuut, een unicum in de wereld, die een verhouding heeft geschapen, waarmee we zeer tevreden zijn, „aldus het waarne mend hoofd van de R.V.D., zal o.m. worden bijgewoond door mr. F. J. F. M. van Thiel, voorzitter van de Tweede Kamer, de heer J. Tjalma als vertegenwoordiger van de voor zitter van de Eerste Kamer, en de voorzitter van de Staten van Suri name, de heer Lachmon. De feestelijkheden zijn verdeeld over Aruba en Curacao, dat wil zeggen: de officiële. Op beide ei landen zal een regeringsreceptie worden gehouden, die voor ieder een toegankelijk is. Daarnaast zijn als hoogtepunt van de herdenking aan te merken een plechtige vergadering van de Sta ten, waarbij minister-president Jonckheer en de voorzitter der Sta ten, de heer J. A. O. Bikker, het woord zullen voeren, alsmede een plechtigheid bij het autonomie-mo- TRIESTE TERUGKEER De moeder van de Franse vij fling, mevrouw Sambor, is na het verla ten van de kraamkliniek en een rust van enige dagen ergens buiten, in haar woning in Parijs terugge keerd, vermagerd, verdrietig over het verlies van twee der kinderen en bezorgd over het nog zwakke le ventje van de overige drie. Boven dien is zij teleurgesteld over het feit dat alle schone beloften die na de geboorte van de vij fling door al lerlei mensen waren gedaan, on vervuld blijven. De beloofde villa blijkt een fata morgana te zijn en geen van de gebruiksvoorwerpen, zoals ijskast, wasmachines enz., die in het vooruitzicht waren gesteld, wordt in de bescheiden woning van het echtpaar bezorgd. Met drie kin deren interesseert niemand zich meer voor ons, aldus mevrouw Sam bor die echter de troost heeft dat haar eerste twee kinderen van vier en vijf jaar in een goede gezondheid verkeren. hoeveelheid. De raming voor Sloch- teren is nog precies zoals zij was, nl. 1100 miljard. Daar hebben wij zelf iets ingecalculeerd voor een nog niet helemaal vaststaande re serve. U zult dus voorlopig van mij daarin geen veranderingen horen. Daar is echt geen aanleiding toe. Er is wel aanleiding toe om te zeggen: wij hebben nog wel wat vondsten gedaan en dat zijn putten van soms wel een paar miljard, enkele van een 10 miljard kubieke meter". Over de aardgasvoorraden zijn zeer recent door de Kamerleden Blaisse en Maenen (KVP) schrifte lijke vragen aan minister Andries sen gesteld. nument, gevolgd door een parade van onderdelen van de Koninklijke Marine. Ook zal er een manifesta tie worden gehouden in het Riff stadion, waar deputaties uit de ge hele Antilliaanse samenleving acte de presence zullen geven. Tijdens dit gebeuren zullen minister-presi dent E. Jonckheer en minister C. D. Kroon het wcford voeren, terwijl Statenvoorzitter Bikker de pream bule van het statuut zal voorlezen. Het boekje, gewijd aan tien jaar statuut en geschreven door de Am sterdamse journalist Hendrik de Wit van het Algemeen Handelsblad, is nog niet gereed. Exclusieve collecties VESTEN, BLOUSES, ROKKEN, SHAWLS en PANTALONS Onze coupeuses maken van uw stof elk gewenst model japon, pakje of rok Ateliers voor Plisseren, Borduren, Stofknopen, Rokken verkorten, enz. Heuvelstraat H Telefoon 26882 In de jaarrede op de woensdag j.l. in Utrecht gehouden bondsver gadering van de Rooms-Katholie- ke Middenstandsbond heeft de voorzitter, de heer J. B. A. Hurk- mans o.a. opgemerkt dat er van het gehele midden- en kleinbedrijf een grote daadkracht wordt gevraagd. De noodzakelijke samenwerking van de centrale middenstandsbond kon in 1964 nog niet worden be reikt. Begin 1964 heeft het ernaar uitgezien dat er verbetering zou komen in de reeds lang onbevredi gende en voor het midden- en klein bedrijf schadelijke situatie. De volstrekt en bij herhaling af wijzende houding van de Koninklij ke Nederlandse Middenstandsbond heeft echter de bundeling van alle krachten steeds weer mogelijk ge maakt. Als gevolg daarvan alleen is zelfs tussen drie centrale organisaties (Chr. Middenstandsbond, Ned. Ver bond Middenstandsverenigingen en NRKM) nagenoeg geen samenwer king mogelijk geweest. De heer Hurkmans hoopt dat 1965 op dit punt een beter beeld zal ge ven. Daarvoor zal echter een dui delijke wijziging in de houding van de Kon. Nederlandse Middenstands bond noodzakelijk zijn. Hij voegde er nog aan toe dat het werk van de NRKM niet zijn volle rendament op kan brengen zolang het midden- en kleinbedrijf ver deeld is. Zolang een bepaalde or ganisatie zichbij herhaling geroe pen voelt op ieder initiatief van an dere zijde bijna automatisch en in het openbaar een andere houding aan te nemen, zonder dat daar wer kelijk positieve gedachten tegen over worden gesteld. De heer Hurkmans roemde de nauwe samenwerking tussen de CMB en de NRKM. er is onder ling veel contact en nieuwe initia tieven kunnen snel en in volledige samenwerking worden gerealiseerd. KONINKLIJK PAAR, BEATRIX EN PREMIER NAAR DE WEST Prinses Beatrix zal van 19 febru ari tot 10 maart volgend jaar ach tereenvolgens een bezoek brengen aan de Nederlandse Antillen en Su riname. Het wordt de tweede reis van de kroonprinses naar de West Haar nieuwe bezoek zal worden voorafgegaan door een officiële reis van premier Marijnen en zijn echt genote in de periode 16 januari-5 fe bruari. In het najaar van 1965 gaan koningin Juliana en Prins Bern- hard eveneens naar de West. De datum voor de koninklijke reis moet nog worden bepaald. Het bijzondere gebaar van belangstel ling van het koningshuis en de re gering voor de Nederlandse Antil len en Suriname wordt in officiële kringen uitgelegd als een normale onderstreping van de vriendschap en de verbondenheid tussen de drie rijksdelen. Prinses Beatrix was eer der pp bezoek in de west tussen 1 februari en 3 maart 1958. UITKERING VOOR MINDER VALIDEN Minister mevrouw Schouwenaar- Franssen (Maatschappelijk Werk) heeft in een nota van wijzigingen op haar begroting voor 1965 aan de Tweede Kamer voorgesteld de uit keringen voor minder validen van 21 tot 30 jaar per 1 januari te ver hogen van 28 gulden 80 tot 40 gul den 30 per week. De minister wil ook een wijziging brengen in de uitkeringen voor blinden. Kostwin ners en alleenstaanden moeten vol gens haar voorstel voortaan naast hun uitkering een vergoeding krij gen wegens kosten van huisvesting tot een maximum van 15 gulden per week als zij zelfstandig 'n huis bewonen en van maximaal 9 gul den als zij kamerbewoner zijn. hogere premies voor de sociale ver zekeringen en noodzakelijke prijs verhogingen zou worden opgesou peerd. In een beschouwing van het loon- overleg in de Stichting van de Ar beid heeft de voorzitter van de Ne derlandse Rooms-Katholieke Mid denstandsbond, de heer J. B. A. Hurkmans op de woensdag j.l. te Utrecht gehouden bondsvergadering het niet tot elkaar komen van werk gevers en werknemers betreurd. Juist in de zo gespannen economi sche situatie van thans zou het van het allergrootste belang zijn ge weest als de centrale organisaties van werkgevers en werknemers el kaar op een redelijke basis hadden kunnen vinden over de grote lijnen van het loonbeleid. Die redelijke basis zou volgens de heer Hurkmans kunnen zijn ge weest: behoud van de in 1964 ge realiseerde reële inkomensverbete ring voor de werknemers, met daar naast nog een aanzienlijke verbete ring in de oude dags- en weduwen- voorziening die op 1 januari haar beslag zal krijgen, maar zonder een sterke nominale loonstijging die toch weer door hogere belastingen, sKINfëSs^

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1