wAAlwrjkse en UnqstRAAtse couraiu Technische kontakten onvoldoende hJ sa Bfonchi letten van-donderdag- tot-donderdag tussen schoenindustrie en toeleveringsbedrijven czAuq. <~Pynenburcj v. d. Pol bij Vakschool-herdenking I. .-I SOEKARNO IS ZEER ERNSTIG ZIEK ATLANTISCHE KERNVLOOT Kersttijd Geschenkentijd Tilburg BREDA KRIJGT WIELERBAAN VRIJDAG 18 DECEMBER 1965 85e JAARGANG No. 99 De tcho van het Zuióen Abonnement: -.ever jlwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen jufdredacteur JAN TIELEN ■onummer 1069687 ■blad verschijnt 2 x per week p. week (0.24 1 et- inc.k.) f 0.20 p. mnd. (1.00-f- 5 ct. inc.k.) JW0 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post f 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief ECHO Telegram-adres Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Tel. 04160-2621 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk op de voet gevo „Wij moeten elkaar toch ergens kunnen vinden in 't ene gemeenschap pelijke doel, en wel voor lage kosten een interessant en verantwoord eindprodukt vervaardigen. Dit elkaar vinden tail dus zeggen, ook met de technische specialisten uit de toeleveringsbedrijven in persoonlijk kontakt treden. Ik heb zo het gevoel, dat er in deze technische kon takten heel veel niet lekker zit." Aldus de heer E. v. d. Pol van de Swift- schoenjabrieken te Nijmegen in zijn inleiding tijdens het symposion, dat vrijdag georganiseerd werd ter gelegenheid van het vijftig-jarig be staan van de Middelbare Vakschool voor Schoen- en Lederindustrie en het Instituut T.N.O. ■WW een ithen, i enz. ig en erdag tand- dhuis ERKLARING De heer Van de Pol zei ten dele i verklaring voor dit verschijnsel te Jben gevonden. De sc"hoentechnicus tft nl. bijna nooit rechtstreeks met de technische man van de iïleveringsbedrijven. Aan de kant inde schoenindustrie is daar de araerciöle tussenschakel van de in ner en aan de andere kant de even- ais commerciële tussenschakel van verkoper van het toeleveringsbe- E, nkel) riant .n de org— bad- sous- leeg .r schort hier iets aan de commu- ntie-mogelijkheden over en weer. Voor de schoentechnicus moet een iiekter kontakt mogelijk zijn. De heer Van de Pol was van me- ing, dat de commerciële jongens fit wel een rol te vervullen hebben, let nadruk verklaarde hij, dat eko- iie en techniek nauw met elkaar jjn verbonden en dat door een goede isselwetking frappante resultaten reikt kunnen worden. iPLOSSING De heer Van de Pol gaf ook het ffipt om deze moeilijkheid de wereld it te helpen. De technische specialis- k die direkt of indirekt met een iiobleem betrokken zijn, moeten bij eerste aanpak samen aan tafel. Be it nog, de technici uit de toeleve- •gsbedrijven moeten in de sChoen- briëk aan het werk worden gezet. De schoenfabrikant moet dan ver ten, dat hij koning klant is. Men toet elkaar als specialisten respekte- 1. Men mag echter niet vergeten, dat e doelstelling van een dergelijk ge- üegreerd samenwerken moet zijn uiteindelijke ekonomische resul- tat. MJDSTANDAARD Hoewel de heer E. v. d. Pol steeds ?rak over "toeleveringsindustrie" dde hij de looiers gerust "Wij be- fti'kken in de schoenindustrie over de materialen, maar wij zien allen ïtleder als een soort goudstandaard, HURKMANS MET PENSIOEN Maandagavond is de heer Corne rs Hutkmans, werkzaam bij schoen- tabriek A. J. de Kort, door de di- Wie toegesproken in verband met 't «eiken van de pensioengerechtigde teftijd. De heer Hurkmans was 27 jaar bij ke fabriek werkzaam en de direc- - dankte hem voor de werklust en ter die hij gedurende deze tijd aan tg heeft gelegd. Zij wilde het 'terbij niet laten en overhandigde "1 een geschenk onder couvert. Ook namens het personeel werd Jt scheidende werknemer toegespro- en dank gebracht voor de vriend- P en collegialiteit. Als stoffelijk 'lijk van genegenheid mocht 'hij van hele personeel van de schoenfa- een geschenk onder couvert ont ken. Hierna volgde een gezellig 'treluurtje, waarbij nog vele herin gingen werden opgehaald. waaraan wij de andere materialen kunnen afwegen." Dat is volgens spreker een oude liefde, die niet roest en 'het deed hem deugd, die oude liefde tijdens het symposion een beetje te kunnen oppoetsen. Spreker gaf twee voorbeelden uit de praktijk omtrent de oplossing van pro blemen door samenwerking. NERFBREUK VAN OVERLEDER ROND HET LIJMZWIKKEN Moeilijkheden ontstonden bij een vrij plotselinge opvoering van pro ductie en een nieuwe bewerkingsmet- thode van het lijmzwikken. De oppervlakte-spanning van het overleder was niet bestand tegen de veranderde krachten en situaties, die in de nieuwe produktiegang optraden. Het uitval-percentage liep hier door vrij sterk op, en hier moesten dus maatregelen worden getroffen. Na de nodige contacten en in over leg met T.N.O., Waalwijk, werd een werkgroep samengesteld, bestaande uit a) Enkele specialisten van T.N.O. Waalwijk b) Specialisten uit de overleder- fabriek c) Specialisten uit de schoenfa briek. Allereerst werd er een lijst opge steld van mogelijke oorzaken, deze was ongezellig lang en verdeeld over een zeer breed veld. Op deze lijst kwam o.a. voor, de ruwe huid, looiing, afwerking en nerf af werking, snijsysteem, modellen, conditioneren, lijmzwikmaühine, scha ren, onderneus, oplosmiddelen etc. De aanpak van de volgorde en de werkmethode werd geprogrammeerd en T.N.O. zou naast zijn teohnische inbreng, het werk coördineren. T.N.O. heeft zich in dit onderzoek prachtig van zijn taak gekweten, al dus de heer v. d. Pol. Ook tijdens dit onderzoek kwam weer voor de zoveelste maal naar vo ren, de behoefte aan normstelling en toleranties plus eenvoudige appara tuur voor een snelle vergelijkende controle. Het rek- en stuitproces, dat op treedt tijdens 't lijmzwikken, kan o.a. door een even listige als praktische methode gecontroleerd worden. Vrij snel kwamen wij tot bepaalde theorieën, zodat wij de ene faktor na de andere konden elimineren. Naast tal van andere punten kwam oök als belangrijk naar voren het conditioneren. Dit braCht ons tot vas te voorschriften voor de diverse con- ditioneerplaatsen. a) Opslag schachten, b) Speciale konditioneerkast re gelbaar op vocht en temperatuur, 2 uur minimaal, 3 uur maximaal plus een speciaal ontwikkeld conditi- oneer-apparaat vlak voor het lijm zwikken. Hierna was het uitval-per centage weer tot het minimale terug gebracht. Als tweede voorbeeld noemde de heer v. d. Pol HET ONTWIKKELEN VAN KUNST STOF ZOOLMATERIAAL Enkele jaren geleden werd er uit het buitenland een geheel nieuw soort zoolmateriaal aangeboden, dat naast lederzolen nieuwe mogelijkheden bood. Door allerlei vervelende om standigheden was de prijs per een heid erg hoog, de levertijd lang en 't materiaal was nog niet in voldoende mate te verkrijgen. Opdracht werd dus Onderzoek eens of dit in ons eigen landje is te ontwikkelen. Dit alles met inachtneming van kwaliteit, kwanti teit, prijs en levertijd voor wat 't ma teriaal zelf betrof en 'n betrouwbare fabricage-methode voor de bewerking in de montage-afdeling. Weer werd in overleg met T.N.O. een werkgroep samengesteld a) T.N.O., Waalwijk b) Specialisten uit een rubberfa briek c. Specialisten uit schoenfabriek. De aanpak, de volgorde en de werk methode werd geprogrammeerd en ook hier weer zou T.N.O. naast zijn technische inbreng de werkgroep co- ordineren. In nauw overleg met T.N.O. kwam men tot hanteerbare normen, voldoen de goed om vergelijkende proeven te kunnen nemen. Men leerde snel van elkaar de hoofd- en bijzaken te schei den. Vrij snel konden nu bepaalde theorieën worden opgesteld, die door versnelde fabrikage en draagproeven in de praktijk getoetst werden. Binnen 2 maanden was de proef- fabricage op gang en economisch vol ledig verantwoord. Was dit een een voudig probleem? Zeer zeker niet, het was de goed georganiseerde samenwerking en taakverdeling, die ons dit succes bracht. De heer v. d. Pol kwam tot de con clusie, dat de Nederlandse schoenin dustrie voor 2 geweldige taken staat: a) Het oude ambacht tot een mo derne industriële ontwikkeling bren gen, b. de mens in het bedrijf industri eel leren denken. Tot slot herhaalde spreker de woor den, die Mr. Geveke in 1952 tijdens een feestvergadering van de studen tenvereniging heeft gesproken Door beslissingen, die wij thans en in de eerstkomende jaren nemen, zal het bepaald worden, of het thans zo bekende regeltje uit onze aard rijkskundeboeken: „De Ned. Schoen en lederindustrie is grotendeels in Noord-Brabant geconcentreerd" over 50 jaar vervangen zal zijn door een ander. "De Europese Schoen- en le derindustrie is voor een belangrijk deel in Nederland geconcentreerd". Ik hoop dat wij allen samen hier toe weer een klein steentje kunnen bijdragen. Ir. Roelofs Heyrmans dankte spontaan voor de bandrecorder, die de heer J. Gompen hem vrijdag aanbood namens een zestal organisaties Vertwijfelde pogingen worden door Indonesische autoriteiten in het werk gesteld om de steeds slechter wordende gezondheidstoestand van de 63-jarige president Soekarno voor de wereld verborgen te hou den. Volgens de laatste berichten uit het paleis wordt zijn nieraandoe- ning steeds ernstiger en zijn beide voeten van de president pijnlijk ge zwollen. Indonesische diplomaten in het buitenland hebben strikte orders ge kregen de ziekte-toestand van de president niet met anderen te be spreken. Woordvoerder Harsono gaf te kennen, dat de ziekte van de president „sterk wordt overdreven. Wij hebben nog geen enkele mede deling uit het paleis gekregen dat de president ziek zou zijn." Het is nog niet mogelijk geweest in de Noordatlantische Raad in Pa rijs overeenstemming te bereiken over het meest besproken onder werp van deze vergadering, de At lantische kernvloot met gemengde bemanningen. De standpunten van de Franse regering en die van zijn voornaamste bondgenoten in de NATO blijven volkomen tegenstrij dig. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk is tot tweemaal toe op zijn verzoek door Generaal de Gaulle in het Elysée ontvangen. Hij heeft de pre sident uitvoerig op de hoogte gesteld van de denkbeelden, die op het ogenblik worden uitgewerkt. Frank- rijks bondgenoten willen duidelijk laten blijken dat zij er niet op uit zijn Frankrijk politiek en militair buiten te sluiten. Het kan ten alle tijden meedoen aan het overleg tus sen de verschillende NATO-landen. Hoestdrank in tabl®tvorm.95ct Prof. Troost dankt loco-burgemeester Van Heeswijk voor de geluk wensen, die deze namens het gemeentebestuur aanbood op de receptie van Vakschool en Lederinstituut. In het midden de heer J. L. P. M. Teijssen, voorzitter van de M.V.L.S. Pracht sortering gladde en bewerkte trouwringen in onze speciale etalage. Alle gouden sieraden zijn bij ons gedurende 2 jaar gratis verzekerd tegen verlies en diefstal. Heuvelstraat 61/hoek Willem Il-straat Telefoon 04250 - 24428 b.g.g. 34999 Wij wensen onze cliëntèle prettige Kerstdagen. RADIO EN TELEVISIE Zowel de regering als de liberalen kwam met verrassen de mededelingen, die de politieke hemel deden opklaren. Premier Ma- rijnen en minister Bot (Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen), lieten de Tweede Kamer in een brief weten, dat de Tegering vóór 1 maart 1965 voorstellen zal doen over de voor waarden die aan nieuwe gegadigden voor een zendvergunning worden ge steld, en over de invoering van recla me in de overgangsperiode. Op hetzelfde moment verklaarde aan de overkant van het Binnenhof in de Eerste Kamer, mr Van Riel, voorzitter van de liberale fractie, dat hij hoopt op een oplossing, die een ongestoord samenwerken van de vier regeringspartijen mogelijk maakt. KERNMACHTPLAN VAN WILSON Premier Wilson heeft gisteren het voorstel van zijn regering voor een Atlantische kernmacht uiteengezet. Volgens het Britse plan zal de Atlantische kernmacht (ANF) be staan uit nationale elementen en een gemeenschappelijk (multinatio naal) element, waarvan de huidige mogendheden, die niet over kern wapens beschikken, deel kunnen uit maken. Het plan heeft in de eerste plaats tot doel verspreiding der kernwapens te voorkomen. De nati onale elementen zouden tot de ANF moeten behoren zolang de NAVO bestaat. De ANF zouden moeten bestaan uit Britse V-bom menwerpers - uitgezonderd die, wel ke buiten het gebied van de N.A. V.O. nodig zijn - de Britse polaris- vloot, een gelijk aantal Amerikaan se Polaris-onderzeeboten en het ge meenschappelijk element. De ANF zou onder één enkel ge zagsorgaan komen: de V.S., Groot- Brittannië en Frankrijk - indien het wil deelnemen - zouden het recht van veto hebben. De deelneming van andere lan den zou individueel kunnen geschie den - in welk geval een dergelijk land eveneens het recht van veto zou hebben - of collectief. Met algemene stemmen heeft de gemeenteraad van Breda woensdag avond een plan goedgekeurd, dat er in de nieuwe wijk „De Emmer" een wielerbaan zal worden ge bouwd. De bouw staat onder super visie van de Duitse baanspecialist, Herbert Schurman. Er zal een spe ciale Afrikaanse houtsoort worden gebruikt. Herbert Schurman is van De verkoop van loterijbriefjes in Zweden heeft in het vorige be lastingjaar de schatkist een bedrag van een kleine negentig miljoen gulden opgebracht en voor het lo pende jaar zou dit volgens de be trokken onderneming nog meer worden, daar men rekent op een record-verkoop van twintig miljoen briefjes. Vijf auto's reden over hem heen, verscheidene honderden au tomobilisten daarachter vonden het voldoende met een boogje uit te wijken naar een van de andere 2 rijbanen. De 60-jarige kapper Ro bert Thauvin was aangereden bij een poging door het hels drukke verkeer over te steken, toen zon dagavond tegen zeven uur tegen de tweeduizend auto's per uur met weekendgangers door Trappes naar Parijs terugkeerden. Pas een kwar tier later kon zijn lijk door de po litie worden verwijderd. Een der automobilisten was zo vriendelijk geweest de politie te waarschuwen. Het parket van Versailles stelt een onderzoek in naar onvrijwillige doodslag en het zich onttrekken aan hulpverlening aan iemand in nood. Op een overigens niet volledige lijst van 262 internationale lucht havens in het Britse luchtvaartblad „Light" is Schiphol het enige vlieg veld, dat onder de zeespiegel ligt en wel 13 voet. De hoogste luchtha ven is El Alto bij La Paz in Bolivia op ruim 13.000 voet (4020 meter). Volgens de wereldgezondheids organisatie daalt het aantal zelf moorden in West-Berlijn. In 1962, een jaar na de bouw van de Ber- lijnse muur, werden in West-Berlijn dat 2.200.000 zielen telt, 819 zelf moorden en 1470 pogingen tot zelf moord gepleegd. In 1963 waren de cijfers resp. 798 en 1225. Uit een opslagplaats op het vliegveld van Montreal hebben vijf gewapende mannen maandag goud en goederen ter waarde van 111.250 dollar geroofd. Het goud woog 92 kilo en was 81.000 dollar waard. Het was afkomstig uit Nicaragua. De goederen bestonden uit munten, horloges, juwelen en farmaceutische artikelen. In New Yjork is bekend gemaakt, dat meer dan 4 min particulieren meer dan de benodigde 10 miljoen dollar hebben bijgedragen voor de bouw van de „John F. Kennedy - bibliotheek" in Boston. De 41-jarige Italiaan Umberto Montanari paste in zijn woonplaats Rio Di Vergalo een zeer radicale methode toe om muizen, die aan de bekleding in zijn auto hadden zitten knagen onschadelijk te ma ken. Hij plaatste een vat met water in zijn wagen en wierp daar een groot blok carbid in in de hoop, dat het gas de muizen zou doden. Het gas kwam op gegeven moment tot ontploffing en toen vlogen be halve de muizen ook de auto en de garage de lucht in. Van huizen in de naaste omgeving sprongen de ruiten. ES In het Britse Medische Tijd schrift beschrijft een chirurg het geval van een geestelijke, wiens adem in brand vloog telkens als hij de kaarsen op het altaar uitblies. De man bleek een zweer aan de twaalfvingerige darm te hebben, waardoor zich een brandbaar gas ontwikkelde. Na een operatie was het euvel verholpen. mening, dat de baan in Breda, die een lengte krijgt van 250 meter, sneller zal zijn dan de beroemde Vigorelli in Milaan. De gemeente Breda stelt zich ga rant voor de rente en aflossing van een kapitaal van f 200.CÖ0.-. De Ne derlandse Sport Federatie gaf fiat voor een renteloos voorschot van f 25.000.- en de stichting Wieler baan Sportief stelde f 5000.- ter be schikking. Het ligt in de bedoeling met een eenvoudige opzet te komen, die in de toekomst, wanneer een en ander zakelijk verantwoord is, uitgebreid kan worden. Zoals de plannen er nu voorstaan kan deze wielerbaan, optimistisch bezien over een half jaar worden geopend.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1