wiilwijkSÊ en L^nQStRMts6 couRint Mr. Hartsuiker over de REM Inflatiewind in West-Europa Voor iedereen per 1 januari 1965 STASSAR i i Noodzaak van gemeenschappelijke economische politiek woensdag 23 december dinsdag 29 december Damesmode MAANDAG 21 DECEMBER 1964 85e JAARGANG No. 100 De ïcho vAn het Zuióen Uitgever Vaal wij ksche Stoomdruak e rj Antoon Tieler hoofdredacteur JAN TIE1.EN jirunummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week 1 ipgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenastraat 8 Tel. 04167 - 2002 De officier van justitie te Am sterdam, mr. dr. J. F. Hartsuiker, heeft op een persconferentie mede gedeeld dat hij pas toen woensdag ochtend schriftelijk duidelijk vast stond dat geen enkele medewerking zou worden verleend bij de actie van de justitie tegen 't REM-eiland hij besloten heeft dat donderdag ochtend de voorbereide actie zou worden uitgevoerd voor de bezet ting van het REM-eiland. In elk ge val was de actie als de landing met helicopters niet mogelijk zou zijn geweest zijn uitgevoerd, maar dan vanaf de boot „Delfshaven". Volgens een brief aan de officier van de Amsterd. advocaat mr. H. J. Sluyter - van woensdagochtend - is de exploitatie van de REM over gegaan in handen van de „High Seas Television ltd" gevestigd te Londen. De naam van de eigenaar van 't platvorm is de „Exploitacion de Construcciones 6v6oor de REMET Construcciones Maritima Excomar SA te Pannama. De advocaat in opdracht voor de REM is ook de raadsman der beide genoemde bui tenlandse maatschappijen. De verdere gang van zaken is als volgt: mr. Hartsuiker zal zo spoe dig mogelijk een vordering tot een gerechtelijk vooronderzoek bij de rechter-commissaris bij de recht bank te Amsterdam indienen. Als dit vooronderzoek gesloten is zal de dagvaardiging aan ieder der verdachten - wie dat zullen zijn son de officier nog niet mededelen - uitbrengen en dan volgt er een pro ces voor de rechtbank. Tegen de verzegëling - die een vorm is van inbeslagneming - staat de belanghebbende een rechtsmid del open, dat is het indienen van een bezwaarschrift bij de rechtbank te Amsterdam. De enige vraag die bij de beoordeling daarvan speelt is alleen of de officier „buiten zijn boekje is gegaan", zo lichtte mr. Hartsuiker toe. Ter verklaring waarom hij niet eerder heeft ingegrepen deelde mr. Hartsuiker mede, dat toen duidelijk werd dat geen medewerking was te verwachten hij gemeend heeft een zeer voorzichtig beleid te moeten voeren. Hij releveerde het onder houd dat hij vrijdag 11 december had gehad met de gedelegeerde commissaris van de REM, mr. Min- derop, en daarna de raadsman van de REM, tevens van de platvorm eigenaar en de exploitante. Het door hen ingenomen standpunt noemde mr. Hartsuiker teleurstel lend. Zij wilden op geen enkele wijze medewerking verlenen maar er zou ook geen actief verzet zijn bij een actie tegen het eiland. Het had, zo voegde mr. Hartsuiker er aan toe, ook heel anders kunnen gaan. Men had kunnen komen tot een principieel proces. Hij zei de aangenomen houding persoonlijk helemaal niet te kunnen waarderen. Ik had mogen verwachten dat de leden van het REM-bestuur zich volgens de Nederlandse wet zou den gedragen. Zaterdagavond kwam de mededeling dat de exploitatie in andere handen was overgegaan. Ik vind dat bijzonder snel, aldus de Officier van Justitie. Maandag heeft mr. Hartsuiker een brief aan mr. Sluyter gestuurd waarin hij nogmaals er op wees dat zijn inziens hun houding illegaal was en illegaal tegenover de Ne- 0OK ANDERE PIRATEN WEG Ook Radio Veronica is zeer waar schijnlijk de langste tijd in de lucht geweest. Donderdag heeft namelijk het comité van ministers van de Raad van Europa in Straatsburg een ak koord inzake de bestrijding van pi ratenzenders goedgekeurd. Het akkoord zal in januari a.s. ter ondertekening worden 'opengesteld. De overeenkomst zal van kracht worden als zij door drie, landen is 'be krachtigd. 'Hiermede kan echter nog ®ige tijd gemoeid zijn. Het leven van Radio Veronica kan daardoor nog wel iets gerekt worden, maar in feite betekent dit slechts uitstel van exe cutie. 'Het akkoord van Straatsburg heeft betrekking op radiostations die 'buiten het nationaal grondgebied zijn geves tigd, b.v. aan boord van een schip, 'n luchtschip of eventueel zelfs op een kunstmatig eiland. De landen die het akkoord zullen ondertekenen en be krachtigen verplichten zich om maat regelen te nemen tegen deze zenders. Niet alleen het vestigen en exploi teren ervan zal strabaar worden ge steld, doch ook alle medewerking, zo als het leveren van materiaal, provi and, transportmiddelen, reclamedien sten en het bestellen en vervaardigen van produkties die uitgezonden zul len worden. exploitant als van de eigenaar zou het mededaderschap kunnen zijn. In het gerechtelijk vooronderzoek zal moeten blijken of de heren Brandei, Heerema en Verolme ook strafbaar zijn. Voorts zal de straf baarheid moeten worden bezien van de vijf man technisch personeel van het eiland. Volgens mr. Hartsuiker maken zij een gerede kans in de cirkel der strafbaarheid te zijn ge weest. Op het eiland trof men negen man aan (drie Belgen en zes Ne derlanders), een Belg trad op als leider. Allen zijn kort verhoord. Het personeel op het eiland had een brief waarin hun werd bevestigd dat de arbeidsovereenkomst, die zij oorspronkelijk met de REM had den, was overgegaan in de High Seas Television Ltd. In zijn toelichting op grond waar van de justitie is opgetreden stipte mr. Hartsuiker aan dat krachtens artikel 2 der anti-Remwet de Ne derlandse strafwet toepasselijk is op ieder, die zich op een installatie ter zee enig strafbaar feit schuldig maakt. Krachtens een der drie op 12 december van kracht geworden al gemene maatregelen van bestuur is de telegraaf- en telefoonwet van 1904 op een installatie ter zee van toepassing. De gebruikers, ex ploitanten en eigenaars van het REM-eiland zijn vanaf 12 december af derhalve als verdachten te be schouwen van het misdrijf ge noemd in artikel 20 van deze T c i T-wet (zendinstallatie aanwezig hebben en/of gebruiken zonder machtiging van het bevoegd ge zag). Hierop staat een straf van ten hoogste zes maanden of een boete van 5000 gulden. In verband met de aanstaande feestdagen zal ons blad in de Kerstweek verschijnen op in de vorm van een KERSTNUMMER. Het Oud- en Nieuwjaarsnummer verschijnt op Met het oog op de| komende drukte, doen wij een dringend beroep op onze adverteerders, hun adver- tentie-copie voor deze nummers zo spoedig mogelijk aan ons op te zenden. Advertenties, die ons na dinsdag 22 december 9.00 uur voormiddag bereiken, kunnen niet meer in ons Kerstnummer worden opgenomen. Hetzelfde geldt voor het Oud- en Nieuwjaarsnummer voor de adver tenties, die ons na maandag 28 december 9.00 uur v.m. worden toegezonden. derlandse wet. Nogmaals verzocht hij schriftelijk bekend te maken hoe hun houding zou zijn en hem dit woensdagochtend tien uur te laten weten. Exclusieve collecties VESTEN, BLOUSES, ROKKEN, SHAWLS en PANTALONS Die morgen om negen uur kwam de brief waarin het reeds genoemde standpunt alsmede de namen der beide buitenlandse maatschappijen bekend werden gemaakt. Naar de mening van mr. Hart suiker zijn beide buitenlandse maatschappijen er voor verantwoor delijk dat het eiland 's nachts ten behoeve der scheepvaart verlicht blijft. Het personeel is op 't eiland gebleven. Het ligt nu onder justitieel beslag. De radio- en tv-zenders, waaruit enkele essentiële onderde len zijn gehaald, zijn verzegeld en blijven dit hangende het proces. Op verbreking der zegels staat twee jaar gevangenisstraf. Zeer gedecideerd antwoordde mr. Hartsuiker op een vraag daarover dat hij in staat is een buitenlandse "g"ï I l-»n «n-c* eigenaar en exploitant van het ei- BiOlli gf land te vervolgen. Zowel van de v Onze coupeuses maken van uw stof elk gewenst model japon, pakje of rok Ateliers voor Plisseren, Borduren, Stofknopen, Rokken verkorten, enz. Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 De inflatie-wind blaast al ver scheidene jaren door West-Europa. De bestrijding ervan lijkt soms op don Quichotterie. Immers, 'n reeks „ingebouwde" inflatieoorzaken doet zijn invloed gelden. Genoemd kun nen worden: sterke investerings- neiging, een nog sterkere consump tiedrang, lonen die niet binnen de grens der productieontwikkeling blijven enz. enz. Ook de overheid kan zich moeilijk matigen. Allerlei .5 crue tuur eisen spelen hierbij eet rol. De overheid staat bloot aan de druk van pressiegroepen en po litieke groeperingen. KLEMMENDE VRAAG Hoe kan men desondanks toch een efficiënt conjunctuurbeleid voe ren? Deze vraag heeft thans in alle EEG-landen grote actualiteit. Een van de middelen tot matiging is de budgetpolitiek. Zij betreft zowel de belastingen als de uitgaven. Maar wat komt hiervan in de praktijk te recht? De begrenzing der overheids uitgaven is gemakkelijk te stellen, maar in de praktijk is dit vrijwel ondoenlijk, omdat allerlei pressie groepen vragen om méér uitgaven. Een ander instrument is de inko menspolitiek. Het fundament hier van is: inkomensgroei conform de productiviteitsontwikkeling. Maar ook dit instrument is in de praktijk moelijk hanteerbaar. Dat zelfde kan gezegd worden van de prijspo litiek. Een prijsbeheersing in de meest strikte zin van het woord is BUDDEMEYER chemisch, reinigen grotestraat 95 waalwijk Tenslotte is er nog het instru- feitelijk niet te realiseren. Tenslotte is er nog het instrument van de monetaire politiek. Maar zij levert al evenzeer moeilijkheden op. Via kredietbeperkingen de be stedingen remmen lijkt aardig, maar het middel heeft een gevaar lijke kant, aangezien de kleine on dernemingen er de grootste moei lijkheden van ondervinden. INFLATOIRE KRACHTEN Terecht heeft minister Andries- sen kortelings nog eens in het licht gesteld, dat de E.E.G. ondanks haar positieve elementen toch ook infla toire krachten heeft aangemoedigd. De positieve elementen betreffen in het bijzonder de bevordering van de c^rcrusche groei. De Euromarkt t t Jv*t on< wikke'ingsproces sterk slircihecrd. Dit was uiteraard de Yi'f' maar de expansie-ge- T- was veelal groter dan de roe oden vrn het moment toe lieten. De welvaartsverhoging leidde tot een sfeer -'an „het kan niet op". De forse vraagontplooiing werkte met name verspanning van de arbeids markt in de hand. Daarbij komen de gevolgen van de gemeenschap- nel 'ike landbouwpolitiek, die pri mair geïnspireerd is door de belan gen van de producenten en in ieder géval minder door die van de con sumenten. Het gevaar is nu levensgroot, dat de Euromarkt door alsmaar oplo pende kosten zich een tijd uit de markt zal prijzen, gelijk de V.S. en Engeland in het laatst der vijftiger jaren. Het verloop van de industrie- ele loonkosten per eenheid product in dollars was nl. de periode 1961- 1964 voor de E.E.G. 17%, voor de V.S. 3%. VERSCHILLEN De weg naar Europese economi sche politiek is lang en moeizaam. Het verdrag van Rome bevat weinig of geen sancties tegen landen die uit de band springen. Doelstellingen en methoden van economische poli tiek zijn van land tot land verschil lend. De vrije-marktpolitiek van Duitsland contrasteert sterk met de planning in Frankrijk. In het laat ste land geldt een loonpolitiek slechts t.a.v. overheidsbedrijven, in Nederland kennen we zo'n politiek op nationaal niveau. Volledig gemeenschappelijk con junctuurbeleid is in de huidige situ atie beslist niet mogelijk. Wel is het denkbaar dat ieder EEG-land van uit Brussel een gedetailleerde, doch multilateraal opgestelde aanbeve ling krijgt betreffende de te vol gen economische politiek. In elk geval zullen de Euromarkt- leden moeten streven naar een ge zamenlijk conjunctuurbeleid, het geen voor de voortzetting van de inflatie bestrijding beslist noodza kelijk is. Alle werknemers in Nederland krij gen per 1 januari een verplichte loon ronde van twee percent. Bij de her ziening van de cao's mogen de Ionen nog eens maximaal drie percent stij gen. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft vrijdagmiddag deze beslissing genomen over de uitwer king van het loonakkoord, dat vol gend jaar een loonsverhoging van hoogstens vijf percent toestaat. Over twee punten, de mogelijkheid om per onderneming naar hoven af te wijken van de cao-lonen (onderne mingsgewijze differentiatie) en de ge lijke beloning voor mannen en vrou wen, is men het niet eens kunnen worden. Voor het overgrote deel van de werknemers worden per 1 januari de cao's herzien. Zij krijgen dan een loonsverhoging van maximaal vijf percent. De verplichte loonronde van twee percent is speciaal voor de be- HET AUTO-PARK. Het auto-park breidt zich in Ne derland nog met de dag uit. Eind no vember werden er in ons land maar liefst 42.682 automobielen meer ver kocht dan in de vergelijkende periode in 1963. Kwam men in 1963 tot en met 20 november tot een totaal van 168.214, dit jaar werden van 1 janu ari tot en met 20 november maar liefst 210.896 produkten aan de man gebracht. De eerste twintig dagen van november bracht voor de diverse au tomobielfabrikanten een afzet van 9.650 auto's. FEDERATIE VAN VRIJE POSTDUIVENBONDEN Tijdens de deze week in "Het Kroontje" te Den Bosch gehouden bijeenkomst van de besturen van de bij de Brabantse Bond, KOP en NE- KO (Eindhoven) aangesloten post- duivenliefhebbers werd door de aan wezigen met algemene stemmen beslo ten tot oprichting van de federatie van vrije postduivenbondfen. Deze sa menbundeling houdt in dat ongeveer 3500 postduivenliefhebbers zich heb ben geschaard achter deze federatie, waarvan de éénheid van de vrije bon den als 'hoofddoel is gesteld. Het bestuur is samengesteld uit 3 leden van de Brabantse Bond, 3 leden van de KOP en 3 leden van de NE- KO, terwijl door de vergadering, de heer P. J. Stoopen, met algemene stemmen als voorzitter van de federa tie werd aangewezen. Pastoor J. Snackers werd tot gees telijk adviseur benoemd. Op meerde re onderdelen op organisatorisch ge bied werden reeds besluiten genomen. Het bestuur zal op korte termijn meerdere belangrijke zaken bespre ken. Teneinde de sportontspanning zo aangenaam mogelijk te maken zou den kapitaalsvorming, eensgezind heid, samenbundeling van krachten zonder persoonlijke belangen mede 't doel van de federatie zijn. Voor ieder het begin van een lichtere toekomst in de duivensport. Abonnement p. mnd. (1.00+ 8 ct. inc.k.) 1.08 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) ƒ3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariej Telegram-adres: „ECHO" PRIBA-WINKELS IN ONS LAND MISLUKT Aandeelhouders leggen er zes miljoen op toe. De directie van het Belgische wa renhuis ,,A L'Innovation" beeft j.l. maandag op de jaarvergadering van aandeelhouders in Brussel medege deeld, dat de 'operatie „Pri'ba-Neder- land" een verlies van 83.349.000 Belgische frank 'heeft 'berokkend, ruim zes miljoen gulden. Het 'besluit om filialen te stichten in het buitenland werd genomen om in de Euromarkt te kunnen concurreren met de machtige 'buitenlandse onder nemingen, aldus werd de aandeelhou ders medegedeeld. Maar Priba-Ne- derland ging het van het begin af niet voor de wind. Het uitbreidingspro gramma werd vertraagd door admi nistratieve hinderpalen. De investe ringen waren belangrijker dan was be raamd, terwijl er 'bij de aanwerving van personeel onvoorziene moeilijk heden werden ontmoet. De belang rijke algemene onkosten konden niet worden gedekt door bet omzetcijfer. Slechts vijf van de 20 filialen, waar toe was besloten, konden in Neder land worden geopend. Nadat verschillende oplossingen waren bestudeerd werd 'besloten de zaken over te doen aan de groep Vroom en Dreesmann, hetgeen ge schiedde met een verlies van meer dan 83 miljoen frank. Ook in Frankrijk heeft „A L'Inno vation" verliezen gèleden met nieuwe vestigingen. Voor 1964 wordt dit verlies geraamd op ruim 7 miljoen gulden. Hoewel de onderneming dit jaar in België een record-omzetcijfer bereik te, zal voor het eerst in 40 jaar geen dividend worden uitgekeerd, een maatregel die zelfs in de crisis van de jaren dertig niet behoefde te wor den genomen. drijfstakken (zoals de bouwvak) waar de nieuwe cao's later in 1965 ingaan. Zonder die loonronde zouden de werknemers van die bedrijfstakken per 1 januari in loon achteruitgaan, omdat dan de hogere premie voor aow en aww moet worden betaald. „Het beraad is vrijdagmiddag in een zeer constructieve geest gevoerd", verklaarde werknemersvoorzitter drs. Roemers (NVV) na afloop. Ir Bosma (werkgevers-voorzitter en dit jaar te vens voorzitter van de Stichting) kon niet bij bet hele overleg zijn. „Daar om was ik vrijdagmiddag voorzitter. Ik wil niet zeggen dat het daaraan lag, maar de partijen zijn snel tot overeenstemming gekomen", aldus drs. Roemers. Het resultaat van het overleg zal zo snel mogelijk in een brief worden meegedeeld aan minister Veldkamp (lonen). Het geschil over de ondernemings gewijze differentiatie berust op af wijkende uitleg van 'het regerings standpunt. De werknemers willen dat de mogelijkheden onverkort gehand haafd blijven. De werkgevers menen dat alleen de bedrijven, die dit jaar maar gedeeltelijk van de mogelijkhe den hebben gebruik gemaakt, bij de hernieuwing van de cao's de „rest" mogen toepassen. Ondernemingen die de differentiatie nog niet hebben ge bruikt, zullen dat ook volgend jaar niet mogen doen, menen zij. Deze laatste groep is echter zeer klein. Moeilijkheid Bij een volledige gelijkschakeling tussen vrouwen- en mannenlonen ko men vooral de textiel- en confectie- industrie en de witwasserijen moeilijk te zitten, omdat daar veel meer vrou wen dan mannen werken. De werk nemers staan op volledige gelijkscha keling. Een tussenvoorstel om honderd percent te betalen voor gemende func ties en een ontsnappingsclausule voor bedrijven, die moeilijk zitten, stuitte af op de werknemers. Veel moeilijkheden zullen de ge schilpunten niet opleveren, zo wordt verwacht. Als een van beide punten voorkomt in een cao, die de Stich ting moet toetsen en de stemverhou ding „voor-tegen" is gelijk, dan moet het College van Rijksbemiddelaars beslissen. Haute Couture V|V- verkrljgbaar bij: Stationsstr. 88, Waalwijk, tel. 3037 SPREIDING BEVORDERD Eerder vakantie op rijksscholen De grote vakanties voor de rijks scholen zullen volgend jaar zoveel mogelijk al op 7 juli ingaan. Alle rijksscholen zullen in 1966 op 1 juli de deuren sluiten voor de grote va kantie. De gemeentelijke en bijzonde re scholen is dringend verzooht zich hierbij aan te sluiten. Dit is het 'be langrijkste punt van een eerste rege ringsbeslissing om de vakantiesprei ding in Nederland te bevorderen. Het kabinet volgt hiermee het ad vies van de Sociaal Economische Raad van deze zomer. De komende jaren, te beginnen met 1965 zal een voorlichtingscampagne worden ge houden om het op vakantie gaan bui ten het topseizoen (eind juli, Ibegin augustus) te stimuleren. Voor 1965 is hiervoor een ton uitgetrokken. Een ingrijpender wijziging van de school vakanties is voorlopig onmogelijk door de overladen leerprogramma's, zo laat de regering weten. Aan de Stichting van de Arbeid is gevraagd mee te werken aan sprei ding van de bedrijfsvakanties en 'be perking van het collectief sluiten van bedrijven of bedrijfstakken in de va- kan tietijd.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1