wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRant Waalwijk groot verleden, nddiwijR. nog grotere toekomst De Vietnamse knoop moet worden doorgehakt Jompe Van het Binnenhof een nieuwjaarsadvertentie Provinciaal nieuws akkoord met toewijzing van 9220 huizen G.S. van Noord-Brabant verdelen woning- contingent voor 1965 Ogen vragen brillen van STASSAR )rs. W. Smits in tijdschrift Noord-Brabant ters Damesmode Tilburg De Echo van het Zuiden MAANDAG 24 DECEMBER 1964 85e JAARGANG No. 98 tcho vAn het Zuióen litgever ;aalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen [jofdredacteur JAN TIELEN jronummer 1069687 blad verschijnt 2 x per week ipgericht 1878 Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.20 p. mnd. (1.00 -f- 5 ct. inc.k.) J V 00 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 1 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO „We mogen daarom concluderen, dat deze stad met haar grote ver- leden een nog grotere „toekomst te wachten staat", zo luidt de laatste zin van een artikel, dat drs. W. Smits, secretaris van de Kamer van Koophandel te Waalwijk, geschreven heeft in het tijdschrift „Noord- Brabant", officieel orgaan voor het Economisch Technologisch Insti tuut voor Noord-Brabant. De bevolkingsprognoses voor Waalwijk, aldus de heer Smits, zijn her haaldelijk achterhaald. De stad groeide in de jaren 1930-1950 tweemaal zo snel als Nederland, terwijl de groei van de laatste 14 jaar drie keer de landelijke overtrof. Waalwijk heeft een talrijke jeugd. In de leeftijdscategorie van 0-20-ja- rigen zijn er 6% meer mensen dan in Nederland. Dat heeft gevolgen voor de verdere opbouw van de bevolkingspyramide. Er zijn in Waal wijk 1% minder 20-66-jarigen dan in het land. IVEINIG 65-JARIGEN De groep mensen boven de 65 jaar is in Waalwijk beduidend klei- ier dan elders in het land. De heer Smits wijst erop, dat landelijk het percentage voor deze groep van i.2% in 1930 tot 9% nu is opgelopen, ierwij 1 Waalwijk slechts aan 5% tornt. Drs. Smits heeft geen onderzoek laar de oorzaken van dit laatste terschijnsel verricht. Hij bepleit tel een dergelijk onderzoek. Zon- der daarop vooruit te willen lopen tornt het ons voor, dat het ontbre- ten van een r.k. bejaardencentrum ai van de bouw van specifieke be iaardenwoningen, tenminste enige van de oorzaken zijn van het ook in absolute cijfers, teruglopen van e groep die boven de 65 jaar zijn. Het vertrekoverschot, dat Waal dijk tot halverwege de 50-er jaren tenmerkte is sinds 1957 veranderd in een vestigingsoverschot. Volgens de heer Smits hangt dit nauw sa men met de groei van de woning voorraad in deze gemeente. VANOUDS INDUSTRIE Ten aanzien van de beroepsbe volking trekt drs. Smits een zestal tonclusies. 1. Het aantal mensen, dat in de landbouw werkt is in Waalwijk mi nimaal en omvat 2,5% van de to tale beroepsbevolking. Deze groep ia! in de toekomst zelfs nog dalen. 1. Waalwijk is duidelijk een indu striële stad: immers 2/3 deel van de bevolking is werkzaam in de in dustrie of de bouwnijverheid. Hier onderscheidt zich deze stad van andere plaatsen met een ver- gelijkbare grootte, omdat deze si tuatie reeds vanouds bestaat. In '30 reeds werkte 70% van de Waal- tvijks beroepsbevolking in de in dustrie. (In Nederland: 33%). J, Binnen de industriële beroeps bevolking richt zich bijna 70% op de schoen- en lederindustrie. In '30 was dat nog 78%. Deze procentuele achteruitgang verbergt bijna het ieit, dat in absolute cijfers de be roepsbevolking in deze bedrijfstak ten is opgegroeid. Vooral de metaalnijverheid heeft sinds 1930 een groei doorgemaakt: van 3,5% tot 14,7% in 1960. 1 De dienstensector blijft nog ach ter. Ligt Brabant met 37,3% achter op het landelijk niveau van 47,1%, Waalwijk blijft met 35,5 nog duide lijk onder het Brabantse percenta- Se. Nu zou men hieruit kunnen con cluderen, aldus de heer Smits, dat Waalwijk in deze diensten-sector rijn centrum-functie niet waar maakt. Een analyse echter van de diens tensector in de omliggende gemeen ten toont aan dat. deze daar nog minder ontwikkeld is. Relatief beeft Waalwijk dus toch een cen trum-positie. In de diensten van groothandel, verzekeringswezen en onderwijs ligt Waalwijk beduidend boven het Brabantse en landelijke niveau. 5. Waalwijk is een centrum van werkgelegenheid blijkens de pen- delcijfers. In I960' was er een inko mende pendel van 2003 mannen en 607 vrouwen. Het merendeel van deze pendel is afkomstig uit ge meenten die aan Waalwijk grenzen (51,8%) of dichter dan 20 km. bij Waalwijk liggen (40,2%). Van de Waal wij kers, die buiten hun eigen stad werken, blijft 65% in een aangrenzende gemeente en 29% in een gemeente die dichter dan 20 km. bij Waalwijk ligt. Er is in Waalwijk werkgelegen heid voor 9006' personen en dit cij fer markeert de centrum-positi'e van Waalwijk in de werkgelegen heid. 6. Er werken verhoudingsgewijs in Waalwijk meer vrouwen in de in dustrie dan in Nederland. VEEL VROUWEN Er werkten in 1960 in Waalwijk 20,1% vrouwen, terwijl voor Neder land een percentage van 15,9% gold. Hierin is niet eens begrepen het grote aantal thuiswerksters, dat blijkens een enquête van het Ge westelijk arbeidsbureau zeker 650 bedraagt. Voor de Waalwijkse industrie is dit een van de grootste problemen. Hoe komt dit? Drs. Smits toont aan, dat in Waalwijk juist die industrie- en gevestigd zijn die veel vrouwen opnemen. Zo werken er in de kle- ding-confectie-industrie 168 vrou wen op iedere 100 mannen. Voor handel, bank- en verzekeringswe zen bedraagt dit cijfer 49, voor le derwaren 40, textiel 35 en schoe nen 33. Bedrijf skiassen met weinig vrou wen zijn b.v. metallurgie (5), ma chinebouw (6) en vervoer en com municatie (8). De Waalwijkse industrie wordt voor 85% beheerst door kleding, chemie, schoenen en voeding. In Ne derland slechts 31%. Dat betekent, dat er een extra zware druk op de arbeidsmarkt voor vrouwen ligt. Drs. Smits schrijft in verband met de recente vestiging van Philips in Waalwijk, dat de electrotechniek 21 vrouwen op 100 mannen nodig heeft. Dit is dus ook een hoog per centage. De heer Smits schrijft letterlijk: „Uit het hoge percentage dat zo juist is genoemd voor de elektro techniek, blijkt ook duidelijk, dat de bezorgdheid van de bestaande bedrijven voor een verdere uitbouw van de Waalwijkse industrie in de ze richting zeer reëel is." SCHOENINDUSTRIE NIET ACHTER ALS WELVAARTSPEILER Het gemiddelde inkomen per hoofd van de bevolking ligt in EN GAAI i, fantasi s kaarsen aarsjes ndt U bl RIJ Drwen Minister Bogaers van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid is akkoord jegaan met het voorstel, dat Gede puteerde Staten van Noord-Brabant in overleg met de hoofd-ingenieur- iirecteur van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid hebben gedaan over de verdeling van het woningcontin- ?®t 1965. Op grond van dit voor stel heeft het college van Ged. Sta ten 1595 ongesubsidieerde wonin- 8en, 2341 premiewoningen en 5284 woningwetwoningen over 141 Noord- Brabantse gemeenten verdeeld. Er Wijven nog 475 ongesubsidieerde, 119 premie- en 276 woningwetwo ningen te verdelen. Hieronder laten wij de cijfers voor fa diverse gemeenten uit de Lang straat en omgeving volgen (in volg de ongesubsidieerde woningen, Waalwijk boven het Brabantse en landelijke gemiddelde, zo luidt een van de andere conclusies van het artikel van de heer Smits. De doorsnee-Waalwijker ver dient 25% meer dan overige Lang- straters, 18% meer dan de Braban ders en 3% meer dan men gemid deld in Nederland verdient. Hieruit kan men dus volgens de heer Smits niet afleiden - zoals vaak wordt beweerd - dat de be langrijkste industrietak van Waal wijk achter zou blijven als wel vaartspeiler. DE TOEKOMST Brabant is de meest industriali serende provincie van het land. Vóór de oorlog nam Waalwijk daar in al een uitzonderingspositie in door zijn hoge graad van industria lisatie. Het is dus begrijpelijk, dat de Brabantse groei sinds 1950 (38%) niet gevolgd kon worden. Niettemin was de expansie sinds 1950 met 22% altijd nog 5% hoger dan in overig Nederland. De toekomst biedt echter op nieuw grote mogelijkheden: de ha venplannen geven ruimschoots mo gelijkheden voor industrievestiging. De recente schattingen van het instituut voor Arbeidsvraagstukken ten aanzien van de bevolking van Waalwijk en de Langstraat zijn reeds lag achterhaald. De gemid delde groei van 1100 zielen voor het stadsgewest Waalwijk bedraagt 1300. Het stadsgewest zal in 1975 niet op 67.000 inwoners zijn geko men, maar minstens op 72 a 73.000. Waalwijk zelf zal dan met zijn ge middelde groei van 630 personen per jaar (berekend was 430) niet 24.000, maar 30.000 inwoners tellen. Deze uitbreiding kan Waalwijk waarschijnlijk op eigen grondgebied niet realiseren. In dit verband is de betekenis van de maatregelen, die in het kader van de Streekraad Midden Brabant genomen worden, van groot belang. Waalwijk heeft in Midden-Bra bant een functie, die het deelt met Tilburg n.l. de uitbreiding van de industriële werkgelegenheid. Wanneer Waalwijk, aldus drs. Smits, erin slaagt deze taak te vol brengen dan zal deze stad een meer stedelijk signatuur krijgen en zal tevens meer accent komen te liggen op haar bovengemeentelij ke ver zorgende taak. Duidelijk is dat 't voorzieningsni- vau meer aan de grote stad moet worden aangepast. De dienstensec tor moet verbetering ondergaan. We mogen constateren, zo besluit drs. Smits zijn artikel, dat Waalwijk door zijn naoorlogse ontwikkeling, door de in groter verband aan hem toebedachte taak en de op stapel staande plannen op weg is naar de volwassenheid. We mogen daarom concluderen, dat deze stad met haar grote ver leden een nog grotere toekomst te wachten staat. Tijdens de verkiezingscampagne kon president Johnson haast geen krachtige maatregelen nemen over een zo omstreden zaak als Zuid Vietnam. Niemand die naar de stem van de bevolking dient, kan zich permitteren massa's tegen zich in het harnas te jagen. Maar hij is nu zeker van zijn ambt, lijkt het waar schijnlijk dat president Johnson zal gaan proberen de knoop in het Zuidoostaziatische chaotische strijd toneel te ontwarren. Generaal Max well Taylor, zijn ambassadeur in Saigon, heeft rapport uitgebracht en daarnaast zijn er nog adviezen van de militaire leiders. Wat daar precies in staat, weet (nog) geen buitenstaander. Maar wel is bekend geworden dat de mi- premiewoningen en woningwetwonin gen) Drunen 8 6 22 Dussen 3 2 8 Geertruidenberg 12 22 16 Gilze c.a. 12 15 101 's-Gravenmoer 4 0 5 's-Bosch 105 200 325 Heusden 2 0 10 Loon op Zand 11 18 39 Oisterwijk 8 10 36 Raamsdonk 5 12 22 Sprang-Capelle 4 12 24 Tilburg 125 225 449 Vlijmen 8 12 Vught 22 25 Vlijmen en Vught krijgen samen 75 woningwetwoningen Waalwijk 8 30 44 Waspik 4 5 12 ^>AA^^AAAA/V*<**VAAAAAAAAAAA/S litairen ongeveer eensgezind van oordeel zijn dat op de huidige ma nier de strijd met wapens niet is te winnen. En als logische conclusie wordt een andere strijdmethode aangeprezen, die inhoudt de gevech ten te verplaatsen vaar Noord-Viet- nam. Het is niet zo'n originele gedach te: het komt er op neer wat ook Mac Arthur wenste toen de strijd in Noord-Korea wat moeilijker werd. Er is echter dit verschil: toen ging het om luchtaanvallen op Chinees gebied en nu op dat van het kleine Noord-Vietnam. NIET AANLOKKELIJK Niettemin kan men niet verwach ten dat Peking zich er buiten zal houden als Washington de strijd naar het land van Ho Tsjin Minh overbrengt. Dan gaat meetellen dat de V.S. wel over een materieel over wicht beschikken, maar dat de Chi nezen een onnoemelijke mankracht tot hun bescikking hebben en dat is in een jungle-oorlog ook van Exclusieve collecties VESTEN, BLOUSES, ROKKEN, SHAWLS en PANTALONS Onze coupeuses maken van uw stof elk gewenst model japon, pakje of rok Ateliers voor Plisseren, Borduren, Stofknopen, Rokken verkorten, enz. Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 groot belang. Dit vechten kan daar om al weinig aanlokkelijk zijn. Maar bovendien: Noord-Vietnam is eigenlijk geen partij in de bur geroorlog van de Zuidvietnamezen. Wel steunt het de Viet Cong-rebel- len en levert het aan hen wapens, instructeurs en al wat ze verder nodig hebben, maar de communis ten kunnen dit alleen maar doen omdat er grote ontevreden groepen in Zuid-Vietnam leven. Dat die er zijn, leidt geen twij fel: het zou een wonder zijn als het anders was na zo veel jaren van wanbestuur. Trouwens: er gaat geen dag voorbij zonder dat er wel eens ergens tegen de regering wordt gdemonstreerd. Staatsgrepen zijn er al bij de vleet geweest. PRATEN ZINLOOS De oorlog naar Noord-Vietnam te verplaatsen is ook al aangeprezen als een methode om de Noordviet- namezen te dwingen tot onderhan delingen te komen. Maar zelfs als dat zou lukken en als Ho Tsji Minh inderdaad zou beloven voortaan de reebllen niet meer te bevoorraden, dan nog is de rust niet hersteld: die Viet Cong blijft toch wel bestaan en zal doorgaan met vechten. De enige partij waarmee onderhandeld zou kunnen worden, is die Viet Cong zelf, die daar echter geen en kele behoefte aan heeft: ondanks de Amerikaanse hulp aan de rege ringstroepen is hun machtsgebied voortdurend gegroeid en ook hun aantal sterk toegenomen. De onderhandelingsbereidheid zal ook niet vergroot worden als men doorziet dat de enige reden waar om de Amerikanen onderhandelin gen wensen is, dat ze dan met fat soen kunnen vertrekken. De rebel len zullen redeneren dat dit ver trek toch wel komt en het aan de Amerikanen overlaten hun neder laag te slikken of een manier te vinden om hun gezich te redden. AKKOORD OVER EUROPEES WEGVERVOER, VOLGENS NEDERLANDSE VISIE. De betekenis van Nederland als internationaal vervoerder is gevrij waard in een nieuw stuk gemeen schappelijke Euromarktpolitiek de Europese regeling van het internatio naal wegvervoer. Na jaren van scher pe verdeeldheid hebben de Euro- marktministers van Verkeer hierover donderdagavond een vrijwel volledig akkoord bereikt. Belangrijker voor Nederland is nog, dat, zoals een te vreden staatssecretaris M. J. Keyzer zei „Het akkoord goeddeels is ge- inspireerd door de Nederlandse ge dachten". De Nederlandse regering had deze ideeën vastgelegd in een vervoersme- morandum, dat de Nederlandse staatssecretaris voor internationaal verkeer in vorige zittingen op de Eu ropese conferentietafel heeft ge- De voorgaande week is er in de vaderlandse politieke wereld een van vrij grote spanningen geweest. En kele daarvan zijn intussen alweer weggeëbd. We denken daarbij aan de grootscheepse belastingverlaging, waarvan nu is overeengekomen, dat de eerste helft op 1 juli a.s. zal in gaan, opdat deze fiscale verlichting een onderdeel zal kunnen uitmaken van het complex loonmaatregelen, waarover de kruitdamp helaas nog niet is opgetrokken. Een ander heet politiek hangijzer is eveneens wèl af gekoeld dat van het door minister van Aartsen en zijn ambtgenoot Wit- teveen bedachte "weggeld" namelijk, dat een grote Kamermeerderheid heeft vervangen door een psycholo gisch en ook zakelijk veel beter te verteren verhoging van de motorrij tuigenbelasting. Een vraagstuk, waarover evenwel de strijd nog allerminst is beslecht, betreft inmiddels dat van de reclame in de ether, niet alleen in de TV, zo als een tijd lang het geval is geweest, maar voor de beide media, nadat mi nister Bot na ontvangst van het in terimrapport van de pacificatie-com missie allereerst tot een radio-experi ment heeft besloten- Men kan - geloven we - zonder de feiten geweld aan te doen objec tief wel stellen, dat er tot nu toe over deze problematiek in zowel als bui ten het parlement eigenlijk nog wei nig anders is gedaan dan het houden van allerhande verwarde en verwar rende beschouwingen. Een van de "voornaamste" bijdragen daarin was het debat van de Tweede Kamer vlak voor de verkiezingen in 1963, dat louter negatief uitviel en de oplossing van de kwestie voor maanden, zo niet voor jaren vertraagde. Sedert dien zijn aan het vraagstuk schier ontel bare beschouwingen gewijd, die de hele materie zo moeilijk en ingewik keld maakten, dat men er zelfs bij de kabinetsformatie zonder Godsvrede niet uitkwam. De afspraak werd daarom gemaakt, dat het probleem geruime tijd aan een pacificatiecom missie in bewaring zou worden gege ven, die pas vóór 1 juli 1965 een op lossing zou behoeven aan de hand te doen. Door velerlei aandrang en de noodwendige ontwikkeling der ge beurtenissen moest minister Bot niet temin eerder met pogingen voor het uit de weg ruimen van de vele en scherpe tegenstellingen voor de dag komen en zo heeft hij zowel in de Eerste als in de Tweede Kamer kort na elkaar zijn plan voor experimenten op het derde FM-radio-net gelan ceerd. De minister heeft daarbij de fout gemaakt, dat hij het parlement heeft overrompeld door allereerst zijn proeve aan de omroepen voor te leg gen, nadat hij altijd had beloofd voor af met de volksvertegenwoordiging te spreken. Hij heeft dat gepoogd goed te pra ten, met te stellen, dat hij niet met de Kamers kan debatteren over een zaak, waarvan onbekend is, hoe die bij de naast-belanghebbenden juist de omroepverenigingen - zou uitpakken, maar dat blijft de zaak omkeren. Vervolgens heeft de minis ter zijn plan slecht gepresenteerd en zo onvoldoende geëtaleerd, dat hij in de Kamers daarmee veel ergernis heeft gewekt. In de vergadering van de Tweede Kamer-Commissie voor O. K. en W.-zaken waren door tijd nood bovendien de omstandigheden voor die presentatie en voor een zelfs minimale gedachtenwisseling zó uiter mate slecht, dat de gehele sfeer daar onder zeer sterk heeft geleden. De bewindsman draagt op die manier bepaald niet alleen de schuld van de ze geladen sfeer rondom een netelig probleem; de Tweede Kamer doet dat - zij dan min of meer objectief niet te veranderen oorzaken - even eens. Intussen is het wel verheugend, dat de heer Baeten van de KVP-fractie een lofwaardige en ook door velen gewaardeerde poging heeft gedaan orde in de debatchaos te scheppen door in een motie datgene vast te leggen, wat de nogal hete gemoede ren ondanks veel verschil van mening dan toch ook wel eensgezind van oor deel zijn. Een meerderheid van de commissie heeft zich er gelukkig voor uigesproken, dat met die motie een handzaam stuk discussie-materiaal straks in de voltallige vergadering van de Tweede Kamer voorhanden zal zijn. Het is immers met het vraagstuk van de ether-reclame net zo als met vele andere problemenwanneer men niet begint te discussiëren van uit datgene, dat de geesten NIET scheidt, komt men nooit tot een bruikbaar vergelijk. Wanneer de mo- tie-Baeten ook maar een minimum basis zal kunnen blijken om tenmin ste tot een nationale oplossing te ko men voor een zaak, waarvan uien zou hopen, dat ze de gemoederen in po- liieke zin niet zou splitsen, dan kan men er in de wir-war van discussie bijdragen al een grote waarde aan toekennen Te midden onder alles wat zich wijzigt, blijft een goede gewoonte bestaan: elkaar bij de jaarwisseling geluk te wensen. Daarom stelt onze krant dit jaar de mogelijkheid weer open tot het plaatsen van Geef uw annonce liefst spoedig op aan onze colporteurs, bijkantoor of hoofdkantoor „De krant van en voor de Lang straat" Grotestraat 205, WAALWIJK Telefoon 04160 - 2621 2746 bracht. Het krasse gevolg daarvan was, dat het officiële ontwerp van de uitvoerende Euromarkt-commissie on der diezelfde tafel verdween. WIJ KOMEN TEZAMEN Als voorbereiding op een mooi Kerstfeest èn op een gelukkig hu- 1 welijk organiseert het Retraitehuis „Loyola" te Vught een speciale Kerstretraite voor verloofde paren van vrijdag 18 tot zondag 26' decem ber. Opgave aan de pastorie of recht streeks aan „Loyola" te Vught, tel. 04100-37973. SENAAT AANVAART WET OP KANSSPELEN De Eerste Kamer heeft dinsdag j.l. met 52 tegen 4 stemmen de „wet op de kansspelen" aanvaard, waar in hoofdprijzen van de staatsloterij en de sporttotalisator op maximaal één ton, na aftrek van belasting, worden gebracht. H Russische specialisten hebben een keramisch materiaal samenge steld, dat zestig maal zo lang mee gaat als staal en ijzer en meer be stand is tegen slijtage dan harde le geringen. Het materiaal, S-8 ge naamd, weerstond proeven bij hoge temperaturen. G Militairen van het leger van Maleisië, die binnenkort zouden af zwaaien moeten nog een jaar on der de wapenen blijven. Dit in ver band met de gespannen verhoudin gen met Indonesië.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1