i waalwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt 1965 wordt financieel een moeilijk jaar voor Waalwijk Jampe Te verwachten tekort van bijna 'f2 miljoen doet de raad besluiten tal van tarieven te verhogen Wijziging Kieswet W s Raad verhoogt node de tarieven - Badhuis moet dicht De raad van Waalwijk heeft woensdagavond vijf uur lang in het openbaar vergaderd. Er werden enkele belangrijke beslissingen genomen fj Damesmode Tilburg Hel uitbreidingsplan in onderdelen Groenewoud werd aangenomen ie Gas-, water- en electriciteitstarieven worden verhoogd Y Een gewijzigd subsidiebeleid kreeg instemming -K Het bijzonder lager onderwijs zal hogere uitkeringen krijgen MAANDAG 4 JANUARI 1965 86e JAARGANG No. 1 w 4 De tcho v;\n het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p.mnd. (1.00+ Bet. inc.k.) 1.0B p. kwrt. (3.00 10 ct inc.k.) 3.10 p. v/eek (0.24+ 1 ct. inc.k.) 0.28 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobeUling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO' Wereld zonder idealen We menen te leven in een hoog ontwikkelde beschaving, die zijn weer ga in de wereld niet vindt. Die "be schaving" heeft ons vooral ook een technische ontwikkeling gebracht, waarvan we bijkans elke dag verba zingwekkender resultaten zien. Daar naast creëerden we sociale voorzie ningen, die tot nu toe ongekend in de wereld waren en die ieder voor ar moede behoeden. De welvaart, die met de technische ontwikkeling en de eco nomische wetenschap gepaard ging, heeft ons echter tevens in een zuiver materieel ingestelde gedachtenwereld gevoerd. Het lijkt allemaal zo prachtig wat we bereiken, d.w.z. materieel gezien, en we zijn er maar steeds op uit om dat nog te verbeteren. Ons maat schappelijk bestel is er geheel op in gesteld om het de mens materieel maar steeds beter te geven. Het is feitelijk nog het enige waar de politieke partijen voor strijden, niet meer tegen elkaar, doch met el kaar, en de resultaten zijn alleen nog maar afhankelijk van de economische mogelijkheden. De politieke idealen zijn ineengeschrompeld tot 'n beetje vlugger dit of dat en het ene of het andere als urgenter zien en ze komen allemaal neer op méér van dit of dat en voor die of die. O We moeten ons toch wel eens af vragen of dit nu het enige is waar voor en waarop de mens kan leven. Kan een wereld blijven bestaan, die geen ideaal, d.w.z. geen geestelijk te zien ideaal meer nastreeft en propa geert? En dan vraagt men zich nog af, of confessionele partijen nog nodig of wenselijk zijn, of dat deze hun nog goede achtergronden in de poli tiek brengen. Maar het kan ook van Exclusieve collecties VESTEN, BLOUSES, J ROKKEN, SHAWLS en PANTALONS Onze coupeuses maken van uw stof elk gewenst model japon, pakje of rok Ateliers voor Plisseren, Borduren, Stofknopen, Rokken verkorten, enz. j. algemene aard zijn en zowel het een als het ander insluiten. Tijdens de bezettingsjaren b.v. heeft het ideaal van de vrijheid weer sterk geleefd en ons hoge offers doen brengen. Met het herkrijgen van de nationale zelfstandigheid meenden we ook de vrijheid weer heroverd te heb ben, de democratie weer in ere te heb ben hersteld. En wat doen we nu met die vrij heid en die democratie? Neen, we ge tuigen er niet of nauwelijks meer van. We gebruiken die vrijheid om ons ma terieel te verbeteren en om dat maar te bereiken zijn we zelfs bereid om 't met de democratie maar op een ak koordje te gooien. We doen in eigen land al lang niet meer zo erg demo- DE DERDE ZOON VRIJ VAN DIENST Bij de lichtingen van 1966 zal de derde zoon uit een gezin vrijstelling door broederdienst krijgen (mits dus twee zonen uit dat gezin ten minste dertig dagen werkelijk dienst hebben gedaan). Dit heeft minister De Jong (Defensie) aan de Tweede Kamer meegedeeld. cratisch, want we laten de belangen groepen de dienst uitmaken en die be palen dus wat het algemeen belang is en dat is natuurlijk nogal eenzijdig. En ten aanzien van het buitenland kan het ons ook niet zoveel schelen welke staatsvorm men daar aanhangt; laat het gerust maar dictatoriaal, hetzij naar links of naar rechts zijn, als wij er maar aan kunnen verdienen. Een ideëel gestelde politieke daad kracht gaat er nauwelijks meer van 't democratische westen uit. Tegenover de haast religieuze politieke instelling van het communisme, plaatsen velen geen ideaal meer, waarvan we steeds getuigen en waarvoor we op de bres staan. O zeker, we willen onze z.g. democratie nog wel verdedigen als deze belaagd zou worden, maar we vallen er niet mee aan, we dragen het niet als ideaal uit om er andere vol ken mee te injecteren, we propageren het niet (meer) als de enige juiste weg voor het welzijn en de welvaart van ieder individu, waar dan ook ter we reld. Daarvoor zijn we zelf te vol daan. Vraag aan onze jongeren waar voor zij eigenlijk leven en het ant woord zal in negen van de tien geval len zijn om 'n goede boterham te verdienen. Dat is vrijwel het enige "ideaal" waarnaar gestreefd wordt. Het getuigt van een enorme gees telijke armoede van de "vrije" wes terse wereld. En nu weten we wel, dat er vele uitzonderingen zijn, doch het algemene patroon geeft dit aan zicht. En we maken er onze politieke partijen, onze vakbonden, onze "schappen", een verwijt van, dat zij de materie stellen boven de geest, waarmede de maatschappij "dood" maken en niet meer in staat om te strijden voor vrijheid en democratie, ook als dit werkelijk weer eens nódig mocht zijn. Wij zijn in alle democratische vrij heid hard bezig het materialistisch denken als de hoogste waarde in het leven te bestempelen. Niet beseffende daarmede onze vrijheid ten grave te dragen en de hogere waarden des le vens geheel te verliezen. KONGOLESE TROEPEN REDDEN 120 BLANKEN Kongolese regeringstroepen onder leiding van blanke huurlingen hebben meer dan 120 blanke gijzelaars be vrijd in Wamba, een stad, die onge veer 400 km ten noordoosten van Stanleystad ligt. Het juiste aantal ge redde blanken 'is nog niet bekend. Tien blanken zouden zijn gedood. De reddingsactie werd ondernomen vanuit Paulis. De regeringstroepen zouden bij de verovering van de stad weinig weerstand van de rebellen heb benben ondervonden. De blanken zijn overgebracht naar Paulis en zullen naar Leopoldstad worden overgevlo gen. Het is niet bekend of er onder hen nog Nederlanders zijn. In ons vorige nummer hebben wij uitvoerig aandacht besteed aan de nota van B. en W. inzake de algemene financiële situatie van de ge meente. Voorlopige cijfers hebben uitgewezen, dat de dienst 1965 een tekort te zien zal geven van rond f 484.300, - Oorzaken hiervan zijn o.m. de laatste loonexplosie en het feit, dat uit het gemeentefonds on voldoende uitkeringen worden gedaan. B. en W. uitten in de nota kri tiek op dit facet van het regeringsbeleid; deze kritiek werd door ver schillende raadsleden onderstreept. Het tekort zal met ca. f 200.000,- kunnen worden verminderd, nu de raad besloten heeft tal van gemeen telijke tarieven te verhogen. De tarieven voor het zwembad en voor het sportparkcomplex zullen niet worden verhoogd. Heuvelstraat 14 - Telefoon 26SS2 RIOOLBELASTING IN 10 JAAR 700 GESTEGEN De heer Van Heesbeen vroeg aan de voorzitter, of werkelijk wél al het mogelijke was gedaan. Er wordt in de nota nergens gesproken over kosten besparingen. Hij vroeg zich af, hoe het mogelijk was, dat de rioolbelas ting in 10 jaar tijd met ca. 700 was gestegen. In 1954 betaalde een middelgroot bedrijf f 653. - aan ri oolbelasting, in 1964 was deze be lasting niet minder dan f 4460. - De heer Van Eijl vond, dat de no ta niet voldoende inzicht verschafte. Hij vond het uitermate moeilijk aan de hand van een schema, dus zonder vergelijkende cijfers, een verantwoord oordeel te vormen. De heer Dercksen dacht er hetzelfde over als de heer Van Eijl. Kunnen we niet wat gemeente eigendommen verkopen, om tot een sluitende begroting te komen, vroeg de heer Smits. De hoer Kemperman vond dat het zeer moeilijk was om te bezuinigen in deze tijd. De heer van Seters zag zich voor een zware opgave geplaatst. PLAN GROENEWOUD Ir. E. van der Ree was op de ver gadering van woensdagavond aanwe zig om het plan Groenewoud toe te lichten. Zoals wij reeds in een van onze vorige uitgaven schreven, is het uitbreidingsplan Groenewoud gelegen tussen het uitbreidingsplan Bloemen- oord en de Akkerlaan, en tussen de Coubertinstraat en de Groenewoud- straat. Het plan moet worden gezien als de eerstvolgende stedebouwkun- dige fase, na de realisering van de partiëele plannen Bloemenoord en Laageinde. Groenewoud heeft een ca paciteit van 613 woningen van ver schillende soort, 204 autoboxen, 472 Minister Toxopeus (Binnenlandse Zaken), heeft de Tweede Kamer een aantal wijzigingen van de kieswet en de gemeentewet voorgesteld. De be langrijkste voorstellen houden in 1. Verlaging van de minimum leeftijd voor het actief kiesrecht van 23 tot 21 jaar. (De grondwet is daar toe reeds gewijzigd). 2. Om te kunnen stemmen bij volmacht hoeven volmachtgever en ge machtigde niet meer in dezelfde ge- PREMIE ZIEKENFONDS VOOR BEJAARDEN Ten aanzien van de premiebetaling voorde ziekenfondsverzekering be jaarden, zullen, zo deelt het ministe rie van sociale zaken mee, met ingang van 1 januari 1965 drie categoriën van inkomens gelden, in plaats van twee, zoals tot nu toe. De premiebedragen voor deze in komens-categorieën zijn als volgt vastgesteld inkomen niet hoger dan f 3.954 per jaar: premie f 1.93 per week; inkomen niet hoger dan f 4.964 per jaar: premie f 3.86 per week; inkomen niet hoger dan f 5.643 per jaar: premie f 5.79 per week. meente of in hetzelfde kiesregister te zijn ingeschreven. 3. De kiesraad heeft na een on derzoek ontraden om het stemmen- per brief mogelijk te maken. Hieraan bestaat volgens de raad geen behoef te. 4. Ook leden van Provinciale Staten krijgen bij hun optreden als kiezers voor de Eerste Kamer de be voegdheid bij volmacht te stemmen. 5. De sinds 1951 op f 500 ge stelde waarborgsom voor een kandi datenlijst bij de Tweede-Kamerverkie zingen wordt verhoogd tot f 1000.-. Aan groeperingen, die reeds in de Tweede Kamer zitting hebben, zal evenwel de mogelijkheid geboden worden het storten van een waarborg som achterwege te laten. Voor de ver kiezing van leden van Provinciale Staten en Gemeenteraden wordt voor kandidatenlijsten een waarborgsom van f 250 ingesteld. Hier geldt de zelfde vrijstelling voor zittende par tijen. Ook heeft minister Toxopeus een groot aantal wijzigingsvoorstellen in gediend, die het mogelijk moeten ma ken voortaan bij de verkiezing stern- machines te gebruiken. De gemeenten moeten zelf uitmaken of er stemma- chines worden gebruikt. parkeerplaatsen, 5 openbare of bij zondere gebouwen, zoals kerken en scholen, 8 winkels en 4 dagwinkels. De verschillende soorten woningen zijn eensgezinswoningen, flatwonin gen, bungalows en enkele riantere woningen. Ir. Van der Ree besprak met de raad de wegenstructuur. Om 't plan zijn ringwegen geprojecteerd. Men kan in het plan geraken via een viertal invalswegen. Het bevat een vijftal zogenaamde woonkwadraten. De kern daarvan is steeds een rustige binnenhof, waaraan enkele woningen gelegen zijn. Daar is geen rijverkeer mogelijk. In het plau is rekening gehouden met één parkeerplaats per woning. Er zijn kleuterspeelterreinen en speelterreinen voor de groteren. De raadsleden hadden Ir. Van de Ree toch nog enkele vragen te stel len. Zo vond de heer Brouwer, dat er uitermate gunstige voorwaarden wa ren voor het bouwen van bejaarden woningen. Het is er niet te druk, zei hij, en bovendien ligt het plan vlak bij ons fraaie recreatieoord. De voorzit ter zei, dat het plan voorziet in de bouw van een 18-tal kleinere woon eenheden. De heer Smits maakte het college van B. en W. zijn complimenten voor dit weldoordachte en charmante plan. De heer Meijs vroeg, of in de flat van 3 en 4 woonlagen ook liften zul len kunnen worden aangebracht. Ir. Van de Ree beaamde dit. Ook de heer Meijs maakte B. en W. zijn compli menten. Hij vroeg het gemeentebe stuur de winkels te bestemmen voor acht verschillende personen en niet alle voor een of ander grootbedrijf. De heer Dercksen wilde weten of die zogenaamde hofjesbouw ooit el ders toegepast is, en zo ja, voldoen ze? Ir. Van der Ree zei, dat soortge lijke bouwwijze reeds is gepleegd en dat ze wel aanslaat. De oppervlakte van de bouwterreinen voor de bunga lows staat niet vast, zei de voorzitter, die daarmee een antwoord gaf op een desbetreffende vraag van de heer Dercksen. GEEN VOORTZETTING BLOEMENOORD-TYPE "Die eengezinswoningen in het plan', vroeg de heer Van Eijl, "zijn die van het zelfde type als de wonin gen van het plan Bloemenoord?" Op deze vraag van de heer Van Eijl, zei de voorzitter: "Ik moet op deze vraag zeer ontkennend ant woorden. In het plan kunnen ca. 200 woningwetwoningen gebouwd wor den. Maar die zulten van een geheel ander type zijn." De raad stelde daarna zonder hoof delijke stemming het uitbreidingsplan in onderdelen "Groenewoud" vast. KWESTIE WONINGTOEWIJZING Tijdens de vorige raadsvergadering was door de raad een commissie ad hoe benoemd, die een onderzoek zou instellen naar de moeilijkheden rond om de toewijzing van een gemeente woning, waarbij een hoofdambtenaar van de gemeente was betrokken. De voorzitter van de woningcommissie had daarover aan de raad een brief geschreven. De op voorstel van de heer Dercksen ingestelde commissie van onderzoek heeft intussen haar werk verricht, en de resultaten van haar onderzoek neergelegdy iny een rapport. Dit rapport werd echter niet voor publicatie vrijgegeven. Tijdens de vergadering bleek echter, dat het ging over de woningen Noordstraat 2 en Noordstraat 54. De raad stelde f 8.621.- be schikbaar voor de massale doorlich ting van de bevolking van de gemeen te, die zal plaats vinden tussen 25 fe bruari en 15 maart 1965. Naar aanleiding van het voorstel met betrekking tot de vaststelling van de Algemene Regeling Wijkverwar- ming Laageinde, werden door de he ren Van Eijl, Van Heesbeen en Mos selveld bezwaren gemaakt tegen het feit, dat de levering van warmte zou komen te ressorteren onder de direc teur van gemeentewerken in plaats van onder de directeur van de ge meentelijke bedrijven. Zodra het gehele plan Laageinde klaar is, zal de zaak opnieuw worden bekeken, verklaarde de voorzitter. „Waarom niet meteen twee wo ningen gebouwd bij de schutsluis, als die toch gepland zijn?" vroeg de heer van Mosselveld. Dat zal ook gebeur- ren, zei de voorzitter; dit is een for mele kwestie. Voor acht nieuwe lichtwegwijzers bij de op- en afritten van de provin ciale weg stelde de raad f 27.900.- beschikbaar. De St. Michaël-ulo mag haar elek trische verlichting laten verbeteren, 6 nieuwe prullebakken kopen en nieuw natuurkundemateriaal aanschaffen tot een bedrag van f 3.822.. In de St. Antoniusparochie komt een nieuwe school, de Burgemeester Moonensc'hool. Kosten f 422.308.-. Van de erven M. Hoogendoorn worden 10 woningen gekocht nabij de oude toren in Baardwijk. Deze fraaie toren zal worden ontmanteld. De raad ging ook accoord met aan koop van grond van Th. M. van Loon, van de Ned. Herv. Gemeente van Baardwijk, van A. Meijer en van C. A. Swaans en J. B. Swaans. Verkoop van grond aan 't industrie terrein Zanddonkweg aan H. Leijtens Handelsmij. N.V. en Schoenfabriek J. Rouwmaat N.V. aan de Elzenweg. Beide bedrijven hadden bedoelde ter reinen reeds in erfpacht. 13 bewoners van gemeentewoningen in de Putstraat, Beatrixstraat, Poolse- straat, St. Antoniusstraat en S. Cris- pijnsraat zullen huiseigenaar worden, f 28.500.- werd beschikbaar gesteld voor de aanleg van de Stichting Ou demannenhuis Baardwijk. Wat een naam merkte de heer van Mossel veld op. Een commissie van onderzoek van de gemeente- en bedrijfsrekeningen '62 werd als volgt samengesteld: Duyve- laar, van Engelen en Meijs. De begroting 1965 zal worden on derzocht door de heren Duyvelaar, Kemperman en van Engelen. GOEDE TOON PREVALEERDE Aan het einde van de vergadering dankte de voorzitter de raadsleden voor de wijze waarop zij zich het af gelopen jaar van hun taak hebben ge kweten. Hij stelde met voldoening vast, dat de goede toon steeds gepre valeerd heeft. Hij dankte ook de pers voor de aandacht die zij steeds aan zaken, de gemeente betreffende be steedt. Waarom toch geen hogere uitkerin gen uit het gemeentefonds? Waalwijk is een gemeente met een geweldige groei; de regering dwingt ons als het ware de ontwikkeling te onderbreken. De rijksuitkeringen zijn te gering om de gemeente zelfs nog maar op peil te houden, zei de voorzitter. En toch zullen we onze voortgang niet stop mogen zetten. De gemeentebe sturen zullen door tariefsverhogingen de gevolgen van de loonexplosie moe ten onvangen. Er wordt bezuinigd waar dat mogelijk is. De verkoop van gemeente-eigendommen beïnvloedt de financiële situatie maar voor korte tijd. De oorzaak van de moeilijkheden ligt in het regeringsbeleid. De ge meentebesturen krijgen steeds nieuwe taken, maar de regering maakt 't hen niet mogelijk, deze taken naar beho ren uit te voeren. Wethouder Van den Hoven ver klaarde, dat de kosten zo nauwkeurig mogelijk zijn 'berekend. Is het wel verantwoord, om in deze situatie niet ook sportpark- en zwem bad-tarieven niet te verhogen? vroeg de heer Dercksen. De heer Van Se ters ging hier dieper op in. Hij vond het ook niet juist, dat de zg. ontspan ningstarieven niet werden verhoogd, als die voor de eerste 'levensbehoeften wel worden verhoogd. En wat 't bad huis betreft - geraamd tekort voor 1965 f 21.000. - - sluit het van avond nog! Daar was 'het de heer Smits mee eens, als ook de heren Van Mosselveld en Dercksen. De heer Van Mosselveld vond het ook moeilijk een beslissing te nemen zonder een uitge breider begroting. De heer Brouwer was van oordeel, dat men niet onder tariefsverhogingen uit kon komen. De heer Van Loon merkte op, dat de grote gezinnen door de tariefsver hogingen dubbel worden getroffen, omdat ook de gezinsreductie komt te vervallen. De heer Van Mosselveld had berekend, dat ca. 640 gezinnen min of meer zwaar zouden worden getroffen. Hij vond, dat vooral de grotere gezinnen met de kleine kin deren recht hebben op die reductie. Op de vraag van de heer Dercksen, hoe B. en W. gedacht hadden de nog resterende f283.000, aan te vullen, zei de voorzitter, dat getracht zal wor den nog meer te bezuinigen, en dat t gemeentebestuur alsnog pogingen zal aanwenden om hogere uitkeringen uit het gemeentefonds te krijgen. Als de ze pogingen geen positief resultaat zullen opleveren, zullen B. en W. waarschijnlijk later nog moeten ko men met een voorstel om ook andere tarieven te verhogen. De voorzitter was blij, dat uit de raad stemmen waren opgegaan om 't badhuis te sluiten. Het wordt steeds meer gebruikt door mensen van bui ten de gemeente. Wij stellen er wel prijs op, dat ook niet-gemeentenaren schoon gewassen zijn, aldus de voor zitter, maar het kost de gemeente Waalwijk per bad f 1.50. Hij zegde toe voor de volgende vergadering met een voorstel te ko men betrekking hebbende op de stop zetting van de exploitatie van 't bad huis. De voorzitter was niet verder ingegaan op de suggestie van een van de raadsleden, om mensen, die een douchecel willen aanleggen, enigs zins tegemoet te komen. We zijn met de subsidienota gekomen, zo ging de voorzitter verder, omdat de raad daar nadrukkelijk om heeft gevraagd. Het is niet uitgesloten, dat G.S. straks geen toestemming zullen geven tot het verhogen van de subsidies, als ze on ze begroting hebben bestudeerd. Naar aanleiding van de opmerkin gen over het vervallen van de gezins-

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1