ZDoaaertó @333^ Zij deden mijn was waar ik bij stond... Laat Uw Ssrii van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST U NIETS Meubelindustrie 2 2 Brilienspecialist Optica Houdt Bogaerts voor ogen Lederindustrie Lederwaren- industrie Chemische industrie Metaalindustrie VOOR BABY'S HUIDJE Textielindustrie Levensmiddelen industrie Zuivelindustrie Veevoederfabrieken Bouwnijverheid Griend- en Riet- bedrijven - Soekarno dreigt de Uno te ver laten als Maleisië in de Veiligheids raad komt; en Engeland heeft vloot- en troepenversterkingen naar Malei sië verzonden. - De Rotterdamse haven telde in 1964 een record aantal schepen, nl. 27775. - De staatshoofden hebben nieuw jaarsboodschappen uitgezonden; de Paus pleitte voor vrede onder de vol ken. Onlangs deed een Sunil was-team de was voor mevrouw C. J. Keizer, Eerste Eeldepad 18, Den Haag. "Mijn was is absoluut witter ge worden", zei mevrouw Keizer. "Nu begrijp ik wat ze bedoelen als ze zeggen: Sunil geeft het hoogste wit Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 b.g.g. 4140 bestellingen,voor het najaar en de winter van 1965- 1966 zal verminderen. De enige uitweg voor de industrie is dan exporteren. Het is de vraag of de schoenindustrie deze verandering van de afzet zal kunnen reali seren, omdat de export niet een zaak is, die van vandaag op morgen geëffectueerd kan worden. Tot slot van deze paragraaf over de schoenindustrie willen wij nog wijzen op de markante prijsontwikkeling, die zich in het schoenen-verkeer voordoet. Sinds een aantal jaren zien we nl. de invoerprijs dalen en de uitvoerprijs stijgen. Het is thans zelfs zo, dat de gemiddelde prijs van het uitvoerpak- ket van dames- en herenschoenen boven de invoerprijs ligt. Het zou zeer nuttig zijn te onderzoeken of deze prijsmutaties veroor zaakt worden door kwaliteitsmutaties of door 'n verandering in de productiviteit in de be drijven, waardoor met name de buitenlandse ondernemingen voor hetzelfde product een lagere prijs kunnen vragen. De huidige C.B.S.-Statistieken kunnen op dit punt geen opheldering verschaffen. In de bedrijfstak lederindustrie spelen de beperkte toepassingsmogelijkheden voor le der en de nog steeds voortdurende grote concurrentie een belangrijke rol. De produc tie is in 1964 over het algemeen op een gelijk niveau gebleven als in 1963. De toe nemende concurrentie van vervangingsstof- fen speelt in deze sector oen steeds grotere rol. Het is verheugend dat de gehele leder industrie thans met een aktie is begonnen om het gebruik van leder te stimuleren. Het is jammer dat een verzoek van de Federatie van Verenigingen van Nederlandsche Leder fabrikanten om te komen tot een materiaal aanduiding voor leder op de lange baan is geschoven. Bij veel bedrijven zijn de reserves niet aanwezig om te komen tot vervangingsinves teringen, die nodig zijn voor de vernieuwing van het produktieapparaat. De productie van zoolleder nam in 1961 weer verder af. De oorzaak moet hier voora' worden gezocht in de vermindering van schoenen met leren zolen. Slechts enkele be drijven in deze sector waren in staat om de gevolgen van de loonsverhoging op te van gen. De meeste bedrijven melden, dat de loonexplosie geheel is gekomen ten laste van de winst. De prijzen van zoolleder waren zeer laag door de uitermate scherpe con currentie. In het afgelopen jaar zijn de prijzen van de huiden geleidelijk gestegen. De prijzen van de looistoffen waren ongeveer 30 ho ger dan in 1963. De verwachting bestaat dat deze prijsverhoging zich pas goed zal doen gevoelen in 1965, omdat thans veel bedrij ven nog kunnen werken met oude voorra den. Ook de kosten van de diensten zijn sterk gestegen. Zo zijn bv. de behandelings- kosten in de havens opgelopen van f 2 Vz naar f 5 Vè per 100 kg. De verwachtingen voor het jaar 1965 zijn in deze sector dan ook weinig gunstig. De overlederfabrieken konden in het af gelopen jaar de productie uitbreiden. Hoe wel enkele bedrijven door het doen van grote investeringen in staat waren de loon kostenstijging voor een deel op te vangen, meldden de meeste bedrijven toch dat de loonsverhoging voor het grootste deel uit de winst moest worden gefinancierd. De inkoopprijzen van ruwe huiden, die sinds eind 1963 sterk omhoog waren gelo pen, zijn nu weer gedaald tot een peil van 20 25 cent per kg boven het peil van 1 januari 1964. De invoer van runderleder met natuur lijke nerf nam met bijna 50 toe over de eerste 10 maanden van het afgelopen jaar. De uitvoer van dit product geeft slechts een zeer geringe stijging te zien. De uitvoer van het overige runderleer is vrij aanzienlijk gedaald. Hetzelfde geldt voor de uitvoer van schapenleder. De prijzen van de grondstoffen, vooral die van split en nai- lineverf, zijn in behoorlijke mate gestegen. De binnenlandse verkoopprijzen zijn iets op gelopen, maar de buitenlandse verkoopprij zen zijn practisch hetzelfde gebleven. De verwachtingen voor het komende jaar lopen uiteen van somber tot redelijk. De productie van drijfriem- en technisch leder bleef in 1964 ongeveer op hetzelfde niveau als het jaar daarvoor. Door de verhoging der lonen en de stij ging der huidenprijzen is de concurrentie positie verder bemoeilijkt. De uitvoer van de meeste artikelen liep terug en de export van drijfriemenleder daalde practisch tot nihil. Vooral in de tweede helft van 1964 heeft dit beeld zich duidelijk verscherpt door de hoge invoer van leder. De verwachtingen voor 1965 zijn niet erg hoog gespannen. In de zeemledcrsector was de productie vooral in het begin van het jaar beneden normaal, hetgeen zijn oorzaak vond in het feit, dat er een grote schaarste bestond en overigens nog bestaat aan ruwe vellen. Het geringe aanbod van deze vellen had een stij ging van de inkoopprijzen tengevolge. De export van zeemleder ken met bijna 24 worden uitgebreid. In het komende jaar verwacht men, dat de #bedrijfsgang gunstiger zal zijn dan in het afgelopen jaar. In tegenstelling tot voorgaande jaren zijn de berichten uit deze sector niet onverdeeld gunstig. Dit geldt met name voor de hand- schoenenindustrie. In het voorjaar waren nog grote voorraden bij de handel als gevolg van de belangrijke aankopen, die eind 1963 wa ren gedaan. De lange zomer en het goede najaarsweer hebben de verkoop nog onvol doende op gang kunnen brengen. De prijzen van de grondstoffen zijn op enkele punten gestegen. Genoemd kunnen hier worden de prijzen van garens, linnen en van enkele duurdere Iedersoorten. De buitenlandse concurrentie in deze sector is enorm toegenomen inet name door de zeer goedkope aanbiedingen uit de lan den achter het ijzeren gordijn, China, Japan en Hongkong. In de eerste 10 maanden nam de invoerwaarde van handschoenen uit deze landen toe met bijna 50 De prijzen van deze ingevoerde handschoenen liggen in veel gevallen niet hoger dan de helft van de kostprijs van het Nederlandse product. Door de invoer van werkhandschoenen tegen lage prijzen en de manipulaties met de prijzen door de Nederlandse ondernemers speelt de concurrentie bij dit product nog steeds een grote rol. Alleen bij grote om zetten is de fabricage nog interessant. De vraag naar lederen kleding is bevre digend te noemen. Door de verhoging van de prijzen in het begin van het jaar toen- gevolge van de forse loonstijging bleven de afnemers enigszins gereserveerd. Deze hou ding werd mede bepaald, doordat kort daar op enkele fabrikanten, zowel uit binnen- en buitenland, suèdekleding tegen zeer lage prijzen aanboden. In het najaar trok de vraag iets op, doch de indruk bestaat dat de positie van de suèdekleding vrij stabiel zal blijven. Daarnaast zien we een opkomende vraag naar kleding van nappa en nerfleder en in de herensector naar geprent schapenleder. De nappakleding moet echter van een heel goede kwaliteit zijn, hetgeen tot gevolg heeft, dat de prijs van een dergelijk kle dingstuk nogal hoog is. Verwacht wordt, dat een stijgende omzet zal leiden tot meer aantrekkelijke prijzen. De grondstoffenvoor- ziening voor modieuze kleding was goed en de prijzen zijn vrij stabiel gebleven. In de sector leren dienstkleding loopt de vraag van jaar tot jaar terug. Ook in 1964 was de vraag weer lager dan in het voor gaande jaar. De verbruiker gaat de zware leren kleding steeds meer vervangen door artikelen van een lichtere en sportiever gen re, die worden betrokken uit de textielnij verheid. Door deze ontwikkeling loopt de keuze in grondstoffen ook verder terug. Bijna alle lederwarenbedrijven maken melding van hun moeilijkheden op het ge bied van de personeelsvoorziening. In een aantal gevallen wordt gebruik gemaakt van thuiswerksters, die ver huiten de vestigings plaats van het bedrijf wonen. De verwach tingen t.a.v. 1965 zijn niet onverdeeld gun stig. De berichten, die uit deze bedrijfstak werden ontvangen over de gang van zaken in het afgelopen jaar zijn over het algemeen gunstig. Door een toenemende vraag en om- zetvergroting konden de loonkostenstijgingen in deze kapitaalintensieve bedrijven worden opgevangen. Van een schaarste aan arbeiders kon niet worden gesproken, hoewel een behoefte aan goed personeel bleef bestaan. De grondstoffenprijzen stegen niet in die mate, als in het begin van 1964 werd ver wacht. Wel zijn de vrachtprijzen sterker op de prijs van het product gaan drukken. De prijzen van de producten zijn met en kele procenten gestegen. Door de houding van de Braziliaanse re gering werd ricinusolie op de markt ge bracht, die in prijs lager lag dan die van de grondstoffen. De productie van dit arti kel moest daarom worden stopgezet. Thans wort alleen de ruwe olie nog veredeld. Enkele bedrijven maken melding van het wegvallen van de uitvoer naar Engeland op 't einde van het jaar door de import'heffing van 15 Ook in deze bedrijfstak wordt melding gemaakt van het steeds langer worden van de betalingstennijn, hetgeen wijst op liquiditeitsverkrapping bij de af nemers. Het tekort aan arbeidskrachten in de me taalindustrie blijft onverminderd van kracht. De bedrijven in het westelijk gedeelte van het gebied van de Kamer ondervinden nog onverminderd de aantrekkingskracht van de randstad Holland. Niet alleen aan ongeschoold, doch vooral ook aan lager geschoold personeel blijft gro te behoefte bestaan. Na de opleiding op de L.T.S. gaan veel leerlingen nog verder studeren op een U.T.S of ze vervoegen zich bij de grote bedrijven waar ze een plaats kunnen krijgen op de bedrijfsschool. De kleine bedrijven, die behoefte hebben aan een allround vakman ondervinden hin der van deze ontwikkeling. Veel werknemers uit de metaalindustrie zijn het afgelopen jaar overgegaan naar de bouwvaksector, alwaar een soepeler loon- bcleid wordt gehanteerd. Over de economische ontwikkeling in de bedrijfstak kan geen eensluidend oordeel worden gegeven. Daarom is het nodig dat de verschillende onderdelen van de metaal sector nader worden belicht. Wel kan wor den gesteld, dat de grondstofprijzen, met name van de non-ferro groep, belangrijke stijgingen hebben ondergaan. Zo steeg de notering voor koper op de Londense beurs van 236 pond per ton op 1 januari tot 525 pond per ton eind november. Voor zink was dit een stijging van 98 pond tot 125 pond per ton over dezelfde periode. Ook messing steeg belangrijk in prijs. De grondstoffen- prijzen voor ijzer en staal bleven in 1964 vrijwel op hetzelfde niveau. Bij de scheepswerven was men over het algemeen vrij redelijk van orders voorzien, waarbij iets meer de nadruk kwam te lig gen op de reparatie. Ook in de productie sector viel een verschuiving te constateren. De bouw van schepen liep terug en hiervoor in de plaats ging men zich meer toeleggen op de constructie van baggermateriaal. De loonexplosie van dit jaar heeft dp concurrentie-positic van de Nederlandse scheepswerven ten opzichte van de buiten landse (in het bijzonder Japanse)) ongun stig beïnvloed, waardoor het aantrekken van schecpsbouwopdrachten uit het buitenland ernstig werd bemoeilijkt. De prijzen voor nieuwbouw en voor re paratie zijn in het zeer loonintensieve scheepsbouwbedrijf gestegen. Enkele klei nere werven wijzen er nog op, dat de schip pers de reparatie zo lang mogelijk uitstel len in verband met de hoge rente op de kapitaalmarkt. Het aantal werven dat pleziervaartuigen bouwt neemt langs de Noordrand van N. Brabant toe. De omzet in deze bedrijven is het afgelopen jaar weer aanzienlijk geste gen en de orderportefeuille voor het jaar 1965 is reeds goed gevuld. Het valt op, dat er in deze sector steeds meer gekocht wordt op afbetaling. Bij de scheepsbouw- en reparatiebedrij ven verwacht men, ondanks de toenemende concurrentie, dat de productie in 1965 op een redelijk niveau zal liggen. De machinefabrieken waren het gehele jaar goed van opdrachten voorzien. De meeste orders hadden echter een korte le vertijd. zodat in het algemeen niet gespro ken kan worden van een goed gevulde order portefeuille voor de lange termijn. De afzetmogelijkheden van machines naar de schoen- en lederindustrie nam iets af. In deze sector kwamen belangrijke prijsstij gingen voor bij de eindproducten. Een aan tal bedrijven konden bij gelijke personeels sterkte de productie opvoeren door mecha nisatie en automatisatiq. In de sector van de scheepsschroeven ging de ontwikkeling van de productie ge stadig voort. Wel heeft de loonexplosie een verslechtering van het rendement tengevol ge gehad, omdat de prijzen voor export niet konden worden aangepast en voor het bin nenland onvoldoende. De werving van personeel blijft ook hier moeilijk, vooral die van ongeschoolden en hooggekwalificeerden. Het tekort aan onge schoolden is ondervangen door een contin gent Turkse arbeiders te contracteren. De gang van zaken voor 1965 wordt met vertrouwen tegemoet gezien. De productie in de apparatenindust'rie lag in 1964 op een hoog niveau. Veel bedrijven maken er gewag van, dat zij de grote loons verhoging geheel konden opvangen door ver groting van de productie en door productivi teitsverbetering. In die bedrijven waar tot prijsverhoging werd overgegaan had dit geen enkel gevolg voor het aantal geboekte or ders. Wel wordt er op gewezen, dat de export van enkele grote buitenlandse bedrijven op de Nederlandse markt steeds verder toe neemt, waardoor het noodzakelijk zal zijn, dat in deze bedrijfstak op een meer ratio nele wijze zal moeten worden gewerkt. Een aantal bedrijven wordt in de verdere groei op dit ogenblik belemmerd door het uitblijven van bouwvergunning voor het eigen bedrijf. De meeste bedrijven ver wachten voor 1965 een belangrijke uitbrei ding van de productie. In de metaalfabrieken was de ontwikke ling niet onverdeeld gunstig. Sommige be drijven noemden de loonexplosie catastrofaal en anderen konden de productie met moeite op hetzelfde plan houden. Voor sommige bedrijven is de export geheel verloren ge gaan. In het afgelopen jaar is het aantal confec tiebedrijven in onze provincie weer uitge breid. Noordbrabant is thans de 2e confec- tieprovincie van ons land. Ook in deze sector baart de personeels voorziening zorgen. Een uitzondering hier op vormt de kledingindustrie. In deze be drijfstak wordt een lagere confectieschool ten zeerste gemist. De grootste bottle-neck in de personeelssfeer is het ontbreken van voldoende geschoold personeel. Een aantal bedrijven ging er in het afge lopen jaar toe over een gedeelte van de pro ductie onder te brengen bij loonconfectie- bedrijven. Ook werden ateliers opgericht in gebieden met weinig industrie, waar ver wacht mocht worden dat de werving van personeel minder moeilijkheden zou ople veren. De prijzen van de grondstoffen ste gen van 5 tot 10 en incidenteel zelfs met bijna 15 dit laatste mede als gevolg van de situatie op de wereldmarkt. De omzet, uitgedrukt in prijzen 1963 gaf een lichte stijging te zien en ook voor 1965 wordt een omzetstijging verwacht. Na een aarzeling in het begin van het jaar stegen na de uitverkopen ook de verkoopprijzen enigszins en wel tussen de 5 en de 10 Merkbaar was een druk op de bedrijven om meer crediet te verlenen. De omzet in de textielscheurdcrij was be vredigend, dit ondanks en stijging van de productieprijs die veroorzaakt werd door 'n hoge rente, stijgende vervoerskosten, doch vooral door de zeer sterke stijging van de grondstofprijzen van Pakistanjute door de overstromingen in dat land. Voor 1965 wordt verwacht, dat de om zet weer op een hoger plan zal liggen. Over het algemeen heeft de meubelindu strie een goed jaar achter de rug. Zowel de verhoging van de lonen alsook de stijging van de grondstoffenprijzen zijn voor een belangrijk deel door de opvoering van de productiviteit en door een vergroting van de productie binnen redelijke grenzen gehou den. De prijzen van de eindproducten ver tonen een zekere stabiliteit. Hierbij moet worden aangetekend, dat de meubelen in 't algemeen een sterkere modieuze inslag gaan vertonen, hetgeen snellere modewisselingen met zich meebrengt. Het gevolg hiervan is, dat de prijzen vervagen, zodat men moeilij ker vergelijkingen kan treffen. In deze bedrijfstak werd hinder onder vonden van de extra invoerbelasting van 15 die door de Engelse regering sinds kort wordt geheven. De ontwikkeling in 1965 wordt met ver trouwen tegemoet gezien. De productie van de groentenconservcn- fabrieken toont dit jaar weer een behoor lijke stijging. Mede dank zij de gunstige weersomstandigheden waren de prijzen der grondstoffen iets lager. De prijs van het eindproduct lag echter iets hoger. De fabrikanten in deze sector zijn van me ning, dat de Nederlandse regering te wei nig aandacht besteedt aan de uitvoer van groentenconserven. Dit in tegenstelling tot de Amerikaanse en franse regeringen, die de export op alle mogelijke wijzen stimule ren en subsidiëren. Het is dan ook niet ver wonderlijk, dat de Nederlandse groenten- conservenfabrieken met enorme voorraden blijven zitten, welke onmogelijk door de binnenlandse markten kunnen worden ver werkt Met name is dit het geval met de producten doperwten en sperciebonen. Het voor deze bedrijfstak bij uitstek aangewezen land voor de export (West-Duitsland) voert slechts zeer beperkte hoeveelheden in, zodat ook hier de afzetmogelijkheden geen reden tot optimisme geven. Voor 1965 zijn de verwachtingen ten aanzien van de bedrijfstak groentenconser ven niet hoog gespannen. De productiecapaciteit van de limonade- fabrieken is in 1964 aanmerkelijk verhoogd om de gestegen vraag te kunnen opvangen. In deze bedrijfstak werken nog vele mar ginale bedrijven. De sanering gaat hier nog steeds verder doordat alleen die bedrijven, die een grote kwantitatieve omzet hebben en een modern productieapparaat, nog in staat zijn op een rendabele basis te blijven werken. De ver hoging van de suikerprijs was een zeer na delige factor in de grondstoffenaankoop. De verkoopprijs is in 1964 bijna niet gestegen. In deze bedrijfstak wordt zeer veel waarde gehecht aan het handhaven van de investe ringsaftrek voor het emballagepark. Voor 1965 zijn de verwachtingen goed te noe men. BUDDEMEYER chemisch reinigen grotestraat 95 waalwijk In de Ievensmiddelenbedrijven bracht de loonexplosie zeer grote zorgen met zich mee, omdat de winstmarge in deze bedrijfs takken gering zijn en de concurrentie zwaar. Alleen door een regelmatige stijging van de omzetten kunnen in het levensmiddelenbe- drijf de hogere kosten worden opgevangen. Het personeelsprobleem, dat over de ge hele sector zwaar drukt komt met name tot uiting in het aantrekken van mensen voor de productie in de bakkerij. In een snel tempo werden de afgelopen jaren winkels omgezet tot zelfbedieningsza ken of supermarkets. Het lang uitblijven van een bouwvergun ning betekende vaak een grote handicap. De omzetontwikkeling is in stijgende lijn en ook voor 1965 zijn de verwachtingen re delijk te noemen. Door de verontreiniging van onze rivie ren en binnenwateren is de visconservenin- dustrie steeds meer aangewezen op de in voer van haar grondstoffen. Hierdoor is de concurrentiepositie van deze bedrijfstak aan zienlijk verminderd. Ook werd de viscon- servenindustrie in het afgelopen jaar ge troffen door de verhoging van de minimum prijs voor de aangevoerde haring en ma kreel door het produktschap voor vis en visproducten. Het is verheugend, dat de visconserven- industrie de aandacht heeft van de Minister van landbouw en visserij, die niet alleen voor 1965 een bedrag van f 100.000.- ter beschikking heeft gesteld voor de struc tuurverbetering van deze industrie, maar die tevens opdracht heeft gegeven tot uit werking van plannen voor een betere ver zorging van de conserveninduslrie met grondstoffen. De uitvoer van vis en visproducten naar Frankrijk ondervond herhaaldelijk moeilijk heden,,omdat de Franse douane voor de toe passing van het zgn. binnentarief geen ge noegen nam met het D.D.l certificaat maar bovendien een zgn. C.E.E. vergunning eist, die moet worden afgegeven door het Office des Changes te Parijs. Door deze gang van zaken, die in strijd is met de bepalingen van het Verdrag van Rome, worden de Nederlandse bedrijven in hun exportpositie ernstig aangetast. De ver wachtingen ten aanzien van de verdere ont wikkelingen van deze bedrijfstak is nog on zeker. 1964 is voor de zuivelindustrie een gun stig jaar geweest. De producten werden voor redelijke prijzen afgezet. Door een verdere automatisering werden de personeelsproble men voor een belangrijk deel opgevangen. De kosten, die ten grondslag liggen aan de verdere investeringen in deze sector zijn wel de voornaamste oorzaak voor de fusies, die in het afgelopen jaar hebben plaats gevon den. Ook het komende jaar wordt verwacht, dat deze fusies verder zullen doorwerken en dat steeds meer zuivelfabrieken overbo dig worden. Een gunstig gevolg van deze concentra ties is, dat de marktordenende productie beter mogelijk wordt, hetgeen leidt tot eco nomisch betere resultaten. In het kader van de E.E.G. is dit een gunstig teken. De ver wachtingen voor 1965 zijn niet ongunstig, voorop gesteld, dat de verdere ontwikkeling van de Europese markt op een redelijke ma niet voortgang vindt. Bij de meel- en veevoederfabrieken is de gang van zaken in het afgelopen jaar zeer gunstig geweest. Door de droge zomer was de graanoogst dit jaar buitengewoon goed. Practisch de gehele oogst werd droog bin nengehaald, zodat weinig partijen behoef den te worden gedroogd. In verband met een maatregel, genomen op E.E.G.-niveau stijgen de graanprijzen de laatste tijd aanzienlijk. Bij genoemde veror dening werd besloten om de graanprijzen in Nederland maandelijks te verhogen door middel van heffingen, zodat in 2 jaar tijd onze prijzen gelijk zouden zijn met het bui tenland. De veevoederfabrieken hebben deze prijsverhogingen kunnen doorberekenen in hun eigen producten. Reeds in ons vorig jaarverslag meldden wij de toenemende behoefte aan financie ringsmiddelen voor de veredelingsindustrie. De grote veevoederindustrieën treden voor deze bedrijven op als financiers. De kleine veevoederbereiders komen door een gebrek aan financicële mogelijkheden buiten deze nieuwe ontwikkeling te staan. Binnen het productieassortiment vond een verschuiving plaats van voeders in meel- vorm naar geperste voeders, welke laatste door meerdere bewerkingskosten relatief duurder zijn in prijs. Voor 1965 wordt een toenemende con currentie verwacht niet alleen op het gebied van de productie van mengvoeders, doch ook op het gebied van landbouwproducten. De export van de Nederlandse veredelings producten zal steeds moeilijker worden, doordat de graanprijzen blijven stijgen. Bovendien hebben verschillende export landen hun productie uitgebreid, waardoor de vraag naar Nederlandse producten op de buitenlandse markt daalt. In de bouwnijverheid doet zich thans de bijzondere situatie voor, dat veel middelgro te en kleine bedrijven personeel moeten ont slaan, in verband met het ontbreken van een rijksgoedkeuring. De grote ondernemingen melden een pro ductietoename in 1964. In de woningbouw sector concentreert de productie zich steeds meer bij een klein aantal bedrijven, die bouwen volgens zgn. arbeidsbesparende bouwmethodes. Ook de toename van fa briekmatige woningbouw is het afgelopen jaar zeer sterk gestegen. De hoge rente op de kapitaalmarkt blijkt voor de bouwbedrijven in het district van onze Kamer nog niet te hebben geleid tot aen vermindering van opdrachten. De prij zen van de grondstoffen zijn vooral in het laatste halve jaar sterk gestegen. In het betonbedrijf gaat men steeds meer over tot het machinale en standaardwerk, waardoor met eenzelfde aantal personeels leden een hogere productie kan worden be reikt. De prijzen van de eindproducten zijn in deze sector niet noemenswaardig ver hoogd. In de montageindustrie neemt de pro ductie gestadig toe In deze sector bestaat een tekort aan vaklieden voor de opbouw van de woningen. De wegenbouwbedrijven hebben de lonos- verhoging van januari 1964 voor een groot deel gebruikt om de zwarte lonen wit te maken. Het blijkt echter thans zeer moeilijk te zijn om de lonen volgens de C.A.O. te handhaven. De eisen voor prestatiebeloning, welke de Stichting Centraal Orgaan voor de Bouwnijverheid stelt zijn in een aannemings bedrijf van grond- en waterbouwkundige werken bijna onuitvoerbaar. Een eenvoudige regeling voor prestatiebeloning zou veel moeilijkheden voorkomen. Ook in deze be drijfstak is de werving van personeel zeer moeilijk. De prijzen van grondstoffen en ma terieel zijn in het afgelopen jaar met min stens 10 gestegen. In deze sector ontstaan vaak spanningen doordat de overheid, bewust of onbewust, de werken in een betrekkelijk kort tijdsbe stek aanbesteedt. Indien de aanbesteding van openbare werken over een geheel jaar zou worden uitgesmeerd, zou de bedrijfs- drukte minder pieken vertonen. De indruk bestaat, dat bij een versnelling van de wegenbouw de uitvoering der wer ken sterker ikan worden gemechaniseerd, zo dat het tekort aan personeel niet meer zo wordt gevoeld. Werd in voorgaande jaren melding ge maakt van slechter wordende vooruitzichten met betrekking tot de personeelsvoorziening in de sector griend- en rietbedrijven, thans blijkt uit recente publicaties van de Com missie Personeelsvoorziening voor.de Bui tendijkse Griend- en Rietbedrijven, dat er gedurende de laatste 4 jaren géén achter uitgang valt te bespeuren in de totale per soneelsbezetting. Dit houdt evenwel niet in, dat er bij enkele ondernemers - - uitslui tend gedurende de wintermaanden - nog wel gebrek aan griendhakkers en rietsnijders is, doch deze tekorten zijn niet van dien aard, dat er - voor wat dit punt betreft - sprake is van het "luiden der noodklok". Het bovenstaande neemt niet weg, dat de gang van zaken in deze bedrijfstak rooskleu rig is te noemen. Stijging van lonen en in verhouding te lage verkoopprijzen voor eind producten maken de exploitatie van grien den en rietgorzen nauwelijks lonend. Door de overheid zijn in de afgelopen jaren gelukkig een aantal maatregelen ge nomen tot de instandhouding van de griend- en rietcultuur, waarvan ik U moge noemen Instelling Rijshoutbeurs (met me dewerking van Rijkswaterstaat), Subsidiere geling Buitendijkse Hakgrienden, Subsidie vervoer en reisuren griendhakkers en riet snijders en niet te vergeten het in het- leven roepen van de Stichting Overname Rijsma- terialen (S.T.O.R.). Sedert 1964 kunnen telers en/of produ centen van rijsmaterialen hun overschotten - als aan een aantal voorwaarden wordt voldaan - aan voornoemde Stichting opge ven. Als blijkt, dat een aangeboden partij voor contractering met de S.T.O.R. in aan merking komt, zal hiervan een overeenkomst worden gemaakt. De bewaring van deze overschotten geschiedt door en voor risico van de aanbieder tot het tijdstip van leve ring. De aanbieder heeft te allen tijde het recht in de contractperiode de rijsmateria len te verkopen aan derden tegen aen ho gere prijs dan was overeengekomen met de S.T.O.R. Bij niet beëindiging van het con tract geschiedt levering op eerste afroep door de S.T.O.R. Deze afroep zal voor rijs materialen van de hak 1963/'64 uiterlijk geschieden vóór 1 oktober 1965. De gunstige weersgesteldheid van de win ter 1963/1964 heeft ertoe bijgedragen, dat er vrij constant kon worden gewerkt. Door de grotere vraag naar fijner rijs hout wordt het in de hand gewerkt, dat steeds jonger griendhout wordt gekapt. Het zwaardere rijshout van 5-jarige en oudere grienden was moeilijk te plaatsen en de prijs was laag. De vraag naar schoppenstelen bleef vrij wel gelijk en die van bonenstokken en hoe pelhout was maar klein. Geschilde hoepels voor botervaten werden nog in geringe mate naar de Scandinavische landen geëxpor teerd. Beschadiging aangebracht door spreeuwen alsmede de gevolgen van de strenge winter 1962/1963 zijn er mede oorzaak van ge weest, dat niet alle riet kon worden ge oogst. Voor matriet - die van niet al te beste kwaliteit was - bestond zowel in het binnenland als in België en West-Duitsland vraag. De vraag naar dakriet was groter dan in 1963, terwijl de prijzen redelijk waren te noemen. Het ongesorteerde gorsriet kon worden afgezet deels aan de rietplaten-in dustrie en voor een ander deel aan de aan nemers van waterbouwkundige werken. De prijs hiervan bewoog zich op hetzelfde ni veau als het vorig jaar.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 2