honderdduizend woningen 1 De Echo van het Zuiden Ióitelzaartjeó Voor het eerst meer dan \v\ DE SPIN Is het schatje WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANT00N TIELEN 18 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 15 JANUARI 1965 18 Loon op Zand Drunen INBRAAK Maandagmorgen ontdekte men, dat er in het afgelopen weekend was in gebroken in de N.V. Van Riel Schoenfabriek. De kantoren waren danig overhoop gehaald. De dieven hadden pech, om dat er geen geld aanwezig was. De buit bestond nu uit een radio, een klok en wat postzegels. De daders lieten een spoor achter in de vorm van een handschoen. Sprang Vrijh.-Capelle Capelle De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, drs. Bogaers, heeft gisteren tijdens een persconfe rentie in Den Haag meegedeeld, dat in 1964 100.850 woningen gereed zijn gekomen. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de Nederland se woningbouw dat zulk een getal ge haald is. Het behaalde resultaat, zo zei de bewindsman, is voor een niet gering gedeelte ook te danken aan 't recordgetal van 34.800 gereed geko men woningen in het laatste kwartaal van 1964. Minister Bogaers zei dat het nu be reikte getal het bewijs geleverd heeft dat het Nederlandse volk van de wo ningnood afgeholpen kan worden. Hij liet er echter geen twijfel over bestaan dat het realiseren van dit doel vooral afhankelijk zal zijn van het bereiken van een nationaal economisch even wicht. Hij zei wat dat betreft met enige zorg kennis te nemen van de ontwikkelingen op dit gebied en dat Voor advertenties en abon nementen blijft ons adres te Kaatsheuvel Bureau Jan Tuerlings Dr. v. Beurdenstr. 8 tel. 2002 Kaatsheuvel Ook voor alle andere bladen worden advertenties tegen de geldende tarieven opge nomen. Klachten over bezorging en aanmelden nieuwe abonné's aan ons bureau: Dr. v. Beurdenstraat 8 het van het grootste belang is dat de regering en de Stichting van de Ar beid het eens worden. De minister zei bepaald verrast te zijn geweest door het resultaat van zijn brief van 20 oktober aan de bouwvakkers, waarin hij vroeg er "'n schepje bovenop te doen". De resul taten van die brief zijn z.i. af te me ten aan de aantallen uren waarvoor vergunning voor overwerk is gege ven. In 1964 werden in bepaalde pe rioden overwerkvergunningen afge geven voor 53.000, 68.000, 109.000, 142.000 en 172.000 uren, terwijl die getallen in 1962 nog maar 17.000, 20.000, 14.000 en 10.000 waren. Brengt men die getallen in index cijfers onder dan is dat indexcijfer (als men voor 1962 100 neemt voor 1963 136 en voor 1964 428. In totaal is in 1964 voor 104.667 woningen rijksgoedkeuring afgege ven, een totaal dat de minister in een redelijke verhouding vindt staan tot het aantal voltooide woningen. Het uitvoeringsniveau heeft zich vooral in de laatste maanden van het vorige jaar bijzonder gunstig ont wikkeld. Ultimo oktober waren er 149.000 in uitvoering. De minister is ook van mening dat de ontwikkeling zoals zich die heeft voorgedaan wijst op een duidelijke vermindering van de spanning op de bouwmarkt. - Waarschijnlijk zullen de post- tarieven met 1 mei a.s. weer worden verhoogd. - Voor bouwvakarbeiders, die 2 jaar in de bouwvakken werkzaam zijn, worden 3000 woningen beschikbaar gesteld. Na Zuid-Holland heeft Noord- Brabant het hoogste aantal nieuwe woningen opgeleverd. - Het directie-conflict bij Blenzo in Etten komt a.s. maandag in kort geding voor de Bredase rechtbank. Het laatste nieuws vindt u ook op de advertentiepagina's van DE ECHO van het Zuiden door JOHNSTON McCULLEY Vertaling Herman Antonsen 33) „En je meende, dat het een gemak kelijke manier was om aan de kost te komen?" „Ik heb eerst alles geprobeerd, wat me mogelijk was." „Hoor eens, jonge man, voor iemand van jouw leeftijd en gezond heidstoestand zijn er dagelijks dui zenden baantjes te vinden." „Zeker mijnheer. Maar ik kan ntooit langer dan een dag of twee op dezelfde plaats werk houden." „Drink je dan?" „Ik? Geen druppel, mijnheerl Maar... er... er is iemand, die me belet, werk te krijgen." „Dat is zeker het verhaaltje, wat je me vertellen wilt. Dat kan wachten. Heb je in gesprekken met misdadi gers hier in de stad ooit wel eens de naam gehoord van de Spin?" „De Spin?" Ik heb hem hier nooit horen noemen, maar ik weet wel een en ander van hem af." „Toch waar? En... wat weet je van hem?" „Ik heb over hem in Europa horen praten... vooral in Parijs, mijnheer. Ik was in Parijs, toen de politie daar zo wat half dol was, omdat ze hem niet in handen konden krijgen." „En, wat weet je van hem af?" „Ik geloof, dat hij 'n soort bende leider is, die een groep mannen en vrouwen in zijn dienst heeft. Hij scheen alles te weten, volgens de kranten dan altijd en de grootste gentleman-boef te wezen, die er ooit bestaan heeft. Hij en zijn bende haal den enige bijna ongelooflijke stunts uit." „Zo... heb je dat allemaal van hem gehoord? Nu zal ik jou eens vertellen waarom ik zat te grinneken, toen ik 't licht aandraaide. Ik zat hier in 't don ker te denkenik zit graag te den ken, als het stormt... en ik hoorde je de trap opkomen. Ik heb heel scherpe oren. Ik vond het iets heel ongewoons en bijzonders, dat een gewone inbre ker zich in mijn huis waagde. En toen ik zag, dat jij niet eens een degelijke inbreker was, werkte dat op mijn lachspieren. Want, zie je, jongeman, ik ben de Spin!" De jonge man kwam 'half uit zijn stoel overeind. Hij was ten prooi aan de meest tegenstrijdige gevoelens. Angst, omdat hij tegen zulk een geweldig man iets begonnen was en tevens hoop, dat hij door zo iemand niet aan de politie zou worden over geleverd. „De... Sp.p.p.pin,... m.m.eneer?" stotterde hij. „Kijk me eens goed aan. Kun je dan nog twijfelen? Lijk ik niet spre kend op een spin? Je hoeft heus niet bang te zijn om „ja" te zeggen. Ik weet heel goed, dat ik niet mooi ben. Maar ik heb hersens. En alleen her sens tellen mee. Ik maak de planning ik denk... ik heb macht over mannen en vrouwen en doe hen huigen voor mijn wil! Ik laat hen voor mij wer ken! Ik ben „De Spin"!" Hij zei het met blijkbare trots. De jonge man keek hem aan en zijn bleke gezicht werd langzaam vuurrood. „En ik... heb geprobeerd..,, je te bestelen!" De Spin lachte hees. „Zie je nu hoe grappig het is? Mooi zo! Het is heel goed, zin voor humor te hebben." „En wat zult u nu met mij doen?" vroeg de jonge man bevend. „Ik zal je een paar vragen stellen en verwacht eerlijke antwoorden. Ik kan een leugen op slag ontdekken, dus probeer me niet te bedriegen. Hoe heet je?" „Walter Pelkingham, mijnheer." „En waarom moet zo iemand als jij bent, uit stelen gaan?" „Om in het leven te blijven." „Je hebt beweerd, dat je wel werk kunt krijgen, maar dat je telkens uit je betrekking weggejaagd wordt. Dat bedoelde je immers?" „Ja, mijnheer." „Nou, vertel het dan eens precies. Maar speld me niets op mijn mouw, want dan loopt 't verkeerd met je af. Eerlijk de feiten. Begrepen? „Ja, mijnheer. Ik zal u de volle waarheid vertellen." „Laat eens horen. Ik heb 'n hele tijd geen waar woord van 'n mens ge hoord. Dat moet echt verfrissend zijn." XXIII EEN AFSPRAAK GEMAAKT Weer grinnikte de Spin. Zijn hang wangen schudden en zijn zwarte ogen vernauwden zich tot ze niet meer dan puntjes leken. De jonge man aan de andere zijde van het bureau boog zich wat op zijn stoel voorover, bevochtigde zijn lip pen en draaide zijn hoed zenuwach tig tussen zijn vingers rond. „Ik heet, zoals ik u al verteld heb, Walter Pelkingham. Ik ben van goede familie. Ik heb 'hier in de stad een oom, die in de hogere kringen ver keert en millionnair moet zijn. Hij is een broer van mijn moeder en de helft van zijn vermogen komt mij rechtens toe." „Jij bent dus van goede familie, hebt een millionnair tot oom en loopt toch in lompen rond en gaat uit ste len? Hoe verklaar je dat?" „Moeder stierf, toen ik nog heel jong was. Vader had veel geld ver diend en zo hard gewerkt, dat zijn ge zondheid er door geknakt was. Ik heb college gelopen en na mijn examens een jaar mogen reizen." „Ah! Ja, dat is een vreemde Ame rikaanse gewoonte... een jongeman laten studeren en dan de wereld rond sturen, om hem aan zijn verstand te brengen, dat hij eigenlijk nog niets weet!" „Toen ik in het buitenland was, be gon vaders verstand te verzwakken. Hij voelde het aankomen en liet zijn zaken door mijn oom behartigen. Hij vertrouwde 'hem zo sterk, dat hij zelfs geen testament maakte en hem alleen een briefje schreef met zijn beschik kingen." „Heel dwaas!" merkte de Spin op. „Mijn oom schreef me dat alles na tuurlijk en deelde me mee, dat vader in een sanatorium was en dat een zij ner laatste wensen, voordat hij zijn verstand verloor, was, dat ik in Eu ropa zou blijven om mijn geest te ver ruimen. Ik kon hem toch niet helpen door hier te komen en ik zou gere geld mijn maandsalaris ontvangen". „Ja, dat begrijp ik", zei de Spin. „Oom schreef me iedere maand, als hij geld stuurde. Hij speelde met me, maar dat wist ik toen natuurlijk niet. Hij vertelde me, dat vader aardig op knaptevermoedelijk om me van huis weg te houden. Toen stierf va der. Mijn oom schreef me er niets van. Pas vier maanden na zijn dood las ik het toevallig in eeen oud nummer van de Parijse editie ener New Yorkse krant. Ik stelde me dadelijk met mijn oom in verbinding. Kreeg geen antwoord. En de volgende maand kreeg ik ook geen toelage. Ik schreef en telegra feerde, maar hoorde niets. Mijn geld was bijna op. Ik beleende al wat ik had en kwam over om te kijken hoe de zaken er voor stonden. Vader en ik hadden in New York gewoond en oom had vader hierheen gebracht, toen hem dat ongeluk trof. Ik kwam regelrecht hierheen en begaf me naar het huis van mijn oom. Hij wilde me niet eens herkennen." „Aha.ik begin het te begrijpen. als je ten minste de waarheid spreekt." „Dat doe ik, mijnheer. Hij ver loochende mij geheel. Toen ik zei, dat ik een groot aantal mensen uit New- York kon laten verklaren, wie ik was, gaf hij hen slotte toe, dat ik zijn neef was. We bevonden ons toen in zijn bibliotheek, waar niemand hem kon afluisteren. Ik vroeg naar vaders for tuin, naar een afrekening, en toen kwam ik er achter, wat voor een schurk die oom van me was." „Vertel verder", beval de Spin. „Hij deelde me doodbedaard mee, dat hij mijn fortuin, dat ongeveer een half miljoen bedroeg, in gebruik hield. Hij vertelde me, dat er geen testament bestond en dat ik met geen mogelijkheid bewijzen kon, dat mij een cent toekwam. Hij lachte me zelfs in mijn gezicht uit en liet me een stapel documenten zien die hij uit zijn brandkast haalde met de woorden, dat als die in mijn bezit waren, ik kon praten over een afrekening. Het wa ren de stukken betreffende het ver mogen van vader. Er was zelfs een brief van vader bij, waarin hij mijn oom schreef, hoe hij het geld moest beleggen en na zijn dood aan mij uit keren." „Daarna joeg hij me de deur uit. Ik vertelde mijn verhaal, maar ieder een lachte me uit. Mijn oom had niets te doen dan te glimlachen en te zeg gen, dat het onzin was. Hij beweerde, dat zijn zwager doodarm gestorven was; dat hij zelfs de rekeningen van 't sanatorium betaald had. Hij ver klaarde, dat ik niet goed wijs was. Hij gaf wel toe, dat mijn vader indertijd vermogend geweest was, maar zei, dat hij het door krankzinninge speculaties had verloren. Tante was dood; ik had niemand die me helpen kon. Ik be sloot hier in de stad te blijven, tot hij me uitbetaald had. Ik heb hard met mijn handen gewerkt, om toch maar hier te kunnen blijven. Als ik de hand maar op dat pak documenten kon leggen! Ik heb het geprobeerd. Maar oom is een man van invloed. Ik kreeg 'n uitstekende positie, maar na een week werd ik ontslagen. Ik vond een andere, maar 't zelfde gebeurde weer en mijn patroon liet doorschemeren, dat ik op aandringen van mijn oom ontslagen werd. Eens heb ik mijn oom op straat ontmoet en toen ver telde hij me, dat hij mijn gangen liet nagaan en zorgen zou, dat ik overal ontslag kreeg. Hij wilde me de stad uitjagen, begrijpt u?" „Dat is nogal duidelijk", antwoord de de Spin. „Zelfs toen ik handenarbeid ging verrichten, zorgde hij, dat ik ontsla gen werd. Ik heb zelfs borden gewas hen in een restaurant en ook daar moest ik er uit. Mijn geld raakte op. Ik had een hondenleven, tien cent voor een bed en een stuiver voor een maaltijd. Ik was totaal op. Ik heb in een week geen behoorlijk maal eten gehad. En toen besloot ik vanavond inbreker te worden". (Wordt vervolgd) DOKTERSDIENST Zaterdag 16 en zondag 17 januari zal de doktersdienst worden waargenomen door dr. Raaijmaakers, Hoofdstr. 68a, Kaatsheu vel, tel. 04167-2050. AGENDA. Zaal Vermeulen: Bal o.l.v. The All Stars 7 uur zondag 17 jan.; K.A.V.-bijeenkomst 19 jan. 8 uur. VOETBAL Raamsdonk 2 - Uno Animo 3. Uno 5 tegen VCB. HANDBAL Zondag Uno Animo HJ2 - Blauw-Wit en Uno Animo Dl - Blauw-Wit. fl LANDBOUWDAG Programma voor de Landbouwdag, welke zal worden gehouden op dinsdag 19 januari 1965 in Cultureel Centrum, in samenwer king met de 3 Boerenbonden, Kaatsheuvel, Loonopzand en De Moer. 10 uur opening door de voorzitter. Daarna inleiding door ir. M. J. M. Schret- len, hoofd van de afd. Agrarische Sociale voorlichting N.C.B., over doel en werkwijze van deze dienst (Bedrijfsovername - boedel scheiding en financiering enz.). 11 uur inleiding door ir. A. J. M. Corten, Rijkslandbouwconsulent van Midden-Bra bant, over de aanpassingsmogelijkheden cn problemen van het gemengde bedrijf gezien in de toekomstige ontwikkelingen. 12 - 12,30 uur gelegenheid tot het stellen van vragen over bovengenoemde inleidingen 12.30-1.30 uur gezamenlijke koffietafel. 1.30 uur inleiding door de E.A. heer Bur gemeester L. J. M. v. Erp, over de ontwik keling van de gemeente. 2.30 uur inleiding door dhr. J. P. R. Sel- ten, hoofd van de sociale dienst van de NCB, over doel en werkwijze van de dienst. 3.30 - 4 uur gelegenheid tot het stellen van vragen over bovengenoemde inleidingen waarna deze dag gesloten zal worden. ZONDAGDIENST. Vanaf zaterdagmiddag 1 uur tot maan dagmorgen 8 uur, uitsluitend voor spoedge vallen, Dienst Dr. v. d. Wouw. OPENING NIEUWE SCHOOL. Zaterdag 23 januari a.s. zal het nieuwe schoolgebouw van de Katholieke Levens school "Drunen e.o." officieel worden ge opend. CONCOURS Op zaterdag 16 jan. en zondag 17 jan. organiseert de Bond van Oudstrijders een vrij luchtbuks- en barakconcours in café gez. Elshout, Grotestraat 140, Drunen. Aanvang der wedstrijden: zaterdag 6 uur, zondag barakken 11.30 uur en schieten 14.00 uur. Zoals voorgaande jaren zijn vele prachti ge waardevolle prijzen beschikbaar. Ook dames kunnen aan de wedstrijd deel nemen. Er mogen eigen buksen meegebracht worden, mits voorzien van trekker en vel den, kaliber 4Vï. Voor degenen die niet over een eigen buks kunnen beschikken zijn pri ma buksen aanwezig. De Bond van Oudstrij ders hoopt dat vele sportvrienden aan deze wedstrijden zullen deelnemen. DOKTERSDIENST Zaterdagmiddag en zondag zal de prak tijk van dokter K. van Tuijn te Kaatsheuvel worden waargenomen door dokter H. Win kelman, Kerkstraat 99, tel. 04167-2350. KERKDIENSTEN ZONDAG 17 JANUARI 1965 Ned. Herv. Kerk 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Bos. Geref. Kerk 9.30 uur en 3 uur Dr. M. J. Mulder van Vlaardingen. AFSCHEID DS. TORENBEEK. Ds. G. Torenbeek, die in december 1957 werd bevestigd tot predikant van de Ger'ef. Kerk van, Vrijhoeve-'s-Grevelduin-Capelle hoopt in de namiddag-godsdienstoefening van a.s. zondag afscheid te nemen van zijn gemeente, om op zondag 31 januari a.s. zijn intrede te doen in zijn nieuwe gemeente: te Drachtercompagnie in Friesland. Evenals alhier zal Ds. Torenbeek ook te Drachtercompagnic door zijn vader, Ds. H. Torenbeek uit Den Ham worden bevestigd. GOUDEN BRUILOFT. Woensdag heeft het echtpaar J. Heurter- van Peer zijn vijftigjarige bruiloft gevierd. Tijdens de receptie kwamen vele bekenden de heer en mevrouw Heurter gelukwensen. Ook de burgemeester van Sprang-Capelle en mevrouw van Prooijen waren op de re ceptie. Buurtgenoten hadden een reusachtige boog voor de woning van het echtpaar op gesteld. r/ A ledereen In de omgeving beeft het gelezen. De familie Hendriksen U weet wel, vlak bij de bushalte, heeft een baby gekregen. De geboorte-aankondiging stond f-» het plaatselijk nieuwsblad en dan kan men er zeker van zijn, dat het algemeen bekend is. Elke advertentie in deze krant wordt gelezen. Vandaar dal steeds meer adverteerders er gebruik maken. van deze krant vil men niets missen, geen letter Publlkstle van de Nederlandsche Nieuwsbladpers Ziet tijdig uw voorraad na, en bestelt ze spoedig; dan is U zeker ze op tijd in huis te hebben. Enorme keuze de nieuwste letter Groteitraat 205 - Tal. 2621 FEUILLETON van ,DE ECHO VAN HET ZUIDEN"

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 18