V wAALwijkse en LAnqstPAAtse couRAnt VOOR WERKNEMERS GEEN OPLOSSING WONINGNOOD IN 1970 Burgemeester Van Erp scherp Rijksgoedkeuring raadhuis geweigerd if VRIJDAG 29 JANUARI 1965 86e JA'ARGANG No. 8 Pe tcho vam het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk ?_elv 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0 20 p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) J\ Jfl p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) j 3.10 p. kwrt. p. post f 3.35 by girobetaling (by incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO "Ik zie niet in hoe in onze gemeente de woningnood voor de werkne mers in 1970 zal zijn opgelost, zoals Minister Bogaers suggereerde", aldus Burgemeester Van Erp van de gemeente Loon op Zand/Kaatsheu vel woensdagavond in zijn nieuwjaarsrede"tenzij de Minister extra contingenten woningwetwoningen beschikbaar stelt voor het opruimen van slechte woningen, waarvan wij er in onze gemeente nog 481 heb ben. Jaarlijks zou Kaatsheuvel derhalve 50 extra woningen toegewe zen moeten krijgen om in tien jaar de slechte woningen op te ruimen. Met enige grimmigheid hebben wij het Burgemeester Van Erp horen zeggen. Hij wond er geen doekjes om. Ook op andere terreinen was hij niet mals met zijn kritiek. Maar laten we de Burgemeester, zoveel mo gelijk, in zijn betoog volgen. HAASJE OVER Normaliter, aldus dhr. van Erp, is een nieuwjaarsrede een overzicht over de activiteiten van het afgelopen jaar en een perspectief voor het komende jaar. Nu is de jaarwisseling irrele- vent ten opzichte van de gemeentelij ke activiteiten. Op parlementair ni veau is dat in feite erkend door het feit, dat reeds in september de begro tingen worden aangeboden. Dat biedt dan de gelegenheid tot een Troon rede, waarin de algemene aspecten van het beleid zijn gevat, en Algeme ne Beschouwingen. Ook de gemeentewet sluit daarop aan, waar voorgeschreven wordt, dat enkele maanden vóór de jaarwisseling de begroting moet worden aangebo den. De praktijk heeft echter - vooral in Noord-Brabant - de begrotings behandeling wat doen verschuiven en zo spelen nieuwjaarsrede en begro tingsbehandeling een beetje haasje over. Burgemeester Van Erp achtte het niettemin zinvol een nieuwjaarsrede te houden. Hij memoreerde eerst de wijzigin gen in de samenstelling van de ge meenteraad het overlijden van wet houder drs. Van Rooij ("moge zijn naam in de toekomst met ere genoemd worden"), de opvolging door de 'heer Smulders, het bedanken van de heer Grootswagers en de beëdiging van de nieuwe leden Kerssens en Moonen. Het beeld van de loop van de be volking, dat wij reeds eerder in De Echo konden afdrukken, was volgens Burgemeester Van Erp enigszins scheef getrokken door het verhuizen van het Klein-Seminarie van de Pa ters van de H. Familie naar de Stef- ienberg in Vught. Er verdwenen toen 150 personen, terwijl het Groot-Se minarie daar in september slechts 50 personen als aanvulling tegenover stelde. Wanneer bij de aanwas (15.938 bij het begin van 1964 tegen 16.117 bij het einde) dit verschil van 100 wordt bijgeteld, dan blijkt de gemeente het zg. natuurlijke accres van 17 pro mil le duidelijk op weg te boeken. Dat is een gelukkig verschijnsel, dat gevoegd bij een eventueel vestigingsoverschot bij een toenemende woningbouw goe de perspectieven biedt. ZEVEN DODEN IN VERKEER Dhr. v. Erp wilde de raad niet ver moeien met cijfers over de criminali teit. Wel baarden hem de onrustwek kende getallen over verkeersongeluk ken grote zorgen. In 1964 vonden er 185 ongevallen plaats, waarvan pro ces-verbaal werd opgemaakt. In 1963 waren dat er nog 153. Het aantal ongelukken met dodelijke afloop be liep zeven vorig jaar 3). Er waren 64 gewonden, 47 gevallen met licha melijk letsel en in 131 gevallen was er schade. Ook deze cijfers lagen be duidend boven die van 1963. Een nare saillante bijzonderheid noemde Burgemeester Van Erp het feit, dat in 1964 niet minder dan 13 voetgangers werden aangereden op plaatsen, waar zij normaal mochten lopen. Samen met het particulier initiatief zal het gemeentebestuur trachten paal en perk te stellen aan deze onveilig heid. Gedacht wordt bv. om de tijden, dat fabrieken en scholen "uit gaan", te spreiden om al te intensief gebruik van de wegen op spitstijden te ver mijden. In dit verband bracht dhr. Van Erp hulde aan de "dappere verkeers- brigadiertjes", die zo goed hun best doen de verkeersstroom mede te rege len en met succes. Met het verkeersprobleem hangt nauw samen de bezetting van het po litiekorps, dat nog 3 a 5 onbezette plaatsen telt. Gelukkig heeft men door mechanisering het schrijnendste van dit tekort op kunnen vangen. SIRENES BLIJVEN De brandweer moest het afgelopen jaar 39 keer uitrukken, 23 keer in Kaatsheuvel, 13 keer in Loonopzand en 1 keer in De Moer. De brandweer bestaat uit drie korp sen (voor elke wijk één), met middel grote bluseenheid. Bij grote branden kan men geïntegreerd optreden. Over de commandant, de onder commandant en de manschappen had de Burgemeester niets dan lof. Vele vrijwillige korpsleden volgen een op leidingscursus in Tilburg. Het materiaal achtte de 'heer v. Erp zeer bevredigend, vooral als binnen kort de lage-druk-motorspuit voor Dagelijks verse GEBRADEN HANEN Ook aan huis bezorgd. CAFÉ-REST. P. VAN DUN Kaatsheuvel Kaatsheuvel met enig ceremonieel vertoon zal worden overhandigd. Aan brandpreventie wordt ook het nodige gedaan, middels bouwvoorschriften en bouwadviezen, terwijl bovendien in de bedrijven de eigen bestrijdings mogelijkheden worden gestimuleerd. Een probleem is nog de alarmering. Het systeem van schellen, uitgevoerd via de PIT, is mede in verband met de korpssterkte financieel nog niet uitvoerbaar. Het vervelende van het sirene-sy steem erkennende, moest de Burge meester voorlopig toch iedere hoop op verandering in 't alarmeringssysteem laten varen. Met trots vertelde hij, dat de brandweer nogal succes had geboekt met de speciale bluseenheid voor bos- en heidebrand. Speciaal voor deze soort branden, werd overwogen een mobilofoon aan te schaffen om de opererende bluseenheden de gelegen heid te geven met elkaar via walkie talkies contact op te nemen. Aan alle leden van het korps bracht Burgemeester Van Erp dank voor de toewijding en ambitie waarmede ge werkt wordt. EENZIJDIG PATROON INDUSTRIE De werkgelegenheidscijfers toon den aan, dat er een kleine verhoging van het aantal bezette arbeidsplaatsen had plaats gevonden in 1964. De in komende pendel was verminderd met 10 mannen en 5 vrouwen, terwijl de uitgaande pendel met precies dezelf de aantallen was vermeerderd. Er was een geregistreerde arbeids reserve van 18 mannen en 6 vrouwen, een toename t.o.v. 1963 met resp. 8 en 2. Hiervan zei de burgemeester, dat het merendeel minder geschikt voor arbeid was. De vraag naar arbeidskrachten nam opnieuw in 1964 toe tot 233. De verandering in de pendelcijfers weet Burgemeester Van Erp hoofdza kelijk aan de eenzijdigheid van de plaatselijke industrie. Wie immers 'n ander vak dan het traditionele wil, is gedwongen buiten de gemeente te gaan werken. Het vraagstuk van een verantwoor de wijziging in het industriële patroon heeft de voortdurende aandacht van het College van Burgemeester en Wethouders. In dit verband verheugde het de heer van Erp te kunnen wijzen op de vestiging van de Internationale Gas- apparaten N.V., een dochteronderne ming van twee befaamde Amerikaan se bedrijven, in het voormalige fa briekscomplex van de N.V. Wenne- kes. Er is met deze vestiging een in vestering van 3 a 400.000 dollar ge moeid. De burgemeester was erg blij met deze vestiging en hij hoopte, dat er vele ingezetenen van de gemeente goed, prettig en goedbetaald werk zouden vinden. Hij zag geen concur rentie op de arbeidsmarkt voor de be staande industrieën, alleen een mo gelijkheid voor een andere keuze voor de mensen, die een ander dan het tra ditionele beroep wilden kiezen. BOUWACTIVITEITEN Op het terrein van de bouwnijver heid gonsde de gemeente in 1964 van de activiteiten. Voor niet minder dan f 2.731.308,13 werd aan bouwver gunningen verleend, bijna een mil joen meer dan het jaar 1963. Voor industriële bouw was daarin een be drag van f 525.258. - begrepen (v. j. 400.000 gulden), een ongekend hoog bedrag. Er kwamen 173 woningen gereed (v.j. 111), 38 woningwet-, 93 vrije sector- en 32 premiewoningen. Momenteel zijn er 60 woningen in uitvoering, terwijl rijksgoedkeuring binnen is voor 18 premiewoningen en 21 vrije sectorwoningen. Daaronder zijn voor het eerst zeven zg. Bogaers- woningen en vier vrije tijdswoningen. Aangevraagd zijn 115 vergunnin gen in de vrije sector, 22 premiewo ningen en vergunningen voor 5 be drijven. Er ligt ook nog een aanvraag van 63 premiewoningen, ingediend door een particuliere beleggingsmaat schappij, maar de eerlijkheid gebiedt te zeggen, aldus dhr. Van Erp, dat daarvoor geen reële kans op een ver gunning aanwezig is. In 1964 werden opnieuw 18 wo ningen onbewoonbaar verklaard. Van het totaal aantal onbewoonbaar ver klaarde woningen zijn er thans nog 42 bewoond. In maart zal in het kader van het continubouwplan, opgezet met de ge meentes Drunen en Heusden, met de bouw van 134 woningen worden aan gevangen. Inmiddels is er een extra-toeslag van 7 woningen gekomen, terwijl de gemeente Drunen zes woningen heeft "geleend". Deze moeten van de ex- tra^toeslag voor 1966 worden terug gegeven. Van deze 13 extra-woningen gaan er zeven naar Kaatsheuvel, twee naar de Z.-Holl. Dijk en vier zullen voor bejaardenwoningen worden bestemd. GEZINSVERDUNNING Het aantal ingeschreven woning zoekenden bedraagt thans 368, on derverdeeld als volgt: Kaatsheuvel 316 (v.j. 321) en Loonopzand 52 (v. j. 92). De cijfers voor 1960 bedroe gen resp. 351 en 79. Het aantal wo ningzoekenden loopt dus terug. Niettemin is de woningbehoefte van de bevolking aanmerkelijk geste gen. Dit vooral door het verschijnsel van de gezinsverdunning, waardoor 'steeds minder mensen, meer woon ruimte nodig hebben." De gemiddel de gezinsgrootte "verdunde" van 4.08 tot voor enkele jaren via 4.02 in 1963 tot 4.00 in 1964. De doorsnee-woning van thans kan geen oplossing bieden voor de grotere gezinnen, die er ook nog enkele zijn in de gemeente. Bij de beoordeling of een concrete woningtoewijzing wel juist was moet vooral gelet worden op de vaak inge nieuze "doorschuifconstructies" die worden bedacht. Uit de cijfers valt af te lezen, dat de woningnood in Loonopzand iets lichter aan het worden is. Daaruit ontstaat een toenemende trek naar dat deel van de gemeente. B. en W. heeft echter bezwaar tegen een toenemende interne migratie omwille van de wo ningnood. De zelfstandige, natuur lijke ontwikkeling van de delen van de gemeente mogen niet in gevaar wor den gebracht. Daarom komen daar verhoudingsgewijs iets minder wonin gen. In die ontwikkeling wordt niet temin Loonopzand gezien als een woongebied en Kaatsheuvel als ge bied met een industrieel accent. PERICULUM IN MORA Daarna plaatste Burgemeester Van Erp zijn scherpe opmerking aan het adres van Minister Bogaers, in wiens voortvarend beleid hij overigens wel vertrouwen toonde.. Het uitbreidings plan Pannëhoef is volop in uitvoe ring. Op twee onderhandelingen na, zijn alle transacties thans afgesloten en heeft de gemeente via minnelijk overleg de beschikking gekregen over de gronden waar straks 800 wonin gen, een winkelgalerij en een kleuter school zullen komen. Het uitbreidingsplan, dat voor L.- opzand was aangenomen door de raad en door G.S. verworpen, wordt thans in Hoger Beroep door de Kroon be handeld. Reeds in juli werd een en ander behandeld door de Raad van State. De definitieve berichten wor den afgewacht. Het is hier een "pe- riculum in mora", omdat er geen gronden meer zijn waar de gemeente woningwetwoningen kan bouwen. Voor de eerder vermelde extra toe wijzing is een afspraak gemaakt met een particulier, die grond ter beschik king heft gesteld aan de gemeente, in ruil voor een zekere zeggenschap bij de toewijzing van de woningen. De stedebouwkundige heeft inmid dels een nieuw uitbreidingsplan in voorbereiding voor het gebied ten Zuiden van de Kloosterstraat, waar te zijner tijd 700 woningen, een kerk en een kleuterschool zullen komen. ONBILLIJK Ten aanzien van de wegen merkte Burgemeester Van Erp bits op, dat de gemeente - heel onbillijk - voor 'n uitgave van f65.000 komt te staan om de Akkerlaan weer op te knappen, die danig werd vernield door het ver keer, dat was omgelegd i.v.m. de re constructie van de provinciale weg tussen Loonopzand en Kaatsheuvel. De gemeente had daarom niet ge vraagd, maar moet nu wel de reke ning betalen, aldus dhr. van Erp, die vond, dat de provincie daarvan ook best een deel voor haar rekening kon nemen. Daartoe zijn onderhandelin gen gaande. De Burgemeester wees voorts nog op het stamriool van 1100 m lengte, dat voor de afvoer van het plan "Pan- nehoef" moet gaan zorgen en de cen trum-verbetering van het kerkdorp De Moer. De Europa-weg kon nog niet worden doorgetrokken naar de Provinciale weg, omdat nog geen op lossing was gevonden voor de afbraak van drie noodwoningen. Voor de huisvesting van twee gezinnen was aanvankelijk reeds een oplossing ge vonden. Hoewel er nu weer moeilijk heden waren gerezen, achtte burge meester van Erp die niet van ernstige aard. Ook voor het derde betrokken gezin dacht hij wel spoedig de zaak in orde te kunnen brengen. Wanneer de Eupropa-weg doorge trokken is kan rondom de ingang van de Efteling een vast verkeerstra- mien worden bepaald. Dhr. v. Erp wilde zich niet scharen achter de vele uitlatingen van hoog- geplaatsten over het tracé van de E-62 die al dan niet op de voorpagina's van kranten waren verschenen. Het tracé was wat betreft de gemeente Loonop zand Kaatsheuvel vastgesteld in goede verhouding tussen gemeente en Rijkswaterstaat. De Burgemeester vond het slechts jammer, dat de weg niet behoorde tót die rijkswegen, die vóór 1970 gerealiseerd moeten wor den. Maar misschien dat hierin nog wijziging komt. De heer van Erp wees voorts nog op het provinciale plan op een ver binding Breda - Dongen - Kaatsheu vel - Den Bosch tot stand te brengen, waardoor Vught opnieuw een leven dige "Loonse Baan" zou krijgen, zo als eertijs in de Middeleeuwen. AARDGAS: TIJDSTIP AANSLUITING ONZEKER Het gasverbruik nam in 1964 toe met 3 en kwam daardoor op 2.955.000 kubieke meter. Er waren in totaal 3927 aansluitingen, waar van 2223 in Kaatsheuvel, 667 in L.- opzand en 1037 in Sprang-Capelle, dat tot t Kaatsheuvelse verzorgings gebied behoort. De toonzaal bereikte een omzet (voor de particuliere han delaren) van ruim 23.000 gulden. Hoewel de aardgasleiding tot Hil- varenbeek gevorderd is, is nog niet duidelijk of Kaatsheuvel wel van die leiding af zal worden gevoed. Het is mogelijk, dat de voeding uit de oude mijngasleiding kan plaats vin den. De aansluiting schijnt echter vooral afhankelijk te zijn van de ombouw- capaciteit van de maatschappij, waar mede het intergemeentelijke orgaan, de S.R.O.G., een contract heeft. De prijs is nog onzeker, om dat de gemeentes nog niet weten hoe zij de investeringen moeten (en mo gen) doorberekenen. Zeker is dat de gemeenten 7 cent per kubieke meter moeten gaan betalen, zoals de SROG heeft vastgesteld. Binnen de SROG is het trouwens één lijdensweg de inbreng van de afzonderlijke gemeenten is nagenoeg nihil. Het enige, dat vast schijnt te staan, is de mededeling van de NAM, dat het gasverbruik enorm is gestegen in die plaatsen waar het aardgas is ingevoerd. GYMZALEN Rondom het onderwijs zijn er gro te zorgen, zei Burgemeester Van Erp. Met het departement is ernstig verschil van inzicht over de te bouwen gym-zalen. In een welvaartstaat be hoort naar het inzicht van B. en W. bij iedere school een gym-zaal en is de visie van het Ministerie, dat scho len samen van één gym-zaal moeten doen, onjuist. In dat verband heeft het College van B. en W. een rijksgoedkeuring voor verbouwing van mulo-school, zonder dat daarin met de gym-zaal rekening was gehouden, terugge stuurd. Het enige lichtpunt terzake is, dat in 1965 of uiterlijk 1966 de rijksgoedkeuring voor de bouw van een gymzaal t.b.v. de Leonardus- school te verwachten is. De rijksgoedkeuring voor een kleu terschool in Loonopzand is reeds bin nen, de aanbesteding heeft inmiddels plaatsgevonden en de school zal spoe dig gerealiseerd worden langs de Doelen/van Strieckenlaan. Binnenkort zullen er definitieve plannen op tafel komen voor een nieuwbouw voor de Levensschool. De ontwikkeling van het aantal leerlingen der lagere scholen toont 'n grillig beeld. Zo hebben de Bemar- dus-school, de Mariaschool en de Theresiaschool resp. één, twee en één lokaal leeg staan. De Broeders evan Liefde gaan 1 september de gemeente verlaten. Er bestaan nu plannen om voor alle ka tholieke scholen één gemeenschappe lijk schoolbestuur te formeren, met 'n part-time secretaris, en schoolraden (waarin vooral de ouders zeggenschap krijgen). Dit vooral om het bestuur lijke aspect beter tot zijn recht te doen komen. Overwogen wordt ook of het geen aanbeveling verdient op de lagere scholen tot coëducatie over te gaan. Van de huishoudschool wordt druk gebruik gemaakt. Er zijn thans 310 leerlingen. De Mater Amabilisschool loopt ook uitstekend met 44 leerlin gen op de jongerencursus en 91 leer lingen op de avondcursus. De Le vensschool liep van 80 tot 76 leer lingen terug. De burgemeester sprak de hoop uit, dat ook deze een opti male ontwikkeling tegemoet zou gaan. SPORT BUITEN SCHOOLVERBAND Bepaald scherp richtte Burgemees ter Van Erp zich tot de Staatssecreta ris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, die ondanks de erkenning van het feit, dat 65 van de dienst plichtigen geen eenvoudige prestatie- proeven kan afleggen, niet de konse- kwentie trekt om meer sporthallen te laten bouwen. Hij constateerde nota bene zelf, dat er geruime tijd ligt tus sen het verlaten der school en op komst in militaire dient en zegtdan, dat de oorzaak dus niet alleen in het gebrek aan gymzalen op scholen ge- aanleiding toe om vooral voor de wer kende jeugd mogelijkheden te schep pen voor sportbeoefening in de vrije tijd en buiten schoolverband. GEEN CENTEN De gemeente heeft echter niet de financiële mogelijkheden om hieraan ook maar iets te doen. De financiële situatie van de gemeente ontneemt 't gemeentebestuur iedere mogelijkheid om het particuliere initiatief de hel pende hand te bieden. Er zijn 500 leden bij de beide gym verenigingen aangesloten, terwijl er 950 jeugdleden bij sportorganisaties zijn aangesloten. De gemeente kan niet veel meer dan een belachelijk laag subsidie geven, aldus burgemees ter Van Erp. Ook voor stimulering van andere particuliere initiatieven ontbreekt daartoe de mogelijkheid zo moest 'n nieuwe subsidieregeling t.h.v. het jeugdwerk al in de ijskast verdwijnen bij gebrek aan middelen van de ge meente. In de culturele sector zag de Bur gemeester wel lichtpunten hij wees op het Cultureel Centrum in Loonop zand, de Volksuniversiteit, het succes van de plaatselijke harmonieën. Het vierde lustrum van de bevrij ding van ons land zal luisterrijk wor den gevierd; particulieren zijn reeds druk aan de voorbereiding bezig. Dit zal betekenen, dat op Koninginnedag minder activiteiten zullen worden ont plooid. Er blijkt ondanks de gebrekkige huisvesting - een grote belangstel ling te bestaan voor de Dienst Sociale Zaken. Er zijn onverwacht veel men sen, die er de weg heen weten te vin den. De Dienst heeft een belangrijke taak in het kader van de uitvoering van de Algemene Bijstandswet. Daar mede staat ook in verband het af scheid van de Gemeentelijke Instel ling voor Maatschappelijke Zorg en de installatie van het College van Bijstand. De bejaardenzorg heeft alle moge lijke aandacht. De eerste fase van de verbeteringen van Huize Bethlehem is fraai gerealiseerd. De bejaarden zijn beduidend beter gehuisvest. Voor de tweede fase wordt nog dit jaar rijks goedkeuring verwacht. Voor Berndijk zowel als voor L.- opzand wordt momenteel druk over leg gepleegd. De rijksgoedkeuring voor het raad huis is niet geaccepteerd, maar uitge steld, omdat niet de nodige financie ringsmiddelen en dekkingsmiddelen konden worden gevonden. Door de loonexplosies zal dat ook niet in het jaar 1965 mogelijk zijn. Dat grieft ons zeer, aldus Burge meester Van Erp, vooral gezien de bedroevende situatie, waarin het ge meentehuis thans verkeert. „Wanneer men ons voor de keuze stelt van "het raadhuis of een sport hal", dan valt onze keuze op een sporthal. Maar we hebben niet eens die keuze", riep hij uit. Er schort thans iets aan de financiële verhou ding tussen Rijk en Gemeenten. DANK. De Burgemeester had des te meer bewondering voor de ambtenaren, die ondanks de moeilijke omstandigheden met zoveel élan en grote toewijding werkten. "Nooit doe ik vergeefs een beroep op mijn ambtenaren", zei hij. Dank bracht dhr. Van Erp ook aan de ambtenaren van gemeentewerken en het gasbedrijf en allen die in het belang van de gemeente werkten. Ook de pers betrok hij in zijn dankwoord "omdat deze een belang rijk deel van de public relations ver zorgde". Tenslotte sprak Burgemeeser Van Erp de hoop uit, dat 1965 voor de gemeente een goed jaar zou zijn.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 13