wAAlwnkse en lahc,stPAAtse coupAnt (NOG) GEEN VERHOGING BEDRIJFSTARIEVEN De gulle hand van de aarde Burgemeester Stieger WELGEVULDE BEURS \- MAANDAG 1 FEBRUARI 1965 86e JAARGANG No. 9 lw. J Oe tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Oit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Abonnement: p. week (0.24-f- 1 ct. inc.k.) f0.2B p. mnd. (1.00+ Bet. inc.k.) \\M p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel. Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO Mr. Stieger heeft vrijdagavond in de raadsvergadering van de gemeente Drunen de volgende nieuwjaarsrede uitgesproken Bij de aanvang van de eerste raads vergadering wil ik een terugblik wer pen op de voornaamste activiteiten, die in de gemeente Drunen in het afgelopen jaar zijn ontplooid, om daarna met een enkel woord enige plannen voor het pas begonnen jaar te vermelden. LOOP DER BEVOLKING Het inwonertal van onze gemeente steeg in 1964 van 9004 op 1 janu ari tot 9463 op 31 december; een stij ging van 459 ofwel 5,1 (vorig jaar 379 is 4,4 Er was een geboorte-overschot van 247, terwijl het vestigingsoverschot 212 bedroeg. Er zijn 44 personen overleden; er waren 291 geboorten terwijl 67 hu welijken werden voltrokken. Het aantal ingeschreven woning zoekenden bedroeg per 1 januari 210. Aantal ingeschreven vreemdelin gen bedraagt 251. WERKGELEGENHEID De gemiddelde beroepsbevolking bedroeg per 1 januari 3320 personen, toename 1963- 1964 140 perso nen. De totale werkgelegenheid (aantal arbeidsplaatsen) bedroeg: 3720 t.w. 2980 mannen en 740 vrouwen. De werkgelegenheid nam toe met 160 en bedraagt thans 112 van de beroepsbevolking. De inkomende pendel 1000; waar van 110 vrouwen (vorig jaar 970, waarvan 110 vrouwen). LIPS N.V. De loonexplosie 'heeft ook dit be drijf in 1964 parten gespeeld en het rendement ongunstig beïnvloed, om dat de prijzen voor export en binnen land niet overeenkomstig konden worden verhoogd. Werving van personeel blijft ook hier moeilijk vooral in de categorie ongeschoolden en hoog-gequalificeer- den. Het tekort aan ongeschoolden is opgevangen door het aantrekken van een contigent Turkse arbeiders (50). De personeelsbezetting bedraagt momenteel rond 1200 man. De groei van het bedrijf is in het afgelopen jaar niet belemmerd, wel werd de concurrentiepositie beïnvloed door loon- en kostenstijgingen. In 1965 zullen alle zeilen bijgezet moeten worden om door het opvoeren van de productiviteit de loonstijgin gen terug te verdienen. Lips ziet het jaar 1965 evenwel met vertrouwen tegemoet. Het bedrijf be schikt over 510 woningen, waarvan 50 in aanbouw. Op 27 april a.s. zal in aanwezig heid van Z.K.H. Prins Bemhard een nieuwe ultramoderne 2500 tons alu- miniumpers in gebruik worden ge nomen. VISSERS WEGENBOUW- EN AAN NEMERSBEDRIJF N.V. Dit bedrijf vermeldt over het afge lopen jaar zeer bevredigende resul taten. De latente bestedingsbeperking heeft geen noemenswaardige invloed gehad op de bedrijfsresultaten. Een en ander blijkt uit een stijging van de omzet van ruim 20 De steeds verder gaande mechani satie in de uitvoering van werken en de technische verbetering in de be staande apparatuur vergden ook in het afgelopen jaar aanzienlijke be dragen voor verbetering, vervanging en uitbreiding van het machinepark. Onder meer werd in dit jaar een derde volautomatische asfalt-instal- latie aangeschaft, welke zo spoedig mogelijk in bedrijf zal worden ge steld. Het personeelsbestand onderging ondanks toegenomen produktie prak tisch geen verandering. Dit kan ge heel verklaard worden uit de toegeno- nomen mechanisatie en verbetering in de werkmethodiek. De verwachting voor 1965 is ech ter minder optimistisch, gezien de door de regering genomen maatrege len t.a.v. de gemeenten, die in het ko mende verslagjaar hun doorwerking in versterkte mate zullen doen gevoe len. Ook de kostenstijgingen, die over de gehele linie merkbaar zijn, zullen dan ongetwijfeld hun stempel gaan drukken op de te behalen resultaten. DE PLAATSELIJKE SCHOEN- EN LEDERWARENINDUSTRIE Over het algemeen is de produk tie van de plaatselijke schoen- en le- derwarenfabrieken in 1964 niet on belangrijk gestegen. Deze stijging kon gerealiseerd worden door a. verdere mechanisatie; b. verbetering van de organisatie in ruime zin en c. het betrekken van halffabrika ten van toeleveringsbedrijven. Deze produktiestijging is te meer spectaculair als wij bedenken dat de personeelsbezetting, om reeds eerder vermelde redenen, in 1964 weer iets is teruggelopen. Het spreekt vanzelf dat de produk tiestijging is tot stand gekomen ten koste van vrij hoge investeringen. Door deze produktieverhoging kon de kostenstijging tengevolge van de loonexplosie in 1964, in deze sector, voor een belangrijk deel worden op gevangen. Mede doordat de grondstoffenprij- zen slechts matig zijn gestegen, kon de prijsstijging van het eindprodukt tot een minimum worden beperkt. Alle Drunense bedrijven waren in 1964 goed tot zeer goed van orders voorzien, en van een "slappe periode" is geen sprake geweest. De gang van zaken in het afgelopen jaar wordt dan ook zeer bevredigend genoemd. Ten aanzien van de verwachtingen voor 1965 heerst over het algemeen een zekere gereserveerdheid, omdat men onzeker is over de expansiemo gelijkheden die bepaald worden door de export. DE DRIE CONFECTIE-ATELIERS ter plaatse zijn onverdeeld tevreden over de resultaten in het afgelopen jaar. Alle drie vermelden zij opvoering van de produktie en een uitbreiding van het personeelsbestand. Twee van de drie bedrijven zijn van plan de bedrijfsruimte uit te breiden, terwijl het derde bedrijf spoedig met de bouw van een nieuw bedrijfspand hoopt te beginnen. MIDDENSTAND Het aantal zaken onderging in het afgelopen jaar een belangrijke uit breiding door het gereedkomen van het winkelcentrum aan het Plataan plein. Bovendien werden in Drunen en Els- hout nog een aantal nieuwe zaken ge opend, terwijl bestaande panden wer den uitgebreid en gemoderniseerd. Het is verheugend te mogen con stateren dat de plaatselijke midden stand zich qua potentieel en service geleidelijk aanpast aan de groei en ontwikkeling van onze gemeente. LANDBOUW Het jaar 1964 heeft zich geken merkt als een zeer goed jaar voor de landbouw. De prijzen der akkerbouwproduk- ten waren goed te noemen en even eens de opbrengst en de kwaliteit der produkten, dank zij het mooie weer. De bedrijfseconomische boekhou dingen van landbouwbedrijven uit on ze gemeente gaven volgens medede lingen van de landbouwvoorlichtings- dienst een hoger netto-saldo aan van pl.m. 30 Voor wat de rundveehouderij be treft is de melkprijs de laatste jaren aanmerkelijk verbeterd. Ook de hoge vee-prijzen hebben deze bedrijfstak gunstig beïnvloed. Vooral voor de varkensfokkerij en ook de mesterij was 1964 een goed jaar. Ook deze bedrijfstak nam een grotere omvang aan. De pluimveehouderij is in ons ge bied van geringere betekenis de prijzen waren hier aan de lage kant. Uit bedrijfseconomische boekhou dingen blijkt dat de landbouw in on ze gemeente goed kan wedijveren met die in andere soortgelijke gebieden in de provincie. Hoewel de ruilverkaveling in onze gemeente nog maar ten dele is vol tooid ondervinden de land- en tuin bouw nu reeds de grote voordelen van de verharde wegen en goede ont watering. TUINBOUW Hetzelfde goede weer dat voor de landbouw over het algemeen tot goe de bedrijfsresultaten leidde, was voor de tuinbouw oorzaak van een over aanbod dat de prijzen drukte. De aanvoer op onze veiling nam i toe met ruim 20 terwijl de omzet 1 slechts steeg met ruim 4^2 De totale omzet van de veilingver eniging "De Langstraat" te Drunen bedroeg over 1964 f 5.241.405.36, hetgeen een rekord-omzet betekende in de 48 jaar van het bestaan van de ze veiling. Van de totale omzet nam Drunen- Elshout 27 Vè voor haar rekening. De groenteteelt onder glas neemt in onze streek belangrijk toe. De aanvoer van bessen en frambo zen is tengevolge van de slechte prij zen der laatste jaren van geen beteke nis meer. De bonenteelt, vooral op het ge bied van de contract-teelt, gaf een grote uitbreiding te zien en ook de aadbeienoogst was ongekend groot, zij het dat de prijzen zeer matig wa ren. Vele tuinbouwbedrijven zullen dan ook met slechte financiële resultaten rekening moeten houden. RUILVERKAVELING 1. Verplaatsing landbouwbedrij ven. In december werd aan tien land bouwers binnen de gemeente Drunen een nieuwe boerderijkavel aangebo den, waarvan vijf kavels zijn gepro jecteerd binnen het grondgebied van deze gemeente. Momenteel is nog niet met alle gegadigden overeenstemming bereikt. 2. Verplaatsing en financiering tuinbouwbedrijven. In het gebied de Naulanden wer- (V en slot) De tot nu toe in Nederlandse bo dem gevonden gas- en oliereserves zijn niet onaanzienlijk. In het buiten land wil men al over Nederland spre ken als "het Koeweit van de Noord zee". Het klinkt wat overdreven. De twintig miljoen Nederlanders in 1980 zuilen echt niet allemaal in grote cadillacs rondrijden, dank zij de in komsten uit de gas- en oliewinning. Al was het alleen al uit praktisohe verkeersoverwegingen. Toch kan nie mand ontkennen, dat de tot nu toe gevonden hoeveelheden en wat daar nog eventueel dank zij verdere explo ratie op de Noordzee bijkomt, van grote economische betekenis zijn voor ons land. De olievelden in Nederland zullen tot 1972 per jaar zo'n 2,2 miljoen ton leveren. Op dit moment is dat voldoende om 20 percent van onze behoefte te dekken. Onze jaarlijkse vraag naar energie stijgt echter met 4 percent. Het aandeel van de olie uit eigen bodem in het totaal zal, bij ge lijk blijvende produktie, dus achteruit gaan. De vondsten van het aardgas betekenen dus een welkome verlich ting. Het aardgas zal - naast export - voornamelijk worden gebruikt voor verwarming. Daarmee komen andere energieprodukten voor andere (indu striële) doeleinden vrij. Hiermee is overigens het laatste woord over het aardgas nog niet ge sproken. In vele gebieden van Neder land zal het aardgas het kolengas gaan vervangen bij het huishoudelijk gebruik. Ook voor chemische verwer king kan het worden gebruikt; enige produkten waterstof, methyl-alcohol en produktie van koolzuur voor be mesting in tuinbouwkassen. De tot nu toe in Nederland ge vonden reserves vertegenwoordigen een waarde van vele miljarden gul dens. Hier komt nog bij, dat door betere technieken nog veel meer gas gewonnen kan worden. Voor de olie geldt hetzelfde. Volgens gegevens van de daar werkende maatschappijen wordt bijvoorbeeld bij Schonebeek slechts 20 tot 30 percent van de daar aanwezige olie gewonnen. Wanneer de techniek er in slaagt afdoende systemen te ontwerpen om de bene den de oppervlakte aanwezige hoge temperaturen en druk te lijf te gaan zal de hoeveelheid winbare gas en olie nog aanzienlijk kunnen uitbrei den. Het rijk vooral kan een welgevulde beurs overhouden aan de winning van gas. De staat kan rekenen op een aandeel van liefst zeventig percent op de winst op het gas. Dat de maat schappijen bereid zijn miljoenen te investeren en toch met maar dertig percent van de winst tevreden zijn, bewijst wel om welke bedragen het gaat. Het rijk zal met deze inkomsten uit de gaswinning een ruimer begro tingsbeleid kunnen voeren. Berekend is al dat bij wijze van spreken uit het aardgas de komplete Deltawerken kunnen worden betaald. Bovendien kan men niet alleen kij ken naar de stapels guldens, die, ook al weer bij wijze van spreken, worden aangeboord. Geld alleen maakt niet gelukkig, geldt ook in een landelijke economie. Voor het instandhouden van een maatschappij zijn energie bronnen nodig. Zonder deze bronnen, die ons van warmte, licht en kracht voorzien, is een samenleving eenvou dig onmogelijk. Tot voor kort had Nederland slechts de beschikking over moeizaam gedolven kolen en turf. Watervallen of stuwmeren zijn in ons land niet aanwezig. Het heeft onze betalingsbalans in het verleden meermalen ongunstig beïnvloed, dat wij voor onze energievoorziening bij het buitenland aan de deur moesten kloppen. Nu hebben wij een enorme "kolenkit" op ons achterbalkon. De in Nederland gevonden olie wordt grotendeels verwerkt in de raf finaderijen en chemische bedrijven bij Rotterdam. Ook dit levert weer extra deviezen op, doordat de afgewerkte produken voor een belangrijk deel worden geëxporteerd. De miljoenen verslindende bezigheden van de grote oliemaatschappijen verdwijnen trou wens niet naar het buitenland. Grote bedragen voor de aanschaf van ma terialen, arbeidsloon en de bouw van tankschepen komen de Nederlandse economie ten goede. Er is nog een ander, misschien on verwacht aspect. Wie nu een reis maakt langs de velden in de buurt van Schoonebeek rijdt over uitsteken de asfaltwegen. De ruimtelijke voor zieningen zijn uitstekend in een ge bied, dat, was het agrarisch gebleven, nog lang niet zulke kansen op voor spoed zou hebben gehad. Nederland heeft een welgevulde hand overgehouden van het kontakt met moeder Aarde. den op reeds eerder toegewezen ka- 1 veis 4 nieuwe woningen en bedrijfs gebouwen en vijf nieuwe kassen met gedeeltelijke financiering door de overheid gebouwd. Bovendien werden naar het eerste vestigingsgebied aan de Tuinbouw- weg onder Nieuwkuijk drie bedrijven uit de gemeente Drunen verplaatst. De bedrijfsgrootte van deze laatste bedraagt 1,5 ha. De met gedeeltelijke financiering te bouwen woningen, be drijfsgebouwen en kassen zijn groten deels gereed. Bij alle genoemde gevallen betreft het bestaande bedrijven, die ontmengd of verkleind werden tot intensieve tuinbouwbedrijven. 3. Werken die tot stand kwamen: a. het graven van de toeleidin gen, die gaat dienen voor transport van inlaatwater van het in 1965 te verbeteren inlaatgemaal aan het Dron- gelens kanaal naar het gehele tuin bouwgebied en de omgeving van Els- hout. b. het plaatsen van stuwen in de grotendeels reeds gegraven waterlo pen, een en ander ten behoeve van een juiste regulering en peilbeheersing. COöP. EERSTE LANGSTRAATSE STOOMZUIVELFABRIEK De toenemende tendens tot concen tratie van zuivelfabrieken die alom reeds lang merkbaar was, was oor zaak van het besluit van de coöpera ties te Drunen, Sprang-Capelle en Vlijmen, om na rijp beraad de pro ductie stop te zetten en toe te treden tot de nieuwe coöperatie St. Jan te 's-Herogenbosch. Dit betekent voor het Drunense be drijf het einde van een zelfstandig bestaan na bijna 60 jaar. Voor de melkveehouders zal deze fusie evenwel wat service en melk prijs betreft een vooruitgang beteke nen. Het personeel is gedeeltelijk over gegaan in dienst van de nieuwe coö peratie; enkele personen hebben in middels in andere bedrijven een on derkomen gevonden. DE PLAATSELIJKE BOERENLEENBANK Op 30 juni 1964 boekte de spaar bank voor het eerst een bedrag van 1' 10.000.000,- aan spaargelden. Na rentebijschrijving zal de spaar bank een spaaroverschot vertonen van f 1.250.000,-. Het aantal nieuwe spaarders be droeg in 1964 ruim 900 op een totaal van 6500. Voor een bedrag van f 1.780.000 werden nieuwe voorschotten ver strekt, voornamelijk bestemd ter fi nanciering van particuliere woning bouw. De totale omzet over 1964 be droeg f 130.000.000,- (vorig jaar f 112.000.000,-). Vermeld mag worden dat gehoopt wordt dit jaar met de bouw van een filiaal in Elshout aan te vangen. TOERISME Ons gemeentelijk kampeercentrum boekte mede dank zij de fraaie zomer een rekord-aantal overnachtingen van 91.000. Als een belangrijke aanvulling van de toeristische inventaris mag het ge meentelijk zwembad vermeld worden, dat in de maanden juli - september door veel kampeerders bezocht werd, alsmede de manege "de Klinkaert". In 1965 zal wederom een aantal toeristische rijwielpaden worden aan gelegd waaronder een tweetal door 't gebied van de Loonse- en Drunense Duinen. WONINGBOUW In het afgelopen jaar kwamen ge reed 36 woningwetwoningen, 12 premie woningen; 64 vrije sector woningen (waaronder 2 z.g. Bogaerswoningen), 10 winkels en woningen, totaal 122 (in 1963: 137). In uitvoering zijn 78 woningwetwoningen (waarvan 18 zeer spoedig en 60 in het najaar ge reed zullen zijn), 69 premiewoningen (50 ten behoeve van Stichting Lips' Woningbouw, 14 voor andere bedrij ven), 61 vrije sectorwoningen w.o. 12 z.g. Bogaerswoningen. Dit geeft een totaal van 208 woningen in aanbouw. Hierbij komen naar verwachting nog minimaal 15 premies/rijksgoed- keuringen voor particulieren, alsmede een 4-tal vergunningen voor Bogaers woningen. De 60 woningwetwoningen maken deel uit van het continubouwplan dat samen met de gemeenten Loonopzand en Heusden gerealiseerd gaat worden. De reeds meermalen gelanceerde gedachte van samenwerking in streek- verband heeft hier concrete gestalte gekregen in het samengaan van drie Langstraatse gemeenten op gebied van woningbouw. De verwachting is naar mijn me ning gewettigd dat deze samenwer king, gezien de bijzonder goede sfeer waarin ze ontstond, niet alleen ge continueerd zal kunnen worden, maar zich ook op andere terreinen zal kun nen uitbreiden (recreatie b.v.). w» WiHTTT»<r »mp? 7 OPENBARE WERKEN In december werd de noodkerk van de St. Jozefparochie in gebruik geno men. Zowel in Drunen als in Elshout werd de huisvesting van de P.T.T. aanmerkelijk verbeterd; in Elshout door de bouw van een nieuw hulp kantoor in de Norbertijnerstraat, in Drunen door het ingebruiknemen van een fraai houten paviljoen aan de Ko ningin Emmastraat, dat over een aan tal jaren vervangen zal worden door een van Rijkswege te bouwen P.T.T.- kantoor. Zowel het zwembad als het nieuwe sportpark werden in het afgelopen jaar in gebruik gesteld. Het zwembad nog juist vóór de va- cantieperiode, dank zij de bijzondere inspanning van alle daarbij betrokken instanties en het sportpark, voor wat de bij-velden betreft, nog juist vóói de aanvang van de voetbalcompetitie. Beide projecten zullen dit jaar ver der voltooid worden. Het grootste gedeelte van uitbrei dingsplan Naulanden werd bouwrijp gemaakt alsmede een gedeelte van West. Verschillende voorzieningen in het Kampeercentrum kwamen tot stand. Er werden 243 bouwvergunningen afgegeven voor een bedrg van f 3.714.956.- (inclusief woning bouw). IN UITVOERING ZIJN O.A. Een aluminium-extrusiehal voor de N.V. Lips; een vleeswarenfabriek; 'n confectie-atelier en een service-sta tion. Voorts verdere afwerking van uit breidingsplan Naulanden, en door trekking van de Prins Hendrikstraat naar de Badhuisstraat. Terwijl de aan leg van de zuidelijke verbindingsweg met Waalwijk alsmede de aansluiting van Giersbergen en andere z.g. on rendabele percelen op het waterlei dingnet in dit jaar zullen plaats heb ben. De plannen voor het nieuwe bejaar dencentrum zijn gereedgekomen ge hoopt wordt dat de rijksgoedkeuring spoedig verstrekt zal worden. Het zelfde geldt voor het nieuwe wijkge- bouw (Wit-Gele Kruis) te Elshout. ONDERWIJS In het afgelopen jaar kwam voorts de Levensschool voor Drunen e.o. ge reed, alsmede de huishoudschool en de uitbreiding met een 9-tal lokalen van de St. Paulusschool. Deze laatste uitbreiding is bestemd als huisvesting voor het lager onder wijs en voorlopige huisvesting van het uitgebreid lager onderwijs. Eveneens werd de kleuterschool aan de Prins Bernhardstraat uitgebreid met 2 lokalen. Met de bovenvermelde uitbouw van de Paulusschool is de uitgroei van 't lager- en uitgebreid lager onderwijs voor dit jaar veilig gesteld. Gehoopt wordt dat voor de defini tieve bouw van een u.l.o.-school spoe dig urgentie zal worden afgegeven, zodat deze tak van onderwijs binnen afzienbare tijd zelfstandig gehuisvest zal zijn. Ook de bouw van een tweede gym nastieklokaal is uit een oogpunt van onderwijs zeer urgent te achten. Voor Elshout wordt verbetering en modernisering van de lagere school voorbereid. FINANCIËLE POSITIE VAN DE GEMEENTE Voor 1965 kan U wederom een re- eel sluitende begroting worden aan geboden. Wij behoeven U, althans voor dit jaar, geen voorstellen te doen de ge meentelijke belastingen of bedrijfs- tarieven te verhogen. Gesteld mag worden dat, vergeleken met gemeen- MÉÉl v>

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1