Badhuis zal dit jaar nog beperkt open blijven n Gemeenteraad Waalwijk Smid je Verholen en de strijd tegen Mars DE SPIN 8 Churchill en oud-wethouder W. Eibers herdacht DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 1 FEBRUARI 1965 2 ELKE BADER KOST DE GEMEENTE 40.- PER JAAR 2 ten die een zelfde voorzieningsniveau hebben, de gemeentelijke heffingen aan de lage kant zijn. Indien de inkomsten uit het ge meentefonds onvoldoende blijven stij gen, zullen wij de komende jaren meer moeite hebben de begrotingen sluitend te krijgen. De uitgaven van de gemeenten zijn weinig flexibelhet is bijna onmoge lijk om taken die de gemeente ter hand heeft genomen af te stoten of om subsidies en bijdragen aan vereni gingen en instellingen die werkzaam zijn in de gemeente, te verminderen of geheel stop te zetten. Integendeel, eenmaal aangevangen werkzaamheden zowel van de ge meente als van het particulier initia tief, zullen steeds hogere bedragen vergen. Voorts moet worden gewezen op de onafwendbare stijging van kosten, welke worden veroorzaakt door maat regelen van de centrale overheid, ivaarop de gemeente generlei invloed kan uitoefenen. De centrale overheid zal daarom meer begrip dienen te tonen voor de structuur der gemeentelijke uitgaven en voor de omvangrijke taken van de gemeenten op gebied van ruimtelijke ordening, volksgezondheid, recreatie, sport en dergelijke. Indien het huidige strenge regime ten aanzien van de toedeling der mid delen uit het gemeentefonds en con- tingentering der financieringsmidde len nog enige tijd zal aanhouden, zal ook onze gemeente niet ontkomen aan drastische verhoging van de relatief onbelangrijke eigen belastingen. De cijfers van bevolkingsgroei, woningbouw en werkgelegenheid ge ven wederom reden tot tevredenheid en bevestigen het beeld van de laat ste jaren. De verdere stedebouwkundige vormgeving van onze gemeente is ge durende de afgelopen maanden een onderwerp van intensieve studie en overleg geweest tussen gemeentebe stuur - technische dienst en stede bouwkundig adviseur. Als resultaat van een en ander ho pen wij U op korte termijn een ont- werp-structuurplan aan te bieden waarin naast ruimten voor woning bouw ook terreinen zijn gedacht voor uitbouw van plaatselijke industrie. Ook de afronding van de plannen Oost en West is bijna gereed. Aan het einde van mijn beschou wingen mag ik al degenen die ons ge meentebestuur hebben terzijde ge staan danken. In de eerste plaats ons ijverig en bekwaam ambtenarencorps onder lei ding van de gemeentesecretaris en ons personeel van de dienst gemeentewer ken onder leiding van zijn directeur. Voorts onze vrijwilligers van brand weer en "bescherming bevolking", die aan het begrip burgerzin in onze ge meente gestalte geven. Ik moge verder met waardering melding maken van de grote activi teit van verschillende plaatselijke verenigingen waaronder ik met name wil noemen de Harmonie Drunen, de Fanfare te Elshout en de toneelver eniging ONA. Tenslotte moge ik U leden van de raad danken voor het vertrouwen dat U in het afgelopen jaar gesteld heeft in het dagelijks bestuur van deze ge meente. Moge ook in dit jaar de goede sfeer die het kenmerk is van de ver gaderingen van onze raad bestendigd worden. Ik wil eindigen met de wens dat Bij de aanvang van de openbare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk, die donderdagavond werd gehouden, namen de raadsleden enkele ogenblikken stilte in acht ter herdenking van de oud-pre- mier van Engeland, Winston Churchill, en van de heer Willem Eibers, die zovele jaren raadslid en wet houder van de gemeenteraad Waalwijk is geweest. De nieuwjaarsrede van. burgemeester Teijssen, waarin hij enkele der belangrijkste uitgangspunten van het gemeentelijk bestuurbeleid had gegeven, hebben in ons nummer vorige week vrijdag in haar geheel afgedrukt. Onderwerp van uitvoerige discussie vormde de mededeling van B. en W. aan de raad inzake de exploi tatie van het gemeentelijk badhuis De raad had tijdens de vorige vergadering gevraagd om een voorstel van B. en W. dat ertoe zou moeten leiden, de exploitatie van het bad-liuis zo spoedig mogelijk te beëindi gen. Met het verstrekkende voorstel om het badhuis meteen te sluiten, hadden B. en W. nog niet wil len komen; zij suggereerden de raad een aantal overgangsmaatregelen, die hierop neerkomen, dat het badhuis voortaan alleen opengesteld zal zijn op vrijdagavond en op zaterdagdagcn, en dat het in de zomermaanden geheel gesloten zal worden. Het meerendeel van de raadsleden vond deze maatregelen zelfs nog te drastisch en wilde het ook gedu rende de zomermaanden op vrijdagavonden en zaterdagen geopend houden. Niet minder dan 10 raadsleden zeiden er in de eerste termijn het hunne over. De heer Smits wilde graag weten, hoeveel mensen er van buiten de gemeente gebruik van maken van het badhuis. Hij had liever gezien, dat B. en W. waren gekomen met een definitief voorstel tot sluiting. Hij stelde voor aan de geregelde bezoekers een tegemoet koming te geven in de aanleg van een douchegelegenheid in hun wo ningen. De heer Van Seters vroeg zich af, wat door deze nieuwe maatregelen de werkelijke bezuiniging zal zijn. Hoewel hij zich de vorige vergade ring had uitgesproken voor een snelle en definitieve sluiting, kon hij nu toch wel met suggesties van B. en W. meegaan. Hij zag de maat regelen als overgangsbepalingen: intussen zouden de geregelde be zoekers de gelegenheid krijgen in hun woning een douchcel te laten aanleggen. De heer Duyvelaar had uitgere kend, dat elke bader de gemeente f 40.- per jaar kost. Hij had ook uit gerekend, dat iedere actieve voet baller de gemeente f 150- per jaar kost. Als dit laatste verantwoord is, waarom het eerste dan niet?Zul- len de badhuisbaders in de zomer maanden naar het zwembad gaan om zich te wassen? Als ze in het zwembad zijn geweest, hebben ze eerder een nawassing nodig. Hij voelde er veel voor, het badhuis ook in de zomermaanden open te laten. De heer Brouwer vroeg B. en W. of het gemeentebestuur de inwo ners nog niet eens kan wijzen op de mogelijkheden, die de „premie regeling woningverbetering en -splitsing 1953" bieden. Deze rege ling maakt de inbouw van douche gelegenheden financieel aantrekke lijk. De heer Kemperman wilde het badhuis ook in de zomermaanden open houden. De heer Van Eijl had graag uit de kostenbegroting de omvang van de besparing gelezen, die door de voorgestelde maatregelen zou wor den bereikt. De heer Dercksen vroeg hoe groot het percentage Waalwijkers is, dat van het badhuis gebruik maakt, en de heer Meijs vroe zich af of het niet redelijk was, om aan de buitengemeenten, wier inwoners van het Waalwijkse bad huis gebruik maken, een zekere fi nanciële tegemoetkoming te vra gen. Hij vroeg B. en W. de moge lijkheden te bestuderen om van het badhuis een z.g. instructiebad te maken. De heer Van Mosselveld zou de „baders van buiten" wat meer wil- het jaar 1965 voor onze gemeente, al zijn inwoners en speciaal voor U leden van de raad een voorspoedig en gezegend jaar zal zijnl len laten betalen. Hij stelde voor het badhuis per 1 januari 1966 defi nitief te sluiten. De heer Van En gelen vond het niet zo vreemd, dat veel mensen van buiten gebruik maken van ons badhuis. Als we de naam Streekcentrum waar willen maken, kunnen we hier al begin nen. Hij wees er de heer Duyvelaar op, dat ook tal van passieve sport beoefenaars profiteren van het ge meentelijk sportpark. 35% VAN BUITEN WAALWIJK Na al deze opmerkingen merkte de voorzitter op, dat de raad zich tijdens de vorige vergadering bijna unaniem had uitgesproken voor on middellijke sluiting. De thans ge dane suggesties dienen als over gangsmaatregelen te worden opge vat. Ze zullen het nadelige saldo zeker niet sterk beïnvloeden. Een onder de bezoekers van het badhuis gehouden enquête had uit gewezen, dat 39% van de bezoekers huurders Van gemeentewoningen zijn, 61% van particuliere wonin gen. 7% van de bewoners van ge meentewoningen blijkt echter te beschikken over een douchegele genheid. Van het aantal bezoekers is 35% afkomstig van buiten, zo verduide lijkte wethouder Van Heeswijk nog, maar deze mensen zullen voor het merendeel economisch aan Waal wijk verbonden zijn. De voorgestel de maatregelen zouden naar zijn menig niet meer bezuinigen dan 4 a 5000 gulden. Wat de toekomstige bestemming zal zijn, is nog niet te zeggen. In gaande op de opmerkingen van de heer Duyvelaar zei wethouder Van Heeswijk, dat Waalwijk zeker 900 a 1000 actieve sportbeoefenaars telt, en van de sportparken woi'dt ook gebruik gemaakt voor schoolvoet- bal, voor zomeravondcompetitie en voor het spelen van handbal. Hij wees erop, dat de opbrengst van de stedelijke belasting in verband met de voetbalsport niet gering is. Het aantal sprekers, dat in twee de termijn het woord voerde, was al terug gelopen tot 7. De heer Smit verklaarde voor onmiddellijke slui ting te zijn. De financiële positie van de gemeente is niet rooskleu riger, en daarom moeten we bezui nigen waarmee kunnen. De heer Duyvelaar verklaarde, dat het met zijn cijfers over het badhuis en sportpark alleen wilde aantonen, hoeveel geld dat sport park kost. De heer Van Eijl had be rekend, dat ca. 150 gezinnen gedu peerd zouden worden door sluiting van het badhuis. Geef de baders 'n circulaire met de mogelijkheden van 't aanleggen van douchegele genheden in hun woningen. We kunnen alleen bezuinigen, zei de voorzitter, als het badhuis wordt gesloten, en als aan het ge bouw een andere bestemming wordt gegeven. De overgangsbepalingen zijn gemaakt, om door verdere equêtering te komen tot een duide lijk inzicht van de situatie. Wethouder Van de Hoven ging nog eens nadrukkelijk in op de aantrekkelijke financiële facilitei ten bij het aanleggen van douche gelegenheden.. Voor f 4 a 500.- kan men al een douchegelegenheid la ten plaatsen. Als we een beetje medewerking krijgen ook van de huiseigenaren, dan zal de zaak binnen een jaar tot ieders tevredenheid zijn opgelost. Er bleken toch nog voorstanders te zijn voor een definitieve sluiting, en nog wel zo spoedig mogelijk, maar het merendeel van de raad ging akkoord met de maatregelen die B. en W. hadden voorgesteld, met dien verstande, dat ook in de zomermaanden het badhuis geopend zal zijn. In de vergadering van oktober zullen B. en W. de raad een nieuw voorstel doen, dat als uiterste in houd kan hebben: definitieve slui ting. Er zal nog 'ns publiciteit wor den gegeven aan de financiële fa ciliteiten die kunnen worden ver leend, wanneer men in zijn woning een douchegelegeheid laat aanleg gen. De heer Smits verzorgt om aante kening, dat hij dit beleid onaan vaardbaar achtte. VERKOOP WONINGWETWONINGEN Bij de behandeling van het voor stel tot verkoop van 5 woningwet woningen vroeg de heer Van Loon, wie de huurder was van de woning St. Crispijnstraat 76. Hij meende, dat in deze woningen twee gezinnen wonen en dat. de heer Verduin, die het verzoek had ingediend om de woning te kopen, niet de officiële huurder is. Het was de voorzitter niet bekend dat deze woningen door twee gezinnen bewoond werd. De heer Verduin moet de huurder zijn, anders had de minister nooit toe stemming gegeven tot verkoop. De voorzitter zegde toe, de zaak te on derzoeken. RECONSTRUCTIE BESOIJENSESTRAAT B. en W. vroegen de raad om 'n crediet van f 55.300.- voor de re constructie van de Besoijensestraat, die te smal is voor het uitermate drukke verkeer. Van een vlotte doorstroming van het verkeer is geen sprake, en er moet veelvuldig toevlucht worden gezocht tussen de Deze week hebben wij een ver dienstelijk bureer van Waalwijk ten grave gedragen. Velen bewezen de laatste eer aan de heer Wilhelmus Petrus Cornelis Eibers, die een groot aantal jaren lid van de ge meenteraad en daarvan een be tekenend aantal jaren wethou der en loco-burgemeester is ge weest. Gedurende bijna 'n kwarteeuw heeft hij met helder inzicht en vol toewijding de belangen der gemeente uitstekend gediend. Ik mag U hier zijn gedegen ar beid nog eens herinneren en memoreren, dat hij - welis waar in een tijdsperiode, waar in voor de gemeentelijke over heid een andere taakstelling gold - een verdienstelijke bij drage heeft geleverd voor het welzijn en de voorspoed van de gemeente Waalwijk en haar be woners. Zijn naam blijft doorklinken in de geschiedenis van Waalwijk, die hij mede beïnvloedde. Hij ruste in vrede! Aldus herdacht Burgemeester Teijssen in de gemeenteraad de heer W. P. C. Eibers, oud raadslid en oud-wethouder van de gemeente. geparkeerd staande auto's, 't Voor stel beoogt en verbreding van de rijbaan met 90 cm. De bomen zul len worden gerooid, en dat vond de heer de Brouwer toch wel jam mer. Hij vroeg zich af, of er geen parkeerhavens konden worden aan gelegd. De heer Smits wilde weten of de klinkerkeien, die zullen worden vervangen door betonkeien, nogj voor andere doeleinden te gebrui ken zijn. Hij was het er niet mee eens, dat door het gebruik van be- tontegels het z.g. kruipen van be strating zou worden gereduceerd. De 60 cm. trottoir, die er op enkele straathoeken zouden overblijven na de reconstructie, vond de heer Duy velaar wel wat al te weinig. De heer Van Eijl voorzag na de recon structie weer een spoedig openbre- COPYSKjHT 5TCB»0 avan 2. Reeds een vluchtige blik op het prentje is voldoende om ons duide lijk te maken, dat we heus wel met iets anders te doen hebben dan met zo'n al lang weer ouderwetse vlieg- gende schijf. We kunnen met de hand op het hart verklaren: „Wég met die onzin van supertoomhel- den, die niets anders schijnen te doen hebben dan rond te razen door het heelal in vreemde ruimtesche pen, die niet eens bestaan!" - Waar wij hier mee te maken hebben is iets, dat tot nu toe weliswaar vol komen onbekend is geweest, maar waarvan het bestaan door deze ge schiedenis toch glashelder wordt bewezen, naar onze mening althans. Wanneer de kenners onder ons even een onderzoekende blik zouden wil len werpen op de aërodynamische vorm van dat vliegtuig, dan zullen zij al gauw bemerken dat we hier te doen hebben met een zéér voor uitstrevende ontwikkeling in de vliegtechniek. Misschen zegt het al genoeg, dat dt toestel volkomen ge ruisloos vliegt. Hier geen krankzin nig gebrul van reactiemotoren of geloei van uitlaatgassen: slechts het strijken van de lucht langs de wan den is hoorbaar en al wie wel 'ns lucht langs de wand heeft horen strijken, weet hoe geweldig zacht dat kan zijn. We geven overigens onomwonden toe, dat het vreemde vliegtuig er van onderen misschien wel als een soort vliegende schijf kan uitzien, doch dat is dan ook alles hier. Verder lijkt het in niets op een schijf. Het heeft eerder wat van een schaakstuk weg. Laten wij het in het vervolge daarom daarom liever een "vliegende pion" noe men - Ziezo, dat weten we dus. Smidje Verholen was binnengetrok ken in een vliegende pion van zon derlinge makelij. Hij keek eens ver baasd rond en merkte toen, dat de grijpers hem hadden losgelaten. Hij kon weer op zijn eigen benen staan en dat gaf hem moed. Het was wel iswaar erg donker in het toestel, maar hij kon toch wel zien, dat hij beland was in een modern en in zijn soort geriefelijk interieur. - „Hela, is hier volk?" riep hij bars uit, want hij was van plan zijn ont voerders eens even flink de waar heid te zeggen. „Hela! Maak eens licht en kom maar eens voor de draad! Laat je gezichten eens zien, dan kan ik jullie een draai om je oren - "Het zij zo, Verholen, alhoewel er natuurlijk geen klap pen worden uitgedeeld," viel een vriendelijke stem hem toen in de rede. Verbaasd keek smidje Verho len in de richting vanwaar het ge luid geklonken had. Flauwtjes afge tekend tegen de duisternis zag hij toen een paar gezichten FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door JOHNSTON McCULLEY Vertaling Herman Antonsen 38) „Hier is een brief en een lijst met effecten... en dit is naar het schijnt een soort contract. Misschien wat waard voor de eigenaar, maar in geen geval voor ons. Niks dan scheurpa pier, denk ik zo." „Ik had gedacht, dat we er wat aan zouden hebben", zei de andere man, „waarom zou die kerel ze an ders meegenomen hebben?" „Hij heeft ze gewoonweg in don ker meegepakt, denk ik. Hij zal net gedacht hebben als wij... dat het ef fecten waren of iets dergelijks. „Klets! Hij had toch een lantaarn bij zich. Je kunt er op rekenen, dat hij ze goed bekeken heeft. Die kerel is een slimmerik, wat ik je zeg. Ik heb zo'n idee, dat ze hem heel wat geld waard zijn." „Ik snap niet goed waarom." „Bekijk ze nog eens goed. We mo- geen geen kansje verloren laten gaan". „Hier heb je een brief van een vent, die Pelkingham heet", zei de ander, „daarin staat, dat 'n zekere George het vermogen moet beheren en aan de jongen overgeven. Maar wie dat is, staat er niet bij. Ik kan me niet voorstellen, dat daar geld voor ons in kan zitten." „Maar die knul moet toch een re den gehad hebben, om die papieren weg te halen." „Och, hij dacht natuurlijk, dat het effecten waren." „Misschien doen we toch het beste ze te bewaren en te zien of er nog wat uit kan komen." „Nou, dat kan geen kwaad. Maar dan mogen we ze wel goed verstop pen. Als 'n diender ze zou vinden kon hij wel eens lastige dingen vra gen en willen weten, hoe we er aan kwamen. Begrijp je? Ik houd er niet van onvoorzichtig te zijn". „Laten we ze op de kamer onder de vloer verstoppen." „Ja, dat zou wel kunnen", stemde de ander toe. Warwik had hen door de kier ga degeslagen en afgeluisterd. Daardoor had hij niet gezien, wat buiten het hokje gebeurd was. Van de vier man nen aan het tafeltje was er één, een jonge man, die wat beschaafder scheen dan de rest, al droeg hij ook sjofele kleren. Onder het gesprek over de papieren waren de twee schur ken in het hokje luider gaan praten en de jonge man had zich zover ach terover gebogen, dat hij tussen de gordijnen door in dat hokje kon glu ren. Hij zag, hoe ze de papieren na keken en hoorde bijna het gehele ge sprek. Op zijn gelaat vertoonde zich een uitdrukking van verbazing. Hij schonk geen aandacht meer aan zijn drie kameraden, die hun gesprek rus tig voortzetten. Hij bestelde nog meer drank en bleef het hokje zorgvuldig in de gaten houden. Warwik zag daar niets van. Hij zag alleen, dat de man, die de papieren te voorschijn had ge haald, ze weer opvouwde en met het touwtje dichtbond. Daarna stak hij ze in zijn jaszak. „Kom, laten we opstaan en naar huis gaan", zei hij tegen de ander. „Ik denk, dat we voldoende alibi hebben. De buit is niet zo vet, als we dachten, maar kan er toch mee door. Beter dan niks. En als die papieren nog eens wat waard mochten blijken, dan des te beter." John Warwik was blij, dat ze naar een of andere kamer gingen. Hij had hen reeds dadelijk willen aanpakken, maar wist, dat hij in die kroeg weinig kans op succes zou hebben. Maakte hij te veel herrie, dan zou de politie er bij komen en Warwik wilde in geen enkel geval de politie er in mengen. De beide mannen verlieten hun hokje en begaven zich naar de voor deur, dronken nog wat aan de bar en maakten een praatje met de kroeg houder. Warwik verliet het zaaltje door van het ene hokje in het vol gende te sluipen, net zoals hij geko men was. Hij haaste zich het smerige steegje door naar de straat, waar hij de voordeur in het oog kon houden. Na een poosje kwamen beide man nen naar buiten en Warwik kon hen ongemerkt volgen. Dicht achter hem aan volgde ook de jonge man, die met de drie anderen aan het tafeltje gezeten hadden. Hij merkte Warwik niet op en zag alleen de twee mannen, die een eind voor hem uit liepen. Hij liep met gebalde vuisten en voorover gebogen hoofd. Hij keek heel drei gend. Twee zijstraten verderop gin gen de mannen een steegje in en tra den door een zijdeur een armoedig kosthuis binnen, 't Huis had slechts twee verdiepingen. Daar was Warwik blij om, want nu zou hij de beide man nen als ze eenmaal binnen waren, ge makkelijker kunnen vinden. XXVII HET ONVERWACHTE In een donkere hoek gedoken tuurde Warwik naar de openstaande deur, waardoor de beide mannen naar binnen waren gegaan. Hij had hen een andere deur open zien doen en bij het licht, dat daar doorheen viel, kon hij een trap naar boven onder scheiden. Voordat de tweede man de deur achter zich dicht gedaan had, was de andere de trap reeds opge gaan. Daaruit begreep Wardik, dat ze zich naar de bovenverdieping be gaven. Er verliep een minuut voordat Warwik op een der bovenkamers licht zag opsteken. Een der twee man nen kwam naar het venster toe en trok het gordijn dicht. Warwik zag nu de schaduwen der beide mannen over 'l gordijn bewegen. Er scheen op dat uur niemand in het steegje te zijn. Warwik besloot het huis binnen te dringen en zich meester te maken van de papieren, die hij in opdracht van de Spin bemachtigen moest. Hij kon toch moeilijk bij deze aankomen met het verhaal, dat een paar doodgewo ne dieven hem die papieren voor zijn neus hadden weggehaald, terwijl hij er niet in geslaagd was ze terug te krijgen. De Spin verwachtte van zijn helpers, dat ze slimmer waren dan de gewone misdadigers. Dat huis, zo dacht Warwik, was er een, waarvan de bewoners op elk uur van de dag of de nacht in en uit gingen en als hij zich er in waagde, kon hij elk ogenblik verwachten een of andere bandiet tegen het lijf te lopen. Als hij gewone kleren aan ge had had en zijn pet diep over de ogen had kunnen trekken, zou hij er on bevreesd zijn binnengegaan, want dan zouden ze hem allicht voor een van hun eigen soort hebben aangezien. Maar het was gevaarlijk zo'n huis in avondcostuum binnen te dringen. Niet dat Warwik bang was, dat hem iemand geweld zou aandoen, want hij vertrouwde genoeg op eigen krach ten. Hij vreesde alleen gestoord te worden in zijn plannen en daardoor de documenten voor goed te verlie zen. „Maar ik kan niet de hele nacht in die stinkende steeg blijven staan", mompelde hij in zichzelf. „Ik moet opschieten... het zal gauw dag wor den. Als het dag is,, kan ik moeilijk meer in rok lopen, wat? Dat staat niet. Ik moet aan de gang." Hij greep zijn stok wat vaster en stapte naar het huis toe. De jonge man, die hem uit de kroeg gevolgd was, zag hem gaan. Warwik liep bru taalweg de openstaande deur binnen en het smalle gangetje door, tot hij aan de andere deur kwam. Even luisterde hij, voordat 'hij die opendeed. Er was niemand te zien. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 2